הרהורים על כלכלה ממשלה וחברה

איציק ספורטא

מה תפקיד הממשלה בכלכלה? עד לפני שנתיים הפרויקט המנתק את הממשלה מהכלכלה נראה מושלם, מי צריך ממשלה כשכוחות השוק והשחקנים המרכזיים בהם פועלים כאילו כהלכה ומייצרים צמיחה כאילו לכולם. אז יש ממשלה שתפקידה היחיד לאפשר לשוק לפעול כדי שזה יביא את כל הטוב שבעולם.   הסיפור נראה מושלם כי הצליחו לסמא את עינינו, כמו שעשו זאת לילידים במדינות אליהן הגיע האדם הלבן, בסיפורים שחלקם היה סתם לא נכון וחלקם השני מטעה במתכוון. גם המשבר הנוכחי לא שינה דעתם של רבים אלא שכלל אותה. נכון שלממשלה אסור לפעול אלא אם היא עושה זאת כדי לחלץ את אותם גופים שפעלו כביכול על פי מודל השוק וכשלו והכשילו את כולם, גם את אלו שלא היו מעורבים במשחק.

הממשלה בארה"ב הוכיחה שתפקידה היחיד הוא לחלץ את אותה מערכת שגרמה למשבר ולהמשיך לתת לה לפעול כאילו כלום. הממשלה בארה"ב הפכה בעצם לבעלים של אותן חברות אבל היא מתנהגת כאילו אינה כזאת. הנה דווח שהחברות הללו חילקו בונוסים במיליארדי דולרים לעובדיהן והממשל מחוקק חוקים ודן ברגולציה בעוד כספו של הציבור בורח, כרגיל, לידיהם של אלו שביצועיהם ממש טובים כיחידים בעוד החברות בהן הם עובדים פשטו את הרגל.

אבל אולי זו הייתה מלכתחילה הכוונה ליצור מצב שבו הממשלה, שיועציה היו או יהיו היועצים והבכירים באותן חברות, לא תעלה על הדעת להתערב בניהול אלא רק תהיה קופה שאין לה תחתית כדי לשלם משכורות עתק ולהציל חברות כושלות.

גם בישראל זו התפיסה יש רק דרך ניהול אחת ולכן בנק לאומי מתנהל כמו הבנקים האחרים, לכן בנק הדואר יופרט וינוהל כמו כל האחרים במקום ליצור מערכת נוספת שתנוהל באופן שבו המנטרה של מיקסום רווחים לא תהיה הדבר העיקרי או אפילו היחיד במתן שירותים בנקאיים. אבל לא רק בנקים כל ארגון ולא משנה מה אופיו וטבעו צריך להתנהל כך, למשל האוניברסיטאות, בתי הספר, בתי החולים וכל דבר שזז. לכן, למשל, בראש הועדים המנהלים של האוניברסיטאות אנו מוצאים פליטי אוצר שדחפו לאותה גישה, ברודט בעברית, בכר בחיפה ומרידור בתל אביב.

הבעיה שהממשלה, ולא רק היא, קנתה את הסחורה שמכרו לה מומחים לכלכלה וגם כאשר יש משבר והיא מנסה לפעול היא  מבקשת מאותם מומחים שהוכיחו את חוסר מומחיותם לייעץ לה, כך היא מעמידה את עצמה במצב שהפעולה שלה מראש תהיה כזאת שלא תשנה מהותית את פעילות המערכת.  

כדי לצאת מהמבוך צריכים הרעיונות לבוא מבחוץ. החוץ יכול להיות אנשי כלכלה מחוץ לעדר, אבל זה לא מספיק כיון שכבודדים תמיד אפשר יהיה להציגם כתמהוניים. רק התארגנות של אנשים מתחומים שונים שיודעים שהניתוק של הכלכלה מהמדינה, מהדמוקרטיה ומהחברה היא הבעיה המרכזית יכולה להוות אלטרנטיבה לשיטה הקיימת. כמו כן רצוי שיהיו גם אמצעי תקשורת שיביאו לציבור רחב יותר את אותם רעיונות. כמו שהמצב כעת המאבקים היחידים הם נקודתיים (הפרטת הקרקעות) וגם הצלחה באחד מהם או בכמה אינה מבשרת את האביב.     

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אלי קליר

  ספורטא, אני נענה לאתגר. זרקת כפפה, דהיינו- שיבוא אדם שלא נמנה על הממסד הכלכלי או האדמיניסטרטיבי ויציע דרך כיצד לצאת מהמשבר הכלכלי, משבר שסופו לא נראה באופק. יש לי רעיון כזה. אתה בוודאי לא מניח שאפרט אותו כאן, או שבכלל אפרט אותו בפומבי, כדי
  לשמוע את שריקות הבוז, או אפילו להווכח בחיוכי הספקנות של אלו הבקיאים בהלכות עולם. אני גם לא אומר אותו סתם כך ובכך אגלה
  פורמולה מסויימת שבשלב זה ראוי שתשאר סודית. כל מה שאני מוכן
  להגיד זה שמדובר בתכנית פיילוט ניהולית, בתנאי השוק הקיימים, שצריכה לעלות בין 5 ל- 7 מיליוני דולר, ושהצלחתה במהלך נסיון הבצוע שלה, אם אכן תצליח, משמעה תחילתה של תקופה חדשה בהסטוריה שלנו.
  יש לך את האי- מייל שלי.