פשיטת רגל והלאמה

איציק ספורטא

נפל דבר חברת המכוניות שהייתה הגדולה בעולם פשטה את הרגל והולאמה, כעת ממשלת ארה"ב מחזיקה ב72.5% מהמניות של החברה, כ-17% מוחזקים על ידי העובדים והיתר על ידי אלו שהחזיקו באגרות החוב של החברה.

בימים אלה עוד חברה שהולאמה לא נראה כמשהו יוצא דופן אלא ש-GM אינה ככל החברות, החברה הוקמה ב- 1908 והיא אחת החברות הותיקות בעולם. חברה שגדלה בשנותיה הראשות באמצעות מיזוגים עם חברות רכב אחרות. זאת לזכור מספר יצרניות הרכב בארה"ב היה מעל ל-370 בתחילת המאה העשרים, מספרן קטן מאוד בשנים שלאחר מכן, ובעצם היו רק שלוש חברות גדולות כשרק פורד עדיין לא פשטה את הרגל. צריך גם לזכור שבשנות השלושים מאבק עובדים אגרסיבי גרם לחברה להכיר בארגון עובדי המכוניות שהפך בשל כך לאחד מארגוני העובדים הגדולים בעולם. חברה שהעסיקה 700,000 עובדים, כעת המספר בערך רבע מיליון עובדים, שהייתה גדולה מ-IBM , AT&T, מיקרוסופט ופדרל אקספרס ביחד, וההכנסות שלה ב-1995 היו 170 מיליארד דולר פשוט חדלה להתקיים.    

בזמן לימודי בארה"ב למדתי תיאוריה ארגונית שטענה שארגונים, גם כלכליים, סופם להיעלם בשל חוסר היכולת המובנית של ארגונים להשתנות באופן מהותי כאשר הם נדרשים לכך. חברות כמו GM שקיימות שנים רבות היו לדעתם היוצאות מן הכלל. תמיד חשתי שכאשר GM תפשוט את הרגל המחזיקים בתיאוריה הזאת, האקולוגית, יערכו מסיבה והנה זה בא.

מלבד דיון תיאורטי ארגוני חשוב לדעת שהכישלון של החברה נובע גם מניהול של אנשי מימון שרואים בשורת הרווח את הנושא העיקרי ולכן אינם מוכנים להשקיע במה שנראה להם לא רווחי בטווח הקצר, בניגוד לדרך בה פועלת טויוטה למשל. כמו כן העלות הגבוהה של עבודה בחברה היא תוצר של המבנה של המערכת בארה"ב, כאשר פורסם ששעת עבודה ב-GM היא מעל 70 דולר לעומת 53 דולר בחברות אחרות, גם אלו הפעילות בארה"ב, נשכח שחלק גדול מהעלות הזאת נובעת מכך שכחברה ותיקה יש לה מחויבויות גבוהות לפנסיה של אלו שפרשו מן החברה ולעלות הגבוהה של ביטוח הבריאות לפורשים ולעובדים. לחברה ותיקה שעובדיה מתבגרים העלות הזאת הופכת לבלתי אפשרית (אין ביטוח בריאות ממלכתי בארה"ב וברוב המקרים נהוג היה שהביטוח נעשה על ידי המעסיק).     

בשנות החמישים בדיון בפני בית הנבחרים לפני שמונה לשר ההגנה אמר צ'רלס ארווין ווילסון שהיה נשיא GMצוטט כאומר את המשפט שהפך למזוהה איתו ועם מעמדה של החברה: "מה שטוב ל-GM טוב למדינה". אמירה יהירה ובעיתית המראה את הקשר הבלתי ניתן לניתוק בין חברת המכוניות למדינה ואפילו את הזיהוי של האינטרס הכלכלי לזה של המדינה. אלא שהוא אמר משהו קצת שונה: "…שנים חשבתי שמה שטוב למדינה טוב גם ל-GM וההיפך", אמירה בעיתית אבל קצת פחות.  

בסוף כרגיל נשארה המדינה כדי להציל את החברה והיא עושה זאת רק כיון שחיסול מפעלי המכוניות בארה"ב בעת המשבר הכלכלי הנוכחי ייצור אבטלה בשיעורים גבוהים הרבה יותר מאלו הקיימים היום, עוד כשלושה מיליון מובטלים.

כנראה שעוד ייכתב רבות על GM וכישלונה ועל ההלאמה שלה על ידי כלכלנים סוציולוגים ובכלל. מה שחשוב לדעתי זה להבין שכדי שנחיה בחברה (society) טובה יש לנהל את הכלכלה ולא להניח לכוחות השוק המיתולוגיים לעשות זאת.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ברוך

  ג`י אם היתה ממולכדת בשיטתה. המשבר הכלכלי אך חשף את שיטתה הלקויה, את ערכיו החברתיים של שוק אנכרוניסטי בו היתה שבויה: שוק של מכוניות גדולות ובזבזניות "אמריקאיות". לכן זהו כשלון אמריקאי. שום סיוע של מאה מליארד לא יכול היה לכפות על אדם נורמלי, אפילו אמריקאי בערכיו האסתטיים לקנות, במצב כלכלי קשה גם לו, מכונית בזבזנית. מה הוא טיפש? וג`י אם בקשו מהר ובלחץ לעשות עוד מאותו דבר, מאותו "אוטו" לא רלואנטי. כי שקלו את ג`י אם, את המכונית האמריקאית ואת סגנונה `האמריקאי` באופן ריגשי סימלי ופטריוטי – וצללו. הציבור היה חכם מהאסטרגים העיסקיים האמריקאיים. אכן ג`י אם הפכה השבוע לעוד סמל, שלא לשמחתה. עצוב כי ניתן היה לשנות מבעוד מועד, כפי ש IBM ההסטורית השכילה לעשות. היו נחסכים כספים וטרגדיות, ורבים מכפי שרואות עינינו: עוד מפעלים וממשלים שנושאים עיניים לממשלת ארה"ב ולג`י אם היו קולטים את המסר החיובי, לו היה כזה.

 2. פרקליטו של השטן

  העובדה היא שעלות שעת העבודה הייתה גבוהה הרבה יותר מאשר אצל המתחרות, מה שעשוי להיות מוסבר חלקית על ידי כוחם של ארגוני העובדים. יתר על כן, השוק נפתח למכוניות המיוצרות בזול יותר, מה שעלול למוטט חברות מקומיות בכל ענף. לא ברור שנפילת יצרניות הרכב האמריקניות קרתה דווקא בשל התעקשותן הטפשית להזניח את תחום המכוניות החסכוניות. מאוד יתכן שבהנתן תנאי ההתחלה, גורלן נחרץ מרגע שפתחו את השוק ליבוא, בדיוק כמו תעשיית הטקסטיל בארץ.

 3. לוני

  הסיבה העיקרית לנפילת 3 הגדולות היא איגודי העובדים שסחטו וסחטו עד שכבר לא נשאר מה לסחוט. כן, 3 הגדולות הרבה רכבים גדולים ובזבזני דלק אבל, למי שלא יודע, טויטה והונדה מייצרות בצפון אמריקה דגמים רבים של טנדרי ענק ורכבי שטח מגודלים. ומה לעשות, גם היום זה מה שחלק לא קטן בציבור הנהגים בצפון אמריקה דורש. ההבדל הוא שהעובדים במפעלי טויוטה והונדה לא מאוגדים ואלו בשלושת הגדולות כן.

 4. אורי....

  חוסר ההבנה או חוסר יכולות (אירגון עובדים מיליטנטי) לשנות ולהתאים לשוק הוא שהביא לפשיטת הרגל. החברה מזה עשורים מתנדנדת בן חיים לחות, וזהיה אך צפוי שבמשבר כלכלי חמור החלשים גוועים. החברה היתה חלשה וגוועה! לכן אין להשליך את נפילתה לפשיטת רגל כלכלית של השוק החופשי. השוק החופשי נפל משום שהנבחרים החליטו להטיב עם העם ולתת לו אשראים ללא בטחונות. חמדנותו של הנבחר וציבור טיפש בחלקו שבחר בו הם הכשלון הכלכלי. (בל נשכח שמי שקנה ב 200 אלף לפני חמש שנים ומכר ב 800 אלף ועבר לגור בשכירות היה האיש החכם שם. עכשיו יש לו 600 ואפשרות לקנות את אותו בית ב 100)

 5. דניאל דה מלאך

  גרגורי פלסט מתאר את מנגנון הפירוק של ג`נרל מוטורס שמבוסס על שוד של זכויות הפנסיה של העובדים והבטחת הרווח של הבנקים שהלוו לחברה ותרמו לאובמה http://www.zmag.org/znet/viewArticle/21589 מייקל מור מציע מה לעשות עם החברה כדי שעבתיד היא תתרום לאיכות הסביבה במקום להרוס אותה http://www.zmag.org/znet/viewArticle/21590