• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

או-טו-טו תקציב. מישהו שם לב?

איציק ספורטא

תקציב המדינה צריך לעבור כמדומני עד החמישה עשר לחודש. כמה כתבות קראתם בסוף השבוע בנושא? כידוע זה נושא הרבה פחות חשוב מאיזה מרפסת בהתנחלות או פרגולה בבית בו אתם גרים. כי מה חשוב יותר לקרוא ראיונות בלתי נגמרים עם חיים רמון או איזה דיון מעמיק אפילו באחד מנושאי התקציב, למשל החינוך או הבריאות.

כי אחרי שייקבע התקציב לשנים 2009 ו-2010, הדיבורים על רווחה וצדק חברתי יהיו תיאורטיים כי אי אפשר יהיה, וגם לא יהיה רצון, להוסיף תקציבי ביניים לנושאים החשובים באמת לחיי היום יום של האזרחים. יש פה ממשלה וראש ממשלה שחיים בעולם אידיאולוגי, הן מדיני והן כלכלי, שהם יצרו לעצמם, וכל קשר בינו לבין המקום והעולם בו אנו חיים הוא מקרי בלבד.

ממשלה, שטוענת שיש בעיות גדולות יותר בעולם מאשר ההתנחלויות, נלחמת על היכולת של הממשלה להרחיבן בלי די כאילו אין מחר. ממשלה ששר האוצר שלה ושרי אוצר של העבר חושבים שבדמוקרטיה רצוי וראוי שמשרד אחד, האוצר, יחליט מהי המדיניות הכלכלית הרצויה וגם יישם אותה, כי בלעדי זה אנה אנו באים.

ממשלה שראש הממשלה שלה מדבר בכנס על כך שצריך לייעל את הממשלה ואף להקטינה כדי להתחרות במדינות העולם כאילו אינו יודע את העובדות. למה כאילו? אולי באמת אינו יודע שהוצאות הממשלה בישראל, ללא הוצאות הביטחון, הן בין הנמוכות מבין המדינות המפותחות. זה לא חדש.  מה שחדש אולי הוא שגם הדו"ח הזה מכנס קיסריה מציג את התמונה. וזאת אולי הסיבה שהשנה זכה הכנס הזה לפחות חשיפה תקשורתית מבשנים הקודמות. כי כידוע אין מספיק דפים במוספים הכלכליים הבלתי נגמרים.   

ראש ממשלה שטוען שצריך להפחית מיסים – כי מה, כי שוב צריך להתחרות – שוכח שנטל המס בישראל נמוך מאשר בכל מדינות אירופה. נטל המס העקיף הרגרסיבי הוא בין הגבוהים ונטל המס הישיר הפרוגרסיבי הוא בין הנמוכים. שר האוצר גם הוא מדקלם את אשר נלחש לו על ידי מומחיו, למשל יועצו לענייני מקרו כלכלה ויו"ר הפורום המייעץ של שר האוצר לא נלאה לדבר על המעמד הבינוני הגבוה, שמשלם יותר מידי מס ולכן צריך להפחית מיסים. טוב, מה לעשות? לו ולשכמותו, יוצאי מרכז שלם, אין יותר מדי כלים להתמודד עם עובדות.

שנים דופקים לנו בראש מומחים לכלום שתקציב החינוך בארץ הוא מספק. אפילו ראש הממשלה טען שמה שיש לעשות הוא לשפר את איכות המורים, דבר שאינו קשור לתקציב. אז הנה גם הגרף בנושא.

 

תקציב יחסית קטן ומס שאינו מספיק בהכרח גורמים לשירותים חברתיים שאינם עונים על הצרכים, אבל זה לא ממש מעניין. העיקר שתהיה רפורמה כי לדעתם כל רפורמה היא מנוע צמיחה, והעיקר הוא לשמר אידיאולוגיה, שכל מי שעיניו בראשו מבין שרחוק לא נגיע איתה. הכלכלה אולי תצמח אבל החברה תדעך, ורק מספר קטן והולך של אנשים יוכלו לאפשר לעצמם חינוך, בריאות ושירותים אחרים ברמה מספקת, אבל העיקר שנוכל לבנות ולסגור מרפסות.

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: