עוד מהלך של דובר צה"ל

יוסי דהאן

תת אלוף, אבי בניהו הוא דובר צה"ל, קודם לכן הוא שירת כמפקד גלי צה"ל, פרשן צבאי, עיתונאי ב"על המשמר" ו"מעריב", ראש תא הכתבים הצבאיים באגודת העיתונאים, ראש ענף קשר-לעיתונות ביחידת דובר צה"ל, דובר במשלחות שלום ישראליות שונות ויועץ תקשורת של יצחק רבין, שמעון פרס ויצחק מרדכי וחבר נשיאות מועצת העיתונות, מגוון המשרות של בניהו יכול ללמד לא מעט על הגבולות הלא קיימים שבין תקשורת פוליטיקה וצבא בישראל ופוטנציאל ההשחתה הטמון במעברים הטבעיים של לא מעט עיתונאיים בין התחומים הללו. כחבר מליאת רשות השידור בעבר יצא לי לעקוב מקרוב אחר תמרוניו של רב האמן הזה בפוליטיקה, בצבא ובתקשורת הישראלית,  אחר האנרגיות הבלתי נדלות של האיש המושקעות בחישוב מהלכים שנועדו לחסום אויבים ולקרב בעלי ברית פוטנציאליים, מהלכים שהיו משאירים את מקיאבלי פעור פה.

במלחמה האחרונה, המכונה גם "עופרת יצוקה", שלט דובר צה"ל שליטה מוחלטת בתקשורת הישראלית, שצריך לציין התמסרה ברצון ובאהבה לתכתיביו. את הכתבים הצבאיים במעילי הטייסים המגוחכים שלהם השאיר בניהו לדווח, יותר נכון לצטט את הודעותיו, מגבעות רחוקות ועלומות בדרום הארץ. לשליטה המוחלטת של בניהו בתקשורת סייעה העובדה הישראלית הייחודית, שתת האלוף שימש בעבר גם כמפקדם הצבאי של רבים מהעיתונאים והעורכים האחראים על הסיקור בעזה. ליטל גרוסמן והילו גלזר מעיתון "העיר" ערכו בשקידה רשימה של 21 עורכים וכתבים בצמתים מרכזיים של התקשורת הישראלית בעת המלחמה שהיו בעבר פקודיו של בניהו.

אולם בחודשים האחרונים בניהו מאבד שליטה, ארגונים בחברה האזרחית הישראלית מציגים תמונה אוהדת קצת פחות על פעילות צה"ל בעזה, שונה מזו שבניהו דאג שהתקשורת הישראלית תציג. השבוע  פרסם ארגון "שוברים שתיקה" דו"ח ובו עדויות מפורטות של פלסטינים תושבי רצועת עזה הטוענים כי במהלך "עופרת יצוקה" חיילי צה"ל השתמשו בהם ב"נוהל שכן", שנפסל על ידי בג"ץ. פרסום העדויות מנוגדות לכלל בניהו הקובע שכל מה שדובר צה"ל אוסר לפרסם אינו מתפרסם.

אבל בניהו לא פרייר והוא מכיר טריק אחד או שניים בהטלת רפש. וכך במקום להתייחס לבשורות הרעות של המבשר, יצא בניהו לחסלו. בתגובה לדו"ח של "שוברים שתיקה" הספין (מלשון ספין) בניהו הודעה בה הוא מגלה לציבור חדשה סנסציונית שמקורה כנראה בנבירה במסמכי רשם העמותות, שממנה עולה לטענתו ש"שוברים שתיקה" אינו עמותה אלה חברה מסחרית, וכן ש"שוברים שתיקה", וארגונים אחרים המבקרים את צה"ל, אינם ארגונים המונחים על ידי אמות מידה מוסריות וגילוי האמת, אלא חבורות אינטרסנטים עוכרי ישראל המפרסמים את ממצאיהם על מנת לדאוג להמשך קיומם, מתוך רצון להשביע את רצונם של התורמים מחו"ל, שהפצת שקרים על צה"ל גורמת להם לפתוח את ארנקיהם.

אני ממתין למהלך הקריירה הבא של בניהו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. מאיה יפתח

  בניהו, לשעבר כתב צבאי זוטר, הלך בעקבותיו של כתב צבאי זוטר אחר, נחמן שי, שבנה לו קריירה ממשרות בשירות השילטון בחיפוש אחר שררה. אלא שבניהו הוכיח שכל הרע והפסול שעשה שי, הוא יכול לעשות – ועושה – רע יותר.

 2. יצחק נ"מ

  כשהשיחה של בוגרי מכינת רבין פורסמה פתח בניהו ומשתפיו בעיתונות בקמפיין השחרה והשמצה על המכינה וראש המכינה דני זמיר, ולאחר שהקמפיין הזה לא ממש המריא נכנס לזירה הפצ"ר שבחקירה מזורזת לא מצא התאמה בין התיאורים למידע שנצבר עד אז בתחקירים.
  התקשורת הישראלית לא טרחה להביא לידיעת קוראיה צופיה ומאזיניה שסיפורי הירי של בוגרי מכינת רבין אומתו אחד לאחד על ידי הכתבת הבכירה של איי.פי.

 3. נפתלי אור-נר

  אין אדם רציני וחושב היכול להתייחס ברצינות לדוברי צה"ל השונים מזה תקופה ארוכה. בנייהו אינו אלא המוחצן והקולני ביותר מביניהם. כולם תפקידם אינו אלא אחד: לכסות את "ערוותו" של צה"ל בפגיעותיו האלימות והבלתי מצודקות בפלשתניאים, תוך מתן "חופש פעולה" נרחב למתנחלים בשטחים בכל מעשי העוול והאלימות בהם נוקטים הם כנגד הפלשתינאים.
  האם בנייהו ער לכך שבהתקפותיו על ארגון "שוברים שתיקה" וחיילים אחרים אשר מצפונם מציק להם (אולם, למרבה הצער והאכזבה, לא עומד להם כוחם ליתן פומבי לזהותם) בעניין פשעי המלחמה אשר בוצעו בעזה, אינו אלא "שקרן מטעם" המדינה והצבא? רק ל"בוחן כליות ולב" פתרונים.

 4. n

  אבי מצליח להשרד כי הוא מאלה שעושים את דבר אדונם
  דווקא התחומים שהוא עוסק בהם תקשורת מידע דורשים שקיפות ויושר
  שקשה למצוא בפוליטיקה.
  מה קשור אם שוברים שתיקה הם עמותה או לא ואפילו זה שהם לא מזדהים אינו תירוץ שמפקדי היחידות בצהל בכל הדרגים לא מודים שקרו מקרים כאלה או שאולי זו היתה יד מכוון?.
  דווקא ההיטפלות לטפל מחזקת את ההשערה שיש דברים בגו וזה האסון של הצבא ושלנו כעם.- ההתקרנפות והפיכת חיי אדם ל… זבל
  התפקיד הבא של אבי יהיה בלשכה של ראש הממשלה כדי להוציא את נתניהו מהבוץ הוא מהר מאד יהיה אחד מאנשיו וחבל
  כי אבי עם יכולות רבות שמתועלות למקומות לא טובים.

 5. איציק ניסני

  אל תדון את בניהו עד שתגיע למקומו
  יש לבניהו שמיכה קצרה כמו לכל דובר לפניו
  צא ולמד מי ומה הינם דוברי צהל ה"אחראים" לשעבר
  זה חקק וזו חקקית
  כל מה שהדוברות היתה בשבילם קרש קפיצה וכשהם דיבררו חוץ מלפרוץ כל מחסום ולהרגיע בכוסות מים הרבה אני לא זוכר מהם
  בניהו לוקח את זה אחרת יש לו אחריות גדולה יותר
  הוא מנסה לכסות אירוע
  וזה גם to cover אירוע
  וגם למנוע פרסום של אירוע על ידי הסתרתו=כיסויו
  אז נראה אותך יוסי דהן מדברר טוב יותר
  ובמיוחד עם כל זבי חוטם היוצרים מהומה תמיד בכל זמן ובכל מקום.

 6. ע.ג

  בניהו הוא דובר צה"ל ולא דובר החמאס או ארגונים תומכי טרור.

 7. שימי כהן

  מי אלה |"זבי החוטם", הלוחמים?

 8. סמולן

  המהלך החושף את מערכי המימון של "שוברים שתיקה", וגם את המבנה שלה המתחמק ממינויים שמשקפים את האינטרס הציבורי, הוא מהלך נכון. ראוי מבחינה ציבורית ש"שוברים שתיקה", שטוענים כל כך הרבה בזכות שקיפות, יאלצו להסביר מדוע לעזאזל הם בחרו במבנה ההתארגנותי הפחות שקוף שקיים, חברה מסחרית. במיוחד היות ודי ברור שהם לא מוכרים שום דבר, אינם מתכננים רווחים לאף אחד, וכן הלאה.

 9. שימי כהן

  שיחה של חבורת לוחמים, ("זבי חוטם"- ניסני?), ממכינה קד"צ שהיא מלכ"ר ובעלת שקיפות ציבורית מלאה, שפורסמה בעיתון פנימי שלה והעברה חודש קודם לרמטכ"ל הגיעה לתקשורת, וגרמה לדובר צה"ל מצ"ח והפצ"ר כולל חלקים מגויסים של התקושרת להסתער על החבר`ה האלה.
  שויירם שתיקה זה ארגון עם שמות אונשים ואפשר לדבר איתם. זה שהם בחרו להסוות את הדוברים מתחייב ומוצדק לאור לקחי האירוע עם המכינה הקדם צבאית, וזה שהם רשומים כחברה ממש לא רלבנטי.