מאבק האנדלוסית- לא לחינם

שירה אוחיון

בשבוע שעבר נפגשנו, ועד העובדים של התזמורת האנדלוסית, ונציג איגוד האמנים עם עופר עיני. ועד העובדים הציג בפני עיני, את תמונת המצב של מאבקנו והבהיר כי אנו רואים בפיטורי כל העובדים על רקע שביתה תקדים מסוכן לעובדים בישראל.  בפגישה אמר עיני שהוא גאה בנחישות מאבקנו, ואמר שלו כל העובדים היו מגלים נחישות ואומץ כשלנו שוק העבודה היה נראה אחרת. כמו כן הבטיח עיני לפעול כפי יכולתו למען החזרת נגני התזמורת לעבודה.

אתמול 13.5.09 פורסמה במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות כתבה בנושא המו"מ בין ההסתדרות לאוצר "להסכם שעשוי לחולל מהפכה ביחסי העבודה במשק". הכתבה מפרטת את התנאים שהצליח יו"ר הארגון עופר עיני, להשיג עבור העובדים המאוגדים ואמורים להיקבע בחקיקה תוך שנה: בין היתר ייקנסו מעסיקים שיתנכלו לחברי ועד, חיוב המעסיקים לנהל מו"מ עם ועד העובדים על הסכם קיבוצי, קנסות למעסיקים שימנעו כניסת איש איגוד מקצועי למקום העבודה ועוד.

מתוך הכתבה:

"בשנים האחרונות סבלו עובדים רבים במשק, בהם גם המאוגדים בוועדי עובדים, מפגיעה בזכויותיהם ע"י מעסיקים. חברי ועדי עובדים שניסו להתאגד או להיאבק על זכויות חבריהם מצאו עצמם מאויימים ע"י מעסיקים וחלקם אף פוטרו. אחד המקרים הבולטים בתקופה האחרונה, היה של התזמורת האנדלוסית, אשר 50 עובדיה התארגנו בהסתדרות וביקשו להסדיר את זכויותיהם במסגרת הסכם קיבוצי לאחר שחלק מהם השתכרו שכר של 1250 ₪ בלבד בחודש. בעקבות דרישת העובדים הודיעה להם ההנהלה כי היא אינה מכירה בוועד.לחלקם בוטלו ההופעות ..לבסוף פיטרה ההנהלה , שזכתה לא מזמן בפרס ישראל. עיני, שזעם בין היתר על פרשת התזמורת האנדלוסית, החליט כי במסגרת המו"מ עם האוצר על עסקת חבילה במשק הוא ידרוש בצד ביטול הגזירות השונות, את חיזוקם של העובדים במשק על חשבון המעסיקים….."

  אתמול גם התקיים דיון במדור למוזיקה בפני ועדה התמיכות. לדיון הוזמנו נציגי ההנהלה: מוטי מלכא, המנכ"ל הקודם והמנצח הראשי, שמואל אלבז, ומנגד נציגי הנגנים והעובדים. השאלה שעמדה במרכז הדיון בעקבות מינוי מפרק מטעם ההנהלה הקודמת לעמותת התזמורת האנדלוסית הישראלית, הייתה : מיהי התזמורת האנדלוסית שתקבל את תקציב משרד התרבות העומד על סך של כ-3 מיליון ₪? שאלה זו היא שאלה עקרונית ומהותית כפי שהבהירו חברי הועדה בפנינו לכלל גופי התרבות, ולדעתנו לכלל יחסי עובדים ומעסיקים במשק. לשיטתנו תזמורת היא ראשית לכל נגניה ועובדיה, ולא ההנהלה, כלומר הוועד המנהל ו/או המנכ"ל.

מזה ארבעה וחצי חודשים אנו מפוטרים מעמותת התזמורת האנדלוסית הישראלית וזאת בעת שביתה חוקית שקיימנו בכדי להסדיר את תנאי השכר וההסכם הקיבוצי מול הנהלת העמותה במשך 8 חודשים ללא הועיל. כל עובדי ונגני התזמורת פוטרו שלא כדין, כלאחר יד, בהודעה לקונית דרך אמצעי התקשרות. חמור מזה לא קיבלנו את שכרנו , פיצויי פיטורין וכל הנדרש מסיום ההעסקה עד עצם היום הזה.  

עוד יצוין שכל ניסיונות הפשרה שנעשו לאחר הודעת הפיטורין העלו חרס מצד הנהלת העמותה, תוך כדי הולכת שולל וניצול מצבם הכלכלי העגום של עובדי התזמורת המפוטרים, על ידי מייסדי העמותה מר מוטי מלכא וד"ר יחיאל לסרי – ראש העיר אשדוד,  אשר מתכננים להקים תזמורת אנדלוסית  חדשה בעיר אשדוד על בסיס המנצח הראשי מר שמואל אלבז והיועץ המוסיקלי מר יורם אזולאי ושני נגנים נוספים. אין לנו כל רצון או דרך למנוע מראש העיר להקים תזמורת חדשה , אולם אנו טוענים לקבלת תקציב מנהל תרבות על בסיס הכרה שלמעלה מ 90%  מהעובדים והנגנים מתוך העמותה הקודמת הם התזמורת האנדלוסית המקורית.

בקשת אנשי ההנהלה לפירוק העמותה הקודמת על חוב של 150 אלש"ח בלבד מוכיחה כי כל רצונם להקים תזמורת חדשה דרך עיריית אשדוד תוך כדי שהם "בוחרים" להם עובדים , על סמך רצונם האישי בלבד. או ליתר דיוק עבדים, ללא ועד עובדים מאורגן, ללא ארגון עובדים יציג, ללא הסכם קיבוצי, ולפי התבטאויות גזעניות, שהקלטה שלהן פורסמה בתקשורת: גם ללא הנגנים "הרוסים".  כלומר תזמורת של עבדים נרצעים שהפנימו את הלקח ולא יעזו לצייץ על תנאי העסקתם ובטח שלא להתארגן או חלילה וחס לחשוף מחדלים או שחיתויות בהנהלה. 

פיטורי העובדים באישון לילה לא היו כרעם ביום בהיר , התנהלות העמותה בשנים האחרונות בדגש מיוחד עד לסוף שנת 2006 הביאוה לתהום כלכלי וניהולי עם מחדלים, שנחשפו ע"י וועד העובדים של התזמורת ואנו מקווים שיראו אור בעת פרסום דו"ח ביקורת העומק, שנעשתה ע"י רואה חשבון חיצוני . להזמנת מנהל תרבות  

על הפרק עומד באשדוד סכסוך עבודה של החברה העירונית לתרבות הפנאי והכרזה של בכירים בחברה העירונית כי באשדוד לא ייחתם הסכם קיבוצי, למרות ההבטחה המפורשת שניתנה על ידי ראש העיר, יחיאל לסרי לוועד עובדי החברה טרם היבחרו לראשות העיר, מה שמסביר אולי את הרדיפה האישית של עובדי התזמורת שבמאבקם העיקש והבלתי מתפשר אולי פתחו תיבת פנדורה שקברניטי העיר היו מעדיפים להשאירה סגורה   .

עברנו שנה לא קלה של מאבק: מסכת של התנכלויות והפחדות, שעות על גבי שעות של ישיבות, פגישות, הפגנות מחאה, שביתות. וכיום, מזה כ- 130 יום מתקיימים (או לא ממש מתקיימים) נגני התזמורת ועובדיה ללא שכר וללא דמי אבטלה. מרבית הנגנים ממוצא רוסי אינם זכאים כלל לקבלת דמי אבטלה בשל השכר הנמוך שהרוויחו, ומי מבין העובדים תושבי אשדוד שזכאי לדמי אבטלה טרם זכה לקבלם, בשל עומס המובטלים בסניף המקומי באשדוד. בפני מנהל התרבות הוצגנו לא אחת כמשחיתי תרבות ופורעי חוק על שהעזנו לשבות.לעומת זאת תנאי העבודה המחפירים, ההתנכלות והאיומים, הפיטורים הבלתי חוקיים בעליל ושאר העוולות והעבירות של ההנהלה – חמושים בסוללה של יחצ"נים ועורכי דין ובראשם  עו"ד נחום פיינברג (אביר זכויות המעסיקים בישראל),פוליטיקאים וקשרים בכנסת וברשויות המקומיות –  לא זכו עדיין לטיפול מצד שום רשות משפטית או רשויות אכיפה של המדינה.    למרות כל זאת,  לא אמרנו נואש ! הרוב המוחץ של התזמורת התארגן , חיפש ומצא עמותה (קרן אהבת קדומים)  שהסכימה לקבל את כלל העובדים בהסכם קיבוצי עם אוטונומיה ניהולית ואומנותית ומזה חודשיים ימים אנו מבצעים חזרות וקונצרטים ללא שכר. אנו ממשיכים להיאבק על האמת ועל צדקת דרכנו. אנו מקווים שמשרד התרבות יכיר גם הוא בצדקת מאבקנו ויחליט להעביר אלינו את התקציב, שבלעדיו למרבה הצער לא ניתן לעשות תרבות במדינה היום. וגם אם לא נזכה בתקציב, אנו יודעים שלא לחינם יצאנו למאבק. אם שכבנו על הגדר רק כדי שכל עובד/ת  במדינה ירגיש חזק יותר מול מעסיקו ולא יחשוש לעמוד על זכויותיו – אז היה שווה.  לסיום, מתוך אותה כתבה אתמול ב"ממון":

"תום כהן, יו"ר ועד עובדי התזמורת האנדלוסית, אמר אתמול כי "למרות התחושה שקיבלנו שאם יש לנו פחות כסף, או כוח אנחנו שווים פחות, אנחנו שמחים שההיגיון והצדק חוזרים. עכשיו אני בטוח שמקרה כמו שלנו לא יחזור על עצמו, והעובדים המתארגנים יקבלו יותר כוח, ואי אפשר יהיה לפגוע בהם כמו שהתנכלו לנו".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. עמית לנדאו

    כל הכבוד לכם שלא נשברתם עד כה. אני מאחל לכם שתצליחו להתרומם מהקרשים, ולהקים מחדש את האנדלוסית עם הנהלה שמאמינה בשיתוף פעולה וכיבוד זכויות יסוד של העובדים.