העיר והכלבים: סיור פסיכדלי במחוזות התעתוע של ירושלים

יזהר באר

צריך לראות את זה כדי להאמין – התמונות שמופיעות כאן למטה מתעדות רצף של איורי קיר ענקיים הנמתחים עשרות מטרים לאורך הכביש המוביל משכונת סילואן, היא עיר דוד, לצד החומה המזרחית של העיר העתיקה בירושלים בואכה לשער האשפות. הציורים מסתירים מאחוריהם את אחת הפינות המכוערות והמסוכסכות של העולם. אפשר היה להיתקל באיורים דומים לאלה על גבול שכונת גילה ובית ג'אלה, בימי חילופי האש בין השכונות של ירושלים ובית לחם בתחילת האינתיפאדה השנייה. ראיתי פעם ציורי קיר כאלה גם בבלפסט, בזמן שמלחמת האזרחים בצפון אירלנד עוד השתוללה ברחובות ובפאבים. אבל שם כבר השלימו הניצים ומי שמחפש את הטירוף צריך עכשיו לרדת אלינו, כאן אפשר למצוא אותו בשפע; במיוחד בעיר דוד, היא סילואן – המקום ששם הכל התחיל.

מי שמסתכל על האיורים האלה – ציורי שמן בסגנון הפופ-ארט, בעיצוב בוהק, נקי, קר ומדויק, כמו בציוריו התעשייתיים של אנדי וורהול – רואה מקום שאינו קיים במציאות אבל חושב שזוהי ירושלים. האויב הגדול של הידיעה, אמר פעם המדען סטיבן הוקינג, היא לא ההתעלמות אלא האשליה של הידיעה. ציורי הקיר הללו מציגים מציאות מדומיינת, אשליה מנוכרת לחלוטין  למציאות האפורה, הבוגדנית, המתנהלת מעל ומתחת לפני השטח של האגן הקדוש של ירושלים העתיקה.

הנה תמונה ראשונה:

ציורי הקיר בסילוואן. מעבר לקיר משתרעת המציאות האמיתית

הגבעות של ירושלים המומצאת מדושאות, ירוקות ונקיות נושאות בחן את סמלי הריבונות העברית: הכנסת, מנורת הקנים, הטחנה של מונטפיורי. מעבר לקיר הציור משתרעת המציאות האמיתית: השכונה הערבית המרופטת, סילואן, שפצע ענק נפער בתוכה, הבור של "חניון גבעתי", פרויקט מגלומאני, אחד מני רבים, של עמותת "אלעד". מדובר בגוף ימני, שפועל על מנת לסכל אפשרות שיהיה אי פעם הסדר של פשרה בירושלים. מדינת ישראל, בעווית של שיגעון, מסרה לידיו את ניהול אחד המתחמים הרגישים והנפיצים בעולם. עוד ידובר בכך.

גם קטע הציור הבא משקף מציאות מדומיינת. הכותל – אזוב ללא עצבת ויהודים יפים ונקיים ניצבים מולו באיפוק. הרחבה, סטרילית ובוהקת, בולטת על רקע כיעור מרצפותיה של העיר האמיתית, המלוכלכת, הענייה, המשנוררת.

כותל מדומיין - אזוב ללא עצבת ויהודים יפים

בקטע השלישי ניתן לראות איך מוקצן הנרטיב של ירושלים, כעיר פתוחה, ירוקה, מודרנית, חילונית, עיר שהים מלחך את שפתה – כל מה שזר ומנוגד לעיר הקנאית והמסוגרת שבה אני חי. המונומנט של "יד אבשלום" ניטע בידי המאייר בטבורה של גבעה מוריקה, שטרקטורון גולף גולש ממנה על רקע ים ותכול שמים, והשמש הזורחת (או שוקעת?) מביטה על בירת הנצח, מחציתה שקועה במים. בצד עמל פועל עברי, איש "אלעד", מן הסתם, שני דליים בידיו, על הכנת בטון. "עבודה עברית", כבר אמרנו? רק אבני השפה העקורות ממקומן, בחזית הציור, שמוטלות לצד כביש האספלט האמיתי, מזכירות את העזובה והכיעור, ששום צבע שמן לא יוכל לתקון אותם. גם לא הבטון, שהפועל החרוץ מכין בציור.

"עבודה עברית"

הבטון לא יכול לכסות דבר, מאחר שירושלים העתיקה, כמו ליבה של כור גרעיני, רותחת מבפנים. הערבים מאכלסים (עדיין), את מרבית שטחו של האגן הקדוש, הכולל את שטח העיר העתיקה ואת סילואן-עיר דוד והאתרים הקדושים שמחוץ לחומות. אך מתחת לבתיהם מתרחשת תעשיית חפירות מסתורית, שמזעזעת את הקרקע, סודקת את הקירות והמדרכות ומכשירה את הפיצוץ הגדול, הבלתי נמנע, שעוד יבוא.

עמותת הימין הקיצוני "אלעד", בפעילותה ברשות ובסמכות מדינת ישראל, ממררת את חייהם של מאות תושבים פלסטינים. המתנחלים היהודים משתלטים על נכסים בלב השכונות הערביות וזורעים איים קטנים של התיישבות שיוצרים פסיפס בלתי אפשרי. הם נעזרים ברשות העתיקות, שהתמסרה לאתנן הנדיב שהציעה לה העמותה – לחפור על חשבונה (מאז, משום מה, מתגלים כמעט רק ממצאים ארכיאולוגים מתקופות ההתיישבות היהודית) נתמכים ע"י העיריה, ומשרדי הממשלה (כל מתנחל יהודי באזורים הערביים מקבל שמירה צמודה על חשבון המדינה) וגם המשטרה מסייעת. ערבים תושבי סילואן שהעזו לפנות לבית המשפט נגד החפירות שסודקות את קירות בתיהם נעצרו באישון לילה בידי המשטרה והואשמו בהאשמות מגוחכות, שלעולם לא הגיעו להעמדה לדין, אבל הספיקו להטיל מורא.

לא להאמין, אבל תכנית סוריאליסטית למנהרה שתעבור מתחת לכל העיר העתיקה משער שכם לשער האשפות, כבר קורמת עור וגידים בשטח. בכמה מקומות מתנהלות החפירות עשרות מטרים ממסגד אל אקצא. לתת לעמותה פוליטית,קיצונית את המפתחות לניהול האזור הרגיש והנפיץ ביותר במדינה ואולי בעולם כולו, משול להחלטה דמיונית למסור את מפתחות הכור האטומי בדימונה לניהולו של אחמניג'אד.

הערבים, בכל אופן, משוכנעים שהמתנחלים היהודים, שהתיישבו בשכונותיהם שואפים להגיע אל מתחת מסגדי הר הבית ובסופו של דבר להחריבם. עוד תיאורית קונספירציה? לא בהכרח. אלפי יהודים מגדירים את עצמם כיום "שוחרי מקדש". הם מתכנסים סמוך לסוכות בבנייני האומה ונשבעים "להסיר את השיקוץ". מה שהיה פעם עניינם של כמה עשרות תימהונים מחבר כיום המונים.

במציאות כזאת, הכל מתנקז אל מלחמת הדת הגדולה שגוג ומגוג מחכים לה.

גם בציור הקיר האידילי של ירושלים של מעלה, מסתתרים סימנים ואותות מבשרי רע. אפשר למצוא בו ישראלים, ותיירים, חרדים, חובשי כיפות סרוגות וחילונים, נשים וילדים, אבל רק שתי דמויות של ערבים נבחרו לייצג את רבע מיליון ערביי העיר. הנה ערבי א', ניצב ליד  החומה המדומיינת של ירושלים ומאחוריו חולפת קבוצה של תיירים, אדישה לקיומו. הוא עומד, נשען על מקל, מביט נכחו (מהו זומם?). לידו עומד – כלב.

פה קבור הכלב (1)

בתמונה הבאה מופיע הערבי השני. למעשה, ערבייה. הקטע הזה של הציור ממוקם על רקע סמטאות ירושלים העברית החדשה. שני תלמידי ישיבה משוחחים בעמידה, אשה חוזרת מקניות, ילד בכיפה סרוגה צועד הביתה עם אופניו. האשה הערביה, בשמלה מסורתית רקומה, פונה אל הסמטא, חצי גבה מופנה אל המתבונן. בצמוד אליה –ניחשתם נכון – עומד כלב!

פה קבור הכלב (2)

בירור קצר מעלה כי תמונות הקיר הללו הוזמנו על ידי עמותת "אלעד" ממשרד יחסי ציבור ירושלמי בשם "איקן מס מדיה בע"מ" כפתרון מיתוג לעיר דויד. האם המאייר שהתבקש למתג מחדש את תדמית המקום שתל בכוונה שני כלבים, חיה טמאה במסורת האסלאמית, בסמוך לשתי הדמויות הערביות היחידות המאכלסות את ציור הקיר הענק הנמתח לאורך האגן הקדוש? אני לא יודע את התשובה ויתכן שהתשובה גם לא חשובה כל כך. די בכך, שהערבים משוכנעים שזאת היתה כוונתו. הנה אלמונים כבר הספיקו להשחית את פניהם של ערבי א' ושל הכלב שהוצב לצידו.

השימוש בכלבים ובחזירים בידי פרובוקטורים אנטי מוסלמים היו תמיד חומר מתלקח היטב. מתנחלים, מבעירי תבערות, בגדה המערבית, מרבים להשתמש בכתובות גרפיטי עם המילים "כלב", "חזיר" ו"מוחמד". בדרך כלל זה עובד ומייצר מהומות. כלב היא חיה טמאה עפ"י האסלאם. מסורת, שמיוחסת לנביא מוחמד טוענת שמלאכים אינם נכנסים לבית שיש בו כלב ותמונה (שכמו ביהדות האורתודוכסית נחשבת אסורה, בהיותה "צלם" – דבר תועבה). מסורת אחרת אומרת שמוסלמי שנתקל בכלב, בדרכו לתפילה, חייב להיטהר שוב, גם אם הכלב לא נגע בו. באמונות המוסלמיות העממיות, בכל אופן, כלב הוא חיה בזויה. לכן גם אין להתפלא כי ביום מות ערפאת, השנוא על ישראלים רבים, הכריז העיתון הנפוץ במדינה, בכותרת מאירת עיניים: "בא יומו" (של "הכלב", כמובן – שנשלף מהפתגם הערבי המוכר – "כל כלב בא יומו").

במציאות סוריאליסטית כזאת, כאשר טיפות האימון ההדדי כבר אזלו מזמן, לא משנה הכוונה. השאלה: האם באמת מתכוונים המתנחלים להעמיק את חפירותיהם עד ליסודות המסגדים ולהגיע אל אבן השתייה בחתירתם אל שורש הקיום היהודי, איננה רלבנטית עוד, ממש כמו השאלה אם הערבים באמת רוצים לזרוק אותנו אל הים. מספיק שאצלנו ובעולם המוסלמי משוכנעים בכך כדי לייצר את מאגר הנפיצות הגדול שעלול כל רגע להידלק ולהבעיר את הכל. כאן קבור הכלב.

הרשימה פורסמה באנגלית ב-30.7.2009 באתר The Huffington post

הכותב הוא מייסד ומנהל קשב-מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל עמותה שעוסקת בחקר התקשורת הישראלית והסכסוך הישראלי-ערבי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ענבל

  תודה רבה לכותב על ניתוחו מאיר העיניים.

  עם זאת, כל ניתוח חייב להראות תמונה כוללת ולא תמונה חלקית. הרי זו מטרת הניתוח, לא? לתת רקע, להכניס דברים להקשר, לפרוס רציונאל שיסביר מה כאן הביצה ומה התרנגולת והכי חשוב – האופציות השונות שמהן אפשר לבחור את המתאימה ביותר להבנת המצב, לפי דעתו האישית של כל קורא/ת.

  על הכותב להפנים, שמידע חלקי ומגמתי לא עוזר לאף אחד.
  ויותר מכך, ניתוח חלקי ומגמתי, אפילו מזיק לעצם העינין. הוא יוצר עוינות במקום הבנה, הוא יוצר חילוקי דיעות במקום הסכמה.

  בקיצור, כתבה חובבית, שדוקא היה לה פוטנציאל מצויין לקדם אותנו לעבר הרעיונות שאותם רצה המחבר להדגיש בנושא המצב הנפיץ וכו`.

 2. ע.ג

  רשות העתיקות ואלעד מבצעים חפירות ארכיאולוגיות בירושלים והם עוד עלולים לגלות חלילה שיש בסיס היסטורי לספורי התנ"ך על ירושלים. ממש לא הגון. לעומת זאת כשהערבים הרסו שרידים ארכיאולוגים כדי לבנות מסגד חדש במקום אורוות שלמה זה היה בסדר. צדיק באר. ממש צדיק איך הוא חושף עוולות.

 3. יואל קורנבלום

  התמונות דווקא נראות מרגיעות ויפות וראיתי תמונות דומות בהרבה מקומות בעולם. אולי התמונות שהיו בבלפסט כפי שאתה כותב הן הסיבה שיש שקט בבלפסט. אולי דבר דומה יקרה פה.

  בקשר לכלבים אל תשכח שהכלב הוא חברו הטוב של האדם וכבר ראיתי כלבים בישובים ערביים לכן הסיפור שלך על הכלבים נשמע תמוה. יתכן מאד שבתוך עיר קשה להחזיק כלב במיוחד אם אין חצר והדירה קטנה אבל נראה לי שמחוץ לעיר בישובים ערביים יש כלבים שבחלקם עוסקים גם בשמירה. לא ראיתי בתמונות שהבאת חזירים ובכלל לא ברור לי מדוע הבאת את עניין החזירים לכאן. אל תשכח שגם אצל היהודים החזיר הוא טמא אז קשה לי להאמין שהיהודים עשו את זה.

  בקשר למלחמות דת כפי שאתה כותב אז יש לי חדשות בשבילך. כל המלחמות שיש לנו כאן הן מלחמות דת בין מוסלמים ויהודים. הפלסטינאים הם רק תירוץ נוח לדיקטאטורים המוסלמים כדי לנגח את מדינת היהודים שהיא מדינת ישראל. כלומר המוסלמים לא רוצים לראות כאן יהודים. אם אתה לא מאמין אז תקרא את נאומו של אחמד טיבי בבית לחם לפני חודש בערך שאמר בין היתר שהמדינה פלסטינית צריכה להיות "נקיה מיהודים". כמובן גם הפת"ח והחיזבאללה והחמס ועוד מרעין בישין מהסוג הזה תומכים באופן אקטיבי בסילוק היהודים מהמקום וכאמור הפלסטינאים הם רק תירוץ והסוואה למלחמת דת.

  כמובן כל ההזיות שרוצים לחפור מתחת למסגד אל אקצא כדי להרוס אותו הם סתם נסיונות ליצור מהומות. אל תשכח שלפני כשנתיים המוסלמים עשו כל מיני חפירות להרחבי כל מיני דברים באיזור המסגד וזרקו לכל עבר עתיקות יהודיות ולא שמעתי מישהו מוחה על זה. אל תשכח שהמקום היה יהודי כל הזמן ויש שם היסטוריה יהודית לכל הפחות בת ארבעת אלפים שנים אז יש לנו זכות לחפור באיזור כדי ללמוד על העבר והיסטוריה היהודית במקום. מה שמתקבל על הדעת הוא שאילו שמתנגדים לחפירות לא רוצים שיראו שהיה שם ישוב יהודי הרבה לפני שמוסלמים באו. בצורה הזאת אותם אנשים מנסים לומר שליהודים אין זכות על המקום הזה. אני מתפלא עליך שאתה לא שם לב לזה.

  אני מבין לפי מה שאתה כותב שאתה מנהל את "קשב-מרכז להגנת הדמוקרטיה בישראל". מה מקורות המימון של המרכז שלך? האם המרכז מקבל מימון ממקורות זרים? האם המרכז מקבל מימון מגופים שמקבלים מימון ממקורות זרים? אני שואל את זה כי מסתבר שאירגון "שוברים שתיקה" מקבל מימון ממקורות שרוצים להכפיש את מדינת ישראל ובאמצעות המימון הזה האירגון הנ"ל ממציא לנו כל מיני שמועות והכפשות ללא עובדה אחת. אז אולי תפרט את מקורות המימון של המרכז שלך.

 4. יעל

  אני מתרשמת שבבואך להסתכל על התמונות אתה מגייס את כל תחושות האנטי הקיימות אצלך, את עקרונות הקיפוח והגזענות שכלל אינם קיימים בתמונה.
  אם מציירים אישה ערביה אז אתה מוצא את הכלב לידה
  אם לא היו מציירים דמויות ערביות , אז היית מעיר שלא ציירו אותן דווקא בעיר ירושלים.
  אין לי מושג היכן אתה מתגורר אולם אני מזמינה אותך לראות ציורי קיר באזור ת"א. לא רב מגוון הדמויות שתראה שם.
  לא צריך להיות ביקורתיים בכל מצב. אין צורך לאנוס את המציאות כדי להוציא מאמר ביקורת.
  אגב, מעולם לא ראיתי טיפוח ויופי מסוג כלשהו בישובים ערביים. יש להם את כל החופש לעשות את זה. אבל הם בוחרים בהזנחה ובעזובה. צא וראה את כל הכפרים הערביים הותיקים בארץ: ג`לג`וליה, כפר ברא, כפר קאסם, טירה, טייבה.
  אלה כפרים מאוד ותיקים של אזרחים משלמי מסים. למה הם לא דואגים לטיפוח הסביבתי. את זה אני כותבת אפרופו הערתך כי מחוץ לציור הקיר מתגוללות אבנים על המדרכה.
  כשעסוקים בהקשבה למציאות, ההקשבה היא סובייקטיבית כמובן אבל קיים אצלי רושם שאתה שומע דברים מעבר למציאות הקיימת.

 5. נעמה מהגליל

  תודה לך יזהר על הכתבה המעניינת, שלימדה אותי קצת יותר על מעלליה של עמותת אלעד.

  מה הם השיגו בפועל עם הקמפיין הזה?

 6. שור

  יהודים וערבים מטיילים ברחובות ירושלים בשליטת ישראל היא מציאות.
  בשטחי הרשות לעומת זאת נערך טיהור אתני של כל נוכחות יהודית, כולל שמות ערים וכפרים בשלטי דרכים.

  בתיאור אחד הציורים כותב יזהר:
  "בולטת על רקע כיעור מרצפותיה של העיר האמיתית, המלוכלכת, הענייה, המשנוררת."
  אולם בתמונה דווקא רואים מדרכות ואבני שפה נקיות ויפות.
  עוד דוגמא למציאות המדומיינת של השמאל ההזוי.

  אנשי השמאל המחכים למשיח המוסלמי מזכירים את תושבי ניו-יורק בסרט היום השלישי אשר עלו על גגות רבי הקומות בעיר בציפייה לחייזירים, והם הראשונים שנהרגו ע"י אותם חייזרים.

  אין שום הצדקה מוסריםת ליהודים לחיות כאן באם ישראל תיוותר ללא הכותל, עיר דוד, קבר רחל ובית אל.

  שבת שלום,
  שור

 7. נפתלי אור-נר

  על מאמרים כמאמר זה נכתב הביטוי "כל מילה בסלע". פעולות ישראל בירושלים המזרחית ימיטו אסון על כולנו

 8. יובל

  יואל, המימון, על פי האתר של "קשב" בא, בחלקו מהאיחוד האירופאי. תפסת אותם! האיחוד האירופאי, כידוע, הוא גוף אולטרא-אנטישמי שתכליתו היחידה היא להוכיח שיהודים אופים מצות מדם תינוקות נוצריים וגם זה, כמובן, רק כאשר הם לא עסוקים בלהרוס מבפנים את הבנקאות הבינלאומית. אבל יואל, יש לי סקופ עוד יותר גדול בשבילך. אתה יושב? מדינת ישראל ממומנת, בצורה שוטפת ועקבית, על ידי מקורות זרים! ממשלות זרות, במיוחד ארה"ב, מעבירות מיליארדים לתמיכה בממשלות ישראל. לא רק זה: התמיכה הזאת היא פוליטית לחלוטין! ההחלטות על התמיכה מתקבלות בבתי נבחרים של מדינות זרות. אז יואל, אם התמיכה של האיחוד האירופאי מטרידה אותך, מה תגיד על זה?

 9. יזהר באר

  הדרישה שלך שאמסור לך את מקורות המימון של קשב היא חוצפה ישראלית אופיינית – שיטה של הימין בארץ לעשות דהלגיטימציה לכל טענה. אשמח להתעמת איתך באשר לכל טענה עניינית שתעלה, אך נדמה לי שאין ממש באמתחתך. אגב, התורמים של "קשב" מצוינים בשקיפות מוחלטת בכל פרסום של העמותה וגם מופיעים באתרה. אני מציע שתלך לבדוק מי מממן את אלעד ותגלה שהם לא מוכנים למסור את זהות כל התורמים לרשם העמותות. אני מניח שבעיניך זה לגיטימי שבעלי קזינו מפופקים מאמריקה יממנו וילבו את אש הסכסוך מרחוק, בתנאי שהכסף ילך לצד הימני של המפה.

 10. יואל קורנבלום

  אני באמת חושב שהאיחוד האירופי הוא די אנטישמי למרות שיש לנו ידידים גם שם. חלק מהאנטישמיות מובנה בגלל היסטוריה ארוכה של רדיפות דת נגד היהודים באירופה וחלק מהאניטשמיות בא בגלל ריבוי האוכלוסיה המוסלמית באירופה. ברור שכל נבחר צריך לקחת בחשבון את קהל הבוחרים שהופך להיות יותר מוסלמי אחרת הוא לא יבחר ולכן יש לזה משקל.

  בקשר לעזרה והתרומות שישראל כמדינה מקבלת אין לי בעיה עם זה בכלל אני רק מתפלא שלך יש בעיה עם זה. התרומות לישראל באות במטרה לשמור על צביונה הדמוקראטי של המדינה הדמוקראטית היחידה באיזור שהיא כמובן מדינת ישראל שהיא גם מדינת היהודים. בעצם המצב די חמור אם תסכל על מפת העולם (אני עושה את זה מזיכרון) הרי במזרח הדמוקראטיה הראשונה שתמצא היא הודו. במערב תצטרך להגיע עד ארה"ב ובצפון יש את אירופה שהיא דמוקראטיה. בדרום אין שום דמוקרטיה ותצטרך לעבור את כל כדור הארץ דרך אנטארטיקה ולהגיע לאירופה מצפון במטרה למצוא דמוקראטיה.

  אז בתור אחד שלכאורה שומר על הדמוקראטיה כפי שאתה מנסה להציג את עצמך אני מתפלא עליך שאתה דווקא פועל להכפיש את מדינת ישראל שהיא אי קטן של דמוקראטיה בים של דיקטאטורות דתיות חשוכות במיוחד. לכן נראה לי שאתה מקבל כספים מאנשים שמעוניינים להכפיש את מדינת ישראל במטרה להחליש ולהכפיש את מדינת ישראל ועל זה יש להצטער.

  בעיקרון אני לא עד כדי כך תמים להאמין שמדינות תורמות מטוב לב. ברור שעושים את מה שעושים מתוך אינטרסט חיצוני או פנימי שמתאים לאותה מדינה וגם זה משתנה עם הזמן. לכן עוד פעם אומר לך שאין לי בעיה בכלל בתרומות למדינת ישראל כמדינה אבל יש לי בעיה עם תרומות של מדינות שונות לגופים כמו שלך שבסך הכל במסווה הומני כביכול פועלים להגברת המתיחות באיזור ומלבים את רוחות המלחמה. כמובן ששלום או דמוקראטיה לא יבואו מתוך פעילות של גופים כמו שלך.

 11. אורלי נוי

  יזהר, סחתיין על המאמר המעולה שחושף כמה נבזות ואידאולוגיה קנאית יכולות להסתתר מאחורי אסתטיקה תמימה, כביכול.
  בתוך כל הקלחת המטורפת בירושלים המזרחית, סיפור סילוואן הוא באמת יוצא דופן בבוטות המוחצנת שלו. יש שם הכל – השתלטות על בתים תוך זיוף מסמכים, גירוש תושבים מבתיהם, הריסות בתים, ומעל לכל חבירה פושעת ממש של זרועות וגופים ממשלתיים לקיצוניים שבאנשי הימין תוך הפרה של כל כללי המנהל התקין וההגינות הבסיסית.
  מומלץ ביותר להגיע ולראות את הדברים בשטח. עמותת עיר-עמים מקיימת סיורים בסילוואן שמספרים את סיפור המקום במלואו, בעקבות דו"ח מקיף שפורסם לאחרונה. מי שמתעניין מוזמן להיות אתי בקשר לגבי הסיור.

 12. פטר

  אני מקווה שזה בסדר שאני מעיר אור על נושא מסויים, שמהכתבה נראה שאתה לא ממש בקיא בו. עמותת אלע"ד לא קיבלה את חניון גבעתי ממשלת ישראל ולא הופקדה עליו. האתר נרכש כחוק וע"פ החוק זכותם וחובתם של אנשי העמותה (באם רצונם לחפור לעומק השטח) לקיים חפירה ארכיאולוגית. חפירה זו מנוהבמשלחתגבעתילת ע"י כמה מהארכיאולוגים הטובים ביותר במדינת ישראל (ד"ר דורון בן עמי למשל) ושלא כמו שנטען בדבריך (שהמגמתיות שלהם ברורה) דווקא נחשפה שם כנסייה ביזנטית וממצאים מרשימים ביותר שכולם תועדו ופורסמו לא רק בעיתונות המקצועית (ושלא כמו שנטען במאמרך שנמצאים שם רק ממצאים מתק` ההתיישבות היהודית- מונח תמוה מלכתחילה מאחר וברור ויימצא שם רוב לממצא יהודי מאחר וגבולות ירושלים השתנו לאחר בית שני והאזור הופרע פחות ממקומות אחרים בירושלים). אם טענתך היא שעמותת אלע"ד מכריחה את החופרים לסלף ממצא, אזי יש צורך בהבאת דוגמאות. אך לי נדמה מקריאה במאמרך שפשוט התכוונת לעורר שנאה כלפי איזו עמותה נוראית שגוזלת ומסלפת את ההיסטוריה העתיקה ואת המציאות העכשווית.
  בקשר לחפירה, יש להסתכל בפרספקטיבה יותר עמוקה על הנושא לדעתי האישית. ארכאיאולוגיה היא מדע שלעיתים קרובות משומש ע"י הלאומיות המקומית לצורך ביסוס הנארטיב הלאומי, דבר שאולי קשה לעיתים לעיכול אך נעשה בצורה שוטפת בכל (!!!) רחבי העולם ואף ברשות הפלשתינאית ובמדינות כמו סוריה וירדן. מאחר ולארכיאולוגיה חשיבות רבה בביסוס הקשר שלנו עם העבר החומרי שלנו, במקרים רבים בעולם גם באזורים רגישים פוליטית שועתקו בניינים ויש אף לציין את תל מרדיך בסוריה כדוגמה טובה לשיעתוק עיירה שלמה לאור חשיבות החפירה. מאחר וחפירה זו חשובה מאוד לביסוס הקשר עם העבר היהודי של ירושלים (וד"א חשובה מאוד גם למדע העולמי)
  ולקבלת מבט יותר טוב על תק` הברזל בארץ, יש להמשיכה במלוא המרץ (ואף הברונזה עם הגילויים האחרונים)אל

  עם בעייתך עם המימד הפוליטי של החפירה אזי אתה בבעיה, כי כמעט כל חפירה חשובה בעולם יש לה מימד פוליטי, וחלק מהחפירות העולמיות גורמות לחיכוכים קשים בין מדינות בעת החדשה המאוחרת.
  אם בעייתך היא עם הפקעת הקרקעות במקום טעון פוליטית הריני להזכיר שיש תוכנית אב לאזור זה עוד מימי טדי קולק, וחוסר האכיפה של עיריית ירושלים לא יכול למנוע את הזכות שיש לחשוף אתר חשוב כמו עיר דוד. כמו כן, מאחר ומדובר בחפירה כה חשובה אז גם אם היא הייתה במרכז קיסריה האוכלוסייה באזור הייתה מפונה (ויש דוגמאות אף מהארץ לעצירת פרוייקטים והפקעת קרקעות בשל החשיבות של חפירה כלשהי).
  אם בעייתך היא הצורך של הלאום להבין את ההיסטוריה של קדמוניו אז לדעתי אין מדינה בעולם שעומדת בזה חוץ מנורווגיה שלא חופרת ארכיאולוגיה (נדמה לי אל תתפוס אותי במדינה).
  אם בעייתך היא שלמות הבניינים סביב אז הריני להסיר דאגה מלבך מאחר ויש מהנדסים ויש חיזוקים שאפשר לעשות ואפשר להטיל הגבלות.
  כמו שאני רואה את כתבתך אין לך בעיה עם מי מהנ"ל. אתה פשוט שונא כל דבר המדיף מלאומיות ציונית (דעה שלי). זוהי זכותך אך אל נא תאשים את חברי משלחת החפירות בחניון גבעתי בסילוף המציאות.
  נ.ב – אינני חבר במשלחת ואינני קשור בשום צורה לחברי המשלחת.

 13. אורלי נוי

  קשה לי לקבוע אם אתה מיתמם, או שאתה באמת לא רואה כל בעיה בהתנהלות – ובמיוחד זו הארכיאולוגית – בסילוואן. כמה הערות לדבריך:
  לגבי מתחם גבעתי, השטח אכן נרכש וכפי שציינת, כאשר יזם מבקש לפתח אזור שיש סברה כי יימצאו שם ממצאים ארכיאולוגים, הוא מחוייב במה שנקרא "חפירות הצלה". אלא שבמקרה חניון גבעתי יש כמה בעיות מהותיות: ראשית, אלע"ד מעולם לא קיבלה היתר בניה עבור תוכנית חניון גבעתי, ועל כן מראש אסור היה לה לקבל היתר של חפירת הצלה כיוון שאלה אמורים להינתן רק אחרי שיש כבר היתר בניה. שנית, כאשר החפירות מעלות כבר ממצאים בסדר גודל כמו אלה בחניון גבעתי, מה שאמורים לעשות זה להוציא רישיון חפירה מוסדר עם פיקוח אקדמי וכו`, מה שלא נעשה במקרה דנן. יתרה מזאת – כל החפירות בעיר-דוד, למעט זאת של אילת מזר, מתנהלות כ"חפירות הצלה", מה שחוסך לאלע"ד את כל "כאבי הראש" הכרוכים בניהול חפירה מסודרת.
  אין ספק כי הארכיאולוגיה שימשה מאז ומעולם כדיסציפלינה בשירות הלאומיות, זאת איננה המצאה ישראלית. אבל המקרה של אלע"ד חורג באופן בוטה מ"מקובלה" זאת. בסופו של דבר, הארכיאולוגה עצמה מעניינת את אנשי אלע"ד כקליפת השום, והעמותה – ודוד בארי, העומד בראשה – הואשמו בעצמם בעבר בהרס עתיקות. על רקע זה רשות העתיקות עצמה התנגדה נחרצות להעברת הגן הלאומי לניהולם, אבל הימים עשו את שלהם וכעת הם משתפים פעולה בחדווה גלויה. זאת למרות שארכיאולוגים בכירים ביותר ברשות עצמה הודו יותר מפעם שאנשי אלע"ד מציגים את הממצאים האתר באופן מוטה.
  ונקודה אחרונה, לגבי השימוש הלאומי השגור בארכיאולוגיה: זה בסדר גמור לחפש את עקבותיו של דוד המלך בסילוואן. מה שלא בסדר, לא חכם ולא הגון באופן נפשע זה לבוא לאתר שמתקיים בלב כפר פלסטיני, ולחתור לדחיקתם של תושבי הכפר מהמקום בשם אותו עבר מדומיין (בוודאי ידוע לך שמעולם לא נמצאה בעיר-דוד ולו הוכחה אחת חד-משמעית שקושרת את המקום עם דוד המלך באופן כלשהו). לא מדובר ב"אתר מת" – די להרים את המבט כאשר מסתובבים בגן הלאומי המושקע ולהסתכל לעבר הכפר כדי להבין אילו שמות חוללה וממשיכה לחולל הנוכחות העויינת של העמותה, אשר מטרתה המוצהרת היא לשנות את אופי המקום מכפר פלסטיני ליישוב יהודי. כאשר תוכניות אלה כרוכות בין היתר בהריסה מסיבית של בתים (88 הבתים של שכונת אל-בוסתן), תוכנית שבדיעבד מסתבר שגובשה ומומנה על ידי אותם אנשים טובים מאלע"ד, הרי שהמסקנה היא שלא זו בלבד שהארכיאולוגיה, וחשיפת הפסיפס הרב-גוני והיחיד במינו בירושלים לא עמדו לנגד איש מקובעי המדיניות באזור הרגיש הזה, אלא שהיא בסך הכל משמשת כאמתלה כדי לקדם סדר יום מתנחלי קיצוני בלב הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

 14. יואל קורנבלום

  הצגתי עניין פשוט בתגובה הראשונה שלי אליך ואתה מתקיף אותי ומביא כל מיני דברים שאינם קשורים לעניין כמו עמות אלעד שאין לי מושג מה זה. אינך יודע מי אני אז אל תמציא כל מיני דברים רק כדי להצדיק את השטויות שאתה כותב פה ואת חוסר היכולת שלך או הרצון לענות לשאלות פשוטות.

  לעצם העניין זה שאתה כותב "דהלגיטימציה" כבר מראה לי שאתה חושב שאתה עושה משהו לא טוב. לא אמרתי בשום מקום שאין לך זכות לדעותך. העובדה שאתה מביא תגובה ומתקיף אותי בצורה הזאת מראה יותר מאלף עדים שאתה חושב בעצמך שמה שאתה עושה הוא לא בסדר.

  שאלת המימון היא חשובה מאד מכיוון שבעל המאה הוא גם בעל הדעה. זאת לא " חוצפה ישראלית אופיינית" כפי שאתה כותב כי זה מעניין בכל תרבות וכולם שואלים שאלות כנ"ל וזה מאד מקובל לשאול שאלות כנ"ל. אולי אפשר לקרוא על מקורות המימון באתר העמותה כפי שאתה כותב אבל קל יותר לשאול אותך. משום מה אתה מתחמק מתשובה ישירה ובסך הכל תשובתך התוקפנית מראה יותר מאלף עדים כאמור שאתה לבד חושב שמה שאתה עושה הוא לא בסדר.

  באופן עקרוני אדם לא יממן משהו שהוא לא מסכים איתו. מאיפה אתה יודע מה מקור המימון? אולי זה בא מאיראן? אולי מערב הסעודית? אפילו אם זה ניתן באירופה (לפי תגובת יובל). בסופו של דבר לפי שם העמותה מישהו יכול להבין שאין דמוקראטיה בישראל ולכן צריך עמותה כנ"ל כדי לפתח דמוקראטיה בישראל. ברור שהרעיון אינו נכון כי יש דמוקראטיה בישראל אבל זה מוריד מערכה של מדינת ישראל, הדמוקראטיה היחידה במזרח התיכון. מי שלא מכיר את ישראל יכול לחשוב שאין דמוקראטיה בישראל לפי שם העמותה שלך. לכן נראה שפעילות העמותה שלך לכל הפחות לפי השם הוא להכפיש את מדינת ישראל ולכן חשוב לדעת מי מממן את כל זה.

 15. סמולן

  אני מציע לקהל הקדוש לבחון בתשומת לב את המאמר התמים לכאורה של באר. על אף שהוא לכאורה עוסק בהכפשה של ישראל, של עמותת אלעד וכדומה, ניתן לזהות בו בבירור את עקבות הזדון העתיק, כלומר אוריינטליזם וציונות.

  הציונות והאורינטליזם של באר בולטים בשלל היבטים, אולם הכלב הוא מה שמאפשר לקרוא את העניין בבירור.

  1. קולוניאליזם: האם אדם שממומן על ידי גורמי חוץ הוא סוכן קולוניאליסטי ? האם יתכן שלא ? כדאי לזכור: כתיבת מאמרים מעין אלו היא מה שהקולוניאליזם העולמי משלם עבורו למר באר.

  2. אוריינטליזם: הטענה לפיה ערבים שונאים כלבים, או מתעבים כלבים, היא ביטוי של אורינטליזם גס, קלאסי. לאנגלים יש כלבים, לערבים אין. היא מתעלמת מהמסורת העשירה באופן מפתיע* של כלבי ציד ערבים (סאלוקי, אפגני). בנוסף, ישנה כרגיל נטיה לטיפול בעולם הערבי כישות מונוליטית ועל-זמנית. באר משתיק ומכחיש את הערצת הכלבים במצרים הפרעונית, ככל הנראה כי הוא אכן חושב שהתרבות הערבית הנוכחית אינה קשורה להיסטוריה של מצרים, לתיאולוגיה המורכבת והעשירה שלה, ולמערכת הידע שנוצרה על ידי מלומדים יהודים ולאחריהם נוצרים במטרה להגחיך את המערכת הדתית הזו.

  סיכום ביניים: באר הוא סוכן קולוניאליסטי הפועל דרך הבנייות ידע אורינטליסטיות.

  3. ציונות: הביטוי "כל כלב ביג`י יומו" לא הגיע אל הציבור הציוני ואל עמודי העתונות הציונית על ידי עיסוק בעושרה (המפתיע) של השפה הערבית והניבים הפלסטינים. ביטוי זה הוחדר דרך מפעלו של יגאל מוסינזון, חסמב"ה. אין טעם לסקור את שלל ההיבטים של סדרת הספרים הזו, אלא רק לציין את נטייתו של מוסינזון לעשות שימוש דווקא בפתגם ערבי זה, ולא, למשל ב"כלבו של השיח` הוא השיח`" – מה שהיה עשוי לאותת, דרך משל, שהשיח` דווקא מגדל כלבים. או "כשיוצאים לצוד, הכלב הולך להשתין", מה שהיה מצביע על חלקו של הכלב בעולם תרבות הפנאי הגברית של הצייד. באר ממשיך את השימוש המוסינזוני: הוא מכיר רק פתגם אחד בערבית על כלבים, וקושר אותו, כמובן, עם איזו רתיעה פתולוגית של ערבים וערביות מכלבים.
  (פתגמים מערבית: http://he.wikiquote.org/wiki/%D7%A4%D7%AA%D7%92%D7%9E%D7%99%D7%9D_%D7%A2%D7%A8%D7%91%D7%99%D7%99%D7%9D)

  נדמה שמדובר בסוג של מבע בלתי נשלט. כלומר, באר אולי עובד בשביל אירופה ובנותיה, אולם הוא משתמש בעולם מחשבה שעוצב על ידי מוסינזון ושות`. יש לשקול את מידת התאמתו לתפקיד, ולדעתי – לאתר סוכן חלופי.

 16. נחמן

  ככל שקראתי יותר הייתי בטוח יותר ויותר שיש פה איזה מאמר הפוך על הפוך מפתיע.
  איך יכול אדם לכתוב משפט כמו "הערבים, בכל אופן, משוכנעים שהמתנחלים היהודים, שהתיישבו בשכונותיהם שואפים להגיע אל מתחת מסגדי הר הבית ובסופו של דבר להחריבם. עוד תיאורית קונספירציה? לא בהכרח." בלי להתיחס לחפירות המסתוריות של המוסלמים בהר הבית ("אורוות שלמה") ומטרתן המוצהרת למחוק כל זכר ליישוב יהודי ולהר הבית, כפי שמוכיחים דבריהם וההריסות שזרקו הדחפורים ושבהם נמצאו שרידים ארכיאולוגיים יהודים. הלו השכם והערב אנו קוראים טענות שכל קשר בין היהודים להר הבית ולירושלים זה פיקציה, רק העובדות, השרידים הארכאולוגיים, עוד מפריעות לטענות האלה מלהתקבל, וגם זה בטיפול.
  איך יכול אדם לכתוב משפט כמו "מדינת ישראל, בעווית של שיגעון, מסרה לידיו את ניהול אחד המתחמים הרגישים והנפיצים בעולם. עוד ידובר בכך" בלי להתייחס לפעולותיו הקיצוניות של הוואקף, שהופקד על קודש הקודשים היהודי על ידי מדינת ישראל ודברי ההסתה שנאמרים תחת חסותו השכם והערב?
  אכן פסיכדליה במיטבה!
  האם מפתיע שהמאמר פורסם באנגלית באתר שבין השאר טוען שחיסונים זה מזימה ממשלתית, ושבתקופת הבחירות בארה"ב הופיעו בו תגובות ומאמרים אנטי יהודיים קיצוניים? לא ממש. רק שם אפשר לכתוב שטויות כאלה בלי תגובה רצינית אלא מחיאות כפיים בלבד, כנראה. תראה, אפילו בעוקץ מתווכחים איתך!

 17. ע. נ.

  חלק מהמגיבים והמגיבות כאן, כהרגלם, מגוללים ומתגוללים במסכת הרגילה של שקרים, בורות, ורשעות. די ברור שהם, ודבריהם, אינם ראויים לתגובה. מה שבכל זאת עצוב בכל העניין, היא העובדה המצערת, שהם הצליחו לכפות עלינו עולם לא מוסרי ומעוות. שבו מי שמדווח על עוולות צריך לדווח על מקורות מימון, לתאר איזו "תמונה שלמה" (ותאמינו לי – או, בעצם, אל תאמינו לי אלא תפנו לאתר עיר-עמים כדי לגלות את "התמונה השלמה". היא מחרידה, מזעזעת, והופכת כליות ולב הרבה יותר מהמאמר המתון שלמעלה), ולתאר את השקפות עולמו. למנאצים, לעומת זאת, אין כמובן שום השקפה, אין שום מקורות מימון, ולעתים קרובות גם לא שם מלא (וגם לא שום ידע בעובדות)….

  עולם בזוי בראתם: כזה שבו לתת פרוסת לחם לילד רעב, ואפילו לא לדרוס זקנה החוצה את הכביש, הוא מעשה נפשע בעיניכם, אם הילד או הזקנה הם פלסטינים – מין מעשים שבשבילם צריך להצטדק, להתנצל, לחשוף מקורות מימון, לתאר "תמונה שלמה", להודות שאתה אנטי-ציוני (אחרת, כמובן, איך אתה מסביר את קיומה של חמלה בלבך?). דעתי הייתה ונשארה כדעתו של שלמה המלך המצוטטת בכותרת – שדבריכם אינם ראויים לשום דיון. אולי, בעצם, יספיקו דבריו של המשורר הלאומי: לכו, זדים, בחמסכם זה/ ובדמכם חיו והינקו.

 18. סמולן

  ומה הקשר לחמלה ? הרי לציונים אין חמלה.

 19. פטר

  לאורלי שלום
  מאחר ותגובתך נראתה לי מספיק רצינית החלטתי לענות תשובה קצת יותר מעמיקה על טענותייך.ראשית כל, החפירות בחניון גבעתי שונות במקצת מהחפירות שניהלה איילת מזר בעיר דוד. החפירות של עיר דוד נמשכות עוד זמן רב לפני אילת מזר ומקומות מסוימים עוד נחשפו בתקופת המנדט ולפניה. האתר הוכרז כאתר ארכיאולוגי ואינו חפירת הצלה. נוסף על כך, עונות החפירה שלו ממומנות לא רק ע"י עמותת אלע"ד אלא גם ע"י רשות העתיקות ורשות הגנים. לחפירות בעיר דוד חסות אקדמית של המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית שבו ד"ר מזר היא עמיתת מחקר, ורבים מחוקרי המכון חופרים ומפרסמים ממצאים מדהימים על תק` הברזל.
  כמו שאת רואה לא קראתי ולא אקרא גם למבנה ארמון מאחר ודבר זה נתון לוויכוח. הרס העתיקות שכביכול נטען שאנשי אלע"ד הואשמו בו הוא האשמה פרועה ויותר מכך גובלת בעלבון הקרדו המקצועי של החוקרים הארכיאולוגיים. הרס עתיקות היה מוביל לסגירה מיידית של החפירות וחבל שהטחת עלבונות נהפך לדבר שבשגרה להוכחת טענה כלשהי. מבחינת הפרשנות של האתר, יש בארכיאולוגיה הפרדה ברורה בין ממצא ופרשנות ובכל הדו"חות של עיר דוד כולל חפירות יגאל שילה אין ערבוב בין השניים מאחר והם מוגדרים כפרקים שונים בהתאם לסדר המקובל של פרסום דו"ח ארכיאולוגי. 90 אחוז של החפירות בארץ הן חפירות הצלה ובניגוד לטענתך אין הבדל באיכות החפירה חוץ מהעובדה שחפירות אקדמיות באות עם שאלה מסוימת ואילו חפירות הצלה באות לשם שימור המידע לעתיד. אין שום הבדל בטכניקות החפירה והמטודות המדעיות אלו ואלו משמרים ומרפאים קראמיקה, אלו ואלו מתעדים מבנים ושניהם מסיקים ידע על התרבות החומרית, ולכן האשמה זו הינה הטחת עלבון שווא בעובדי רשות העתיקות.
  בקשר לטענתך כאילו רשות הגנים סירבה לתת להם את הגן. הריני לאכזב אותך אך טענה זו אינה נכונה מהעובדה הפשוטה שהרשות אינה יכולה באופן חוקי לתת לעמותה לא ממשלתית לנהל גן לאומי. עמותת אלע"ד מממנת את החפירות אך אין לה בעלות ולא אפשרות כזו על מקום שהוכרז כגן לאומי.
  בקשר לחפירות בחניון גבעתי הרי הסיפור הוא דומה רק ששם המכרז עבר דרך רשות העתיקות וד"ר דורון בן עמי יחד עם יאנה צ`חנוביץ קיבלו את הרישיון כאשר האתר הוכרז כחפירה לא לשם פיתוח אלא לשם שימור ותיעוד יחד עם מספר שאלות מחקר מאחר ומר בן עמי שייך לחוקרי האוניברסיטה העברית. בניגוד לטענתך החפירה קיבלה אישור לחפור עד סלע אם. רשות העתיקות מבצעת בכל הארץ חפירות כאלו ודוגמה טובה לכך היא אתר חירבת קייפא או מבצר האלה שהיא חפירה דומה (לא לשם פיתוח לשם מחקר).
  הריני להזכיר עוד פרט אחרי מסכת ההשמצות( לדעתי האישית) שנעשתה כאן לרשות העתיקות. רשות העתיקות מנעה ב-1992 בניית מאות יחידות דיור דרך חוק נכסי נפקדים בסילוואן בדיוק בשל הטענה שיש איסור לבנות בשטח שהוא אתר מורשת עולמית.
  אני מסכים שחפירה על יד הבית היא דבר לא נעים אך מאחר וחשיבותה העולמית כה רבה (אתר מנהל ואדמינסיטרציה שנמצאו בו הכי הרבה בולות מתקופת הברזל בארץ) אין לי ספק כי חפירה זו חייבת להמשיך. הערה קטנה בים השחור שעובר על תושבי סילוואן היא שלמרות הצער על ההפרעה למרקם חייהם אתר זה הוא מקור הכנסה מרכזי לעסקי התיירות בירושלים ועם השנים יתפוס את מקומו. בכל החפירות עובדים רבים מתושבי הכפר וכל הלוגיסטיקה מסביב כמו משאיות טרקטורים מחסנים וכו` ניתנת ע"י תושבי מזרח העיר. אינני מתכוון לזלזל בקושי הרב ובהפרעה בכל מובן של מילה שיוצרת החפירה ואני מסכים איתך שהיא משפיעה על אורח חייהם ומשנה אותה, אך מבחינתי ומבחינת המורשת העולמית והכלכלה הירושלמית והמדע סופה להביא הרבה טוב.
  דבר נוסף הוא שבחרת להתעלם מעובדה פשוטה ששיעתוק אוכלוסייה מאתרים ארכיאולוגיים קורה בכל העולם. מסוריה בה שועתק כפר עם מעל לעשרת אלפים איש (תל מרדיך) כדי לגלות את הארכיון הקדום בעולם ועד לרומא בה בניינים ואזורים הוזזו כדי לפנות מקום לחפירות ושימור המבנים, כי מורשת עולמית היא דבר שלא יסולא בפז.
  טענה נוספת לסיום, לצערי מאחר וארכיאולוגיה היא נושא פוליטי רבים הפעמים שאתרים שלמים נהרסים בשל הפוליטיקה. לשמחתי בארץ מצב זה לא קיים, והמקרה היחיד בארץ בו היה פשע ארכיאולוגי כזה הוא חפירות הוואקף באורוות שלמה. לדעתי בכל זמן בו אנו שולטים על שטח זה, יש לחשוף אתר זה כמה שניתן כדי למנוע מצב שבעתיד הוא ייהרס בגלל וויכוחים פוליטיים. יכול להיות שאתר זה הוא אכן רק אמתלה כמו שאת טענת אבל אני סמוך ובטוח שהארכיאולוגיה בעיר דוד גם לאותם אנשים "קרי ושרירי לב" מאלע"ד חשובה בשל הקשר עם העבר (וכן, אתר זה הוא אתר מפתח בהבנת היישוב היהודי בבית ראשון היה או לא היה שם ארמון של דוד המלך, רק ראי את שפע המידע שנתן עד עכשיו). אני מקווה שדווקא דו קיום יצמח על שרידי העבר ובמקום ללבות את אש השנאה אפשר היה להרים פרוייקט ענק שיכלול את שיקום אתרי העתיקות בכל העיר ובעיקר במזרחה שהם מן המדהימים שיש (כמו ארמון טונשוק הממלוכית). אך לצערי יותר מדי אנשים עסוקים בהשמצות ובשנאה מכל צדדי הקשת הפוליטית שלנו ובשני העמים, ולא מנסים להגיע להידברות שהיא הבסיס לכל הסדר עתידי. חבל לי מאוד שעמותת עיר עמים בחרה דווקא בחפירה הארכיאולוגית כשק חבטות, רק בגלל שהיא ממומנת ע"י עמותת אלע"ד. חבל לי שעמותות אחרות לא עוזרות לחפירות ארכיאולוגיות בירושלים ומפנות את השטח רק למספר עמותות בעלות גוון ימני.
  אך לדעתי האישית כל זה לא מטריד אותך. והדוגמטיות של טענותיך אכן מוכיחה את זה.
  בתחילת מאמרך שאלת אותי אם אני מאמין במה שאני אומר אז כן אני מאמין מאוד. ואשמח אם גם את תתענייני קצת בהיסטוריה שנגלית לעינינו מאתרי עיר דוד השונים.אשמח לענות לכל טענה אחרת ואשתדל לעשות זאת.

 20. סמולן

  התגובה הקודמת שלי יועדה אליך. הכותרת היתה מין משחק מילים שכזה, שנרמז בו משהו על זהותך (היא צונזרה בצדק, לעזאזל, על ידי מערכת האתר).

 21. עמוס

  קשה לדעת אם עתה באמת מתמם, או שמדובר בכתיבה צינית להפליא: חלק גדול מהעובדות שאתה מביא נכון, ועדיין מדובר בשקר גס ("איפה התמונה השלמה", כמו שנאנחת דודה ענבל התורנית בקביעות כאן באתר) – להציג את החפירות הארכיאולוגיות בסילואן כפעולה מדעית הפועלת על פי הכללים ה"נורמלים" של חפירה כזו, זה בערך כמו לטעון (מבחינה לוגית! מבחינה לוגית!) שד"ר מנגלה עסק במחקר רפואי. זה נכון. וזה שקר גס.

  גם ברשות העתיקות יש מי שמודה: החפירות הארכיאולוגיות בסילואן ובסביבותיה הן אך ורק מכשיר בידי עמותות המתנחלים כדי לכבוש, לנשל, לגזול, לגרש, להטריד, ולהכביד על תושביה של סילואן. תוצאותיהן המדעיות המפוקפקות מנוצלות, ואף מזויפות (ראה הבור הביזנטי של "ירמיהו") כדי לבדות או לרומם עבר "יהודי" ייחודי, תוך התעלמות, הכחשה, והעלמה של כל עבר אחר. נקודה.

  אתה צודק בעניין אחד: חברה אנושית רשאית ויכולה לחקור את מורשתה ועברה. אבל בדרך אחרת. כזו שתתחשב בכל חבריה וקהילותיה. כזו שתכבד אנשים חיים ותשתף את נציגיהם בהנהלותה. כזו שלא תהייה מסווה להעברת נדל"ן מהמפונים למתיישבים חדשים (זה לא קרה ברומא, או בסוריה, או באיזו חפירת הצלה). כזו שתקיים את החוק המקומי והבינלאומי….

  אבל אולי קשה לצפות את זה ממדינה, שאחד המעשים הראשונים שעשתה עם הקמתה היתה פיצוץ שיטתי ומתוכנן של כמאתיים מסגדים, חלקם נכסי תרבות ארכיאולוגיים, לזוועתו ולקול מחאתו של פרופ` שמואל ייבין, שעמד אז בראש רשות העתיקות. כשהארכיאולוגיה ניא כמעט רק פוליטיקה (או אידיאולוגיה), דיון תיאורטי ומנותק כשלך באופנים שיש לבצע חפירות "הצלה" נראה כמו תרגיל עקר ונלעג: העבודות נכונות. והן שקר גס.

  נ.ב. – לסמולן, גם אני ניסיתי להתחכם עם הע. נ. ברור שהילד הזה הוא אני

 22. אורלי נוי

  כמו שכתבתי, החפירה של אילת מזר היא היחידה שמתנהלת עם רישיון חפירה מוסדר, הממומנת בין היתר על ידי מכון שלם. אולי אין הבדל באיכות החפירה בין חפירת הצלה לבין חפירה מוסדרת, אבל בהחלט יש הבדל בפיקוח על אופן הצגת הממצאים, והאתר של אלע"ד החל לציין גם תקופות לא יהודיות בהיסטוריה של סילוואן רק לאחר הפעלת לחץ כבד צמד הקהילה הארכיאולוגית הישראלית והעולמית.
  לגבי המחוייבות של בארי לערכי הארכיאולוגיה והטבע בגן הלאומי – בדוח של עיר-עמים מצוטט בארי עצמו מראיון שנתן, בו הוא מתאר בגאווה איך הוליך את פקחי רשות הטבע שולל והיה מחריב את הטרסות בגן הלאומי בלילות, כשהם לא ראו, כדי להרחיב את הבנייה שלו במקום. אכן הדמות האידאלית לנהל את הגן הלאומי החשוב ביותר בארץ. ולא שהוא נזקק ליצירתיות רבה כדי לקדם את תוכניותיו – אנשי אלע"ד מקבלים בסילוואן היתרי בנייה שהתושבים הפלסטינים יכולים רק לחלום עליהם.
  חפירות ליד הבית זה בהחלט עסק לא נעים, אבל חפירות מתחת לביתך, כשאין לך מושג שחופרים לך מתחת לבית, זה עסק פלילי. תושבי וואדי חילווה גילו שהחפירות מתנהלות מתחת לבתים שלהם רק אחרי שחלק מהכביש הראשי בשכונה שקע, והחלו להופיע סדקים על קירות בתיהם. אין לדבר הזה אח ורע, והוא לא היה עולה על הדעת בשום מקום אחר בארץ. הטענה שהחפירות מספקות פרנסה לפלסטינים היא כבר מרושעת ממש – זה כמו לשבח את מפעל ההתנחלויות על הפרנסה שהוא מספק לפלסטינים בגדה, שעבור חלק גדול מהם מדובר במקור פרנסה אפשרי יחיד. כיבוש והתחסדות, כמיטב המסורת הישראלית.
  ייתכן ששיעתוק אוכלוסיות מאתרים ארכיאולוגים מתבצע בכל העולם, אבל פה קורה משהו אחר – הארכיאולוגיה משמשת כלי לדחיקת רגלי האוכלוסייה הילידית מהמקום, רק כדי לאכלסו באוכלוסייה אחרת, כובשת.העתקת האוכלוסיה איננה פועל יוצא של הארכיאולוגיה – הארכיאולוגיה היא רק כלי במיזם קולוניאליסטי שעיקר מטרתו במקום אחר.
  אבל האמת היא שכל הפלפול הזה הוא מיותר בהחלט, כמו שציין ע.נ. בסופו של דבר הסיפור הוא פשוט למדי – יש כאן איזור כבוש שנמצא בלב מחלוקת מדינית רגישה ביותר, ובמקום שינוהל בשום שכל ובתבונה על ידי גופים ממלכתיים עד להכרעת גורלו במשא ומתן פוליטי, הוא הועבר (ללא מכרז, אגב, בנוהל שלא יעמוד באף מבחן בג"צ) לידי הפירומנים המסוכנים ביותר בשטח. למדינת ישראל, שממשיכה להצהיר לפחות מן הפה ולחוץ על מחוייבותה לתהליך המדיני, נוח יותר לקדם את האג`נדות הקיצוניות שלה על ידי פיונים כמו אלע"ד, שכמובן עושים זאת בחפץ לב.אני מציעה לך לקרוא את דוח עיר-עמים המלא על מה שבאמת קורה בסילוואן, ואז תגיד לי כמה תום לב והגינות מצאת במקום המוכה ביותר בירושלים המזרחית.

 23. פטר

  מספר הערות לדברייך.
  במהלך ויכוחנו הועלה מספר פעמים הנושא של פירסום ממצאי החפירה, ואולי צריך הייתי להדגיש זאת אך הממצא עצמו והפרשנות מפורסמים בנפרד. ולמה זאת? בדיוק כדי להבדיל בין עובדות לפרשנות. במהלך רבע המאה האחרונה הארכיאולוגיה בארץ עברה שינוי מהותי והיא עומדת בחוד החנית של המחקר הארכיאולוגי המדעי בעולם מבחינת פרסום ואיכות חפירה.
  "אולי אין הבדל באיכות החפירה בין חפירת הצלה לבין חפירה מוסדרת, אבל בהחלט יש הבדל בפיקוח על אופן הצגת הממצאים"(אורלי נוי )-פיקוח על אופן הצגת ממצאים???? את היית רוצה לבוא למדען או לחוקר לפקח על פרשנותו לממצאים(שד"א אגב ויכוח על הפרשנות לא אומרת שהיא לא נכונה, אלא שיש עליה מחלוקת). אני מכיר רק מספר משטרים שמחייבים פיקוח כזה וזה בעיקר מזכיר לי את החיוב סובייטי לפרסם ארכיאולוגיה לפי תורת מארקס. לצערי הרב, אמירתך זו רק מראה שמבחינתך חופש אקדמי וחופש הביטוי קיים רק בצד אחד. הדבר קצת מזכיר את האקלמציה שקארל שמידט מדבר עליה, שבה רק מה שנצעק ע"י ההמון הוא האמת וכל השאר שיישרף. חבל לי שזה המצב שאליו הגענו (יחד עם ההקבלה הלוגית של עמוס בין ארכיאולוגיה בארץ למנגלה).
  מבלי לקרוא את הראיון עם דוד בארי אני כבר יכול לתת את דעתי על עניין הטראסות. כל זה נובע מבלבול כלשהו שקיים אצלך אורלי, כי אם תעייני בחוק העתיקות של מדינת ישראל תגלי שעתיקה נתפסת כדבר הנעשה בידי אדם לפני 1700(פישוט שלי כדי שיהיה מובן .לחוק הרבה סעיפים) רוב הטראסות בארץ לא שורדות מספר זה של שנים ולפי מה שאני מכיר (ויכול להיות שאני טועה) לא התקיים יישוב חקלאי לפני 1700 על מדרונות עיר דוד , וגם אם כן, אם יש תיעוד של אותה טראסה אין שום בעייה להרוס אותה מאחר והידע המוסק ממנה מוגבל והיא מפריעה לחפירה. דבר זה נכון לכל ממצא מ-TOP SOIL .

  כמו שכבר ציינתי בתגובתי הפחד מפני השתלטות יהודית אינו קשור לחפירה, מאחר וכמו שכבר ציינתי בגלל סירוב של רשות העתיקות לא נבנו מאות יחידות דיור על עיר דוד בשימוש חוק נכסי נפקדים, בדיוק מאותה הסיבה. החפירה לא חייבת להתפס בהכרח כפלישה ציונית על כפר שלו, אלא על הבנת החשיבות של המורשת העולמית שלנו וניסיון לשמרה (שלנו אומר שנמצאת בארץ ישראל). אני מסכים איתך שחפירות כאלו צריכות להיות יותר קשובות לאוכלוסייה ויש במחקר התיאורטי הארכיאולוגי חלקים שלמים העוסקים בכך, אך הבעיה היא שאם לחפירה לא יהיה מימון מגורמים אחרים היא פשוט לא תתקיים (חבל שאין מי שמרים את הכפפה בצד האחר). את כמובן יכולה לטעון שזה טוב לדו קיום אך אני מנגד רואה זאת כהרס עתידי מכוון של המורשת וההיסטוריה בארץ וניסיון ליצור היסטוריוגרפיה מודרנית שנסמכת על מוצא אתני (מוכר, לא?) .
  בקשר למימד הקולוניאליסטי בדבריי. לא טענתי ולו לרגע שהחפירה היא פרחים ושושנים, אך מנגד רציתי להראות שבשיתוף פעולה עם האוכלוסייה המקומית (שאני מקווה שיישתפר), אפשר להפוך גם אתר מחלוקת לאתר רווחי כלכלית לתושבי האזור, שלא פוגע במרקם היחסים. מאיפה טענתי זו? הרי החפירה היא "פלישה" ציונית לתוך אוכלוסייה פלשתינאית, לא?
  והנה תשובתי: מרקם היחסים בירושלים הוא נפיץ ומורכב אך גם אם בעתיד תהיה ירושלים מחולקת או מאוחדת (דו לאומית או לא), הרי חייב להתקיים קשר בין הצדדים ודווקא ניסיונות הפרדה ובניית חומות בין הצדדים היא הבעייתית. מאז התקופה שבה חיו יוצאי תימן יחד עם התושבים הערביים במדרונותיה של עיר דוד היה דו קיום מעין זה.
  מדינת ישראל, כשולטת בפועל, אכן צריכה לתפוס את מקומה ולממן בעצמה את החפירה, תוך תיאום עם תושבי הכפר על פיצויים מתאימים ותכנון עתידי ראוי. אך מאחר והממשלה מעדיפה סטגנציה נוצר מצב בה עמותות עושות את עבודתה. חלום בלהות הוא להרבה מתושבי המדינה שהעבר חשוב להם, שחפירה זו תיעצר ולא תימשך מאחר ואנו יודעים שחפירות נעצרו ואתרים נהרסו מסיבות פוליטיות בכל רחבי העולם (הדוגמאות בתגובה הראשונה).
  מאחר ואני רואה שחלק מהתגובות החלו לרדת נמוך לדעתי האישית זו תהיה תגובתי האחרונה. תודה על הדיון המעניין שאין ספק שהוא הועיל לכולם.

 24. סמולן

  צר לי, אבל אתה מבצע הטעיה שיטתיץ היא מן הסתם שקולה (לוגית) למעשי הדיבור של גבלס. ההשוואה למנגלה חושפת, כרגיל, מבנה חשיבה: הלוואי שהציונים היו נאצים. זו השוואה דוחה, אין לי כח לעמוד כמו (שאתה תיארת בזמנו) כרוכל בשוק, ולמנות מול אושוויץ. מה שההשוואה הזו אומרת עליך אינו דבר טוב, אפילו עם הקונץ הכאילו אנליטי ("לוגית, לוגית"). למעשה, עיסוק ביהודים כקטגוריה מופשטת ומרושעת היה משהו שגבלס עשה לא מעט.

  לגופו של עניין, ליבת ההטעיה היא במה שמנסה לתאר חפירות ומחקר הנוגעים לקודשי הקודשים של היהדות כחפירה ארכיאולוגית רגילה וסתמית, שתקפותה זהה לתקפות וחשיבות של כל פעילות ארכיאולוגית אחרת. סילוואן, ולמעשה כל העיר העתיקה בירושלים, בנויה במקום שיש לו חשיבות עצומה ליהודים. היא דומה למצב שבו יהודים היו בונים מבני מגורים על הכעבה. הבה נפרט: הם היו יוצקים יסודות, מקימים בתי כנסת, חופרים בורות סופגים ונועצים מסמרים לתליית תמונות. העולם הערבי, שמסוגל בקלות רבה לדבר על עוינות בת 2500 שנה בין אירופה (ובנותיה) ובין העולם הערבי, החל מהדרך המרושעת שבה תיאר אייסכלוס את קרב סלאמיס ב"פרסים" (סעיד, אוריינטליזם), לא היה מפספס את ההזדמנות להבין מדוע מגורים במקום הזה משמעותם התקפה זדונית על האיסלם.

  התיאור הזה תקף לגבי סילואן באופן חלקי. הוא תקף הרבה יותר לשכונת המוגרבים המכסה 90% מהכותל המערבי: מה שאנחנו מכנים היום "כותל מערבי" הוא בסך הכל הפינה הדרומית, שניצלה עקב קידושה: מוחמד קשר שם את אל-בוראק, ועל כן האיסלם שלאחר גירוש הצלבנים, שהתיר לעצמו את הבניה הפרועה על הכותל המערבי, נמנע מבינוי אותה פינה פעוטה בקצה הכותל המערבי. במאמר מוסגר, אפשר לראות את הפער בין המוסלמים של מאות השנים האחרונות ובין הנביא שלהם, או ביתר דיוק בין מה שהנביא מספר שעשה בחלומו ובין מה שהם עושים בפועל. הנביא מספר שבחלומו הוא טס לאתר בית המקדש היהודי, וקשר את בהמתו בקצה הכותל: במשתמע, הוא כיבד את היהדות ואת מקומותיה הקדושים. המאמינים הנוכחיים, טורחים לבזוז – אין מילה אחרת – לא רק את הר הבית אלא אפילו את רוב-רובו של הכותל.

  סילוואן היא מקרה אחר: אף תושב שם לא ידע על קיומה של עיר דוד מתחתיו. אולם ברם, הם יודעים את זה מצוין כיום. הם מעדיפים, מילולית, למלא את המקום הזה בבורות ספיגה ובתוכנם, שהוא דווקא כן משמעותי, על פני הבנה שיש במקום הזה משהו שהם צריכים להבין אותו ולהתחשב בו.

  כל זאת אינו קשור לציונות. בעולם ראוי, אפילו אנטי-ציונים היו טורחים להגן על זכותם של יהודים לקודשי-קודשיהם, ולומר לעולם הערבי שלמרבית הצער, אפילו אם היהודים, כלומר הציונים, יגורשו פוליטית ופיזית מארץ הקודש, עדיין ישארו לקהילות היהודיות בעולם זכויות שיש להתחשב בהן באיזור הר הבית. ושהגזל השיטתי והביזוי – אין לי מילים אחרות – על ידי האיסלם והערבים הלא-מוסלמים לא מוצדק רק בגלל שהוא כל כך ארוך שנים.

  קהילות יהודיות התקיימו בהמון מקומות בעולם. יש בתי כנסת ובתי קהילה לחפור גם בספרד וגם בהודו. יש מסורת מדויקת לחלוטין, בהיותה חלק מהחדית הנכון, שמדברת על הטבח שביצעו המוסלמים בבני קוריטה, הקבורים, אם אני לא טועה, תחת מה שהיה בזמנו השוק של אל-מדינה. יש עניין תיאורטי לחפור גם שם. העובדה היא, שהיהודים לא נוטים לתבוע זכויות מעין אלו, ושלמעשה היהודים הולכים על בהונותיהם גם בכל הקשור לליבה הגיאוגרפית של הדת והמסורת היהודית, לא מצדיקה את ההכפפה של אתרים קדושים באופן קיצוני ליהודים, לבניה של בור ביוב פלסטיני.

 25. עמוס

  אתה צודק, כמובן, בטרונייתך. ההשוואה (הלוגית! לוגית!) למנגלה כמובן לא היתה במקומה. החלף את מנגלה בשיבא – או בכל "מדען" אחר שהעמיד את ה"מדע" שלו לרשות היישום של אידיאולוגיה במציאות חברתית.

 26. סמולן

  לא מדובר בטרוניה. אתה חי וחושב בעולם שבו יש חילופי זהות ויחסי שקילות בין שיבא ומנגלה, היטלר ובן גוריון, וכן הלאה והלאה. זו אבחנה או הבחנה, אבל לא טרוניה. בסך הכל, שירות פרשני מסוים: העולם שלך, ולא רק שלך, חי בסרט. הסרט הוא משהו בין "סטלג" ובין "הנשר נחת", ובתפקיד הרעים ישנם, כמו בכל סרט ישראלי, אשכנזים.

  אין לכך ולדיון במצב המסע להשפלת הדת היהודית ולא כלום.

 27. לא חשוב

  הפעולות שעמותת אלעד עושה גדולות על חבריה ועל העומד בראשם – בכמה מספרים.

  אין זה מקרי שכל ביקורת על פעולותיה של אלעד נוטה להעלות ענן אבק סמיך של פולמוס פסאודו-משפטי / פסאודו-פוליטי, המתימר להסוות את העילגות התרבותית ואת דליטנטיות הקוזקים עם מברשות הצבע – הווסלים השוקדים על עבודות רס"ר עבור האפנדי.

  כל פרוייקט `עיר דוד` נראה כמו אולם שמחות ביוקנעם ו"ציורי הקיר" מזכירים את חדר האוכל במחנה שמונים.
  זה הטעם של הווסלים עם הרובלים (או הדולרים, ענאערף) וזו הכלכלה הניאו-ליברלית שהם מדקלמים בחרי אף. כאילו ירושלים היא המכולת של אבא שלהם.

  צריך לחשוב על מופע אורקולי חגיגי בעיר דוידלה.
  אולמרט ישיר את האורטוריה על הבירוקרטיה המיותרת, על רקע רקדניות עם שכמיות יוטה, לופוליאנסקי יצטט את וולטיר בהגיה אשכנזית וברקת יעשה שפגט.
  והווסלים, תוך כדי, יסיידו את הערבים, יסרגו להם כיפות של מסגדים – ויחפרו מנהרות עד ברונקס, בול בחצר של האפנדי.

 28. עודד ישראלי

  אכן, התיאורים של הכותב, על הציורים היפים שעומדים לנוכח הכפר הערבי המכוער והמוזנח, עם בתיו הצפופים ואבני השפה הרעועות, הזכירו לי תקופה שבה המציאות במקום היתה דווקא דומה יותר למה שיש בציורים. למעשה, אפילו הרבה יותר יפה…

  אני מדבר, כמובן, על הציורים של דויד רוברטס ושל פרידריך אוטו גיאורגי, ושל עוד אחרים מהאסכולה ה"אוריאנטליסטית" – לפני שהמילה "אוריאנטליזם" קיבלה את הקונטקסט המגונה שהדביק לה אדוארד סעיד…

  אני מדבר על התקופה שאפילו לפני שבאו הערבים והתנחלו בכפר סילוואן ובאזור עיר דוד, ובנו את אותו כפר מכוער שעליו מדבר הכותב. זה לא היה כל-כך מזמן – עוד בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 – כאשר כל האזור הזה שמדרום להר הבית היה אזור של טבע פראי, שבו השתבצו, פה ושם, רק מצבות ומערות הקברים היהודים העתיקים ושאר מני חורבות מימי בית שני – כאילו היו מעשה ידי הבורא עצמו…

  הנה תמונה של רוברטס מ-1839, שבה אנו משקיפים אל עבר הר הבית מכיוון המקום בו נמצא כיום הצד הדרומי של הכפר סילוואן, ואין לפנינו ערמת בתים סדוקים, כבישי אספלט רעועים, גגות עם דודי שמש וחלונות עם תריסול – רק מראה הוד קדומים:

  http://www.7wonders.co.il/dat/picture_page.php?pctid=677&pglng=1

  הנה אותו אזור, בסוף המאה ה-19, הפעם מנקודה מרוחקת יותר מכיוון דרום מזרח – ונראה שדבר לא השתנה:

  http://www.7wonders.co.il/dat/picture_page.php?pctid=307&pglng=1

  והנה תמונה של מצבת אבשלום. אין בה אמנם מדשאות מוריקים וקלנועים של מגרשי גולף. אך יש בה את הר מערות הקבורה השומם, המרשים ביופיו הפראי והבתולי, שעליו התנחל אח"כ הכפר סילוואן:

  http://www.bibleage.com/gallery/Absalom%27s%20Pillar%20Valley%20of%20Jehoshaphat..jpg

  אם תשאלו אותי, אילו הייתי אדריכל נוף כל-יכול, הייתי מפנה משם עם בולדוזר את כל שכבת המתנחלים שהתנחלו שם בכמה עשרות השנים האחרונות – וזה כולל יהודים וערבים כאחד. המעשה שעשו ממשלות ירדן וישראל (כל אחת בתורה) לפנינת הטבע וההיסטוריה הזו, גובלים בפשע נגד האנושות…

  מאחר ומדובר בפנטזיה ותו-לא, הייתי ממליץ לפחות לעמותת אלע"ד להשתמש לצורך עניניהם בתמונות של רוברטס גיאורגי ושות` – בלי כלבים, בלי קלנועים של גולף, וסגרנו עניין.

 29. עמוס

  למר ישראלי, אולי צריך קודם כל לברך אותך ב"ברוך הבא לעולם העובדות". בדרך כלל הדיונים אתך, ועם בני מינך, מורכבים מהמחול המייגע (והמיותר) שבו אתם תחילה מכחישים עובדות, אחרי דיון טרחני ונוקדני, אתם לפתע "מודים בעובדות וכופרים באשמה", רק כדי לבזבז עוד קצת זמן ולעבור ל"מה זה חשוב". אני מודה בעובדות: אני מביט בציורים של רוברטס (ולא בפעם הראשונה, תתפלא) ומסכים לחלוטין שעולות מהן שתי עובדות – ראשית, שהכפר סילואן הוקם לאחר שנות השלושים של המאה התשע-עשרה (הוא הוקם כנראה בימי איברהים פאשא, וכחלק מהתמורות החברתיות שהתרחשו בימי שלטונו הקצר אך המטלטל), ושנית, שאפשר לחשוב שנוף הקדומים (המקראי) הניבט מהציורים יפה אולי ממראיה של סילואן והאזור היום.

  אבל לקח לי זמן רב להבין "מה זה חשוב", לעזאזל, ושדבריך הם כתב שטנה אנטי-ציוני חריף. כי מדבריך עולה מסקנה מרחיקת לכת, שאפילו האמנה הפלסטינית לא תבעה, שיישוב שלא היה קיים לפני אמצע המאה התשע-עשרה אין לו ממש זכות קיום. להזכירך, עדיין סילואן ותיק מכל שכונותיה ה"יהודיות" של ירושלים, וממרבית היישובים היהודים בפלסטין (אני מביט בציורים של רוברטס ומתקשה למצוא בהם גם שוטרים וחיילים ומג"בניקים יהודים, וגם דוד המלך וגיבוריו לא ממש נראים בהם…). גם החלתו של הקריטריון האסתטי (לפנות את כל מי שפוגע בערכי נוף) הייתה מחסלת את מרביתו של הפרויקט הציוני…

  ואגב, ציורים וצילומים מאוחרים יותר של סילואן מראים כפר פלסטיני יפה מאוד המשתלב היטב בנוף. סיור מקרי יגלה לך שרידים כאלה בשכונת אל-בוסתן, ולעומת זאת גם את מפלצות השיש המכוערות והמבוצרות של המתנחלים. אתה מזכיר לי עמדה שערורייתית של עשירים שרואים בכיעורם של משכנות העוני הוכחה לשיפוט האסתטי הלקוי של העניים – סילואן הוא כפר כבוש, גזול, משולל במכוון תשתיות ושירותים, וכפי שתואר כאן בעבר על ידי רפפורט, תוכנית מתאר מפורטת שהוכנה על ידי נציגיו ונציגותיו בשקידה במשך שנתיים נדחתה בלעג אחרי "דיון" של כמה דקות.
  אני שב וממליץ על סיור בכפר, כדי לגלות שלא קדמותו של הכפר, נחיצותה של "חפירה ארכיאולוגית", או שימור הנוף עומדים על סדר היום, אלא זכויותיהם הבסיסיות של בני אדם והאופן המכוער והכוחני שבו הן נרמסות. אפילו אדם כמוך, אני חושב, יכול לעצום שם את העיניים לרגע ולשכוח שמדובר ביהודים וערבים, כדי לחוש רגש אנושי ולהתקומם כנגד העוול.

  לסמולן: לא מכיר את "הנשר נחת", אבל דבריך הפעם גובלים בדיבה משמיצה ופלילית. לא בדברי כאן, ולא בשום מקום אחר, לא "השוויתי" את בן גוריון להיטלר (נהפוך הוא, ולא אכנס לזה עכשיו). אני בהחלט חושב שמנגלה ושיבא (וגובינו וקיביה ובטל) העמידו כסות של "מדע אובייקטיבי" לרשות אידיאולוגיות שתוצאותיהן איומות. אבל נוח לך, ולבני מינך (שמזמן עשו זילות מוחלטת ושימוש ציני ומניפולטיבי בשואה) להאשים אחרים – מי שמשווה ביקורת על מדינת ישראל ומשטרה לאנטישמיות, הוא המתבסס על תמונת עולם של "סטלג", בודאי יתקשה בדיון רציני.

 30. עמוס

  למר ישראלי, אולי צריך קודם כל לברך אותך ב"ברוך הבא לעולם העובדות". בדרך כלל הדיונים אתך, ועם בני מינך, מורכבים מהמחול המייגע (והמיותר) שבו אתם תחילה מכחישים עובדות, אחרי דיון טרחני ונוקדני, אתם לפתע "מודים בעובדות וכופרים באשמה", רק כדי לבזבז עוד קצת זמן ולעבור ל"מה זה חשוב". אני מודה בעובדות: אני מביט בציורים של רוברטס (ולא בפעם הראשונה, תתפלא) ומסכים לחלוטין שעולות מהן שתי עובדות – ראשית, שהכפר סילואן הוקם לאחר שנות השלושים של המאה התשע-עשרה (הוא הוקם כנראה בימי איברהים פאשא, וכחלק מהתמורות החברתיות שהתרחשו בימי שלטונו הקצר אך המטלטל), ושנית, שאפשר לחשוב שנוף הקדומים (המקראי) הניבט מהציורים יפה אולי ממראיה של סילואן והאזור היום.

  אבל לקח לי זמן רב להבין "מה זה חשוב", לעזאזל, ושדבריך הם כתב שטנה אנטי-ציוני חריף. כי מדבריך עולה מסקנה מרחיקת לכת, שאפילו האמנה הפלסטינית לא תבעה, שיישוב שלא היה קיים לפני אמצע המאה התשע-עשרה אין לו ממש זכות קיום. להזכירך, עדיין סילואן ותיק מכל שכונותיה ה"יהודיות" של ירושלים, וממרבית היישובים היהודים בפלסטין (אני מביט בציורים של רוברטס ומתקשה למצוא בהם גם שוטרים וחיילים ומג"בניקים יהודים, וגם דוד המלך וגיבוריו לא ממש נראים בהם…). גם החלתו של הקריטריון האסתטי (לפנות את כל מי שפוגע בערכי נוף) הייתה מחסלת את מרביתו של הפרויקט הציוני…

  ואגב, ציורים וצילומים מאוחרים יותר של סילואן מראים כפר פלסטיני יפה מאוד המשתלב היטב בנוף. סיור מקרי יגלה לך שרידים כאלה בשכונת אל-בוסתן, ולעומת זאת גם את מפלצות השיש המכוערות והמבוצרות של המתנחלים. אתה מזכיר לי עמדה שערורייתית של עשירים שרואים בכיעורם של משכנות העוני הוכחה לשיפוט האסתטי הלקוי של העניים – סילואן הוא כפר כבוש, גזול, משולל במכוון תשתיות ושירותים, וכפי שתואר כאן בעבר על ידי רפפורט, תוכנית מתאר מפורטת שהוכנה על ידי נציגיו ונציגותיו בשקידה במשך שנתיים נדחתה בלעג אחרי "דיון" של כמה דקות.

  אני שב וממליץ על סיור בכפר, כדי לגלות שלא קדמותו של הכפר, נחיצותה של "חפירה ארכיאולוגית", או שימור הנוף עומדים על סדר היום, אלא זכויותיהם הבסיסיות של בני אדם והאופן המכוער והכוחני שבו הן נרמסות. אפילו אדם כמוך, אני חושב, יכול לעצום שם את העיניים לרגע ולשכוח שמדובר ביהודים וערבים, כדי לחוש רגש אנושי ולהתקומם כנגד העוול.

  לסמולן: לא מכיר את "הנשר נחת", אבל דבריך הפעם גובלים בדיבה משמיצה ופלילית. לא בדברי כאן, ולא בשום מקום אחר, לא "השוויתי" את בן גוריון להיטלר (נהפוך הוא, ולא אכנס לזה עכשיו). אני בהחלט חושב שמנגלה ושיבא (וגובינו וקיביה ובטל) העמידו כסות של "מדע אובייקטיבי" לרשות אידיאולוגיות שתוצאותיהן איומות. אבל נוח לך, ולבני מינך (שמזמן עשו זילות מוחלטת ושימוש ציני ומניפולטיבי בשואה) להאשים אחרים – מי שמשווה ביקורת על מדינת ישראל ומשטרה לאנטישמיות, הוא המתבסס על תמונת עולם של "סטלג", ובודאי יתקשה בדיון רציני.

 31. ג`ו כלום

  עמוס היקר,
  האם אין לך שום יכולת להתמודד עם טענותיו של סמולן..? האם אתה לא מסוגל לדון לרגע בזכותם של יהודים [חס וחלילה לא ציונים, אבל יהודים] להיסטוריה ולחקר ארכיאולוגי? האם אין לך מספיק יושר אינטלקטואלי לעמוד מול טענותיו שהמוסלמים בארץ מחריבים בשיטתיות את העבר היהודי, וכשנמצאה עיר דוד הם עדין מעדיפים להשתמש בה כביוב מאשר לכבד את האחר?

  הבנו שאתה מוכן לסגת מעמדתך בקשר לנאצים, אפילו שהיית הראשון שהעלה אותם בדיון זה. יופי לך. עכשיו אנא התייחס לטענות עצמן.

 32. עודד ישראלי

  על העובדות:

  הכפר סילוואן בכלל – ובמיוחד החלקים שלו ששוכנים באזור המכונה עיר דוד בפרט – אינם יצירה של המאה ה-19 מימיו של "אברהים פשה". זה אמנם מצלצל נורא יפה, אבל אם בכל זאת תתן את דעתך על ציוריו של פרידריך גיאורגי, משנת 1890, תראה שכל האזור הזה עדיין חף מכל התנחלות ערבית שהיא… אילו היית טורח לבקר במוזיאון של עיר דוד גם היית רואה שם אי-אלו תצלומים בשחור לבן שמראים כי כך היו פני הדברים גם בתחילת המאה ה-20…

  אמנם, בציורים של גיאורגי, מסוף המאה ה-19, לא נראים דוד המלך וחייליו, אבל בהחלת נראית ירושלים העתיקה שיש בה רוב יהודי מובהק (שחי אמנם תחת שלטון אפרטהייד מוסלמי – אך לא בכך עסקינן היום)… למעשה, הרוב היהודי הזה גורש מירושלים העתיקה רק בעת הכיבוש הערבי האכזר בשנת 1948 – ונדמה לי שיש לייחס את ההתנחלות הערבית באיזור עיר דוד רק לתקופה שלאחר הכיבוש הזה…

  ובאשר למשמעויות:

  המשמעות היא שהכפר סילוואן אינו בריאה קדמונית של הטבע, תושביו אינם פלאחים אשר צמחו ישר מן האדמה כמו עצי הזית המוכרים לנו ממערכת הסימבוליזם האוריאנטליסטי החדש שמנסים למכור לנו אנשים כמוך, ולכן גם הכפר הזה וגם תושביו אינם "קדושים" יותר מן היהודים אשר מנסים לרכוש שם בתים ואדמות בכסף מלא – או אף לתפוס חזקה "בתחבולות" על-פי חוק…

  המעשה הראוי באמת שהיה ראוי להעשות על-ידי ממשלות ישראל הוא פי נוי מוחלט של הכפר הזה – או לפחות חלקו שיושב על העתיקות והכפרים מימי בית ראשון – והפיכת המקום כולו לגן ארכיאולוגי נטו – בדיוק כפי שהעירו כאן לעיל פטר וסמולן. הדבר הזה לא נעשה, אם בגלל רחמנות יתר של היהודים, ואם בגלל רפיסות שלטונית – או, מן הסתם, בגלל שילוב של שניהם…

  בכל מקרה, אני אינני רואה היכן "הפשעים" החמורים שמבצעת המדינה כלפי "הכפר הפלסטיני" ה"קדוש" הזה שהתנחל לא מזמן (אולי בכוונה?) על אזור עתיקות יהודי מובהק, אינני רואה כיצד התשתיות שם נופלות מן התשתיות במקום כמו מאה שערים, למשל (ובוודאי שאינן נופלות מן התשתיות של כל כפר ערבי ממוצע במזה"ת שנמצא תחת שלטון "לא-כיבוש" ערבי טהור), ואינני רואה כיצד הוספת גדר עם ציורים נחשבת "פשע" כלפי "המורשת הפלסטינית" במקום – על אף שלטעמי היה מוטב לעשות שימוש בציורים אסטטיים יותר, אחרים…

  ורק תיקון קטן, לסיום:

  לאור הרצף הכרונולוגי הנכון של הדברים בההיסטוריה, אל נא תאמר על שטח כלשהו בירושלים "כבוש", אמור "משוחרר"…

 33. ארכיאולוג שחופר בעיר דוד

  מתוך הכרות קרובה עם העובדות והתצלומים והאיורים שהוזכרו, אני יכול להעיד שמאמר מלא סילופים ופרשנויות מעוותות.
  כך למשל בענין הכלבים, או בעניין "הפועל העברי" שהוא למעשה ארכיאולוג שאינו איש עמותת אלעד, אשר סוחב דליי עפר.

  כל האנשים שמצולמים שם אלו תיירים או אנשים שעובדים בחפירות של רשות העתיקות או האוניברסיטאות שחופרות בעיר דוד.

  מכל מקום, הציורי קיר הללו הם זמנים עד שיסתיימו העבודות בחניון גבעתי, שאגב מטרתם היא ליצור חניון תת קרקעי ורב קומות לבאי הכותל ועיר דוד. זה מה שהיה שם לפני כן, אלא שהחניון לא עמד בעומס הביקוש שהיה לחנות בו.

 34. עידו זילברשטיין

  Ido Silverstein says:
  Your comment is awaiting moderation.

  September 17, 2009 at 13:34
  I as a jew and an Israeli and a patriotic Zionist, am ashamed, It is another example of how aggressive and untolerant and forceful our existence here is, I think we the jews, the jews including the jew that consider themselves Iraeli zionist and patriots, should act to change the deprivment of Arabs of Palestinians, of Muslim and christians. In Silwan and in all Israel and Palestine. whether we want one state for the the two peoples or two states, we must make changes, we must stop forcefully making the exostence of a jewish state in the expanse and place of the palestinian state…

 35. עודד ישראלי

  בניגוד למה שטענתי בתגובתי האחרונה, מסתבר שעמוס נוי צדק לגבי קיומו של הכפר סילוואן במאה ה-19 (בתי הכפר הקטן ההוא כנראה נמצאו מחוץ לתחומי עיר דוד, מחוץ לשדה הראיה של הציירים שהבאתי).

  אכן, הכפר היה קיים, והנה גם מה שכתוב בויקיפדיה על הכפר סילוואן בתקופה זו:

  "ב-1824, תוך כדי מרד נגד איברהים פאשה, פרצו אלפי מורדים לירושלים דרך מנהרות ניקוז עתיקות המגיעות לסילואן.

  תושבי הכפר התפרנסו מגניבות בירושלים, מגביית דמי חסות מהקהילה היהודית בירושלים על מנת שלא יפגעו בבית הקברות הר הזיתים וממעשי שוד לאור היום של האבלים.

  ירושלמי בן התקופה מספר על "הוצאות תמידיות על העדה אל אנשי הכפר סילואן… בעד שמירת הבית חיים אשר על הר הזיתים הסמוך לכפר הזה […] לערך י` אלפים טאליר".

  הקונסול הבריטי בן התקופה רושם במכתב לממונים עליו במשרד החוץ הבריטי:

  "הכפר סילואן הוא קן שודדים. הגברים, שהם גדולי גוף ולהם זרג אימתני, הפילו את חיתתם במשך זמן רב על ירושלים. כגנבים, הם מומחים בטיפוס על חומות העיר בלילות. ומאחר ובית הקברות היהודי סמוך לכפרם, הם מצליחים כל שנה, באיומים ולעתים באלימות, לסחוט סכומי כסף גדולים מהיהודים המשלמים להם מקרן הצדקה לעניים"…"

  וגם:

  "כפר השילוח התימני:

  בשנת 1882, נרכשה אדמה בסמוך לבתי הכפר הערבי ועליה נוסדה התיישבות יהודית של עולים מתימן שנקראה "כפר השילוחַ‏" או כפר התימנים, בהנהגתו הרוחנית של הרב סעדיה מדמוני. בתי היהודים הוקמו בשני מבנים טוריים, ולאחר מכן נקנת חלקה סמוכה נוספת עליה הוקמו מבנים נוספים. בנוסף ליחידות המגורים, כלל המקום מרפאה וחמישה בתי כנסת. הכפר היהודי נפגע בפרעות 1921, ובשנת 1929 (מאורעות תרפ"ט), התנפלו הערבים על הנשארים, פגעו בהם ושדדו את רכושם. התושבים עזבו את המקום בלחץ השלטון הבריטי בעת מאורעות תרצ"ח. בני הכפר, בהנהגתו של הרב יוסף מדמוני בנו של מייסד הכפר חזרו לכפר למספר שנים, אך בעקבות מאורעות 1939 נאלצו לעזוב לצמיתות. בעקבות עזיבת היהודים נבזז רכושם והבתים נהרסו כמעט לחלוטין. אחד מרבני היישוב אף נרצח בעת ניסיון להציל ספר תורה שנותר במקום…"

  http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%99%D7%9C%D7%95%D7%90%D7%9F