עיר חרדית חדשה, כפר ערבי ותיק

מוסטפא אבו הלאל ויועד וינטר

לאחרונה הואצו מאוד התוכניות להקים עיר חרדית בוואדי עארה בשטח שבין הישובים חריש וקציר. שני ישובים אלה נכללו עוד בשנות ה-90 במסגרת "תוכנית הכוכבים" של אריאל שרון, שמטרתה המוצהרת הייתה לחצוץ בין ישובים ערביים ולמנוע את התפתחותם באמצעות הקמת ישובים חדשים ליהודים בלבד. כעת מתכננן משרד השיכון להקים בשטח שבין חריש וקציר לא פחות מ-20 אלף יחידות דיור לחרדים. "צריך לעצור את ההתפשטות הערבית בוואדי עארה", אמר שר השיכון.

שטח העיר המתוכננת גובל בכפרים הערבים ברטעה, כפר קרע, דאר אלחנון ואם אלקטף. הכפר הערבי דאר אלחנון, שקיים עוד משנות ה-20 של המאה הקודמת, איננו מוכר ע"י מדינת ישראל בתואנה שמדובר בשטח בעל "איכויות נופיות". כעת מתכנן משרד השיכון להקים עיר גדולה, 200 מטר בלבד מאדמות הכפר, זאת בזמן שנגד בתי הכפר תלויים ועומדים צווי הריסה בשל "בניה בלתי חוקית" כביכול. חלק גדול מאדמות הכפר המוכר אם אלקטף יופקעו לצורך הקמת העיר החרדית החדשה וכך גם לגבי הכפר הגדול ברטעה. בפתח כפר קרע מתוכנן אזור תעשיה, לצרכי תושבי העיר החרדית כמובן. 

עוד בטרם הספיקו תושבי האזור לעכל את הבשורה על התוכנית לעיר גדולה בפתח ביתם, וכבר ניחתים איומים חדשים. ב-6 באוגוסט 2009 הגיעו לכפר דאר אלחנון פקחי משרד הפנים מלווים בעשרות שוטרים. הפקחים חילקו מכתבי הזמנה לחקירה לכל בעלי הבתים בכפר. במכתבים מודיע משרד הפנים לתושבים על כך שהם חשודים בעבירות על חוק התכנון והבניה. השוטרים ופקחי משרד הפנים הופיעו בשעות היום כאשר הגברים בכפר שהו בעבודתם, וסיורם הטיל אימה על נשות הכפר והילדים ששהו בו.

נראה שמטרת הניסיונות הללו היא לגרום לתושבים לפנות את כפרם עוד לפני שתאושר סופית תוכניתו של משרד השיכון להקים עיר במקום. האיומים האלה רק מדגישים את האפליה הבוטה שבמהלכי הממשלה. בעוד שישובים חדשים ליהודים בלבד מוקמים באזור כל הזמן (ראו עדכון קודם שפירסמנו כאן ב'העוקץ'), ממשיך משרד הפנים לנסות לנשל את תושבי האזור הערבים מאדמותיהם על מנת לפנות את השטח לעיר חדשה, גם היא ליהודים בלבד. מפה מפורטת של התוכנית לעיר חרדית ניתן למצוא באתר הוועד למען דאר אלחנון.

מתי יפסק הנישול הזה? מי יעצור את האפליה?

את השאלות האלה כדאי להפנות אל:

משרד הפנים – המחלקה לפניות הציבור

טלפון: 02-6293350
פקס: 02-6293323
כתובת: ת.ד. 1333 ירושלים, מיקוד 91012
דואר אלקטרוני: pniot@moin.gov.il

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. RS

  בגלל שמדובר במאה ה- 21, ובגלל שמדובר בעולם גלובלי, אי אפשר סתם לגרש. אי אפשר "סתם" לטהר אתנית (כמו בזמנים הטובים).

  אז ממאיסים את החיים לקבוצות מאוד מסויימות בדרכים מאוד מסויימות. ואז אפשר יהיה לעשות את מה שאנחנו עושים בצורה הכי טובה – לפשוע ולהצטדק – "אני לא עשיתי כלום!!!"

  מראים להם מאיפה משתין הדג, ואז הם "יבחרו" לשתות מים ולא שתן במקום אחר. זה הכל יהיה מבחירה. בטח שמבחירה.

 2. רויטל

  מתוכננת עיר חרדית גם על יד נצרת עילית. התברר שעל עולי ברה"מ לשעבר אי אפשר לסמוך – הם אינם מתרבים מספיק, וברגע שהתאקלמו עברו לארלוזורוב פינת דיזנגוף או ניו-יורק. בקיצור – הם לא ייהדו לנו את הגליל.
  העיר החדשה תכער עוד יותר את האזור שנצרת עילית וציפורית כבר הצליחו להמאיס על העין, תעמיק את הקשיים של זוגות צעירים מנצרת ובבניין ציון ננוחם, כמובן.

 3. נפתלי אור-נר

  צעד זה משתלב במגמה הכללית של אי הכרה בערבים ובזכויותיהם החברתיות והאישיות כבעלי קניין, וזאת לטובת היהודים הנהנים מהשלל. צעד זה גם נועד להרחיק את השלום עם שכנינו הערבים. אז, כרגיל, "רוממות" רצונינו בשלום "בפינו" ודריסת כל סיכוי וניצנים לו "בידינו". אני בוש במדינתי

 4. שור

  האוכלוסייה החרדית בישראל גדלה באופן מהיר מדי שנה,
  מדובר באוכלוסיה ענייה ויש הצדקה ציבורית שהמדינה תסייע בצורות שונות להקמת ערים חרדיות חדשות אשר יספקו את הביקוש הגבוה לדירות חדשות.
  מקום הגיוני להקים עיר חדשה הוא בשולי מרכז הארץ, כמו ואדי ערה.
  דרך אגב, גם מתכננים להקים עיר ערבית חדשה בגליל.

  מספיק עם הגזענות ושנאת האחר !

  שור

 5. tאלכס

  שתושבי האיזור הערביים יקנו בה דירות בדיוק כמו כל אזרח ישראלי אחר.
  אם אין לאותם אזרחים ערביים אין רישום בעלות בטאבו על האדמה, אזי היא אינה שלהם בדיוק כשם שהיא לא היתה של אבותיהם.
  זה החוק .

 6. נעים

  של ליברמן –
  למה כשיהודים בונים בארץ ישראל זה מייד הופך ל"נישול" "טיהור אתני" "כיבוש" "קיפוח" ועוד מילים ומטאפורות מארסנל המילים של הערבים אבל כאשר ערבים תופסים אדמות , פולשים, מקימים בתים ללא היתרים זה מייד הופך ל"זכות טבעית" "אדמות של הסבא/סבתא" וכיוב`.
  האם עצם העלאת הטיעון שלכם זו לא גיזענות? האם עצם המחשבה שליהודים אסור להקים באזור בתים זו אפליה?
  ועל זה נאמר "הפוסל, במומו פוסל" .

 7. יועד

  לאלכס (או tאלכס):
  אם לא שמת לב, בברטעה ובאם אלקטף מדובר על הפקעת קרקעות פרטיות, יעני בבעלות התושבים. בכפר קרע מדובר על ניצול אדמות מדינה כדי להקים אזור תעשיה לעיר שעוד לא קמה. במקום אחר האדמות האלה – במיקום מצויין, ליד הכביש – היו משמשות להקטנת האבטלה ביישובים שכבר נמצאים באזור.
  בפרטים על הכפר דאר אלחנון קצת חסכנו כאן, אבל שם האפליה כבר זועקת לשמיים: אם תגלוש להפניות שנתנו תגלה שהאדמות בכפר רשומות בטאבו על שם התושבים עוד מזמן המנדט. זה לא מפריע לממשלה לסרב להכיר בכפר ולאיים על תושביו בקנסות ובהרס.

  ההצעה שלך שאזרחים ערבים ירוצו להירשם לערים יהודיות ולישובים קהילתיים באזור כבר נוסתה בעבר. הרעיון נכשל (אגב – גם באזור סכנין-משגב). רשימות האכלוס מנוהלות ע"י ראש מועצת חריש, עבור יהודים בלבד, כמובן. על שבעת מדורי הגיהנום שעברה משפחת קעדאן לאחר שניסתה לגור בקציר אין צורך לספר.

  שור – לפני שממהרים לתכנן ערים חדשות לחרדים (שאת מצוקת הדיור שלהם ראוי לפתור בלי שום קשר), אולי כדאי לדאוג לתוכניות מתאר לערים ולעיירות הגדולות של אזרחי ישראל שכבר גרים בוואדי עארה? ואם אתה סתם מתלהב מפרובוקציות ימניות, לא מספיקים לך מאחזי המתנחלים שקמים בתוך הערים המעורבות?

  התוכנית הזאת נועדה בסה"כ להשתלט על קרקע ולפגוע עוד יותר בכל סיכוי לשוויון אזרחי בין יהודים לערבים בוואדי עארה. בורות, תמימות והיתממות יכולות לסייע בהסתרת האמת הזאת, אבל לא יעזרו לשנות אותה.

 8. מ

  אין שום סיבה לא להקים את העיר החרדית למעט סיבה אחת – גזענות, הגזענות המוסלמית שבעטיה מנסים להפוך עוד ועוד אזורים ל"נקיים מיהודים". דרך אגב, המפה באתר שבקישור, מלבד זאת שלא מציגה את התוכנית, גם אינה מדויקת גאוגרפית ומסלפת את המצב הקיים.

  אמנם נכון ששהערבים מופלים לרעה וסובלים ממוצקת דיור וממחסור בקרקעות בניגוד ליהודים המשופעים בקרקע לרוב, אבל חשוב לשים לב לנס המנוגד לכל הגיון כלכלי: דוקא במגזר היהודי המשופע כביכול בקרקעות מחירי הדירות מרקיעים שחקים; דירה היא מעבר להישג ידם של רבים ובמקרה הטוב היהודים נאלצים למשכן את חייהם בעבור דירות קטנות וצפופות במגדלים מכוערים, בעוד שבמגזר הערבי ה"מקופח" לכולם צמודי קרקע מפוארים, במטראז` לנפש (ובודאי פר מפרנס) שהיהודים יכולים רק לחלום עליהם, וזה אפילו בלי להזדקק למשכנתא!

  תוכנית משרד הפנים להקמת העיר החרדית היא תוכנית ראויה והביקורת היחידה עליה היא אולי שזה מעט מדי ומאוחר מדי.

 9. [ק]

  זה בערך כמו לאמר שהאינדיאנים לא מקופחים בארה"ב כי יש להם שמורות ענק ללא מגבלת קרקרע ושלבדואים יש שטחים צמודי קרקע.

  אני אתן לך רמז מדוע יש להם "צמודי קרקע".
  זוכר/ת מי היה כאן לפני שהגיעו לכאן העליות הראשונות? זוכר/ת מי גר בפלסטינה עד 1948? האמנזיה הציונית היא ללא גבולות

 10. מ

  תודה על עזרתך להזכר במה שהאמנזיה הציונית השכיחה.

  הסיבה האמיתית להתנגדות הערבים היא פשוט ש(לשיטתם) הארץ שייכת להם בלבד. כל הקשקשת על "מצוקה" כביכול ו"קיפוח" לא רלוונטית; יש פה אך ורק טענה לבעלות כביכול על כל הארץ.

 11. שור

  אכן יש מקום לפתור את מצוקת הדיור המגזר הערבי, בנושא תוכניות מתאר אנא פנה לאגף התכנון במשרד הפנים ושאל כמה תוכניות מתאר הוכנו בשנים האחרונות ליישובים ערביים.
  ייתכן שתופתע.

  בנוסף, כידוע הקרקע בישראל היא משאב מצומצם, יש לכן לעודד בנייה רוויה ולא בנייה חד-קומתית, כמו שיש ביישובים כפריים (כמו הרחבות בקיבוצים) ובמגזר הערבי.
  לצערנו יועד, כ-45% מכלל התחלות הבנייה בארץ היא בנייה לא רוויה. נתון די מדהים בהתחשב בצפיפות האוכלוסיה בישראל (מקום שני בעולם לאחר הולנד).
  גם בנושא זה נעשה נסיון לעודד בניה רוויה במגזר הערבי, ויש להמשיך בכך.

  מספיק עם הגזענות כלפי המיעוט החרדי בשם דאגה כביכול למיעוט הערבי !!

  שור

 12. יועד

  תודה על האינפורמציה המפורטת לגבי תוכניות מתאר ליישובים ערבים.

  אני מניח שאתה מתנגד להכרה בדאר אלחנון, שהוקם כשבנייה "רווייה" עוד לא הייתה קיימת, גם לא באחוזת בית. אבל בשל דאגתך מבנייה "לא-רוויה" בוואדי עארה, אנא שלח מכתב מחאה למשרד הפנים על אישור היישוב "מצפה אילן", לפני קצת יותר משנה. היישוב הזה אוכלס באופן לא חוקי 3 קילומטר מהכפר דאר אלחנון.
  אשמח אם תשלח להעוקץ העתק ממכתבך.

  לפרטים:

  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/default.asp?PageID=10&ItemID=3886

  http://rsvpdev.atomplayground.info/oketz/default.asp?PageID=10&ItemID=4040

  ולטובת מכריך בחו"ל:
  http://www.geocities.com/dar_elhanoun/haokets-14.7.08-eng.pdf

 13. שור

  איני מתנגד לבנייה לא רוויה במגזר הערבי,
  אלא חושב שיש לעודד בנייה רוויה.
  יש בארץ הזו מקום גם לערבים וגם ליהודים,
  אבל כולנו נצטרך לעשות מושכל בקרקע, באוויר, במים ובכל יתר משאבי הטבע שהם בצמצום.
  ולכן נדרשת רגולציה ממשלתית לפקח על משאבים אלו.

  שור הירוק