מבט על המהפיכה החינוכית הבאה

יוסי דהאן

"תשכחו מכל מה שידעתם וחשבתם עד היום על החינוך. בואו ללמוד משהו חדש" זו שורת הפתיחה המבטיחה של "כנס העיר לחינוך, חולון "2009. המודעות בעיתוני סוף השבוע מבטיחות באותיות גדולות "פרספקטיבה חדשה על החינוך".

עיון בתכנית הכנס מעניק לנו הכרות לעומק של הפרספקטיבה החינוכית החדשה הזו.

כותרת אחד ממושבי הפתיחה –  "שיעור במינהל עסקים – המנכ"לים הבכירים במשק מציעים להיכנס לכיתה עם תכנית עסקית ולהצטייד בכלים ניהוליים". משתתפי הפאנל החינוכי הזה כוללים את מנכ"ל מיקרוסופט, שבמקרה גם נותנת את חסותה לכנס, מנכ"ל בזק, מנכ"ל סלקום, ומנכ"ל אל על.  את המושב מנחה, איש החינוך גיא רולניק, סגן מו"ל הארץ ומייסד ,TheMarker.

מאוחר יותר מושב שנושאו – המותג: מורה. הרצאה "כיצד ממתגים מורה" מפי הפדגוג גדעון עמיחי. מנכ"ל משותף במשרד הפרסום שלמור-אבנון- עמיחי.

את הפרספקטיבה החדשה לחינוך לספרות יציג איש הספר אבי שומר, מנכ"ל צומת ספרים (ספר בשקל), שבמקרה גם היא נותנת חסות לכנס המהפכני הזה.

הכנס יינעל בהרצאתו של שר החינוך בשם "State Of the Educatiojn" (כך במקור, הרצאה "על מצב החינוך" זה כל כך פרספקטיבה ישנה, מעתה יש להקפיד לכנות את גדעון סער  The Minister ,of Education ולא סתם שר החינוך). למה בעצם לא לוותר על זיבולי השכל הללו ובמקום הכנס המיותר הזה לשלוח את אנשי המכירות להעביר שעות מחנך בכיתות בכל רחבי הארץ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דב בינ דר

  כמובן עם התאמה למגזרים אבל רמה אחידה,הערבים יקבלו את החינוך בערבית והדתיים עם תוספת שיעורי דת אבל רמת החינוך בעקרון חייבת להיות אחידה בכל הארץ כדי ליצור מצב של הזדמנות שווה ככל הניתן לדור הצעיר בכל האוכלוסיה. לא נראה שהמצב היום הוא אידאלי. בתי הספר בישובים המבוססים נהנים משיעורי העשרה במימון ההורים דבר שלא ניתן בישובים הפחות מבוססים וגרוע יותר בישובים ושכונות שבהם האוכלוסיה מעורבת ובני העשירים ובני העניים לומדים לפעמים באותן כיתות כשבני העשירים מקבלים תוספות במימון הוריהם וחבריהם לכיתה לא מקבלים כי הוריהם לא מסוגלים לשלם,מה שמעלה את רמת בני העשירים לעומת חבריהם לכיתה ומונע מבני העניים לימודי המשך.

 2. סמולן

  הרעיון שלעסקים יש מה לומר על חינוך… הריני להפנות את הקוראים לספרם המאד לא אהוב עלי של שפיר ופלד (מיהו ישראלי). אי שם מנוסחת הקביעה כי סוף סוף הגענו למצב שבו קיימת בישראל שכבת מנהלי עסקים מקצועיים, שהולכת והופכת לדומיננטית בחברה. אני מצטט מזכרון, וגם קצת עייף. כך שעצם קיום המושב העסקי כמובן מעניין ורלוונטי. למרות העסקימופוביה הכוללת, הרי שאנשי עסקים הם בסופו של דבר הורים ובנים, יש להם דעות, ודעותיהם חשובות. בחברה שבה עסקים הם דבר חשוב, חשוב שיקשיבו לדעות הללו.

  תוכנו של המושב הזה הוא דבר אחר לגמרי. התוכן חושף – לצערי – עד כמה הדעות הללו נראות רדודות, ומהוות יבוא של תכנים חו"לניקיים ללא ביקורת. אחד הדברים המוזרים הוא מקום המגורים של היועצים הללו. מישהו מהם גר בחולון ? אם לא, מה בדיוק הם עושים בכנס ?

 3. עידן סובול

  Plus je vois des representants du peuple, plus j`aime mes chiens

  Alphonse de Lamartine

 4. שור

  במצב הקיים ישראל בתחית רמת האיכות ובפסגת הפערים בחינוך,
  מצד אחד העוקץ יוצא בצדק נגד המצב הקיים שהוא גרוע מאוד ומגדיל את הפער החברתי בישראל גם לדור הבא,
  מצד שני העוקץ כנראה מתוך שמרנות מתנגד לכל שינוי.

  כשל לוגי

  שור

 5. שור

  הפרטה,
  ביזור,
  אוטונומיה ניהולית,
  העצמת יכולת מנהל הבי"ס לפטר מורים גרועים ולשכור מורים טובים ולהתאים את התוכן הפדגוגי לקהילת בית הספר,
  העלאת שכר המורים, צמצום חד במספרם והגדלת שבוע העבודה.

  לעומת המצב הקיים הגרוע כל שינוי שמוזכר לעיל הוא לטוב,
  לטובת העניים, לטובת התלמידים המתקשים, לטובת צמצום פערים.
  כי בני עשירים מקבלים עזרה מההורים , ומי שהכי הכי נדפק מהמצב הקיים הם בני עניים.

  האתגרים של ממשלת נתניהו הם רפורמות בחינוך, בקרקעות ובענפי המשק (נמלי ים ואוויר, חשמל, תקשורת ועוד).

  למען אזרחי ישראל וצמצום הפער החברתי.
  על ישראל ללמוד ממדינות אירופה ובעיקר מסקנדינביה !!!

  שור

 6. אמא (מיואשת) לילדים במערכת החינוך

  אכן, ראיתי את המודעה ולא האמנתי. אם זה מסמן הלך רוח מרכזי, הרי זה אישוש נוסף לתחושה שיש מחסום גדול של אטימות בין השכבה המחליטה כאן לבין זו שמחליטים בשבילה.

 7. זהבית אולרב

  קראתי את הפוסט ולא הבנתי. אתה צוחק? מדבר ברצינות? אחרי כמה שעות ראיתי את המודעה בעיתון ונפלו לי האסימונים. אין מה להוסיף. מזעזע, מפחיד ואין מה לעשות. ממליצה לכולם לקרא את הספרים שלנעמי קליין כדי לבין תהליכים. דוקטרינת ההלם ונולוגו.

 8. יעל

  יש דוברת אחת וכמובן כל השאר אחוס"לים. זה תמיד מדהים אותי איך שיחות הסלון שלהם הופכות בכזו קלות לכנס, תוכנית טלויזיה (מועצת החכמים) וכו`.