• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מתחדש המאבק הציבורי של תושבי כפר שלם

חררדו לייבנר

בשנה האחרונה חברת חלמיש הגישה תביעות וצווי פינוי כנגד כ-200 משפחות ותיקות בכפר שלם. הנהלת חלמיש מתעקשת להפחית באופן חד צדדי את דמי הפינוי המוצעים לתושבים ובמקביל מבקשת להתישם בבתי משפט. בינתיים, החוק החדש להפרטת קרקעות מינהל מקרקעי ישראל מציב סכנה חמורה לתושבים: קרקעות בכפר עלולות להימכר לכרישי נדל"ן בעוד  האנשים מתגוררים עליהן. כפי שכבר הוכח לפני כשנתיים במתחם מח"ל-משה דיין, אין לתושבים סיכוי לעמוד מבחינה משפטית מול זכויות קנייניות של בעלות פרטית. בתי המשפט נוטים כיום לנתק בין הפינוי ובין הפיצוי, ותושבים ימצאו את עצמם מושלכים לרחוב בטרם הוסדרו זכויותיהם וללא פיצוי. על כן, יש חשיבות עליונה להסדרה בהקדם של זכויות תושביה הוותיקים של כפר שלם על הבתים ועל הקרקעות או לחילופין לקביעה חד משמעית של הזכאויות לפיצויים כך שיתאפשר למי שיפונה להמשיך לקיים את חייו ועבודתו באותה סביבה שבה חי עד כה. כמו כן, צריך ליצור לחץ ציבורי שלא יאפשר למכור קרקע ציבורית שבה מתגוררים תושבים.

לתושבים רבים בכפר נשבר מהטרטור בבתי המשפט ומהתרגילים המלוכלכים של הנהלת חלמיש, חברה ציבורית (עירונית-ממשלתית), המתפקדת יותר כבעלת ברית של כרישי נדל"ן וחברות בנייה מאשר כחברה שאמורה להיות אמונה על האינטרס הציבורי, כולל התושבים עצמם.

אחרי עשרות שנים של קיפוח ואפליה ולאחר שבעשורים האחרונים הושגו שיפורים משמעותיים בתנאי חייהם – התושבים נחושים להיאבק על זכויותיהם ולא לוותר למי שרוצים לנשלם מתוך שילוב של תאוות בצע וגזענות. מצד אחד, עלה פלאים ערך הקרקעות והפוטנציאל הנדל"ני של שכונות דרום מזרח תל אביב. מצד שני, האוכלוסייה ממוצא תימני בכפר שלם לא קבלה ולא מוצעים לה הזכויות וההזדמנויות שניתנו לאוכלוסיות אשכנזיות ותיקות אשר התיישבו באותה תקופה.

כיום יש תסיסה גדולה בקרב הנתבעים ובקרב אלה שהבינו שצפויים להיתבע בקרוב. טועים טעות מרה מי שחושבים שניתן יהיה להשליך את האנשים מהבתים בהם נולדו ללא פיצוי הולם, מי שחושבים שניתן יהיה להתיש אותם או לעבוד עליהם.

וועד הכפר מקדם בימים אלה עם מספר חברי כנסת אוהדים יוזמת חוק בכנסת שאמורה להבטיח את זכויותיהם, אבל התושבים גם יודעים שכדי שחוק זה יקודם ביעילות ובמהירות המערכת הפוליטית כולה צריכה להבין עד כמה המצב קריטי ועד כמה הם נחושים להגן על זכויותיהם. לכן, באסיפות תושבים הוחלט על יציאה להפגנה ביום ראשון הקרוב, כפי שמפורט בהמשך, בכרוז המצורף של וועד הכפר.

נכון, המאבק הזה הוא קודם כל של תושבי כפר שלם. אבל, הוא גם מאבק לצדק חברתי בסיסי, כנגד המשך הקיפוח והאפליה העתית הגזענית בעידן ההפרטה, לבלימת הקומבינות של הון-שלטון ושינוי מדיניות בסוגיית הקרקעות והדיור, ולמען העדפת זכויותיהם של התושבים על פני אינטרסים נדל"ניים.

המאבק הזה הוא גם המאבק של כולנו, בואו להפגנה ותראו לתושבי כפר שלם שהם לא לבד!

וועד כפר שלם

הפגנת חירום

 נגד חלמיש המנשלת אותנו מזכויותינו לבית, לקרקע ולפיצוי הולם תמורת פינוי.

נגד צווי ההריסה והתביעות המשפטיות לתושבי כפר שלם.

נגד מכירת הקרקעות ליזמים ולנדל"ניסטים מקורבים.

בעד הצעת חוק חדשה המבטיחה ומסדירה את זכויותינו לקרקע ולפיצוי הולם במקרה של פינוי.

בעד קבלת היתרי בניה ושיפוץ לבתינו.

בעד קבלת תנאים הולמים למחיה בדומה לכל תושבי תל אביב.

בואו להיאבק על הבית שלנו,

על הזכויות שקבלנו מהורינו ועל עתיד ילדינו!

ביום ראשון, י באלול, ה- 30.08.09, בשעה 19:45,

מתכנסים במרכז הכפר (ליד סעדיה),

רח' מדמון ורח' אסא קדמוני

כנראה שיעניין אותך גם: