עניים מידי מכדי להופיע בעמודי החדשות

יוסי דהאן

הסיקור של המוספים הכלכליים מתייחס ברובו המכריע למציאות הכלכלית של שני העשירונים העליונים. קריאה במוספים אלו אמורה להביא אותך לידי דמעות לנוכח הויתורים האיומים והירידה ברמת החיים הנוראית שסובלים מהם אלה המאכלסים את האלפיון העליון. כך מבשרת כותרת אחת "האלפיון העליון כבר לא מגהץ כמו פעם את כרטיסי האשראי. ברברה ארנרייך, העיתונאית והסופרת, כותבת ב"ניו יורק טיימס" על אלה שהם עניים מידי על  מנת להופיע בעמודי החדשות. אנחנו קוראים, היא כותבת, על הסופר עשירים שבצוק העיתים נאלצים לוותר על טיסות במטוס הפרטי, על המעמד הבינוני-גבוה שנאלץ לוותר על שיעורי פילטיס, ועל אלה מתחתיהם שנאלצים לוותר על חופשות וקניות בזארה. המשבר על פי חלק מהתיאורים גם הפך למחולל הגדול של שוויון, הוא הפך חלק גדול מבעלי האמצעים לעניים חדשים. כך גם בישראל, ב"דהמרקר" אפשר לקרוא יומנים של עובדי היי טק שפוטרו,  ועל המציאות המדכדכת של אלה שרק אתמול היו מנהלים וכיום הם מובטלים.   אולם כותבת ארנרייך ששכבה אחת גדולה נשכחה לחלוטין בתיאור קורבנות המשבר הכלכלי, שכבה זו כוללת את אלו שהיו עניים גם לפני פריצת המשבר, זו הקבוצה שמשלמת את המחיר הגבוה ביותר ונשכחה לחלוטין, אותם שלושים אחוזים מהאוכלוסייה, שחלקם מהווים את  "העניים העובדים". אלה שאיבדו את משרותיהם וחלק מהם את בתיהם, והנאלצים עתה לגור בדירה צפופה עם קרובי משפחה נדיבים שהסכימו לצרף אותם לביתם. אלה שגם בעת התעצמותה של בועת הנדל"ן מצבם הלך והדרדר בעקבות עליית מחירי הדיור. אותם שלושים אחוזים מהאוכלוסיה האמריקאית שאין להם מספיק כסף על מנת לרכוש תרופות חיוניות שבמרשם הרופא. יש דיווחים על נשים המופיעות ב"מועדוני גברים", מכירות פומביות של מוצרי מזון שתאריך התפוגה שלהם חלף.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.