מקומן של תנועות לשינוי חברתי

יונתן ברזילי

הדיאלקטיקה ההגליאנית, בקווים גסים, רואה את ההתפתחות ההיסטורית כתהליך  המורכב משלושה שלבים – תזה, אנטיתזה וסינתזה. (בשלב זה, מי שיש לו רקע בפילוסופיה, ויודע שהגל עצמו לא השתמש במונחים הספציפיים האלה, מתבקש לעבור הלאה. זו לא הפואנטה.)

התזה היא הרעיון או השיטה הקיימת, השלטת, והאנטיתזה היא הרעיון האחר, אשר סותר או שולל את התזה. הסינתזה היא התוצר של הפגת המתח  המובנה המתקיים בין התזה לאנטיתזה. הסינתזה פירושה הרכבה – התוצר המתהווה משילובם של אלמנטים קיימים, במקרה זה התזה והאנטיתזה.

המיינסטרים, או הזרם המרכזי, מוגדר כנטייה הדומיננטית של רוב הציבור בתחום מסוים (אמנות, פוליטיקה, מדע וגו'), למשך תקופת זמן מסוימת.

מוסכם שתנועות לשינוי חברתי – ולא משנה כרגע מאיזה צד של הספקטרום הפוליטי – מציעות גישה אלטרנטיבית, אשר נמצאת מחוץ לזרם המרכזי, ואף שואפות לחולל שינוי בזרם המרכזי, ולקרב אותו אליהן. לא נדון כאן בתוכנו של השינוי החברתי, אלא דווקא במתודה אשר תוביל להשגתו.

את המתודה הזו ניתן להמחיש על ידי דוגמה לכאורה לא כל כך קשורה, הדוגמה של להקת נירוונה. נירוונה, להקה שאני באופן אישי לא אוהב יותר מדי, הצליחה לעשות דבר שרק מספר מצומצם של להקות גדולות בהיסטוריה הצליחו לעשות –  לשנות את הזרם המרכזי. לאחר צאת אלבומה הראשון, Bleach, עמדה הלהקה בצומת דרכים, כזה בו עמדו להקות רבות לפניה. היא יכלה לבחור בין להקליט עוד אלבום כמו Bleach, שהיה אלבום רועש ואגרסיבי שגבל במוזיקת מטאל, לבין להתמסחר ולהקליט אלבום פופי ונוח לאוזניים. האפשרות הראשונה היתה משמרת את דרכה האומנותית של הלהקה, אבל משאירה אותה רלוונטית רק לקבוצה קטנה מאד של מעריצים. האפשרות השניה היתה אמנם מחברת אותה לזרם המרכזי  ובעקבות זאת לתהילה, אך במחיר אבדן דרכה המוזיקלית.

נירוונה הצליחה לעשות דבר קשה מאד, והוא למצוא את האיזון בין הדרכים. Nevermind, אלבומה השני, הוא אלבום כמעט מושלם מבחינת האיזון בין אלטרנטיביות לנגישות. הוא אכן יותר קליט ומלודי מקודמו, אך אי אפשר לקרוא לו ממוסחר או מתחנף.  מכיוון שהוא הצליח להיות בה בעת קליט ובעל אמירה אומנותית וסגנון מקורי, הצליח  האלבום לעשות את הבלתי יאמן, ולכוון  את הזרם המרכזי לכיוונה של נירוונה. הגראנג' הפך לסגנון הפופולרי בעולם, ולהקות כמו פרל ג'אם וסמשינג פאמפקינס זכו לפופולריות לה לא היו זוכות ללא נירוונה. נירוונה הצליחה באמת לעשות שינוי.

אם נחזור לתחום הפוליטי, ברצוני לעסוק בקבוצה שמדגימה יפה סוג אחד של כישלון במשימת השינוי החברתי, "אנרכיסטים נגד גדרות" (ראו עבודה סמינריונית מצוינת של אורי אילון על הקבוצה בלינק הבא:

http://meta7.net/uri/stuff/bakunin2billin.html).

לא אעסוק כרגע בשאלה האם מטרתה של הקבוצה היא אכן שינוי חברתי. מה שאפשר להגיד הוא  שהיא בהחלט לא תורמת לכך, ואפילו מרחיקה את השינוי המיוחל. האנרכיסטים מתבדלים משאר החברה, ואף מתגאים בכך שהם שונים מהחברה ומרוחקים ממנה. על ידי שהם נוהגים כך, הם משניאים עצמם על החברה. יותר מכך, הם משניאים לא רק את עצמם, אלא צד שלם במפה הפוליטית, אשר מנסה לקדם מטרות שהן גם מטרותיהם. האנרכיסטים יכולים לנחול הצלחות במאבקים קטנים וממוקדים (בילעין לדוגמה), אך בסיכום הכללי הם גורמים נזק. כאשר הם משיגים החלטת בג"ץ לשנות תוואי של חומת ההפרדה באזור מסוים, אך בדרך גורמים לרוב אזרחי המדינה לסלוד מהם ומהמצדדים בהם, ומתוקף כך לתמוך בהמשך קיומה של החומה בתוואי הנוכחי, הם אמנם זוכים בקרב, אך מפסידים במערכה.

נשאלת השאלה: אם האנרכיסטים תומכים בהריסת פרויקט החומה, מדוע הם עושים פעולות שרק מחזקות פרויקט זה? לכאורה זהו פרדוקס, אך אציע תשובה שמתירה אותו. הם לא רוצים בשינוי. אם היו רוצים בשינוי, היו חושבים מה הדרך היעילה ביותר לקדם אותו. במקום זאת, הם מעדיפים למקם עצמם בעמדה המתנשאת של הצודקים והמוסריים, מול האוכלוסיה הכללית המדכאת והכובשת. במקום להציע רעיונות ומודל פעולה שאנשים מהיישוב יוכלו לראות עצמם מחקים או משתתפים בו, הם מעדיפים לנהל אורח חיים בלתי אפשרי עבור רוב האנשים, שישמר אותם בעמדה של עליונות מוסרית. במקום להציע שותפות לרוב האוכלוסיה הם מעדיפים לבדל את עצמם, למרות שהעבודה הסמינריונית שציינתי קודם מראה שבאופן מעניין, הקבוצה מהווה מיקרוקוסמוס של תחלואי החברה הכללית, בעיקר היררכיה גברית. באופן אירוני, האוכלוסיה הכללית, אשר ברובה תומכת בחומה, מורכבת בחלקה הגדול מקבוצות מדוכאות ממעמד סוציו-אקונומי נמוך,  בעוד שהאנרכיסטים עצמם הם ברובם גברים אשכנזים תל אביבים וירושלמים. האנרכיסטים מנסים לקדם מאבק נגד דיכוי, מאבק מבורך יש לציין, אך במקום לשתף את המדוכאים האחרים (מזרחים, רוסים, אתיופים, נשים), ואף את האליטות ההגמוניות במאבק זה, הם בוחרים ליצור אנטגוניזם כלפיהם, אנטגוניזם שמן הסתם דבק באותם פלסטינים עליהם הם מנסים להגן.

במקום לנסות ליצור סולידריות כנגד העוולה המדכאת שהיא החומה ,הם מעדיפים ליצור מאבק מופרד, שמשמר אותם בעמדת הקדושים המוסריים העליונים, ואת המג"בניקים המזרחים/רוסים/אתיופים שמולם בעמדת הברברים חסרי המוסר שלא מבינים את צדקת דרכם של האנרכיסטים. הציבור הרחב ממוקם בעמדת הפלגמט/ המזלזל/ החושב-שצריך-להיכנס-בהם, והפלסטינים נמצאים בעמדת הדמון זורק האבנים, או בעמדת המסכן שצריך שהאשכנזים הטובים יצילו אותו. האנרכיסטים פוחדים מדי להצטייר כמתקרנפים שהפכו לחלק מהשיטה, עד כדי כך שהם שמים עצמם במקום שלא מאפשר להם לשנות אותה.

לעומתם, דוגמה אחרת לכשלון של ניסיון ליצור שינוי מהווה מפלגת העבודה של 2006, בהנהגת עמיר פרץ. מרגע שזכה פרץ בבחירות המקדימות על ראשות המפלגה, נראה היה שהפעם זה יהיה אחרת. סוף סוף, לאחר הרבה שנים, היוותה העבודה אלטרנטיבת שמאל אמיתית, בלב לבו של המיינסטרים הישראלי. פרץ עשה הכל נכון, והצליח להוות שחקן חזק במירוץ הבחירות, ומפלגתו הצליחה להעמיד אג'נדה סוציאל-דמוקרטית, מזרחית (אפילו מעצם זהותו של העומד בראשה), ויונית באופן יחסי. שלא כמו האנרכיסטים, וקבוצות קיצוניות אחרות, המפלגה לא שגתה בהקצנת עמדותיה יתר על המידה, הבליטה מה שהיה צריך להבליט, והצניעה מה שהיה צריך להצניע. לראיה, אחוז המצביעים המזרחים למפלגה, וכן אחוז המצביעים לה משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות, היו הגבוהים ביותר אי פעם. מפלגת העבודה זכתה ב – 18 מנדטים, מה ששימר את  הישגה מימי עמרם מצנע (שהיו לו, בהיותו אשכנזי וגנרל לשעבר, נותני פתיחה יותר טובים מלפרץ), ועלה בהרבה על הישגי הגיבוב חסר האמירה שסיעת המפלגה בכנסת מהווה היום. היא עשתה זאת גם ללא קולותיהם של רבים ממצביעי המפלגה הותיקים, שלא הצביעו לפרץ מכיוון שהיה, לא נעים לומר, שוורצע חייע.

או אז הגיע זמן הרכבת הממשלה. זה הזמן בו מפלגת העבודה עשתה את הטעות שלה – אנטיתזה לטעות של האנרכיסטים. מרוצה מההישג שלו, ומכך שהצליח לקבל מספר מנדטים נאה עם האג'נדה השמאלית שהציע (האג'נדה השמאלית האמיתית הראשונה שמפלגה גדולה הציעה זה זמן רב), הלך פרץ למשא ומתן הקואליציוני. בשלב זה, הוא ניסה כל כך שלא להישאר בלתי רלוונטי, כמו שגופי שמאל רבים נשארו בעבר, עד שהוא איבד את האג'נדה שלו. במקום להכיר בכוחה של מפלגתו (וראו מה ליברמן עשה רק שלוש שנים לאחר מכן, עם שלושה מנדטים פחות) ולדרוש מקום בו יוכל להשפיע, קרי תיק האוצר או לפחות תיק הרווחה, פרץ הסתפק בתיק הבטחון. משם הדרך לנפילתו ולנפילת מפלגתו היתה סלולה, ופרץ והעבודה דאגו לצעוד בדרך זו בצורה המביכה והמשפילה ביותר.

 פרץ, כמו רבים בשמאל הציוני – מיינסטרימי, שגה באשליית הפרגמטיות. הרבה יותר קל לשמאל הציוני לצייר עצמו כפרגמטי, כזה שמשפיע על המציאות, כזה שיודע מתי לוותר ומתי לא. הרבה יותר קל לו ללעוג לילדותיות ולדווקאיות לכאורה של השמאל הרדיקלי. מה שיותר קשה לו לעשות זה להשפיע. כי השמאל הציוני שבזרם המרכזי עסוק כ"כ בלהיות "פרגמטי" ולוותר על עקרונותיו בכדי להשיג עמדות השפעה, שהוא לא שם לב שהוא מפסיד בשתי החזיתות. הוא גם מוותר על האג'נדה שלו, גם לא משפיע כלל  בהגיעו באותן "עמדות השפעה", וגם יורד מכוחו בסופו של דבר, כשהציבור, לא עד כדי כך מטומטם אחרי הכל, מגלה שאין לו מה למכור.

השמאל הציוני לא משנה את הזרם המרכזי, הוא נבלע בו. כמו ילד שיעשה הכל כדי להיות חלק מה"מקובלים",  הוא מצליח לעתים לשים את אנשיו בעמדות מרכזיות, אך רק ע"י הפיכתם לאנשי מרכז-ימין, וראו מקרה אהוד ברק. אם אנשי השמאל בעמדות המרכזיות מביעים בדיוק אותן עמדות ומבצעים בדיוק את אותן הפעולות שאנשי הימין היו מבצעים, אזי שהם לא מקדמים שינוי יותר מאנשי השמאל הרדיקלי, ולו במאום.

נכון שהחוכמה אינה להגיד שצריך למצוא איזון בין פרגמטיות לדבקות בדרך, אלא למצוא אותו. ודווקא יש לכך דוגמאות. רעיון שתי המדינות למשל. כזכור, הרעיון התחיל כחלק ממצע של מפלגות שמאל שהיו הקיצוניות ביותר על המפה הפוליטית. כרגע הוא הפיתרון הריאלי היחיד המקובל בזירה הפוליטית (ולא, לשמר את המצב הקיים, כמו שהימין הסמי-קיצוני מציע, לא נחשב פיתרון, וכמעט אף אחד לא מקבל את הפתרון של מדינה דו-לאומית). נכון שזהו רק רעיון ולא תנועה או מפלגה, ונכון שהוא "הופקע" לעתים מהשמאל לטובת מפלגות מרכז-ימין כמו קדימה (מלאכתם של צדיקים… וגו'), אך הוא בכל זאת מהווה הוכחה שגם אלמנט שמאלי יכול לקנות לעצמו  מקום בזרם המרכזי, אם מקדמיו ינקטו באסטרטגיה הנכונה, ותהיה להם מספיק סבלנות.

ואולי צריך לקחת דוגמה דווקא מהצד הנגדי? מפלגת "ישראל ביתנו" אותה הזכרתי קודם, עם כל הסלידה מעמדותיה הגזעניות והפשיסטיות (למרות שאני מתנגד לזילות המונח פשיזם, חלק ניכר מעמדות המפלגה, בייחוד ביחס לדמוקרטיה, הן פשיסטיות במובהק), עשתה עבודה טובה מאד בבחירות האחרונות באיזון בין השתלבות במיינסטרים לבין שמירה על דרכה. שלא כמו האנרכיסטים, הצליחה המפלגה לקנות לעצמה אחיזה בזרם המרכזי, לסחוף אחריה חלק גדול מהאוכלוסיה, ולהגיע לעמדות השפעה מהותיות. שלא כמו מפלגת העבודה, היא גם שמרה על דרכה, והצליחה למשוך את הזרם המרכזי לכיוונה. למרות שחוק הנאמנות-אזרחות המחפיר כנראה לא יעבור, הלך הרוח בכנסת, בממשלה ובמדינה היום הוא הרבה יותר ימני, ואפשר לזקוף חלק נכבד מכך לזכות (האמת שלחובת) ישראל ביתנו.

אמנם הוכח היסטורית שקל יותר לקדם עמדות ימניות בשעה של תוקפנות צבאית ומשבר כלכלי, אבל בכל זאת, ההישג של ישראל ביתנו גדול ומרשים מכל הישגי השמאל בשנים האחרונות.

מובן שאי אפשר לסיים בלי להזכיר את "עיר לכולנו". פעילותה של התנועה נעשתה אמנם במרחב התל אביבי, הידוע בפתיחותו לעמדות שמאל, אך התנועה זכתה להישגים עצומים, כאלה שמפלגת האם שלה, חד"ש, מעולם לא הכירה – יותר קולות מכל רשימה אחרת בעיר, וכן 34%  מהקולות לדב חנין, לאחר שבמערכת הבחירות הקודמת חולדאי כלל לא נתקל בתחרות אמיתית על משרת ראש העיר. כל זאת כמובן בתקציב זעום ומשאבים דלים, בייחוד לעומת רשימתו של חולדאי, "תל אביב אחת". התגובות הפושרות, בלשון המעטה, להן זכתה עיר לכולנו מהשמאל הציוני, יותר משהן מעידות על התנועה התל אביבית, מעידות על השמאל הציוני ועל המשבר הערכי והאסטרטגי בו הוא נמצא.

מן הסתם, אין פתרון קסם. לא אשלוף כאן שפן מהכובע ואציג את שביל הזהב שבו צריך לצעוד השמאל כדי לחזור לזרם המרכזי. מה שכן אפשר להגיד הוא, שהמפה שלו הפוכה והמצפן שלו שבור. השמאל כרגע מפורד, וצועד בשני כיוונים מנוגדים, שניהם שגויים והרסניים למטרותיו. מציאת הדרך החדשה לא תיעשה מחר, וגם לא בקרוב. מה שדרוש הוא שיח מחודש, שיכווין את השמאל הישראלי, בפעם הראשונה זה שנים, למטרה האמיתית שלו: שינוי הסדר הקיים הפוליטי-חברתי-כלכלי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יפתח

  " השמאל" בישראל הלך לאיבוד ברכי יהודה ושומרון ועזה! שמאל – הוא מושג המתייחס ראשית לכלכלה!!! בעד יותר צדק, חלוקה אחרת של ההון והרכוש ונגד קפטליזם הנהוג ברצנו!!! ומה לעשות שרוב ה" שמאל" מתנהג כחיקווי לימין!!!! לדוגמא: מר"ץ והתנועות הערביות בכנסת מצביעות בלי סוף יחד עם מפלגת העבודה על חוקים כלכליים ימניים יום יום!!!! הזהו שמאל?? להחזיר שטחים זהו המוטו של השמאל בישראל?? ונניח שנחזיר- איזה דמות כלכלית חברתית תהיה למדינה??? השמאל של ראשית הציונות תמיד חשב ורצה לשנות ולהקים מדינה עם צדק כמה שיותר, עם סולידריות אישית וחברתית ועוד. איפה הם ואיפה אנחנו?

 2. נפתלי אור-נר

  וטענה זו נכונה הן בהגיעו לעמדות כח והן בהיותו באופוזיצייה. אין לי ספק שהיה, ויש, ביכולתו לעשות הרבה יותר, לו אך התייחס ברצינות הראוייה לשליחותו

 3. ב.א.

  הכותב מדבר על ארגונים לשינוי חברתי, אבל רוב הדוגמאות שלו הן מפלגות.
  בנקודה זאת ראוי להזכיר את המטרות האמיתיות של מפלגה, כל מפלגה שכן בענין זה יש בלבול לא קטן. אולי אני כותבת על המובן מאליו, אבל ייאמר בפרוש: מטרתה של מפלגה היא קידום עמדותיה. מובן שהדרך היעילה ביותר היא להגיע לשלטון ולממש את עמדותיך, אבל גם בתרחישים אחרים אין מפלגה פטורה מכך.
  ואם כך, אינני שותפה להתפעלות של הכותב מישראל ביתנו. ישראל ביתנו הצליחה לעשות את דרכה למיינסטרים, אבל בין זה לבין קידום עמדותיה אין ולא כלום. ראה ברית הזוגיות כמשל, שזה הנושא הכי משמעותי לבוחריה (ולא הצהרת הנאמנות בבחירות האלה, או מלחמה במשפחות הפשע בבחירות הקודמות, אלה רק המנועים של מערכת בחירות מסויימת ואין להם ולא כלום עם האינטרסים של ציבור הבוחרים של ישראל ביתנו)
  מובן מאליו שאין מה להתפעל ממפלגת העבודה. היא לא מקדמת את עמדותיה כי מזה זמן רב, לא ברור מהן (גם לא לראשיה ולפעילים המרכזיים). נכון הגדיר הכותב כי הניחוח החברתי בבחירות 2006 עלה מזהותו והפרופיל של המועמד, ולא מגיבוש עמדות.. עצלנות זאת איפשרה לעמיר פרץ לקחת איזה תיק שנראה לו שמקדם אותו אישית אל לב הקונצנזוס ועוד ועוד ועוד.
  אגב, אני גם לא מתפעלת מההישג שלו בבחירות 2006. מנהיג פוליטי צריך לדעת לייצר קונצנזוס, ועמיר פרץ הצליח בדרכים שונות ומשונות לגרום לעזיבה של חלק מראשי המפלגה, מה שהביא לאבדן של 5-6 מנדטים. עוד הוא נכשל בקריאת המפה הפוליטית. עם התרסקותה של שינוי "התפנו" 15 מנדטים במרכז. הוא איבד אותם לטובת "קדימה" מפלגה שבמקרה הטוב ניתן לומר עליה שאין לה כל צבע אידיאולוגי.
  ומכאן להערה אחרונה – לפחות לבינתיים: ארגונים לשינוי חברתי היום בישראל הם ארגונים של "חדרים קטנים". אם לא מצליחים לשנות את העולם, מייד מקימים עוד ארגון ועוד ארגון ועוד ארגון.
  הפוליטיקה במהותה היא יצירת קואליציות וקונצנזוסים. ההיסטוריה הציונית ידעה הרבה ארגונים צודקים, קטנים ולא אפקטיביים. רק המנהיגות של הרצל, ואחריו בן-גוריון, שהיתה מנהיגות פוליטית מאחדת, מתפשרת ומוכוונת פעולה פוליטית הצליחה להביא להישגים.
  אולי הגיע העת לרתום את כל האנרגיות שיש בכל הארגונים לשינוי חברתי לתכנית פוליטית ולפעולה פוליטית. כולנו נצטרך להתפשר, אבל בלי זה ודאי לא נחזור למרכז הזירה הפוליטית והציבורית בישראל.

 4. א.פ.

  מעניין שבפתיחת המאמר מוצגת הדיאלטיקה ההגליאנית, וכדוגמה ראשונית (לפני הדיבור על האנרכיסטים) מוצגת הקריירה של להקת נירוונה לפי גישת הבחירה הרציונלית.

 5. ירדנה אלון

  ראשית אני רוצה להודות לכותב הרשימה על עצם העלאת הנושא,והנסיון לגעת בנושאים כל כך טעונים,שנית אני רוצה לשבח גם את כותב העבודה הסמינריונית אורי אילון שלמען הגילוי הנאות אני רואה חובה לציין כי הכרתי אותו עוד מהתקופה שהייתי פעילה באינדימדיה כפי שאני מכירה גם לא מעט מהדמויות שהוא הזכיר בעבודה הסמינריונית המצויינת שלו.
  יחד עם זאת אני חולקת על ההנחה שממנה יוצא כותב הרשימה בטענתו כי הדיאלקטיקה ההגליאנית היא זו שהציגה את רעיון התיזה אנטי תיזה וסינטזה, זהו רעיון בן כמה אלפי שנים שנוכס מן הפילוסופיה של המזרח ,הומי באהבא נתן לה שם חדש הוא קרא לה "הייברידיות" אולם אף היא שאובה מן הדאואיזם.ומתורה עתיקת יומין תורת האלכימיה,(רשימה על כך כבר כתבתי בשם "הייברידיות בראי האלכימיה).
  אולם אני רוצה לשוב אל הרשימה ואל הבסיס לרשימה והיא העבודה הסמינריונית על האנרכיסטים נגד הגדר שכתב אורי אילון,שכן לגבי דידי הא בהא תליא,ישנן מספר שאלות מאוד מהותיות שמעלה העבודה של אורי אילון אני רואה
  סתירות מהותיות בין האידאולוגיה ובין דרכי המימוש שלה
  קחו למשל את המשפט מתוך העבודה הסמינריונית ….."פעילים פלשתינים שרחוקים לכאורה מחלק משמעותי מרעיונות הפילוסופיה האנרכיסטית"…..אינני מתפלאה על כך שמצד אחד האוכלוסיה הפלשתינית שאליה התחברו האנרכיסטים לא מצוייה בנבכי הפילוסופיה האנרכיסטית שכן זוהי אוכלוסייה שברובה היא שמרנית מסורתית מבחינה דתית,האיסלאם כמו שתי הדתות האחרות היהדות והנצרות זהיא דת פאטריארכאלית וכמו כל דת היא גם הירארכית וגדורה ע,"י חוקי הדת וזה בדיוק ההפך מאנרכיזם,לכאורה נוגד את כל הערכים שהאנרכיסטים דוגלים בהם,ועל כן כותב העבודה מצניע את ההתנגשות המאוד מהותית בין שני הדברים(ייתכן שמקוצר היריעה שבעבודה הסמינריונית?) ,אני תוהה אם עלו בשיחות בין הפלשתינים והאנרכיסטים השסעים המהותיים כל כך בין שתי התפישות,ועד כמה בסופו של יום לא רק שהם לא חיים את האידאולוגיה האנרכיסטית שבשמה הם" שמים עצמם בעמדה של נעלות מוסרית " על פני החברה הישראלית ,אלא הם מסייעים בעצם בהעצמת חברה שהיא פאטריארכאלית והרארכית ,איך הם מיישבים סתירה זאת לא רק עם עצמם אלא עם זולתם הפלשתיני שלעזרתו הם באים
  ואם הצד הפלשתיני מודע לתפיסה הזאת של הפילוסופיה האנרכיסטית כייצד הוא מתייחס לזה או שמא נוח לו כרגע לא להתייחס לזה כל עוד זה משרת את האינטרס שלו?
  אם הפלשתינים לא יודעים או לא מודעים לכך הרי שהאנרכיסטים מנצלים את חוסר הידיעה וחוסר המודעות על מנת להגביר ולהעצים את תחושת "הנעלות הערכית מוסרית"שלהם ועושים זאת על גבם של הפלשתינים,כלומר יש כאן שימוש ציני למדי בהצגת בניית הגדר כסוג של דיכוי על מנת להצדיק את הפעולות נגד הגדר וכך להעצים את "האגו האנרכיסטי הקולקטיבי,"
  בשני המקרים מכל צד יש כאן ניצול ,שזה ההפך הגמור מאנרכיזם שבא לשחרר בני אדם מניצול ולא משנה של מי
  או לחילופין ניתן לומר שיש כאן יחסים סימביוטיים אבל גם סימביוטיקה (יחסי תלות) נוגד את ערכי הפילוסופיה האנרכיסטית.
  הטיעון השני שמעורר תמיהה בעיני לפחות הוא כי …."מדינת פלסטין היא מדינה שאיננה קיימת,לכן המאבק למענה הוא מאבק למען אידאה ולא למען מנגנון שלטוני כלשהו,וכי מרגע שתוכרז מדינה פלשתינית הם יתמכו בפרוקה"….אולם המאבק נגד הגדר מצדם של הפלשתינים לפחות הוא מאבק טריטוריאלי שבגדול נועד להיות חלק מטריטוריה פלשתינית כאשר תמומש האידאה של מדינת פלשתין,
  הנה ככלות הכל האנרכיסטים נגד הגדר בעצם אוחזים חרב פיפיות בידם,שבעצם מופנית כלפי כל מי שלא אוחז עכשיו או בעתיד באידאולוגיה שלהם בעל הברית של היום הוא האוייב של מחר.
  האם בעלי הברית של היום יודעים שהם האוייב של מחר?,אם הם לא מודעים לפילוסופיה האנרכיסטית וגם אם הם מודעים אליה אולם היא נוגדת תכלית הניגודיות את תפישת העולם הרוחנית-דתית שלהם.אם אין להם תודעה אנרכיסטית של "לא שולט-לא נישלט," הרי שיש כאן מצד האנרכיסטים לפחות כפייה אידאולוגית,
  שוב דבר שנוגד תכלית הניגוד את הערכים של הפילוסופיה האנרכיסטית שיוצאת כנגד כל סוג של כפייה
  יכולתי להמשיך ולנתח את הטכסט של העבודה הסמינריונית (שוב מחמאות לכותב)אולם אני מניחה שהעיקרון מובן,ולכן אני מצרפת את קולי לכותב הרשימה יונתן ברזילי כי יותר משיש כאן מאבק אידאולוגי שמניעיו כנים יש כאן סוג של ניכור והתבדלות על מנת להאדיר סוג של תחושת "נעלות מוסרית ערכית" אותו סוג קיים גם בימין הרדיקאלי
  הפתרון בעיני היה ועדיין נשאר "האופציה הימתיכונית" כפי שהציעו אותה אלבר קאמי וז`קלין כהנוב.
  הבעייה היא שהרעיון של האופציה הימתיכונית לא רק שהוצא מחוץ לגדר של השיח ההגמוני של שתי קצות הקשת הפוליטית וכל מה שנמצא בתווך
  האופציה הימתיכונית היא לא סתם "האחר," היא די הושתקה, והושלכה אל מחוץ לגדר של השיח,אולי עכשיו הזמן להחזיר אותה לשיח הקיים.ולהתחיל לדון בה ברצינות.

 6. דן

  שתפוצץ בסוף ותפגע אנושות בשמאל . אני מפנה אתכם לעבודת מחקר מזעזעת וחושפנית על ארגון האנרכיסטים שהתפרסמה ב דה מרקר בה מוכח שמדובר בקבוצת רוצחים פוטנציאלים שהאג"נדה האמיתית שלהם היא הרס השלטון בשיטות מתוחכמות. http://cafe.themarker.com/view.php?t=655023 מיום פרסומו באוקטובר 08 זכה פוסט זה ל 17000 צפיות,יש סיבה טובה לכך אם תקראו ,תבינו.