המשפט הראשון של סיימון סינג

יוסי דהאן

הסופר סיימון סינג, מחברם של הספרים המדעיים רבי המכר, "המשפט האחרון של פרמה" ו"סודות ההצפנה" מצוי בימים אלה במרכזה של סערה ציבורית בבריטניה. סינג פרסם בעיתון הבריטי "גארדיאן" מאמר בו הוא תקף את טענות הכירופרקטים שהם יכולים לרפא באמצעות טיפול כירופרקטי מחלות ילדים כמו אסטמה ודלקות אוזניים. איגוד הכירופרקטים הבריטי תבע את סינג על הוצאת דיבה, ופסיקה מוקדמת קבעה שהוא אשם והוא נאלץ לשלם 100 אלף לירות שטרלינג הוצאות משפט.

הפסיקה נגד סינג עוררה זעם בקרב מדענים, עורכי דין, עיתונאים ופוליטיקאים בבריטניה שיצאו בקריאה פומבית לשנות את חוקי איסור לשון הרע בבריטניה המגבילים מאד את חופש הביטוי.

וכך דיון שהיה צריך להתקיים במרחב הציבורי עובר תהליך של משפטיזציה החוסם דיון ציבורי מדעי. הוצאות המשפט במקרים כאלו בבריטניה הוא עצום, פי 140 מאשר הממוצע האירופי. חוקי איסור לשון הרע בבריטניה גרמו לכך שלונדון הפכה להיות ידועה לשמצה כ"בירת תביעות הדיבה של העולם". העלות של ניהול משפט כזה יכולה להגיע מעבר למיליון לירות שטרלינג. עובדה שיש לה אפקט מצנן על עיתונאים ואחרים החוששים מאד מכתיבת ביקורת נגד אנשים ומוסדות בעלי עוצמה בשל החשש שכתיבה ביקורתית כזו עלולה לגרור אותם לאולמות בית המשפט.

סינג, לא מתכוון לוותר הוא עומד לערער על הפסיקה הראשונית לבית המשפט לערעורים, ואם הערעור יידחה הוא מתכוון לערער לבית המשפט האירופי לזכויות אדם.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חרטי-פרכט/ היפוקרטס

  על פניו מדובר בהליכת איימים מוטרפת לחלוטין .יש כאן נסיון להדביק את השיח הציבורי בברונכיטיס (אסמה), ובדלקות אוזניים: הביקורת, סימפונותיה ייסתמו והמבוקרים יילקו בדלקות אזניים שיכבידו על שמיעתם.

  לגופו של עניין,ברוב המדינות מוגבלים תחומי הפעילות של הכירופרקטים לטיפול בבעיות שלד ושרירים.
  אגב, מי שהניח את יסודות הכירופרקטיקה היה לא אחר מאשר היפוקרטס (זה מהשבועה), שחיבר שני ספרים בנושא, כאשר המוטו שלו היה "הבט אל עמוד השדרה כי שם תמצא את שורש המחלה".(הוא לא התכוון כמובן לשורשה של כל מחלה).
  נקל לשער מה היה אומר מחבר שבועת הרופאים, על מסעות הצייד של הכירופרקטיקאים ונסיונם למנוע דיון רפואי-ציבורי.

  מכל מקום תמוהה טענתם לפיה ביכולתם לרפא אסטמה ודלקות אוזניים: הראשונה היא מחלה בעלת מרכיב תורשתי לעיתים, שהולכת ומחריפה בשיעוריה בשל זיהום האוויר, הימצאות אלרגנים ועוד.
  בכל מקרה, הטיפולים השכיחים מושתתים על אינהלצייה, משאפים מרחיבי סימפונות ועוד. במקרה של התקף חריף, אף סטרואידים.
  איך זה קשור לכל הרוחות לכירופרקטיקה? זה לא קשור!

  ואילו בדלקות אוזניים חייב על-פי חוק, בפרט בהוצאות הפרשות ומתן אנטיביוטיקה לטפל רופא א.א.ג.
  שהחרא-פרקטיקה תתחיל לטפל בעצמה, בשרלנותה ובגרידיות שלה.

  דלקות אוזניים

 2. שרון

  מה קורה למשפט הבריטי? לפני שבוע קראתי ששופט בריטי הוציא ילד מאימו מכיוון שקבע שהאם "טפשה". האם ערערה אף היא לבית הדין הארופי לזכויות אדם. מפחיד.

 3. ירושלמי

  נראה שמשהו רע עובר על בריטניה. המצלמות בכל פינה, ועוד.
  לא בדיוק המקום הדמוקרטי בעולם, כפי שדימינו תמיד.

 4. יפעת

  אמנם המשפט הבריטי ראוי לרענון, שיאפשר שיח ציבורי שפוי ופורה, אולם התגובות שלפני מלמדות על בורות וחרדה עמוקה מכל מה שאינו מדיף ניחוח מדעי קר וזך. כך שלמעשה לעולם לא נוכל לקיים דיון ציבורי ראוי בנושאים אלו.
  הכירופרקטיקה נתפסת, לצערי, כשרלטנות, וזוכה ליחס חסר סובלנות מצד חוגים מדעיים, אך פותרת בעיות יסודת ברמה הסימפטומטית, כן כן, גם דלקות אזניים כרוניות (באמצעות מניפולציה פשוטה בעמוד השדרה, כמו שנערכה בהצלחה מרובה לבני) ובוודאי שבעיות נשימה.
  זאת בניגוד לרפואה ה"מדעית" הקונבנציונלית המשרתת אינטרסים של חברות תרובות ושאר בעלי-הון בקנה מידה גלובאלי.
  תגובה כמו של "היפוקראטס" שהגיב פה לפני בהתנשאות, מלמדת על שנאה תהומית וכעסים חבויים שיביאו בבוא היום להתפתחות סרטנית כזו או אחרת. דבר שהכירופרקטיקההייתה יכולה למנוע במועד.
  עוד קצת סובלנות, צניעות והמנעות ממשוא-פנים יביאו אותנו למקום הרבה יותר טוב.
  בברכת בריאות ושפיות,
  יפעת.

 5. ירושלמי

  תחשוב חיובי, תזרום, השלום מתחיל מבית…

 6. איתי

  הבלבול שלך מאפיין אנשים רבים בארץ ובעולם, שסבורים כי ניתן לגבש דיעה ולקבל החלטות חברתיות בנושאים מדעיים בדיוק כמו בנושאים חברתיים. כנראה שסינג בדק ומצא שאף אחד לא הוכיח, ברמה מספקת לקריטריונים של המדע, כי הכירופרקטיקה אכן מרפאת את כל התחלואים שהיא טוענת לרפא. הנושא הזה נידון לגבי הרבה שיטות אחרות, בעיקר הומיאופתיה. הנה קישור לסרטון ביוטוב, קטע מתוך סדרה שאני מאוד ממליץ עליה: The Enemies of Reason http://www.youtube.com/watch?v=8KbLHii8M2A