דרישה להסרה מיידית של מועמדותו של השופט דרורי לבית המשפט העליון

ארגונים פמינסטיים

24  ביוני 2009

 לכבוד,

השר גלעד ארדן, ח"כ אורי אריאל, ח"כ דוד רותם

הנדון: דרישת ארגונים פמיניסטיים להסרה מיידית של מועמדותו של השופט דרורי לבית המשפט העליון

 שלום רב,

אנו, הארגונים הפמיניסטיים החתומים מטה, דורשים כי תסירו לאלתר את המלצתכם למינויו של השופט משה דרורי לבית המשפט העליון. דרישתנו זו באה לאחר פסק הדין החמור והגזעני של השופט דרורי, אשר נמנע מהרשעת מי שדרס אישה יוצאת אתיופיה בטענות שכל כולן שילוב של גזענות ותפיסה משפילה ומבזה כלפי נשים. השופט דרורי, שבדבריו נשען לכאורה על המשפט העברי ועל הלכות הרמב"ם, הפך את מעמדו ותפקידו לכלי לביזוי האשה שנדרסה, שחרר את נצרות לשונו על מנת להפגין שנאת נשים וגזענות מהי, שחרר את הנאשם מהעונש הראוי עבורו ועבור שכמותו, ועשה יד אחת עם העבריין נגד מי שהוקרבה ונדרסה תחת אלימותו.

 לא יעלה על הדעת כי תעברו לסדר היום על פסיקתו של השופט דרורי, שאלו הם חלק מתכניה הגזענים, המתנשאים והמזלזלים:  "המאורע המכונן של חייה, שבו היא התקבלה סופית לחברה הישראלית, כשווה בין שווים, הוא הדיון בפניי", כתב. "היא החלה את דבריה בהיסוס, בתחושה שהיא אינה נחשבת, ואדם בעל רכב (הנאשם) התייחס אליה כאל כלב. בהדרגה נוכחה לדעת כי שופט מקשיב לכל הגיג מדבריה, עורכי הדין פונים אליה בנימוס, וגם מי שפגע בה מתנצל בפניה… היא הבינה את השיפור העצום במעמדה החברתי בין תחילת הדיון לסופו".

 לטעמנו, ראוי לא רק כי השופט דרורי לא יהא מועמד לכהן בבית המשפט העליון, אלא גם יודח מתפקידו לאלתר. ברור ובהיר הוא כי המשך תמיכתכם במועמדותו לבית המשפט העליון כמוה כתמיכה בגזענות כלפי יוצאות/י אתיופיה ובביזוי נשים. המשך מועמדותו של שופט כזה לבית המשפט העליון, כמו גם המשך כהונתו בתפקידו הנוכחי, עלולה להוות עוד הוכחה מצערת על הפער בין חוק לצדק במדינת ישראל, פער שאלו המשלמים עליו את מלוא המחיר הן בעיקר נשים, ובמיוחד אלו מקבוצות פוליטיות-תרבותיות-כלכליות מודרות ומוחלשות.

 אנו מצפות לתגובתכם המהירה.

על החתום,

אחותי-למען נשים בישראל

אל"ה- אוניברסיטה ללא הטרדות, תל אביב

אנואר- מנהיגות נשים יהודיות וערביות

אשה לאשה-מרכז פמיניסטי חיפה

העמותה להעצמה כלכלית לנשים

ויצו

מרכז מהות- מידע, הדרכה ותעסוקה לנשים

מרכז תמורה- המרכז המשפטי למניעת אפליה

נשים בשחור-חיפה

נשים לגופן

סביבה תומכת- המרכז לקידום נשים בעסקים

פרלמנט נשים

קואליציית נשים לשלום

קואליציית נשים לשלום

קול האשה- מרכז פמיניסטי רב תרבותי

קולך- פורום נשים דתיות

שדולת הנשים בישראל

ש.י.ן- לשוויון ייצוג נשים

קישור לכתבה של רותי סיני ב"כלכליסט" לפסק הדין והפרשה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  אני מניח שבבחירות האחרונות נמנעו ארגוני הנשים מהצגת עמדה באשר להעדפתם הפוליטית.
  אין לי ספק, אולם, שבין אלפי, רבבות , מיליונים (?) הנשים החברות בארגונים אלו ,לא מעטות נתנו את קולם למפלגות השולטות כיום במדינה.
  אז שופטים כמו דרורי וחובשי הכיפות שנבחרי זה עתה לעליון הם העונשים המגיעים לכם

 2. נטלי מסיקה

  תומכת בכל מילה.

 3. אליקים

  יש לכם טענות ?
  תפנו לרמב"ם.

  השופט דרורי, הוא בסך הכל רק השליח האומלל…

  זה מה שנקרא, אדם שנמצא בבית סוהר, שנמצא בבית סוהר.
  לעולם הכיפה תשפיע על החלטותיו, אין מה לעשות בקשר לזה.

  "תינוקות שנישבו בידי הכיפה"…

 4. מכלוף

  השופט משה דרורי צמח בבית המשפט לעיניני משפחה,את קידומו למחוזי הוא השיג בזכות זכויות הגבר הנרמסות, חדשות לבקרים,והכל תודות לכוחן העולה של אירגוני הנשים.
  את סכין הפיפיות הזאת ארוגוני הנשים הצמיחו,ולכן אל תלינו!

 5. אלמונית

  אנשים צריכים להיות שוים לפחות כלפי החוק וזכויות האדם,ולכן מינויו של דרורי לא משקף זאת כלל.

 6. יואב

  תומך בכל מילה במכתב, אבל נראה שבכמה הפסקאות הללו רק שכנעתם אותם עוד יותר לדבוק במועמד. אני יכול לדמיין את פניהם מלאי העונג של רותם ואריאל, ואולי גם של ארדן, שאומרים: "איזה כיף להרגיז את הפמיניסטיות השמאלניות האלה! כנראה שאנחנו בכיוון הנכון".
  לגבי ארדן הצטיירה בראשי התמונה של איזו יועצת, דוגמת אלה של פולישוק, אומרת לו: "עזוב אותך מהארגונים הפמיניסטיים האלה. אין להן (בהנחה שהעברית שבפיהן/ם תקינה) שום תמיכה ציבורית, אף אחד לא שם עליהן!".

 7. אתיופי

  לפי השופט דרורי המתלוננת זכתה בכניסה לחברה וביחס שיווני וזאת בזכות האברך הלבן שדרס אותה. עכשיו אני צריך למצוא לי איזה לבנ/ה שידרוס אותי.

 8. עמית

  לצערי ההתנהלות בכל התחומים הופכת בזמן האחרון לזהה. שיטת העזים הפכה לשיטה בכל מקום שקיים עימות והצדדים נאלצים להגיע לפשרה. דרורי הוא בבחינת עז שעליה ייצא קצפם של כולם אך מטרתה בעצם להכשיר הצעה למועמד אחר. מועמד ימני `מתון` יתקבל בברכה לאחר ש`יאלצו` להסיר את מועמדותו של דרורי.

 9. רתם

  ויפה שעה אחת קודם. למכלוף ואיזי, דבריכם לא משנים כהוא זה מצדקת התביעה להדיחו. טפלו בכעסיכם. לכו לבריכה או לחוף הים.

 10. איתי

  ובכן הדורס אינו נמנה על עדתו של השופט.

 11. תום

  ואולי פסק הדין הזה הוא דווקא פמינסטי ונשי יותר מהרבה מאוד אחרים, הוא בוחר בדרך של גישור בין הקורבן והמקרבן, הגורמת למקרבן להכיר בעוול שהוא עשה, דבר שלא היה קורה אילו הוא היה מורשע בניסיון לרצח ומערער ומתבטא על כך שהוא חף מפשע. אולי דווקא מפגש בין הקורבן למקרבן, המונע בינאריות ודיכוטמיה בה יש רק מנצחים ומפסידים, הוא דרך נשית יותר, היא נותנת יותר כבוד לבני האדם – גברים או נשים. ואולי התגובה הזו של ארגוני הנשים היא אוטומטית מדי, אולי כדאי לחשוב קצת מחוץ לקופסא – ולראות שדווקא מפסק הדין הה – שהוא בוודאי שלא מושלם – אפשר להוליך לדיון פמניסטי מעמיק על המשפט הפלילי

 12. שרון

  קראתי אתמול בכתבה של רותי סיני, ולא האמנתי. מטריד לחשוב שהאדם הזה הגיע כבר למעמד של שופט מחוזי. איפה הבלמים והבקרות?! ליבי ליבי לתובעת שהושפלה כך, ולבני העדה האתיופית. מביש.

 13. ירדנה אלון

  זה כלל וכלל לא עניין של ימין או שמאל,זה עניין שנדרסה כאן אישה (או במקרים אחרים כשנדרס אדם) ובית המשפט משתף פעולה עם העבריין ,אם הוא דרס , הוא צריך לקבל את עונשו,ואיך הנדרסת תקבל זאת,ועם אילו תובנות והארות היא תצא מן הטראומה הנוראית הזאת,זה נתון לשיקולה ולאופן ראייתה של הנדרסת את הטראומה שהיא חוותה, כאן השופט החליט עבורה איך היא אמורה לקבל את הטראומה שהיא חוותה. איך היא אמורה לחשוב , כאילו אין לה מחשבה משל עצמה ,(אה,כן שכחתי היא אישה והיא גם אתיופית )זה מזכיר לי ארוע מן העבר שבו פלשתיני תבע פיצויים בשל הריגתה של אישתו,והטיעונים של התביעה היו, שהוא דווקא אמור להנות מכך שאישתו נהרגה כי הוא לא צריך לפרנס אותה יותר(בשפה של השכונה,יעני הוא צריך לשמוח שהוא נפטר מעונשה של זו),ועל כן אין מה לפצות אותו,או כפי ש"מנחמים" משפחות של רוסים לא יהודים או משפחות של אתיופים, ששכלו את בנם בפעולות צבאיות, שהנה לאחר מותו הוא ככל האזרחים הישראלים, טיעונים מהסוג הזה יכולים לשבש לאדם מן הישוב את דעתו עליו,ולגרום לו לתהות אם אכן "אליטות אינטלקטואליות" יושבות על כס המשפט הישראלי,או אולי האליטות הן דווקא אלה שנמצאים מחוצה לו,והאליטיסטיות שלהם מתקיימת בזכות מה שנקרא "חכמת הלב",סוג של חכמה שלא נקנית במגדלי השן של האקדמיה או בבית הסוהר של רוח האדם שמתכנים "כתלי בית- המשפט".
  לאיזי – מה עניין שמיטה להר גריזים?מה קשור הצבעה שגוייה בבחירות(לדעתך) לדברים המביכים שאמר השופט?

 14. חיים

  קשה לראות את המתוק יוצא מהעז.
  הפוגע הכחיש את הנטען כלפיו ע`י הקופאית ונאלץ,מסכן,להודות,רק משהוצג בפניו סרט מצלמת האבטחה בו נראה בברור כל הארוע.
  לא היה שם דיאלוג אלא הולכת שולל של הנפגעת ע`י השופט שבכל דרך ניסה להגיע לתוצאה שהציב לעצמו-להוציא את הפוגע לא אשם.
  לשם כך הוא נעזר בכמה כלים.
  האחד-מתק שפתיים מניפולטיבי שהוא מגדירו כמתן תשומת לב מרבית ואף טוטאלית לנפגעת,דבר שסיפק לה לדבריו סוג של זיכוך והרגשת מקובלות בחברה בה הרגישה בתחילת הדיון,לפי דברי השופט עצמו,ככלב.
  השני-שיכנוע הנאשם לבקש סליחה ולהביע חרטה על מעשהו והבנת הפסול שבו.
  השלישי-זניחת הדין הישראלי והישענות כמעט מלאה,לפחות מהצד העינייני,על הדין וההלכה העברית-יהודית.הוא הסתמך על הלכה של הרמב`ם האומרת שמי שעמד במבחן החזרה המלאה בתשובה,כלומר, הביע חרטה והבנה מלאה של מעשהו,ניתן לפוטרו כלא אשם. בכך חרג לחלוטין מהוראות הדין הישראלי המתיר פניה להלכה היהודית רק בנסיבות בהן הדין הישראלי לא מספק סעיפי חוק ברורים או כשאין תקדימים.
  החלפת המשפט הישראלי בהלכה היהודית הינו חלום רטוב של רבים מאד מאד.

  נקודה חשובה נוספת היא שכעבור כשבועיים הודיע העו`ד של הנפגעת שהיא אינה שלמה עם הסליחה שהביעה והיא חוזרת בה.
  השופט לא קיבל זאת כי פירוש הדבר שכל הבנין שבנה במאמצים לא סבירים ואולי אף לא לגמרי חוקיים,בודאי לא אתיים,יקרוס.

  הוא מתאר את האירועים והאוירה בבית המשפט כאידיליה עלי אדמות.
  מקריאה רבה בעניין נראה לי שהנפגעת קצת "כושפה",עברה סוג של היפנוזה,לא הבינה בדיוק מי ומה קורה סביבה וכשהתעוררה כבר היה מאוחר מדי.
  אבל לא מאוחר לחלוטין.
  המדינה הגישה עירעור שאמור להידון בשבועות הקרובים.
  ברור לכולם איזה עליהום יהיה על בית המשפט העליון אם יפסול את פס`הד ויחזיר הדיון למחוזי.
  ויהיה מעניי ואולי גם מרתקן לקרוא את הנימוקים.

  שמייח בביצה.

 15. טרזן

  אמנם כבוד השופט בקש לשמור על "פרטיותו" של הצדיק, אבל בכל-זאת השם נחשף ברבים אצל זהבי ב-103FM, שמו: איתמר ביטון.
  את עבודות השירות נשלח העילוי לעשות ב*יישובו*, בשעות שלא יפריעו לעיסוקו כמורה(!), וגם את הקנס קיבל ב"מבצע" (10 תשלומים).
  ולא פחות מקומם: בזמן שהקדיש הדרורי לכתיבת 321 עמודי הפסק המלומד, יכול היה לשחרר לא מעט מהממתינים בתור הארוך בבית המשפט. לשופט משלמים כדי שישפוט, הוא לא חוקר באוניברסיטה.

 16. חיים

  הינו שמעון ביטון,הרב הראשי של חדרה. איסור פירסום שם הפוגע,ועוד המטרה שלמענה הוטל האיסור, הוא אחד הפיגועים הקשים שהשופט פגע במערכות חשובות בחיי המדינה. פשוט חבלן ומתנקש.

 17. אזרחית נדהמת

  אסור ששופט כזה יכהן בכל ערכאה שהיא.

 18. סמולן

  (שלחתי קודם הבעת הצטרפות שכנראה לא הובנה נכון). חשוב מאד להדגיש: מה שנעשה כאן הוא ניסוי בבני אדם. הדין העברי – אני מחובביו – לא יושם כבר לא מעט שנים. יש הרבה הגיון בהחלה של חלקים ממנו. אבל להחילם על מי שלדברי השופט עצמו נתון למניפולציות בקלות, הוא סוג של פשע. יתכבד השופט ויפעיל את הדין העברי על קצב, על הירשזון, על בניזרי ודומיהם, על פרקליטי העל שלהם. למעשה, שלא יתכבד. האיש צריך לעוף (כציפור דרור). וכך גם הנהג, על ההסמכה הרבנית שלו.

 19. שירה

  מזעזע. זו פגיעה חמורה בזכות לשיוויון והליך הוגן. איפה ואיפה. יש משפט לסתם עבריין ויש משפט לבן של הרב הראשי של חדרה. אגב, אני מבינה שבן הרב הוא מזרחי.
  הוא גם ניסה לגנוב, גם לברוח גם דרס וגם ברח ושיקר. הבן אדם הזה מועמד להיות שופט בבית דין רבני, והיום קראתי שהולכים להרחיב את סמכויותיהם של בתי הדין הרבנים… השם ירחם עלינו (הנשים בעיקר) די לשחיתות השלטונית ולעריצות. משום מה פסק הדין הזה מזכיר לי את דברי השופט בפרשת מע"צ המפורסמת נגד בחורים שהשופט שם השווה אותם לחיות. אם אינני טועה גם שם הם סווגו תית אותו מין- כלבים. סופה האומלל של הפרשה ידוע. על הנשפטים נגזרו עונשי מאסר, ורק אחרי ששוחררו הוכחה חפותם המוחלטת.

 20. דבורה זילברשטיין

  באם הכתבה של ר. סיני מדייקת: על השופט לעזוב את כס השיפוט. המדובר בשופט סורר. שממונה ע"י המדינה, אבל בוחר לפסוק ע"פ חוקי הנזיקין של הרמבם ולא ע"פ חוקי הנזיקין של המדינה שהוא פועל מטעמה. גם האינטונציה המתנשאת והפטרונית מעוררת סלידה -ולא ייתכן שהוא ימשיך בתפקידו -בשום ערכאה

 21. אסף דרעי

  אם רק תבדקו מעט, ולא תגיבו אוטומטית, כמו שעשו ארגוני הנשים ששלחו את המכתב, שאותם ואת פועלם אני מעריך מאוד ובדרך כלל גם מזדהה.
  השופט דרורי הוא שופט חברתי ואנושי במלוא מובנן של מלים אלו. פסיקות רבות שלו היטיבו עם מקופחים ובני שכבות מוחלשות מכל גווני האוכלוסיה, לרבות עובדים זרים שהרשויות התעמרו בהם, ואזרחים ישראלים שעמדו בפני פינוי מביתם בגלל אי תשלום משכנתא.
  גם בפסק הדין המקורי, החשוב והיצירתי הזה, יישם דרורי בחוכמה ובאומץ את גישת הצדק המאחה, גישה שיפוטית רדיקלית, מתקדמת ונאורה.
  בלי להיכנס ליותר מדי פרטים – הגישה הזו גורסת שמוטב להפגיש בין העבריין לבין נפגע-העבירה, לפייס ביניהם ולנסות להחדיר בעבריין הבנה לחומרת מעשהו ולפגיעה שגרם.
  המטרה העיקרית היא לחנך את העבריין ולמנוע אותו מלחזור על מעשי אלימות, אך גם – וזה לא פחות חשוב – לתת לנפגע הרגשה שהוא חלק מההליך, שמתחשבים בו ובדעתו ושההלייך מחזיר לו את כבודו.
  חבל שארגונים עם דיעות מתקדמות ונאורות, הולכים בתלם השמרני וזועקים בדרישה לראות את דמו של העבריין. התאווה לנקמה ולעונש לא צריכה להכתיב התנהגות.
  וחוץ מזה – אפשר לתת גם קצת קרדיט לשופט, שפגש אישית את הצדדים, התרשם מהם באופן בלתי-אמצעי ומכיר היטב את כל החומר בתיק, בודאי טוב יותר מאנשים עם כוונות טובות שקראו כתבה בעיתון.
  לא מאוחר מדי להודות בטעות ולהסיר את המחאה הלא-הוגנת כלפי השופט דרורי.

 22. שירה

  שאלה לי אליך: האם הגישה הרדיקלית עליה אתה מדבר מיושמת גם כלפי ערבים, אתיופים ובדואים? האם גם כאן נעשה הליך שמטרתו לקרב את העבריין ולעזור לו להשתקם? או רק כשמדובר במיוחסים , ומועמדים לבית דין רבנים נוהגים בגישה הומאנית ומתחשבת? שנית, בלי קשר לפסק הדין, אני שואלת עצמי לגבי הנאשם האם אדם שהפגין התנהגות עבריינית פרועה ואלימה כזו, ראוי להזדמנות שניה כדי שיוכל להתמנות כשופט? אוי לה לרבנות שאלה הם מועמדיה שופטיה. כמו שעו"ד אינו יכול להיות מורשע בפלילים, כך היה עליו לחשוב פעמיים לפני שהוא גונב, דורס, בורח ומכחיש (משקר). אוי לרב הזה שכך חינך את בנו. יש מקום לגישור, לסלחנות, להזדמנות נוספת אבל לא במקרה הזה. אדם שמועמד להיות שופט חייב לדעת שלא רק שאינו יכול לנהוג בעבריינות אלא שעליו לשמש מופת לציבור. המקרה הזה מסמל את השחתת המידות שלנו. זו שחיתות בהתגלמותה. ברור לי שאם היה מדובר באזרח מהשורה שאינו בנו של רב ואינו מועמד למשרת שופט זה לא היה קורה. זה ממש איפה ואיפה. על זה נוסף פשע הגזענות כלפי הקרבן שאינה נתפסת כשווה לעבריין ואינה ראויה לפיצוי על הפגיעה החמורה בגופה ובכבודה.

 23. אלי ביטון

  חלאה עבריינית, במקרה מזרחי. במקום פשוט להעניש את הלכלוך הקטן ולפצות את התובעת עד כמה שרק אפשר, מתנפל האשכנזי כשריר ניגר מבין שפתיו על ההזדמנות לסכסך בין אתיופים למזרחים, בין הנשים שלנו לגברים שלנו ובין כולם לתרבותם שהיא מקור כוח.
  אותן המניפולציות המזוהמות, שוב ושוב, ושוב ושוב, ושוב ושוב כבר שישים שנה. קודוס לנשים שבחוכמתן זיהו מייד את מקור הטומאה ופועלות מיידית באופן מרשים נגד האוייב האמיתי של כולנו.
  לא הצדק הוא מה שחשוב ליצור, ולא היהדות, ולא עם ישראל, אלא אך ורק שליטה בחייהם של אנשים "אחרים" והרווח החומרי ממנה. הפרד ושלוט פשוט שהיא דרכו של עובד השטן, תוך ניצול כל מעידה ומעשה רע של מי מאיתנו. הם מתחפשים ליהודים, בם מתחפשים לדתיים, לחילונים, לליברלים, למרקסיסטים וכו`, אף אחד מאלו אינו אמיתי, המטרה היא אחת ויחידה, שליטה וניצול, חיים `קלים ורווחיים` של פרזיטים על גבינו.
  א/נשים, אל תיתנו לשטן ועבדיו ושפחותיו (מבחירה) הנרצעים לחם לזון ממנו, תהיו טובים וישרים זה עם זה, תאהבו זה את זה ותוציאו לו את העיניים. תחשפו אותו תרעיבו אותו ותייבשו אותו עד שייתגשם הסיוט הגדול ביותר שלו ובעצם אחדותכם והדינמיקה הבריאה ביניכם הוא יושמד, סוף כל סוף.

 24. ג. אביבי

  כל הכבוד לארגוני הנשים שהרימו את הכפפה ויצאו להלחם נגד הגזענות הלבנבנה המרימה ראש כמו נחש בעל 9 ראשים. מי יודע מה תגובת הקשת לפרשה?
  כאילו לא די בפסק הדין האולטרא גזעני של ה"שופט" דרורי, הלקוח כמו ממרכז-אירופה של שנות ה30-40 למאה שעברה או לכל הפחות מדרא"פ שלפני 1994, הוגשה מועמדותו של הגזען האשכנזי-חרד"לי הנ"ל לעליון. יחד איתו הוגשו עוד 3 מועמדים. כל ה4 הם אשכנזים חרד"לים. המגישים הם חברי הועדה למינוי שופטים: השר ארדן (ימני חילוני מהליכוד), ח"כ אורי אריאל (הימין הפשיסטי-חרד"לי המתנחל) וח"כ דוד רותם (הימין הפשיסטי של ליברמן. כנראה שלפחות אחד מהארבעה ייבחר לעליון. מי שפילל לגיוון אתני בהרכב ביהמ"ש העליון, בו85% – 93% מה"עליונים" (לפחות בעיני עצמם) הם ורודי לחיים (השאר הם עלי תאנה המשמשים להרשעה מראש של נאשמים מזרחים לבל יאשימו את אדוניהם ורודי הלחיים במשוא פנים עדתי/אתני או בגזענות), כעת מקבל תוספת צבע של ורוד-חרד"לי-גזעני להרכב.
  מופע האימים הגזעני פתולוגי הנ"ל, מבית מדרשם של אשכנזים "יראי-שמיים" הוא לא מפתיע – יש לו תקדים אופייני ומפורסם. מדובר בקביעה משפטית מאותו סוג ממש של בכירה בפרקליטות המדינה פליאה אלבק (מ"נסיכות" המערכת המשפטית, פרי באושים של הנפוטיזם הלבנבן בעליון). בראשית ה90 בעקבות פניה לפיצויים מהמדינה שהגישה משפחה פלסטינית מיותמת מח`אן יוניס שבה האם נרצחה ע"י כוחות הכיבוש. אלבק, שגם עזרה למתנחלים גוזלי-אדמות להתחמק מהחוק, דחתה פניית המשפחה בנימוק הבא (בערך כך): "למשפחה הוטב עקב פטירת האם שכן יש להם כעת פחות פיות [על משקל חיות, ג.א] להאכיל….". כך נדחתה תלונת המשפחה ובקשת הפיצויים שלהם. הבכירה הגזענית הנ"ל הייתה חרד"לית כשרה מהגזע הנכון, כמו אותו שופט גזען. מהמגזר האשכנזי-חרד"לי הזה, הפתעה יכולה להיות רק אם הם במקרה לא נוקטים בקו גזעני בוטה.

 25. סמולן

  מקריאה של פסק הדין (http://www.courts.co.il/SR/mechozi/m06002003-254.htm ) עולה תמונה בעייתית מאד. נראה על פניו שכבוד השופט איכשהו תיסרט וביים את המחזה הזה מראשיתו. מחד עומד מכתב של סגן ראש הממשלה בעד הנאשם, מאידך העברה היא קלה כל כך – פשע ללא קורבנות, למעשה… – ומצד שלישי, לא ברור למה, דווקא לכאן הוא דחף את הדת היהודית. בלי קשר ליהדות, נראה לי ברור למדי, שאם המתלוננת באמת היתה סולחת לנאשם, היא הייתה מעידה לטובתו: מספרת כיצד נפגשו, כיצד השתכנעה שהוא היה בלחץ נפשי כביר בגין יום ההולדת של אביו, וכיצד "אצלם" (זה שם קוד למרוקאים, כנראה), האב הוא מעל הכל… כל זה לא קרה. מה שקרה הוא שהמתלוננת, מתוך טוב לב ונימוסים מעולים, כנראה, החליטה לדבר באופן חביב אל הנאשם הנסער. ושהשופט, שאולי נדמה היה לה כאילו הוא בעדה, ניצל את פליטת הפה הזו כדי לבנות עליה תילי תילים. ברור לגמרי, מנגד, שיש מסורת מקובלת בישראל שעל עבירות בהיקף זה, לא מחסלים לאדם קריירה. יתכן שיש כאן סוג של גזענות: האם הקלו כאן בעונש של "מרוקאי", בגלל היותו מתרבות חמת מזג שכזו, שבה האב הוא מעל הכל ? אבל בעיקר, נדמה שיש פה פוליטיקה גסה מאד. אני נזכר בפרשת "ארומה": גם שם היה אדם רע, אבל הוא נענש בחומרה על המילים שאמר. כאן, מדובר ב 140 שעות למען הקהילה… ובאדם שכל מי שקורא את דבריו בבית המשפט, יראה כיצד נסחטה ממנו המילה "התנצלות". בפועל, כל מה שהוא אמר הוא שהוא מאד בלחץ, שאבא שלו נורא חשוב לו, לה לה לה. ושסגן ראש הממשלה נורא יעריך אם הוא לא יורשע. אפילו את נכונותו לפיצויים הוא מסייג – כל מה שהמתלוננת תוכיח שנגרם לה בגין המאורע, עליו. ואגב להשוואה – המתלוננת אומרת שלאחר המאורע, היא נמנעת מנהיגה, כדי לא לדרוס אנשים אחרים כפי שעשה הנאשם: היא חוששת אפילו מדריסה בטעות, הגם שהנאשם עשה את מה שעשה בזדון, אם כי כנראה זדון רגעי. אני מציע, שמישהו יבין שההסמכה לרבנות צריכה להיות שלה. בפרוטוקולים היא נשמעת ממש בסדר, חדה וצלולה, בקרב כל ההזויים הללו.

 26. טרזן

  "העוקץ" חייב להחליט סוף-סוף אם הוא מתנגד לגזענות, או מתנגד רק לגזענות נגד מזרחים. אם "העוקץ" בוחר באפשרות הראשונה עליו למחוק תגובות וולגאריות כמו זו של המגיב ג. אביבי שהשתמש בביטוי "ורודי הלחיים".

 27. ג. אביבי

  הביטוי "ורודי הלחיים" כמו "חיוורי הפנים" או "לבנבנים" הוא אחד מאותם ביטויים בהם השתמשו עמי העולם השלישי שנפגעו מהקולוניאליזם האירופאי. הביטוי הזה בא לומר לגזענים הכובשים – שחשו עליונות על בני העמים הכבושים והשפילום, בין השאר בגין הבדלי הצבע ביחס לכהי העור – שהם בסה"כ ורודי-לחיים ואין בכך שום עליונות על כהי העור/"מלוכסנים" וכו`. אני נוקט בגישה זאת רק לגבי אותם בעלי תפישת עולם גזענית וקולוניאליסטית בחברה הישראלית שבדיוק כמו דומיהם כובשי העול השלישי חושבים שהיותם אירופאים ("ורודי לחיים") מקנה להם עליונות שכלית/תרבותית או גנטית על המזרחים והפלסטינים ("צפופי הפיגמנטים"). טרזן דל-שמאטע, אם השימוש בביטוי "ורודי-לחיים" וכו` הוא גזענות – לשיטתך המופרכת – אז גם השחורים באפריקה ובארה"ב, האינדיאנים, ההודים עמי מזרח אסיה שנכבשו והושפלו קשות ע"י האדם האירופאי נחשבים לגזענים. מעבר לכך, לא ראיתי שאתה מגנה את אחיך לגזענות הלבנבנה שעושים ביטוי תדיר ב"צפופי הפיגמנטים". לא ראיתי בדבריך שמץ של גינוי, לא לשופט הגזען ולא לגזענות האשכנזית בכלל. אבל להטיף מוסר למי ששם מראה מול עיניך ועיני חבריך לעמדה הגזענית – מזעזע את נשמתך שוחרת ה"צדק". לו באמת הגזענות הייתה מפריעה לך (ולא הביקורת נגדה) היית צריך להתקומם נגד הסלקציה שעושים בישראל בכניסה למקומות בילוי נגד "צפופי פיגמנטים" בעלי "חזות מזרחית" ע"י אירופאים תרבותיים שחס וחלילה אין להזכיר להם שתחושת העליונות המזויפת שלהם באה, בין השאר, מהיותם בעלי גוון יותר ורוד/לבנבן מקורבנותיהם.

 28. אייל

  לביטויי שנאה מתלהמים כמו "ורודי לחיים" באתר העוקץ . התירוץ העלוב שגזענות אחת מצדיקה את האחרת , בלתי מתקבל על הדעת ונובע מסוג של לוגיקה עקומה עד מאד .

 29. מתי

  פסק הדין המזעזע שכתב השופט דרורי מראה שלא רק שאסור שהוא יהיה שופט עליון אלא אסור שהוא יהיה שופט בכלל.
  יש למצוא דרך למשפט חוזר אצל שופט צדק ויש להקיף את בית המשפט במחאות וכאב על עצם המחשבה להציג אותו כמועמד לעליון.

 30. עמית לנדאו

  שוביניסט גזעני עוזר לקדם את דומיו לתפקידי דיינים…

 31. איראן

  האיראנים מוחים נגד משטר דתי מדכא והנה אנחנו בדרך לקבל אחד כזה