צניחה וצמיחה

איציק ספורטא

תופעה מעניינת קוראת כאשר המצב הכלכלי הנמדד מראה צניחה ולא צמיחה. בעוד שהצמיחה היא תוצר של פעולתם המכוונת של אנשים שיודעים מה הם עושים, הצניחה היא תולדה של המערכת. זכור לכן/ם שהמומחה לכל דבר פרנקל שהיה אחד מנושאי כליה של הכלכלה החדשה שמפזרת סיכונים וגורמת לפריחה (בלי קשר למי פורח), טען לאחר המשבר שזהו כשל של המערכת ובטח לא שלו ושהוא רק סגן יו"ר AIG, אותה חברה שקבלה סיוע הגדול מתקציביהן של רוב המדינות בעולם (פי שלוש לערך מתקציב השנתי של ישראל).

והנה גם כאן הנתונים הראשונים, והאולי לא מדויקים, מראים שהמשק צונח, ושהפעילות הכלכלית קטנה כבר רבעון שני ברציפות. שהתוצר לנפש הגיע לזה של הרבעון השני של שנת 2007. זאת אומרת שהצמיחה של רוב 2007 ו-2008 נעלמה כלא הייתה. כמו שאתן/ם יודעות המדד הזה אינו משאת נפשי ואני לא מתכוון לבנות עליו תילי תילים של פרשנות. בכל זאת אי אפשר להתעלם מהתוצרים של הצניחה.   המדד הזה משמש כלי לחישוב הצפי לגביית מס ובכך משפיע על גודלו של התקציב. כיון שהצמיחה בשנת 2009 הייתה צפויה להיות לפי האוצר 1%-, לפי בנק ישראל 1.5%- לפי התאחדות התעשיינית 2%-. כיון שהצניחה ברבעון הראשון הייתה של 3.6% אם תמשך לאורך השנה תגרום לכך שממשלה שתרצה לשמור על מסגרת התקציב שנקבע תקצץ בתקציבה. כיון שהביטחון קדוש הקיצוץ יהיה באותם דברים שממש לא חשובים, בריאות, חינוך ורווחה. שימו גם לב עד כמה שונים הניבויים של המומחים השונים, מה שמראה שמדע הפיזיקה הכלכלי פשט את הרגל ולכן אולי כדאי שנתחיל לחשוב על הכלכלה באופן שונה. רק כדוגמה באתר המצורף יש קריאה לשינוי מהותי בלימודי הכלכלה כדי להפסיק את האינדוקטרינציה שנובעת מספרי לימוד רעילים ואמונות שאין להן בסיס.

בעוד הפעילות הכלכלית קטנה הבורסה חוגגת מתחילת השנה עד הימים האחרונים. כאילו יש שני עולמות מקבילים הריאלי והווירטואלי, בריאלי השכר הממוצע יורד, האבטלה עולה, ההוצאות לנפש קטנות, ועל מסכי המחשב של הבורסה הכל נראה טוב. ומומחים שלא צפו את הנפילות בעבר מפרשנים כעת משהו שגם אותו לא צפו. יותר מכך, נראה שהבורסה הישראלית מושפעת יותר ממה שקורה בבורסות האחרות בעולם מאשר ממה שקורה כאן. בעולם שבו לחלק מהאינדיבידואלים יש כסף רב שמחפש אפיקים לרווח, ולממשלות יש כסף רק כדי להציל מערכות קורסות ולא בכדי לשפר את חייהם של אנשים, הבורסה יכולה בזמנים מסוימים, להיות מנותקת, אבל לא לתמיד.

אז אולי הגיע הזמן לחשוב על כלכלה כמכשיר בידי החברה בכדי להגיע למצב שבו העוני ואי השוויון קטן, שבו אין עובדים עניים, שבו ילדים אינם נענשים על מעשי הוריהם, שבו מערכות ציבוריות חשובות אינן כלי משחק שיש לשנותן מידי יום בכדי להגביר תחרות, יעילות או איך שתקראו לזה. איך שזה נראה כוחות מאוד חזקים פועלים בכדי שזה לא יקרה, ואם כן רק בשוליים. לכן אם נשב בטל ונצפה שהם יבינו נמשיך לצפות עד סוף כל הדורות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.