• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

על מיסים ובכיינים

איציק ספורטא

לפני כמעט שש שנים במאמר הראשון שפרסמנו באתר כתבתי בנושא מס וציטטתי עצומה של כלכלנים, רבים מהם, זוכי פרס נובל הטוענים נגד הפחתות המס של הנשיא בוש. כללתי שם את הקטע הבא: "כאזרח במדינה דמוקרטית הייתי מצפה לתגובה משני מקורות, מקבלי ההטבות שלפחות אחד או שניים מהם יצהירו, אין לנו צורך בהטבה זו כרגע. כך עשה וורן באפט אחד מעשירי עולם במאמר בוושינגטון פוסט ב- 20 במאי שנה זו (2003). ומחוקרים ואקדמאים שמכירים את כשלי האידיאולוגיה הזאת. וראו זה פלא אף אחד לא בדיוק מילא ציפיות אלו".

למה אני מזכיר נשכחות? כדי לשוב ולומר שבמדינת ישראל עדיין התפיסה שהפחתות מס הן מהלך ראוי לא ממש התשנתה לפחות אצל קובעי המדיניות. יש כאלה ביניהם בנק ישראל שהציעו לא להמשיך בהפחתות המס אבל לא חס וחלילה להעלות אותו. מה שהשתנה הוא נטל המס שהיום הינו נמוך מהממוצע האירופי ויותר מכך שהיחס בין המס העקיף לישיר, או בין הרגרסיבי לפרוגרסיבי, השתנה לרעה, כך שהמס העקיף עלה והישיר ירד משמעותית. המגמה הזאת אמורה להימשך גם בעתיד הקרוב.

דווקא בזמן כזה צריך היה לחזור ולדרוש העלאת המס הישיר בעיקר מס הכנסה למשכורות הגבוהות. זה נעשה בעקיפין  דרך העלאת התקרה לתשלומי הביטוח הלאומי (מ-38000 ל-77000), דבר שנעשה ב-2002 לתקופה קצרה. במקום שיאמרו מקבלי השכר הזה שיש היגיון בהעלאה הזו יש פנייה לבג"ץ הטוענת שהעלאה הזו פוגעת: "בכבוד האדם וחירותו, בזכות לשוויון ובזכות לקניין". פגיעה אנושה כזאת כבר לא נשמעה מזמן במדינתנו המתוקנת.

אחרים טוענים שזו פגיעה בזכות ההתאגדות, חשבתי שאנשי העסקים, רואי החשבון ועורכי הדין הפכו פתאום לתומכים בהתאגדות של עובדים אבל הם יכולים להיות בעד זכות ההתאגדות של עשירים כחברה כדי לשלם פחות מס ונגד התארגנות של עובדים בעת ובעונה אחת. אבל מי שמצפה לעקביות לוגית בקרב החבורה הזו כנראה לא מבין, כמוני, כלום. אחרי שמיצו את נושא הזכויות, כמו עורכי דין טובים, מגיעים לטיעון המנצח שהעלאת המס הזה תפחית את גביית ואז אנא אנו באים.

כמה אנשים משתכרים מעל ל-38000 שקל בחודש? נראה שהרבה אבל מדובר על בערך 2% מהאוכלוסיה העובדת, אבל הרעש שהם עושים היא כאילו יש פה פגיעה אנושה ברוב תושבי ישראל.  

אז כמו לפני שש שנים אני עדיין שואל את השאלה למה בישראל כאשר מדובר על מס תמיד אותה חבורה שנהנתה בשנים האחרונות מהפחתות מס ניכרות קופצת בראש וממציאה טיעונים מביישים, במקום לדרוש העלאת מס. גם כאן הם יכולים ללמוד מבעלי מעמד דומה בארה"ב שם הוקם ארגון, בו חברים אנשים  שמשתכרים שכר גבוה, הדורש להעלות את מס ההכנסהלאלו שהכלכלה הקפיטליסט הטיבה איתם והכרת התודה שלהם היא לשלם מס. כי רק בזכות המס הזה אפשר לבצע את הדבר החשוב באמת שהוא מתן שירותים שזכאי להם כל תושב ביניהם חינוך ושירותי בריאות ובכלל לאפשר קיומה של מדינת רווחה אמיתית.     

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: