אין חיצים בקשת

עזרא דלומי

כחבר קיבוץ, שללתי את מהלכי התנועה הקיבוצית בנושא שינויי הייעוד של הקרקע החקלאית ומתן אפשרות לסחור בה. ראיתי בכך כשל מוסרי, היסטורי ופוליטי. סברתי שחקלאים לא צריכים להתנדב לסחור באדמתם. אם יש הכרח לבנות שכונות על קרקע חקלאית, שהיוזמה תבוא מהרשויות הממלכתיות.
בנוסף לכשל הרעיוני, היה גם ברור ששינוי הייעוד יעשיר מאוד את קיבוצי המרכז ולא יועיל ליישובי הספר הרחוקים, שאינם באזורי ביקוש. לפיכך נמניתי על חברי הקיבוץ הספורים שהזדהו עם מאבקה של הקשת הדמוקרטית בנושא, אף כי לא עם הטון והרטוריקה.

לא אהבתי את הרטוריקה משום שהיא נתנה לי תחושה שמודבר במאבק נגד הקיבוצניקים עצמם, יותר מאשר נגד זכויותיהם בקרקע. היה למאבק ניחוח של סגירת חשבון עם מי שנחשבו "לבנים היקירים" של המדינה מצד מי שקופחו על ידה.  מעין קרב על הבכורה בין דור הבנים של המדינה.

הסיבות לתחושה זו נבעו מכך שלא זיהיתי מאבק דומה מצד הקשת במקרים אחרים שניתנו זכויות בקרקע, במסגרת הפרטת נכסי מדינה או שינויי יעוד. זה לא קרה למשל בעל הפרטת בתי הזיקוק, זה לא קרה בקרקעות של תעשיות מלח. ואם היתה מחאה כלשהי, קולה בקושי נשמע.

הדברים הללו נכתבים נוכח השתיקה התמוהה של הקשת למול רפורמת הקרקעות של נתניהו. עכשיו, כשההפרטה הגדולה מכולן בפתח, כשמוכשרת הקרקע להעצמת העוול החלוקתי, "האריה" מנמנם. הארגון שהתנחל על קרקעות חקלאיות במסגרת פעולות המחאה שלו; שיצא לצמתים, שהגיש עתירות, שקבע סדר יום בתקשורת, נכנס לנעלי בית.

המחשבה שעולה למול השקט הזה היא שהקשת לא מתנגדת עקרונית להפרטה, הבעיה האמיתית שלה היא עם מי שעשויים ליהנות ממנה. כל זמן שאלה הקיבוצניקים שזכו בעבר בבכורה, הדבר פסול; כשאלה בעלי ההון – העניין כשר.  הם משחקים במשבצת אחרת

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סבתא אשכנזיה קיבוצניקית

  זה כל כך ברור ושקוף שאני מתפלאת שרק עכשיו עלית על זה.
  "הקשת המזרחית" הצליחה להקפיא את כל אפשרויות הבנייה וההתרחבויות בקיבוצים, ואף, מעט יותר, במושבים, אבל מילה היא לא אמרה על מכירת נכסי המדינה לבעלי ההון האמיתיים, לא המדומיינים שלה, כמו הקיבוצים.
  וגם בגללם באה עכשיו ההפרטה הגדולה.
  אבל הם שותקים, כי כרגע ההפרטה היא רק בערים ולא בישובים החקלאים ובקיבוצים.
  אנשי "הקשת המזרחית" הם צבועים גדולים, המכסים על גזענותם וחד צדדיותם, במעטה של מלחמת שנאה ובכיינות.

 2. רוביק

  1.אתה חי בקיבוץ?
  2.בוקר טוב אליהו.

 3. מיכאל לינדנבאום

  אכן איפוא ה"קשת" כש"אם כל השקשוקות" שמוסרת את קרקעות המדינה לספסרי הנדל"ן נחקקת בכנסת.איפוא היא כשמפריטים כל מה שזז?

 4. איציק ניסני

  הקשת הדמוקרטית מניפה דגל אחד וטוב שכך
  מטרתה הראשונה והעיקרית של הקשת הדמוקרטית הינה למנוע עוולות מושרשות שהביאו להחלשת אוכלוסיה מארצות איסלאם מפוארת בגין אי מיקומם ליד המובילים המצוינים מארצות אירופה שהקריבו כל מה שהיה להם בבואם הנה .
  דודי ז"לדור 9 סיפר שהציעו לו להיות נציג המפלגה האדומה הגדולה
  לפני הרבה שנים תמורת היותו מזרחי מחמד כמו ישעיהו והוא סירב .
  הקשת הדמוקרטית הוקמה לא להיות מזרחי מחמד אלא
  להכיל את המודרים המופלים ולהדיר את האפליות המוכלות .
  כל פירוש נוסף כגון להכניס לשיח את הנושא הפלסטינאי,אדמות מופרטות אינם לעיניין .
  ואם בכל זאת אתה רוצה שהקשת תניף דגלים נוספים תרום לה מעצמך.

 5. א בן דוד

  מסכים עם רוב הקביעות של עזרא דלומי.

  הקשת המזרחית מבוססת על מסע הכפשה ושנאה מכל מה שמריח
  מקיבוצים .

  מסכים גם עם הקביעה כי הקיבוצים במרכז
  עושים הון מאדמה חקלאית .

  זה איננו אומר שכל הקיבוצים עושים זאת
  ושהקשת צריכה ללבות שנאה בין הקיבוצים
  לבין עיירות הפיתוח . בטענה של גזל קרקעות המדינה
  וקיופוחם של בני עיירות הפיתוח.

  לצערי אינני מסכים לקביעתו של דלומי :

  יש באמתחתה של הקשת עוד חיצים רבים הבאים לסכסך, להוקיע,
  להשמיץ ולגמד את תרומתם של הקיבוצים וחבריהם למדינה.

  וראוי לה לקשת המזרחית לחפש דרכים של שיתוף פעולה עם התנועה הקיבוצית דרכים אלו עשויות לעזור ולשפר את מצבם
  של בני עיירות הפיתוח והמזרחיים בארץ .

  אשר לתוכנית ההפרטה יש בה מרכיבים חיוביים וחיוניים

  אך תרומתה תבחן בביצוע וביישום ובפתיחת שוק הקרקעות לתחרות
  תוך שימת לב להבטים הציבוריים והירוקים לטובת כל עם ישראל

  ולא לטובת סקטור אחד ואו בעלי ההון בלבד.

  והראיה שגם מפלגת העבודה תומכת בשינויים במנהל

  והוצאת ניהול הקרקעות ממנהל מקרקעי ישראל .

  והעברתן למנהלת חדשה תוך ייעול ושינוי לטובה של כל הנוגע לקרקעות המדינה.

  ונקווה שלטובת כל תושביה ואזרחיה

 6. הילית קיש

  צודק עזרא דלומי, הקיבוצניק שנלחם כל חייו למען שוויון וצדק חברתי: כל הארגונים החברתיים , וביחוד הקשת המזרחית, צריכים להרים קולם נגד הפרטת הקרקעות. אמנם מינהל מקרקעי ישראל היה רחוק מלהיות צדיק – מערבים הופקעו קרקעות ולא ניתן להם לבנות בית בישוב "ציוני", אבל כשאנשי נדל"ן, שרק הרווח לנגד עיניהם, יטלו את הקרקעות לידיהם, ילדינו, הזוגות הצעירים, לא יהיה להם כל סיכוי לדירה. הם יקפיצו את המחירים לפי ראות עיניהם תאבות הבצע.
  לשמחתי ראיתי אתמול במקרה, בקרן הרחובות המלך ג`ורג` ובשדרות בן-ציון בתצל-אביב, חבורה של צעירים צחלקת כרוזים נגד הפרטת הקרקעות. אין לי מושג מי הם היו, אבל טוב שנשמע קול כזה.

 7. ג. אביבי

  המעשה המוצלח העיקרי של הקשת הדמוקרטית מאז הקמתה הוא עצירת שוד קרקעות המדינה שנעשתה בגלוי ע"י קאסטת ראשי הקיבוצים תאבי השלטון והנדל"ן. אלה שהשוד העיקרי נמנע מהם יוצאים כעת מהחורים ומתבכיינים כקורבנות אונס, כקוזקים "נגזלים". למרות זאת לא מעט קיבוצים ממשיכים לעשות הון מאדמות לא להן ומנסים ודי מצליחים להכשיר את מעשי שוד קרקעות המדינה שנעשו עד כה. האדמות האלה צריך לומר הן ע"פ חוק שייכות לכל אזרחי ישראל ואין עליהן כל טאבו ע"י מי שמהווים 1% – 2% מאוכלוסיית ישראל.
  לצערי צודק הכותב עזרא דלומי כי הקשת נרדמה מאז העתירה וכולל כלפי מעשי השוד הממלכתיים אותם בצעו גורמי ההון בעזרת ממשלות ישראל, עושות דבריהם, מאז 96 ועד כה.
  אולם הקשת הדמוקרטית לא נרדמה רק במה שנוגע לחלוקה צודקת של משאבי וקרקעות המדינה, היא נרדמה גם בכל מה שקשור להליך הגזעני היומיומי בו מתנהלת החברה הישראלי מאז קיומה. מזרחים, אתיופים ופלסטינים מופלים בקבלה למקומות עבודה לטובת אשכנזים ורוסים. הקשת יכולה לאסוף חומר ולשמש כתובת למי שחש מופלה וליצור כוח חברתי למאבק צודק. התקשורת הרשמית מדווחת מידי פעם על אפליה גזעית בהכנסה למקומות בילוי – קצה הקרחון של מה שמתרחש בפועל – ולקשת אין כאן מילה שלא נדבר על שאיפה לעשיית צדק. ישנם מעשים גזעניים שחלקם אף מגובה בהתבטאויות גזעניות מצד אנשי ציבור, ואין מי שיחסום אותם. ישנם לא מעט אנשי תקשורת בעלי אג`נדה גזענית אנטי-מזרחית, מי בלטנטיות (יחסית) אך מתמדת ומי בגלוי ובבוטות, ולא ראיתי שלקשת יש כאן דעה – שלא נאמר תוכנית פעולה כנגד.

  והעיקר: לא שמעתי/ראיתי שלקשת יש תוכנית מאבק להשגת שוויון בין עדתי/אתני בחברה הישראלית, לא שמעתי למשל על דעתה בעניין העדפה מתקנת בכל מגזרי החיים הקובעים בהם יש ייצוג ייתר לאשכנזים (כגון המערכת המשפטית, הנהלות, דירקטוריונים והאקדמיה הכל-אשכנזיות של ישראל).

  נראה שמאז פסיקת העליון בעתירה למניעת שוד קרקעות המדינה ע"י הקיבוצים, הקשת הדמוקרטית משתדלת להתאיין, להתיפייף או להגביל עצמה להשתתפות במספר אירועי תרבות המיועדים לכל החברה הישראלית.

 8. נכדה מזרחית ולא קיבוצניקית

  מדהים ש-60 שנה כל סוג של נסיון מחאה מצד המזרחים נחשב כבכינות ושנאה לא משנה כמה אלגנטי ומלומד יהיה המאבק. אבל אן ספק שמדובר בטיעון שמצליח לדכא בהצלחה כל נסיון של מחאה (צודקת) מצד המזרחים.
  אן בכיניים גדולים ממכם סבתה קיבוצניקית יקרה ואת זה אני אומרת בעדינות בגלל שהחינוך המזרחי שקיבלתי לא מאפשר לי להתבטא בחוסר כבוד כלפי אנשים שמבוגרים ממני

 9. רתם

  את באמת מתכוונת למה שכתבת, שהקיבוצים, בהכללה, הם "בעלי הון מדומיינים"?
  קשה לי להאמין שאת חושבת כך.

  מדומיינים?
  וואו

 10. נפתלי אור-נר

  לא נותר עתה אלא להמתין לתשובתה של "הקשת המזרחית".

 11. ירדן

  קל לאגד אנשים סביב שנאה לציבור. רואים את זה אצל הימנים ששונאים את הערבים, השמאלנים ששונאים את המתנחלים, הסוציאליסטים את העשירים והקשת המזרחית את האשכנזים.
  אבל זה כבר הופך את הרעיונות היפים של כל תנועה כזו למשהו שהוא סוג של מעגל שנאה חדש. מאבק כוחות לא נגמר אף פעם. צריך לשאוף להסכמה.
  לכן אני מסכים עם כותב המאמר בנקודה המרכזית לדעתי המאמר, המאבק באמצעות השנאה לאשכנזים היה יכול לכלול גם את האשכנזים במאבק לשוויון הזדמנויות לכלל האזרחים. מאבק כזה היה מצליח להגיע להצלחה גדולה הרבה יותר.

 12. משה

  מזרחי מתלונן=בכיינות
  אשכנזי מתלונן=מחאה לגיטימית.
  ככה משתיקים ויכוח, ככה משתיקים מחאה מאבק ושינוי.

 13. אלי מזרחי

  ראשית הם מנסים לגנוב את אדמות המדינה.
  לאחר שה"קשת" מנעה זאת מהם, הם מעלים את הטיעון האינפנטילי "אבל גם הוא מנסה לגנוב, למה לו אתם לא אומרים כלום ,זה בטח בגלל שאתם שונאים אותנו".

  בכל כלי התקשורת בישראל אפשר להפגין שנאה כלפי מזרחיים, חבל שאתר "העוקץ" נותן במה למאמר ירוד מעין זה.

 14. סמולן

  אני כותב זאת בצער מסוים, שכן חלקים ניכרים בקשת לא אהודים עלי. אבל לא רק הקשת שותקת, גם כל המדינה, ובכללה הקיבוצים, המושבים, האנרכיסטים שליבם הרך זע בעוז למשמע גירוש של מהגרי עבודה בלתי חוקיים, הירוקים שכל ירגיזי יקר להם, השופטים תאבי השיפוטיזם, חברי הכנסת שאוהבים לנכס כל חלקה טובה, המתנחלים, יפי הנפש מ"שינקין", שחיים בכלל בדירות שכורות… וגם האנטי ציונים סותמים את הפה. אולי הא"צ עושים זאת מתוך אמונה שההפרטה רעה ליהודים, ולכן מצוינת, אבל מה יגידו כל האחרים ?
  המדינה כולה נמצאת באיזה חלום אפאטי בהקשרי הנדל"ן, ובכלל. זו לא המדינה התוססת, היוזמת, המעיזה והפועלת שהתקיימה כאן, בחיי, עד לא מזמן. עד ההתנתקות. השינה המכושפת נופלת גם על הקשת, אבל לא חושפת שום מבנה עומק שלה.

 15. סטודנט

  עזרא דלומי מתקומם, לדבריו, על "הכשרת העוול הגדול מכולם" – הפרטה מסיבית של קרקעות שרק בעלי הון ירוויחו ממנה. ואיך הוא מתמודד עם העוול הזה? מגיש עתירות לבג"צ? יוצא לרחובות? מחתים על עצומות? לא, הוא כותב מאמר ב"העוקץ" נגד הקשת הדמוקרטית המזרחית. "הקשת" היא כנראה האחראית לתיקון כל העוולות במדינה, ואזרח פשוט כמו דלומי יכול רק להפנות את תשומת ליבה לעוולות הנכונות. נו באמת. פעיל רציני עם לא מעט קבלות כמו דלומי לא אמור להשקיע כל כך הרבה אנרגיה בהתקרבנות. הנושא נראה לך חשוב ועקרוני? אז למה לחכות לתגובה של "הקשת"?

 16. ראובן שמעון

  הוא ריב שבין כלבי הציד על הטרף, ציפור קטנה שנורתה מרובה צ`כי בשנת 48. כל כלב, כל להקת כלבים רוצה נתח לעצמו. אף אחד לא שואל אם זה אכפת לציפור.

 17. מאיר עמור

  דלומי עזרא עלה על נקודה נכונה. הקשת הדמוקרטית המזרחית לא כל כך פעילה פוליטית כעת. כל שאר הדברים שנאמרו על ידו הם קרוב ללא כלום. אין ולא הייתה תשומת לב מיוחדת לקיבוצים; אין ולא הייתה עצימת עין מבעלי הון המספסרים בקרקעות בישראל. יצירתו של מעמד בינוני תוצר המדינה הוא דפוס הפעולה של ישראל. מדינת ישראל יצרה את המעמד הבינוני הישראלי על ידי העברת משאבי הון ציבוריים לידיים פרטיות. זה לא החל היום. זהו הדפוס הקבוע של מדינת ישראל. המעמד הבינוני הזה היה ועודנו, בעיקרו, ממוצא מזרח אירופאי. על כן, ורק כך הפכו אנשים שכאלה למעמד האשכנזי. האשכנזים נולדו ונוצרו בישראל. הם לא הגיעו מאירופה. האשכנזים הם צברים.

  שים לב דלומי: שוד הקרקעות נמשך, העיוות ההיסטורי והתרבותי ממשיך, הפער המעמדי מעמיק, והביסוס של האסון החברתי בישראל לא חדל מלפעום. נכון, צריך פעולה דמוקרטית רחבה יותר. אך, אין שום ספק שהקשת הדמוקרטית המזרחית הייתה והינה חלק מקשת פעולה פוליטית של מזרחים בישראל החל מעליות התימנים ב-1882 עבור דרך ואדי סאליב, הפנתרים השחורים, אלה, הילה, עיתון אחר, תנועת הנוער שח"ר, בתי ספר של קדמה וכן הלאה. היו גם ביטויים פוליטיים ממרידות במעברות, דרך עיירות הפיתוח עד לתמ"י וגם בש"ס. בדרך כלל המרידה נכשלה אם כי היא הותירה משקעים חשובים. לכן, אם פורסים קשת היסטורית רחבה שכזו, ישנם עוד הרבה חיצים לירות ויש עוד הרבה שינויים דמוקרטיים לעשות. יש לעשות זאת עם הארגון שנקרא "הקשת" או בלעדיו.

  הקונפליקט החברתי בישראל חי ונושם וצריך להגיב אליו באמצעים ובכוחות אירגוניים חדשים. הפעולה של הקשת הייתה נהדרת ומשמעותית ביותר, היא היוותה ציון ואבן דרך חשובה; אבל, וכמו כל אבן דרך, צריך לעבור גם אותה ולהמשיך הלאה. הדרך היא ברורה. צריך מאבק דמוקרטי. הסיסמאות גם הן ברורות: אין מיסוי ללא ייצוג ואין תרומה ללא תמורה. כאשר יותר ויותר אזרחים יאמרו זאת ויפעלו על בסיס הקוד הדמוקרטי הזה, ניתן יהיה לדבר על התארגנות פוליטית חדשה עם בסיס ותביעות דמוקרטיות.

 18. לכל מי שצופה

  הפגנה מול הכנסת: יום ראשון, 19.7, 17:30

 19. שירה

  מזה חמש שנים שהקשת קיימת על הנייר. צריך לומר את האמת בפנים: האסיפה הכללית של הקשת, כלומר המועצה כוללת פחות מ-10 חברים. הנהלת הקשת היתה כושלת והביאה אותה למצב של קופה ריקה ולכך שרוב החברות והחברים הפעילים עזבו את הארגון.
  אני מקווה שעם הודעת הפרישה של מנהלת הקשת תקום הנהגה חדשה, צעירה ונמרצת יותר, שתיאבק שוב למען אותן מטרות שניסחה הקשת בעת ייסודה. רצוי שיהיו שם כמה שפחות אקדמאים שיגלגלו עוד ועוד שיחים ועוד ועוד קריירות אקדמיות וכמה שיותר פעילי`ות שטח, אקטיביסטים.
  למרבה הצער השוד הגדול ארע. ההפרטה הגדולה של קרקעות הקיבוצים והמושבים ארעה אפילו בניגוד לדעתם של שופטי בג"ץ.
  והתהליכים האלו הם בלתי הפיכים. נראה מישהו שינסה להזיז איזה קיבוצניק מאדמתו. כמו שאיימו פה על משה קריף, מעל דפי אתר זה, יישפך פה דם…. נותרו רק פירורים. הנתח הגדול חולק ואנחנו המזרחים כרגיל מחוץ לעוגה.

 20. קיבוצניק

  לא מצליח להבין את טענתך הזו כפי שכתבת

  "נראה מישהו שינסה להזיז איזה קיבוצניק מאדמתו. כמו שאיימו פה על משה קריף, מעל דפי אתר זה, יישפך פה דם…. נותרו רק פירורים. הנתח הגדול חולק ואנחנו המזרחים כרגיל מחוץ לעוגה".

  המזרחים מחוץ לעוגה?
  הכיצד?
  ומה עם החברים בקיבוצים שהם מזרחיים?
  ומה עם מושבים רבים שהוקמו ע`י מזרחים?
  ומה עם מזרחים שקנו משקים במושבים אשכנזיים בפרוטות והיום מישקם שווה הרבה כסף.
  ומה עם מזרחים רבים שקיבלו אדמות בשולי המושבות והערים בשנות החמישים והשישים שהפכו לשכונות מרכזיות ומבוקשות שכל מטר מרובע בהן שווה הרבה כסף?

  היכנסי לאינטרנט וחפשי יישוב יישוב ותראי כמהמוישובים הוקמו ע`י מזרחים,ביניהם במרכז.
  קחי את ספר הטלפונים של הקיבוצים ותראי כמה חברי קיבוצים הינם ממוצא מזרחי.

  זה פירורים?

  מה,כל האשכנזים גרים בקיבוצים ומושבים?

  חבל.

 21. יריב מ

  עזרא היקר, אתה צודק שכעת זה הזמן לפעול ביתר שאת נגד הפרטת הקרקעות בשיטה הידועה הטובה – הפרטה לבעלי ההון.

  טועה כשאתה מפרשן זאת במסגרת פוליטית בלבד. למיטב הבנתי קשיים ארגוניים יותר מאשר אידיאולוגיה עומדים מאחורי התרדמת.

 22. ירדנה אלון

  נכון הדבר שבחמש השנים האחרונות הקשת "קיימת רק על הנייר",וזה לא הוגן להפיל את זה על הפעילים שעשו את מלאכתם בהתנדבות,אין ספק שהנהלת הקשת צריכה עין ביקורתית פנימית, אבל זה עניין פנימי של הקשת ביינה לבין פעיליה שרבים מהם "גורשו"מבייתם האידאולוגי,ויצאו לגלות אולם זה כאמור עניין פנימי של הקשת.
  יחד עם זאת חשוב לומר,היום במרחק של כמעט שלוש עשרה שנים מאז היא הוקמה,השיח החברתי שאותו היא פתחה והעלתה על סדר היום הציבורי מתקיים במלוא עוזו בכל כלי התקשורת הקיימים,ולא מעט אנשי תקשורת שאין להם ולא היה להם קשר לקשת הדמוקרטית המזרחית מתהדרים ומתנאים בהיותם חלק מהשיח וממשפיעיו,
  כמי שהייתה שם בתחילת הדרך,יחד עם עורכי אתר זה, וביחד עם לא מעט מן המגיבים כאן,אני זוכרת הייטב את הזמנים שבהם לא רק שלא נתנו לקשת לשים את האידאולוגיה שלה על סדר היום הציבורי והחברתי אלא עשו הכל אבל באמת הכל על מנת למנוע,להגחיך,להלעיג ,ולבזות את השיח הזה,אז אם היום השיח החברתי חי,נושם,בועט,ותובע את מקומו בסדר היום הציבורי הרי שכל הזכויות שמורות לקשת הדמוקרטית המזרחית,דברים רבים השתנו מאז, אמנם באיטיות מרגיזה ומורטת עצבים,אבל השינוי ההדרגתי נעשה,עוד ארוכה הדרך אל האושר,עוד יש כברת דרך רבה וארוכה לעשות , אנחנו בעיצומו של תהליך של שינוי התפישה,והיום יש לאנשים צעירים רבים לא רק מזרחים את הכלים להתמודד עם מה שזקוק לשינוי,היום שופט בישראל לא יכול לשלוח לכלא מזרחי שהפעיל תחנת רדיו פיראטית לקרוא לפנתרים תת תרבות וזה יעבור לו בשקט ויתקבל כעדות וכאמת אבסולוטית אנתרופולוגית רק בגלל שכבודו הוא שופט.היום,יהיו מי שיקומו ויתקוממו כנגד קביעותיו ויוכיחו אותו על פניו לא בשצף קצף רגשני, אלא מתוך משנה חברתית סדורה שיש לה הגיון פנימי שאותו יש לכבד,ואליו יש להתייחס,ולהתייחס פרושו לקחת בחשבון.נכון הדבר שההגמוניה של השיח החברתי שהיא ממוצא אתני אירופוצנטרי חשה שההגמוניה נשמטת אט אט מבין ידיה,ומנסה להאחז בה אבל השינוי הזה תפס תאוצה ומי שמנסה להאחז בקרנות המזבח ההגמוניים שלו מצטייר כאנכרוניסט, שמרן, צר אופקים, ואופן שפיטתו את המציאות מתובלת בלא מעט תבלינים של גזענות והדרה.
  את כל זה עשתה הקשת הדמוקרטית המזרחית (מעבר למאבק הקרקעות וההשלכות שלו על החברה הישראלית, אולם זהו מאבק חומרי,וכדרכם של מאבקים על חומר וחומריות בכל פעם הכף נוטה לצד זה או אחר, המאבק הרוחני,המאבק התודעתי, שהקשת הביאה איתה, הוא ישאר תמיד.ומאחר והוא נמצא לא מעט בכתובים,תמיד יקום דור חדש שישאב ממנו כוחות למאבקים חברתיים,
  אז אולי הקשת הדמוקרטית כעמותה עם משרד ומינהלת כבר לא רלבנטיים לדעתם של רבים,אבל הקשת הדמוקרטית המזרחית כמקור של התחזקות רוחנית ,ותובנות תודעתיות ,במאבקים חברתיים זה שם וזה יישאר לזמן רב גם אם הקשת הדמוקרטית המזרחית כעמותה תחלוף מן העולם.

 23. נורית חג`אג`

  לכל המספידים והמספידות (בעקבות מאמרו של עזרא דלומי)
  מעולם לא זכתה תנועה לכל כך הרבה מאמרי הספד כמו הקשת הדמוקרטית המזרחית. יותר מעשור של מאמרי הספד, מאמרים המתארים פרישה, קונפליקטים, תקציבים דלים ועוד ניתוחים מניתוחים שונים. הקשת הדמוקרטית המזרחית ראויה לביקורת, אך לא להספד. כמנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית אני חווה באופן יום יומי את השפעתה של התנועה. בפניות של אזרחים ואזרחיות התובעים ותובעות הכרה ושוויון, בהתארגנויות של קבוצות המבקשות ללמוד ולקיים דיאלוג עם הקשת, בדיוני ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הרפורמה במנהל מקרקעי ישראל – גם אם לא אנחנו המובילים את המאבק נגד הרפורמה. בקול הרהוט והצודק של החברות והחברים בכל נושא בו מופיעות ומופיעים (גם אם ללא שם התנועה ליד שמם), בפעילותם של בני נוער בשכונת דורה, בראשם וליבותיהם של סטודנטיות וסטודנטים הבאים חדשות לבקרים למשרד, המבקשים לחקור, לתהות, ללמוד משהו על החברה בישראל ועל עצמם, בתשוקה הבלתי פוסקת של חברות וחברים לבעלות בית במקום הזה, גם אם הם יושבים בנכר, בעבודה הסיזיפית ליצירת קשרים בין קבוצות וארגונים, בבתי המשפט הנדרשים לענות על תביעות של הקשת, במחויבותן של נשים לפתח כלים וחשיבה על פמיניזם ומזרחיות.
  הקשת הדמוקרטית המזרחית אינה ארגון בלבד, היא מרחב של זהות ופעולה, מרחב המאפשר לחברות והחברים לפעול מתוכה ומחוצה לה, לבוא ולצאת (בכל שנותיה מספר החברים שביקשו לפרוש באופן פורמלי אינו עולה על אצבעות כף יד). הקשת מתהדרת בחברותיה וחבריה שהתנועה היתה לבית ממנו יצאו והם מצויות ומצויים היום בליבה של עשיה חברתית, תרבותית, אקדמית או אחרת.
  הקשת הדמוקרטית המזרחית פועלת ותמשיך לפעול כי היא צודקת, רלונטית ורואה את שדה פעילותה באופן הרחב ביותר. מה שיותיר לה תמיד עוד עבודה. נכון,לא הצטרפנו לכל המאבקים, לא זעקנו בשם כל המדוכאים והמדוכאות, לא הופענו בכל ההפגנות וניתן להוסיף לרשימה, אך נשארנו מחויבים גם למאבקים שכוחותינו לא עמדו לנו לפעול בהם.
  הקשת הדמוקרטית המזרחית חיה, על פי אלו שפועלות ופועלים בה, ובכל מקרה שורדת יותר מכל תנועה לפניה. אין תנועה מזרחית הזוקפת לעצמה כזה פרק זמן וכאלו הישגים הנוכחים בשיח הציבורי גם 13 שנה לאחר היווסדה.
  הקרקע לפעולה קיימת החברות והחברים מוזמנות ומוזמנים.
  כנראה ההספדים יימשכו ואנחנו נשאר כאן (עם מנהל, מנהלת צעיר/ה או בוגר/ת)

  נורית חג`אג`-מנהלת הקשת הדמוקרטית המזרחית

 24. חנה קים

  להנפיח חיים בקשת הדמוקרטית המזרחית, שיצאה לחופשה מאונס כבר זמן רב. כבר מלכתחילה, כשהחל המאבק נגד שוד הקרקעות, כיוונו האנשי הקשת את האש לא רק נגד הקיבוצים והתנועה הקיבוצית אלא גם נגד אנשים כמו הרב-קבלן שרגא בירן ודומיו, שנהנו מהפרטות הקיבוצים. אבל מבלי להתווכח עם דבריו של עזרא, הוא העלה נקודה נכונה והיא שתיקתם הארוכה של אנשי הקשת והגעגוע והצורך האמיתי בתנועה הזאת. אני מקווה שהחברים היקרים ימצאו את הכוחות ויתאחדו מחדש, אחרת לא עשינו כלום