תקלה במכונת הדפוס של "הארץ"

יוסי דהאן

סימן נוסף להתדרדרות עיתון "הארץ", מלבד ה"דהמקריזציה", (החשיפה הבלעדית של מדבקת הלב הפלאית) של העיתון  ופיטורי כמה מהמעולים מהעיתונאים והעיתונאיות בשנה האחרונה, היא הכותרת הראשית הבוקר הנפרסת על כמעט חצי מהעמוד הראשון של העיתון. כותרת ראשית בסדר גודל כזה אמורה בדרך כלל לסמן לקורא את החשיבות החדשותית של הידיעה שזכתה למקום בולט כל כך לעומת הידיעות האחרות, להביא בפניו עובדות או פרספקטיבות חדשות שהוא לא שם לב אליהן, להצביע בפניו – "זה הטקסט החשוב ביותר שעליך לשים לב אליו הבוקר".

הידיעה הראשית של העיתון הבוקר היא בליל אידיאולוגי חבוט מבית מדרשו הפרשן הכלכלי של העיתון – נחמיה שטרסלר. טקסטים חוזרים על עצמם שקוראי העיתון נאלצים להתקל בהם כל בוקר, לעיתים פעמיים ביום. והבוקר בלעדי לקוראי "הארץ", שיר התהילה היומי של שטרסלר למולך ההפרטה בידיעה הראשית:

" נתניהו הפתיע כאשר הצליח להעביר את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ברוב מרשים; כך החזיר לעצמו חלק ממנהיגותו שאבדה ובמקביל, שיפר גם את מעמדו כרפורמטור. הוא זכאי היום למלוא הברכות. כך מריצים את המשק קדימה. כך מורידים אבטלה." 

.בחלק השני של פרשנותו יוצא שטרסלר נגד התערבותו של נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בשוק הדולרים. שטרסלר לא אוהב את ההתערבות הזו ולכן הוא מקלל את פישר בקללה הנוראה מכל – קומוניסט.

אולם הבעיה איננה שטרסלר, פרשן כלכלי קיצוני ימני, נעדר כל כבוד לעובדות ולהליכי היסק רציונאליים אלמנטאריים, פרשן מזן הולך ונכחד, אותו זן של תועמלנים אידיאולוגיים האחראיים מידה רבה ליצירתה של הבועה הפיננסית והמשבר הכלכלי העולמי העמוק הפוקד אותנו, הבעיה היא שיקול הדעת המקצועי של עורכי העיתון האחראים לבושה התקשורתית הזו הבוקר. אולם ייתכן ואני טועה לחלוטין ובסך הכל מדובר בתקלה חמורה במכונת הדפוס של העיתון.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית בפורטל לצדק חברתי

  ציטוט מדבריו המבריקים של שטרסלר:
  "…מחקר כלכלי אובייקטיווי של המכון הישראלי לתכנון כלכלי, …"

  אההמ? "אוביקטיבי" ?

  ועוד ציטוט מאתר "המכון הישראל לתכנון כלכלי":
  "המכון הישראלי לתכנון כלכלי הינו עמותה ללא כוונת רווח, הפועל לעיצובה של כלכלת ישראל כמשק חופשי, תחרותי ונטול חסמים."

  אמור לי את מי אתה קורא ואומר לך מי אתה …

 2. יונתן

  כשאותו שטרסלר הינו גם העורך הכלכלי של העיתון, כרולניק הינו גם המשנה למו"ל, וכששוקן הינו שוקן – למה כבר אפשר לצפות חוץ מהקו הכלכלי הזה? השינויים שהעיתון עבר בשנה האחרונה נועדו בפירוש להצעיד את העיתון עוד כמה צעדים קדימה אל עבר שיקגו…
  אורן פרסיקו כתב על כך כבר בהרחבה בעין השביעית:
  http://www.the7eye.org.il/articles/Pages/181208_haaretz_is_not_what_it_used_to_be.aspx

 3. אדי

  האיש מדקלם את עצמו וכל מיני גישות ותיאוריות שאפילו העובש עליהם כבר התעבש. אני כבר הבהרתי (לפחות לעצמי) מה לעשות עם הבטאון הקפיטליסטי הזה להכות בו בכיס (המקום הכי רגיש אצל קפיליסט) והפסקתי את המנוי. הבקרים שלי היום שלווים יותר ואני מספיק לקרוא יותר ספרים.

 4. אילנה

  והנה שוב מסחרו את נכסי האזרחים למען שניים שלושה עשירים. אני ביאוש, כבר לא מאמינה שיש כאן משהו ערכי ושונה, אנו סתם יהודונים סוחרים ותאווי בצע!!!!!

 5. אבישי

  אכן כן. נותר לנו מעט לקרוא בגלריה למלא סודוקו

 6. אמיר

  גם לי זה הרס את הבוקר. לקרוא את שטרסלר זה כמו לחטט בפצע פתוח. זה כואב, ואתה פשוט לא מבין למה אתה ממשיך לעשות את זה. מזוכיזם לשמו

 7. יהויריב

  יוסי, אתה כותב כך: "הבעיה איננה שטרסלר, פרשן כלכלי קיצוני ימני, נעדר כל כבוד לעובדות ולהליכי היסק רציונאליים אלמנטאריים, פרשן מזן הולך ונכחד, אותו זן של תועמלנים אידיאולוגיים האחראיים מידה רבה ליצירתה של הבועה הפיננסית והמשבר הכלכלי העולמי העמוק הפוקד אותנו, הבעיה היא שיקול הדעת המקצועי של עורכי העיתון האחראים לבושה התקשורתית הזו הבוקר".
  ובכן, אתה טועה. הזן הזה כלל לא נכחד. לא נכחד ולא בטיח – הוא הולך ופושה ומשגשג, לא פחות ואף יותר משפעת החזירים החביבה על אותם עיתונאים ועורכים כנושא לסיקור.

 8. עמית

  ע"פ הנתונים שמפרסם מרכז אדוה, ישראל צועד הרחק מאחורי אירופה כשמודדים צמיחה כלכלית. בישראל הצמיחה 43% 1997-2006 באירופה באותן שנים 68%.
  אם נוסיף לכך את העובדה שבישראל חל גידול במספר התושבים, דבר שלא קורה באירופה, נראה שמצבנו אפלו גרוע יותר.

  שטרסלר כל כך שבוי באמונתו הפונדמנטליטית – שוקחופשיסתית שעיניו לא רואות דברים שקורים בארץ ובעולם, הקפיטליזם פשט את הרגל פעם נוספת.

 9. י.

  ובגינתו הקטנה, מקיים עיתון הארץ גם אתר שנאה – אתר השנאה המעודן והמתוחכם ביותר באינטרנט הישראלי ואולי באינטרנט בכלל, תחת השם התמים פורום מז"א. לשם נתקבצו כל הרוע והחלאה שאפשר למצוא תחת מסווה של אנינות ושנינות. מככב שם אחד מופרע שתמך בעבר במפורש ברצח הומואים וגם באירוע האחרון בתל אביב הפגין סימני עליצות, והאחרים – בני דמותו בחליפה צינית ו`תל אביבית-נאורה` – מגבים אותו בשקט. הקו-קלוקס קלאן הישראלי-תרבותי או כיתה ג` למבוגרים – בכל אופן אופייני מאד לשקיעת המאורות וטירוף המערכות.