החינוך הנמוך של גדעון סער (וגם של רבקה כרמי)

אבנר בן עמוס

קו ישר מוביל בין תכניותיו של שר החינוך, גדעון סער, כפי שפורסמו בעיתוני סוף השבוע לקראת פתיחת שנת הלימודים, ובין התבטאויותיה של רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, בתגובה למאמרו של ד"ר ניב גורדון בלוס אנג'לס טיימס. הקו הזה צריך להדאיג את כל מי שסבור שהחינוך בישראל אמור לעודד חשיבה ביקורתית, גישה פלורליסטית ועמדה רב-תרבותית.

כל חטאו של גורדון היה שכתב, כאדם פרטי, את מה שידוע זה מכבר לכל מי שעיניים לו בראשו: כי בשטחים שישראל כבשה ב – 1967 מתנהל משטר של אפרטהייד שבו האדונים הם המתנחלים בעוד שהפלשתינאים ניצבים מולם משוללי כל זכויות אזרח. הוא גם הציע להטיל חרם על ההתנחלויות, כאמצעי הלחץ היחיד שיכול להשפיע על מדיניות הממשלה. אין צורך להסכים עם כל דעותיו על מנת להכיר בזכותו לומר אותן מעל כל במה שהיא. אך התגובה של גדעון סער לא אחרה לבוא: הוא טען כי המאמר מעורר שאט נפש, וכי הוא ראוי להוקעה. נשיאת האוניברסיטה בה מלמד גורדון מיהרה להחרות אחריו, תוך שהיא מגנה את "השקפותיו ההרסניות" וטוענת כי אוניברסיטת בן-גוריון היא "מוסד ציוני" וכי אין בה מקום למישהו שחושב כגורדון. כרמי מגלה בתגובתה חוסר הבנה בסיסי הן לגבי עיקרון חופש הביטוי והן לגבי מהות האוניברסיטה, שאמורה להכיל את הדעות השונות של המרצים בה, ומשום כך אינה יכולה להיות "ציונית" או "פוסט-ציונית", כשם שאינה יכולה להיות "רפובליקנית", "דמוקרטית" או "קומוניסטית" – ואם היא כזאת, אבוי לחינוך הניתן בה. אבל כרמי אחראית, למזלנו, רק על מקטע מסוים של החינוך הגבוה, ומשום כך נזקיה מוגבלים. גדעון סער, לעומת זאת, אמור להוביל בשנים הקרובות את מה שמסתמן יותר ויותר כמערכת החינוך הנמוך. 

בראיונות שחילק לעיתונים הוא שב ומזכיר את מחויבותו ל"ערכים", אבל התבוננות בתוכניות שהוא מבקש לקדם בשנת הלימודים הקרובה מעלה חשש כבד לגבי סוג הערכים אודותיו הוא מדבר. התוכניות האלה כוללות, בין השאר, מתן תגמול כספי (מוסדי ואישי) לבתי ספר שיגדילו את אחוזי המתגייסים לצה"ל; עידוד סיורים מודרכים באתרי מורשת קרב;  הכנסת שירת ההמנון לבתי הספר; חיוב כל התלמידים לבקר בירושלים; יצירת מקצוע לימודים חדש – "מורשת ותרבות ישראל" – אשר אינו מכיר בריבוי הגוונים ביהדות, והגדלת מספר המשתתפים בתכנית "מסע ישראלי" של עמותת "בראשית". התכנית האחרונה היא, אולי, המדאיגה ביותר, דווקא בשל יעילותה. על פי כתבתו של אור קשתי (הארץ, 5.7.2009) מדובר בסיור בן שבוע ימים ברחבי ישראל אשר ממומן בחלקו על ידי מיליונר קנדי אוונגליסט, ג'ים פטיסון, ומאורגן בשיתוף פעולה עם אנשי מינהל חברה ונוער במשרד החינוך. הסיור, שאמור לחזק את "הזהות האישית, היהודית והציונית" של התלמידים, כולל גם פעילויות טקסיות וחברתיות שונות, ומסתיים בביקור בגבעת התחמושת ובכותל המערבי בירושלים. לכאורה – פעילות חינוכית מבורכת; אבל כאשר מסתבר כי בראש עמותת "בראשית" ניצב הרב מרדכי אלון, שהשקפותיו המדיניות אינן רחוקות מאלה של אחיו, הרב בני אלון, הח"כ לשעבר מטעם "מולדת", נחשף הגוון הדתי-לאומי של המסע. כפי שמציין אחד מאנשי משרד החינוך המצוטט בכתבה, יש למסע השפעה רבה על התלמידים "לפחות כמו המסע לפולין" –  סיור משפיע אחר, שהמסקנה העיקרית אליה מגיעים התלמידים שמשתתפים בו היא כי "אנחנו צריכים צבא חזק".

הסך הכל המצטבר של הפעילויות הללו אינו יכול אלא להוביל למסקנה כי בתי הספר בישראל יהפכו בחסותו של סער למוסדות שתכליתם העיקרית היא לשמש להכשרת כוח אדם לצבא. מזה זמן רב, אמנם, ה"ההכנה לצה"ל" בבתי הספר אינה מסתכמת רק בכמה מפגשים עם פסיכולוגים וקציני צבא אלא מתפרשת על פני מכלול המעשה החינוכי. אולם אנו עדים עתה לקפיצת מדרגה, שמצטרפת למסע יחסי הציבור של קצין חינוך ראשי נגד ה"משתמטים" ולהתנכלות המתמשכת לאנשי "פרופיל חדש". סער מזכיר, אמנם, בראיונות ערכים כגון "חינוך לסובלנות, וקבלת האחר והשונה", אבל אלה אינם מתיישבים עם המיליטריזם הבוטה, הלאומיות הצרה והיהדות המפדלניקי"ת שבאים לידי ביטוי בתכניות החדשות. אין זה מקרה שהמסלול של "מסע בראשית" אינו כולל אף כפר ערבי, או שהביקור בירושלים מתעלם משכונות "רגישות" כגון סילוואן או שייח ג'ראח, שבהן מנושלים הפלשתינאים מבתיהם. ה"אחר והשונה" אינם כוללים, כמובן, את הערבים, או את אלה שחושבים כמו ניב גורדון.  

ועוד לא דיברנו על ה"פתיחה המבוקרת של אזורי הרישום" שתאפשר סלקציה של תלמידים, על השימוש החנפני בסלבריטאים כמורים לשעה, ועל הפיכת תגמולים כספיים לכלי לעידוד למידה. סער, במיטב המסורת של הימין החדש, משלב את הלאומיות עם האמונה בכלכלת השוק. כאשר המודל העסקי, התחרותי משתלט על מערכת החינוך, הדבק היחיד שמחבר את השברים הוא הפטריוטיזם. 

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  שכחתם להזכיר, שבנוסף לגנרלים, יוזמנו להרצות גם מנכלים גזלנים של חברות מסחריות, כמו סלקום, ואחרות.
  אכן, מתאים מאוד לתוכניתו של סער, שטיפת המוח של פושעים, פושעי מלחמה שיועמדו בעתיד לדין, ופושעים כלכליים,שדורסים ועושקים את קורבנותיהם, ושגם הם יועמדו לדין.
  מורשת ישראל=מורסת ישראל
  שבתאי לוי

 2. אסף שוחמי

  רב-תרבותיות, קבלת השונה והאחר, הם מושגים שלרוב משמשים כייפוי לשון למטרה ברורה – השארת האחר ככזה ולא שילובו או שינוי ההתייחסות אליו משונה לשווה.

  לפי מה שסער אומר, לא ישתנה כאן שום דבר. המילה "ערכים" היא תרגום ל"קדימה לגולני", כמו תמיד. גם זה, וגם אופק חדש, יגרום לשחיקה אדירה בכוח של המורים ובכוח הדברים שהם יכולים להעביר לתלמידים.

  את "משתמטים" אני הכי אוהב – יצירת ההפרדה בין ה"בוגדים" לבין ה"פטריוטים" רק תורמת לפילוג בחברה האזרחית, ואין ניסיון להביא אותה לידי פתרון. אם יש בעיה עם מי שלא רוצה לשרת, תמיד יש איך לפתור אותה. אף אחד, כמובן, לא מדבר על כך שהצבא משחרר על ימין ועל שמאל אנשים, פוטר אותם משירות מסיבות אי-אלו, יש כאלו ש"לא מתאימים", יש כאלו ש"חסר להם אנזים X" וכאלו שמשתחררים עקב "צמצום כוחות" (ולאחרונה גם התבשרנו שוב שגם עם חולי סרטן הוא לא רוצה להתעסק – באשר לבחורה שהתגלה אצלה סרטן לאחר שעברה קורס קצינים וחתמה קבע, והצבא פשוט שחרר אותה לאנחות).

 3. דרור ק

  בשבוע האחרון לא הייתי בארץ, ולא יכולתי לעקוב אחר השתלשלות הפרשה. אני רוצה לשאול, כיוון שהעניין חשוב מאוד:
  האם ד"ר ניב גורדון קרא להחרים את ההתנחלויות? את ישראל? את האוניברסיטאות בישראל?

  קריאה להחרמת ההתנחלויות היא הבעת דעה לגיטימית בהתחשב בעובדה שהכותב אינו מתנחל, ושרוב ההתנחלויות הוקמו כצעד פוליטי, ולפיכך הן חשופות לצעדי מחאה פוליטיים.

  קריאה להחרמת האוניברסיטה היא צעד בלתי לגיטימי כל עוד הכותב לא התפטר ממשרתו באוניברסיטה. אי-אפשר להחזיק את החבל משני קצותיו. כמו כן, האוניברסיטה אינה מוסד פוליטי, ועקרון החופש האקדמי חל עליה ומחייב אחרים להימנע מלהחרים אותה כל עוד היא שומרת על חופש אקדמי.

  גם קריאה להחרמת מדינת ישראל היא צעד בעייתי כל עוד הכותב עובד באוניברסיטה שממומנת על-ידי מדינת ישראל. אפשר לבקר את המדינה, אבל לקרוא להחרמתה בשעה שהיא משלמת את משכורתך? מוטב להתפטר קודם. בנוסף, כאזרח ישראלי יש לכותב אמצעים להשפיע על מדיניות המדינה. האם הוא נקט בכל האמצעים האלה לפני שקרא להחרים את המדינה שמנפיקה את דרכונו?

 4. בולס שקמים

  אתם לא רואים שכל זה, וכל מה שהם עושים בכלל, הם פרפורי הגסיסה האחרונים של הציונות. תנו להם שנתיים-שלוש, שבע מקסימום, והם נעלמים מעל פני האדמה. אז מה יש לם להתרגש? במקום זה תשיגו דרכונים זרים לילדיכם, כדי להצילם. כל שאר הדברים והדיבורים – דברים בטלים.

 5. בנצי

  עבודה רבה לפנינו.

 6. הילית קיש

  מה הועילו שנים של מאבקים נגד הכיבוש, נגד הגזענות, נגד התאגידים ותהליכי הון=שלטון? תראו עד כמה כל הרעות -החולות האלה משגשגות! עכשיו הם רוצים גם לגזול את נפשות ילדינו בגיבוי תוכנית החינוך המיליטריסטית-גזענית. איך נוכל להציל ל את ילדינו מפניה? האם לא צריך להזעיק את כל המזועזעים ולהקים תנוע שתיקרא "חינוך אחר עכשיו" או כל שם אחר ובלבד שתוכל להכיל את כל ההורים שאינם מוכנים שילדיהם יובלו על-ידי שוטפי מוח מצדיקי הכיבוש, המיליטריזם והגזענות

 7. משה לופיאנסקי

  אילו ניתן לי לדבר עם הנשיא הרי שכך הייתי אומר לו:
  כבוד נשיא ארה"ב מר ברק אובמה,
  דע לך שרבים רבים מאתנו במדינת ישראל משתוקקים לכך שישראל תחזור להיות מדינה נורמלית. אין לנו כל ענין בהגדלת שטחה של המדינה. אנו מעונינים להפטר מההתנחלויות. ברור לכולנו שלאחר החזרת המתנחלים לישראל, גם הכבוש הצבאי "הרגיל" יבוא אל קיצו תוך זמן קצר יחסית, כי לא יהיה בו צרך. חייב הינך, אדוני הנשיא, להיות מודע לכך, כי הדרך האחת והיחידה ואין בלתה שבאמצעותה תוכל להצילנו היא דרך הכפיה.
  עליך ל-כ-פ-ו-ת על ישראל להחזיר את המתנחלים לישראל. זכור: שפת הכפיה היא השפה היחידה שאותה ממשלת ישראל מסוגלת להבין ורק לך, אדוני הנשיא, ישנה היכולת וישנם האמצעים לבצע את הכפיה המבורכת הזאת. אנא הושיענו נא, כפה שלום עלינו.אם אכן כך תעשה,אדוני הנשיא, הרי שתכנס להיסטוריה היהודית, כגדול חסידי אומות העולם.

  וקורא אני לישראלים ההגיוניים – קראו וחתמו:
  http://www.gopetition.com/online/29273.html

  בדקו את שמות החותמים ותבינו עד כמה חמור ורציני הענין.

 8. מורה

  בשנה שעברה השתתפתי בטיול שנתי שחלקו הגדול היה ב"עיר דוד" בליבו של כפר סילוואן.
  ואכן היה זה חינוך לערכים….
  (וראו את הפוסט של מירון רפפורט באתר זה לגבי המקום)
  וזאת רק דוגמא אחת

 9. דני כרם

  הגם שאני מסכים ותומך בקו הכללי של תכני האתר וברוב מה שנאמר במאמר, אני חושב שגם תומכים כמוני ראוי שיורידו את המרכאות מנושא המשתמטים מגיוס ויצטרפו למסע נגדו. ניתן לכפור בדרך, בתכנים ובמגמות דרכם מעודדים להתגייס אך לא בעצם העידוד.
  כל עוד צבא לנו, חשוב ש"עוקציסטים", בניהם ונכדיהם המתחנכים על ערכי השוויון החברתי, בבית אם לא בכיתות, ימלאו את שורות הצבא אם איננו רוצים שבעתיד הקרוב יסתערו כוחותנו כשארון הברית מוביל ושבמידה ויהיה צורך לפנות התנחלויות לא יהיה מי שיתן פקודה ומי שיבצעה.

 10. אזרח

  במקרה של ניב גורדון.

  הגוף הזה משמש כצנזור על המחשבה וחופש הביטוי של האקדמאים בישראל.

  יהודי ארה"ב הרי צריכים לקבוע למרצים ולפרופסורים מה לחשוב ומה להגיד, אם האוניברסיטה רוצה תרומה…

 11. דרור בל"ד

  פשיזם ע"פ ההגדרה.פשיזם זה אינו מפתיע כלל וכלל כשבוחנים את מהותה של הציונות מרגע התהוותה.אז הופך גדעון סער לעוד שלב,שלב כשאר השלבים בהתהוותה של הציונות עד ימינו אלה.

  זועק מרה סער:"הגענו כחברה קולטת עלייה במדינה ציונית לשפל מוסרי, לשפל ערכי".(הארץ).

  אכן כך.סער (נראה לאחרונה בכיכר רבין ) זועק גזענות,פרס ,("גורמים מצפון אפריקה גנבו לנו את המפלגה")קורא לצאת לרחובות,נתניהו,מומחה לענייני טרור (וראו את ספרו בנושא זה) מכנה את דחיית התלמידים האתיופים : `פיגוע מוסרי`. האשכנזים, ששכחו מה זה להיות יהודים,מצקצקים בלשונם,והרב עמאר מסרב לקבל תלמידים אתיופים. משיקולים הלכתיים הוא נאלץ לדחות בקשת סער לקליטת תלמידים אתיופים בבתי ספר ממלכתיים.(הארץ)

  הזכיר סער מדינה ציונית.במדינה ציונית,הרואה את סלע קיומה בהבטחת הרוב היהודי ובהדרת הגויים,מביאים יהודים (ע"פ חוק השבות),אח"כ מסבירים לעולים כי הם בעצם אינם יהודים (ע"פ ההלכה),דורשים את גיורם ע"י שליחת הילדים לבי"ס דתי\חרדי (אחרת הגיור לא יהיה בתוקף),מושיבים אותם ללמוד דברי תורה (וזהו),טוענים כי אינם מסוגלים להבין את שפת הקודש,אך לא מתירים להם ללכת לבי"ס חילוני,שם אולי כן יתקבלו(ואולי לא,גם אשכנזים חילונים לא בהכרח ירצו שילדיהם ילמדו עם אתיופים). מאידך,ישאפו האתיופים להיות יהודים כמו כולם (הבטיחו להם כי כאן כולם יהודים),לשרת בצבא כמו כולם (אמרו להם כי כולם משרתים בצבא),להיות נאמנים למדינה (להיות ציונים,כמו כולם).מול כל אלו עומד הגוי.

  "מה היה הגוי בשביל היהודי?האם היה,בפשטות,הלא-יהודי?שלילה שהיא מרכיב הכרחי בתודעתו העצמית ובזהותו של היהודי,[…]הגוי הוא תמיד מה שהוא ע"פ מה שהינו בשביל היהודי,ותמיד בתוך שדה-שיח מוגדר הקובע את מקומו".עדי אופיר-עבודת ההווה,עמ` 52

  חה"כ שלמה מולה אמר לאזרחי מדינת כל גזעניה את מה שכולם יודעים וכולם שותפים לו: "הבעיה אינה רק של עולי אתיופיה. מדובר בהחלשת החינוך הממלכתי והגדלת בתי הספר הפרטיים במסווה של חופש חינוכי. המאבק נמצא רק בתחילתו".

  צודק מולה.זוהי הניאו שמרנות.אך היא מהווה רק חלק קטן מהציונות, הרקובה מהיסוד.עדי אופיר מתאר בספרו `עבודת ההווה`
  את החיבור בין התיאולוגי לבין האידאולוגיה הציונית:

  "אסטרטגיית התגובה הדתית לציונות נגזרה ועודנה נגזרת מן המבנה הדו-שכבתי של חומת ההתבדלות היהודית,ויש לה שני מסלולים עיקריים.מצד אחד,אם נחלשת החומה שמציב הגוי – היהודים החילונים נדמים לגויים בהלכותיהם, רוב הגויים חדלו לאיים ומול אלה שעודם מאיימים ניצב כח צבאי יהודי – מחזקים את החומה שמציב השיח ומצופפים את הרשת ההלכתית ששומרת על ההתבדלות היהודית. מצד שני, אם מוכנים "לעלות בחומה" ולהשתתף במידה זו או אחרת במפעל הציוני, מעצימים את הדימוי המאיים של הגוי ומבקשים להתעמת איתו, כדי שאפשר יהיה שוב ושוב להבדל ממנו תחת אש, במחיר דמים, כדי לשמר את האיום, לבל יפוג חלילה".
  (עמ` 79-80). ובהמשך:
  "המהפכה הציונית שביקשה לשנות מהיסוד את היחסים בין יהודים לגויים, שינתה הכל אולי, חוץ מעצם הזדקקותו של היהודי לגוי כדי להתבדל ממנו.[…] הציונות קיבלה מן השיח הרבני את הגדרת הגוי על דרך השלילה, את תפקידו המתחם ואת חלקו בהגדרה העצמית של היהודי. היא העתיקה את הניגוד העקרוני בין היהודי לגוי מהקשריו הדתיים ונתנה לו ארטיקולציה בשיח לאומי והיסטורי".(עמ` 83-84)

  כך היה עם היהודים-ערבים, כך היה עם היהודים-רוסים ,וכך גם עם היהודים-אתיופים. אחרי שהתחנכו במוסדות החינוך הציוני, הם ילכו לצבא ויילחמו בגויים. והאשכנזים? ימשיכו לצקצק בלשונם ולזעוק: גזענות.

 12. יובל

  נראה לי שכותב המאמר לא טרח אפילו לקרוא את המאמר שניב גורדון כתב, או שהוא לא הבין אותו, או שהוא משקר ביודעין. אין שום הסבר אחר. גורדון כתב בפירוש שהוא תומך בתנועת BDS שמדברת על חרם כללי על ישראל, כולל חרם אקדמי. כלומר, גורדון תומך בחרם על האוניברסיטה שבה הוא מועסק.
  בוודאי שיש לו זכות לומר את דעתו, אבל לעשות את זה בזמן שהוא ממשיך להחזיק משרה באוניברסיטה? אין גבול לצביעות? ומישהו עוד מתפלא שנשיאת האוניברסיטה אמרה שמי שקורא להחרים את המוסד שהיא עומדת בראשו אין לו מקום באותו מוסד?

 13. מיכה רחמן
  כבר מזמן אנחנו בדפנסיבה. הימין החדש והישן בישראל הצליחו להשליט את סדר היום, ואת השיח האורווליאני שלהם. כשמדברים על "ערכים" שוב אין בהם היסוד של חירות ושיוויון לכל בני האדם באשר הם. מדברים על הערכים בשפה אוניברסאלית, ומתכוונים תמיד ליהודים בלבד. היום כמעט אין מישהו המערער על ההגיון הבסיסי של המתנחלים והימין שהערך המרכזי הוא מה שטוב לעם היהודי. הדיבורים שלהם על כמה הם ערכיים, וכמה צריך לטפח את ערכי הצינות ממש נוטפים נופת צופים. קבוצת אידיאליסטים עולה ומקימה מאחז. כמה הם מאמינים ברעיון. גם התקשורת נשבתה בקסמיהם. ראה למשל את הכתבה של נחום ברנע, במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות" (28.8.09).
  ברנע אינו מוצא לנחוץ לשאול אפילו פעם אחת את המתנחלים, אותם הוא מציג באופן חיובי כל-כך, האם אינם מרגישים יסורי מצפון על כך שהם גם אחת הסיבות וגם לוקחים חלק חשוב בכיבוש אכזר, כולל גזל אדמות פלשתינים לאור היום. וכך על ידי השכחת הכיבוש, השיח הזה של האידאלים הציוניים של כיבוש הארץ, היום כמו אז, הופך לאידיאליזם צרוף. הכיבוש הוא התיישבות מלאת אידאלים, כיבוש הוא שלום ואהבת לרעך כמוך (בין היהודים), והמלחמה המתמדת הנכפית על כולנו הופכת לשלום של סטאטוס קוו (תוך המשך בניין ההתנחלויות) שימשך לנצח.
 14. ע.ג

  חופש הביטוי? מותר לי לדעתך להטיף לעשות טרנספר של כל הערבים בין הירדן לים? מה בענין הטפה לאיסור כניסת כל מוסלמי לכל ארץ מערבית כי כל טרור היום הוא טרור מוסלמי? אני בטוח שזה לא במסגרת חופש הבטוי שאתה מסכים לו. אבל להחרים את היהודים, לספר שהם הורגים פלשתינים תמימים כדי לקצור איברים, שהם עושים מצות מדם ילדים מוסלמים זה בטוח מותר. חופש ביטוי לא?

 15. דרורק ק

  חופש ביטוי יש, אבל יש גם בושה. היום הסתבר שתנועת בל"ד קיימה כינוס במרוקו שבו השתתפו גם גורמים מחיזבאללה. חיזבאללה, למי ששכח, היא תנועה דתית שיעית קיצונית, שמנסה להשליט שלטון שיעי טוטליטרי בלבנון. תנועה זו עשתה כמיטב יכולתה למנוע את נסיגת כוחות צה"ל מדרום לבנון במחיר המשך סבלם של אזרחי לבנון, וגם לא היססה אחרי הנסיגה לפתוח במלחמה נגד ישראל, מלחמה שגבתה את חייהם של מאות לבנונים וישראלים. במהלך אותה מלחמה, קיים מנהיג בל"ד, שהיה גם חבר כנסת, שיחות עם אנשי חיזבאללה ואף קיבל מהם כסף תמורת השירות. לאחר שהתגלה הוא נמלט מהארץ. לאחר המלחמה ניסה חיזבאללה להשתלט בכוח על לבנון, אך נכשל (בינתיים). אנשי בל"ד לא גינו את הניסיון הזה. נחזור לידיעה מהיום – מסתבר שערבי ישראלי שהשתתף בכינוס, פנה לאנשי חזבאללה שהשתתפו בו גם הם, בהצעה לרגל לטובת חזבאללה. האיש נתפס, אולם עד לרגע זה לא שמעתי מילת גינוי אחת לניסיון המסוכן הזה שעלול לערער את מעט האמון שעוד נשאר בין אזרחים יהודים לאזרחים ערבים בישראל.

  גם היום מופיע כאן תומך בל"ד ומוקיע את הציונות, את היהדות, וכל דבר שקשור אליהן, ומשים עצמו דמוקרט וחכם מכל אדם. לפחות את היום הזה הוא צריך להקדיש לבושה.

 16. דני זמיר

  כותב המאמר לוקה באי יושר קיצוני או בכשל לוגי אדיר. ניב גורדון הציע להחרים את מדינת ישראל כולה. זכותי המלאה כישראלי הנאבק למען ישראל אחרת, שויונית והוגנת יותר, לראות בו אויב שלי ולעשות כל שאפשר כדי לפגוע בפרנסתו ובנוחות שהותו כאן. ממילא עם האנטי ישראליות הבוטה הזו הוא ימצא חיבוק חם אוהב ומכניס בחו"ל אצל הצבועים והחסודים, וישכתבו לפהה ישעזור לו למצוא ו ית בלונדון.

  אני חושב שמי שלא מבסוט מהאופן שבו הצבא מתנהל צריך להתגייס אליו ולהשפיע על דמותו, ובישראל- בניגוד גמור למה שכתבו כאן חלק מהמגיבים- יש מיתאם וקשר ישיר בין אחוז הגיוס של בןוגרי בית ספר פלוני לאחוז הפעילות הפרו חברתית של בוגרי אותץו בית ספר, בין השאר כי גיוס לשירות משמעותי מבוסס על אתוס של תרומה חברתית.
  אינפלציית השימוש בביטויים: מיליטריסטי, פשיסטי, וחופש הביטוי כאשר הם מכוונים אך ורק כנגד פעילות פרו ישראלית ופרו ציונית, ואסורים בשימוש כאשר מדובר בפעילות פלסטינאית וערבית מוכיחה את חולשת הטוענים שמתחמקים מהתמודדות עם המציאות שלעיל.
  אחרון ולא חביב: מי שמזהה עצמו כאנטי ציוני וכחבר בל"ד לא רלבנטי לדיון על מהות ישראל כמדינת העם היהודי, משום שמדובר במפלגה שעל פי חוק היסוד במדינת ישראל צריך לשלול את זכותה להתמודד על מקום בבית הנבחרים, ושמנהיגה נמלט מהארץ לאחר ששיתף פעולה עם החזבאללה.

 17. דרור בל"ד

  שקר 1-"חופש ביטוי יש, אבל יש גם בושה".
  בושה אין.איפה הבושה של המופיעים באתר wanted.org.il ושל אלו שהצביעו להם?
  שקר2-" היום הסתבר שתנועת בל"ד קיימה כינוס במרוקו ".
  –"מחנה קיץ שאירגנה תנועת הצעירים הלאומים הערבים. המחנה מתקיים מידי שנה באחת ממדינות ערב, ולוקחים בו חלק גם צעירים מבל"ד".(הארץ).
  שקר3-"תנועה זו[חיזבאללה] עשתה כמיטב יכולתה למנוע את נסיגת כוחות צה"ל מדרום לבנון".
  –חיזבאללה אילצה את ישראל לסגת מדרום לבנון.זו היתה מטרתה המוצהרת.
  שקר4-"לא היססה אחרי הנסיגה לפתוח במלחמה נגד ישראל,"
  –ישראל פתחה במלחמה
  שקר5-במהלך אותה מלחמה, קיים מנהיג בל"ד, שהיה גם חבר כנסת, שיחות עם אנשי חיזבאללה ואף קיבל מהם כסף תמורת השירות."
  ראה בנושא זה:שב"כ שלום-אורי אבנרי (קדמה)
  אלוני:"השב"כ תפר תיק לעזמי בשארה"(הארץ)
  כל מה שרצית לדעת על השב"כ-איריס יער אדלבאום(אתר רשימות)
  ישראל התעייפה מהמשחק הדמוקרטי-אילן פפה(אתר מחסום)
  הרשימה מלאה :לא לפרשת בשארה-מתי שמואלוף
  http://www.notes.co.il/mati/31036.asp

  "אנשי בל"ד לא גינו את הניסיון הזה."-בל"ד לא מתערבת בענייניה הפנימיים של לבנון.
  שקר6-"ערבי ישראלי שהשתתף בכינוס, פנה לאנשי חזבאללה שהשתתפו בו גם הם, בהצעה לרגל לטובת חזבאללה"
  –.אביו של החשוד, עו"ד פואד סולטני, טען היום בראיון לקול ישראל כי כתב האישום "מנופח לצרכים פוליטים. על פניו, נראה כי כתב האישום חמור. אני כבר יכול להגיד שכתב האישום נופח מטעמים פוליטיים ואני אטען שהבן שלי זכאי, וזאת נעשה בית המשפט".
  (הארץ).
  שקר7-"עד לרגע זה לא שמעתי מילת גינוי אחת …"
  –תגובת בל"ד: לא היינו תומכים בפעילות שכזו, העומדת בניגוד למצע המפלגה

  מבל"ד נמסר בתגובה כי "ראוי סולטאני הוא בגדר חשוד לא יותר. הניסיון מלמד אותנו שהשב"כ והמשטרה מנפחים עניינים כאלה, ובסוף ההר מוליד עכבר. אנו עומדים על כך שלסולטאני יש את זכות החפות כל עוד לא עמד למשפט", נאמר בהודעה. "העבירות כביכול, והחשדות כביכול המיוחסים למר סולטאני, רחוקים מאוד מהמצע הפוליטי של המפלגה ומדרכי הפעילות שלה, וממילא למפלגה אין כל קשר לעניין. אדרבא, בל"ד מחנכת ומובילה את פעיליה ואת הנוער שלה לפעילות פוליטית לגיטימית חוקית, ומעולם לא קראה לפעילות כלשהי שאינה במסגרת זו".

  עוד נאמר בהודעה כי "לבל"ד מצע פוליטי מחייב לכל פעיליה וחבריה, מצע זה מציב גבולות ברורים בפני הנוער, ומציג בפני אותו נוער אופציה פוליטית דמוקרטית, שדרכה הוא יכול להגן על ערכי החירות והצדק שבהם הוא מאמין. וכל פעילות שחורגת מגבולות הפעילות הפוליטית החוקית של בל"ד, הינה פעילות אינדיווידואלית, וממילא אינה מייצגת את דרכי פעילותה של המפלגה. לכן, כל ניסיון להדביק למפלגה עמדות או פעילות שאינן במסגרת מצעה הפוליטי, או דרכי המאבק והפעולה שלה, אינו אלא רדיפה פוליטית וניסיון אנטי דמוקרטי לפגוע בלגיטימיות של המפלגה".

  "הניסיון לנצל פרשה זו או אחרת כדי להכפיש ולהכתים את בל"ד ולפגוע בה, הינו אקט אנטי דמוקרטי. ניסיון זה יכשל, כמו שנכשלו ניסיונות קודמים לפגוע בזכותה של המפלגה לפעילות והשתתפות פוליטית", נכתב בהודעה שהועברה ל"הארץ".
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1111338.html

  שקר8-"לפחות את היום הזה הוא צריך להקדיש לבושה"
  –מישל פוקו:"השגעון עומד בדיוק בנקודת המגע בין החלומי למוטעה.בשינוי צורותיו הוא עובר על פני השטח שבו הם נפגשים.השגעון שותף הוא עם השגגה באי-האמת,ועם השרירות בחיוב או בשלילה.מן החלום נוטל השגעון את שטף הדימויים ואת הנוכחות הססגונית של תעתועי-חושים,אך בעוד השגגה אינה אלא אי-אמת,ואילו החלום אינו מאשר ואינו שופט,הרי השגעון ממלא את החלל הריק של השגגה בדימויים,ומקשר בין תעתועי חושים ע"י שהוא מאשר את הכוזב".
  (תולדות השגעון בעידן התבונה,עמ`86,הוצאת כתר, תרגם אהרן אמיר).

  דני זמיר לוקה באי יושר קיצוני או בכשל לוגי אדיר.
  הבל1-"מי שלא מבסוט מהאופן שבו הצבא מתנהל צריך להתגייס אליו ולהשפיע על דמותו."
  –מי שלא מבסוט מהאופן שבו מפלגת בל"ד מתנהלת צריך להתגייס אליה ולהשפיע על דמותה.
  הבל2-"…מוכיחה את חולשת הטוענים שמתחמקים מהתמודדות עם המציאות שלעיל.
  –ראה מישל פוקו
  הבל3-"מי שמזהה עצמו כאנטי ציוני וכחבר בל"ד לא רלבנטי לדיון על מהות ישראל כמדינת העם היהודי."
  –מדוע?
  –הבל3א-"משום שמדובר במפלגה שעל פי חוק היסוד במדינת ישראל צריך לשלול את זכותה להתמודד על מקום בבית הנבחרים"
  הבל3ב-:"מנהיגה נמלט מהארץ לאחר ששיתף פעולה עם החזבאללה."

  — חברי בל"ד בפרט,והפלשתינאים אזרחי ישראל בכלל,רלוונטים לדיון על מהות ישראל כמדינת העם היהודי,היות ואדמתם נשדדה וארצם נגזלה.גם הציונים הצבועים,שהשתמשו במושג "יהודי" ו"חוק
  השבות" המכיל את ההגדרה הלא מוגדרת של "יהודי",רלוונטים בדיון,כדי שאפשר יהיה להוכיח להם,שוב,עד כמה האידיאל הציוני הוא גזעני,קולוניאליסטי,ומבוסס על אפרטהייד.מיהו יהודי,מר זמיר?
  איך אתה מגדיר אותו? איפה בתגובתך נמצאת התייחסות רצינית לעניין זה?להשפלה שהוא גורם לאתיופים?לרוסים?לפלשתינאים? ראה את התייחסותו של ליבוביץ לשאלה זו:

  `:"אין לדבר כאן על יהדות מבחינה רעיונית,מאחר ורעיונות הם הפקר, וכל אחד יכול לראות בהם מהרהורי ליבו. וכל עוד ניתנת רשות למתווכחים "להגדיר את היהדות" מהרהורי ליבם ומנטיותיהם והעדפותיהם האינטלקטואליות או האמוציונליות ולעשות את היהדות מושג סובייקטיבי לגמרי- אין הויכוח אלא פלפול סמאנטי בלבד" מתוך- "יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל", הוצאת שוקן, פרק היהדות, העם, המדינה, עמ` 235

 18. דרור ק

  בערבית כבר נאמר "לעצלן תירוצים רבים", וקבל תוספת מיהודי ציוני: גם לפנאט תירוצים למכביר. זה לא בדיוק בל"ד אלא תנועה דומה, הוא לא בדיוק דיבר, הוא רק עשה סימנים, הוא רק חשוד, השב"כ מנפח, ובכלל הציונים הארורים האלה תמיד מפריעים לחגיגה.

  הידיעות שלך על חיזבאללה והאינטרסים שלו כל-כך עלובות, שרק זה אמור לגרום לך בושה וכלימה, שלא לדבר על הבושה והנזק שחוללה התנועה שאתה תומך בה, אבל אתה עדיין ממשיך לכתוב ולתרץ כאילו אתה החכם באדם. פשוט לא להאמין.

 19. ירדנה אלון

  מצטערת, אך לא רואה ממש את הקשר בין שני הדברים,ניב גורדון זה דבר אחד לגבי דידי , ומערכת החינוך הישראלית וגדעון סער שר החינוך זה דבר שני זה שמר גורדון ניב הוא מרצה במערכת החינוך האקדמית לא אומר ולא קשור לגדעון סער אלה שני נושאים נפרדים לעניות דעתי הבלתי קובעת .
  ניב גורדון – כתב רשימה נגד האפרטהייד בשטחים  (הקולוניות),וקרא להחרים אוניברסיטאות או מה שזה לא יהיה בקיצור כתב פאשקוויל נגד ישראל והציונות אני קוראה לזה פאשקוויל מפני שזה הסיגנון הנהוג בקרב עדות בני ברק, מאה שערים, וברוקלין, כשרוצים להשמיץ מישהו כותבים עליו פאשקוויל, בכלל "עשיית חרם" על מישהו או משהו זה מנהג יהודי אירופוצנטרי נפוץ מאוד בניגוד ליהודים המזרחים, שלא ממהרים להלבין פני אדם ברבים ובפומביות שכזו. למה אני מקשרת את זה לנושא האשכנזי-מזרחי? ושם אני ממקמת את ההקשר ולא במערכת החינוך,ולא משתמשת בפלאטפורמה של הפאשקויל הניב גורדוני על מנת להשתלח בגדעון סער ובמערכת החינוך,(ויש מקום לבקורת והיא עוד תבוא)
  מפני שנמאס לי לשבת מן הצד ולשתוק,אני לא אקדמאית וזה אמור לא להפריע לי כלל,אבל בכל זאת זה מפריע לי, הנה אני יוצאת קבל עם ועדה ואומרת שההתיפיפות הזאת של אנשי אקדמיה שליבם נשבר ונמחץ מאמפטיה וחמלה על מה שישראל עושה לפלשתינאים בקולוניות שלה,על שלילת זכויות האדם והאזרח, בכל מה שקורה לערביי ישראל ולפלשתינאים יש להם "אומץ לב" לומר את דברם ולהילחם בשם הנדכאים (אין בדברי אלה שמץ או קמצוץ של אירוניה, אני בהחלט מסכימה עם הקביעה שהן ערביי ישראל והן הפלשתינאים בקולוניות מדוכאים) והיציאה הזאת אל העולם הרחב בפאשקוויל נגד ישראל על הדיכוי הזה , לוא היה כורך גורדון את הדיכוי של הפלשתינאים עם הדיכוי של המזרחים באופן כללי ושל הדיכוי של המזרחים באקדמיה הישראלית שבה הוא עובד והיא משלמת לו את שכרו הייתי אומרת "סחטיין" הנה יש כאן איש רב אשכולות לוחם זכויות אדם אמיתי, אולם באקדמיה בה מלמד ומרצה גורדון נחסמת דרכם של אקדמאים מזרחים לא פחות מוכשרים ממנו ואולי אפילו יותר, ולא רק באוניברסיטת בן גוריון , בכל האוניברסיטאות בישראל נחסמת דרכם האקדמית של מזרחים,לא בגלל חוסר יכולת או כישרון,כן יש כאלה שהתפרסמו בזכות מאבק הקשת הדמוקרטית אולם עדיין אחוז האקדמאיים המזרחים באונברסיטאות בישראל נמוך (לא מדברת על סטודנטים, מדברת על מרצים,וראשי מחלקות ועוד כיוצא באלה אתם יודעים על מה אני מדברת)
  אז הנה הצהרתי לכל מאן דבעי- מעתה ואילך, שמאלני שלא יקשור את נושא הדיכוי והאפלייה של המזרחים בישראל וידבר אך ורק על הדיכוי הפלשתיני בבחינת נוצות טווס להתהדר בהן כלוחם חופש,ולוחם לזכויות אדם, יחשב בעיני כפטפטן להגן שאין תוכו כברו.
  מאחר ובפשקאויל של ניב גורדון לא נעשה הקשר בין דיכוי הפלשתינים לבין דיכוי המזרחים, נעשתה כאן חצי עבודה,מדוע מסתירים כותבי הפאשקוילים את הנושא המזרחי?למה רק על הדיכוי של הפלשתינים הם מדברים ולא על איך הם מדכאים או נותנים ידם לדיכוי ומשתפים פעולה ע"י השתיקה שלהם את דיכוי המזרחים?
  לשמאלן הארצישראלי האשכנזי האקדמאי נורא קל להילחם על זכויות של פלשתינאים ,ושל מהגרי עבודה,ולצאת מיופיף בעיני עצמו ובעיני החבר`ה שלו, מפני שהפלשתינאים ומהגרי העבודה לא מאיימים על האינטרס המקצועי שלו,ברגע שהפלשתינאים ישתחררו מהדיכוי הישראלי ותהיה להם מדינה משלהם, סביר להניח שהם ילמדו וירצו באוניבסיטאות שלהם,זה יצור שיתוף פעולה אקדמי בכנסים ובמחקרים,אבל זה לא יאיים על מקום העבודה,מהגרי עבודה זה מובן ,הם הובאו לכאן על מנת להיות חוטבי עצים ושואבי מים אז הם לא מהווים איום קיומי מיידי על מקומות עבודה באקדמיה
  אבל מזרחי אקדמאי?-אוהו מזרחי אקדמאי מהווה איום על מקום העבודה של האקדמאי האשכנזי ,כי אם תיעשה אפלייה מתקנת בנושא,הרבה אקדמאים אשכנזים דוגמת ניב גורדון יצטרכו לפנות את הקתדרה לטובת המזרחי,זה איום כלכלי,זה איום מעמדי,והם לא יכרתו את הענף עליו הם יושבים.הרבה יותר קל ופחות מאיים תדמיתית,כלכלית,ומעמדית ללחום את מלחמת הפלשתינאים ומהגרי העבודה.
  עכשיו, אני לא מכירה את ניב גורדון, יכול להיות שבארבע עיניים או בשיחות בין קולגות הוא מודע לנושא של קיפוח ודיכוי המזרחים, יכול להיות שהביע תמיכה , אבל זה נעשה בחדרי חדרים בין קולגות,זה לא פרץ את מגדל השן האקדמי ויצא לרחוב ,אני בתור הבת של השכנים ממול, מעולם לא שמעתי את שמעו והוא לא פרץ לתודעתי בנושא המזרחי כפי שהוא פרץ לתודעתי ולתודעת רבים כמוני כשכתב את הפאשקוויל שקורא להחרים את האקדמיה הישראלית, בשל האפרטהייד שנעשה לפלשתינים,אז מה שלא פרץ החוצה לרחוב ,ומי שלא פרץ החוצה לרחוב ולשכונה והשיח שלו הוא שיח של מגדל שן בכל הקשור לדיכוי המזרחי מבחינתי לא קיים,בדיוק כפי שאני אינני קיימת מבחינתו(לא אני אישית,אני כארכיטיפ מזרחי)
  ואני כותבת את כל זה לא כי זה נוגע לי אישית,אני לא הייתי באקדמיה(תודה לאל על חסדים קטנים),אבל הבן שלי שזה עתה סיים את בחינות הבגרות שלו בהצלחה לא מבוטלת,(למרות מערכת החינוך)אולי יגיע לשם,אז החובה והמחוייבות ההורית שלי קוראת לי לשים את הדברים על השולחן ולהתחיל להאבק על המקום הזה,לא בשבילי,בשבילו.

 20. א.ב. יהושע פרוע

  האם גם זכותם של המתנחלים להתיר את דמך? לפגוע בפרנסתך? הרי זה מה שעשו באתרים של ימין קיצוני, בעקבות הביקורת שלך על מעשי הזוועה של חיילים ישראלים, כפי שסופרו לך במכינה ע"ש יצחק לשבור להם את הידיים והרגליים רבין? אולי כדאי לפגוע בנוחות שהייתך כאן?
  אבל אתה יישרת קו מהר ויכול להיכנס בניב גורדון.
  גורדון, אגב, נפצע פעם קשה במהלך שירותי הצבאי, בהיתקלות עם מחבלים כמדומני, בראש הנקרה. עכשיו הוא כשר בשבילך? או שרק אתה אכפת לך מהמדינה? יש רק דרך אחת כנראה לאכפתיות כזו והיא למרוח את הזוועות של חיילי צבא ההתקפה על עזה.
  לך המונופול על אהבת מדינה, פרטיוטיזם וחבריהם. ואתה עוד יוצא נגד מונופולים בכלכלה. ועל זה נאמר: פחחחחחחחח

 21. דני זמיר

  הקו הדומה המאפיין את ההתייחסות למה שכתבתי הוא נסיון מתחכם לגחך את מה שכתבתי על ידי דוגמאות לא רלבנטיות.

  קשה לי להאמין מר בל"ד שאתה לא יודע שבל"ד היא מפלגה (שחוץ מזה שהיא בעלת מצע הסותר לכאורה את חוק היסוד של מדינת ישראל), היא ארגון וולנטרי שאתה יכול להיות בו או לא מרצונך, בעוד ששירות צבאי הוא עניין מחייב על פי חוק (לפחות את יהודי ישראל הדרוזים הצ`רקסים וחלק קטן מהמוסלמים והנוצרים) ומשפיע על כל אורחות חיינו, לכן ההבדל בשאלת מיקומו שלהיחיד בצבא הוא קריטי ובבל"ד קרוב לאיזוטרי ככל שמדובר ביהודי תומך בל"ד…

  י
  יהושע הפרוע שמלגלג על כל מה שזז: ראשית, בניגוד אליך ובדומה לניב גורדון נחשפתי ולא הסתתרתי גם בתקשורת וגם בהעוקץ, אתה מתחבא בחסות האנונימיות האינטנרטית ולמעשה לא ראוי לתגובה. למען הדיוק וכדי להיות בטוח שקראת מה שכתבתי: לא "התרתי" את דמו של ניב גורדון. טענתי שאדם שקורא להחרים את המדינה שלי באופן טוטלי במקום להיאבק על דמותה בתוכה לא צריך לחיות בה. מי שתקף אותי כולל החכים מהימין בכנסת בגלל השיחה במכינה יכול באופן כללי וספציפי לקפוץ לי
  אני מצטער שאיכזבתי אותך ואותם: מה שקורה כאן בארץ הזו ובצבא שלהו חשובים לי יותר מזה שקיצוני הימין והשמאל ימחאו לי כפיים או יגידו שאני מגניב.

  נ.ב.
  הקריירה הצבאית של ניב גורדון לא רלבנטית לדיון הזה, גם אם באופן "מתוחכם" אתה משרבב אותה פנימה כדי להראות שאדון גורדון הוא "גבר גבר" פאתטי יהושע פאתטי.