כמה מילים על הסטוריה של הכלכלה

איציק ספורטא

בזמן האחרון אני קורא מאמרים מסוף המאה ה-19, ממש עדכני ורלוונטי. נתקלתי במאמרים העוסקים בכלכלה. במאמר אחד מצאתי [1], למשל, תוכניות לימודים בבתי ספר לכלכלה בארה"ב באותה תקופה, ומצאתי שבשיקגו, קולומביה, מישגן ו-MIT נכללו קורסים רבים בהיסטוריה של התיאוריה הכלכלית ובהיסטוריה כלכלית בכלל, כולל קורס אחד בסוציאליזם ולפעמים גם קומוניזם.  

במאמר שמתעד את הקמתה של האגודה האמריקאית לכלכלה [2]  ב-1885 נכללו המשפטים הבאים מתקנון האגודה: "היחס שלנו למדינה הוא כאל גוף המקדם  השכלה ואתיקה ושתפקידה החיובי (של המדינה) לקידום התנאים האנושיים בלתי ניתנת לויתור. בעוד אנו מקבלים את הצורך ביוזמה האישית בחיים הכלכליים, אנו מחזיקים בדעה שהדוקטרינה של לסה-פר אינה בטוחה פוליטית ורעועה מבחינה מוסרית; דוקטרינה זו מציעה הסבר לא הולם  של היחסים בין המדינה לאזרחיה". " המאמינים בלסה-פר חושבים ש"החוקים של הכלכלה הם חוקי טבע כמו אלו של פיזיקה וכימיה, ובשחיי הכלכלה צריכים להיות נשלטים על ידי כוחות טבעיים" ללא מעורבות של המדינה, החברה או כל קולקטיב אחר.

כמו כן נכתב שם: "יש דברים שיחידים לא צריכים לעשות כיון שהפונקציות הללו הן ציבוריות; ובמקומות מסוימים הבזבוז של תחרות בין יחידים עצום. בדומה יש נושאים חשובים שבהם מאמץ של יחידים חסר יכולת השפעה; למשל, השכלה להמונים".  

כותב המאמר הראשון,Laurence Laughlin  , סירב להצטרף לאגודה כיון שנראתה בעיניו רדיקלית מידי ושאינה ממשיכה במסורת של הכלכלה הקלאסית הן מבחינה מתודולוגית והן מן הבחינה התיאורטית. גם הוא ראה במדינה גורם חשוב אלא שחשב שכלכלה היא מדע כמו המדעים המדויקים. כותב המאמר השני Richard T. Ely  אף נרדף בשנות ה-90 של המאה ה-19, יחד עם כמה מחבריו, כיון שהואשם בהרעלת מוחם של הסטודנטים ברעיונות ואמונות שהיו בניגוד לאינטרסים עסקיים והון פרטי.  

דרך ארוכה עברנו מאז הימים בהם הכלכלה, בעצם הכלכלה הפוליטית , הייתה בשלב הויכוח העקרוני על תיאוריות, מתודות, הדרך בה צריך ללמד כלכלה, תפקיד המדינה וכו'. אולי בעצם עברנו דרך קצרה כי אותם ויכוחים מתנהלים גם היום.  

[1]Laurence Laughlin , (Dec., 1892), The Study of Political Economy in the United States The Journal of Political Economy, Vol. 1, No. 1, pp. 1-19

[2] Richard T. Ely, 1 (Mar., 1886) "Report of the Organization of the American Economic Association", Publications of the American Economic Association, Vol. 1, No 1., pp. 5-32.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שושנה גבאי

  על כך שאתה מעשיר את חיינו באינפורמציה מעניינת חשובה ומועילה

 2. אילן

  מאד ממליץ על ספרו של יובל יונאי "הקרב על נפשה של הכלכלה" שיצא בהוצאת פרינסטון.

 3. רונן

  בדיוק בשביל פוסטים כאלה יש את "העוקץ" – ניסיון להעביר לציבור רחב יותר רעיונות אקדמיים מורכבים. כל הכבוד!

 4. עמית

  הכתבה המאירה של איציק עוררה אותי לחפש משהו מקורס בכלכלה פוליטית שעשיתי פעם (לפני איזה 15 שנה…) באונ` ת"א. לא מצאתי מה שחיפשתי אבל, נתקלתי בזה: http://www.yesod.net/hevra/9/9-4.htm דברים שנאמרו בכנס בוגרי תואר בכלכלה באותה אוניברסיטה. חלק חשוב-עצוב מהבעיה….