עוד על התארגנות עובדים

איציק ספורטא

ועדת העבודה אישרה אתמול את הצעת חוק מו"מ קיבוצי כחובה לקריאה שנייה ושלישית. מצד אחד הנה שינוי הנה משהו זז בנושא יחסי עבודה. מצד שני זה מעט מידי. אם זה מה שיכול להשיג יו"ר ההסתדרות המוצג כאישיות הפוליטית החזקה ביותר במדינה אזי מצבנו לא משהו.

ההישג הזה כבר הושג בפסיקה של בית הדין לעבודה החוק הוא רק מעבר מפסיקה לחקיקה ראשית, זה חשוב אבל לא מתקרב למה שזקוקים לו העובדים. מה כל כך קשה היה לדרוש שייחתם הסכם קיבוצי כאשר העובדים מתארגנים  בפעם הראשונה? אז אוריאל לין המעסיק הנאור היה צורח ככרוכיה קצת יותר חזק, אז פרופסורים למימון מאוניברסיטת ניו יורק היו אומרים שישראל תקרוס כמו ג'נרל מוטורס, או תהיה מדינת עולם שלישי (ברנר 9/7/2009 לא הצלחתי למצוא באינטרנט), רגע כבר עכשיו הם עושים זאת.

יש לי הרושם שחסרים בישראל חוקרים או סתם מתעניינים שמכירים את נושא יחסי העבודה במדינות העולם, כך שגם הישג מינורי הופך להישג בעל משמעות מעל ומעבר למה שהוא. גם המעסיקים לא בדיוק מבינים בתחום ולכן כל שינוי מעורר אצל חלק תגובה מוגזמת בעוד שחלק אחר מבין שהשינוי אינו גדול כל כך. כבר כתבתי על החובה להגיע להסכם קיבוצי בקנדה, שידועה בעולם כמדינה רדיקלית שאין שנייה לה, גם בארה"ב עומדת הצעת חוק בפני הקונגרס בה נמצא סעיף כזה, וארה"ב הרי ידועה כמובילת המהפכה הסוציאליסטית בעולם. שלא לדבר על מדינות אחרות.

בישראל קשה להתארגן לדעתי יותר מאשר בכל מדינה מפותחת בעולם, כי ההסתדרות לא ממש התעניינה בעבר בהתארגנות חדשה מתוך חוסר הבנה. בלי לקחת בחשבון שללא התארגנות נידון ארגון העובדים לקטון ולהיחלש. אז נכון שעכשיו ההסתדרות נראית חזקה אבל זה לא בשל זה שהיא מארגנת את רוב העובדים במשק אלא בשל קוניוקטורה פוליטית זמנית.

חוק או לא חוק מה שנותן תקווה זה הרצון של עובדים להתארגן, נמצא ש-70% מעובדי ההיי-טק היו רוצים ועד בניגוד לדעתם של ראשי התעשייה הזאת שזעקותיהם נשמעו מקצה הארץ עד הקצה השני שלה. הם אף נפגשו עם יו"ר ההסתדרות שלפי הדיווחים, רמז ויותר מכך, שההסתדרות לא תנסה לארגן עובדים אלה. בזמן האחרון שמענו על מאבקים בגן המדע, באוניברסיטה הפתוחה, בסינמטק ירושלים, ובמשפחתונים של משרד התמ"ת כל אלה פועלים עם חוק או בלי חוק, כי הגיע זמן ההתארגנות. וראו זה פלא בכל המאבקים האלה מעורב ארגון עובדים, כוח לעובדים, שלגביו התארגנות דמוקרטית היא העיקר, ארגון שבעתיד יכול להיות זה שייתן את הטון ביחסי עבודה וטוב מוקדם מאשר מאוחר. מה שמוכיח שאפשרי להיאבק ולהתארגן גם בלי הגושפנקה של ההסתדרות או המחוקק, מה לעשות חלקנו עדיין חיים במדינה דמוקרטית.

אז למעוניינות ומעוניינים היום ב-10:30 תתקיים הפגנה של עובדות המשפחתונים מול משרדי הממשלה בצומת קפלן מנחם בגין.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. שור

    ממשלת נתניהו : מרחיבה את התקציב ב-3%, הרבה יותר ממשלת אולמרט-ליבני, מחוקקת שורה של חוקי עבודה המעודדים הצטרפות לאיגודי עובדים ולהסכמים קיבוציים, חותמת על עיסקת חבילה עם ההסתדרות והמעסיקים. יוזמת רפורמות לעידוד התחרותיות שתשפר את מצב העובדים בישראל, מגדילה קצבאות ילדים וזיקנה במיליארדי שק`. שור

  2. אווז

    רוב ההרחבה התקציבית יסודה בירידת תשלומי המיסים בעקבות המשבר. השאר נובע מתכנית התמריצים הכמעט-אוטומטית, שהתחילה כבר תחת הממשלה הקודמת. עיקרה של התכנית סלילת כבישים ופרויקטי תשתיות (יחד עם זכיינים פרטיים), ולא מדובר ממש בפרויקט חברתי לשמו. בקשר לעסקת החבילה וזכויות העובדים – החוק האמור מוסיף מעט מאוד על חוקי העבודה הקיימים ועל פסיקות בית הדין לעבודה, מאחר וכבר היום יש חובת מו"מ עם ארגון עובדים יציג. צעד משמעותי למען זכויות העובדים, שהוא ההכרה בארגון עובדים חדש, "כוח לעובדים", באה בכלל מבית הדין.

  3. שור

    אתה טועה, תבדוק את המספרים. רוב ההרחבה התקציבים היא לנושאי קצבאות (זיקנה וילדים), רווחה, וחינוך. תקציבים אלו גדלו באופן חד כבר בשנת 2008, וכן גם בשנים 2009 ו-2010. לירידה במסים אין שום קשר להרחבה התקציבית, אלא לגידןל בגרעון. השבוע נחקקו בכנסת שורה של חוקי עבודה חשובים ולדעתי בעלי השפעה, מעניין שבאתר העוקץ כמעט ואין לכך התייחסות. שור שור