גלי צה"ל כמופת פלורליסטי

יוסי דהאן

צריך להודות שיצחק טוניק, מפקד גלי צה"ל, נחן בחוש הומור דק ואירוני. בתגובה לתלונה שהגיש אליעזר יערי, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל, על דברי "ההסתה לרצח ואלימות"  נגד ארגון "שוברים שתיקה" שנשמעו בתכנית "המילה האחרונה" שמגישים עירית לינור וקובי אריאלי. השיב טוניק:
"ראוי לזכור שהדברים אליהם מתייחס מנכ"ל הקרן נאמרו במסגרת "המילה האחרונה" שהיא תכנית פובליציסטית שמוגשת על ידי צמד שדרים שמייצגים לרוב מחנות שונים ודעות שונות".

אכן צודק טוניק מגישי התכנית "המילה האחרונה" מייצגים את הגיוון הרעיוני העשיר וריבוי המחנות העצום המצוי במרחב האידאולוגי האינסופי שבין "המחנה הלאומי" ל"ישראל ביתנו".
עדות לפלורליזם המרתק הזה אפשר למצוא בדיאלוג הבא:

אריאלי: "במקרה של בוגדים שמאלנים עם בעיות זהות שלא סגורים על עצמם, מלשינים עלינו למחנה אחר… השאלה היא מדוע החזקים שלנו לא מנפחים להם את הצורה ושולחים אותם הביתה עם צלקות?". לינור הוסיפה כי הארגון "הקריץ דו"ח עם כל מיני האשמות מגוחכות ולא מבוססות… תבסס את עצמך, יא זבל".
 
את הפלורליזם הרעיוני המרתק הזה הזה משלים בגלי צה"ל הגיוון החברתי, האתני והלאומי של חיילי התחנה, שאותו הגדירה בעבר בוגרת התחנה אילנה דיין, כאזור החיוג של הפריפרייה החברתית החיה לגדותיו של נחל הירקון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלון

  benor.co.il/monitoring/Clippings/Shovrim%20Shtika/2009/July/%5BBS%5D%20IDFnewsJul15-09.wma

 2. עוקצן

  לא ברור לי למה התחנה הזאת עדיין פועלת. מדינה עם תחנת שידור לצבא? מה קרה, עברנו הפיכה?

 3. משה

  לפי התחנה הזו זה כבר ברור. גלי צה"ל…

 4. נבג

  כבר שנים שאין בתוכנית הזו ייצוג ל`שני מחנות`. לינור מתבטאת שם כאחרון הלאומנים, פעמים רבות היא גרועה יותר מבן זוגה לשיח, כביכול הימני ממנה. בעבר כונתה על-ידי אחד המגיבים כאן "דודה רפובליקנית". היום היא כבר עלבון לימין השמרני בארצות הברית.
  קובי אריאלי, במידה שהציטוט המיוחס לו הוא נכון ומדויק, הוא אדם שפל ומסוכן, וזאת ללא שום קשר לרמת הדוח ואמינותו.

 5. אודי בן סעדיה

  אכן
  הגברת לינור הופכת מעת לעת
  למופת של גסות רוח
  והדוגמה האחרונה
  ממחישה את זה באופן חריף וצלול במיוחד.
  כך היה גם בצהלות השמחה
  שהושמעו בעקבות הדיון על המלחמה האחרונה.

  משהו שבע ומתפנק
  ששב ומתמלא בתחושת "אנחנו צודקים תמיד"
  רק שהפעם מוגש לאוזן
  במין תערובת מתוחכמת
  שמקשה לפעמים להצביע
  על המקורות האידיאולוגיים
  שמהם הוא יונק וניזון.

  צריך גם לשים לב לשינוי שחל באופי
  התוכנית המסוימת הזאת לאורך השנים.
  שינוי שמצביע אולי בין השאר על אותו
  "מופע" מגומגם של השמאל.

  שמאל מוחלש שבחסות ה"תכניסו להם
  כמו שצריך" הולך ומאבד את הקול.

 6. דרור ק

  עד היום איש לא התלונן, כי התוכנית נתפסת כמעין סאטירה (במקרה של לינור ואריאלי – לא במיטבה). בואו נשאיר את התוכנית בסיווג של סאטירה ולא נייחס לה חשיבות מיותרת.

 7. מאיר עמור

  ברגע זה (יום שני 11:18 ה-20 ליולי) אני מקשיב לעירית לינור ולקובי אריאלי. הם מגיבים לכל מה שנאמר ונכתב עליהם ועל דיבריהם בקשר לדיווחי החיילים "בשוברים שתיקה" משבוע שעבר. אחרי שלינור הציגה את העיניין באמצעות "דחקות" נוספות על אי הרלוונטיות שבביקורת כנגדם, אריאלי פתח ואמר: "כמו שצריך להגיד לכל מרוקאי – קודם כל תרגעו" . מכל הדיון של לינור ואריאלי עולה מסקנה ברורה אחת: גזענות ואג`נדה ימנית אלימה תמיד הולכים ביחד. מעניין מה המפקד של "גלי צה"ל", הרמט"כל – גבי אשכנזי – יגיד על שדרנו הדתי והיקר. בשלב אחר של ה"שיחה" בין שני אינטלקטואלים מאורי דור אלה אמר אריאלי: "ישראל ביתנו חזקים על הערבושים במשלוש, מעניין אם יגידו דברים דומים על החרדים בירושלים". ראשית, מעניין עד להיכן תגיע רמת הגזענות של חובשי-כיפות שונים נגד יהודים וערבים כאחד? שנית, מעניין עד להיכן תגיע ההפקרות ברשת השידור הצהלי"ת; האם ההפקרות הזו תחסם מתישהו על ידי מישהו? ולחיילים השוברים שתיקה הדרך היחידה לומר את דברכם היא לסרב לעשות את מה שאינכם חשים שהוא פקודה חוקית. צריך לסרב לכל פקודה שאינה חוקית בעליל. זהו אחד מחוקי היסוד של צה"ל. לא כל כך חשוב מה אומרים אריאלים ולינורים בנושא.

 8. דרור בל"ד

  על עטיפת ספרה המצויין של איריס לעאל-אש בבית,מציין יגאל שוורץ: "איריס לעאל, כותבת כאן, ביד אמן בוטחת ואמיצה שאלה ענקית: איך אפשר לספר את סיפורה של "הטרגדיה הנשית הגדולה", חומר הגלם של כמה מהרומנים הגדולים של המאה השמונה עשרה והתשע עשרה, שעיצבו את עולם הפנטזיות שלנו, בתחילת המאה ה- 21 במציאות לשונית-תרבותית שספגה לתוכה כמויות רעילות אדירות, בלתי נסבלות של אלימות גזעית, מעמדית ומגדרית." ואילו דרור שאינו תומך בבל"ד מציע:"את הטבח הנורא בעזה נסווג כסאטירה ולא נייחס לו חשיבות מיותרת. ".(נכון,עיוותתי לחלוטין את דבריו.רק לציונים מותר?). גם דודו טופז התחיל בתכנית סאטירה. כשמאיימים לשבור לי,אישית,את העצמות,לא אוכל לקבל את הצעתו של דרור,ולא בגלל שאינו תומך בבל"ד.

 9. נתן.

  אריאלי מייצג את הימין ולינור את הימין הקיצוני.

 10. יעל טל

  בזכות התגובה הראשונה למאמר הזה, שמעתי כעת לראשונה את הקטע המדובר מהתכנית. הופתעתי קצת כשהגעתי לשלב הנאום המרגש של לינור על רצונה העז לדעת על כל מעשה עוולה שנעשה בצבא ולמנוע ביטויים של סדיזם ע"י צבאנו הנאור. היא רוצה מאוד מאוד לדעת, היא אפילו דורשת לדעת, אבל היא גם מציבה תנאים, או סייגים, בפני הרצון העז הזה. העדים צריכים להיחשף, הם צריכים לספק הוכחות חותכות למה שהם טוענים שהתרחש (עדויות של מי שנכחו שם כבר לא נחשבות כנראה כהוכחות כל שהן.. וכנראה גם כמויות ההרוגות/ים והבתים ההרוסים לא יכולות להיחשב להוכחה). אלא שאם באמת הייתה רוצה לדעת ולקבל את ההוכחות הדרושות, הרי שהייתה צריכה רק להצטרף לקריאת שוברים שתיקה ולדרוש שתהיה חקירה של מה שהתרחש בעזה. העדויות האלה הן לכל הפחות סיבה טובה לפתוח בחקירה כזו, למקרה שלא נמצאה אחת עד היום. ברור שאין הרבה היגיון בתנאים שלינור מציבה. אבל היא צריכה להציב איזה שהוא סייג, כי היא לא לגמרי רוצה לדעת. היא רוצה, אבל גם לא רוצה. והנאום חוצב הלהבות שבו הבהירה כמה חשוב לה לדעת על כל עוולה שמבוצעת, יחד עם ההשתלחות משולחת הרסן בארגון שוברים שתיקה וההתקפה על מהימנותם, על קשריהם בחו"ל וכיו"ב, חושף את המידה שבה לינור חצויה. היא גם דיברה לאורך הקטע הזה במונחים מאוד קיצוניים-או על פשיסטים-סדיסטים, או על שמאלנים-יפי-נפש-טהורים. אין אמצע. הדברים שאמרה בסוף הקטע מבהירים שלינור מודעת לזה שהיא נתפסת כסדיסטית פשיסטית ע"י השמאל, והיא אומרת שככל ש"הם" (השמאלנים הקיצוניים, או חברי שוברים שתיקה) ייראו צודקים יותר, כך היא תיראה פשיסטית יותר. והאמת היא שהיא צודקת. ואני חושבת שמעבר למיאוס ולקושי שבשמיעת דברים צדקניים, שמביעים רצון לשמוע ואוטמים אוזניים בו-זמנית, אפשר גם לראות בהם איזה שהוא שיקוף של השמאל הישראלי. שמאל שבאמת מדיר כל עמדה שאינה "השמאל האמיתי", ושמאל שעסוק בניסיונות היטהרות מתמידים של עצמו. כל אחד בו רוצה להיות ה"הכי מתנגד לכיבוש" שיש, הכי מקריב את עצמו למען המאבק, ובעיקר הכי צודק, מתוך איזו שאיפה אולי להיות יכול להחשיב את עצמו לנאור והומינסט. לנטרל לגמרי את העובדה שהוא מסומן גם ע"י דברים אחרים, שלא יאפשרו לו להיות הדמות הטהורה שהוא מנסה בכל כוחו להיות. כולם יודעים להגיד שאין דבר כזה "כובש נאור" אבל נראה שלא הרבה מצליחים להשלים עם זה. ולהחיל את ההבנה הזו גם על עצמם, במקום לנסות לרוקן את עצמם ממנה שוב ושוב אני לא אומרת שזה כל הסיפור, ושלינור רק משקפת בדבריה את התנהלות השמאל בארץ, מן הסתם יש עוד לא מעט גורמים שהביאו אותה להשמיע את הדברים האלה. אבל זה אולי עוד רובד אחד שאפשר לשמוע מהדברים שלה.

 11. Reuven

  I do not understand why is the Army holding a radio station paid for by ALL tax payers in Israel – left and right.

  On top of it, the broadcast are replete with advertisements and with incitements against minority parts of the population, as seen in this last episode.

  This is an additional earmark of this unique hybridization of "Jews-Democracy"

  The only reason the tax payers in Israel are keeping this vulgar, ,sub cultured institution forking tens of Millions annually, is to provide safe haven for young soldiers who belong to families with "good" connections, (See an article in MAARIV published some 10 years ago)

  Now, that the Army has practically taken over the country, it serves as a wheel in its propaganda machine.

  Akhen khazir ha`am !

 12. דרור ק

  כל כך הרבה תגובות ענייניות ועדיין לא השתכנעת שהדברים לא כל כך מרעישים כמו שחשבת? אולי תעיין שוב בעדויות בלי דעה קדומה?

 13. דרור ק

  במשדרי החדשות הארוכים של גלי צה"ל ניתן סיקור נרחב לעדויות שהביאו אנשי "שוברים שתיקה". נציג מטעמם רואיין באריכות. לא ניתנה עדיפות לתגובת דובר צה"ל והיא הוצגה כדעתו של הצבא שיש להטיל בה ספק בריא ולא כאמת שאין עליה עוררין. כל זאת בתחנת שידור רשמית של מדינת ישראל שמוגדרת חלק מצה"ל (האנומליה המפורסמת). זר לא יבין זאת – איך ייתכן שתחנת שידור רשמית של הצבא אינה משדרת מטעם דובר הצבא, אלא מבקרת את צה"ל ומעמתת את דוברו עם דוברי ארגון שמציגים אותו באור שלילי. בהחלט ייתכן שהאנומליה הזאת צריכה להיפסק ושגלי צה"ל צריכה להפוך לתחנה אזרחית ציבורית, אבל בראותנו את המצב ברשות השידור, אולי המצב הקיים עדיף. על מה יוצא הקצף באתר הזה? על כך ששני ליצנים בתוכנית פובליציסטית אומרים דברי ביקורת חריפים, אפילו אלימים, נגד ארגון "שוברים שתיקה". ומה עם עקרון חופש הביטוי, גם בתחנת שידור ציבורית?

 14. ע.ג

  גלי צה"ל היא תחנת השדור של צה"ל. למי שלא מבין – צבא הגנה לישראל. לא תחנת השדור של החמאס. לכן למרבה הפליאה היא מצדדת בקיומה של מדינת ישראל. לעומת זאת תכני התחנה הרבה יותר פלורליסטים מאשר אתרים של "השמאל". כך אפשר לשמוע בגלי צה"ל דעות גם של אנשי ימין וגם של אנשי שמאל אבל באתרי ה"שמאל" אי אפשר לכתוב תגובה שאינה מתאימה לדעות בעלי האתר. האמת שזה ברור ומובן כי ה"שמאל" תמיד חשב שדמוקרטיה זה כשנותנים לו להגיד הכל ואפילו שקרים גסים אבל למי שחושב אחרת ממנו צריך לסתום את הפה, אם צריך גם בכח.כך למשל אם רוצח פלשתיני מורשע בגלל עדות בבית משפט של מי שאינו מזדהה זה כמובן מאסר פוליטי אבל אם מישהו מפרסם "עדויות" בעלום שם על צה"ל זו כמובן הוכחה שמפקדי צה"ל הם פושעי מלחמה וראיה חותכת לכך שצריך להשמיד את ישראל ומיד. אני לא כותב שזו צביעות כי המשמעות היא להעליב את הצבועים.

 15. מסעודה משדרות

  עוד אחת שמציגה עצמה פמיניסטית. ההטפות שלהם נגד בוגדים שמאלנים נשמעות כאילו הן בוקעות מהרדיו של גבלס. מדובר בהסתה לרצח ולאלימות. מה קורה עם המשטרה ומערכת המשפט. איפה השופט רון שיגיד שהתרבות שמייצגים לינור ואריאלי היא תת תרבות פאשיסטית שמנוגדת לחוק של המדינה. מר רון אנחנו מעדיפים להאזין לתת התרבות הקרויה "קול במזרח" ולא לתחנה צבאית פאשיסטית לבנה שמתאימה למשטרי חושך.

 16. אהרון

  חבל על הזמן!

 17. אירית

  לינור עלתה ונוצרה על ידי השמאל, היא חברה טובה של "המסוכנת" הבאה שלי יחימוביץ שגם כן השתמשה פה במקפצה ואחרי כן אמרה שחנין בוגד שלא עומד בהתקווה ושאהוד ברק בסדר. יש פה ריטואל שפעם היה מרגיז והיום משעמם, ואולי זה הדבר המסוכן. קרייריסט בינוני כי יחפוץ בחשיפה בתקשורת צריך להחליט לקשקש כמה פרובוקציות שמאלניות לכאורה, כדי שיקבל במה דביקה וסוכרתית פה ובכמה כלי תקשורת אחרים באותו סגנון. כאשר קיבל את החשיפה, ותפס את מקומו העצמאי במכונות הכוח, הוא ממהר להצטרף ל"גדולים" ולירוק על "השמאל" המטומטם. אם זה קורה פעם פעמיים ניחא, מדובר בתמימות (שהיא תופעה לא שלילית בפני עצמה), אבל נידמה שיש פה תשוקה לכוח, ול"איש חזק" בשמאל, אשר חושפת את החיבה לקרייריסטים כוחניים וזחוחים. ניתוח קןונספירטיבי היה מוביל למסקנות נוספות בקשר למקבלי ההחלטות ב"שמאל התקשורתי", כל מיני סוסים טרויאנים במודע או שלא במודע המחבלים בהתארגנות שמאל כלשהי. הוסף לזה את תסמונת היהידות בסגנון אהוד ברק, שמאפיינת את המאצו שמאלנים, ויש לך מתכון לקריסה מוחלטת. מה שכבר קרה. ביגקורת זו אינה נאמרת מתוך זילזול או ניכור לתופעה אלא מתוך ניסיון לנבור בנבכים, כולל של הח"מ, ולגזור מסקנות רחבות יותר. לינור לא השתנתה לפתע, וגם כללי המשחק לא השתנו. אז מה קורה ? כולם "קרנפים" או שמא הבעיה עמוקה ומבנית יותר ? עכשיו מטפחים את מירב מיכאלי, ואני תוהה אם מישהו מבין את המשמעות ההסברתית השלילית של הקשר לקסטנר, המכתים תנועות רחבות יותר ? היא אולי בחורה מוכשרת וחביבה מאד, ויש הרבה כאלה בוודאי, שלא יגררו האשמה קולקטיבית ש"שמאלנים מוכרים את נפשם לשטן" האויב. ניראה שהמחסור המרכזי בשמאל הוא ביחצנים ומשווקים אשר עשויים למתן במשהו את הגחמות האישיות, השרירותיות של כמה פונקציונרים עם יד על ברז התקשורת. לגבי שלי יחימוביץ די היה לשאול מי קידם ומי יצר אותה, וזה כניראה שלום קיטל, כדי לנבא מראש שהמחוייבות שלה היא למרכז הלאומני , לסביבה התרבותית של ערוץ 2, כלומר ולבורגנות של הרצליה וצפון תל אביב, והדיבורים, באמת "הכל דיבורים".

 18. טל

  הגב` לינור בנתה נוסחה פשוטה לפופולריות: להטיח רפש ולהעליב את כל מי שרק אפשר. סטטיסטית רוב הזמן רוב המאזינים אינם בקבוצת העלבון של האייטם, ולכן הם נהנים כנראה מהאזנה ללהג הבלתי פוסק והבלתי מעניין. אבל העיקרון הזה אומר שבכל רגע נתון מישהו בישראל נעלב מהמילים המכוערות הנאמרות בתוכנית. הפעם זה היה אליעזר יערי. אין כל ספק: המילה האחרונה היא בהמית ופוגענית במיוחד בימים בהם משתתפת בה הגב` עירית לינור. בימים של אברי גלעד וג`קי לוי התכנים מתוחכמים ומעודנים יותר, ואין בהם את העלבונות הנמוכים, השחצניים וזחוחי הדעת של לינור. ואחרון ולא חביב: מי שרואה בלינור נציגת שמאל או בעלת עמדות שמאל כנראה שלא הקשיב לה. מדובר אצלה ב"מיינסטרים" במקרה הטוב, המתובל בהנאה בלתי מובנת מעלבונות מכוערים וקטנוניים כלפי עמדות אנשי השמאל.

 19. מאיר עמור

  ג`קי לוי ואברי גלעד שידרו היום בגל"צ את השעה הקבועה שלהם. אני מאזין די מושבע לזוג הזה. לדעתי הם מצחיקים, נבונים, רגישים ואפילו מודעים פוליטית. הם דיברו מעט על מה שקרה עם ידידיהם עירית לינור וקובי אריאלי בשעת השידור שלהם אתמול, ובשבוע שעבר. בדבריו אמר ג`קי שאחת מהבעיות בהן הוא נתקל היא ש"הסמול" מדבר ישר עם אירופה (ואמריקה) ולא איתו. ג`קי לוי רוצה לדבר עם מישהו מהשמאל. זאת אומרת שמה שהוא קורא כשמאל פוליטי בכלל לא מדבר אל אנשים כמוהו "שאינם חשודים בשייכות לשמאל הישראלי". ג`קי לוי דווקא כן רוצה לדבר. הוא מזמין מישהו מהשמאל שידבר איתו. עם מי שהוא מכנה ימין פוליטי בישראל – עם ז`קי לוי. אני מאתגר אל ג`קי לוי. אני שמאל חברתי , מזרחי ומתנגד לכיבוש .אני מזמין את ג`קי לוי לשיחה. אנו יכולים לדבר בשעת השידור שלו או על קפה היכן שהוא רוצה. אני מציע לו להזמין אותי לשיחה בשעת השידור שלהם בגל"צ. על הפרק אני מציע לדון בפרשת "שוברים שתיקה" , על סירוב לשרת בשטחים, על כך שלדעתי חלק חשוב של האחריות למלחמה הוא באחריותו של הצד הישראלי ושתחום אחריותם של הפלסטינים הוא בהחלט חשוב, אבל הוא לא טיעון מספיק, ולבטח אינו יכול להיות סיבה (או תירוץ) לדבוק במלחמה. בבקשה רבה, ג`קי הרם את הכפפה.

 20. ד"ר ראובן גרבר

  שלום רב, אף אני שמעתי את התוכנית וסלדתי קשות מדבריהם. גלי צה"ל היא תחנה של העם, כפי שצה" ל הינו. איזון דורש השמעת דעות ימניות ושמאלניות, ולא רק טפשיות ופוגעניות יותר. סימן אמת לדברים הינה תגובה רגשית פוגענית כנגדם.

 21. י. ממז"א

  נראה שיש ענף של ייצור אנשים שמציגים בתקשורת פוזה שמאלנית וברגע האמת נועצים את הסכין – וכל תכלית הפוזה השמאלנית שלהם היא לחסום את הקול האמיתי של השמאל.
  ענף הייצור הזה חודר אפילו עד לרמה של הטוקבקים.
  לינור היא אולי אב-טיפוס לפס הייצור הזה.

 22. בני גפן

  מובן שתחנת השידור השייכת ל"צבא הגנת המתנחלים" נוהגת כמו אדוניה. כמוה – גם "דובר צה"ל" איבד כל אמון, מגבה ומטהר כל שרץ.
  כל הכבוד לגבורי "שוברים שתיקה" היוצאים חוצץ נגד ההתבהמות שצבא נתניהו-ברק-אשכנזי מוביל תוך הנצחת סכסוך הדמים.