תעצרו אותי

אילנה ברנשטיין

אני אילנה ברנשטיין, בת 51, ת.ז. 054216262, סופרת ומחזאית, אם לשלושה ילדים מדליקה משואה זו לסיומה האומלל של המדינה היהודית הדמוקרטית. אפילו דמוקרטיה יהודית, אוקסימורון שקרטע איכשהו, חדלנו להיות. מה שכן, נשארנו יהודים.

אני קוראת לממשלת ישראל ולעומד בראשה כמו גם לכלל חברי הכנסת לשנן מחדש את ערכי הדמוקרטיה, לפני שהם מעלים אותה על שפתותיהם במין קהות חושים, ולהסביר לנבחריהם ולכו-לנו על איזה מוטנט הם מדברים לפני שהם ממהרים לאזוק אזרחים טובים שדווקא כן יודעים על מה הם מדברים.

מדיניות גזענית מפלה של ממשלות ישראל לדורותיהן הכשירה את מר בנימין נתניהו, ואת הממשלה שהרכיב, לעבור לסדר היום כאשר על שולחן הכנסת מועלות מדי יום הצעות חוק "פטריוטיות" שמטרתן אינה אלא הסתה כנגד האוכלוסייה הפלסטינית בישראל ומיגורה כישות לאומית ותרבותית. איומים והצהרת כוונות הולכים וקורמים עור וגידים וחוקים שאחד מהם עבר כבר בקריאה טרומית.

אי לכך ובהתאם לזאת, בהיותי אזרחית ישראלית ממוצא יהודי, אני מרגישה צורך להצהיר כי יום העצמאות למדינת ישראל כבר מזמן אינו סיבה לחגיגות בשבילי וכי דווקא ביום זה אני חושבת על הדם ששני העמים שחיים כאן שופכים ללא תועלת, ובמיוחד על אסונו של העם הפלסטיני שחי פה טרם כינונה של המדינה היהודית הדמוקרטית. כמו כן ברצוני להצהיר כי לפי השקפתי הפוליטית אני תומכת במדינה אחת לשני העמים. תעצרו אותי!

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית לנדאו

  אולי נעשה מזה עצומת מעצר, נספק הרבה עבודה למשטרת ישראל.

 2. יונתן

  זה שהכותבת היא נגד צווים בלתי דמוקרטיים לא אומר שהיא צריכה להיות נגד לשון הציווי: עצרו אותי. כל שכן בהתחשב בכך שמדובר בסופרת ומחזאית

 3. ירדן

  אני אוהב לחיות פה ונהנה לחגוג את יום העצמאות, אבל אם לחשוב אחרת מהממשלה זו עבירה על החוק, אז אני עבריין.

 4. איזי גור

  משואה זו, לחפש לאורה את המדינה שלמענה רקדתי הורה מטורפת בכיכר מגן דוד אדום במוצאי השבת ה-29 בנובמבר 1947 ושלהצלתה לחמתי משנת 1943 (בצבא הבריטי) ומ-1948 ועד 1978 במלחמות ישראל. אילו ידעתי אז שיום אחד יהיה ליברמן שר בממשלת ישראל ושפשיסטים מתועבים יעלו הצעות גזעניות בפרלמנט העלוב המכונה כנסת, הרי שמכבר הייתי עולה לאיזו מדינה כמו ארצות הברית, אוסטרליה או ניו זילנד. לצערי, זקנתי מכגד לנוד על פני העולם ונראה שאצטרך להעביר את שארית ימי בתחושו גועל נפש. וספסיבה טוברישי קומיסרי אלכס מילר.אי איווט ליברמן

 5. חסיה חומסקי פורת

  אל דאגה. ליברמן כבר יעצור אותך. ומאחרויו יבואו בדהרה ברק וג`ומס וכל הקהל הקדוש והעצום והרב, אבל כו—-לו יעמוד מנגד, יחבק ידיים וישתוק.

 6. ע.ג

  יום העצמאות הישראלי לא היה בשבילך אף פעם סיבה לחגיגה. זה לא ענין של הזמן האחרון. כמו אצל רוב אנשי "השמאל" זה פשוט ענין של בורות – לא היו פה פלשתינים לפני הקמת מדינת ישראל. הם לא קראו לעצמם פלשתינים הם לא רצו וכנראה לא רוצים מדינה פלשתינית אחרת כבר היתה כזו.

 7. נפתלי אור-נר

  מזדה לחלוטין עם הכותבת. אם יעבור החוק אצטרף לכינוס הבא של הערבים לציון יום הנכבה

 8. חיים הורוביץ

  כיהודי-ציוני-דמוקראטי הצעת החוק היא בעיני מנוגדת למערכות ערכים אלה. אני מתכוון להזדהות עם סבלם של ערבי ישראל גם להבא, ולסייע בכל תהליך אשר יקטין את הסבל שלנו ושלהם. עצוב להיווכח כי החינוך הקומוניסטי- קנאי שהביא לקריסת ברית-המועצות שלח גרורות סרטניות אלינו.

 9. איילן שאול

  אילנה, אני אוהב אותך.

 10. גיל

  חושבים להם אנשים ש"ריבונות יהודית" לכשעצמה היא סיבה לחגיגה, מבלי תן דעת לטיבעה של אותה ריבונות וטעמו של אותו שלטון. ואין לנו יחזקאל אשר יזעק את הדברים: "ויהי דבר ה` אלי לאמר. בן אדם, יושבי החרבות האלה על אדמת ישראל אומרים לאמר: אחד היה אברהם ויירש את הארץ; ואנחנו רבים – לנו ניתנה הארץ למורשה! לכן אמור אליהם – כה אמר אד-ני ידוד: על הדם תאכלו, ועיניכם תשאו אל גלוליכם, ודם תשפוכו; והארץ תירשו. עמדתם על חרבכם, עשיתן תועבה, ואיש את אשת רעהו טמאתם; והארץ תירשו. כה תאמר אליהם – כה אמר אד-ני ידוד: חי אני אם לא אשר בחרבות – בחרב יפולו, ואשר על פני השדה – לחיה נתתיו לאוכלו; ואשר במצדות ובמערות – בדבר ימותו. ונתתי את הארץ שממה ומשמה, ונשבת גאון עוזה; ושממו הרי ישראל מאין עובר. וידעו כי אני ה`, בתתי את הארץ שממה ומשמה על כל תועבותם אשר עשו."

 11. אורלי נוי

  יש לבכות את מה שעוללה המדינה ליהדות לא פחות מאשר לדמוקרטיה: היהדות מעולם לא היתה קודם לכן כה אלימה, גזענית, שונאת זרים כמו שהיא צמחה להיות במדינת היהודים. למעשה מדינת ישראל צימחה פה מוטציה יהודית מסוג חדש ודוחה, תוך מחיקת היהדות ההומניסטית והפתוחה. בעיני, מה שמדינת ישראל עוללה ליהדות חמור ובלתי נסלח הרבה יותר מאשר מה שעשתה לרעיון הדמוקרטי.

 12. ציוני בגוב אריות

  בואי נראה: העם היהודי שרד אלפי שנות גלות, את פרעות אירופה וארצות האיסלאם, את השואה, את מלחמת העצמאות (הערבים דחו גם אז את תוכנית החלוקה, אבל נעזוב את ההיסטוריה), את ימי הפדאיון ואת שאר מערכות ישראל, את הטרור הפלסטיני (ערפאת דחה שוב את הרעיון לחלק את הארץ ולקבל אפילו ריבונות חלקית על הר הבית – אבל מה זה חשוב), את ההינתקות (עקרנו 10,000 יהודים מעזה וצפון השומרון וקיבלנו 10,000 רקטות על יישובי הדרום) יש מצב שהעם היהודי ישרוד גם אם תמשיכי לא לאהוב אותנו. תודה ושלום.

 13. עודד אפרתי

  ארבעים ושתיים שנים, שהתיקשורת (אילה חסון. יקב אחימאיר, עודד בן עמי , רזי ברקאי ודומיהם" הטומטמת קודחת לנו בראש מילה חדשה, שמעולם לא עמדה במיבחן, ושמה :קונצזוס" בשילטון על עם זר. לא ניתן לדבר על דמוקרטיה וכיבוש. יום ירושלים====כיבוש אכזרי ורמיסת פרצופם של 250,000 תושבים. בעזה היקמנו גטו נוראי. אנחנו מחזיקים 12,000 בני אדם במאסר, רובם ללא מישפט. ליברמן לא רלבנטי.. מפלגת העבודה לדורותיה, כן , כולל שלי יחימוביץ ודניאל בן סימון, שוטפים מלאים!!!!

 14. תומר

  תמיד גדלתי על כך שיש בתוכינו יונים, כאלה שחשים שכל תפקידם הוא לזרוע פחד ואימה בעם ישראל. כאלה שמפחדים בעצמם ולכן זורעים פחד אצל כולם. כאלה שחשים שהם שווים פחות ונאלצים לחלוק ולחלק את התחושה הזו עם הסביבה. אני יותר בעד אנשים אופטימיים, אנשים שאוהבים גם את עצמם, אנשים שמבינים כי מי שאוהב ובטוח בעצמו יוצר גם אצל שכנו ( גם הפלשטינאי) תחושת ביטחון וחוסר צורך להפגין כח. למחשבה.

 15. תמר שרף

  מזדהה עם הנאמר ולמרות שאני טיפה צעירה מהכותבת מזדהה עם הכותב איזי גור – ואני לא רקדתי ושרתי בימי העצמאות כי הכיבוש השני התרחש בילדותי – אני מדברת על 67.גם אורלי נוי צודקת – בין ערכי היהדות לבין המדינה הציונית לא נותר כמעט קשר. היהדות החזיקה אלפי שנים, אולם היהודים הציונים באופן קבוע הפסידו את מדינתם בגלל גזענות קיצונית ומטורפת. חורבן בית שלישי בדרך.וזו הפעם הראשונה שאני מזדהה כאן בשמי המלא והאמיתי. זה בשביל המשטרה. חשוב לדעתי להרים קול בשם מלא ורם, כדי לפחות לדעת שיש עדיין קבוצה אנשים שפוייה שנאלצת לחיות בארץ – אבל חושבת אחרת. תודה על המאמר.

 16. עפרה

  ותודה לכותבת

 17. חנה קים

  וזה בדיוק מה שהרגשתי, פחות או יותר. ובכל זאת, אם לצטט את ההימנון היהודי של מדינת ישראל, עוד לא אבדה תקוותנו. הייאוש הוא מוצא קל מדי, אילנה. המדינה שלנו, ותרשי לי להשתמש בז`רגון משפחתי זה, שטופה בגזענות עוד מימי היווסדה. השינוי הגדול הוא הסגנון וחוסר-הבושה. ועם זאת, צאי וראי מה קרה באירופה לכל הפשיסטונים שצצו ועלו לאחר מלחמת העולם השניה. צאי וראי מה קרה לקפיטליזם הטורף שמגדל הקלפים שלו קורס עתה. שום דבר לא אבוד, ואני לא מאמינה בתיאוריית הצלבנים. גזענות היתה ותהיה. היא לחם חוקו של התנ"ך. ליברמן מייצג את מה שרבים בציבור חושבים, וזו גדולתו היחידה. בקרוב הוא יאושפז באחד מבית הכלא היותר יוקרתיים בארץ כי אני לא רואה מוצא מתיק השוחד שלו. ולאחר שהוא יתפוגג נישאר שוב עם נתניהו וברק שאינם שונים בהרבה ממנו, אבל שניהם לא הוציאו מאיתנו כאלה כמויות של יאוש. כ-500 שנים נלחמה צרפת באנגליה ועד היום אי אפשר להתעלם מהנימה המלגלגת שבה הבריטים מדברים על ה"צפרדעונים" וולהיפך. מאות שנים נמשך הסכסוך בין אנגליה לבין אירלנד ומי היה מאמין, את י יודעת שהסכסוך הקדום ההוא יסתיים. ושלטון האפרטהייד בדרום אפריקה, איך שכחנו אותו? ולכן אני עדיין לא מכבה את המשואה. ולכן אני עדיין ממשיכה להאמין שיגיע הרגע שבו גם הציבור הכי גזעני במדינת ישראל יבין שהתרחשה כאן נכבה איומה, ועלינו להודות בכך, להכות על חזינו, ולהכיר בעובדה שעל מזבח המשדאות של הקיבוץ ההוא בגליל חיה פעם משפחה פלסטינית. משום מה, אני משוכנעת שזה יקרה. להיסטוריה יש דרכים משלה, יש את הלוגיקה שלה. זה יבוא, בעזרת השם. רק אל תבזבזי כבר עכשיו את היאוש, תהיי זקוקה לו לעוד הרבה שנים, עד שמשהו יתחיל לזוז כאן. וליברמן? הוא פיון קטן, שאסור להאמין לאף מילה שיוצאת מפיו. וזה המזל הגדול שלנו: אם עד ליברמן היו לנו המתנחלים שהיו מוכנים להקריב את חייהם למען פיסת אדמה, הרי שמעתה יש לנו מנהיג רודף-בצע, מושחת ואופרטיוניסט שייפול באותה מהירות שבה קם.

 18. יואב הדני

  מה זה משנה אם הפלסטינים היו פה? בבניין שלי מתגוררת אישה שהיגרה לכאן כחוק בתחילת שנות ה-90. נולדו לה פה שני ילדים, בת שכיום בת 17 (לפני גיוס), ובן שכיום בן 15. איך אתה רוצה לחיות איתם במדינה היהודית והדמוקרטית שלך? איך להסביר להם שלך יש זכויות יתר שלהם, בגלל שאינם יהודים – אין? מה אומר להם אם ירצו לקנות דירה בבניין שהוקם על שטח של הקק"ל? מה אומר להם אם ירצו שהדודה שלהם תבוא לגור איתם? מה אומר להם אם יכירו בן/בת זוג מבני הארץ ממוצא יהודי וירצו להתחתן? שכן, זו דמוקרטיה, אבל דמוקרטיה ליהודים? במה אתה טוב מהם? במה ילדיך טובים מילדיי שכנתי המקסימה ג`יינג?

 19. קלואליס

  לא ברור המשפט"…היגרה לכאן כחוק….". אין חיה כזאת. יש הזניית השפה. אין מהגרי עבודה. יש עובד זר המחפש עבודה ריווחית בארץ זרה וברור לו שהוא מגיע אליה לזמן קצוב ובסופו עליו לשוב למדינתו. כך זה תמיד מתחיל. ההמשך במקרים רבים שונה. העובד/ת מוצא כאן קשרים רומנטיים חדשים עם הני/ות ארצו או בני הארץ המארחת,נעשה לו נוח ונעים כאן ורע כשהוא חושב ונזכר שבעצם עליו לשוב לארצו. כך העובד הזמני נעשה בשפה המוזנית "מהגר עבודה" ובסוף "מהגר חוקי". יואב,בוא נהפוך את הדברים. האם תוכל באופן חופשי להגר לכל מדינה שתרצה? נגיד לפיליפינים. תוכל לעבוד שם בכל עבודה שתרצה? מדוע לדעתך עקרון הדמוקרטיה עדיף על עקרון מדינת העם היהודי? מדוע לא יכולה להיות לעם הזה מדינה אחת שתהיה שלו? לדעתי ולהפתעתך אם תסביר לג`יינג את מה שנכון להסביר לה היא תבין את הדברים פי מיליארד טוב ומהר ממך. אבל בכלל אתה מעלה בדעתך שיש בכלל בדל של אפשרות שאתה תצליח להסביר לה את מה שבעצמך לא רק לא מבין אלא גם לא רוצה להבין. הסיפור של ג`יינג הוא סיפור הפרטאץ הישראלי,הברדק,החפיפיות,החובבנות והמופקרות. ג`יינג כנראה אשה ואדם נהדרים אבל מקומה לא כאן. כמו שמקומך אינו במדינתה. ד`א,ב-144 אין יואב הדני

 20. מתקוממת

  מדינת ישראל קמה אחרי מאבק של התנועה הציונית להקמת בית לעם היהודי. בצד המדינה היהודית היתה יכולה לקום בו בזמן גם מדינה ערבית לערבים תושבי פלסטינה, אבל הם לא הסכימו לחלוקת הארץ, אלא דרשו מדינה ערבית על כל שטח פלסטינה עם הפסקת הגירה של היהודים לכאן. מאות אלפי יהודים היו ניצלים בתקופת השואה אילו הסירו הערבים את התנגדותם לכניסה לארץ של יהודים פליטים נרדפים. גם יהודים מארצות ערב לא היו מגיעים לכאן אלמלא נרדפו בארצות מושבם עקב היותם יהודים וזיהויים עם הציונים – במקום לארות בהם "ערבים בני דת משה". ערביי פלסטין היו יכולים להכריז על "יום הנכבה" לפי התאריך המוסלמי של החלטת האו"ם, ולא לפגוע במכוון ברגשותיהם של הישראלים היהודים. מדובר בפרובוקציה מכוונת וגם אם התגובה הישראלית הרשמית לא נראית לך – עצימת עיניים והתנהגות כאילו "הכל היה טוב פה לפני שנולדתי" היא התחמקות מאחריות לחייך כ- מה לעשות, יהודייה מלידה.

 21. יואב הדני

  לקלואליס את שאלותי לע.ג. אני מפנה בהתייחס לילדיה של שכנתי שנולדו כאן. אתה שואל על כל העולם? אז כן, בכל העולם מי שנולד במקום כלשהו, הוא זוכה לזכויות המוקנות לו מעצם היוולדו שם. פה זו הזנייה. בעולם זה מקובל. מוזר שאתה כותב על הזנייה של ההגירה, כי הרוב הגדול של הישראלים אינם נמצאים פה יותר מ-4 דורות לאחר שהיגרו לכאן, ולפני זה נדדו כ-2000 שנה מארץ לארץ (וגם לפני זה היו בעצם רוב הזמן נוודים). עד הופעת הציונות, היהודים היו תמיד הראשונים להילחם למען זבויות המיעוט והמהגרים, ביודעם על בשרם מה פירוש הדבר. אבל מאז הופעת הציונות,גר תושב הוא זר, אדם לא רצוי בגטו היהודי שהקמנו פה, על טהרת הגזע היהודי. כמו בגרמניה של פעם, אנחנו רוצים בסה"כ מדינה נקייה מזרים. אתה שואל אם אוכל להגר לפיליפינם. מוזר, אחותי היגרה לגרמניה, וחיה שם בקרב כרבע מיליון יהודים וישראלים, כמו באוסטרליה, כמו בלוס אנג`לס וניו יורק. ותראה מה זה, נולדו לה שם ילדים, ויש להם עכשיו זכויות שוות. מעניין איך היינו מכנים טוקבקיסט באתר דעות שהיה קורא להם לשוב למולדתם ישראל בכדי שגרמניה תהיה לגרמנים? אולי… ??? אנטישמי??? לא!!! מה פתאום. אם אתה רוצה מדינה יהודית, בבקשה, בוא נקרא לה בשמה. אבל היא לא דמוקרטית. שידעו כל העולם ומי שבא לפה, שפה זו לא דמוקרטיה, אלא מדינת היהודים. המספר שלי חסוי, אך תוכל לקבלו אם תבקש דרך מערכת העוקץ.

 22. ירדנה אלון

  ליואב הדני – אינני יודעת מהייכן אתה שואב את הידיעה כי"בכל העולם מי שנולד במקום כלשהו הוא זוכה לזכויות המוקנות לו מעצם היוולדו שם"……מחיי האישיים אני יכולה לספר לך כי לפני למעלה משלושים שנים פגשתי בגבר שהתאהבתי בו,חיינו ביחד עשרים שנים ונולד לנו ילד,הגבר הזה נולד בגרמניה,אולם למרות היוולדו בגרמניה הוא לא היה אזרח גרמני וכך גם כל משפחתו,הוא היה במעמד של מה שנקרא בגרמניה "שטאטן לוס" כלומר "חסר נתינות", וזאת מפני שגם הוריו וסבו שגם הם נולדו בגרמניה היו חסרי נתינות , בסוף המאה התשע עשרה ובתחילת המאה העשרים עם הכאוס שנוצר באירופה ונפילת האימפריות העות`מנית,האוסטרו הונגרית, והרוסית, הוצפה אירופה המערבית במהגרים,שחיפשו מקלט וחיפשו עתיד חדש (באותן שנים של תחילת המאה העשרים הוצפו גם ארצות הברית וארצות אמריקה הדרומית והצפונית במהגרים מכל אירופה אולם ארה"ב היא ארץ מהגרים, ובדרום אמריקה היה אינטרס לממשלים שם לקבל בזרועות פתוחות מהגרים מאירופה).אינני רוצה להיכנס כאן לכל מסכת ההתעללויות הן המימסדיות והן החברתיות שעברנו כאן בשל כך.לפני שלושים שנים החברה הישראלית לא הייתה "כל כך רחומה ויפת נפש כלפי זרים"(בעיקר אם הם לא יהודים) היום זה הפך ל-"שיק טרנדי,שנוהגים להתהדר בו בנוצות של טווס על מנת להראות ולהישמע פתוח ליבראלי ואוניברסאלי" אני אחרי הדימוי הזה לא הולכת שולל, על כל פנים המזל של הבן שלי זה שאני יהודיה ואזרחית ישראלית ובישראל זה הולך לפי האמא לוא היה הדבר ההפך הבן שלי היה הופך ל חסר אזרחות וחסר נתינות למרות שהוא נולד כאן.
  עכשיו אותה גברת פיליפינית שאתה מדבר עליה נחמדה וטובת לב ככל שתהייה לא הגיעה לישראל כפליטה חסרת נתינות וחסרת אזרחות ונטולת זכויות אדם ואזרח כלשהן,יש לה ארץ,יש לה מדינה,יש לה לאן לחזור,ובאותה מידה שאם היית מגיע לאנגליה גם אם בצורה חוקית לא היית מקבל אזרחות אנגלית בעיקר אם יש לך אזרחות של מדינה אחרת ואינך נשוי לאזרח בריטי, ואם היו תופסים אותך עובד ללא אישור שהיייה או אישור עבודה היו מעלים אותך מייד על מטוס ומחזירים אותך למקום שממנו באת ויתכן גם שהיית מוכנס לרשימה שחורה בה לעולם לא תוכל לשוב לבריטניה,וכך גם בכל ארצות אירופה.האם כל מי שנולד כאן זכאי באופן אוטומאטי לאזרחות ישראלית? זו נקודה לדיון, אני סבורה שתלוי מה היה מצבו לפני שהגיע לכאן,מי שהגיע כפליט ומי שהגיע כחסר נתינות בשל אפלייה על רקע אתני(מוצאו של בן זוגי צועני מהונגריה,יש לי מסמכים המעידים על כך) זה דבר אחד, מי שיש לו אזרחות של מדינה אחרת למרות שילדיו נולדו כאן הם אזרחים של אותה מדינה אז כך שיש להם לאן לחזור,וכפי שיהודים רבים מגיעים לכאן למרות שהם לא יודעים את השפה ולא מכירים את המנטליות,ובכל זאת פותחים חיים חדשים ,אותו דבר גם עם מהגרי עבודה זרים,הילדים יש להם אזרחות במקרה הזה פיליפינית, והם יכולים לשוב למולדת שלהם ולפתוח דף חדש מה גם שלרובם יש משפחות שם אז כך שהם לא מגיעים לארץ לא נודעת ללא קרוב ומודע.
  תראה יואב – מדינת ישראל היא לא מדינה מושלמת היא רחוקה מכך, ויש דברים רבים הטעונים תיקון ויש לא מעט דברים שיש סיבה לבקר אותם, ולבוא בטרוניות ולהיות נירגן בגינם, ואף לעקור מן השורש,לעניות דעתי הבלתי קובעת ,המקרה שאתה העלית ביחד עם הטיעון שהעלית והוכחתי לך שהוא מופרך (אתה יכול להיכנס לגוגל ולתקתק "חסר נתינות" ולראות עד כמה אתה טועה בטיעון שהעלית) לעניות דעתי הבלתי קובעת לחלוטין לא עונה על הקריטריונים של טינה כזאת כלפי המדינה
  יחד עם זאת כל הדיון על אזרחות ישראלית עתה עם עליית ישראל בייתנו לשילטון בהחלט טעון דיון ובדיקה.ואף ריענון.