האם ספיר מתהפך בקברו

אילנה ברנשטיין

יש להניח שבהיותו שר האוצר בממשלת ישראל, השר שעל שמו משום מה מוענק פרס מפעל הפיס, פנחס ספיר לא מתהפך עכשיו בקברו. אחרי הכול מדובר בפרס הספרותי שמעניק את הסכום הגדול ביותר לזוכה בו. אולי משום כך ביטול פרס ספיר לשנת 2009 סיפק תרוץ טוב למעורבים בעולם הספרות וגם לאלה שלא ממש מעורבים בו לזרוק בוץ אחד על השני, ובאיזו התלהבות. די לקרוא כמה מהתגובות ומהתגובות לתגובות כדי להבין שהטענות, ההכפשות והעלבונות כבר אינם מופנים אך ורק כלפי התנהלותו של מפעל הפיס אלא כלפי סופרים ועורכים שאם הם אינם מועמדים לפרס זה הרי שהם מועמדים לפרס אחר ואם לא בסיבוב הזה אז בסיבוב הבא, ואם לא בעת הזו אז בעת אחרת. אז מה גורם לכל אותם מכפישים, שמכירים את כללי המשחק ומשתפים פעולה על ימין ועל שמאל לקפוץ דווקא הפעם. האם תפוצתו של עיתון מעריב גדולה כל כך?!

ידוע לכל ואף מובן לגמרי ששופטים, לא משנה באיזו ועדה ובאיזה תחום, הינם בני אדם וככאלה יש להניח שהם יצורים חברתיים, כלומר מתרועעים בהזדמנויות שונות, רחמנא לצלן גם באירועים ספרותיים וקושרים קשרים חברתיים או מקצועיים עם עמיתיהם, הגם שפה ושם נמנים עם סופרינו המכובדים עיתונאים למיניהם. כמו כן יש לקוות שהם מבינים משהו בספרות. אגב, זה מזכיר לי ארוחת ערב במעון ראש הממשלה יצחק רבין שהוזמנו אליה סופרים, משוררים ואנשי רוח, כנראה ש"קנאת פרס", נשיא מדינת ישראל, שידוע משום מה כאיש ספר, דחקה בראש הממשלה דאז להזמין למעונו את האורחים הלא צפויים. מכל מקום התמזל מזלי לשבת לצדה של המשוררת דליה רביקוביץ והיטב אני זוכרת את דבריה. "יש בערב הזה שני דברים מוצלחים, האחד שבעל הבית מעשן והשני שאינו מבין דבר בספרות."

אני רוצה לקוות שהיושבים בוועדת ספיר לדורותיהם מבינים משהו בספרות ולא אופתע אם הם הפעילו גם שיקולים "זרים" או את טעמם האישי בבחירותיהם. כי איך שלא מסתכלים על זה השיקולים הזרים כביכול הם חלק ממערך השיקולים וזה לא מתחיל בוועדות שמחלקות פרסים. אדם הישר בעיני עצמו "קרא את הספר הזה יותר מפעם אחת". גם התלמיד המצטיין בכיתה א זכה להגיע למעמדו, בין השאר, משיקולים זרים לכאורה. יחסי אנוש, קשרים חברתיים, תחומי עניין משותפים, קרבה למוקדי כוח כל אלה הינם שיקולים זרים וגם הם תורמים את תרומתם בדרך אל ההצלחה בד בבד, כך אני רוצה לקוות, עם השיקולים האמיתיים ומבלי שיאפילו עליהם.

פסילת שופט זה או אחר בוועדה זו או אחרת צריכה לחול עליו בלבד. אם לא פסל את עצמו כנראה שאין צורך לפסול אותו שהרי הוא עצמו, יש להניח, הראשון להבין שדווקא אם ינהג ביושר ולא יבחר במועמד המועדף עליו הוא פוגע בו יותר משהוא עוזר לו.

אין לי כוונה לדבר בשבחי הפרוטקציה או בשבחי הנפוטיזם או בשבחי השחיתות למיניה, ממש לא, (אף כי אני מומחית קטנה מאוד לנעשה מתחת לפני השטח של עולם הספרות ועוד פחות מזה לנעשה בעולם הפיס), אני גם לא שותפה לדעה שזה מה שקרה כאן, אבל התגובות שהתקבלו כנגד הינן חמורות לא פחות. קצת נימוס, קצת כבוד ודרך ארץ, קצת תרבות, קצת הזדהות עם הסופרים מצד אחד וקצת מחאה כנגד התנהגותו המבזה של מפעל הפיס מצד שני ובעיקר קצת פרספקטיבה חסרים מאוד. האם מישהו מהסופרים בישראל, בין אם היה מועמד השנה לפרס ספיר ובין אם לאו, היה רוצה לעמוד במקומם של אלון חילו וארבעת הסופרים הנוספים שזכו בפרס. מה חטאם בכל הפרשה המכוערת הזאת. וממתי לוקחים פרס לאחר שמעניקים אותו.  

אינני יודעת מיהם כל אותם 84 הסופרים שספריהם הוגשו השנה לפרס ספיר, אבל בהיותי אחת מהם, אני מרשה לעצמי לקרוא לכל סופר שלא משך את ספרו מהתחרות לעשות זאת.

למען הגילוי הנאות, אודה ולא אבוש, מעולם לא זכיתי בפרס כלשהו, כך שהסיכויים שלי לזכות בפרס ספיר קלושים ממילא. אולי משום כך הזדרזתי כל כך להסיר את מועמדותי. אחרי ככלות הכול גם 25,000 ₪, שלא לדבר על 150,000 ₪ הם הון תועפות בימים שבהם תמלוגים היא מילה שקיימת אך ורק במילון. כך שגם אם לא תסירו את מועמדותכם, אני האחרונה שאכעס עליכם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דבורה זילברשטיין

  יפה עשית שהסרת מועמדותך מהפרס המחפיר השנה.
  הלוואי שכל האחרים יצטרפו להסרת ודנקנר יזכה בפרס שניטל זיוו

 2. רתם

  יפה כתבת, יפה עשית
  ותודה על הציטוט הנפלא מרביקוביץ` – ממש משב רוח בחום ההביל.

 3. שירה

  http://www.tsofar.com/zofar/see_article.asp?id=11157
  ויש מידה לא מבוטלת של צדק בטענתם.

  זה מה שקורה שהסולידריות בתוך אוליגרכיה הגמונית אחת ששלטת במדינה ומחלקת בתוך השבט שלה פרסים ותמיכות מתחילה להיסדק.
  זו תוצאת הניאו קפיטליזם. שערוריות פרס ספיר, פרשת דודו טופז וחשיפת פרשיות השחיתות של אולמרט, כל אלו חושפים את פרצופה האמיתי של האליטה הציונית אשכנזית, אליטה שבנתה עצמה על בסיס הירארכיה גזענית שמדירה את כל מי שאינו חלק ממנו ("מלח הארץ יעני), וביססה שיטות ממשל ותגמול מושחתות ובלתי דמוקרטית בעליל.מפא"יניקיות. מבחינה זו מגיע לדנקנר פרס על התיאור הכה מדוייק של שלטון מפא"י וההסתדרות המושחתים בשנות החמישים, מדיניות הפרוטקציה, וההסתאבות אלו המכונים בפי אחת הגיבורות שלו : ה"סוציאלסטים, הקובוצניקים". שום מזרחי לא ייטיב לתאר זאת כמו מי שחי את זה מבפנים.
  שיטות אלו למרבה הצער פשו בכל וחילחלו לכל המגזרים בחברה הישראלית ומי שיותר מכל מגלמים את המפאי"ניקיות המושחתת היום הם הש"סניקים, שראש מפלגתם לא מהסס לפנות לשופט במדינת ישראל שיעשה פרוטקציה ויזכה גבר נאשם בדריסת אשה רק בגלל שהוא בן רב ואברך מועמד לבית דין רבני.שלטון החוק ומערכת המשפט מאז ומתמיד נהגה איפה ואיפה, החמירה עם שנואיה המזרחים והערבים והקלה עם בניה הטובים והיפים של הארץ. עכשיו גם בניה של ש"ס נהיו יפי בלורית פתאום.
  בקיצור הכל רקוב פה. ארץ אוכלת יושביה.

 4. איזי גור

  "הכל בעיני המתבונן" כלומר: תלוי מי אתה , מנין באת, לאן אתה הולך, מה הטעם שלך באוכל, בנשים וגם בספרות. ומי באמת יכול לקבוע, וללא פניות, אם השפה הנפלאה של גיבורי דג`אני, או ההתחכמויות של דנקנר, ראויים לתהילה ולפרס. במילה אחת. כל המהומה רבתי הזו אינה אלא BULSHIT אחד גדול.

 5. שרון

  לא קראתי את ספרו, אך הבנתי שהוא עוסק בנכבה מחד, ומאידך הרבה אנשים קראו אותו, כלומר, הוא זוכה לחשיפה. בנוסף, חילו סופר צעיר, ולדעתי אלה הסיבות שהביאו להחלטה לקחת ממנו ת הפרס. הייתי רוצה לראות אותם עושים את זה לגרוסמן או לאייקון ספרותי בקנה מידה שכזה. אפילו אם שיד קרוב לעורכת ידיעות, אני לא מצליחה לנער מעלי את התחושה שאם היה זה מישהו אחר, התוצאה הסופית היתה שונה.

 6. נעמי

  גם אני מזרחית, ובכל פעם שאני קוראת את תגובותייך יש לי התחושה שאת עושה עוול לכולנו. את מנציחה את הגזענות נגד המזרחים במקום להיאבק בה – אם יש עוד בכלל מה להיאבק בה במרץ כה רב, המאפיין אותך כל כך. נדמה לי שאלון חילו מזרחי, הוריו עלו מדמשק לא? גם נדמה לי שיוסי שריד הוא בן אדם, למרות שלרבים בארץ הוא נתפס כעל אנוש, ממש אין לי מושג על מה ולמה? כבן אדם בוודאי יש לו גם טעם אישי או משהו מעין זה, כפי שיש לי וכנראה גם לשירה אוחיון. מה זה כל הערבובייה הזו עם דודו טופז ואהוד אולמרט? גרמת לי לאבד את חוט המחשבה, ולך להישמע לא אמינה. והאליטה הציונית האשכנזית???? את נשמעת כמעט כמו אלה שמדברים על "האויב הציוני". אה,כן! שכחת להזכיר את ה"הסללה" מונח שאת נוהגת לשרבב הרבה בין מילותייך. סליחה אבל תגובתך חסרת פרופורציות ומחוץ לקונסקסט.

 7. אלי בנטוב

  אחרי ששמעתי על ההחלטה האומללה לקחת את הפרס מאלון חילו, אחת המחשבות הראשונות שלי הייתה שזה יהיה מתאים מאוד אם באקט של סולידריות כל הסופרים ימשכו את מועמדותם. מחשבה קצת תמימה, אני יודע, אבל משמח לראות שלפחות יש מישהי אחת שנוהגת כך. יישר כוח, אפילו אם כמו שאת כותבת סיכוייך לזכות בפרס קלושים. זה צעד מכובד ומתאים. ובנושא אחר לגמרי- שירה, באמת שחבל. עברו כבר כמה פוסטים בלי שמישהו יקיא קצת גזענות. היה אפשר להסתדר גם בלי. אין שום הבדל בין גזען א` שאומר "פרשת קצב חשפה את פרצופם האמיתי של המזרחים" לבין גזען ב` שאומר "פרשת טופז חשפה את פרצופן האמיתי של האליטות האשכנזיות". וכמובן, איך אפשר בלי רמיזות עבות שרק בגלל האשכנזים יש שחיתות בארץ. אפילו השחתיתות של ש"ס זה בגלל שהרוח המאפי"ניקית (ולמי שלא הבין מאפי"ניקית = אשכנזית) דבקה בהם. הבנתם את זה? כשמזרחי חוטא זה בגלל שאשכנזיות דבקה בו. גזענות פרופר לפי הספר.

 8. ג. אביבי

  למזרחים על-בכאילו
  נעמי, את קובעת ששירה – בעצם העלאתה את נושא הגזענות האשכנזית וקיפוח המזרחים – מנציחה בעצמה את הגזענות כלפי מזרחים. מה שאת מדגימה כאן, בהנחה שאת אכן מזרחית, זה את מידת ההצלחה של דיכוי המזרחים ע"י הממסדים הגזעניים של ישראל ובעיקר התקשורת. את כמזרחית/"מזרחית" מנסה להשתיק קול מזרחי שמנסה להיאבק נגד הגזענות האשכנזית הכול כך משפיעה (שרק עיוור מנטאלי יכול להתכחש לקיומה ולהשפעתה), באותם נימוקי נפל חסרי שדרה לוגית שבה גזעני אשכנז מכחישים את גזענותם. מצב בו המזרחים מדכאים את עצמם לנוחותה של הגזענות האשכנזית הוא האידיאל של מחוללי/מנציחי הגזענות האשכנזית – גזענות דה-לוקס בה הגזען נשאר נקי כפיים. למען האמת התקופה, בה יהודים האשימו יהודים אחרים שבעצם התנגדותם הגלויה לאנטישמיות הם רק מחזקים אותה, כבר פסה מן העולם אבל אצל מזרחים מסוימים או "מזרחים" היא מרימה ראש.

  אוי לבושה.