איך מסבירים זכויות אדם בישראל?

יריב מוהר

על שינוי פארדיגמטי אפשרי בדרך שבה מסבירים זכויות אדם בישראל – העברת הפוקוס ההסברתי ממה שנעשה (עוולות) למה לא נעשה (פיתוח אמצעים ושיטות המצמצמות המתח בין זכויות אדם לצרכי ביטחון)

למרות הישגיה הרבים תנועת זכויות האדם בישראל לא הצליחה לגעת בלבותיהם של מרבית הישראלים. מנקודת המבט של הסברה עמוקה, הרואה מעבר לספינולוגיה וליחצ"נות, כדי לענות על השאלה למה זה קורה יש צורך לשאול איזה הנחות יסוד של החברה הישראלית סותרות תפישה המעלה על נס זכויות אדם?

התשובות הן די בנאליות ולא מפתיעות: הישראלים חשים, במידה רבה של צדק, מאויימים על ידי אויב חיצוני, והם גדלו בתחושת מלחמת קיום, נרדפות וסכנת השמדה תמידית שאורבת בפתח; ישראלים רבים מחלקים את העולם בנוקשות ל"אנחנו והם", כך שקו התיחום מול מי שהוא לא "אנחנו" מקשה על תפישות של זכויות אונברסליות; היהודים הישראלים רוכשים אמון מינימלי למי שנתפש כאויב ולעדויות שלו על הפרת זכויות אדם – הגם שבשגרה הם מאוד ספקנים כלפי המימסד; הישראלים רואים את העולם במונחים של אינטרסים וכוח וחשדנים לגבי מידת הרלוונטיות של ערכים לחיים האמיתיים.

באווירה ציבורית כזו, ועל רקע תרבותי מושרש כל כך של אווירת הישרדות, אין שום סיכוי לשכנע את הציבור הרחב כי יש משהו בלתי סביר בעליל בנוהל שכן (נוהל במסגרתו תושב פלסטיני נאלץ להיכנס בכוח לביתו של מבוקש לפני כוחות צה"ל על מנת לבדוק שהבית לא ממולכד או שמוצב בו מארב). באותה מידה מעטים בישראל יחשבו שחיסולים ממוקדים באמצעות פצצה של טון וחצי הם עניין יותר חמור "ממכה קלה בכנף" של דן חלוץ. לנסות שוב ושוב ללכת בכיוון ההסברתי הזה משול לנסיעה בפול גז בהילוך סרק. המילה הלועזית "ניוטרל" מתאימה פה אף יותר – הביקורת של תנועת זכויות האדם עתירת הזכויות למעשה מנוטרלת פה. היא ראדיקלית ברוגז שהיא מעלה ובזווית הלא רשמית של המציאות שהיא חושפת אל מול עיניים עצומות לרווחה, אבל לא באפקט שלה על התודעה הציבורית. כך הפכה התנועה החשובה הזו לגברדייה משפטית עם כוח חברתי נמוך מאוד.

כיוון הסברתי מעט פחות חסר סיכוי מצריך שינוי פארדיגמטי בדרך שבה מסבירה את עצמה תנועת זכויות האזרח בישראל על שלל ארגוניה. אם משקללים את תפישות העומק של הציבור בישראל, הדרך שעוד יש לה סיכוי להגיע במידת מה למיינסטרים היא דרך המתרחקת מהמצבים שבהם המשחק הוא סכום אפס. כלומר יש צורך למסגר מחדש מצבים ולחשוף כי הברירה איננה הפרת זכויות אדם של פלסטינים מול חיי חיילי צה"ל או אזרחי ישראל.

במקום לתקוף את נוהל שכן מבלי להציע פיתרון אחר מלבד סיכון חיילי צה"ל, חייבת תנועת זכויות האזרח להרחיב את האמירה הציבורית שלה ולהצביע על כך שזמינים לצה"ל אמצעים טכנולוגיים המייתרים את הברירה הבעייתית. במקום לתקוף את העיכובים במחסומים כשלעצמם להצביע על כך שקיימים אמצעי בידוק שהם גם מהימנים יותר מבדיקות ידניות, גם מכבדים יותר את צנעת הפרט וכבודו העצמי וגם מהירים יותר. פתאום המשוואה היא תקציב לעומת זכויות אדם וחיים של פלסטינים. זה עדיין משוואה שבטוקבקספירה של רוב האתרים הגדולים יכריעו לטובת מירור חיים, אבל הביטחון הקדוש בצדקת דרכינו עשוי להתערער.

תנועת זכויות האדם יכולה להציע קול מרחיק לכת עוד יותר ב"תחום השיפוט" שלו: לא לתקוף רק את החיסולים הממוקדים שהורגים לעיתים עשרות. יש להרחיב את ההקשר של הביקורת; לתהות האם על מנת לצמצם בכנות נפגעים חפים מפשע עושה מערכת הביטחון את המקסימום במחקר ופיתוח של אמצעיים נקודתיים ויצירתיים יותר לצד כל אותם כלי משחית עם נזק סביבתי. הוצאה להורג ללא משפט היא בכל מקרה בעייתית, במיוחד ברמת השקיפות הנמוכה, אבל לא ניתן להוקיע אותה בכל מצב והקשר והיא בוודאי חמורה פחות מהרג ופציעה לא ממוקדים. למעשה מתוך ניתוח רכש ופיתוח האמל"ח של התעשיות הביטחונית וצה"ל ניתן לחשוף את האידיאולוגיה הישראלית המודחקת – לא רק מגננת אין ברירה אלא מעבר לה גם הפיכת חרדת השמדה הישראלית לשגעון של כוחנות בלתי מבוקרת. ההתמקדות הכמעט מוחלטת בכלי משחית סביבתיים (ובכלל זה גם רוב הטילים ה"מדוייקים") מבטאת זלזול גם בזכויות אדם וגם באתגרי זירת הקרב העתידית שתציע יותר ויותר מצבי לחימה בסביבה צפופה ומעורבת.

תמיד ניתן לקפוץ כנגד ולומר כי אלו דברים שאין אנו, האזרחים הקטנים, יודעים עליהם דבר. אבל חובת ההוכחה היא במקרה הזה על מערכת הביטחון. יש לפחות מקום לחשוד, גם אם בהיעדר שקיפות קשה להוכיח, שההשקעה באמל"ח כירוגי בישראל היא זניחה ביחס לאתגרי זירות הקרב העכשוויות. לחץ בכיוון הזה יכול להוביל לספקות לגבי מדיניות הביטחון.

המטרה של גישה זו היא לא ליצור כיבוש הומאני וצודק. אין דבר כזה. הזוועה טמונה בעצם משטר הכיבוש וההפרדה. אבל מאז ומתמיד הפרקטיקה היומיומית של ארגוני זכויות האדם איננה ממוקדת רק בביטול הכיבוש בשטחים כמכלול, והיא נסובה סביב נסיונות למזער נפגעים אזרחיים, למנוע הפרות נקודתיות ולהקל בכל מיני סיטואציות תחומות.

בהינתן שהכיבוש לא יעלם מחר, החשיבות הנוספת של הסברה למען מיקוד פרקטיקות הענישה, הדיכוי והסיכול נוגעת לטווח הרחוק: אם ימשיך משטר ההפרדה בשטחים להיות חסר יכולת הבחנה, ואם אמצעיו והפרקטיקות שלו ימשיכו ביתר שאת להיות כוללניים וקולקטיוויים, הוא יהווה נבואה מחרידה המגשימה את עצמה: כל הפלסטינים הם הנייה ויאסין. ככל שיפגעו יותר חפים מפשע פלסטינים – בין אם בהרג, פציעה, הכבדה בתנאי החיים או השפלה – כך יקל על התפישה הטהרנית והקיצונית של החמאס לחלחל לשכבות נרחבות, וכך ידרשו מצד צה"ל אמצעים יותר ויותר ברוטאליים ביחס לזכויות אדם על מנת לתחזק את משטר הכיבוש.

לכן מעבר לפוטנציאל היעילות של גישה הסברתית כזו יש בה גם הרבה אחריות לזכויות אדם בטווח הרחוק לצד ההתייחסות לתקריות נקודתיות. זו גישה שמכירה בכך שזכויות אדם אינן יכולות להיות מנותקות ממדיניות המתכננת ומחשבת שיקולי זכויות אדם בתוכה. הכשלים אינם מקודתיים, הם מערכתיים. ההסברה אסור לה להיות נקודתית ולהיתפש כמנותקת משיקולים מעשיים ואינסטינקט ההישרדות. עליה לחשוף בחוכמה את השימוש הציני שנעשה בשיקולים הללו. האסכולה הזו אומנם נכשלה למדיי בסוגיית כדורי המתכת מצופי הגומי ששווקו לציבור כאמצעי ממוקד ולא קטלני לפיזור הפגנות, מאידך קשה לומר שהיא נוסתה בצורה מסודרת, מחושבת ודומיננטית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דוד

  יריב,

  קראתי והתעצבתי. כוונותיך כנות אבל לא הייתה ולא תהיה דרך אמפטית ל`מצב` לשינוי דעת קהל. אמצעים טכנולוגים בשירות זכויות אדם לא יואילו ורק ישרישו את התפיסה שאפשר לקיים עוולות על ידי צמצומן, כלכלה, טכנולוגיה וכו.

  מה שנכון הוא שצריך לעמול לילות כימים בשביל להעביר צד את קובעי דעת הקהל של המיינסטרים. אם יקחו אלף אנשים 50 קובעי ומובילי דעת קהל תחת חסותם ולא יעשו דבר פרט לשכנועם בכל דרך לסיים את הכיבוש נעשה כברת דרך עצומה.

  דוד

 2. מור

  טקטיקות הסברה להחדרת תודעת זכויות האדם בישראל, קורסות אל מול המטרה הסמויה של המשטר הישראלי:
  כל מה שישראל עושה אין לו קשר לפגיעה בזכויות אדם, אלא יש לו קשר ישיר להרחקה והשמדה של כל ישות לא יהודית בתחומי ארץ ישראל השלמה. אם כך הדבר, ההסברה המתאימה צריכה להיות הצגת המטרה הזאת בגלוי, והסברה המדגישה שאין שום אפשרות מעשית לממש את המטרה הזאת, היא גזלת את כספנו וחיינו (שימו לב: קודם הכסף אחר-כך החיים) היא מדלדת את כוחנו והיא לא יכולה להתממש. עדיף לחיות בדו-קיום בשלום.

 3. מירו

  אם תשנו אסטרטגיה ותתחילו לדבר על הגזענות מבית (כנגד אתיופים ומזרחים) בנשימה אחת מול הדיכוי נגד הפלסטינים תוכלו להרוויח דעת קהל של רוב תושבי המדינה הלא הם מזרחים אתיופים ומרכז אסיה.

  תחשבו אסטרטגית שכן בני אדם חושבים מבפנים החוצה ולא להפך-לא צריך להיות סטודנט לפסיכולוגיה חברתית בשביל זה.

 4. מאור מלחי

  המציאות היא:
  – חה"א מרבה מאוד להשתמש בחימוש מונחה, גם במבצע נרחב כמו "עופרת יצוקה"
  http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=484673&highlight=100%25

  – ישראל מובילה בפיתוח טילים קטנים עם הרס סביבתי נמוך
  http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=485931

  תחושתי היא שבארץ יש פחות מקרים של הרג המוני שגוי של אזרחים כפי שקורה לארה"ב באפגניסטן ובפקיסטן- ושם הצבא לא רק ער לזכויות אדם, אלא גם רואה באוכלוסיה בת-ברית נגד הטליבאן.

  בתכל`ס, כיוון ההסברה הטוב ביותר כיום למען זכויות הפלסטינים הוא להזכיר שכיום הרשות היא בת-ברית שלנו מול החמאס.

 5. ערן

  השימוש בטילים, גם המונחים והממוקדים ביותר מבחינת הראש הקרבי שלהם, עדיין גורם ליותר נזק סביבתי ביחס לאמצעים אחרים, לא בליסטיים. אכן יותר קשה להשתמש באמצעים כאלו מבחינת התנאים המבצעיים אך הם קיימים ומשתפרים ולא אפרט.

  גם ההנחה שתמיד משתמשים בטיל הכי ממוקד פגיעה בביצוע החיסולים היא לא נכונה. ראה ערך "פצצה במשקל טונה על בניין מגורים".

  השאלה אם החריגות הללו הן מידתיות היא כבר שאלה פוליטית. אבל זה שונה מלנהל את הויכוח ברמה הגורפת: חיסולים ממוקדים כן או לא. זה פשוט ויכוח אחר.
  לטעמי גם שני רמות הטיעונים לא מייתרות אחת את השניה. ניתן להיות נגד חיסולים באופן גורף אך לטעון שאם כבר נעשה שימוש בכלי הזה לכל הפחות יש להקים ועדה – כמה שיותר שקופה ומגוונת – שתבחון את השימוש באמצעים בהם מתבצעות ההוצאות להורג של "פצצות מתקתקות".

 6. יריב מ

  יש לציין כי האסטרטגיה הזו כבר נוסתה בהצלחה. ארגוני החברה האזרחית הצליחו להכניס מערכת בידוק מכבדת יותר בנתב"ג אחרי שתדלנות בכנסת:

  http://www.nif.org.il/?id=1249

  כך הופחת המתח בין כבוד האדם לצרכי ביטחון.

 7. אירית

  כל כך הרבה הנחות שגויות ברשימה אחת. שוב הנחת היסוד הסמויה שהכותב היהיר שייך לגזע מצומצם, קטן ואיכותי השונה מהותית והרואה את "האור" שההמון הנבער לא רואה בשל מגבלות טמטומו, וצריך למצוא דרכי הוראה, כמו לכיתת מתקשים ביסודי, כדי להתגבר על הפיגור המצער. והרי זה בדיוק הנחת היסוד שחיבלה בזכויות האדם בישראל עד היום, והמחזיקים בשיאי הכשלון ממשיכים לחפש הוכחות שהעם מטומטם ולא שהם טעוני החלפה במיידי.

  זכויות אדם של הפלשתינאים יהיו תמיד בעיה למיינסטרים, כמו בכל מדינה במצב מלחמה, זה לא חדש. אבל הכשלון העיקרי והיצירה של משוואה אוטומטית בין "זכויות אדם" לבין אליטה מושחתת, ולא הגונה בשום עניין, הם הישג ישראלי ייחודי שיש ללמדו בעולם.

  הרשימה הזו מנכרת עוד כמה אנשים (אם הם קוראים בכלל את האתר הזה) ממעגל טבעי של תומכים בנושאים המהותיים. הזכיר פה מישהו את הניכור הממושך לזכויות אדם בתוך ישראל, הרי ברור לכל מתבונן שהפעילות סלקטויוית מצד אחד, ומעקרת מצד שני כל אפשרות לשינוי אמיתי, מכילה, מכסה, וצבועה. בדיוק כמו ההישג בבידוק שנבע מכך שהעליבו דירקטורית ערביה של הקרן החדשה לישראל, דבר שלא ייעשה.
  השמאל מתנכר ל,זכויות האדם מסיבה אחרת, כיון שרוב החוגים האלה של הקרן החדשה לישראל "מכילים" מחאות, מסבים אותן לטובת אגנדה שאין לה קשר לזכויות אדם. בעניינים החשובים לבטחון, הקרן היא סייען אמין של מערכת הבטחון כמובן. בקצור, כמו מצב בית המשפט העליון, אוי לי מיצרי ואוי לי מיוצרי. אלה שקיוו לחיות על הנישה הנוחה של "מצפוני אך מרופד", "נאור אך לא יותר מידי", עוצם רק חצי עין ולא שלמה, חבר של קצינים אבל "שמאלני", בקיצור מי שקיווה שהבלוף הנוח ימשיך לנצח, נתקל בביעה. בית המשפט העליון נתקל עכשיו בביקורת הטבעית מימין (שעליה כותב המחבר, והיא קיימת בכל מדינה, תמיד הימין והמרכז חשדנים ושמרנים), אבל, וזו המכה, גם מהחוג "שלו" שהיה שבוי וקנוי בעיוועים ובמעשיות.
  טוב יעשו חוגי "זכויות האדם", שיתנו לכוחות אחרים לנהל את העניינים, אולי יראו משיש גישה אחרת, שלא פוגעת בנושא אלא להיפך, מקדמת אותו.

 8. ע.ג

  הסיבה לכך שארגוני זכויות אדם נוחלים מפלה אחרי מפלה בדעת הקהל פשוטה מאד – הם אינם נתפסים כארגוני זכויות אדם אלא כסיעני הטרור. אם כל מה שיש להגיד לך זה שהכבוש הוא דבר נורא (והוא אכן נורא) אבל אתה "שוכח" להזכיר שהפלשתינים דוחים פעם אחר פעם אפשרות של הקמת מדינה פלשתינית לצד ישראל וחותרים למדינה פלשתינית במקום ישראל, אם אתה מיילל על חומת ההפרדה "ושוכח" להזכיר שהחומה נבנתה בגלל הטרור הפלשתיני ואם אתה זועק חמס על חיסולים ממוקדים כי הם רצח ללא משפט, אבל כאשר נפתח מבצע מעצרים שגולש למלחמה ממש בגלל התנגדות הנעצרים וסביבתם אתה מתחיל ליילל על פשעי מלחמה של פגיעה באזרחים, כלומר אתה שולל מישראל כל אפשרות פגיעה בפושעי מלחמה, אם נציג אמנסטי אינטרנשיונל משווה את התנהגות חילי צה"ל לנאצים, אם כל אלה קורים אל תתפלא שמתייחסים אליך כאל התמיכה הפוליטית של ארגוני הטרור ולא כארגון זכויות אדם. אולי אם ארגונים אלה היו דואגים לפעמים גם לזכותו של האזרח הישראלי לחיות היה להם הרבה יותר קל לשכנע שהם מצביעים על פגמים אמיתים בהתנהלות הממשלה כלפי אזרחים ישראלים וכלפי הפלשתינים. במציאות של היום רק השם ארגון זכויות אדם גורם פריחה לכל ישראלי הגון וישר.

 9. מ

  אין מה להסביר דבר שאין בו צורך.
  עשירים מופלגים לא זקוקים באמת לזכויות אדם. הם יכולים להסתדר תמיד ולשתמש בכספם לעקוף מכשולים.
  לעניים אין צורך ב"זכויות אדם"; הם ממילא לא יוכלו לשלם על מנת להביא את הזכויות האלה מהכח לפועל. בשביל העניים "זכויות אדם" זו הזכות לרעוב ברחוב.

  זכויות אדם עשויות לעניין רק מעמד ביננים, ומאחר שאין כזה בישראל אין גם צורך באותן זכויות.

  זה יכול להסביר מדוע יש אדישות לענין זכויות אזרח, אבל עדיין לא מדוע הוא מעורר אנטגוניזם.

  אני חושב שהסיבה היא שהאליטה השמאלנית המצקצקת בלשונה על כל הפרה ל כ א ו ר ה של זכויות האדם אצל הפלסטינים היא גם אותה אליטה פאודלית שדאגה למחוק את מעמד הביניים. כאשר הם מדברים גבוהה גבוהה על זכויות אדם זה נראה יותר כצביעות.

 10. אייל

  זכויות אדם הוא נושא שבמדינת ישראל עולה רק בהקשר אחד מרכזי – הפלשתינאים. ההקשר הזה הוא בעייתי כיוון שמדובר במצב של "מלחמה" לתחושת רבים מהציבור, מצב בו השיח על זכויות אדם הוא בעייתי מאוד.
  הפיתרון הוא די פשוט – זכויות אדם והפעילות למענן חייב לעבור מפוקוס של עיסוק בפלשתינאים לעיסוק באזרחים ישראלים. אמנם קיימות הפרות בוטות של זכויות בכיבוש (והוא עצמו הפרה אחת גדולה), אבל ההתמקדות בו היא טקטיקה שאינה מקדמת אסטרטגיה רחבה יותר.
  זכויות אדם הן נושא שנוגע לכל אחד, ויש לחזק קשר זה על חשבון המלחמה בהפרות הכיבוש. שינוי טקטי זה יביא להבנה של כל אזרח ישראלי שזכויות אדם חיוניות לו ולמשפחתו. הבנה זו תחזק את הנושא ואת חשיבותו. כשהנושא יהיה מבוסס יותר נוכל להרחיב אותו למצבים בעייתיים. כרגע הוא אינו מבוסס ולכן נתפס לרוב ככלי במלחמה ולא כערך רוחני עליון.

 11. PEMELALNAMS

  maravillosamente, muy la informaciֳ³n ֳ÷til comprar cialis original A mio parere, siete sulla strada sbagliata. cialis generico andorra

 12. Intandato

  La nuit porte conseil. lejaculation precosse: meix-lagor.com

 13. Biadvapsespig

  y todo, y las variantes? http://nuevascarreras.com/tag/cialis/ comprar cialis en andorra Assolutamente d`accordo con lei. Ritengo che questa sia un`ottima idea. Sono d`accordo con te. cialis dosis diaria

 14. Atmopmelo

  levitra generico obNon posso ora prendere parte alla discussione – molto occupato. Molto presto, assicurarsi che il proprio parere. levitra senza ricetta

 15. atmoxoplalf

  levitra senza ricetta pwSplendida frase generici

 16. atmoxoplalf

  comprare levitra generico mhE che cosa facciamo senza il tuo ottime idee compra levitra

 17. IsortFoer

  La ringrazio molto per le informazioni necessarie. generico cialis Credo che si sono errati. Scrivere a me in PM. acquisto cialis generico A mio parere, si sbaglia. Io propongo di discuterne. Scrivere a me in PM, parlare.

 18. IsortFoer

  Mi scusi per quello che sono a conoscenza interferire… questa situazione. Invito al forum. Scrivi qui o in PM. generico cialis online Credo che si fanno errori. Io propongo di discuterne. compra cialis generico Desidero incoraggiarvi a visitare il sito dove ci sono molti articoli sul tema che vi interessa.

 19. Liceldeplymip

  Download Free Best Films HD in the World.

  Harry Potter and the Deathly Hallows (2010) HDTV

  http://kino-manija.ru/images/stories/films_1/harry-potter-and-the-deathly-hallows%201.jpg
  free full length amateur porn 1 vs 100 download
  bootsect download 2008 top stories review
  cheap price video games butterfly crazy town video
  demented cartoon movie closed caption free cicle
  doctor who trailers 1 grossing movie last weekand
  http://aquaera-monitor-drivers-download.zanovo.pp.ua/ download old sex mature movies
  http://clothes-show-compition.zanovo.pp.ua/ free bleach video yuri hentai
  http://badchix-download-to-phone.zanovo.pp.ua/ free colo wheel
  http://battlestar-episode.zanovo.pp.ua/ extra long free porn movies
  http://free-mp3-ringtones-for-8700c.zanovo.pp.ua/ 2008 cleveland sport show

 20. roniapAnork

  Download Free Best Films HD in the World.

  Harry Potter and the Deathly Hallows (2010) HDTV

  http://kino-manija.ru/images/stories/films_1/harry-potter-and-the-deathly-hallows%201.jpg
  free cartoon porn picture archives edgar corona artist
  free music sheets printable 18 spring clip
  die cut foam mounting tapes free dvd driver updates
  definity tires reviews dvd and repeating
  buy dvd of blue brothers free math lessons worksheets
  http://art-of-courtly-love-online.zanovo.pp.ua/ extreme trailer sales
  http://free-funds-letter.zanovo.pp.ua/ free igg kappa light chain
  http://download-one-day-one-dream.zanovo.pp.ua/ dvds and speakers
  http://download-veritas-dlo.zanovo.pp.ua/ elkay lr series
  http://3g-ipod-nano-video.zanovo.pp.ua/ 3m double sided masking tape

 21. Typedasposy

  Download Free Best Films HD in the World.

  Harry Potter and the Deathly Hallows (2010) HDTV

  http://kino-manija.ru/images/stories/films_1/harry-potter-and-the-deathly-hallows%201.jpg
  finding direct tv satellite connect blue tooth ipod touch
  flat tape plumbing diamondback bicycles review
  free lesbian hispanic movies free gay christmas e card
  14 d trailer tire free music finder
  duncan yoyo free shipping crystal darkness online
  http://free-logo-business.zanovo.pp.ua/ arbys free sandwich coupon
  http://free-classroom-sites.zanovo.pp.ua/ facesitting ass licking clips
  http://free-best-antivirus-program-2010.zanovo.pp.ua/ filled pressure gauge buy online
  http://free-kids-iq-tests.zanovo.pp.ua/ abuse western union
  http://avg-antivirus-and-free.zanovo.pp.ua/ free adult dating uk

 22. Typedasposy

  Download Free Best Films HD in the World.

  Harry Potter and the Deathly Hallows (2010) HDTV

  http://kino-manija.ru/images/stories/films_1/harry-potter-and-the-deathly-hallows%201.jpg
  burrell artist 2008 dynastar ski reviews
  free email prggrams free married senior sex
  free microsoft excel seminars texas free animal sex mov
  free ad placement in nebraska free cum on candi vids
  free model pussy 2004 chevy malibu maxx review
  http://dvd-ripper-for-mac.zanovo.pp.ua/ digital photo online printing
  http://free-easy-on-my-soul.zanovo.pp.ua/ download raiden arcade game
  http://fields-of-fire-dvd.zanovo.pp.ua/ free fcat sample questions
  http://camino-download-104.zanovo.pp.ua/ download young jeezy hypnotized slowed
  http://colibri-film.zanovo.pp.ua/ drivers for jaton video card

 23. Libsuiciottet

  Download Free Best Films HD in the World.

  Harry Potter and the Deathly Hallows (2010) HDTV

  http://kino-manija.ru/images/stories/films_1/harry-potter-and-the-deathly-hallows%201.jpg
  christian book distributors free shipping brandie belle free clips
  framus artist painter download eddie b mp3
  episode 3 tiny and toya arenel lodge costa rica reviews
  free cellebrities naked acting drama schools accr
  clubseventeen anal movies free cam web chat sites
  http://apache-video-on-foxnews.zanovo.pp.ua/ download sony pirates free trial
  http://erase-spy-ware-for-free.zanovo.pp.ua/ free computer to ipod software
  http://2006-zx10r-review.zanovo.pp.ua/ free hot gay athlet porn
  http://cheapest-mobile-phones-network-free.zanovo.pp.ua/ avd slide show v20
  http://790p03r2-bios-download.zanovo.pp.ua/ free godzilla ring tones