למה חשוב להתארגן

איציק ספורטא

שני מאמרים שעוסקים בהתארגנות עובדים פורסמו בימים האחרונים, האחד, דן במשא ומתן קיבוצי בין האוניברסיטה הפתוחה להסתדרות בנוגע לעובדי המנהלה של אותה אוניברסיטה. והשני, בהתארגנות עובדים בהיי-טק.

מה קרה? האם פתאום נתגלה האור לבכירי האוניברסיטה הפתוחה? ופתאום הם גילו שייצוג עובדים ומשא ומתן קיבוצי הם הדרך לניהול יחסי עבודה? כל מי שעיניו עדיין בראשו מבין שזה לא ממש אור אלא תוצאה של מאבק המנחים הדורשים ייצוג והסכם קיבוצי, זה מה שכנראה הביא את ההנהלה הנאורה לחשוב בכלל שצריך כזה דבר.

החשיבה המתוחכמת שלהם עובדת כך נחתום על הסכם עם ההסתדרות בדרך נראה עד כמה זה קל ובכך נשכנע את המנחים לעזוב את הארגון בו הם חברים, "כוח לעובדים", והם יפלו כפרי בשל לידי ההסתדרות שתייצג אותם מאותו זמן ועד עולם. לא משנה שנציגי אותה אוניברסיטה יושבים עכשיו בתהליך גישור עם נציגי המנחים.

האמת שאני לא מצפה לכלום מההנהלה של האוניברסיטה הזו שבה רק 70 חברי סגל בכיר וכל ייתר מאות, ויותר, מאלו שעושים את העבודה האקדמית הם מנחים, בעיקר, ורכזים. אבל מההסתדרות אני עדיין מצפה למשהו, לא ממש יותר מידי, אבל משהו. ההסתדרות הייתה צריכה להבהיר מראש שאין לה עניין לייצג את המנחים כי אלו כבר מיוצגים על ידי מישהו אחר. בניגוד לשוק הכלכלי שבו תחרות היא דת, בתחום של ייצוג עובדים צריך להיות ברור שארגון עובדים אחד אינו מתחרה באחר ואינו מנסה בדרכים לא דרכים למשוך לארגונו עובדים שכבר התארגנו. הסיבה לכך היא פשוטה, אם מעסיק יודע שיש ארגון עובדים נוח יותר הוא תמיד יעדיף שבמצב שיש בו ייצוג עובדים הנוח הוא שייצגם. לארגוני עובדים אסור לשחק את המשחק הזה שפועל לטובתם של מעסיקים.

המאמר השני מעניין שני טעמים, האחד שעובדי ההיי-טק בכלל חושבים שהתארגנות היא אופציה, והשנייה שגם היא קשורה ל"כוח לעובדים". כך אומר אחד מהמארגנים "… ההתאחדות לא תצטרף לארגון כוח לעובדים מכיוון שהוא עוסק בפוליטיקה".  

המארגנים טוענים שאנשי היי-טק הם קבוצת עובדים מנוצלת שזקוקה לייצוג בפני המעסיק שנוהג בהם בשרירותיות. דבר חיובי שלעצמו שהיה צריך לקרות כבר מזמן. אלא שהם עובדי היי-טק ובכך הם מיוחדים לכן לא יפעלו בשיטות של ההסתדרות, אף שהם לא שוללים שיתוף פעולה איתה. לעומת זאת "כוח לעובדים" הם לטעמם ממש לא לעניין כי הם פוליטיים. זה די מצחיק כי ההסתדרות היא ממש פוליטית במובן המפלגתי ולא כך כוח לעובדים. מעבר לכך, כל התארגנות, גם של עובדים, היא חלק מהחברה האזרחית ומתעסקת בהכרח בפוליטיקה. אולי ייקח להם עוד איזה כמה עשרות שנים להבין עד כמה מחויב המציאות שלהתארגנות עובדים יהיה מימד פוליטי ותפקיד מעבר לייצוג כלכלי של עובדים.

מה שמעניין בדיון הזה הוא הנוכחות של "כוח לעובדים" וההשפעה שלו לא רק על הדיון אלא על הפעולה של מעסיקים שהארגון מארגן בו עובדים, על ההסתדרות שלפני זה לא ממש חשבה, אולי חשבה, אבל לא ממש פעלה לארגן עובדים, והשפעה על עובדי ההיי-טק שצריכים בצעדים מהוססים לבחון כיצד עליהם להתארגן.  זו דוגמה טובה לדרך בה אפשר להשפיע על המציאות בה אנו חיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. גלעד

  משום מה לא קשה לי ואני בטוח שגם לאחרים לשים לב שלאורך המאמר משתמע שאתה פשוט יוצר את שאתה כביכול מתנגד אליו.
  מכעיסה אותך התחרות בין כח לעובדים לבין ההסתדרות?
  כל מי שעוקב אחרי התפתחות האירגון המוזר הזה רואה שאחוזים גדולים מהזמן ומהפרסום שלו הוא נגד ההסתדרות. ככה יוצרים סולידיות???
  בקשר לחלק השני אני חייב להזכיר לך ששי תקן התחיל את המהפכה שלו לפני שארגון כח לעובדים נראה בכלל בתמונת הנוף הישראלי.

  אני מבקש ממך לחזור לדרך הגברת הסולידריות ולא לליבוי האש שכלכך נח לעשות.

 2. דב בינ דר

  מה שחשוב זה קודם כל עצם ההתארגנות והדאגה לעובד הקטן,מיהו האיגוד המקצועי זה פחות חשוב אלא שהעובדים עצמם הם אלו שאמורים לקבוע מיהו זה שייצג אותם,העובדים ולא המעביד.זה כמו שצד א` מתדיין במשפט עם צד ב` ואחד מהצדדים מנסה לכפות על השני מי עורך הדין שייצג אותו.התאגדות מקצועית ופוליטיקה הם שני דברים נפרדים או לפחות אמורים להיות שני דברים נפרדים.בזמנו היתה ההסתדרות האירגון כמעט היחידי והיתה בפרוש פוליטית של מפא"י ההסטורית אם כי ישבו בה גם נציגים של מפלגות סוציאליסטיות אחרת וראינו את שביתת הימאים ההסטורית שפרצה מפני שגם ההסתדרות וגם הממשלה לא הסכימו לקבל איגוד שנבחר בדרך דמוקרטית אבל לא קשור למפא"י אלא לרשימה בלתי מפלגתית.הגרוע הוא שארגון עובדים א` נלחם נגד אירגון עובדים ב` על גבם של העובדים בסיוע המעביד ששמח על זה כי זה עוזר לו בשיטת"הפרד ומשול".כשעובדים מצליחים סוף סוף להתאגד לא יעלה על הדעת שהאירגון שלא דרכו התאגדו יפריע להתאגדות כדי להכשיל את האיגוד השני כי בזה הם מכשילים את העובדים עצמם ומשניאים את עצמם אצלו.

 3. עמי וטורי

  גלעד שלום
  אני מעדיף בדרך כלל שלא לענות לאנשים שחוששים לחשוף את שמם המלא שעה שהם מגינים על מי שאמור היה להיות מסוגל להסתדר בעצמו. אבל בכל זאת כחבר הנהגת "הארגון המוזר כוח לעובדים", העוינות בדברך הפתיעה אותי.
  ההסטוריה של "ההסתדרות הכללית" בעייתית, מבנה "ההסתדרות הכללית" בעייתי וחריג ביחס לכל ארגון עובדים אחר בעולם המתועש, ויכולת ההשפעה של חבר מן השורה על מהלכיה או על פעולתה אפסית עד זניחה.
  דווקא "כוח לעובדים" בנוי במבנה האופיני לארגוני העובדים הסוציאל דמוקרטים באירופה. "כוח לעובדים" כארגון פועל אחרת מ"ההסתדרות הכללית" ואנו לא מתביישים בכך ולא מסתירים זאת. אנחנו גם ממש לא מפחדים מתחרות עם "ההסתדרות הכללית". עם זאת אנו בניגוד ל"הסתדרות הלאומית" מעולם לא באנו אל מעסיק ו"פיתינו" אותו לחתום עימנו על עסקה בבמקום הארגון מתחרה בגלל "שאנו נהיה ארגון עובדים נוח יותר" ובמשתמע אוכף טוב יותר של רצונות המעסיק. לצערי התנהגות "ההסתדרות הכללית" באו"פ מזכירה לרבים את התנהגותה של "ההסתדרות הלאומית". יתכן שיש מי שחושב שבמאבק כנגד "כוח לעובדים" הכל כשר. אבל אני אישית אומנם רגוע מאוד לגבי עוצמת אחיזתנו באו"פ אך סבור במקביל כי התנהגות מעין זו לא מוסיפה כבוד ולא מוסיפה בריאות ל"הסתדרות הכללית". ארגון שלא היה בריא במיוחד עוד לפני שהופיע "כוח לעובדים".
  באשר לשי תקן. אני מעריך מאוד את פעילותו אך קרו גם כמה דברים בעולם העבודה הישראלי ששי תקן אינו אחראי עליהם לרבות פיסקי דין תקדימיים, התארגנויות עובדים במקומות שמעולם לא אורגנו ועוד.

 4. גיל אלבר

  לידתה של התארגנות העובדים המנהליים באו"פ בחטא. התארגנות זו נוסדה כניסיון ליצור יחידת מיקוח הכוללת את כלל עובדי האו"פ (מנהליים וסגל זוטר) תחת כנפיה "הרחבות" של ההסתדרות. זאת, תחת הנחת ההנהלה (ואני מקווה לטובת הסגל המנהלי, שההנחת ההנהלה, תתברר כלא מבוססת), כי הסדר קיבוצי עם ההסתדרות יהיה נוח להנהלה …
  ניסיון זה הוכשל בעודו באיבו, ע"י כוח לעובדים ששמר על יציגותו הרחבה, ביחס ליחידת המיקוח של הסגל הזוטר. מספר יחסית קטן של אנשי סגל זוטר הצטרף למנהליים, כאשר רובם של מצטרפים אלו, פעל להכשלת השביתה באו"פ ומיעוטם הזניח עזבו את כוח לעובדים לטובת ההסתדרות.
  לטעמי, התאור שמביא איציק ספורטא, מהימן ומתאר נכוחה את המציאות הקיימת באו"פ.
  לאור ניסיונות הנהלת האו"פ לפעול כנגד הארגון היציג של הסגל הזוטר דהיינו כנגד כוח לעובדים, בשילוב, הכנסת המו"מ למבוי סתום, הערכתי האישית היא, שלא יהיה מנוס מנקיטת צעדים ארגוניים נוספים בכדי שנגיע להסכם קיבוצי סביר. הלוואי ואתבדה, הלוואי ואגלה כי הנהלת האו"פ הפכה חברבורותיה, הלוואי…

 5. אביעד

  אני לא כ"כ מבין מה התארגנות עובדי ההייטק הזאת רוצה להשיג. מה המטרה ארכת הטווח? הסכם קיבוצי? איך מתכוונים להשיג אותה, ועוד בלי גב של ארגון עובדים גדול?
  נשמע כמו חבר`ה שלא מבינים מה ההבדל בין מועדון צרכנות להתארגנות עובדים

 6. מיכאל לינדנבאום

  אבל איך ניתן להשיג דברים כאשר ל"כח" (תקנו אותי אם אני טועה) אין סמכות ארגונית להשבית כמו שיש להסתדרויות השונות.לפי מיטב ידיעתי ,לא הושג עד היום הסכם קיבוצי בפרק המדע ברחובות, כי אין ל"כח" כוח להכריח את ההנהלה לשבת להסכם עבודה. אם המצב השתנה ,אשמח לדעת.

 7. גלעד

  מדבריך נשמע שנלחצת מהתגובה שלי לכתבה.
  אני מקווה שלא נשמע שאני תוקף את אירגון כח לעובדים, הלוואי ויצלח ויגדל וישנה את פני עולם העבודה בארצנו.
  אני מאמין שיחד עם גדילתו של אירגון הוא יתקל בשאלות שהיום יחסית קל להתמודד איתם.
  ההסתדרות הכללית היא אכן גוף גדול, מסואב, מרחיק את היחיד מעמדת השפעה ועוד.
  אך במצבנו במדינה הוא גוף שחוב שאין לערער על קיומו.
  ובמיוחד אין ליצור תחרות בינו לבין התאגדויות אחרות.
  אני מאמין שאת כניסתה של ההסתדרות לענייני עובדי האו"פ מלווים העבדים בעצמם ולא ההנהלה.

  אני חוזר שוב ומבקש מכל החברים פה שמאמין שאיגוד הוא הדרך הנכונה לעולם העבודה בישראל, לא ללבות את אש המאבק בין האיגודים.
  את זה תשאירו לביבי ולשטראסלר.

  אגב. שמי המלא לא ישנה את תחושתך לכאן או לכאן, איני מפורסם.

 8. עמי וטורי

  כשצריך משביתים ועד כה קוימו כמה שביתות ע"י כוח לעובדים לרבות באו"פ. יש הסכמים קיבוציים למשל בסנמטק ירושליים ויש השיגים ששווים לא מעט כסף כמו למשל עוד כ 11 מליון ש"ח לשנה עבור מטפלות המשפחתונים שבפיקוח הת.מ.ת. בקיצור שווה להתעדכן כי דברים קורים במהירות ומה שהיה נכון לפני שנה כבר אינו נכון בהכרח היום

 9. TIM

  ההסתדרות של עייני היא במסלול הסתאבות. עופר עייני מוריד וממליך ראשי ממשלה ושרי ביטחון. לכן האתגר שהציבו אנשי כוח לעובדים להסתדרות הוא חשוב ומשמעותי. ואני מקווה שההסתדרות תנסה לחרוש בשדות הבור של מאות אלפי עובדים בלתי מאורגנים ולא בשדות המעטים שמצוייגים על ידי כוח לעובדים.

 10. ב.א.

  עמי וטורי טוען שהמבנה של ההסתדרות איננו דומה ואיננו אופייני למבנה של איגודים מקצועיים באירופה. אז מה ? העובדה שאתה בקיא באיגודים מקצועיים באירופה איננה הופכת את המודל שלהם לאופטימלי עבור ישראל. העובדה היא שההסתדרות, על המבנה הלא-אופייני שלה, היתה מאד אפקטיבית במשך שנים רבות, ודרך אגב, איגודים מכל העולם באו לנסות ללמוד על המבנה שלה.
  הזמנים השתנו, ואגב, במידה מסויימת כי כל מיני "רפורמטורים" חשבו שצריך להתאים את המבנה לזמנים המודרניים…חלק מהסיבות לכך ששוק העבודה נראה כמו שהוא נראה עכשיו היא חולשת ההסתדרות שבאה בין השאר כתוצאה מה"רפורמה" החשובה הזאת. שחשוב לציין שעמיר פרץ – שממנו עמי וטורי מאד התלהב בעבר למיטב זכרוני – עמד על ערש לידתה.
  אשר ל"כוח לעובדים" – אני מכבדת ומעריכה את העובדה שהם עוסקים בארגון עובדים, ולא מקדשים את הקיים. אני מסכימה עם איציק ספורטא שעצם קיומם משפיע על ההתנהלות בנושא התארגנות עובדים, אבל את אלמנט התחרות והניגוח הם הכניסו למשוואה. אני בכלל לא חושבת שתחרות זה ענין מקודש, ובטח לא בהתארגנויות עובדים, אבל ראשית, זה קיים בהרבה מקומות, ושנית, מי שמקים "ארגון מתחרה" שלא יתמם. השיח המנגח את ההסתדרות הוא חלק לא מבוטל באופן שהארגון מציג את עצמו. ובכלל, גם כאשר ההסתדרות משתפת פעולה עם החברה האזרחית (ולאחרונה ראיתי שיתוף פעולה כזה שהצליח), החברה האזרחית רואה את זה כמובן מאליו, וזה לא מפריע לה "להכנס" בהסתדרות תוך 3 דקות בערך…
  אז צריך גם לבדוק את עצמנו בענין הזה.
  ההסתדרות היום היא גוף שלא ניתן להתעלם ממנו (מסיבות טובות ומסיבות טובות פחות), ואם אפשר לרתום אותו ולשתף פעולה איתו צריך לעשות זאת. זה לא יקרה אם כל הזמן ינגחו אותם.
  ואפרופו פוליטיקה – אני בעד פוליטיקה. ההסתדרות היא סופר פוליטית (ולכן היא גוף שלא ניתן להתעלם ממנו היום), וזה טוב, אבל להגיד ש"כח לעובדים" אינה פוליטית, זאת היתממות במקרה הטוב. טביעות האצבע של המערכת הפוליטית ניכרות שם היטב!
  …ועדיין לא אמרתי מילה טובה על ההסתדרות הכללית

 11. מיכאל לינדנבאום

  של איגודים מקצועיים חזקים שהם גם דמווקרטיים.לכן הוא ראוי לחיקוי.ההסתדרות אינה בדיוק כזאת,החל משבירת מרד הימאים,עבור בהתקוממות הפנתרים השחורים,וכלה בהפקרת העבודה המאורגנת בארץ.חוץ מאנשי החברה לאוטומציה ח"ח היא הנזרקת לכלבים הבאה תוך שיתוף פעולה מלא של עופר עיני.
  לכן ,מדובר פחות ב"ניגוח" ההסתדרות ,ויותר בדרישה שתעשה המצופה ממנה-הגנה על העובדים.
  "כח לעובדים עושה עבודה חשובה ב"תימרוץ" ההסתדרות.

 12. אירית

  האם הכרחי לכתוב בשפה כל כך נמוכה?