וכמה מסכנים הצופים

יוסי דהאן

תכניות החדשות של יום שישי של הערוצים השונים אמורות להיות גולת הכותרת של מחלקות החדשות. שלא כבימי חול מוקצה להן זמן ארוך יותר והן אמורות לבחון נושאים באופן יסודי ועמוק יותר מבימי חול.

אני חייב להודות שאיני צופה במהדורת יום שישי של הערוץ הממלכתי – ערוץ 2, יצא לי להציץ בעבר מספר דקות במהדורות הערוץ, ודעתי הקדומה, שמוטב להתרחק מכל דבר שהעורך והמגיש יאיר לפיד, אדם ששקוע עד צוואר בקיטש וניגודי אינטרסים, מעורב בו, רק התחזקה.

אני עובר לערוץ המסחרי השני, שם יושב מגיש המקריא את החדשות ולאחר מכן מוצגות מספר כתבות עומק, רובן שייכות לז'אנר הסיפור האישי המרגש, השבוע מאה שנה לגימנסיה רחביה, כמה מרגש לשמוע את ראובן ריבלין ומתן וילנאי מעלים זכרונות מימי בית הספר. לפני זמן לא רב אפשר היה עדיין לצפות שם בעופר שלח ורביב דרוקר, שני עיתונאים לשם שינוי, לא מבזקנים או מגישים. לא בלתי בעיייתיים צריך להדגיש, אבל בעלי מלאכה המנסים להתייחס ברצינות למקצוע שלהם ולשירות שהם אמורים לספק לצופים.

אני עובר לערוץ הממלכתי, איילה חסון ובן כספית, על הסתירה שבין בן כספית למקצוע העיתונות כתבנו כאן בעבר, האיש היה צריך לפתוח במהלך של שינוי קריירה מייד לאחר פרשת השופט תיאודור אור, אבל אצלנו מאז אותה פרשה מעמדו רק הולך ומתחזק. הצמד לא יודע לשאול ולא יודע להקשיב. להקשיב לאיילה חסון זה להיות שרוי במצב של מתח מתמיד, אתה מקשיב לתחילת המשפט אולם אינך יודע אף פעם כיצד יישמע סיומו המפתיע והבלתי צפוי.

הערב נמצאים איתנו באולפן, העורך דין דב וייסגלס וסגן שר החוץ דני איילון, על מנת לדון בדרישת ארצות הברית והאיחוד האירופי להפסיק את הבנייה בהתנחלויות. כלל עיתונאי ידוע קובע שכאשר יש שאלה ציבורית שנויה במחלוקת חשוב מאד להביא לאולפן שני אנשים שיציגו את אותה עמדה וכך עשו עורכי המהדורה בערוץ הציבורי. במהלך הדיון מסתבר גם שמר וייסגלס שימש בעבר כעורך דינו האישי של דני איילון באיזה עניין משפטי, מה שהופך את האווירה באולפן לאינטימית וחברית מאד, כולם מכירים את כולם וכולם מסכימים עם כולם. כמה חבל שצריך לקטוע את הדיון המתנהל באווירה נעימה כל כך לאחר עשרים דקות. בסוף הדיון מעירה איילה חסון שהיא בטוחה שהצופים למדו הרבה מאד מהדיון. הרבה זה לא מילה איילה, המון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איציק ניסני

  שייקספיר, מוצרט וברז`ניקוב – האם יכולים לשרוד בעידן המדיה החדשים?
  מי שפספס חבל
  בפעם הבאה כדאי להיות בקבוצת התפוצה של מכון ון ליר
  פרטים נוספים ותמצית הרצאות באתר

 2. איה

  מייאש מייאש כל כך

 3. איזי גור

  יישר כח.
  מקווה שזוהי רק מנה ראשונה באשר למה ש (לא) נעשה ברשתות הטלויזיה 1 – 2 ו- עשר אינם אלא שלישיית אחים מפגרים. "הוט" ו"יס" גם הם צמד תאומים התעללים בלקוחותיהם.
  ואם לפעמים מוקרן באחד הערוצים הרוסיים איזה סרט ששווה לצפות בו, אז גם הוא בלי כתוביות.
  סבא שלי היה מגיב על כך בטפווו אחד גדול.

 4. שרון לוזון

  אחד הדברים המהנים ביותר בעובדת היעדרה של טלוויזיה מחיי הוא קריאת ביקורות שכאלו.

  זה מאד טוב לדעת שאיני מחמיץ דבר.

  🙂

 5. נפתלי אור-נר

  אין ספק שאם התקשורת הייתה ממלאת את תפקידה כראוי, "שטיפת המוח" הממלכתית לה אנו זוכים מידי הפוליטיקאים השטחיים שלנו, לא הייתה מתקבלת בחברה כמוסכמות שאין להרהר אחריהן

 6. שולצפון

  זה לא שהתקשורת שמאלנית מדי או ימנית מדי. היא פשוט לא מעניינת, צפויה ובמקרה הטוב לא חורגת מהאמת בצורה משמעותית… במצב הנוכחי עדיף לראות קומדיות או סרטי מדע בדיוני (שלעיתים קשורים יותר למציאות מהדרך בה היא מוצגת בתקשורת).

 7. ב.א.

  למה להשחית זמן על צפיה בקשקוש הזה ? התקשורת מרדדית את המחשבה ? הרי לא יכול להיות אחרת זה המודל הכלכלי כפי שציינתם באתר זה לא אחת.

 8. אדי

  שלרגע שאלתי את עצמי אם לא אני כתבתי את הקטע ושכחתי מזה.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בסך הכל הוא הבן של אבא שלו

 10. אלכס

  אם העיתונאים אלו שאמורים להסביר להבהיר להעשיר ולהרחיב את הידע הימיומי שלהם בתחום כל כך עילגים (כמו ההוא מההגדה לפסח שאינו יודע לשאןל) מה יש להלין על כך שרוב בני הנוער אינם מתענינים בפוליטיקה .

 11. עמית

  אם אתה רוצה להאריך ימים ושערכם יגדל אף הוא, עשה כמוני אל תראה טלביזיה במקום זה קרא אתרים חשובים כמו העוקץ ואלו שמופיעים על השוליים כאן בצד ימין.