אין לא יכול, יש לא רוצה

אבי צוק

 מי מאיתנו לא שמע את המשפט הזה עשרות פעמים בחייו. סביר להניח שרבים מאיתנו עשו איתו את היכרותם הראשונה במהלך שירותם הצבאי. מ"כים בבסיסי טירונות לאורך ההיסטוריה הטמיעו את השימוש בו בקרב אנשי כוחות הביטחון של ישראל עד שהפך לקלישאה. וכידוע קלישאות הן אולי שחוקות, אבל עדיין נכונות. ובימים אלו אנו מקבלים מאותם כוחות ביטחון שיעור מצויין בנכונותן של קלישאות.

איש שמאל מעודכן הטורח להישאר עם יד על הדופק לפרסומי התקשורת על מחאות המונים בישראל, ממהומות אוקטובר ועד בלעין, יכול לנחש בע"פ כבר את התפתחות הדברים. אלימות? לא-ציוניים? חסימת כבישים? יידוי אבנים? צפו  בוודאות גבוהה לרימוני גז, כדורי גומי למיניהם, תכשירי ריח שונים ומשונים, סירנות על קוליות ומשתקות, וכן הלאה והלאה  פיתוחים ייחודים תוצרת כחול לבן כיד הדמיון, שמפגינים ערבים זכו בכבוד להיות המתנסים בהם על בשרם מזה שנים רבות.

אך משהו בכל זאת שונה. לא רימונים ולא יער. אפילו כדור גומי אחד לא נורה השבוע לעבר המפגינים. אפילו הרוג אחד, מרטיר סמלי, לא ניפקו ההפגנות השבוע. היינו רוצים לייחס זאת לשיפור מפתיע ביכולת הטיפול של מדינת ישראל במחאות המונים. אך כמעט מדי יום שישי אנו רואים הוכחה לכך שההיפך הוא הנכון. האמת היא הרבה יותר בנאלית וכואבת. ההבדל האמיתי, השוני בין מפגיני בלעין ומפגיני מאה שערים, הוא מוצאם. המוצא הוא שגורם לכך שכשמדינת ישראל רוצה היא יודעת להתייחס בכפפות של משי להתפרעויות המוניות. כשהיא לא רוצה, היא מהר מאד גם לא יכולה (לכאורה) שלא להיכנס במשתתפים בהן בכל הכח. כי בסופו של דבר מה שמזכה את מוחמד מנעלין בכדור לראש, ואת אברהם מירושלים בלילה בתא המעצר במגרש הרוסים במקרה הרע, זה רק המוצא. ומוחמד, רוצה או לא רוצה, לא יכול שלא להיות ערבי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  הם לא שוללים את זכויות היהודים לפוליטיקה וכו`, אלא מכפיפים את הזכויות הללו, לשיטתם, למשהו אחר – יהודי למדי, אגב. מפליא ומרתק, אם תשים לב לרגע, כיצד הם לא ביצעו עד כה אפילו פיגוע התאבדות אחד, בניגוד למנטרה הידועה, לפי הכל מותר ואף הכל חובה במלחמה בציונים והציונות. יש לך ממי ללמוד, וכנראה שהלימוד לוקח אי אלו שנים. בהצלחה.

 2. נפתלי אור-נר

  בבלעין ובנעלין מפעילים צה"ל ומג"ב אלימות קטלנית ללא מצרים. זאת, כאשר המערכת המשפטית כולה "עוצמת עין" – וליתר דיוק, "עוצמת עין בלתי מכוונת" – לנוכח אלימות לא מוצדקת זו המופעלת ע"י "הדמוקראטיה היחידה במזרח התיכון" באמצעות "הצבא המוסרי ביותר בעולם".

 3. עודד אפרתי

  ההבחנה של כוחות "הבטחון" היא בין ימין ושמאל.
  פעילי שמאל מקבלים את ההתנהגות הברוטלית שמקבלים הערבים.
  ראה מקרה לימור גולדשטיין ואחרים

 4. אורלי נוי

  מטרידה אותי נימת הרשימה, שכאילו מאוכזבת מכך שהשוטרים לא "נכנסו" בחרדים ושאין בקרבם אפילו הרוג אחד.
  הסיפור של האלימות המשטרתית המטורפת, הגזענית והמכוונת נגד האזרחים הפלסטינים הוא בעיה שצריך לטפל בה באופן יסודי, אבל אין כל מקום ל"אלימות מאזנת" נגד החרדים. המטרה שלנו צריכה להיות הפחתת רמת האלימות הכללית, והממסדית בפרט, לא הגברתה.

 5. נגה תדמר

  בריונים מסוממים בסם הגרוע ביותר, באינדוקטרינציה הנפשית הכי עלובה, התגודדו בירושלים כדי למנוע את שלטון החוק. ולא חלילה כי מישהו ניסה להצר את צעדיהם או לפגוע בזכויותיהם. אלא כדי למנוע חקירה חוקית בעניינה של אם שהביאה את בנה למצב נורא.
  לאלימותם לא הייתה כל הצדקה, ולפיכך כרגיל הם טוו מסכת שקרים אידיוטית. שימו לב מה העלו האהרלעך בפרק זמן של יום יומיים. בית החולים ביצע בילד ניסויים אסורים, הוא גם נתן לו תרופות כימותרפיות ללא צורך,ואיך אפשר בלי הנימוק האולטימטיבי – הקריאה: נאצים, נאצים. הגדילה לעשות רבנית, שהטמבלביזיה הציגה, כשהיא שואלת וחוזרת ושואלת, איך עוצרים אישה יהודיה ועוד שמים אותה באזיקים. כמובן לא חסרו איומים וחרמות, ובתוך כך כולם נשבעים שהיא אם חסידה וצדקת, שליוותה את ילדה במסירות אין קץ מבית חולים אחד למשנהו. אבל לא נמצא ביניהם ולו מליץ יושר אחד שירחם על פעוט בן שלוש ויציל אותו מהאימה בה הוא היה נתון.
  .
  בשום אופן אינני מבין מניין הביא [סמולן] את הטיעון ש"הם לא שוללים את זכויות היהודים לפוליטיקה וכו`, אלא מכפיפים את הזכויות הללו, לשיטתם, למשהו אחר – יהודי למדי"
  טעות חמורה בידו. בדיוק מה ששוללים בתפיסה החרדית הוא שאפשר וצריך שיהודים יעסקו בפוליטיקה, במובנו הנכון של המונח, שהוא – הנהגת חיי האזרח במדינתו. הנורמה הראויה לדעתם לחיים "יהודיים" היא קהילת קודש, תלושה מכל מדינה ואחריות לחיי מדינה, שכל עניינה שינון התורה, ונאסר עליה לעסוק בכל צד מעשי בחיים. משום כך ורק משום כך באה תחילה שלילת הציונות ובעקבותיה שלילת המדינה.
  שלילת המדינה? איזו בדיחה עלובה ! הם לא מקבלים הקצבות למוסדות שלהם? הם לא מקבלים קצבאות לילדיהם? הטיפול בהדסה איננו חינם על פי חוק הבריאות? ולא נחזור לעסוק בסחטנות הידועה שבה ככל שהמשפחה עובדת פחות ומטופלת בילדים רבים יותר כך גדלה (יחסית !) התמיכה בהם.
  הטענה שמה שהוציא אותם מכליהם, אם לא מדעתם, הייתה הפגיעה בהעמדת הפנים שלהם, היא כמובן נכונה. מכיוון שהם עדת קודש, אין מצב שאירע ביניהם כשל נורא בתפקודה של איזושהי משפחה. בעיני עצמם הם על אנושיים, אבל אם נתגלע בקרבם משהו אל אנושי אין להם כל רצון ויכולת לעסוק בו באופן בקורתי. אז מתגלה פרצופה האמיתי של קבוצה שההיסטריה היא לחם חוקה כדי שעסקנים ישלטו בה, כי העיוורון הוא אצלם שיטת חיים שלימה.

  קפיטולציות היו כידוע הזכויות אצל השלטון העותמאני, של קונסולים זרים שבמסגרתם סרו נתיני המעצמות למרוּתם של הקונסול ושל החוק הנהוג במדינה שאותה ייצג הקונסול, ולא למרוּת החוק העותמאני והשלטון העותמאני. חלפה חצי מאה ועוד חצי מאה והכל שב על מקומו בשלום. הקפיטולציות חזרו לירושלים, והאהרלעך באמצעות הקונסולים, רב אחד וסגן שר הבריאות (באיזו מדינה מתוקנת סגן שר מתערב בתיווך להשפיע על בית משפט ?!), פעלו כמגיע להם בזכות ופטרו נתינה שלהם מאימי השלטון העותמאני. סליחה התבלבלתי, השלטון התחלף בינתיים, עכשיו הוא ציוני.. ר"ל.

  בעיני ההשוואה להתנהגות כלפי ערבים אינה לעניין. אגב, שימו לב לסמיכות הפרשיות, סוף 1956 – כפר קאסם, 1959 – ואדי סאליב. כמובן הדוגמא הראשונה שברקעה שנאה תהומית וליבוי יצרים,היא הקיצונית ביניהם. אבל אבי צוק שואל איפה הירי, אז בריונות שלטונית ויריות היו גם היו כלפי… יהודים. הבריונים החרדים זוכים לקפיטולציות וסלחנות לא מסיבה "אתנית", אלא מסיבה אחרת לחלוטין, והשאלה החשובה באמת היא "במה כוחם גדול", כיצד הם משיגים את היחס המיוחד הזה ?
  הסיבה העיקרית לתמיכת מפלגות בחרדים ועצימת עיין כלפיהם היא פוליטית, ופוליטית בלבד. ושוב, מצד החרדים היא מתאפשרת בהיותה נעוצה בתפיסה השוללת כל אחריות לחיים במדינה. הם יכולים לבחור להיות לשון המאזניים, בין המפלגות הפוליטיות משום שאין להם כל אינטרס אמיתי בחיי המדינה ואזרחיה הרגילים. לפיכך הם יכולים לנצל את כחם האלקטוראלי ולתיתו לכל (מפלגה) המרבה במחיר. כמובן מנגד קיימות המפלגות שזכויות הנשים, התפרנסות ביציאה לעבודה, חובת שירות צבאי לכל, סדר יום חברתי עקבי וכו`, מעניינים אותם פחות מסדר היום הפוליטי הספציפי שלהן. הן מוכנות לפגיעות רחבות, מי יותר ומי פחות, באזרחים בכלל ובזכויות אזרח, כשתשלום האתנן המיועד למפלגות החרדיות בלבד, שווה בעיניהן בעבור קידום הפוליטיקה שלהן.

  אם כך מי שרוצה בהם ובשימור הוויתם לניצול פוליטי בזוי, אינו יכול לפגוע בהם כשהם הולכים "לשיטתם" ומשתוללים כמו כל אספסוף משולח רסן ברחובות, ועד שלא יחדל הרציונל לתמיכה בהם לא יחדלו התפרעויות כאלה, והסלחנות כלפיהם.
  כפרפראות, אגב, אני מזמין את המתעניין היש סיכוי לשינוי, לבדוק מה קרה ל"שינוי" שחרתה על דגלה את המאבק בהם, ובגישה כלפיהם, והיו לה מנדטים כמו לש"ס…

 6. יואל קורנבלום

  במקרים של תגובת השוטרים או חיילים יש לשים לב אם הם מאויימים או לא בזמן הפעולה. השאלה שצריך לשאול היא האם השוטרים או החיילים חושבים שנשקפת סכנה לחייהם או לא נשקפת סכנה לחייהם באותו רגע של התגובה. קשה כמובן לשחזר את זה מאוחר יותר כי בדרך כלל זאת בעייה קשה ומקומית. כמובן יתכן שבהפגנה גדולה חלק מההפגנה יהיה שקט יחסית ואילו חלק אחר מסוכן ואנשי החוק יפעלו בצורה שונה בכל מקרה. כלומר יתכן שאנשים שורפים כל מיני דברים ומתפרעים אבל אם זה מוגבל למקום מסוים וניתן לסגור את המקום אז המשטרה או הצבא לא יעשו הרבה חוץ מאשר לסגור את המקום ולשמור שזה לא יתפשט. אם מישהו מהמפגינים יחליט לאיים על בטיחות אנשי החוק אז יש לו סיכוי טוב למדי למצוא את עצמו לכל הפחות פגוע ובמקרים קיצוניים גם מת. לכן אין כאן פוליטיקה אלא פשוט הגנה פשוטה של אנשי החוק על חייהם כתגובה לפעילות עויינת מקומית. בנוסף יתכן שגופים מסויימים תופסים טרמפ על הפגנה מסויימת ומחריפים אותה למרות שלאילו שהתחילו בהפגנה לא היה עניין להחריף את המצב. בקשר למידתיות של תגובת אנשי החוק שהכותב וכמה מהמגיבים רומזים עליה אז יש לזכור את רצח נתן זאדה כשהוא היה כבול. עד כמה שידוע לי רוצחיו של נתן זאדה לא הובאו לדין ולא שמעתי שום קובלנה באתר "העוקץ" בקשר לעניין הזה. נראה לי שכל פעם שהמשטרה רוצה לעשות משהו עם זה הערבים מאיימים באלימות. אז מסתבר שיש למשטרה כל מיני שיקולים שלא תמיד ברורים לכל הכותבים והמגיבים.

 7. RS

  לוקח את המטנרה הכי ידועה בצבא – והולך איתה עד הקצה. הקצה הערבי, כמובן, הרי ההיגיון הזה לעולם לא יגיע לקצהו היהודי…

  אם נסתכל על הקטע הזה הפוך על הפוך, הר ישיהודים יכולים גם יכולים לא להיות יהודים – הם יכולים להיות ישראלים. יכול להיות כתוב להם בתעודת הזהות – ישראלים.

  אבל במקרה כזה, המנטרה הצבאית דווקא עוברת לקצה השני: אין לא יכול – וגם יש לא רוצה.

  זאץ אומרת, לא רק שמבחינה חוקית או חוקתית, אפשר לחלוטין לשנות את החוק כדי שאפשר יהיה להיחשב כישראלי ולא כיהודי – גם אין שום רצון מצד האזרחים להיקרא ישראלים, ולאבד אולי את העדיפות הגזעית שלהם. זהו היגיון אפרטהייד קלאסי.

 8. נגה תדמר

  [יואל קורנבלום] כתב "יש לזכור את רצח נתן זאדה כשהוא היה כבול", נראה שחל במשפט זה איזה שיבוש, טעות כתיב אולי, וצ"ל כמובן: יש לזכור את הרוצח נתן זאדה כשהוא וכו`.

 9. יואל קורנבלום

  אין שיבוש כתיבה אצלי אבל יתכן שיש שיבוש מחשבה אצלך. עליך לזכור שנתן זאדה לא הובא למשפט ולכן אנחנו לא יודעים את כל הסיפור. מצד שני אנחנו יודעים שהוא נרצח על ידי ערבים כשהיה כבול. כל נסיון של המשטרה לחקור את העניין מביא איומים מצד הערבים למהומות חדשות. היו מקרים דומים בעבר נדמה לי אפילו קו 300 שבו כולם זעקו שלא יתכן שכך נתנהג אבל במקרה של נתן זאדה אני לא שומע אותך ואת חבריך לדעה צועקים שזה לא בסדר ושצריך לחקור את רצח נתן זאדה.