העוקץ בן שש

יוסי דהאן, איציק ספורטא, מירון רפפורט

שש שנים אנחנו משתדלים להצמד לכלל – לפחות פוסט אחד ליום. יש לנו גם שאיפות גדולות יותר עבור הייצור הצעיר הזה. תודה לכותבות ולכותבים למגיבות ולמגיבים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אסף מנור

  ישר כוח על שנעשה ובהצלחה על עוד הדברים הרבים שיעשו.

 2. מיכאל לינדנבאום

  העוינות כלפי "אשכנזים" צורמת ביותר. לפעמים זה מזכיר הכתיבה נגד היהודים בתקשורת האירופית.

 3. רונית

  יוצרים ביחד איזו השקפת עולם, איזה ניתוח קוהרנטי של מה שיש מסביב. לצערי, מעניינים אותי יותר הפוסטים הכלכליים, הביקורות על גישות ותיאוריות כלכליות וחברתיות. פחות מעניינים הפוסטים על אפלייה כזאת ואחרת. פעם סברתי גם אני שהוקעת האפלייה צריכה לשכון יחד עם ביקורת ודחיית הקפטיליזם הדורסני. ידעתי למה הן שייכות לאותו זרם של מחשבה. עכשיו זה לא כל כך ברור. לא כל כך ברור שה"מזרחיות" היא בעלת ברית אמיתית לתשוקה לחברה שיוויונית צודקת וכו`. אולי ה"מזרחיות" רק רוצה עוצמה ל"מזרחיים"? גם היהודים שיצרו את הציונות סבלו מאפלייה מאנטישמיות, ועד עכשיו בארצות המערב הם עומדים על המשמר כנגד כל התבטאות אנטישמית, רושמים הכל, עושים סקנדל מכל ביטוי אנטישמיות. אבל האם הקהילות היהודיות האלה מעוניינות בצדק חברתי ובשיוויון? והציונים שבנו את הארץ ויצרו קבוצה וזהות כנגד כל האנטישמיות – האם הם היו מעוניינים באמת ביצירת חברה של שיוויון וצדק? התשוקה של קבוצה לעוצמה ולהפסקת הרדיפות, האפלייה וההשפלה בכלל לא מבטיחה שהיא דווקא תומכת בחברה צודקת. ותנועת הפת"ח הפלסטינאית – שבשנות השבעים אומצה על ידי השמאל החדש ושאר מיני שמאל בעולם – שמאלנים גדולים אירופיים נסעו להתאמן במחנות אימונים של הפת"ח בלבנון – האם הפת"ח באמת חותרת לצדק ולשיוויון? או שזאת רק התקשרות מלאכותית של קבוצה חלשה עם אליטה אינטלקטואלית?

 4. יוסי לוס

  עלו והצליחו.

 5. דור לוי-פורום רפורמה כלכלית בפורטל לצדק חברתי

 6. יוסי

  לא מחפשים עוצמה, מספיק לנו שוויון בכמה תחומים בסיסיים כמו תרבות, חינוך וכו`.

 7. אורי זקהם

  המשיכו בדרככם, והלואי ודברים ישתנו פה בארץ.

 8. ורד

  זה לא נורמלי בכלל.

 9. RS

  אתם משואה של אור.

 10. RS

  אני אשכנזי, ומעולם לא ראיתי כאן גזענות כלפי אשכנזים. ראיתי כאן ביקורת חברתית ל ג י ט י מ י ת .

  בפעם האחרונה שבדקתי, מדובר באתר עם גוון שמאלי מובהק.

  כל הכבוד לאתר הזה ולאנשים שכותבים כאן שלא מפחדים לעסוק בסוגיות שלא נעימות גם לבאים ה"טבעיים" של האכסנייה הזו.

  תמשיכו!

 11. שרון

  תודה על הכל

 12. סמדר לביא

  לאיציק ויוסי – עלו והצליחו! תודות הרבה על ההתמדה, המקוריות, והמקורות. שלכם – סמדר.

 13. אלי חמו

  ובהצלחה בהמשך.

 14. בלהה

  על המאמרים והדיונים ,כן ירבו.
  בשעה טובה למירון רפפורט שהצטרף.

 15. מאור מלחי

  בהקבלה לחתימת הטוקבק הידועה "שמאלן לשעבר", הרי שהעוקץ הפך אותי ל-"שמרן רחום לשעבר", שכיום נוטה יותר לקו סוציאליסטי.

 16. רונן

  אני חושב שאין בעיה עם המאמרים "המזרחיים" אבל בסופו של דבר הכי מעניינים וחושבים בעיני הם המאמרים בנושאים הכלכליים שבהם אנחנו מקבלים מידע וניתוחים שלא ממש ניתן למצוא במקומות אחרים.
  יישר כוח!

 17. מיכאל

  בזכות הידע הרב והדיונים שעולים פה, אני משכיל ולמד, לא תמיד אני מסכים אבל תמיד מעניין פה, וגם מותיר מידה מסוימת של תקווה ליומים טובים יותר לכולנו.

  על הזמן שאתם מקדישים תבורכו.

 18. נגה תדמר

  "אני אשכנזי, ומעולם לא ראיתי כאן גזענות כלפי אשכנזים. ראיתי כאן ביקורת חברתית ל ג י ט י מ י ת". כך כותב לנו RS.

  זה באמת מוזר מאד. אני עובר באחרונה בעיון ובדקדקנות על הקורפוס המשונה של האשמות ההולך וטופח ומצטבר ב`העוקץ` כנגד "האשכנזים."ואני מרגיש משונה בחלוקה הדיכוטומית הזאת למזרחים ואשכנזים, כי אני בכלל אזיאט! ר"ל יליד פלשתינה (א"י) שהיא כידוע ביבשת אסיה.
  .
  לפיכך, באופן לגיטימי, מובאת בהמשך רשימה של מה ש ל א ראה RS :-
  הכתיבה המופיעה ב`העוקץ`, גם בעבר וגם ביתר תכיפות לאחרונה, בהכילה קללות והשמצות לרוב, הדבקת תוויות וכינויי גנאי, היא בהכרח מרחיקה ממנה את כל מי שרוצה ברצינות להתייחס לדיון. גרוע מכך, מכיוון שלעיתים רחוקות, היא מבהירה ומנמקת את הדברים, ואולי בכלל לא, היא מונעת כל אפשרות של דיון אמיתי לגופו של עניין.

  זאת ועוד, בהיותה שבויה במנטרה שכל האשכנזים (וגם בניהם עד דור אחרון) אחראים כפרטים לדיכוי של המזרחים, ואין להם רשות לדבר ולחשוב איזה דבר על ענייניהם של מזרחים, היא מנוונת את האפשרות של דיון חברתי-פוליטי.
  לאמיתו של דבר היא עצמה אינה עוסקת בו בגלל הבוץ הניתז לכל העברים, כולל לעברה היא.

  רציתי להגיב קצת יותר בהרחבה על כמה רשימות מזרחיות שהופיעו כאן לאחרונה, כל אחת גרועה מחברתה, אבל זה מחייב השקעת עבודה, שטרם הספיקותי לעשות. אני מקווה מאוד שאגיע לכך, כשהמטרה הצנועה שלי היא קודם כל להבהיר לעצמי מהי עמדתי,
  ואז לשקף לאחרים מה מרגישים וחושבים על ה"לא ראיתי" של RS.

  זה ייאלץ לחכות, ראשית מפני שאינו מתאים לסיבה שלכבודה נכתב הכל: שש שנים לאתר העוקץ. כי מגיע לו ולמייסדיו-מפעיליו שש מאות פעם ויותר-
  מברוכ! מברוכ! מברוכ!!! וליתר הדגשה אני מוסיף: אשכרה וחבַּר.

 19. אלי קליר

  והעיקר לא לפחד כלל; והעיקר שלא תתעייפו.

 20. מיכל

  מזל טוב ליומולדתכם,

  בקשה קטנה: ביקורת חברתית נוקבת וחדה על מדינתנו הכושלת והנכשלת – יש בשפע וברמה.

  ועכשיו לתחזית – מזמינה אתכם להתחיל לכתוב הרבה על פעילויות שיוזמים אזרחים וגופים פרטיים כדי לתקן עוולות, לסגור פערים, לשפר, לשדרג ולהעלות אותנו רמה.

  אחרת זה די מייאש…

 21. איילה סבאג

  מזל וטוב לך "עוקץ" יקר,
  מלאו לך 6 אביבים הינך צעיר ומחונן ותפקידך בתקופה זו של חיים קשים במדינת ישראל הינו חשוב ועולה על כל אפשרות אחרת שקיימת.
  אתה קטן אך כוחך גדול אלייך מגיעים כל נפגעי החברה ואמרים את אשר על ליבם, הינך פתוח, מקשיב, מקבל ומלטף..
  אני חוזה לך עתיד גדול ומתקן.
  בהצלחה

 22. בטי

  כל הכבוד על ההתמדה וההשקעה. תמיד יש משהו מעניין לקרוא.
  צר לי שאחרי שש שנים יש קוראים שעדיין לא מצליחים להבין את מה שאומר השמאל המזרחי והם מתייקים כל דבר שנושא את המילה "מזרחיות" כבכיינות. זה נראה לי כמו שילוב של רגשות אשמה מודחקים ועיוורון צבעים קשה.אז אני מציעה לכל המזדעזעים מהשיח המזרחי להפסיק עם רגשות האשמה ולהתחיל לראות את העולם בצבעים – זה יהיה הרבה יותר מועיל לכולם.

 23. יואש א.

  יום הולדת שמח לבני ה-6. זכרו עד עתה הייתם בגן ועכשיו עולים לכתה אלף. ההורים, המשפחה והחברים מלווים אתכם בדאגה, שתתפתחו, תתמידו, תהיו רציניים , מעמיקים, סקרנים ופתוחים לסובב אתכם.
  המשיכו לתת למוציאי הקיטור להוציאו, שמרו על שפה נכונה ועשירה, הגיבו על אי צדק ואי שוויון חברתי והעשירו אותנו במחשבה בלתי שגרתית ובצניעות המאופקת שלכם.
  עלו והצליחו!

 24. נפתלי אור-נר

  אתר מעולה. ככל שיקראוהו רבים יותר כן תהא פתיחות והבנה עמוקה יותר בציבור הנתון לשטיפת המוח של הפוליטיקאים והתקשורת השטחית

 25. מירה

  כל הכבוד לכם!!! יוזמה מבורכת וכדאי למיכאל לינדבאום ונוגה תדמר לקרוא בעין ביקורתית ולא מתוך הבועה האשכנזית בהם מצויים. תגובתה החמורה ביותר של נוגה תדמר גובלת בלשון הרע כנגד האתר וכותביה/יו, אבל אין מה לעשות תמיד יהיו לינדנבאום ותדמר…

 26. אופיר

  אתם עושים יופםי של עבודה. אנימ חייב לציין שממש פקחתם לי את העיניים בהרבה נושאים. גם בעבר נטיתי בדברים רבים לגישה הסוציאל-דמוקרטית אבל דיברתי מתוך אינטואיציה וורגש ולא מתוך ידע בנתונים – וכאן אתם נכנסתם לתמונה. דיברתם לרוב עם נתונים, מחקרים, עובדות, לא הראתם רק את המקרר הריק אלא דיברתם מתוך ידיעת החומר והראתם למה המקרר ריק. והיום גם אני פחות או יותר כזה, מגבה את האינטואיציה הראשונית שלי עם עובדות. אז על כך, בין היתר, תודתי לכם.

  תמשיכו עם העבודה הטובה.

  אופיר

 27. שירה אוחיון

  מזל טוב והמון ברכות ליוסי דהאן לאיציק ספורטא ועכשיו למירון רפפורט על העבודה הנפלאה, על התעוזה להעמיד עיתונות ותקשורת ראויה השונה כל כך מהתקשורת המסואבת שלנו שנגועה כל כולה בשוביניזם הלאומי, סקסיזם, גזענות והרבה הרבה חנופה לבעלי ההון. העוקץ הוא במה אלטרנטיבית לכותבים וכותבות שמודרים מהבמות המרכזיות או שסוג כתיבתם אינו מוצא את דרכו לבמות הרשמיות והממלכתיות. הכתיבה בהעוקץ (לכל האשכנזים המתבכיינים ומתקרבנים) מאירה את הדיכוי של מגזרים שלמים באוכלוסיה: פלסטינים, מזרחים, נשים, אתיופים, מהגרים בדואים וכו`. מי שלא מסוגל להכיל כתיבה כזו שילך לרעות בבמות הקונבנציונליות. בהארץ , YNET NRG מובטח להם שלא ייתקלו במאמרים של מזרחים. שם כל הבלוגרים הם אשכנזים ולרוב גברים. העוקץ מביא תמונה אמיתית יותר של החברה הישראלית וממלא את התפקיד הראוי של תקשורת בדמוקרטיה: ביקורת על השלטון והבאת מידע רלוונטי לציבור כדי שיוכל לשפוט את נבחריו.

 28. ג. אביבי

  עלו והצליחו, עורכי העוקץ.

  המשיכו לשקף את הקפיטליזם החזירי הנהוג בישראל, המשיכו ללא כל רתיעה לפרסם מאמרים העוסקים בגזענות האשכנזית והממסדית בישראל. המשיכו לתקוף את הסקסיזם הממוסד בישראל. המשיכו, מבלי להתחשב במתקרבנים מקצועיים ש"חשים גזענות כלפי אשכנזים", שכן בכיים הוא על עצם הערעור כנגד הזכות שלהם להתגזען ללא כל הפרעה כנגד כל ה"שווארצע", בכיים הוא כנגד זכותה של המדינה להתנהג בגזענות כלפי כל מי שאינו אשכנזי או "אירופאי".

  לא להרתע!

 29. מיכאל לינדנבאום

  ביקורת חברתית שאינה תוקפת את מוקדי הרשע הקפיטליסטי י(הפרטה, שבירת העבודה המאורגנת, חברות כח-אדם, יצירת 20 משפחות מיליארדרים תוך בזיזת האוכלוסייה, והפיכת השכירים לעבדים) אלא מסתפקת בשנאה לאשכנזים, אינה ביקורת חברתית בונה. זוהי גזענות בנוסח "הכו ביהודים והצילו את המולדת".
  כתיבתם של ספורטא ודהאן מצויינת ועניינית . חבל ש"העוקץ" נותן אכסנייה למגיבים גזעניים בעליל בנוסח:"הכו באשכנזים,ואז הכל יהיה טוב". אם הייתי כותב שכל הצרות באות מהמזרחיים שמצביעים עבור ביבי ומפלגות ההון, זה היה נותן קונטרה ל"אשכנזים אשמים. אנחנו מעוניינים במאבק מעמדי ולא פוליטיקה של זהויות שמשרתת נהדר את תאגידי ההון.