עוד סוציאל דמוקרט נולד? לא ממש

איציק ספורטא

שוב אנחנו בתקופת התקציב בתקופה שבה שקר, כזב, הטעייה, רמייה ומדיניות כלכלית קלוקלת שולטים בדיון. השחקנים משחקים את המשחק שתוצאותיו ישפיעו, כמעט כרגיל לרעה, על חייהם של רבים. כמו משחק שחמט שבו כלי המשחק הם בני אדם.

כדי שתבינו איפה אתם חיים כדאי שתקראו את הראיון עם הקיבוצניק לשעבר, הפרופסור לכלכלה והיועץ של שר האוצר בהווה עומר מואב. בדיבור שאמור להיות מדעי ומקצועי שוב מופיעים השחקנים הראשיים שבעטיים מצבנו קשה, החרדים, הערבים וועדי עובדים. בלעדי אלה מצבנו היה טוב בהרבה. כי אלו רק מזיקים ופוגעים ובלעדיהם הכל היה טוב.

וכך אומר המומחה כאשר נשאל לגבי ועדי עובדים: "כן, שלי (חברת הכנסת) אמרה שאני מתנגד לוועדי עובדים. זה לא נכון. אני מתנגד לכוח שיש להם. אני טוען שככל שארגוני העובדים חזקים, יש בעיה קשה יותר ביצירת מקומות עבודה חדשים. הכוח שלהם פוגע בחלשים. השכל לא תופש – הרי איך ולמי זה עוזר שעובדי חברת חשמל כל כך חזקים? איך זה עוזר למוכי הגורל ולמסכנים? אין מנגנון שמסביר את זה, אבל יש מחקרים שמראים איך זה פוגע: בסופו של דבר, חוסר היעילות והשכר המופרז בחברת חשמל מתגלגלים לצרכנים ולחלשים". כאילו מישהו היה אומר אני לא מתנגד לכך שיש עשירים אלא רק לזה שיש להם כסף. זה מראה שהדובר לא מבין דבר וחצי דבר ביחסי עבודה, מטרם קיומם של ועדי עובדים זה שיהיה להם כח וכח רב כדי שיוכלו למלא את משימתם להגן על העובדים.

לא רק זאת בנונשלנטיות הוא טוען שאין שמנגנון שמסביר כיצד איגודי העובדים עוזרים לחלשים. זה בגלל שהוא נתקע בשלב של לימוד התיאוריה הכלכלית בלי להתעמק בספרות שעוסקת ישירות בנושא. במדינות בהם איגודי עובדים חזקים, אי השוויון קטן יותר, העוני קטן יותר והמדיניות הכלכלית היא הפוכה למדיניות שבה דוגל המומחה.  מה שמצחיק שכדי להוכיח את הנקודה שלו הוא מביא את הדוגמה של דנמרק כמדינה שבה האיגודים חלשים ושוק העבודה גמיש, כך שאפשר לפטר עובדים.

בהמשך לפסקה הקודמת שלו הוא אומר: "דנמרק היא אולי המדינה הסוציאל-דמוקרטית הכי גדולה. יש בה מיסוי גבוה, עוני נמוך, שוויון, חינוך ובריאות – ושם אפשר לפטר. זה בשונה מצרפת, שבה אפילו בסקטור הפרטי יש קביעות בעבודה בתוך זמן קצר. אפשר לראות את השוני בהצלחת שתי הכלכלות האלו. זה לא שאין בדנמרק ועדים, כמעט כולם מאוגדים, אבל יש הבדל: אין הסכמים קיבוציים ואפשר לפטר עובדים. הממשלה פרשה רשת ביטחון של הכשרה מקצועית ודמי אבטלה. היו אמנם כמה פרצות, אבל סגרו אותן. כיום דנמרק נהנית משיעורי אבטלה נמוכים, ואף שקיימת סכנת פיטורים התושבים הדנים מעידים בסקרים על ביטחון תעסוקתי. למה? כי קל למצוא שם עבודה. במקומות שנשלטים על ידי ועדי עובדים אין תחלופה, ולכן קשה לך למצוא עבודה אם אתה לא מחובר לוועד חזק. ועדי עובדים פוגעים במובטלים". הבנתי בדנמרק אין הסכמים קיבוציים, אם זו הייתה בדיחה הייתי צוחק. לקחת משהו אחד מתוך מערכת שלמה של מדיניות ולקבוע שהוא הקובע את התוצאות זו פשוט חוסר הבנה.

 אני מוכן בשתי ידיים לאמץ אץ המדיניות הדנית, רק ששם נטל המס מהתוצר הוא בסביבות 50%, בישראל פחות מ-34%. אל תשכחו שאותו מומחה הוא בעד הורדת נטל המס בישראל. כמו כן הוצאות הממשלה בדנמרק גבוהות כ-50% אחוז מהתוצר בישראל כ-45% מהתוצר (בניכוי הפרש הוצאות הביטחון ההוצאה כאן היא בסביבות 40% מהתוצר), והמומחה הנ"ל מבקש לקצץ בהוצאות הממשלה.

תוכנית שוק העבודה הדנית קרוייה FLEXICURITY, נכון שבתנאים מסוימים קל שם לפטר אבל העובדים שם בניגוד לכאן נהנים מרשת ביטחון אקטיבית ופאסיבית שבישראל לא קיימת (ראו ההצעות לקיצוץ דמי האבטלה), הוצאות הממשלה הדנית לנושא הם בין 4-5% מהתוצר בין 20 ל-30 מיליארד שקל בדומה לתקציב החינוך בישראל. אבל זה מה שעושים כלכלנים שיודעים הכל והם מדעיים ומקצוענים ומרשים לעצמם לזרוק דוגמאות שהידע שלהם לגביהן לוקה בחסר במקרה הטוב ומטעה במקרה הרע.

במקום להתעכב בדבריו של המומחה הנ"ל הרבה יותר מחכים לקרוא את מאמרו של קרוגמן על כך שנראה שלאחר המשבר לא יהיו כנראה ממש שינויים בדרך בה שוק ההון יפעל. או מאמרו של נתן זהבי שבלי להיות מומחה אומר דברים שרוב המומחים הכלכליים בישראל אף פעם לא ידעו.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.