על גזענות וצדקנות

יוסי דהאן

פשוט מחליא, אור קשתי מדווח הבוקר ש"עד לשעה שבע בערב אתמול עמדו משפחות התלמידים במסדרונות מחלקת החינוך בעיריית פתח תקווה, בשקט מוחלט, בהמתנה לשיבוץ". הנה תרגיל למתחילים בקורס לאתיקה. נסו להעלות בדמיונכם את התמונה הבאה. מאות משפחות יהודיות לא מצליחות למצוא לילדיהם בית ספר בתחילת שנת הלימודים בצרפת (גרמניה, אנגליה…). מנהלי בתי הספר טוענים כי סירובם לקבל את התלמידים היהודים לא נובע חס וחלילה מגזענות, אלא מחוסר התאמה ופערי הערכים והאמונות בין אוכלוסיית התלמידים הנוצרים והיהודים. חלק ממנהלי בתי הספר הסכימו לקבל ילדים יהודים בתנאי שהם ילמדו בכיתות נפרדות משאר אוכלוסיית התלמידים, מנהלים אלו עומדים על כך שההפסקות לילדים היהודים והנוצרים תהיינה בזמנים נפרדים. מנהלי בתי הספר וההורים רותחים מזעם על כך שמכנים אותם "גזענים". "אני מציע לכתבים שיבואו אחר הצהרים לשכונה שלנו לצפות איך ילדינו והילדים היהודים משחקים כדורגל ביחד" זעם אחד ההורים. אחד המנהלים הצהיר בפני הכתבים "אנחנו מוכנים לקלוט חמישה יהודים בבית ספרנו, בתנאי שהאחרים ייקלטו בבתי ספר אחרים, אנחנו לא נסכים בשום פנים ואופן לקבל יותר תלמידים יהודים מבתי ספר אחרים. את נטל התלמידים היהודיים יש לחלק שווה בשווה בין בתי הספר".

פרשת התלמידים האתיופים בפתח תקווה מזכירה לי את פרשת Little Rock Nine, אירוע מכונן של התנועה לזכויות האזרח של השחורים בארצות הברית. פרשת תשעת התלמידים השחורים שבית המשפט העליון האמריקאי הורה לקבלם לבית ספר של לבנים בארקנסו, מושל המדינה סירב לקבלם אולם בהוראת הנשיא אייזנהאואר הילדים נכנסו ללמוד בבית הספר בליווי חמוש של צבא ארצות הברית. אבל פתח תקווה זה לא ליטל רוק, כאן כמה מנהלים וכמה הורים, חלקם בעלי השפעה כמו מר חיים פרוליכמן, מנכ"ל בנק איגוד ואחד האנשים המרכזיים באחד מבתי הספר הסרבניים בפתח תקווה, בעל השם ההולם "דעת מבינים", יכולים לתעתע במשרד החינוך ועיריית פתח תקווה המממנות את בתי הספר הללו בלי כל חשש.

אפרופו מר חיים פרויליכמן, במקום העצומה המטומטמת להחרים את איקיאה, הנה רעיון מוסרי לחרם צרכני כפי שהעלתה שרון שפורר אתמול בדה מרקר, במחאה על התנהגות מנכ"ל הבנק הוציאו את כספכם והעבירו את חשבונותיכם מבנק איגוד.

למרות הזעם נגד גילויי הגזענות במערכת החינוך הממלכתית-דתית והחרדית, מפריעים לי צקצוקי הלשון הצדקניים של כל אותם הורים ומנהלים שההפליה שהם נוקטים בה מתבצעת באופן מתוחכם וסמוי יותר, הפלייה על רקע מעמד חברתי וכלכלי. אני מתכוון לאוכלוסיית בתי הספר הפתוחים-הניסויים-הדמוקרטים-האנתורופוסופיים לטבע, אמנות ושאר מיתוגי הבבל"ת הייחודיים, שבמימון ציבורי יצרו להם קהילות חינוכיות הומוגניות סגרגטיביות שהבסיס המוסרי שלהן אינו מוצק בהרבה מזה של בתי הספר בפתח תקווה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  אודה למי שיוכל לצביע על הבדלים בין הדת היהודית והמוסלמית בכל הנוגע ליחס אל השונה.
  יודעים מה. עד לא מכבר יכולתי איך שהווא לסבול את משוגותיהם של בעלי הזקנים והפאות..
  התנהגותם בפרשת החניון הירושלים ובתי הספר בפתח תקווה- היא פשוט מבחילה. עד שאני חש קרבה נפשית אל הערבי הישראלי ונקיעת נפש מהחרדים והחרדלים המגעיליים.

 2. עמית

  זה התחיל עם ערבים, המשיך עם עולי ארצות האסלאם, עם העולים מרוסיה, עם העולים מאתיופיה, עם השמאלנים, המתנחלים יגידו שגם הם בספור הזה….
  אבל לא מדוייק, שכחנו את היקים בשנות ה-30 ואת התיימנים ועוד ועוד…
  מדינה, עם, דת – של קבוצות, קבוצות שהאפלייה וההפרדה משמשות להם המכנה המשותף העיקרי…
  יחד עם הפחד…

 3. עידן סובול

  כשאומרים "מדינה" לא אמורים להתכוון לכרמי גפן וזית, לפרדסי-הדר, לשדות חיטה ושעורה, לנירים ולכרי מרעה; גם לא לימות ולאגמים, לנחלי איתן ונחלי אכזב, לבתות, לפרחי-בר, לגריגות, לחורשות וליערות, להרים ולעמקים. לא.

  כשאומרים "מדינה" אמורים להתכוון לערב-רב של פקידי רשויות כלליות ומקומיות, בכירים יותר ובכירים פחות; מתכוונים לשרים, לסגני שרים, לחברי-כנסת, לעוזרים פרלמנטריים, למנכ"לי משרדי ממשלה, וסמנכ"ליהם, לכול מיני מוסדות מדינה ומוסדות ציבור שקמו מכוח כול מיני חוקים, רובם שונים ומשונים או דומים ומשונים; חוקים שנחקקו על-ידי כול מיני פוליטיקאים רודפי כבוד ושררה ששכר נאה בצידם, שהפכו למחוקקים מכוח חוקי בחירות שחווקקו קודמיהם רודפי הכבוד והשררה ששכר נאה בצידם; כשאומרים "מדינה" אמורים להתכוון ליחסים נפקניים בין הון לשלטון; לגנראלים שמלכתחילה נשאו עיניהם וישבניהם לכס ראש הממשלה או לפחות לתפקיד שר בכיר;
  כשאומרים "מדינה" אמורים להתכוון למשטר, וכשהמשטר מסתאב ומגיע למסה קריטית של סיאוב – מתחילה להתחולל קריסת-מערכות תרבותית העלולה להיהפך תוך זמן קצר לבלתי-הפיכה.
  דומה שאנו נמצאים כבר בעיצומה.

  http://www.2all.co.il/Web/Sites/idol/PAGE27.asp

 4. אורלי נוי

  ממש אין מלים להביע את הזעזוע מהמערכת הגזענית הארית שהתפתחה לה כאן. מה שהכי הורג אותי זה שאחר כך באים כל הצדקנים שמספרים לנו כמה מצבם של האתיופים השתפר מאז שהגיעו לכאן, כמה פרימיטיבים הם היו ולאיזה אפשרויות בלתי מוגבלות של חינוך וקידמה הם נחשפו פה.
  אבל לא רק האתיופים נשארים מחוץ לשערי בית הספר – במזרח ירושלים המדינה לא מסוגלת לספק מענה לכשלושים אלף (!) תמלידים במסגרת המערכת הציבורית, ואלפי תלמידים פשוט נשארים ללא כל מענה- לא בחינוך הציבורי ולא בפרטי או של האו"ם או הווקף. כלום. נאדה. אלה שכן "זוכים" להיכנס למערכת החינוך הציבורית, לומדים לעתים במבני מגורים שהוסבו לכיתות לימוד, ארבעים ומעלה ילדים בתוך מטבח (!) או חדר שינה סגור ולא מאוורר, בלי התנאים המינימליים ביותר. צריך לראות כדי להאמין. בשועפאט ישנו בית ספר לבנים שיושב ממש על פתחו של מפעל מזהם, משרד החינוך והמשרד לאיכות הסביבה כבר קבעו שמדובר בסכנה ממשית ואסור לקיים שם בית ספר, אבל למאות תלמידי בית הספר אין כל ברירה אחרת אלא להמשיך גם השנה לנשום את האוויר הרעיל והממית בבית ספרם.

 5. נעמי

  לפני 20 שנה רציתי לרשום את הבנות שלי לכיתה א` בביה"ס לאומניות בת"א -יפו.
  היה חשוב לי שיקבלו השכלה מקיפה גם במקצועות הנשכחים שנעלמו ממערכת החינוך הפורמלי אבל לטעמי תורמים לאישיות הילד.
  מכיוון שהיינו מבלים המון במוזיאונים לאומנות וגם במוזיאון למדע בחיפה ובירושלים..
  בהרשמה היינו צריכים להשתתף באודישן מטופש לפני המנהלת. ולחכות בלב הולם למכתב תשובה.
  קיבלנו מכתב שהילדות שלנו לא מתאימות לביה"ס לאומניות והתאכזבנו.
  ונירשמנו לביה"ס היסודי בשכונתנו.
  בינתיים הסתבר שילדיי דרום תל אביב יפו הם בנומרוס קלאוזוס בבית הספר הזה לעומת זאת היחס לילדים מצפון העיר היה שונה במו אוזניי שמעתי אצל חברתי מכיכר המדינה איך סגנית המנהלת של בית הספר הזה מתחננת לילדיה של חברתי לבוא להירשם אצלם אבל הם העדיפו בית ספר ערכי יותר.
  כמובן שהופתעתי מאיכות בית הספר והצוות הנפלא שנמצא אצלנו בשכונה המורות היו מסורות נתנו שעות עבודה בלי חשבון נתנו לכל ילד הרגשה שהוא משהו מיוחד והוא יצליח לגדול מכל הבחינות.
  אני מאחלת שלכל ילד יהיה לו ולחבריו בית ספר כזה שבו הוא ישכיל ויקבל אהבה מהצוות. ובמתנ"ס כולם יקבלו במסגרת הלא פורמלית נגישות למדע אומנות ומוזיקה וספורט ואנחנו נשכיל לגדל את ילדינו תחת מטריה שווה כדיי שיהיו אזרחים נורמטיבים שיהיו יסודות למדינה חזקה.
  ולסיום סגירת מעגל. אותה מנהלת נפלאה שניהלה את ביה"ס היסודי כפיר בכפר שלם רבתי. מונתה לאחרונה לנהל את ביה"ס לאומניות שלא קיבל אותנו בשעריו ואני מאמינה שהיא הביאה איתה ערכים הוגנים כלפי מי שבא ללמוד שם.
  ולהבדיל אותו שמשון שושני שיצר את מפלצות ההפרטה [בתי ספר יחודיים] מכהן לצערי היום כמנכ"ל משרד החינוך.
  יש מקום לתיקון שוויון הזדמנויות לכל כיום בעיני זאת הציונות נאמיתית.

 6. אירית

  ציינת בסוף את הבלתי מובן מאליו, שמרבית מפעילי דעמ רעמ מן החוג לספרות של בן גוריון, שולחים את הילדים לאמנותי-טבע-חרטטה, בדיוק תוך ניכוס המשאב הציבורי. היפה הוא שהילדים נשלחים ללמוד "דמוקרטיה" או שמא קורס מבוא ב"עולם שלישי" ? אבל אז שואל אדם בינו לבינו, לאן שולח הכותב את ילדיו ? לממלכתי דתי בשכונת מצוקה ? אני משערת שלא, והרי אסור לשאול, שמא..אולי במקרה הזה אין בעיה, אבל בדרך כלל הראשון המוחה על איזה עוולה קפיטליסטית חזירית מחפה על הקניפל שלו (ביידיש "קניפל", גרב שבה מחביאים את הדולרים הנסתרים). .

 7. מאיר עמור

  למרות שהקהילה האתיופית היא קהילה חלשה מבחינה פוליטית, ומאחר ואף קהילה יהודית לא נקטה עדיין בצעד החריף שאני עומד להציע, אני חושב שיש לו מקום. זהו צעד של תגובה. אין הוא אלים. אין הוא צעקני אך הוא נחרץ, דמוקרטי, יעיל ומעצים. יש להציע להם לדון עם רשויות המדינה על פי הקוד הבא: אין תרומה ללא תמורה.

  אם לילדים מהקהילה האתיופית אין מקום בבית הספר הממלכתיים ציבוריים בפתח-תקווה, אחיהם ואחיותיהם המשרתים בצה"ל צריכים להישאר בבית ולהכשיר את אחיהם ואחיותיהם הצעירים ב"הום סקוליג" (לפתוח בתי ספר קהילתיים מקומיים וקטנים שהמורים והמורות בהם הם חיילים וחיילות בני הקהילה) . המורים והמורות יחזרו לצבא ברגע שיהיה לאחיהם ואחיותיהם בית ספר ממלכתי וציבורי ללמוד בו.
  מאיר עמור

 8. מירב אלוש

  הבוקר כשקראתי את קשתי בעיתון לא ידעתי את נפשי מרוב כעס. מחליא, מביש , מחפיר – נראה כאילו אף מילה לא מתמצתת כראוי ובאופן מספק את הפרשה המזעזעת הזו. אתה ביקשת שנחליף תפקידים לרגע ונדמיין מה היו חשים יהודים בארה"ב או באירופה. אך, אני – כשדמויות הילדים ניבטות אלי מן העיתון אמרתי לבן הזוג שלי אחרי שלגמנו באין מפרע את הקפה של הבוקר שלנו וילדינו כבר היו בבית הספר ובגן – בלי שאף אחד יחסום את כניסתם – אמרתי שבוא ונדמיין לרגע מה מרגיש הילד הזה שמתבונן בי. מה הוא עושה עם עצמו, עם הגוף שלו, מה עובר עליו בראש עכשיו כשהוא מתבונן במראה, כשהוא עומד בחדר הממוזג של העירייה עם הילקוט על הגב ואין לא איפה ללמוד כי הוא שחור, מרוח על העיתון, מסומן, יש לו כעת כתם והוא מובחן וצבוע ומוגזע.איזו טראומה היא זו לו, למשפחתו ואיזה נזק בל ישוער גורמת ההאחרה הזו לנפשו הצעירה ולכל החיים. ועוד חשבתי – איך אח"כ יגידו המצקצקים בלשונם – כשיגדל הילד ואולי יהא פחות שפוף ויצעק חמס , הפליה, דיכוי…הרי כולנו יודעים – שהם יגידו שזה רגש הנחיתות שלו, שהחברה הישראלית עשתה הכל כדי לקבל אותו, שהוא בכיין ושיקח עצמו בידיים כי מי שרוצה מצליח ומי שרוצה – יכול..
  "אני גאה להיות ישראלי" , כתב בני במחברת עברית – כך הבחנתי אתמול בסידור שאריות של חומר ישן משנה שעברה אצל בני בן השבע. על אף שילדיי זוכים למנות גדושות של חינוך ביקורתי בבית – הוא עוד לא יודע כמה בושה וגועל להיות ישראלי, כמה ישראליות הפכה למטבע לשון לגזענות, כמה שיט יש בחלום הזה ובמדינה הזו.
  אני מתבייש להיות ישראלי – זה הסטיקר שכל מי שיש לו רכב צריך לשים על הפגוש וללכת להתנצל בפני הקהילה האתיופית כולה ולקחת איתנו לפתח תקווה את הילדים הלא מסומנים שלנו למעו יראו וידעו על חלקם הבלתי מודע עדיין באפרטהייד הישראלי שהמציאה הפעם העיר הזו בתוך גבולות הקו הירוק. אני מתבייש להיות ישראלי כי ישראלי הוא גזעני.

 9. אמציה

  הנה ההשוואה-התרגיל:
  "הנה תרגיל למתחילים בקורס לאתיקה. נסו להעלות בדמיונכם את התמונה הבאה. מאות משפחות יהודיות לא מצליחות למצוא לילדיהם בית ספר בתחילת שנת הלימודים בצרפת (גרמניה, אנגליה…).".
  הקושי שלי נובע מכך שיהודים בצרפת מושווים ליהודים בישראל.
  כלומר,או שהיהודים בצרפת-אנגליה….אינם צרפתים או שהאתיופים בישראל אינם יהודים.
  ההשוואה הנכונה היא בין צרפתים שלא מתקבלים לבתי ספר צרפתים
  מפני ש……..או למרות…..
  לבין יהודים שלא מתקבלים במדינת ישראל היהודית מפני ש…….
  או למרות…….
  ואז יהיו נכונים ההשוואה-תרגיל.

 10. מירו

  ועוד איך…אחרי שהוא יגדל להיות פושע עבריין בשל נידוי החברתי האליטה תגיד: "אלה הביאו תרבות של פשע, הביאו תרבות של פשע".
  ואם הוא יהיה פרופ יגידו "הנה, מי שרוצה יכול, כל שאר האתיופים בכיינים ועצלנים שלא רוצים ללמוד…שלא רוצים ללמוד".

  חבר אמריקאי אמר לי היום שאנחנו עושים את כל הטעויות שעשתה ארה"ב לפני 70 שנה.אוי כמה שנשלם על זה.

 11. סמי שלום שטרית

  זה היופי באיסלאם, הוא עיוור צבעים. היהדות היא דת גזענית מתבדלת, והיהודים הלבנים הדתיים הם חוד החנית בעניין הזה. חבל שהאתיופים עצמם דבקים בחינוך החרדי הגזעני הזה.

 12. יריב מ

  ומרגיזה עוד יותר התרצת הפולפלת. אותה תרצת, באותו סגנון לוגי, שמשמשת לכבס כמעט כל עוולה במדינה הזאת.

 13. מיכה רחמן

  אני משתתף בתחושת הגועל נפש מהיחס הגזעני הבוטה של בתי הספר שסירבו לקבל את יוצאי אתיופיה. אבל אני מיואש עוד יותר למחשבה מה יעבור על אותם תלמידים אחרי שיקבלו אותם לבית הספר. הגהינום שהם יעברו שם אולי יהיה לא פחות גרוע. הרי אקט הקבלה לבית הספר לא ישנה את הגזענות הגלויה של בתי הספר הדתיים הפרטיים, ובתיהספר הציבוריים שרבו עם שאר בתי הספר, כשכל אחד מנסה להיפטר מהתלמידים יוצאי אתיופיה. לא תשתנה הגישה הגזענית של מנהליו והורי התלמידים הלבנים, גם אם ימצאו אלף דרכים להסתירה. אל כל מפגש עם מורה, אל כל נקודת הערכה יבוא התלמיד האתיופי עם אשראי של יחס שלילי מראש: חוסר אמונה ביכולתו מצד המורים והמנהלים, וחוסר אמונה ביכולתם של התלמידים/ות עצמם, אחרי שעמדו ימים וחודשים בתור המשפיל להתקבל למערכת החינוך הלבנה. ואח"כ ישאלו למה נשארים הפערים למרות שעשינו הכל וקלטנו אותו.

 14. Reuven

  This is only the aperitif !!!

  Wait and see how things will be when this "Jewish-Democracy" will grow stronger.

 15. שרון רוטברד

  הפרשה הזאת חושפת שורה ארוכה של עוולות בחברה הישראלית: חוק השבות שמכוחו האתיופיים הגיעו הנה ושכנראה בגלל פרשנותו הם נאנסו לעבור גיור ולכן הופקרו ילדיהם בידי הממסד הדתי ומערכות החינוך שלו.
  הביקורת על המערכות החילוניות האנתרופסופיות-אמנותיות היא יותר ממוצדקת. לא מוסרי לעשות סלקציה לאנשים: זה היה נכון על הרמפה של אושוויץ כמו שזה נכון בכל מועדון לילה בתל אביב, ועל אחת כמה וכמה בבית הספר. מבחינה זאת, בתי הספר הדתיים של פתח תקווה לא יותר חשוכים מבתי הספר "הייחודיים" בתל אביב שעורכים מבדקי כניסה לילדים בני 5. בעיני זהו ממש פשע של בתי הספר כלפי הילדים והחברה כולה (ושכל מורה שמבקשים ממנו להשתתף במבדקים כאלה יחשוב על עצמו כעל מנגלה קטן שאומר זה שמאלה זה ימינה), וזהו פשע קודם כול של ההורים כלפי ילדיהם.
  השיטה הזאת יוצרת עיוותים לא מובנים. אפשר לקחת לדוגמה את בית הספר לטבע בתל אביב, שיושב על כפר שלם באבו כביר. זהו ללא ספק בית הספר עם התשתית הכי מפוארת בתל אביב, פארק, מגרש חנייה לעשרות אוטובוסים, שטחים פתוחים וגן חיות ממש ליד. למיטב ידיעתי, בית הספר סלקטיבי בעיקר בשתי צורות ממוסדות -, הוא גם עורך מבחני קבלה לתלמידים מכיתה א` וגם גובה שכר לימוד מההורים.
  הרוב המוחלט של התלמידים מגיעים לבית הספר בהסעות מהצפון (כאילו שאוטובוסים זה באמת מה שהיה חסר בדרום). לילדי הדרום האופציות לעומת זאת מתמעטות: בניין בית הספר ביאליק המפואר נהרס, ובית הספר הועבר לקסרקטין הבטון של תיכון רוגוזין. שני המוסדות המאוחדים נקראים עכשיו "קמפוס ביאליק רוגוזין", אבל לאמיתו של דבר המקום נראה כמו מכלאה. שאר בתי הספר באזור דתיים או חרדיים. על פי תקציב עיריית תל אביב לשנת 2009, מקבל קמפוס ביאליק-רוגוזין פחות מ- 3 מיליון ש"ח בשנה. באותה שנה מקבל בית הספר לטבע מעיריית תל אביב קרוב ל- 11 מיליון ש"ח. סכום דומה מגיע גם לבית הספר לאמנויות.
  מכיוון שמדובר בבתי ספר שעוד יש להם מקורות מימון משלהם – מעבר לשכר הלימוד יש להם גם מערך של תורמים ועמותות – לא ברור הפער הזה. שני בתי הספר האלה מקבלים ביחד 22 מיליון ש"ח, ולעומת זאת כל החינוך המיוחד בתל אביב 25 מיליון ש"ח

  טוב שמשרד החינוך כופה על בתי הספר הפרטיים בפתח תקווה לחדול מהנוהג הפסול של סלקציה. אבל עכשיו כדאי שהוא יפנה במהירות לתל אביב ולבתי הספר הייחודיים שלה.
  באשר לבית הספר לטבע: טוב תעשה הנהלת בית הספר ותהרהר מיוזמתה אם להשאיר את בית הספר בדרום תל אביב או לא. אם בית הספר הזה, שמכנה את עצמו "בית ספר לטבע, סביבה וחברה" אינו מתעניין בסביבתו ובחברה שבה הוא נטוע, מוטב שיחפש לעצמו מקום אחר. לדעתי לא יהיו חסרים פרויקטים חינוכיים אחרים שיתפשו את מקומו (אולי ביאליק רוגוזין ימצאו סוף סוף את הקמפוס שלהם) במטרה לשרת את סביבתם. אם בית הספר לטבע רוצה להישאר באבו כביר, שיפסיק את הסלקציה ושיפתח את שעריו ואת לבו לילדי דרום תל אביב.

 16. עמוס

  יוסי דהאן, כותב מוערך בדרך כלל, אנא התאזר במעט ענווה בדברך על מה שאתה מכנה "מיתוגי בבל"ת". החינוך האנתרופוסופי, הדמוקרטי והפתוח הם זרמים בעלי רציונל חינוכי ברור, שגם אם אפשר שלא לקבלו, לבוז לו כבבל"ת נראה לי מתחת לכבודך. האנתרפוסופיה היא בכלל דת, והדיון במסגרות החינוך שלה לא יכול להתעלם מעובדה זו.
  באשר לסגרגציה, הטיעון שלך נכון ומקובל, אבל חשוב לזכור ולהדגיש מספר דברים: 1. בתי הספר הדמוקרטיים הראשונים אכן נפתחו במתכונת של "מוכר שאינו רשמי" שהדירה קבוצות אוכלוסיה שלמות (להגנתם ייאמר שלא זו היתה הכוונה המקורית), אך לאחר כשני עשורים, הזרם הדמוקרטי פצח בדפוס פעילות שונה וכיום רוב מהלכיו הם בחינוך הממלכתי, אז למרות החטא הקדמון אפשר היום לתת להם קרדיט. 2. בתי ספר כמו הדו-לשוני בירושלים, שמאפשר מפגש לא מובן מאליו בין יהודים לערבים, דורשים גם הם תשלומי הורים (פחותים, אמנם, מהנהוג במסגרות שצוינו קודם) על כל הבעיות וחוסר הצדק המשתמעים מכך. עם זאת, החשיבות שלהם ושל המפגש שהם מאפשרים – ברורה.
  כל אלה, ואני בטוח שישנן דוגמאות נוספות, בוודאי לא שוללים את דבריך, אך לדעתי מצדיקים יחס מזלזל פחות מצידך ומוכיחים כי אין מדובר ב"מיתוגי בבל"ת", למרות שחלקם לפחות בהחלט עשויים לעורר אנטגוניזם מוצדק.

 17. דרור ק

  אתה פשוט לא יודע על מה אתה מדבר. אולי בתאוריה האסלאם פונה לכל בני האדם, אבל בפועל יש הרבה גזענות בקהילות המוסלמיות, בפרט נגד שחורי-עור, המכונים בערבית "זֻנוּג`". אלה נחשבים באופן מסורתי לעבדים או לבני מעמד נחות, אפילו אם הם מוסלמים למהדרין. נראה לי שמרוב רצון לקדם את תרבות המזרח/האסלאם אתה מתעלם מהצדדים הפחות נעימים שלה.

  ההלכה היהודית, ממש כמו השריעה המוסלמית לגבי מוסלמים, אוסרת על אפליית יהודים אחרים, יהא צבע עורם אשר יהא. ההלכה היהודית קובעת במפורש שגם היחס ללא-יהודים צריך להיות הוגן ואנושי. ההנחה בדרך-כלל היא שהיהודים נמצאים במעמד נחות, כמיעוט בתוך קהילה גדולה יותר ולא תמיד אוהדת, כך שאין הרבה התייחסות לבעיה של אפליית לא-יהודים החיים בין יהודים. בכל מקרה, תאוריה לחוד ומעשה לחוד. כשם שבאסלאם הגזענות הרימה ומרימה את ראשה המכוער לעתים קרובות, כך גם ביהדות. אכן מביש.

 18. ג. אביבי

  בשבועות האחרונים הינו עדים לעוצמת הממסדים הגזעניים בישראל ולעוצמת הנוכחות של הגזענות בהם. הנהלות מוסדות החינוך של המגזר החרדי-אשכנזי והחרד"לי-אשכנזי – על אף ההכרזות של שר החינוך ובתוספת התבטאות צמחונית ולא מחייבת של רא"מנו נתניהו – לא מתרגשות כלל, ובאין מפריע חוסמות את דרכם של ילדי האתיופים (ובפחות רעש גם חלק ניכר מהתלמידים המזרחים) אל מוסדותיהם. הגזענות הכמו-גרמנית מאמצע המאה הקודמת היא המצווה הלא כתובה אותם הם מקיימים יותר מהתרי"ג הנקובות.
  אירועים כמו בבית הספר ההוא בארקנסו, בו הממשל נוקט כוח נגד הגזענות הוא בגדר חלומות בהקיץ במדינה הציונית. המגזר החרדי אשכנזי והחרד"לי אשכנזי יכולים להמשיך את ההתנהלות הכל-גרמנית שלהם משום שהם מכירים את נפש הבהמה המפרנסת אותם – הממסד הציוני. אם יקום ממסד שיכפה בכוח ובביטול הקצבות את הפסקת האפרטהייד הגלוי במוסדות החינוך הדתיים, לא ירחק היום בו תשמע דרישה חזקה להפסיק את הנומרוס-קלאוסוס הסמוי/צבוע בשאר מוסדות החינוך. מזה פוחדת כל ה"אליטה" הלבנבנה של ישראל זאת שהממסד הציוני הוא שליחה. לכן נכון לזמננו, אירוע כמו Little Rock Nine הוא ממש לא בבתי-ספרנו (תרתי משמע).
  מכאן אני קורא להקמת תנועה אקס-פרלמנטארית של מזרחים, כולל אתיופים, ופלסטינים שתיאבק ללא פשרה בגזענות הכל-כך הרסנית על כל צורותיה בישראל הלבנבנה. אף גורם בישראל לא יאבק בנחישות למען השינוי המיוחל זולת הקורבנות הישירים של התופעה המחליאה הזאת.

 19. ג. אביבי

  לפני שתקבע כאילו היהדות האורתודוכסית אינה גזענית, לפני שתביא מצוות שלא היו ולא נבראו על סובלנות גזעית ביהדות, כדאי שתקרא את הספר (ע"פ מחקר אקדמי) של ספי רכלבסקי "חמורו של משיח". זהו ספר ארוך ודי קשה לעיכול, לכן אני לא מצפה ממך שתקרא אותו או שתבין את טיעוניו ואת מסריו. רכלבסקי מביא מובאות והנמקות מלאות לכל אחת מטענותיו על היהדות האורתודוכסית. מסקנותיו הן שהדת הזאת, כמו אחיותיה המונותיאיסטיות, מלאה במשטמה, בשנאת האחר, בשנאה וזלזול כלפי שחורי העור, הגוי, כלפי האישה וכלפי כל "אחר". מקומה על פי רכלבסקי הוא במרתפים ולא בנהול אספקטים שונים במדינה.
  כל הדתות המונותיאיסטיות הגדולות היו סובלניות לעבדות, לפגיעה בזכויות האישה ובהחפצתה וכך כלפי ההומו-לסביות. כל הדתות היו סובלניות כלפי הגזענות, אלא שבעוד שהאסלאם היא דתם של לבנים, כהים, צהובים ושחורים אין בו גזענות ובודאי שלא מסרים גזעניים. האסלאם רחוק מאוד מלהיות נאור אבל תופעות כמו-נאציות של הפרדת גזעים, כמו ביהדות החרדית-אשכנזית והחרד"לית-אשכנזית, לא קיימות תחת האסלאם. בעוד שהנצרות על רוב זרמיה השונים שינתה את גישתה כלפי הגזענות, היהדות האורתודוכסית אף פעם לא השתנתה ולא ביטלה את המסרים הגזעניים שלה. התנהגות האולטרא-גזענית של מוסדות חרדי-חרד"לי-אשכנז בפ"ת אינם, לצערי, חריגה מן היהדות האורתודוכסית.

 20. דרור ק

  אני לא מכיר את דעותיו של ספי רכלבסקי, אבל אני תמה על כך שאתה משתמש בו כמקור לידיעותיך על יהדות ו/או על אסלאם. לא זכור לי שהוא חוקר דתות, מורה הלכה או מומחה לשריעה. מדובר בעיתונאי שעוסק בעיקר בפרשנות פוליטית. כבודו במקומו מונח, אבל אני ממליץ ללמוד על דתות ממקורות יותר מוסמכים. האסלאם איננו עיוור צבעים כלל ועיקר. נכון שהוא כולל עקרונות אוניברסליים, אבל כך גם היהדות והנצרות. היהדות אכן מבחינה בין יהודים ללא-יהודים, אבל כך גם הדתות המונותאיסטיות האחרות. היהדות מקשה על מתגיירים, בניגוד לאסלאם ולנצרות שהן דתות יותר מיסיונריות, אבל אין מגבלות הלכתיות על צבע עורו או מוצאו הגזעי של המתגייר – כל אדם יכול להתגייר, כשם שכל אדם יכול להתאסלם או להתנצר.

  בפועל, כידוע לי ולך, המציאות שונה. בעיני המוסלמים אנשים שחורי-עור נתפסו כעבדים ובקהילות מוסלמיות לא-מעטות זה המצב עד היום. אתה יכול לומר במידה מסוימת של צדק שזו תפיסה המנוגדת לרוח האסלאם, אבל זו המציאות, ממש כשם שאכילה מופרזת בלילות רמדאן מנוגדת לרוח האסלאם, אבל כך נוהגים מוסלמים רבים. גם ביהדות, עיניך הרואות, הגזענות מרימה ראש לעתים קרובות מדי, אבל לומר שהאסלאם טוב מן היהדות בנקודה זאת, זה פשוט קשקוש שלא לומר השמצה.

 21. דרור ק

  בשבוע האחרון היינו עדים לגינויים מקיר לקיר של התנהגות ראשי מערכת החינוך הדתית/חרדית. שר החינוך איים להפסיק את הזרמת הכספים לבתי הספר האלה, אם לא יחדלו ממדיניותם. מערכת החינוך הממלכתית ערוכה לקלוט את התלמידים אם הם מוכנים לוותר על החינוך הדתי-בעייתי של בתי הספר הנ"ל. ייתכן שיש מקום לנהוג ביד קשה אף יותר נגד הגזענות הזאת, אבל אי אפשר להגיד ששום דבר לא נעשה, ושהעניינים האלה מתקבלים בשלוות נפש. להזכירך, לאחר הרצח במרכז האגודה לזכויות להט"ב, רצח שהרקע לו עדיין אינו ידוע, ביקר ראש הממשלה במרכז, ונשיא המדינה הגיע לעצרת מחאה שארגנה האגודה כדי להביע את תמיכתו. לא הייתי קורא לזה התעלמות ולא השלמה עם המצב. אני תוהה מה היה קורה אילו מקרים מהסוג הנ"ל היו קורים באחת המדינות המוסלמיות שמסביבינו. האם המלך הסעודי היה מגיע לעצרת נגד התנכלויות להומוסקסואלים? ספק רק אם הוא או מקביליו המוסלמים היו מגיעים אפילו לעצרות למען שוויון זכויות למיעוטים בארצותיהם.

 22. מ

  מישהו שם לב לכך שבתי הספר הגזעניים של הזרם הדתי האורתודוכסי קולטים בסופו של דבר הרבה יותר יוצאי אתיופיה מכל בתי הספר ה"לא גזעניים"?

 23. אסף שוחמי

  הפלת את עצמך בטיעון שלך. חבל, הרסת לעצמך את כל מה שבאת להוכיח. אם אתה רוצה להוקיע גזענות ובורות, תקרא שוב את מה שאתה בעצמך כתבת מעל הפיסקה המיותרת בסוף.

  אני בטוח שאם תתעמק בחינוך שניתן במיתוגי הבבלת, היית רואה בדיוק מה שאתה רוצה שילדיך וכל אחד מילדי ישראל ילמד.

  אם יש מי שיוצר קהילות סגרגטיביות סביב אלו, גם הוא חוטא את המטרה, אין ספק. אבל לשלול לגמרי ? בחייך.

 24. ג. אביבי

  אתה מחפה על בורות בבורות. רכלבסקי איננו עיתונאי אלא חוקר חברה ופילוסופיה שחקר את היהדות על כל הלכותיה ולעומקם. מחקריו השתרעו על פני שנים רבות. את כל טיעוניו הוא מגבה בציטוטים מהמקורות. עם כל הצניעות, אני לא חושב שאתה יכול ללמד אותו משהו על הערכיות של היהדות או לסתור טענה אחת מטענותיו (לפחות עד שתקרא וקרוב לודאי שגם אחר כך).
  אם אתה מתנחם ע"י השוואה לחשוכים שבמשטרים האסלאמיים, אתה למעשה מודה שליד כל חברה מתוקנת היהדות האורתודוכסית שלך היא לא ביג-דיל. אבל גם כך לא שכנעת. האם קראת/שמעת על כוהני דת מוסלמים בארץ או על מוסדות אסלאמיים בארץ המנהלים קו גזעני ואפרטהייד בין תלמידיהם ע"פ צבע עור או גזע? בודאי שלא. וזה לא במקרה – היהדות האורתודוכסית בת-זמננו ובעיקר זאת האשכנזית היא המטיף הגדול ביותר לשנאת האחר תוך הנהגת משטר הפרדת גזעים, ממש כפי שהתנהל ע"י המודל האירופאי המקורי משנות ה30 – 40 למאה הקודמת. לגבה הלהט"ב שהזכרת, האם יחס היהדות האורתודוכסית כלפיהם טוב במשהו מיחס האסלאם אליהם? תוכיח!

 25. ב.א.

  ויוסי דהן צודק: סלקציה על בסיס מעמדי איננה טובה מסלקציה על בסיס גזעני, ומרוב שאנחנו מתפרקים לתת קבוצות ול"בתי כנסת" קטנים, אנחנו שוכחים את "התמונה הגדולה". ככל שנתיר בישראל סלקציה על בסיס מעמדי/גזעני/דתי כך נרחיב את הפערים בהשכלה.
  פשוט אסור לתת לבית הספר לבחור את תלמידיו, גם לא אם הם מוצלחים גם לא אם הם מסוגלים לשלם שכר לימוד , גם לא אם הם לבנים עם עינים בלונדיניות ושיער כחול. זהו זה: הרעיון של חינוך הוא שהמחנך הוא מקצוע אישיותי, המחנך ניצב בפני הכיתה עם אישיותו ואיתה הוא צריך להגיע לכל ילד לפי דרכו. זה קשה. זה צריך לקבל את המקום המכובד הראוי (דבר שלא נעשה, וגם לא גמול כספי), אבל אין קיצורי דרך ולא עושים סלקציה בין תלמיד לתלמיד. מרבים לדבר על סדרי העדיפויות של ממשלת רבין בחינוך, ומהבחינה הכספית זה נכון, אבל מהבחינה של הסלקציה, שרי החינוך שם נתנו מקום לכל מיני תכניות עם סלקציה, וזה בלי לדבר על "החטא הקדמון", זרמי חינוך שונים
  בקיצור, החזרת העקרון שאין סלקציה היא אחד העקרונות החשובים אם רוצים לעשות משהו בעל ערך במערכת החינוך הישראלית

  ו

 26. לג. אביבי

  אני מבין שהרב שלך הוא ספי רכלבסקי. טוב ויפה. אין לי שום דבר נגדו, באמת שלא, אבל אני לא בטוח שכדאי ללמוד תורה רק ממנו. אני גם לא בטוח שהוא מעדיף את האסלאם על פני היהדות. אולי לא שמת לב, אבל בארץ אין מוסלמים שצבע עורם שחור. יש יהודים שצבע עורם שחור, אולם הם אינם מעניינים את אנשי הדת המוסלמים. האוכלוסייה המוסלמית בארץ היא די הומוגנית, ועל כן לא בעיה להיות "מוסלמי עיוור צבעים" בארצנו – פשוט כמעט כל המוסלמים נושאים אותו צבע. במקומות כמו סודן שבהם חיים מוסלמים בהירי עור ושחורי עור אלה בצד אלה, יש בהחלט אפליה חמורה של שחורי העור, שמגיעה עד כדי טבח. אני, אגב, לא מכיר ולו פסוק אחד בהלכה היהודית שמעדיף לבנים על-פני שחורים. יש העדפה של יהודים על פני לא-יהודים, אבל כך גם האסלאם מעדיף מוסלמים על-פני לא-מוסלמים, וגם בנצרות יש העדפה למאמיני ישו על-פני מי שלא מאמינים בו. אגב, מי שסבור שהאסלאם טוב מן היהדות יכול להתאסלם. זה לא הליך מסובך כל-כך, אני רק חושש שהוא עלול להתאכזב, לא בגלל שהאסלאם גרוע יותר, אלא בגלל שהוא לא הרבה יותר טוב.

 27. טיורינג

  קודם תיקון : עד כמה שאני מבין המליציה הטובחת בסודאן היא מקרב ערבים שחורים. כלומר מבחינה אתנית הם עירוב בין אפריקאים לערבים.

  לגבי יחס גזעני של מוסלמים לשחורים (מבלי להידרש לשאלה האם זה נובע ישירות מהאיסלם או לא) אפשר למצוא דוגמאות גם בשטח א"י . למשל בקרב הבדויים בדרום עד היום השחורים נחשבים כעבדים מטיבעם ורק המדינה הציונית המירשעת שיחררה אותם ממעמד חוקי של עבד .
  ב"חמורו של משיח" רכבלסקי התמקד בצד המשיחסטי ביהדות ובשנאת הגוי , כליברל מושבע הוא בוודאי לא היה אומר דברים טובים יותר על האיסלם במיוחד שבפועל הוא יותר מיליטנטי ואלים. לגבי ייחוס השנאה לחרדים אשכנזים דווקא, גם על זה רכבלסקי לא היה חותם, ש"ס הרבה יותר אקטיביסטית בשנאת הזרים והומואים שלה כמו גם בנסיונות הכפייה הדתית . מה גם שבשנים האחרונות הם סוטים מהקו הפראגמטי החרדי והפכו למפלגת ימין קיצוני . בהקשר זה בכלל לא בטוח שהיחס כלפי אתיופים של מזרחים ובכללם חרדים-ספרדים טוב יותר.

  למרות כל הדברים לעיל , אין להכחיש שקיימת תופעה מכוערת בקרב החרדים האשכנזים של זילזול תהומי גזעני וחשוך כלפי החרדים הספרדים. תופעות אלו חורגות הרבה מעבר למחלוקת בין שני זרמים. על המדינה להפסיק לאלתר כל תיקצוב למוסדות מכל זרם שהוא המנהיגים פרקטיקות גזעניות! ולסגור בכוח מוסדות כאלו!

 28. עמנואל

  חובה להפסיק כל תמיכה בכל מופע דתי ולא רק במי שגזענותו זועקת.
  כל מה שכרוך בדת היהודית הינו גזעני באופן מובנה.
  כל ההבדל הינו במינון.