ימי מפא"י החשוכים של אוריאל לין

יוסי דהאן

אוריאל לין, הוא נשיא איגוד לשכות המסחר, והוא גם בעליה של חברת כוח האדם הגדולה "לין ביכלר". אוריאל לין הוא גם מוצג קבוע  בעיתון "דהמרקר", אי אפשר לפתוח את העיתון בלי להיתקל בהגיגיו בהצהרותיו של האיש המקדמות את ענייניו. אני מבין את עורכי דהמרקר, הרבה יותר זול לעשות שימוש בתכנים של משרד יחסי הציבור של לין מאשר לשלם משכורת לעיתונאי. הימים הללו הם ימים קשים במיוחד עבור עסקיו של האזרח לין ולארגון שהוא מייצג. לפני מספר ימים ניתן פסק דין בבית הדין הארצי לעבודה הקובע שעובדי חברות כח אדם שעבדו במשך שנים אצל אותו מעביד זכאים להשוואת תנאים לעובדים קבועים של המעביד. פסק הדין זה ודאי לא יקל על עסקי הסרסרות של חברות כוח אדם שהפכו לאחד הענפים המשגשגים ביותר במשק בשני העשורים האחרונים. בעבר פעל מר לין לביטול בתי הדין לעבודה בין היתר טען שבתי הדין לעבודה פוגעים בצמיחה. הוא כמובן התכוון לצמיחת "לין ביכלר" לא לצמיחתם עובדיה.

בנוסף לפסק הדין של בית הדין הארצי בעניין עובדי חברות כוח אדם, ניחתה על מר לין וחבריו ללשכות המסחר השבוע מכה נוספת. אוסף מתוכנן של תיקוני החקיקה, שלא ברור כמה מהם אכן יעוגנו בחקיקה, הניסיון מלמד שמוקדם מאד לחגוג, הקובעים שחברות המוגדרות כ"נותנות שירותים" בעיקר בתחום השמירה והניקיון לא יוכלו לפעול אלא אם הם יקבלו רישוי ממשרד התמ"ת. תיקונים נוספים: תיקון הקובע שמעסיק המעכב את שכר עובדיו, ייחשב כעובר עבירה פלילית, הטלת אחריות פלילית על מעסיקים שאינם משלמים את תוספות השכר הכלולות בהסכמי עבודה, הסמכה של בתי הדין לעבודה לדון בתביעות בעניין איסור לשון הרע הקשורות לסכסוך עבודה, הרחבת זכויותיהם של עובדים בתקופת מחלה, וחיוב מעסיק לנהל משא ומתן קיבוצי על הסכם העסקה קיבוצי במקום עבודה בו קיים ארגון עובדים יציג.   מר לין נסער, לדעתו תיקוני חקיקה אלו "יחזירו אותנו לימי מפא"י החשוכים" ויבריחו מעסיקים. הבחרת מעסיקים שמטרתם המרכזים היא הפקת רווחים מכסימליים מניצול עושק עובדים היא מטרה ראויה מאד.,  גן עדן על פי לין, בניגוד לימי מפא"י החשוכים, הוא שוק עבדים פיאודלי נעדר חקיקת עבודה ובתי דין לעבודה.  

בעניין אחר, הבוקר מתפרסם ב"הארץ" ריאיון עם מיקי רוזנטל, במאי הסרט "שיטת השקשוקה". משפחת עופר מושא הביקורת של הסרט יצרה סרט תגובה לסרטו של רוזנטל. איתי רום במוסף המעולה G של העיתון "גלובס" ערך תחקירובחן את שתי הגרסאות, על פי התחקיר שני הצדדים עושים שימוש מניפולטיבי במציאות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. ראובן

    אחרת איך יכול לצאת מפיו משפט כמו "איזה עסק ירצה לבוא לארץ אם הוא יידע שיואשם בפלילים אם יפר איזה הסכם בתחום יחסי העבודה?" ואיזה שודד ירצה לשדוד בארץ אם ידע שיואשם בפלילים אם ישדוד? למה שנרצה שיבוא לארץ עסק שרוצה להפר הסכמי עבודה?

  2. איציק ניסני

    אוריאל לין העורך דין המדבר תמיד גבוהה התקדם יפה מח"כ כשפסק להיות בשלטון בכנסת עשה לביתו כבעל …הון ….בחברה המספקת אנשים זולים ביוקר מה שמכובס בחוגים יודעי דבר כחברת כוח אדם ,וכעת רוצה למסד זאת ראה המידע החשוב של יוסי דהן . אוריאל לא השתנה אני זוכר אותו כראש התעשיינים באיזשהוא תפקיד ייצוגי שממנו הצליח לטפס למעלה המסר שלו אז היה התנגדות שמפעלים יקימו מערכות למניעת זיהום על חשבון ריווחיהם אלא אך ורק על חשבון המוצר ו/או האזרח אוריאל לין לא השתנה . מתי נפסיק אנחנו להיות תמימים .