דיווח מפתיע על אי שוויון בחינוך

איציק ספורטא

כל מי שנמצא כאן שמע כמובן על מצבו של הדולר, עלה, ירד עלה, מה יקרה היום יעלה או ירד? מה יעשה בנק ישראל יקנה או שלא יקנה? אין ספק שזהו נושא חשוב מעין כמוהו. אבל באותו זמן שהדולר משוטט לו קורים עוד דברים אולי לא פחות חשובים. הנה פורסם על ידי עמותת ידיד שהמשבר הכלכלי פוגע בעיקר בנשים ובדרום וזאת על פי ניתוח הפניות לארגון באזורים השונים בארץ. בזה לא מטפל נגיד ואפילו לא שר ואפילו לא סגן שר כי הכל יסתדר איכשהו על ידי טלאים של מדיניות ודיבורים על צמיחה.

מפעם לפעם יש הבלחות של דיון אמיתי בנושאים לא פוליטיים, לא מדיניים, לא ביטחוניים ולא כלכליים, ובדרך כלל באשר למימד האנושי שלהם. העובדת והעובד המפוטרים, או החולה הזקוקה לטיפול או הילד הנרצח התורן.

והנה מתפרסמים היום הנתונים על ההישגים בבגרות על פי ישובים והנתונים מה נגיד תוצר ישיר של מדיניות כלכלית וביטויה במערכת החינוך. במקום שהעוסקים בחינוך יבינו איפה הם חיים הם ממשיכים לגלגל רעיונות לשיפור המערכת שמקורם מוטבע במערכת הערכים הכלכלית שבה אפשר לייצר מערכת טובה באמצעות מילות קסם של תחרות, ייעול וארגון מחדש כזה או אחר שיבטל את אי השוויון הכלכלי שכמעט אין שני לו בעולם המפותח.

ככל שהישוב מבוסס יותר כך ההישגים גבוהים יותר. את העובדה הזו גם יוצאים מן הכלל (פורדיס), וההוקוס פוקוס מכל סוג, לא ישנו. הנתונים גם קצת מטעים כיון שבישובים הגדולים כמו תל אביב, ירושלים וחיפה הנתון המצרפי מסווה את הפערים הגדולים בתוך העיר, שכן ההישגים שונים מהותית בין בתי הספר בשכונות השונות כמו גם פערים הנובעים מהמצב הכלכלי השונה של משפחות בחלקי העיר השונים

כמו כן לא פורסמו הפערים בין קבוצות אוכלוסיה שונות, מזרחים, רוסים, אתיופים. כיון שיש סגרגציה ברורה במגורים אנו יודעים בוודאות שאזרחי המדינה הערבים שעל פי כל המדדים הם גם האוכלוסיה הענייה במדינה, שבה -50% מהילדים חיים מתחת לקו העוני, נהנים ממערכת חינוך מדהימה שממש מגבירה את סיכוייהם במדינת הלאום היהודית. את ההבחנה בין הקבוצות האחרות אפשר לשער על פי הסגרגציה החלקית במגורים אף שאינה ברורה באותה מידה.

לא פעם פורסמו הנתונים על ההשקעה בחינוך ומתברר שבישובים המבוססים ההשקעה גדולה לעין שיעור מבישובים האחרים. ומה עושה משרד החינוך משקיע כמה לירות וטוען שפרסום הנתונים על פי בתי ספר יעזור לשפר את המצב. כל עוד הפערים הכלכליים בחברה בישראל ימשכו, כל עוד ההשקעה בחינוך תמשיך להיות מעוותת כך שלמי שיש יותר מקבל גם יותר, נמשיך לדשדש. ונדון בנושא רק כאשר מפורסם דו"ח כזה או אחר בדומה לדיון בדו"ח העוני שנמשך רבע יום, וגם זה בהגזמה, במקום לעשות זאת כל הזמן כמו שראוי.   

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג

  ספורטא, דברייך חקוקים בסלע!!!
  אמת ויציב כתבתה ככל שהישובים מבוססים יותר הכל טוב יותר מבכל מקום אחר (פריפריות, שכונות מצוקה וכמובן הפלסטינים) בראש ובראשונה החינוך. נגעתה בנקודה המרכזית ישובים מבוססים ומשם תצא הרעה לבני העניים… עלינו לזכור שהישובים המבוססים לא פותחים את שערי הישוב שלהם בפני מוחלשי החברה שהם: עניים, ערבים, מזרחים, אתיופים וכמובן לא המובטלים. שלב קודם ל"אי- כניסה" לישובים המבוססים היא היכולת של אזרחי המדינה מי שאין בידו את ההון ושם המשפחה… או לחלופין המלצה של פרופסור אשכנזי כזה או אחר לא יבוא בשערי הישובים המבוססים. עלי לציין שעד עצם היום הזה השכונות והישובים המבוססים שומרים על "איכות וטיב" האוכלוסיה שלהם בגיבויה המלא של ממשלת ישראל הציונית כי אם לא כן מדוע מאכסנים את בעלי הדיור הציבורי בשכונות "הגטאות" בלבד ולא מפזרים אותם ברחבי השכונות המבוססות כמו רמת בית הכרם, ארנונה, רחביה ועוד… על פי חוק ממשלת ישראל אין דירות של הדיור הציבורי בשכונות יוקרה. מדוע הקיבוצים סגרו שעריהם ועשו סלקציה בקבלת חברים לקיבוצים היום הם כבר מופרטים ועדיין בעמדת סלקציות ואפליות. יש להפנים בכל מחיר שהעוני הוא המפתח להצלחה או כשלון ראשית בחינוך. על ממשלת ישראל לעצור את מפונקי דור הציונים ולאלץ אותם לשלב בחברתם חתכי אוכלוסיה אחרים. מאוד קשה הצעד הזה מאחר והם הורגלו בחברה מסויימת , בצבע עור מיוחד, ברמת חיים גבוהה. מכאן תצא הרעה או הטובה.

 2. דב בינ דר

  בישובים החרדיים רמת החינוך נמוכה למרות ההשקעה הכספית הגבוהה בגלל החרדים עצמם שמעדיפים ללמד כל היום או כמעט כל היום לימודי קודש ולא את לימודי הליבה במכוון כדי שהתלמידים לא יוכלו להגיע למוסדות לימוד גבוהים ויתקשו לצאת לשוק העבודה,וזאת על מנת להשאירם לנצח תלויים בחסידויות השונות או במערכות של ש"ס וכדומה,במוסדות הלימוד החרדיים לבנות הרמה הרבה יותר גבוהה כדי להכשיר את הבנות לעבודה לפרנסת המשפחות שבהן האב יושב ודוגר כל ימיו על הגמרא במקום לפרנס את משפחתו בכבוד.
  בישובים האחרים המצב שונה,בערים הגדולות בשכונות המבוססות ניתנים לתלמידים שיעורים ותכניות העשרה במסגרת בית הספר אבל על חשבון ההורים שלהם יש את האפשרות לממן את כל זה.ובמקומות כמו עיירות הפיתוח או דרום ת"א והדומים להם מסתפקים במינימום שנותן משרד החינוך ולכן למי שמסיים את לימודיו במקומות כאלו יש פחות סיכויים במוסדות להשכלה גבוהה וכתוצאה מכך גם בשוק העבודה,אני גר ביהוד וזה ישוב של אנשים עובדים ולא הכי מבוססים אבל גם לא עניים,למזלם של תושבי יהוד ישנו בית הספר התיכון המקיף שבו לומדים גם ילדים ממושבי האיזור ומסביון כך שנשמרת רמת לימודים גבוהה יחסית לישובים אחרים בעלי אופי דומה ומיהוד לומדים באוניברסיטאות ומכללות אחוז לא קטן של בוגרי התיכון המקומי,עד לא מזמן באור יהודה השכנה הרמה הית הרבה הרבה יותר נמוכה אבל כיום המצב שם מאוד השתפר הרבה בזכות השכונות החדשות שנבנו שם ובהן גרים אנשים בעלי רמה סוציואקונומית יותר גבוהה מאשר ותיקי אור יהודה ולכן השתפרה שם מאוד רמת החינוך הכללית.בישובים הערביים יש בשנים האחרונות שיפור רציני ברמת בתי הספר ומדובר בבתי הספר המוסלמים,אצל הערבים הנוצרים הרמה היתה מאז ומתמיד יותר גבוהה בגלל השקעות מצד הכנסיות בחו"ל,לדוגמה בית הספר הצרפתי ביפו שבו רמת הלימודים בין הגבוהות בת"א ולומדים בו מגיל הגן ועד גמר התיכון גם תלמידים מהשכבות היותר מבוססות שבין המוסלמים ואפילו גם קצת תלמידים יהודים.לפי דעתי משרדי האוצר והחינוך חייבים להשקיע יותר במוסדות הלימוד בישובים הפחות מבוססים ולא פחות חשוב לכפות אפילו בכח את הנהגת תכניות לימודי הליבה בישובי החרדים כדי להכשיר את התלמידים לעבודה ולמנוע את הנצחת העוני בין החרדים.

 3. RS

  אצלנו:

  "המשבר הכלכלי פגע בעיקר בנשים עובדות מדרום הארץ"

  http://www.haaretz.com/hasite/spages/1106516.html

  אצלם:

  "The Economic Fallout Has Decimated the Black Middle Class"

  By Barbara Ehrenreich and Dedrick Muhammad, Barbaraehrenreich.com

  http://www.alternet.org/workplace/141825/the_economic_fallout_has_decimated_the_black_middle_class_/?utm_source=feedblitz&utm_medium=FeedBlitzRss&utm_campaign=alternet

  מזהים מגמה? להההההההההה