דיור בהישג יד: חשיבה חדשה

הקואליציה לקידום דיור בהישג יד בישראל

לפני מספר חודשים חברנו מספר ארגונים כדי לקדם דיור בהישג יד בישראל. הקואליציה לקידום דיור בהישג יד בישראל מונה גופים חברתיים ואקדמיים, העוסקים בקידום זכויות האדם בתחום המשפט והתכנון, בליווי אנשי מקצוע. בקואליציה חברות האגודה לזכויות האזרח בישראל, האגודה לצדק חלוקתי, הקליניקה לדיור קהילה והתחדשות אורבאנית באוניברסיטת תל-אביב, הקליניקה לזכויות אדם בחברה באוניברסיטת חיפה, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון והמעבדה לתכנון עם קהילה בטכניון.
כמי שמסייעים למחוסרי דיור ולדיירים במצוקה לממש את זכותם לדיור נאות ובהישג יד, אנו מוטרדים מהתהליכים שמתרחשים בשנים האחרונות בשוק הדיור. אנו עדים לנסיגה דרמטית של המדינה ממעורבות בשוק הדיור והעברה מגמתית של מרכז הכובד לשוק הפרטי. הממשלה מצמצמת במידה ניכרת את מעורבותה ואינה מציגה אלטרנטיבות. המשאבים המוקצים לדיור יורדים באופן דרסטי בעשרים השנים האחרונות.
השוק הפרטי בהתנהלו ללא כל פיקוח, מונע משיקולים של כדאיות כלכלית בלבד ואינו נותן מענה מספק לצרכים חברתיים של אוכלוסיות שונות ומגוונות, ביניהן משפחות עם הכנסה בינונית ונמוכה. נתונים על כך תוכלו לקרוא בפוסט שכתבה ד"ר גילת בן שטרית בבלוג. כתוצאה מכך, יותר ויותר משקי בית מגלים, כי לא נותרה להם ברירה, אלא לבחור בין קורת גג לבין צרכים חיוניים אחרים.
תהליך נוסף שמטריד אותנו, ושכבר ניכר בשטח, הוא הפיכתן של שכונות רבות, ואף אזורים שלמים בתוך הערים המרכזיות, למקום מגוריהם של אנשים אמידים בלבד. אוכלוסיה בעלת שיעור הכנסה נמוך יחסית נדחקת לאזורי מגורים הסובלים מהיעדר מקורות פרנסה, הזנחה ושירותים נחותים. מאחר ומקום המגורים וסביבת המגורים משפיעים בצורה ניכרת על האפשרויות וההזדמנויות של האדם, התהליך שמתרחש במדינה הוא מדאיג, שכן הוא גורם להעמקת פערים ופגיעה נוספת בשוויון ההזדמנויות וליצירת ריכוזי עוני גדולים.
הקואליציה לקידום דיור בהישג יד בישראל תציע חשיבה חדשה על בעיית הדיור בישראל ופניה אל פתרונות שונים, שיתנו מענה הן למחסור בדיור בהישג יד והן לצורך בשילוב בין אוכלוסיות בעלות הכנסה שונה באותה סביבת מגורים.
מודלים שונים לדיור בהישג יד מיושמים בשנים האחרונות במקומות שונים בעולם כאשר כל מדינה מתאימה לעצמה את המודל העונה לבעיותיה וצרכיה ביחס למנגנונים הקיימים. עם זאת, המשותף לכולן הוא שאחוז מסוים מהדירות משמש ל"דיור בהישג יד" שמאפשר לשלב משקי בית בעלי הכנסה בינונית ונמוכה גם באזורים בהם מחירי הדיור יחסית גבוהים, וכך לצמצם את תהליך יצירתן של שכונות עוני ומצוקה לצד שכונות אמידות ומשגשגות.
באמצעות הצוות המקצועי העומד לרשותה, בוחנת הקואליציה את האמצעים הטובים ביותר לישראל, שיגובשו להצעת חוק ולתיקוני חקיקה. פתרון זה, ביחד עם פתרונות נוספים, יכול לשנות את תמונת המציאות הקשה.
מי שמתעניין בנושא מוזמן לקרוא את בלוג הקואליציה.   בבלוג תוכלו גם להתעדכן בחדשות הקואליציה, למצוא קישורים למחקרים, מאמרים ודוחות שנכתבו בנושא, ולצפות בתמונות וסרטוני וידאו. לתגובות או הצעות לפוסט, ניתן לשלוח דוא"ל לכתובת blog.diyur@gmail.com.
 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דניאל

  אשמח לשמוע מדוע לדעתך השוק החופשי והנטול פיקוח, בחר להקים מגדלים רבי קומות דווקא בבת ים, ראשון לציון, פתח תקווה, בעוד שבעיר הגדולה ביותר בגוש דן, גובה בניין ממוצע הוא כ3 קומות.

  כך למשל, גילינו לא מזמן שפתרון שאמנים צעירים בתל אביב גילו כדי להשכיר חללים שהולמים את צרכיהם כאמנים, במשולב עם מגורים, הפכו בין לילה ללא חוקיים על ידי עירית תל אביב:
  http://www.mako.co.il/finances-personal/consumers/Article-ec871eb0b072f11006.htm

  מי שרוצה דיור זול, יחפש איך להפוך את השוק לחופשי יותר (כדי לאפשר את הגדלת היצע הדירות, מה שבהכרח יוריד את המחיר שלהם).

  כשעובד סיני מסיים כמה שנות עבודה בתת תנאים במדינת ישראל, הוא חוזר לכפר שלו, ויכול לבנות בית עצום, ואף להשכיר את שירותיהם של אנשי כפרו כפועלי בניין אצלו.

  מאחר ובית בסופו של דבר הוא בסה"כ שילוב של בלוקים, קצת חשמל, קצת צנרת, שפכטל צבע ודלת כניסה, נהיה ברור שהסיבה האמיתית למחירי הדירות היקרות במדינת ישראל הוא ההיצע הנמוך שלהם מול הביקוש הרב.

 2. איילה סבאג

  מאמר "מר טעם" עוד ארגון גג מושחת קם לו בישראל וסידר לעצמו ה"כנסה" חודשית ומכבדת, דרך מאוד אלגנטית להתעשר על חשבון האזרחים אשר מתגוררים ברחובות. כמה מכם יצאו לפנסיה? כמה מכם סטודנטים? כמה מכם עזבתם ארגונים לחברתיים? כמה מכם חברים? שישבו וחשבו איך וכיצד להסתדר בחיים ויענה על הדרך "לגעת" בנושא קשה וכואב במדינה האשכנזית והציונית שאלייה אנחנו שייכים בלית ברירה. שתי דברים חשובים מאוד שמשרתים את הארגונים שחברו להם יחדיו 1. לנקות את מצפונם. 2. לדאוג להתעשרותם.
  לכו ותלמדו את הנושא בשטח ברחובות המדינה, תרדו אל העם ותחפשו את האמהות שנזרקות בכל יום עם ילידהם מהבית, לכו לגנים הציבוריים, לכו חפשו את האמהות שעובדות בזנות בכדי לשלם את השכירות החודשית. אתם ארגון אלגנטי מדיי, אתם מדברים בשפה יפה מדי דברים שלא מתאימים באופן נורמלי למצב. תקימו אוהלים, תקריבו את עצמכם ותקבלו מכות מהשוטרים ומהשב"כ, תקיימו פעולות ישירות , תחטפו את שר השיכון… אתם חנונים בני חנונים ובטוחה אני שרובכם אשכנזים לבנים שבאו לנקות את מצפונם ואם יש בנכם מזרחים הרי שהם משתכנזים. על מי באתם לעבוד? אתם יכולים להרשים רק את המשפחות המסכנות חסרות האונים שיאמינו לכם וילו בכם תקוות בלית ברירה עקב מצבם הקשה .