בריאות, שקרים וחברות תרופות: הקרב על הרפורמה של אובמה

אורית קדר, בוסטון

"את הזקנים ימיתו המתת-חסד ברגע שיהפכו ליקרים מדי. הממשלה תוכל להוציא את התקע של סבתא. ועדות המוות של אובמה יחליטו מי יחיה ומי ימות, בהתאם לתועלת שלהם לחברה. החירויות ייגזלו. זה קומוניזם. זה סוציאליזם. הדור הבא ייאלץ לעמוד בתור לנייר טואלט. החוקה נמצאת תחת איום חמור…"

הוויכוח הציבורי בארצות הברית סביב תוכנית "הטיפול הרפואי לכולם", הרפורמה המובטחת של הנשיא אובמה, מגיע לשיאים חדשים של אינטנסיביות. ממפגשים פומביים (townhall meeting), עבור  לרחוב, וכלה בעיתונים, בבלוגים, בעידכונים בפייסבוק – זהו אחד הוויכוחים הלוהטים ביותר שידעה ארצות הברית בעשרות השנים האחרונות. הרבה מאוד מונח על המאזניים. המהפך האפשרי בשיטה הוא איום לאנשים מסוימים (או מגזרים מסוימים) וחגורת הצלה לאחרים. מתנגדי השינוי מפיצים ביד רחבה שמועות כוזבות, כמו אלה שציטטתי למעלה, הפחדות, ושקרים גמורים ומסוכנים.

ל-46 מיליון אמריקאים אין ביטוח בריאות. עשרות אלפי אנשים מאבדים את עבודתם מדי שבוע, ואם אינם מבוטחים באמצעות אחד מבני המשפחה, הם מאבדים גם את ביטוח הבריאות שלהם. רק כאשר אין להם ברירה, הם מופיעים בחדרי המיון. מובן מאליו שאין מה לדבר על טיפול מונע לאנשים שאינם מבוטחים. פרמיית הביטוח למבוטחים בני-המזל מרקיעות שחקים (הפרמיות עלו בקצב מואץ יותר מהאינפלציה, פי שלושה לפי כמה מההערכות)

המדיניות של הנשיא אובמה אינה רדיקלית על פי כל קנה מידה אפשרי. לא בנוגע לוול סטריט, לא בנוגע למשבר המשכנתאות, לא בנוגע לסביבה, וכלל הנראה גם לא בנוגע לבריאות. אם כן, על מה הוויכוח? מה גורם לכמה מהאמריקאים לצרוח בגרון ניחר: 'אני רוצה חזרה את המדינה שלי!'?

עד לאחרונה, רוב האמריקאים תמכו ברפורמה בבריאות. אבל טקטיקת ההפחדה, המשחקת על הפחד העמוק של האמריקאים מפני הממשלה, נגס בתמיכה הציבורית. הדמוקרטים עברו עכשיו למגננה, למרות השליטה שלהם בבית הלבן, בבית הנבחרים ובסנאט. קוראים להם קריאות גנאי ובוז ב-townhall meetings שהם עורכים במחוזות הבחירה שלהם בניסיון כושל להסביר את המהלך, במקרים מסוימים הם אף קיבלו איומים על חייהם. אבל לא מדובר רק בשוליים. הפחד מפני הממשלה והקסם של ההסתמכות על עצמך חדרו עמוק לתוך המיינסטרים.

במקרים רבים, אם כי לא בכולם, את הפחד הזה מזין הפחד מפני נשיא שחור. עד לאחרונה היו אלה ה-birthers [כינוי לאנשים הטוענים שאובמה זייף את תעודת הלידה שלו – העוקץ] שעמדו במרכז. לא משנה כמה פעמים הוצגה תעודת הלידה של אובמה מהוואי, 30 אחוז מהרפובליקאים עדיין משוכנעים שהנשיא אובמה נולד בקניה, ולכן הוא איננו נשיא לגיטימי לפי החוק האמריקאי.

לגיטימציה, הקונספט המעורפל הזה, היא המפתח גם בסיפור רפורמת הבריאות. הקרב על דעת הקהל מעצב את הקרב על אותו חלק מחקיקת הבריאות הנדון כרגע, וזו הסיבה לכך שחברות התרופות הענקיות, חברות הביטוח וקבוצות אינטרסים הקרובות להם מנצחות על התהליך ואף מתדלקות אותו. על המאזניים עומדים מיליארדי דולארים. לפי הרפורמה המובטחת של אובמה, לצד תוכניות הביטוח הפרטיות,  תעמוד לבחירת החולים  גם אופציה של ביטוח ציבורי שלא-למטרות-רווח (אך ממומן במימון עצמי). הביטוח הציבורי לא יעמוד רק לשימושם של הבלתי-מבוטחים, אלא גם יוריד את מחירי הביטוח הפרטי, אחרת התוכניות הפרטיות יאבדו לקוחות לטובת הביטוח הציבורי. מרכיב אחר בתוכנית הוא משא ומתן עם יצרני התרופות על מחירי התרופות.

חברות הביטוח והתרופות אוחזות בגרונם של הרפובליקאים ושל הדמוקרטים השמרנים בענייני תקציב (המכונים "הכלבים הכחולים") באמצעות מיליוני דולארים של מימון בחירות. נראה שעם כל יום שעובר, הסבירות לרפורמה יורדת, ואם היא לא תעבור, הצעת החוק תדולל ותהיה נגועה באינטרסים של החברות הגדולות.

כמובן, יש חששות כבדים והרבה דברים עדיין אינם ידועים. בראש ובראשונה, איש עדיין לא ראה את התוכנית המעוצבת ונדונה, בין השאר, יחד עם חברות התרופות הגדולות מאחורי דלתיים סגורות (וזאת בניגוד להבטחה של אובמה במסע הבחירות כי המשא ומתן ישודר בC-SPAN, ערוץ השידור הישיר מבית הנבחרים). עדיין לא ברור כיצד יסוכמו מחירי התרופות. הדבר חשוב במיוחד לאנשים בני 65 ויותר. בנוסף, חברות הביטוח מנהלות קרב קשה נגד אופציית הביטוח הציבורי, ועדיין לא ברור אם הוא ייכלל בחוק הסופי. בלעדי הביטוח הציבורי, החוק יעוקר במידה רבה מאוד. עניין שלישי, אובמה מבטיח כי התוכנית שלו תאפשר ל-37 מיליון איש להשיג ביטוח. מה יקרה עם תשעה המיליון הנותרים? שאלות רבות אחרות נשארו פתוחות.

אובמה עצמו השתתף ב-townhall meeting בניו המפשייר לפני כמה ימים במטרה לסחוף את דעת הקהל. אינטליגנטי, רהוט, קומוניקטיבי, כריזמטי, הוא הזכיר לקהל שלו (בעיקר לבחור הלבן עם הדגל האמריקאי על העניבה שישב ממש מאחורי גבו של הנשיא) כי גורמים בעלי אינטרסים  מחרחרים פחדים במטרה לבלום שינוי ו"אנחנו חייבים להתאחד" כדי להיאבק בהם. ראיתי את הנאום ב-CNN on line. השידור היה בחסות "ג'ונסון אנד ג'ונסון".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רון

  בישראל היה מצב דומה לפני חיים רמון…..
  הודות לרפורמה מצבם של רבים הורע, אולי, אולם מצבם של הבלתי מבוטחים הוטב לאין שיעור, ולפחות יש להם טיפול רפואי כלשהו.
  ברור שמערכת הבריאות בישראל משתדלת מאוד להרוויח מהעסק, וזה על חשבון המבוטחים שמקבלים פחות ופחות ומשלמים יותר ויותר, ועל חשבון הרופאים – הלכודים במקצוע שאין בו אפשרויות רבות (כן, גם מתמחים רבים שלא עברו את בחינות המקצוע נאלצים לעבוד כרופאי משפחה או "מומחים" ברשימת הרופאים בשכר נמוך מאוד.
  בארצות הברית התעשייה חזקה בהרבה מהקופות בישראל והיא תעשה הכל לקיפוח המבוטחים והגדלת רווחיה, אולם: להמונים חסרי ביטוח יהיה לאן לפנות (ולמבוטחים – אולי אפשרות לעבור למשהו יותר טוב, אף כי איני יודע מהם תנאי המעבר(

 2. מיכאל לינדנבאום

  הוא מתנסח מצויין,מבריק על המרקע. אבל בפועל מתוך 12,5 טריליון דולר,ממשל אובמה הקציב 11 טריליון !! לטובת וול-סטריט, ורק 1,5 עבור תשתיות ועזרה למובטלים. הלוואי ואתבדה,אבל לא נראה לי שהוא ילך עד סוף בנושא ביטוח בריאות ציבורי.

 3. טרזן

  המחברת כותבת: "הפחד מפני הממשלה והקסם של ההסתמכות על עצמך חדרו עמוק לתוך המיינסטרים". הניסוח הזה מרמז על שינוי כביכול שמתחולל שם בימים טרופים אלה, וזו לדעתי טעות.
  אם אני מבין כהלכה את האמריקנים, הרתיעה מכל מה שהוא "ממשלתי" נטועה עמוק בליבם מילדות, והיא לא "חדרה" לתוך המיינסטרים – היא היא המיינסטרים האמריקאי. מדינה של דבילים!

 4. מתי

  http://www.truthout.org/080509H?n

  Norman Solomon, Truthout: "Like soap in a rainstorm, `health care reform` is wasting away. As this week began, a leading follower of conventional wisdom, journalist Cokie Roberts, told NPR listeners, `This is evolving legislation. And the administration is now talking about a glide path towards universal coverage, rather than immediate universal coverage.`"

 5. דרור ק

  בישראל הביטוח הרפואי אף פעם לא היה ממש פרטי. לפני הרפורמה של רמון (חוק ביטוח בריאות ממלכתי), המבטחים העיקריים היו איגודי העובדים, ובראשם ההסתדרות הכללית. הגופים האלה היו גופים ללא מטרות רווח, והם (לפחות ההסתדרות הכללית) קיבלו תמיכה כספית מהמדינה. בנוסף היו בארץ, עוד מתקופת המנדט הבריטי, בתי חולים ממשלתיים שתוחזקו על-ידי המדינה. יש שני תחומי רפואה שהיו ועודם בעיקר בידיים פרטיות: בריאות הנפש ורפואת שיניים, ואכן כל טיפול אצל פסיכולוג או אצל רופא שיניים כרוך בתשלום גבוה מאוד.

  חוק ביטוח בריאות ממלכתי נכשל כיוון שהמדינה אינה מקיימת את החוק כלשונו. מס הבריאות גבוה, אבל השירותים הממומנים על-ידי המדינה הולכים ופוחתים. מבחינה זאת, באמת עדיף היה להישאר במצב הקודם, אבל לא המצב הקודם ולא המצב הנוכחי דומים למצב ששורר בארה"ב.

 6. החולה המדומה

  בסה"כ רוצים להקטין את התקציב הכולל, ע"י מריחה דקה של החמאה.

  שלל כתבות בנושא באתר WSWS.org .