עוד מילים על הנאום

איציק ספורטא

אז היום כולם עוסקים בדבריו העתידיים של ראש הממשלה. יגיד "שתי מדינות לשני עמים" או לא יגיד. יקפיא או יצמיח את ההתנחלויות או סתם ירבה אותם טבעית עד אין סוף. היעמוד איתן אל מול הפריץ האמריקאי או לא? כאילו שהכתיבה על זה משנה משהו, הרי בעוד כמה שעות נדע בדיוק מה הוא אומר.

אמצעי התקשורת במקום לעסוק בדברים שקרו וכבר קורים במקום לנסות להבין לאן זה מוביל  נהנים מספקולציות כמו ברוקרים בבורסה. וכמו כל ספקולציה בסופו של דבר מתפתחת בועה. עכשיו אנחנו בתקופת הבועה של הספקולציה על הנאום אבל למרות  שאנחנו יודעים את מועד פקיעת הבועה אנחנו ממשיכים לדון בה כאילו היא לא תתפוצץ הערב.

חלק מהדנים גם טוענים שעל הנאום להיות נאום מכונן כאילו נאום אחד של אחד בשם נתניהו יכול להיות יותר מעוד נאום מלא קלישאות. נאום בלי מעשים שבאים לפניו מאחוריו ומצדדיו אינו אלא גיבוב מילים  שיעסיק את הפרשנים בימים הקרובים שיגלגלו בו אנה ואנה עד שהמקור ישקע בתהום הנשייה.

בכלל מעניין שלממשלה שנבחרה לפני מספר חודשים אין מדיניות, או שיש לה והיא לא גילתה לנו, או שהיתה לה והיא שכחה מהי, או שמעשיו ודבריו של הממשל האמריקאי פתאום גילו לממשלה שהמדיניות שלא הייתה לה אינה ממש מתאימה. בכל מקרה יהיה נאום שיבטא את מה שאמורה להיות מדיניות הממשלה בלי דיון בממשלה וחס וחלילה גם לא בכנסת. להם אסור לדעת מה מדיניות הממשלה בה הם חברים. לפחות הערב הם ידעו מה המדיניות שלהם.

הכנסת כבר שנים נותנת לראשי הממשלה לרומם מוסדות שונים, יהיה זה כנס הרצליה שם הציגו שרון ואולמרט את מדיניותם, או כעת אוניברסיטת בר אילן. נציגי האוניברסיטה הזו היו צריכים לטעון באזני ראש הממשלה שלא יאה להתעלם כך מן הכנסת שהיא בסופו של דבר זו שתצטרך לאשר את המדיניות החדשה או הישנה המוצעת. אבל למה לוותר על חשיפה שכזאת, והנה דבריו של נשיא האוניברסיטה: "החלטת ראש הממשלה נתניהו לשאת את נאומו המרכזי במרכז בס"א משקפת, בלי ספק, את הערכתו לאוניברסיטת בר-אילן ולתפקיד האינטלקטואלי שממלא בשיח הציבורי בנושאים כמו תהליך אוסלו, מדינה פלסטינאית ו'שתי מדינות לשני עמים'".  במקום שהאוניברסיטה תבטא את עצמאותה היא גאה בבחירה של ראש הממשלה. אני מאמין שכך היו עושות כל האוניברסיטאות אבל עדיין יש בזה משהו בעייתי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. נפתלי אור-נר

  נתניהו אינו רוצה – אולי, גם אינו מסוגל – לחרוג מ"משבצת" הימין בה הוא נתון ולפוח לישראל אופקים חדשים. נהא עדים לנאום שעיקרו הבעת תמיכה בהמשך הכיבוש ושמירת ההתנחלויות- כמובן, תחת "מסך עשן" של הצהרות שלום ברוח "אחרית הימים" – והישרדותו הפוליטית. כל המיחלים לשינוי של ממש – יתאכזבו

 2. אשר זריהן

  כפי שאמר יצפאן (בדמות ביבי) ביום ששי, מבר אילן יצא מי שגרם לביבי להיות ראש ממשלה.

 3. JD

  לכל מי שמעונין להכניס רקת אקשן לנאום המנהיג אני מציעה משחק חברתי משעשע – כל אחד לקוח דף ומסמן עליו ריבוע מחולק ל- 3X3 או 3X4 (תחליטו לבד) בכל אחד מהריבועים רושמים מילה ברגע שהמנהיג אומר את המילה מוחקים אותה מהדף – מי שמחק ראשון את כל המילים קם על רגליו וצועק `בולשיט` מילים מהדף הפרטי שלי : גרעין שואה אירן אתגר סיכונים מאחזים ריבוי טבעי (סקס בעברית) ביטחון חמאס ועוד .. כיד הדימיון

 4. שור

  המחשבה שנסיגה מכל השטחים והקמת מדינה ערבית עצמאית בלב המולדת שלנו יביאו לשלום אינה רציונאלית ונשענת על משיחיות שלום שיקרית. נאום נתניהו מנסה לשמר את המצב הקיים – ישראל שולטת בשטחים , מאות ההתנחלויות מתרחבות ורשות ערבית עם דגל והמנון מנהלת את חיי הערבים באזורי יהודה ושומרון. אם תצא כנופיית טרור מאיזורים אלו, צה"ל ייכנס לשטח בשליטת הרשות הערבית ויחסלם. ממש כמו היום. נאום שגם משמר את הקואליציה, וגם נותן חבל למו"מ להשגת הסכם רציונלי, אשר כמובן אין סיכוי שיושג לאור העמדה הרצחנית של הנהגת ערביי השטחים. שור

 5. צבי בן-דור

  כה אמר הרב טאו לנתניהו: "שליח ציבור אתה, שלוחו של כלל ישראל, שלוחא דרחמנא, שליח המתמנה מתוך אותו כח הקודש, הכח האלוקי המנהיג את העולם כולו, כוחו של שומר ישראל אשר לא ינום ולא יישן, ומוליכו לגאולה שלימה". הרב טאו מבטיח במכתבו כי "נבואת נביאי האמת והצדק תתקיים, ודבר אחד מדבריהם לא ישוב ריקם, אנחנו חוזרים לנחלת אבותינו על פי צו אלוקי היסטורי". מממ… במקרה יש עימנו תגובה של הקב"ה: "ואתם אל-תשמעו אל-נביאיכם ואל-קסמיכם, ואל חלמתיכם, ואל-ענניכם, ואל-כשפיכם–אשר-הם אמרים אליכם, לאמר, לא תעבדו, את-מלך בבל. י כי שקר, הם נבאים לכם, למען הרחיק אתכם מעל אדמתכם, והדחתי אתכם ואבדתם." "אך-שמע-נא הדבר הזה, אשר אנכי דבר באזניך, ובאזני, כל-העם. הנביאים, אשר היו לפני ולפניך–מן-העולם: וינבאו אל-ארצות רבות, ועל-ממלכות גדלות, למלחמה, ולרעה ולדבר. הנביא, אשר ינבא לשלום, בבא דבר הנביא, יודע הנביא, אשר-שלחו יהוה באמת."