לבייב אינו כטייקונים אחרים

שיר חבר

המשבר שפקד את האימפריה של לבייב לא הפתיע, לאור המשבר העולמי ובמיוחד לגבי חברה כמו אפריקה ישראל, שהיא חברה ממונפת מאוד ומושקעת בנדל"ן. אך מעניין שלבייב הוא הטייקון הגדול הראשון שקורס תחת נטל חובותיו. אחת הסיבות לנפילת האימפריה כמעט ואינו מוזכר: תנועת המחאה והחרם העולמית שצמחה סביב עסקיו של לבייב.

אפריקה ישראל, באמצעות חברת הבת דניה סיבוס וחברת התיווך "אנגלו-סאקסון" בונה ומוכרת בהתנחלויות מעלה אדומים, מודיעין עילית, אדם והר חומה. במהלך השנים האחרונות, התארגנו מחאות וחרמות רבות נגד עסקיו של לבייב, באירופה, בצפון אמריקה ובארצות ערב. גם טייקונים אחרים בישראל מושקעים בהתנחלויות, אך נגדם טרם התארגנה תנועת מחאה כה רחבה. לבייב הוא פשוט אחד הראשונים שנבחרו.

 

החרם העולמי על לבייב בקושי שרט את האימפריה שלו. לבייב שקע בחובותיו בכוחות עצמו, וללא עזרה מתנועת החרם. גם עסקיו בשטחים מהווים חלק קטן מאימפריית הנדל"ן העולמית שבנה. ובכל זאת, מסתבר שלבייב לא יכל להרשות לעצמו להתעלם מתנועת המחאה.

לאחר שהתרבו ההפגנות בעולם מול חנויות היהלומים של לבייב, לאחר שארגון יוניסף של האו"ם החליט לנתק את קשריו וסירב לקבל עוד תרומות מלבייב, ולאחר ששגרירות בריטניה נסוגה מכוונתה לרכוש מבנה לשגרירות מאפריקה ישראל, החלו משקיעים גדולים להבין שהמותג "אפריקה ישראל" הופך בהדרגה למותג המזוהה עם הכיבוש הישראלי בשטחים.

ביוני השנה קרן הפנסיה הנורווגית שלחה משלחת לארץ כדי לבחון האם השקעה באפריקה ישראל עומדת בתנאי ההשקעה האתית שקבעה לעצמה. חברת בלאקרוק הבריטית החליטה למכור את כל השקעותיה במניות ואג"ח של אפריקה ישראל, כנראה גם בלחץ בנקים מצפון אירופה המושקעים בבלאקרוק. שמונה ימים לאחר שהתפרסמה משיכת ההשקעות של בלאקרוק ב-23 באוגוסט, כינס לבייב מסיבת עיתונאים והכריז שלא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו.

לא, תנועת החרם ואפילו בלאקרוק לא הפילו את אפריקה ישראל, אך הן חסמו את האפשרות של לבייב לקבל די אשראי כדי להמשיך למחזר את החוב. כעת, עשרות אלפי ישראלים שיפסידו כסף ככל הנראה משום שהם מושקעים באפריקה ישראל, באופן ישיר או באמצעות קרנות הפנסיה שלהם, צריכים לתהות אילו עוד השקעות יש להם שנתונות בסכנה בגלל הפרת החוק הבינלאומי בשטחים הכבושים, והאם הם מעוניינים לשלם מחיר אישי כדי לממן את המשך הכיבוש. אולי גם לאנשי עסקים ישראלים כדאי להרהר בכך.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אירית

  אם כי קשה לדעת מה קשור לחרמות האלה ומה למשבר הבינלאומי שהפיל גם טייקונים אחרים שלא הוחרמו, ולאו דוקא מישראל. אין ספק עם זאת שהמוניטין שלו ספג כמה מכות מהפגנות בניו יורק, וכתבות קטלניות, ומעקב של ארגוני מחאה אחר תנועותיו. קשה להצטער, מאחר שלבייב מעבר לכך שהשקיע בהנתחלויות סימל את כל המאוס במתעשרים הישראלים מסוג זה, מפוקפק, זחוח, חסר מעצורים וכמובן "מכבס" הכל עם קצת יידישקייט שטחי וכיפה. הפשעים העיקריים שלו, בעיני, אינם התנחלויות אלא פשעיו נגד ישראל ואזרחיה ברמה הכלכלית. את ההתנחלויות אפשר למיין דוקא בתור ניסיון לכיבוס המוניטין, כמו הכיפה ו"החינוך היהודי". יצורים מפוקפקים רבים מגיעים לפה ומבקשים להתלבש על השוק הישראלי ולמצוץ אותו, ולכסות על כך במה שהם חושבים שיסלול את דרכם ללב הציבור (ההתנחלויות והכיפה). בדרך כלל זה עובד, במקרה שלו הוא גם ירק על ישראל במפגיע כאשר עבר פתאום ללונדון, אחרי דיבורי הציונות הדביקים שלו. נידמה לי שגם פה החליטו בשקט לשים לו רגליים איפה שאפשר.

  ישראל הרשמית מנסה להתנחם בקריסה של איזה טייקון לבנוני, כאילו זה "שמחת עניים".

 2. ירחמיאל

  מה שחסר במאמר הזה הם המספרים. כמה מהקרן הנורבגית היה מושקע בחברתו של לבייב? אם אינני טועה סך ההשקעה של הקרן ב"אלביט" היה משהו כמו 20 מליון שקל, סכום שמייצג פחות ממסחר של יום בודד לחברה, ולכן לא ממש משמעותי. מה הסכום המקביל אצל לבייב?

 3. שלו-יהודי אורגינאלי

  אני מציע להוציא את מעלה אדומים ממשוואת הכיבוש,מעלה אדומים יושבת על שטחים ירדנים,ואלו הרי משכו ידם מכל השטחים
  מעלה אדומים אינה עיר של מתנחלים,כי אם עיר של ירושלמים,בני שכונות בד"כ ,שהוסללו למעלה אדומים,מסיבות כלכליות ולא אידאולוגיות
  כמו כן,כמעט בכל ההסכמים שנרקמו עם הפלסטינים,הכירו הפלסטינים במעלה אדומים כשטח ישראלי

  אפריקה ישראל לא בונה במעלה אדומים,ובמקום לדבר על מעלה אדומים,צריך לדבר על יהלומי הדמים שבהם לבייב מעורב,ואשר מהם הוא עושה את עיקר הונו

 4. נטע

  למיטב הבנתי הנפילה של לבייב באה כתוצאה מהשקעות כושלות בנכסים במדינות ברה"מ לשעבר ובארה"ב. הכותבת, שאינה מביאה תימוכין לדבריה, רואה בכך הוכחה ליעיולותו של חרם מאורגן, אך כל הנראה, הדברים האלה רחוקים מהמציאות, למרבה הצער.

 5. עידן סובול

  גם הטייקון הגדול ביותר (וומר לבייב רחוק מאוד מלהיות כזה) שבולע עולם ומלואו – חייב להפריש אותו בסופו של דבר, ואין פלא שעד אז הוא סובל פה ושם מקשיי-עיכול והקאות.

  http://www.news1.co.il/Archive/0022-D-25173-00.html?tag=20-45-46

 6. עמיקם

  מוזר שכל ההתארגנויות שציינת ע"י אירופאים עסקו רק בעסקיו של לבייב בשטחים והרוב לא ממש עסקו ביהלומי הדמים שלו , שהם בעיני הגועל נפש האמיתי ולכן רצוי להחרים את לבייב , אבל השחורים באפריקה לא ממש מעניינים את הלבנים המוסריים באירופה.

  שנית טעות לחשוב שבגלל החרם של כמה לבנים באירופה לא יהיה לו מאיפה לגייס כסף, יהיו מספקים בנקים שאם זה יהיה להם כדאי כלכלית הם יעמידו לו אשראי

 7. רונית

  על הדרך, לבייב גם מסמן את גבולות המדינה. חברות הנדל"ן קובעות את התוואי הלכה למעשה. שיקולים ביטחוניים, ככל שידוע לי, הם הטיעון היחיד שיכול להפעיל כוח נגד.

 8. אני

  מתי כותבי המאמר בעד התערבות מבחוץ ומתי שוללים אותה על הסף. עם הבעיה הייתה נובעת מנושאים אחרים ולא התנחלויות הם היו אחרות הם היו יוצאים בקריאה למשקיעים המוסדיים להחליף את אותם גויים רעים על ידי השקעות של העם בציון. למשל, אם מדובר היה במשקיעים זרים שהיקף הגירעון יקטן על מנת שישקיעו באגרות חוב של חברות ישראליות – מייד היו דורשים אוכותבי המאמר שמשקיעים מוסדיים ישראלים יכנסו בנעלייהם של המשקיעים הזרים

 9. סמולן

  אם האנטי ציונות אכן היא שהפילה את לבייב, אזי מדובר בהתארגנות חזקה מאד. ככזו, היא לא יכולה לטעון לקורבנות המתמדת שבשמה היא פועלת בדרך כלל. המאמר כאן יכול לדעתי להחשב ממש כמפתח פרשני לא"צ: פעילות כלכלית הורסנית ואקטיבית מעודדת בריש גלי, ויש שמחה בוטה לאיד. לא"צ יש אויב, שיח שדן באויב, וחיבה לסיפורי גבורה. הפעם, כיצד בתככים ומזימות הפלנו – אנו אנו הפלמח – את לב לבייב. המרכיב הפרדוכסלי נובע מכך שהא"צ, בוודאי במופע הזה שמתואר במאמר, מתיימר להיות משהו מגננתי ושוחר טוב ושלום באופן טהור. הטוהר עקרוני וחשוב, שכן אחרת ניתן לטעון שגם הציונות היתה קצת כזו, מעורבבת, ואז אנה אנו באים.

  הטענה עצמה היא ככל הנראה הזויה לגמרי, ומעלה שאלות על מדיניות המערכת פה באתר. מהי המדיניות בקשר ללא-עובדות ?

  במנותק מהשאלה העובדתית, נדמה שהערך של המאמר הוא בסימון של מטרה שעדיין לא קיימת, אולם היא משאלת לב: ירוסקו החברות הישראליות. כפי שנעמי קליין מתארת בצער בספר האחרון ההוא, כושר ההשרדות של החברות הישראליות מדהים. במובנים תיאולוגיים עתיקים, אפשר היה לומר שמדובר בכושר דמוני.

  לבייב עצמו, אני לא בעדו, וטוב שנפל.

  *

 10. נפתלי אור-נר

  רק בכוחם יהא בכדי להציל את ישראל ממדיניותה ההרסנית המסכלת כל פתח להסדר מדיני של שלום באזור. לטווח ארוך ישראל לא תוכל "לחיות על חרבה" וחורבן "בית שלישי" בוא יבוא. לכן, גם אם משיכת השקעות זרות וחרם בילאומי עדיין אינו מטריד אותנו. מגמה זו תלך ותגבר. וטוב שכך

 11. גל

  יכול להיות שבעלת הטור היא אנטי ציונית, אבל לא ראיתי עדויות לכך. על כל פנים, אני לא רואה בכיבוש ובמדיניות ההתנחלות שלבייב תמך בה מעשים ציוניים. נהפוך הוא, בעיני הפאשיזם של המתנחלים ופטרוניהם הוא גורם שפעולותיו מסכנות את מימוש העיקרון העומד בבסיס הציונות: הקמת מסגרת קולקטיבית לאומית ברת-קיימא לעם היהודי.

 12. מאיר

  כמו למשל הטיעון "בפרוטוקולים" שמצות עושים מדם אדם.
  לבייב לא נפל כי אין לו מימון עקב חרם כביכול מצד כל מיני גופי "מוסרניים" בעולם. לבייב נפל כי הוא עשה טעות של טירונים – קנה ביוקר בכסף שלא היה לו. בעיית המימון היא הפוכה – הוא קיבל יותר מידי כסף בזול (לתקופה) מכל אותם גופים שכביכול החרימו אותו ובכסף הזול הוא קנה נכסים יקרים.
  הנפילה של לבייב היא נפחלה חשבונאית כי ערך הנכסים שקנה ירד והדבר צריך לקבל ביטוי במאזני החברה כלומר, יש להוריד את ערך הנכסים של החברה (הבניינים שקנתה) במאזן. מאחר ומאזן, כשמו כן הוא, מציג איזון בין הנכסים וההתחייבויות כאשר ערך הנכסים יורד מצד אחד וערך ההתחייבויות נישאר כפי שהוא מצד שני נוצר "בור" במאזן או חוסר איזון אשר חייב להתאזן.
  אייך מאזנים? ו שבעל הבית מביא כסף מהבית ומאזן את ה"בור" שנפער כדי לאזן את המאזן או שהחברה הופכת לחדלת פרעון מאחר ולא תצליח לשלם את ההתחייבויות שלקחה על עצמה.
  ולמה טענת הכותבת מופרכת לחלוטין? כי במצב כזה שיש "בור" במאזן, וכל מי שעינייו בראשו וקצת מבין, הבין שבעקבות הרכישות המטורפות של לבייב בשיא המשבר זה הכיוון היחידי שאליו הולכת החברה (חוץ מלבייב שחטא בחטא היוהרה) ולכן אף גוף לא מסכים להלוות ללבייב, כולל גדולי הציונים, כי זה ברור שזה שפיכת כסף טוב אחרי כסף רע ואין סיכוי שאפ"י תחזיר את הכסף. אף אחד, כולל ציונים אדוקים, לא ילוו לפושט רגל.
  לכן המאמר מופרך, חסר בסיס ומזכיר את הבדיחה על הזבוב שיושב על גב הפיל ואומר לו "תראה איזה אבק אנחנו עושים" . וגם אני מצטרף לשיקולי העורכים של האתר בפירסום המאמר.

 13. שור

  לומר שיהודים הם כובשים עלאק במדבר יהודה, בהרי יהודה, בבית אל, בתקוע, בשילה ובירושלים זה סוג של אנטישמיות.

  כאשר יעננו כן נרבה וכן נפרוץ –
  קצב הגידול של היהודים במחוז יו"ש הוא המהיר ביותר לעומת מחוזות אחרים, ובכל ישוב יש תור של עשרות ואף מאות זוגות צעירים שרוצים להתגורר שם.
  בעזרת השם בתוך פחות מעשור יתגוררו בשטחים המשוחררים ובמזרח ירושלים למעלה ממיליון יהודים, על אף לחצי ארה"ב והאנטישמים.

  שבת שלום
  שור

 14. איתי

  שאת החוב למלווים צריך להחזיר,כולל ריבית ובמועדים ידועים מראש.
  את הכסף להחזרת החובות-לבנקים ולקוני האג`ח,לא מחזירים מהמאזן אלא מהקופה.
  כשאין בקופה ואף אחד לא רוצה עוד להלוות, מוכרים נכסים בכמה שמשיגים ואם חסר מביאים מהבית או פושטים רגל ואולי גם יד.
  מה שבטוח ללבייב יישאר עוד הרבה בעוד שהציבור יפסיד דרך קופות הגמל/פנסיה/קרנות נאמנות שקנו בלא חשבון את האג`ח והמניות שהנפיק(כלומר נתנו לו הלוואה על הקרח).

  למי שלא זוכר או יודע בשנות המיתון באמצע שנות ה-60 היו קבלנים שניתקעו עם מגרשים ודירות שאף אחד לא רצה לקנות ומעטים התאבדו בשל כך.
  לבייב בטח לא יתאבד.