הומופוביה היא גזענות

תמרה, פעילה קווירית

בשבת האחרונה הסיוט הפך למציאות: היינו קורבנות למסע של ציד. אדם נטול פנים נכנס לחדר מלא בבני נוער ופתח באש. שניים מהם הרוגים. רבים פצועים. מספר בני נוער הוצאו מהארון על מיטת בית-החולים. כשהחדשות על הרצח הגיעו, קל מדי היה לי לדמיין את התמונה. היו תקופות שביליתי את מרבית שעות הערות שלי במרתף המבודד הזה במרכז תל-אביב, המשרדים של אגודת ההומואים, הלסביות הבי והטרנס, עובדת על אירועי גאווה ומודעות לאיידס. הרגשנו שם בטוחים. העיר תל-אביב הייתה לצדנו, תולה דגלי גאווה לפי דרישתנו. המשטרה פעלה בהתאם לבקשותינו – במקום לעצור ולאסור.

 נכון, היינו צריכים לבלוע קצת בדיחות להטבופוביות מקצינים, פקידים ונותני חסות מסחריים. אבל חשבנו שזה מחיר קטן לשלם עבור הצעידה של רבבות ברחובות תל-אביב, בטוחים וגאים, ומקרינים אומץ לאינספור ילדים ברחבי הארץ. 

המחיר ששילמנו הפעם הוא לא קטן. החיים של שניים. הבריאות של חמישה עשר. טראומה קולקטיבית. אני לא מרגישה עכשיו בטוחה בתל-אביב. המבצר שלנו. הגטו שלנו. אני מרגישה מוכה וזועמת ונבגדת. אני רוצה לדעת מיהו האיש במסכה, ועבור מי שימש סוכן של מוות. האם היה זה קנאי הומופובי? פשיסט? בן משפחה אחוז טירוף או אולי אפילו מאהב? איך אני יכולה לזהות את הטיפוס ולחפש מחסה כשאזהה סכנה?
ואולי עדיף פשוט להיזהר מאנשים עם מכונות יריה.
אבל זה רחוק מלהיות פשוט בישראל, שבה מרבית הגברים הצעירים מגויסים בגיל 18, ולרבים מהם מונפק רובה. חיילי מילואים – כל אוכלוסיית הגברים הכשירים בגופם – לוקחים לעתים קרובות את הרובה הביתה. יש רובים על האוטובוס. רובים בבתי הקפה. רובים במסעדות. רובים ברכבות. רובים על חוף הים. למאבטחים ולשוטרים יש אקדחים. מתנחלים נושאים נשק בכל אשר ילכו.
למעשה, קרוב לוודאי, שיש רק שלוש קבוצות אוכלוסיה שהגישה שלהן לנשק קטנה יותר: מהגרי עבודה, פלסטינים  וחרדים.


אתמול המשטרה האשימה את קהילות הלהטב"ק בתיאור הרציחות כפשע שנאה בטרם עת, ובהסתה לשנאה כלפי קבוצות מיעוט אחרות. אני מסכימה עם המשטרה – מוקדם מדי לשלוח אצבע מאשימה כלפי המפלגות הדתיות. או כלפי מהגרים. מוטב לחפש את הרשעים באמת: מוטב להאשים את השוטרים שביום ראשון קראו לתומכים של משפחות שפונו מבתיהן במזרח ירושלים "הומואים מסריחים". זה היה כשרבים מהם הגיעו למקום הפינוי ישירות מעצרת אבל במחאה על הרציחות בתל-אביב. מוטב לחקור את כוחות אכיפת החוק שקראו לסרבניות מצפון "לסביות מטומטמות" בעת שהטיחו את ראשיהן למדרכה. מוטב להיזהר מהמשטרה, שעוצרת ומכה פעילים קוויריים במרכז תל-אביב, ממש ביום הרציחות, אחרי שהם ניסו להגן על פליטים וילדיהם מגירוש.

מוטב לשלוח אצבע מאשימה כלפי החיילים שהורגים גברים ונערים שוחרי שלום בהפגנות לא אלימות בפלסטין, ושעוצרים אחרים באישון לילה. אני מאשימה אותם ביצירת חברה של שנאה וכוחנות ברוטאלית, חברה שאף מיעוט אינו בטוח בה.
אבל זה גם קל מדי להאשים את המשטרה. המשטרה איננה אלא סימפטום, כלי בידי הממשלה והמדינה. אותה ממשלה שלא עשתה מאום כשמתוך ספסליה ממש תבעו את דמנו. אותה מדינה, שהנשיא שלה, שמעון פרס, התנגד בשנת 2007 למצעד הגאווה בירושלים, בו נדקרו שלושה אנשים שנתיים קודם לכן.

רבים מאתנו, בקהילת הלהטב"ק היהודית בישראל, האמננו שנוכל להיות בטוחים אם רק נהיה "כמו כולם", אם נהיה אמהות, חיילים, צרכנים. אם נשמש נערי פוסטר ונערות שער ל"דמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". אם נהיה אטרקציה לתיירים. סיפרו לנו שנהיה בטוחים אם נרחיק את עצמנו מכל רמז של אחרות. כי "האחר" מושך אש.

אנחנו לא בטוחים. אנחנו נרצחים. וכדי להגן על עצמנו אנחנו צריכים לעמוד בניגוד גמור למה שהוא "כמו כולם". אנחנו צריכים לדרוש שהם יניחו את הנשק שהם משתמשים בו כדי לירות בנו. אנחנו צריכים להוקיע את האלימות והדיכוי של מיעוטים אחרים. אנחנו צריכים לכבד את זכר הנרצחים על-ידי שנזכור:
הומופביה היא גזענות. גזענות היא הומופוביה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורן א.

  תתפלאי אולי לגלות שחלק מקוראי וכותבי העוקץ חושבים שההומואים והלסביות רעשניים מדי והמצעדים מטרידים מדי, ושבכלל מדובר על קבוצה מפונקת שבמקום להלחם על זכויות הפלסטינאים או המזרחיים הם נלחמים עבור עצמם(כאילו אין הומואים ולסביות מזרחיים או פלסטינאים או אתיופים ).
  רק החליפי את המילה הומו בשחור או מזרחי ומייד תקבלי קוראים וכותבים שילחמו עבור אותן דעות.
  אני מרגיש שגם בקרב אנשים לכאורה "נאורים" יש שנאה מושרשת, תהומית, ובעלת עוצמה הרסנית ללסביות ובמיוחד להומואים.

 2. דני

  לתמרה הקווירית,

  מזדהה עם כל שכתבת לבד מקטע האחרות.
  לא ברור לי האם את טוענת שניסיתם להיות כמו כולם, אבל אם כן ברור שזה לא צלח. הגיע הזמן שתהיו גאים בלב, בבית מחוץ לארון, וברחוב ובכל מקום, איש/ה איש/ה בגאוותו/ה ולא במרוכז ולא במופגן, לא במצעדים ולא בחסות דגלים, תספורות ושאר סממנים המציינים את אחרותכם.
  היו גאים כמוני, לא יותר ולא פחות, כך שכאפגוש אתכם אוכל להתייחס ואישיותכם ולא למיניותכם ואם האחרונה תעלה במהלך המפגש או ההכרות, אוכל להתעלם ממנה או להתחבר אליה, כפי שארגיש.
  אני כמובן מבטיח לא לפגוע בך, גם אם תתעלמי מהעצה, אבל להרבה אחרים זה סמרטוט אדום.

 3. משפ` אברהם

  האירוע צריך לזעזע כל אחד מאיתנו. אירוע מסוג יכול להתרחש בכל מקום, בכל עת שאדם יתנגד לרעיון שאינו הולם את השקפתו.
  זה עצוב מאוד שבמקום לנהל דיון ציבורי פתוח ומשתף לוקח על עצמו אדם אלים וחולה נפש את הזכות לפגוע באחרים.
  זה לא נתפס. מה שקרה צריך מאוד להדאיג אותנו.
  אני לא מסכימה עם הקשר שמצאת בין זמינות הנשק לבין הבחירה שעשה אותו פושע לירות אל תוך ציבור ההומוסקסואלים.
  בחירה באלימות מצאה את מקומה בחברה הישראלית בצורות שונות. לשם כך לא צריך נשק חם.

 4. יובל

  תל אביב מזמן כבר לא לצידנו, אך בחרנו להתעלם. אפילו פעילי "כך" נמצאים ועובדים בלב ליבה של ת"א מזה כבר כמה שנים.
  אכן, שיטת הפעולה שראינו כאן לא מאפיינת חרדים. היה כאן חיסול ממוקד, מקצועי, מחושב ומתוכנן היטב עד לפרטיו הקטנים, שככל הנראה קדם לו איסוף מל"מ במשך זמן רב.

  אני רק מקווה שלא נשכח לרגע את המסר הפוליטי של הפיגוע ונתמכר חס וחלילה לתחושת הקורבנות והאבל.

 5. רתם

  החיבורים שעשית חזקים ומתבקשים. ודאי שליותר מדי אנשים כאן יש נשק. הרי זה ברור לכל מי שיש לו עיניים.
  אני הייתי אומרת כרגע, בצניעות וללא התלהמות בימים כל כך קשים, שננוחם בהמשך אקטיביזם למען חיי חופש ושיויון לכמה שיותר א/נשים.

 6. נפתלי אור-נר

  חותם על כל מילה

 7. ורד

  אני רוצה לקרוא בבקשה סימוכין למשפטים כמו "…מוטב לחקור את כוחות אכיפת החוק שקראו לסרבניות מצפון "לסביות מטומטמות" בעת שהטיחו את ראשיהן למדרכה." יש הוכחות לכך? והאם אני טועה או שהאשמת את חיילי צה"ל ברצח? תבססי את המקרים הספציפיים עליהם דיברת. מעבר לכך שאינם קשורים בכלל למה שכתבת לפני, את כותבת באופן משתלח, גזעני ותמים. למה תמים? כי מעניין בזכות מי את ישנה כעת שנת ישרים, כנראה שבזכות המשטרה והצבא הדפוקים שלך.

 8. אירית

  הקהילה הזו מתחילה להיות מאד דומה לציונים, בטקטיקה של התקרבנות וחיפוש בעיות וניפוחם, והתרפקות על הסבל הנורא. יפה כתבה הכותבת שהגייז שימשו מעין דובדבן בצלופן של "הדמוקרטיה המערבית היחידה במזהת", ואפשר לאמר שהתפתחה ממש תיירות מין עניפה לתל אביב, מכל אירופה, כדי לבלות בבארים המפורסמים. זו עסקה מפוקפקת, ואם אכן נעשתה במודע, אין להלין על התוצאות אלא על מי שהסכים לה. כניראה שעכשיו לרגל ההשתלבות הסופית במזה"ת, הצלופן לא דרוש ואף מפריע, כי בוא נגיד שהשכנים שלנו לא מתלהבים, ובטח לא מודדים "נאורות" על פי מספר הבארים לגייז. נהפוך הוא.
  כמו הפמיניסטיות, כך הגייז יצטרכו לחשוב שוב על מתקפת השלום שהם חפצים בו, כאשר מסביב העמדות בנושא ג`נדר אינן נוחות, אלא משתלבות הרבה יותר עם ש"ס ועם הדוקרים והיורים.
  הפוליטיקה של הגייז שימשה בידי הימין הניאושמרני והניאו ליבראלי, ודוקא בעידן אובמה אנחנו רואים בקלש ראוי, מסויים, מצד השמאל, לרדת קצת מהנושא הזה. אם רוצים "לכבוש" את המינסטרים, כלומר כוח פוליטי, אי אפשר לרדת אל הקאנטים ולהתבוסס שם בשוליים בהנאה.

 9. יריב.מ

  אצטט מדבריך ואגיב:

  " הגיע הזמן שתהיו גאים בלב, בבית מחוץ לארון, וברחוב ובכל מקום, איש/ה איש/ה בגאוותו/ה ולא במרוכז ולא במופגן, לא במצעדים ולא בחסות דגלים, תספורות ושאר סממנים המציינים את אחרותכם" –

  תגובה: מוזר מה שאתה כותב. יש גם גייז רבים עם מראה "נורמאלי", יש גם סטרייטים רבים עם מראה ביזארי ו"אחר" או מראה מיני-פרובוקטיבי במובהק. האם אלה גם אלה מפריעים לך או רק סוג אחד של טיפוסים?
  מה בעצם הבעייה? אשמח לשמוע…

 10. דפנה

  על סמך מה החליטה התקשורת, ועל סמך מה החליט הציבור, שהרצח בתל אביב היה נגד הומוסקסואלים כאשר הרוצח כלל לא נתפס! מישהו העלה על דעתו שאולי, רק אולי, הרוצח עצמו היה הומו שפעל מתוך אהבה נכזבת? או אולי הומו שהתקשה לצאת מהארון וביקר איזו פעם במקלט המדובר ונתקל בקשיים אישיים שהתפרצו כתגובה אלימה של רצח?
  חכו שניה, לפני המצעדים, ההפגנות והפוסטים המתרעמים- חכו לראות את כל נסיבות הארוע, ובינתיים במקום, צרו לחץ ציבורי על המשטרה למצוא את הרוצח.

 11. רדיקל חופשי

  האם מישהי מאיתנו אי פעם שאלה את עצמה, ובמיוחד לאור פעילויות הימים האחרונים, מדוע בכל פעם שפעילי שמאל רדיקלי מוחים נגד הומופביה, הם חייבים באותו המשפט לשלב את זה בביקורת הכיבוש, הלאומנות והגזענות? אני שומע כבר את המלמול הקבוע ש"הכל קשור". אז נכון, בהחלט יש קשר, אבל אם כך מדוע מה אותם פעילים, כאשר הם מוחים נגד הלאומנות והכיבוש, שוכחים דווקא אז לשלב זאת בביקורת ההומופוביה? מה, הקישורים עובדים רק בכיוון אחד? מותר כנראה למחות נגד ההומופביה רק אחרי שמנפנפים בתעודת החבר הרשמית במפלגה.
  מה הסיבה לזה? אולי העובדה שלא נהוג להסביר את קיומה של ההומופביה בכלים מרקסיסטים (כי היא כמובן תמיד התקיימה גם בקרב מרקסיסטים) גורם לפעילים לחוש שזה עניין נחות קצת, לא ממש מכובד לעיסוק, שווה איזכור רק לצד עניינים "רציניים" יותר. אולי ההשתתפות של ליברלים רבים במאבק בהומופביה גורם גם הוא לפעילים תחושה של רצון לבדל עצמם מהתחום. הרי מה לנו ולהם? ואולי זו העובדה שהומוסקסואליות היא תופעה כל-כך אוניברסלית, שכהומו אתה יכול לבהלתך הרבה לגלות פתאום משהו בסיסי משותף עם מישהו שהוא גם גזען פאשיסט קפיטליסטי. לא משהו שנעים להזכיר, נכון?
  בכל אופן, מהתופעה הזו לא נקיים כמובן גם חברים שמאלנים בקהילה הלהט"בית עצמה, וזה מה שהיה ברור מאד לעין בפוסט הזה. זה מתחבר לתופעה נוספת שנפוצה אצלנו בשמאל הרדיקלי, והיא שיפוט כל מציאות אך ורק בכלים שהדוקטרינות שלנו סיפקו לנו, בין אם זה מתאים ובין אם לא.
  מעבר לעניין העקרוני, כדאי להחזיר לפרופורציות כמה מההגזמות הצדקניות שנכתבו כאן: נכון, יש הרבה נושאי נשק במדינה הזאת. יותר מדי. אבל לא תמרה, כלסבית את לא באמת נזהרת מכל נושא נשק בכניסה לקניון או בניידת התנועה. לא כל נושא נשק יירה בך רק משום שהוא נושא נשק. הוא צריך להיות גם הומופוב בשביל זה. ואני בטוח שאני לא מחדש לך כאן, נכון? אם אנחנו רוצות להפחית את המיליטריזם במדינה נזדקק לנימוקים יותר רציניים, וכאלה ולא חסרים.
  נכון, יש יותר נגישות לנשק במדינה הזאת ליהודים חילונים. אבל לא, אין בזה כל רמז באשר לזהות הרוצח, כי במקרה הזה הסטטיסטיקה לא יכולה לעזור: היה לנו רק רוצח אחד, ובשביל הטבח הוא היה צריך רק כלי נשק אחד, לא משהו שבאמת קשה להשיג למי שמחפש היטב.
  נכון, עדיין לא יודעים מיהו הרוצח. אבל הפוליטיקאים והרבנים של ש"ס במיוחד מתקיפים את הקהילה הלהט"בית מזה שנים, באופן שעשה לנו דה-הומניזציה בוטה. הרעל והשיטנה מכשירים את הרצח, ואת הפירות ראינו כבר לפני 4 שנים במצעד הגאווה הירושלמי, כשחרדי דקר כמה מאיתנו.
  נכון, מזעזע שהשוטרים מכנים בשטח פעילי ופעילות שמאל שמגינים על פליטים ופלסטינים בכינוי הומואים/לסביות מסריחים. אבל לא, זה לא מתקרב לרמת המסוכנות וההשפעה של ח"כ שאומר פומבית בתקשורת שאנחנו סוטים, גרועים מבהמות, מחדירי רעל ומבצעי השמדה עצמית של החברה. ושוב תמרה, אני בטוח שגם את זה את יודעת, אבל חרדים זה מה-זה אנרדוג, הם עניים כאלה, ומיעוט די שנוא, ובכלל רק הליברלים ממרצ תוקפים אותם. אנחנו? האויב שלנו זה המשטרה, לא החרדים…
  נכון, צריך לדרוש "שהם יניחו את הנשק". אבל לא, זה לא מה שימנע תקיפות הומופביות. כמעט כל התקיפות, שמתרחשות מדי כמה שבועות בת"א, בירושלים ובאילת נגד הומואים וטרנסג`נדרס בעיקר, נעשות באגרופים ובעיטות (וכמובן סכין המטבח של הדוקר הירושלמי). אין פה כל קשר לנשק. מה שיפחית או ימנע אותן זה רק פעילות הסברה מסיבית בבתי ספר, לצד מאבק ישיר ומיידי בכל הסתה הומופובית.
  ונכון, חובה עלינו להיות נטועים בשוליים הפוליטיים ולהוקיע את האלימות והדיכוי נגד מיעוטים אחרים. אבל לא, לא כדי שזה ייגן עלינו כלהטב"ים, כי זה לא. הרצח של ניר וליז הוא לא כשלון של תופעת ההתחברות למיינסטרים של רבות ורבים מהקהילה, כפי שטענת. זו דמגוגיה גסה. התמיכה הציבורית האדירה, מרוב גווני הקשת הפוליטית, הגיעה הפעם בין היתר בזכות אותה התחברות שהתחוללה בשנים האחרונות, ואנחנו צריכות להיות מספיק ישרות אינטלקטואלית בשביל להודות בכך. אז נכון, יש יותר סיבות לגאווה כאשר אנחנו לא הופכות כמו כולם ל"אמהות ,חיילים, צרכנים". אבל עם כל הכבוד לתיאוריה הקווירית, הסיכוי לרצח הומופובי נוסף פוחת דווקא כאשר אנשים (שאני מתעב במישור הפוליטי הכלכלי-המדיני) כמו נתניהו, לבני, פרס ולבנת מזדהים איתנו מול המצלמות.

 12. אייל גרוס

  תמרה תודה על הדברים. אכן הרבה זכרונות מהימים ההם בנחמני 28, ואכן הדואליות הזו של כיבוש/תל-אביב בית הגייז היא לא משהו שיכול להתקיים… ברור לי שהתרבות של ירי ללא הבחנה על מי ששונה ממך רלבנטית כאן. מצד שני היו גם פשעים הומופובים במקומות אחרים אז אני מזכיר לעצמי גם את זה.

 13. מוטי

  כותבת בהתלהמות נגד מוסודות המדינה,יש כאן עילה להוצאת דיבה

 14. נטלי

  הומסקסואליות איננה תיירות מין (תגידי איפה את חיה?) או מין בכלל אלא קודם כל מצב נפשי ופיזי שהמין בו הוא תוצר נלוה שולי לחלוטין.
  זוג ממצוע של גייז עוסקים במין אולי פעם פעמיים בחודש בדיוק כמו זוג ממוצע סטרייטי.
  זה כמו שאגיד על הטרוסקסואליות שהיא קודם כל מין או שהיא רק מין (זה אולי יכול להסביר את האובססיה שיש לסטרייטים בענין הזנות ומכוני הלווי).

 15. הומו

  היו בזמנו, אם זכור לך, כמה מקרים של הצתת דירות של סטודנטים ערבים בירושלים. המציתים לא נתפסו. האם מישהו, ולו הגזען הציני ביותר, העלה אז בדעתו לטעון שאולי זה ערבי שפעל מתוך אהבה נכזבת, או מתוך קשיים אישיים ושנאה עצמית? אז ולמה עכשיו כן? הפרשנות שלך מזכירה את האווירה ביחס לציבור ההומו-לסבי לפני 30 שנה. לאור ההסתה ההומופובית הש"סניקית, לאור הניסיון של ישי שליסל לרצוח במצעד הגאווה ב-2005, ולאור האלימות המופעלת דרך קבע נגד הומואים, ההשערה שלך (גם אם איש לא יוכל לפסול אותה במאה אחוזים) היא פשוט חצופה.

 16. עופרה

  דפנה אירית ושאר חברותיהן…
  ואם ההפגנה תהיה על ניסיון הרצח של ישי שליסל החרדי לפני כמה שנים במצעד הגאווה זה ירגיע אותך ואם ההפגנה תהיה על התעללות ממושכת בבתי הספר תיהי יותר רגועה?
  כאמא לילד הומו אני רואה את המסרים של המורים בבתי הספר כנגד הומואים ולסביות וזה בלתי נסבל, עברתי את אותם מסרים בדיוק כילדה מזרחית שחומת עור.
  אני מתכוונת להלחם בחירוף נפש עבור הבן שלי וחבריו כדי שחבורת הומופובים חשוכים לא תחריב את חייו.

 17. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  השוטר שהטיח את ראשי באספלט של כביש חוצה שומרון לפני כמה שנים באמת לא קרא לי "לסבית מטומטמת" באותו הזמן. חשוב לדייק בפרטים. אבל ייתכן גם שהאירוע שתמרה מספרת עליו התרחש בדיוק כפי שתיארה. מניסיוני כפעילה, זה לגמרי מתאים לדפוס ההתנהגות של שוטרים וחיילים.

 18. ירדנה אלון
  למען הגילוי הנאות, אני הטרוסקסואלית (יש לי חולשה לגברים, זה המצב , כל אחד והשריטות שלו), אני חילונית, אני סוציאל דמוקרטית, אני פמיניסטית(אקו-פמיניזם) ואני מזרחית, ומההגדרות האלה של זהותי אני מגיבה לרשימה.
  ראשית- הרוצח טרם נתפס כך שעדיין לא ברור מה היו המניעים שלו. יש המלחששים כי הוא בא מקרב הקהילה ההומו-לסבית, ויש הצורחים בקול גדול כי זה מעשה של הומופוביה וכי הוא בא מהכיוון של הדתיים, ולא סתם דתיים אלא דתיים שסניקים שכידוע רובם הגדול הוא ממוצא אתני מזרחי. כשאני שומעת או קוראת את הטקסטים של הקהילה (וגם אלה שמחוצה לה) על ה-"חשוכים" האלה אני לא יכולה להימנע משתי תחושות מאוד חריפות של אי נחת.
  תחושה ראשונה של אי נחת באה לי מהכיוון של אלה שטוענים על עיוורון וכפייה מהצד הדתי (עכשיו באמת לא משנה מאיזו מפלגה או עדה) מבלי להבין שהדת (היהודית, המוסלמית והנוצרית) שוללת מכל וכל משכב זכר. זה חלק מציוויי הדת וחלק מאמונה והשקפת עולם. צריך לקבל את זה שאנשים דתיים (לא משנה מאיזו דת) לעולם לא יקבלו הומוסקסואליות כי זה נוגד את האמונה הדתית שלהם. זה כמו להכריח יהודי מאמין לחלל שבת, או לאכול חזיר, להשקות בכפייה מוסלמי באלכוהול, ולגחך וללעוג לנוצרי על כי הוא מאמין כי מרים התעברה מרוח הקודש.
  אז אנחנו החילוניים רואים זאת אחרת. אנחנו פוטרים משכב זכר בנונשאלנטיות, אוהבים לאכול סטייק לבן ושרימפס א-לה-פרובנציאל, רצוי עם יין לבן קר, ויודעים שהחסידה לא מביאה ילדים לעולם. הטחת עלבונות ותיעוב כלפי "האחר המובחן" באה על כן משני הצדדים של המיתרס האמוני. מי שרוצה שיקבלו ויכבדו את שונותו ואת אחרותו, חייב לקבל ולכבד את שונותו של "האחר" שלו (ההומסקסואליים הם "האחר" של האדם הדתי, והאדם הדתי הוא "האחר" של ההומוסקסואל החילוני).
   כשקמה מהומה רבתי לפני שנה-שנתיים בקשר לקיומו של מצעד הגאווה בירושלים, והדתיים התנגדו, קמה קול זעקה וההכפשות שהופנו כלפי הדתיים הופנו בעיקר כלפי ש"ס, כאילו רק ש"ס מתנגדת למצעד הגאווה וכל היתר לא רק שהיו שמחים על קיום המצעד, אלא אף היו מצטרפים בשמחה ובששון, ולא היא.
   את הבקשה לאי קיום המצעד בירושלים הגישו נציגי כל הדתות, הגישו נציגי הקהילה המוסלמית, הגישו נציגי הקהילה הנוצרית קתולית (הייתה דרישה מצד הואתיקאן שלא לקיים את מצעד הגאווה בירושלים ואני מוכנה לשים את הידיים שלי על האש שבשום פנים ואופן לא היו מרשים למצעד כזה לצעוד במדינת הואתיקן, אולי במקומות אחרים באיטליה כן, אבל לא ברחבת הואתיקן), הגישו נציגי הקהילה הנוצרית פרבוסלאבית, והנוצרית יוונית והנוצרים הארמנים. אז כך שלטעון כי רק "היהודים החשוכים ובעיקר אלה של ש"ס" הם היחידים שהקימו קול זעקה כנגד קיום המצעד זה לטאטא את העובדות מתחת לשטיח כך שתוצג תמונה מסולפת כאילו רק השסניקים אחראיים למהומה.
  נכון ש"ס נשכבו על הגדר והסכימו להיות השופר לא רק של עצמם אלא של כל שלושת הדתות שבאחת מהפעמים הדי נדירות היו בקונצנזוס בעניין הזה, אבל ידעו כי מטעמי טאקטיקה פוליטית שהכי טוב לעניין שש"ס תהייה השופר.למה אני מספרת את זה? מפני שהרשימה הזאת קושרת בין הומופוביה לפוליטיקה של הסכסוך הישראלי פלסטיני. אז אני מביאה לצורך הדיון גם את הצד שבו למרות הסכסוך יש גם קונצנזוס בין שלושת הדתות בעניין הגישה והראייה של מצעדי גאווה בירושלים שהיא עיר קדושה לכל שלוש הדתות. ולמרות זאת, התעקשה הקהילה במסווה (לעניות דעתי)של "נאורות" כביכול לכפות את המצעד דווקא ,להכעיס, בירושלים, אז מי שטוען שצד אחד כופה את דעותיו ואמונותיו על האחר שיבדוק טוב טוב בציציותיו , באילו אמצעים ובאילו דרכים ובאיזו ארטילריה הוא משתמש על מנת לכפות את זהותו ואת הגדרותיו על אחרים.
  תחושה לא נוחה שנייה באה מהכיוון של היותי מזרחית: ההיטפלות לש"ס וקריאות הבוז והלעג כלפיהם מתוך ידיעה ברורה שרובם הגדול מייצג את הקול המזרחי וכל זאת בשם "הנאורות" בעיני הפכה למכבסת מילים שמאחוריה מסתתר הגזען האשכנזי. רק ש"ס הם השונאים בלהט מזרחי את ההומואים (ובאותו להט גם את הערבים)? כאילו אין אגודת ישראל? ואין נטורי קרתא? (שהם דוברי אידיש לכל מאן דבעי) ואין מתנחלים ביהודה ושומרון שרובם הגדול ממוצא אתני אירופוצנטרי והללו ממש משתגעים מאהבה ולוהטים מתשוקה כלפי הפלשתינאים.
  אז כך שהשינאה לש"ס והבוז והלעג וההגכחה של ש"ס טומנת בין קפלי גלימת הנאורות את אותו בוז ולעג והגחכה שהיו מופנים עד לפני היות ש"ס כלפי המזרחיים, בעיני זו אותה הגברת בשינוי אדרת.
  ועל כן שוב, מי שטוען לגזענות בשל אחרותו וטעמיו וזהותו המינית, שיבדוק טוב טוב עם עצמו הייכן מסתתר הגזען הקטן אצלו בכיס האחורי הפנימי.
  ועוד משהו, בהזדמנות הזאת שכבר יוצא לי להגיב בנושא, הערב תתקיים בכיכר רבין עצרת נגד הומופוביה, אין בכוונתי להגיע מהטעמים הבאים החברה הישראלית על כל מגזריה הופכת לאלימה וברוטאלית מיום ליום לא רק כלפי סקטור מסויים. אנחנו רואים את האלימות הזאת מציצה מכל פינה. לוא הייתה העצרת מתקיימת נגד האלימות בחברה הישראלית באשר היא, אלימות כלפי ילדים, נשים, גברים, אזרחים סתם, וגם הומוסכסואליים הייתי מגיעה. אולם כשסקטור מסויים מקיים עצרת נגד אלימות המופנית אך ורק כלפיו, זה סקטוריאלי מדי לטעמי האישי ולא מביא לסולידאריות החברתית חובקת כל שאנחנו כל כך זקוקים לה.
 19. עמית לנדאו

  אני קורא את דבריך ומתקשה להאמין. אחרי שש"ס הפעילה את כל הארטילריה הרעילה ביותר שלה נגד הקהילה ההומו-לסבית, כינתה אותה בכנויים מהמזעזעים שנשמעו בארץ, יש לך החוצפה לטעון שהזעם שלנו על זאב, בניזרי וישי הוא משום שהם מזרחים? את מקשיבה למה שיוצא מפיך? את פשוט הופכת את הקייס המזרחי לפארסה אחת גדולה.
  אין לי שום ציפיה מרבנים שייח`ים או כמרים שיתירו לי להיות מה שאני. הדרישה היחידה שלי היא שלא יכריזו שאני חולה שיש לטפל בו כמו בשפעת העופות, ובוודאי שלא יאשימו אותי בהרעלת העם. לא דרשנו מהחרדים ללמוד מאיתנו להיות הומואים ולסביות, ולכן כל ההשוואה שלך על להכריח אותם לחלל שבת או לאכול חזיר היא מופרכת מיסודה. על הזיקה שניסית ליצור בין נטיה מינית למעמד סוציו אקונומי וסגנון חיים (אכילת שרימפס פרובניסיאל עם יין לבן..), בכלל חבל להכביר מילים. זו השוואה של אדם שאינו מבין כלל מה זה נטיה מינית, וחושב שהומוסקסואליות זה מין עסק פרטי של אשכנזים ממעמד גבוה.
  אז אני מצטער לאכזב אותך, החרדים הם האחר של החברה החילונית, לא של הומואים ולסביות. לא ידוע לי על אלו התבטאויות כתבת, אבל לא אנחנו הלועגים לחרדים, מעולם לא התבטאו ככה נציגינו. איך נהפוך אותם לאחר, הרי גם ביננו יש חרדים, וגם כיפות סרוגות, גם פלסטינים, גם רוסים, גם שחורים, גם לבנים.
  אין לי כוונה להכנס שוב לויכוח הלעוס שכבר גווע מזמן, על הזכות של הומואים לסביות בי וטרנסים ירושלמים לצעוד בעירם. אני רק רוצה להזכיר לך שכמובן בוותיקן הקהילה לא צעדה, אבל ברומא כן. כך גם בירושלים: בעיר העתיקה לא צעדו, ודאי לא בשכונות חרדיות- אבל בשני רחובות ראשיים בין גן הפעמון לגן העצמאות כן. וכן, היתה הסתה נגדנו לפני המצעדים גם מחרדים אשכנזים, אבל התקפות עקביות חוזרות ונשנות, לאורך כל השנים האחרונות, וברמה הארסית ביותר הגיעו מהכיוון של רבני ש"ס (ובמידה פחותה יותר מצד בן גביר ושותפיו הפאשיסטים). את הקישור למוצאם המזרחי עשית את ועל דעת עצמך בלבד- אני חושב שהם מבזים את הסובלנות היחסית שהיתה בעבר בעולם הערבי ביחס להומוסקסואליות, ובהתבטאויות מסוימות ממש מגכיחים את עצמם- אבל שוב: זו אחריותם, לא אחריותי. יתכן שאת עצמך מרגישה נבוכה מסוג ההאשמות שהם מטיחים בנו (שאנו אחראים לרעידות אדמה ושפעת העופות), וזאת הסיבה שאת המבוכה שלך את מנסה להשליך עלינו. אז זה לא ילך. ואם את מצפה שלאור היותם של זאב-ישי-בניזרי מזרחים אנחנו, מזרחים ואשכנזים, נסתום את הפה ולא נדרוש להפסיק את ההסתה- את הולכת להתאכזב ובגדול.

 20. אפריים אוחיון

  אולי שכחת שיש הומואים שהם גם מזרחיים וגם דתיים (למשל אני).
  אני לא מכיר אף מנהיג הומו בעל שיעור קומה שטען שיש לרפא את הדתיים מהדת ושהדתיים המזרחיים הם סטיה שיש לתקן. כן נטען שיש לרפא את ההנהגה הדתית מההומופוביה ושההנהגה הדתית מסיתה לרצח ע"י דה-לגיטימציה של הומואים .
  דרך אגב, כידוע לך, ניסיון לרצח הומואים ע"י ישי שליסל החרדי כבר בוצע לפני כ4 שנים. ושלע תדעי מה הולך בישיבות אם רק חושדים בך שאתה הומו.

  אולי קשה לך להודות שאת מפחדת מהומואים ובזה את דומה לכולנו. גם לי היה קשה ממעמקי השנאה העצמית שנטעה בי הסביבה להודות שאני מפחד מההומו שקיים בי. לקח לי שנים ועדיין קשה לי להודות שאני הומו, גם בזכות טיפוסים כמוך.
  אני עובר את אותו מסלול של ניכור ודחייה שעברו הורי המזרחיים ועכשיו הלא יאומן קורה ודווקא אחי המזרחיים מפנים עורף בכל מיני תואנות שווא על ארץ אלימה וכו`.

 21. איתי

  את לא תשתתפי בהפגנה כי היא סקטוריאלית.
  מחר תרצי שיתמכו בעיניינך ו/או מאבקך הסקטוריאלי אבל איש לא יבוא כי זה סקטוריאלי.
  מתי תהיה הפגנה על עניים אוניברסאלי?
  כיצד נוצרת סולידריות מקיפה?כאשר קבוצות בעלות אינטרסים שונים תומכות אחת במאבק של האחרות.
  היום אתמוך בעיניינייך ומחר את/ה תתמכו בעינייני.
  הטיעון בסייפא של דברייך אומלל מאד.

 22. ירדנה אלון
  לאפריים,עמית,איתי: ציפיתי לתגובות מעין אלה מהרגע שבו עשיתי "שלח". לא הפתעתם אותי ולוא גם לרגע. התשובות השגורות "הטרור המנטלי"שמפעילים על מנת לעשות דה-לגיטימציה ישר הטחת ההאשמות "הומופוב" או פוחד מהומואים כפי שהתבטא כאן בטענה השגורה אחד המגיבים. אנא אמרו לי במטותא מכם,מה יש לי כאישה הטרוסקסואלית לפחד מהומואים?התשובה המוכנה מראש לכל מי שרואה דברים אחרת מכם היא ישר "הוא/היא פוחדים מהומואים." ממה יש לי כאישה הטרוסקסואלית לפחד מכם?
   נהפוך הוא, הסכנה והפחד הנשקפים לי הם יותר מהצד הגברי ההטרוסקסואלי כשהצד האפל שלו בא לידי ביטוי. דברים כגון הטרדה מינית, ואף גרוע מזה, אלה הדברים שמעוררים בי פחד, הפחד ליפול קרבן לחיזור גברי שלמרות נחרצותו ונחישותו הכוונה הניסתרת מאחוריו היא להשתמש בי כאובייקט מיני, אובייקט של ניצול, והחרדה המתמדת והשאלה המקננת "למה הוא חותר באמת?
  אבל מכם ?ממה יש לי בדיוק לחרוד מכם? לרוב מאחורי תחושת פחד מקננת תחושת המאויימות שכן פחד מפני מישהו או משהו הוא תוצאה של תחושה שמישהו או משהו מאיים לחתור תחת אושיות העצמיות שלנו ,מבקש להרוס אותה, מבקש לערער את הבטחון הפנימי שלנו במי שאנחנו ובמה שאנחנו ,והומוסקסואלים מעולם לא עירערו את תחושת הבטחון הפנימי שלי בנשיות שלי. מה שקרה בעבר כשהתעוררו ניצני הנשיות שלי (זה מה שקורה לרוב בין גברים ונשים מכנים את זה "מלחמת המינים") דווקא עם גברים הטרוסקסואלים ,ומכם הרי אין לי כל ציפיות, ואתם לא מעוררים בי ערגה או כמיהה ליחסי גבר-אישה עמוקים ומורכבים. אתם בעולמכם ואני בעולמי. אתם אינדיפרנטיים כלפי ואני אינדיפרנטית כלפיכם אז ממה בדיוק החשש כאן?
  לא כל מי שרואה את התמונה מזוית אחרת ושונה משלכם הוא בהכרח "הומופוב". ואולי היה כדאי שתבדקו עם עצמכם למה אתם באופן אוטומטי עונים לכל מי שרואה את הדברים אחרת מכם ובעיקר אם זו אישה הטרוסקסואלית,שהוא הומופוב ופוחד מהומוסקסואלים, אתם דורשים שיבחינו ויתייחסו לאינדבדואליות, ולייחודיות שלכם, אולם אינכם שמים לב שבתשובה הזו שלכם אתם אלה שלא מבחינים באינדבדואליות ובייחודיות של זה שמתייחס אליכם ומאיזה מקום הוא מתייחס.
   אני כבר בתגובתי הראשונה אמרתי מה היא הגדרת הזהות שלי, אבל אתם הייתם עיוורים לחלוטין לאינדבדואליות שלי כמגיבה וישר יריתם את התגובה השגורה "הומופובית" ו- "פוחדת מהומוסקסואלים"ועשיתם דה-לגיטימציה,והפעלתם ע"י כך טרור מנטלי שנועד לגרום לי או לכל מי שרואה את התמונה מזוית אחרת ללכת עם "הזנב מקופל בין הרגליים".(זה לא צלח במקרה שלי לפחות)
  ובאשר לטיעון על "הזכות לצעוד בירושלים" לא הייתה בתגובה שלי שום טענה כי אסור לכם,או כי אין לכם זכות לצעוד בירושלים,מותר לכם ויש לכם זכות כזאת בדיוק כפי שיש לברוך מרזל (מאחר והרשימה מתקשרת עם הסכסוך הישראלי-פלשתיני) לצעוד באום אל פאחם(או הייכן שהוא צעד) כי לטענתו זו זכותו כיהודי(ובית המשפט נדמה לי אף תמך בזכותו זאת) השאלה היא האם נבון להשתמש בזכות הזאת ויקוב הדין את ההר? מי שדורש מאחרים שיגלו רגישות כלפי שונותו ואחרותו מן הראוי לעניות דעתי הבלתי קובעת,שיגלה אותה מידה של רגישות כלפי אחרים השונים ממנו,וינסה להתפשר עם המציאות ועם הרגישויות שהמציאות דורשת לעיתים, דרך אגב להתפשר אין פרושו למחוק את הזהות האישית.
 23. אפריים אוחיון

  הומואים יודעים לזהות את כל הניואנסים של השנאה כלפיהם, גם כשהיא מוסתרת מאחורי טיעונים מפותלים.
  הטיעונים שלך, אחד לאחד, באופן מדויק, כנגד ההומואים והלסביות, מזכירים את הטיעונים של הגברים השובניסטים כנגד הפמניסטיות או של ההיררכיה האשכנזית כנגד הקשת המזרחית.
  תמיד הרי טענות לקורבנות הפגועים, למה אתם כך ולא אחרת.

  מאחל לך כל טוב,
  ובמחינתי הניצחון הגדול כנגד ההומופוביה היא התקיימות הדיון הזה, הרי לפני שני עשורים אפשר היה לחשוב בטעות שאין הומואים ולסביות בישראל כפי שאין באיראן ובוודאי שאין הומואים ולסביות מזרחים ומזרחיות ואין טרטנסקסואלים או ביסקסואלים.

 24. ירדנה אלון

  אם אתה מאוד רוצה לחוש נעלב,פגוע,שנוא ומבוזה גם כשאין שום כוונה כזאת,זוהי זכותך ,יחד עם זאת עד כה לא הפרכת את הטיעונים שלי,ואף לא התייחסת אליהם, נקטת בטאקטיקה שיווקית של רעיונות שהיא מאוד שגרתית בשיח הישראלי שבה במקום לענות עניינית לטיעונים מתקיפים את התדמית של "האוייב" ומשחירים את פניו. במקום להתמודד עם עמדות מנוגדות לשלך אתה שם מילים בפי ותוקף אותן, ואז נוצר מצב שבמקום לדבר איתי אתה מדבר עם מישהו דמיוני ואותו מישהו דמיוני זה ודאי לא אני, ואת כל זה אתה עושה משל היתה לך עין חודרנית בוחנת לב וכליות הרואה לדבריך…. "ניואנסים של שינאה,גם כשהיא מסתתרת מאחורי טיעונים מפותלים"…
  רק על מנת לסבר את האוזן,אינני היחידה הטוענת כי לא היה זה מן התבונה להתעלם מרגשות הדתיים ולהתעקש על המצעד בירושלים למרות הזכות לצעוד. רבים מן הקהילה ההומו-לסבית טענו בדיוק את אותם טיעונים שאני העליתי ואף הדירו רגלם מן המצעד,ולראייה אפילו דנה אינטרנשיונאל יצאה נחרצות נגדו. "אני לא חושבת שכל כך חשוב לעשות את מצעד הגאווה בירושלים, עם כל הכבוד להומואים", אמרה. "אני לא חושבת שצריך לעורר פרובוקציות ושצריך לחפש את העיתונות ואת הבלאגן".
  ואת זה היא אמרה מספר ימים לפני קיום המצעד בערוץ 2 האם גם דנה אינטרנשיונאל היא הומופובית לשיטתך? האם גם אצלה אתה מזהה "ניואנסים של שינאה"…..ואותו דבר גם שימון פרס שאמש הופיע על פי מה שראיתי בערוצי התקשורת בעצרת ונשא דרשה בזכותו של האחר האם גם שימון פרס הומופוב? האם כשהוא התנגד לקיום המצעד בירושלים ניתן היה זהות …."ניואנסים של שינאה"?
  מבחינתי הדיון הקצר שהתקיים ביננו כאן לא היה על המופוביה הוא היה על תבונה ורגישות כלפי האחר ללא קשר להעדפותיו המיניות

 25. עמית לנדאו

  מלכתחילה לא רציתי להכנס לנושא זה, משום שהשתמשת בו כדי להסיט את הנושא מהטבח בברנוער, מסיבות שכבר הסברתי למעלה. אבל בגלל התעקשותך על הנושא, אני חושב שלא יהיה נכון לשתוק. צריך מידה גדולה של חוצפה בשביל להשוות בין `מצעד הגאווה והסובלנות` בירושלים לבין הצעדה של הנאו-נאצים באום אל-פחם. חוצפה אבל גם בורות והומופוביה (במסווה של סובלנות פוסט מודרנית). ולא, הומופוביה על פניה השונים היא הרבה יותר מורכבת מאשר "איום על הגבריות של גברים הטרוסקסואלים", ולכן היא בהחלט קיימת גם אצל נשים סטרייטיות. ומשהו שאולי יפתיע אותך: הומופוביה בהחלט יכולה להתקיים ומתקיימת גם אצל להט"בים, כהטמעה של העמדות ההומופוביות בחברה. היא יכולה להתבטא בצורה שנעה בין שנאה עצמית (תחנה שכמעט כל להט"ב עבר בראשית הדרך), דרך סלידה מהלהט"בים ה"מוחצנים" יותר, ועד לספקות בלגיטימציה הפוליטית של הקהילה.
  ולעצם העניין: "מצעד הגאווה והסובלנות" הירושלמי מאורגן ע"י הבית הפתוח בירושלים, וצועדים בו בעיקר לסביות הומואים בי וטרנסים תושבי ירושלים. הם אינם `פולשים` בעירם. יש להם הזכות להגדרה עצמית כקהילה בעיר שבה הם גרים, לא פחות מהזכות שיש למיעוט פלסטיני בעיר עם רוב יהודי לצעוד עם דגלי פלסטין אם הוא חש צורך בכך, גם אם זה באמת יפגע ברגשותיהם של התושבים היהודיים. אז אולי אני מחדש לך משהו- ברוך מרזל אינו מאום אל-פחם. למעשה, בכלל אין באום אל-פחם קהילה כהניסטית… עוד עובדה מדהימה: הציונות (שבשמה צעדו הכהניסטים באום אל-פחם) אינה מיעוט מדוכא בישראל אלא הרוב השליט. ברוך מרזל אינו יוצא מנקודת מבט שזכותו של כל אדם (או קהילה) להיות מי שהוא בלי להסתיר זאת, כפי שאנחנו מאמינים, אלא שולל את הלגיטימיות של ביטוי של לאומיות אחרת, ובא להכריז אדנות ובעלות בקינה הקטן של קהילת מיעוט.
  מרזל הוא מהמתנגדים הבוטים ביותר כנגד הקהילה הלהט"בית. חבל שבילבול מאורות שכזה גורם לך לחלוק איתו זמנית את הצד ההומופובי, ובדרך אף לדבר על "זכותו" לצעוד באום אל-פחם.

 26. אפריים אוחיון

  אני חושב שהדחיפות והצורך שלך לבקר מהלכים פוליטיים של הומואים ולסביות מעידה יותר מהכל על יחסך לקורבנות.
  ההיתלות שלך בדנה אינטרנשיונל פשוט מגוכחת, דנה מתגוררת בתל אביב, אם היתה גרה בירושליים כמו רוב צועדי המצעד הירושלמי היה על מה לדבר.
  מהבועה התל אביבית השבעה והמגוננת(עד לטבח בבר נוער) מותר בטעות להיות זחוח ונינוח ולללהג על הייצוג המוגזם של הומואים בתקשורת ועל כמה המצעדים מפריעים מיותרים.

 27. oxyclicky

  Hello, I now became a member of this forum here and I would love to be a part of it. Just love the environment here. Excellent work by the admin and every member around.

  I like the quality of posts provided by memebers and plan I can do that for you all too. Just to start off, I found a great site called
  best home business opportunity that reviews some great work at home based business opportunity. Anyway site owner make`s more than 500$+/day. He discovered some very cool best home business opportunity.

  Because I found that these home business Opportunities worked for me I decided to post it here so you also can make some extra cash in your free time. Owner of this site also discovered really simple opportunity make some extra money just taking surveys for money. Anyway if you need to make some extra money feel free to check out this site. Hope you guys enjoy it.

  Anyway, look forward to great conversation and hanging out here often.
  http://www.home-businessreviews.com

 28. adonnobby

  Hi, I now became a part of this forum here and I would like to be a part of it. Just like the environment here. Good job by the mods and each member around.

  I appreciate the quality of messages posted by everyone and hope I can do that for you all too. Just to start off, I discovered a cool site called
  home business reviews that reviews various good make money home business opportunities. Anyway website owner earn`s more than up to 15K USD month. He discovered some very cool home based business ideas.

  Because I found that these money making opportunities worked for me I decided to post it here so you also can earn some extra bucks in your free time. Owner of this website also found very simple opportunity earn some extra cash just taking surveys for money. Anyway if you need to earn some extra money feel free to check out this site. Hope you guys enjoy it.

  OK, look forward to great conversation and hanging out here often.
  http://www.home-businessreviews.com