חוק הסדרים בלי סוף

איציק ספורטא

פורום הארגונים לביטול חוק ההסדרים מפרסם ניתוח של חלק מהחוק האמור ששמו שונה ולא בפעם הראשונה והפעם ל"הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית" נראה שבמדינת ישראל ככל שההתנגדות גוברת למשהו כך הוא צומח. אם בשנת 2000 החזיק החוק 47 עמודים, בשנת 2002 41 עמודים, 2003 70 עמודים, 2004 200 עמודים, 2005 149 עמודים, 2006 116 עמודים, 2007 120 עמודים, 2008 172 עמודים הרי שהשנה הוא מחזיק 372 עמודים, אינפלציה כבר אמרנו?

כל מי שמדבר על משטר תקין שוכח שהחוק הזה הוא לב ליבו של משטר לא תקין שבו חבורה של אנשים מעמיסה על הציבור ועל נבחריו מסמך בין מאות עמודים ומאות רבות יותר של סעיפים שחלקם הגדול יעברו בלי דיון מעמיק, אז יוציאו כמה רפורמות גדולות נו אז מה? הדבר ההגיוני היחיד או לבטל את החוק לחלוטין כל הניסיונות האחרים שנעשו לצמצם אותו נכשלו כפי שאנחנו רואים.

וסתם סעיף אחד שנמצא באחד מעמודי החוק: "262. בחוק לימוד חובה (תיקון מס' 16) התשמ"ד-1984, בסעיף 2, המילים "במשך עשר שנים החל משנת הלימודים התש"ס" ימחקו ובמקום "התשס"ט" יבוא "התשע"ט". מי שרוצה לפענח את כתב החידה יפנה לדברי הסבר בעמוד 347 ו-348 של החוק.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. מאיר עמור

    איציק תודה. האם אתה או מישהו אחר יכול להסביר בשפה פשוטה וישירה מהו חוק ההסדרים? לי ניראה שזוהי הדרך של הממשלה לעקוף את הכנסת, אבל אינני בטוח בכלל משום שחברי הכנסת בסיכומו של עיניין חותמים על כך. כל הסבר (בייחוד עם הוא פוליטי) יתקבל בברכה. שמעתי היום על ביטול החוק לחינוך חובה עד כיתה י"ב באמצעות חוק ההסדרים. איך הדברים מתרחשים? מהו המנגנון מאחורי החוק הזה? תודה.

  2. חיים

    נראה שהאוצר משיג את שלו. נפח כזה הוא גדול מכדי לאפשר דיון ציבורי ולו מזערי ושטחי. אני רק לא בטוח אם האוצר מצליח בכך גם להשתיק את (ראש) הממשלה או שמדובר באיחוד כוחות למען המטרה הנעלה, הלא היא הוד קדושתה הצמיחה הכלכלית המהירה (ואחותה הסיאמית, הדעיכה החברתית). אחרי שאיבדתי את רוב תקוותיי באשר למדיניות הבטחוניסטית שלנו אני מוותר גם על תקוותיי המעטות לגבי התעוררות של מדיניות כלכלית שפויה יותר…

  3. איזי גור

    עד שהעם הצרפתי המדוכא ( זה שהוצא לו לאכול עוגות) לא קם על נוגשיו העריצים התעללו בו אלו ככל אוות נפשם. משקם ועשה מעשה. נולדה בצרפת הדמוקרטיה. לעם חכם ובעל חוש שדרה מגיע שלטון הגון. העם בישראל ( לפחות ברובו) אוהב את העריצים המתעללים בו. אבל למה אני, בני משפחתי ואלה שהצביעו כמוני – אשמים?!