ירושלים: אפוקליפסה עכשיו

אורלי נוי

אירועי הימים האחרונים במזרח ירושלים, ובפרט בהר הבית, הולידו בשיח הציבורי בישראל תעשיית הימורים אובססיבית סביב השאלה האם תפרוץ או לא תפרוץ אינתיפאדה שלישית.

עושה רושם שהתחזיות בדבר היתכנותה של אינתיפאדה חדשה תלויות בעיקר בנטיותיו הפוליטיות של הדובר: יש המבקשים להמעיט בפוטנציאל האלימות שאוצר המצב ויש המבקשים להעצימו. ואולם עצם צמצומו של השיח לשאלה האם פנינו לאינתיפאדה חדשה אם לאו מגביל מאוד את יכולתנו להתמודד עם המציאות הנוכחית, שבמובנים רבים היא מסוכנת והרת אסון יותר מגל נוסף, עתידי, של התקוממות אלימה.

כך למשל, בעודנו מתנחמים בדבריו של חבר הכנסת מופז כי אינתיפאדה שלישית לא נראית באופק, אנו מתעלמים מהעבודה כי יציבותה של ירושלים, כמו גם מעמדה הבינלאומי של ישראל, הולכים ומידרדרים מדחי אל דחי – עם אינתיפאדה חדשה או בלעדיה. נחמה זו הופכת לנחמת טיפשים ממש כאשר אנו צופים בתמונותיהם של המוני המפגינים בטורקיה השורפים את דגלי ישראל, ובעודנו מדווחים על כך ששגרירינו בעמאן זומן לשיחת נזיפה בעקבות מה שמתחולל בירושלים המזרחית. מדובר באותו הלך רוח הגורם לתקשורת לדווח בחדווה על "נצחונו של ברק" לאחר שהוחלט שלא לעצרו בלונדון בגין פשעי מלחמה, ניצחון מזהיר לשר הבכיר שנמלט בעור שיניו מכתב אישום חמור על מעשי נבלה.

מנגנון ההסברה הישראלי מיומן היטב בהדיפת-בומרנג אינסטינקטיבית של כל ביקורת על ישראל ותיוגה כביטוי לאנטי-ישראליות פתולוגית ואף לאנטישמיות, בין אם מדובר בהפגנות נגד ההתנחלות במזרח ירושלים בעמאן או בדו"ח נוקב הנכתב על ידי יהודי דרום אפריקאי ציוני.

ראיית העתיד כלא יותר מאשר סכנה-בפוטנציה מסירה מעלינו, במידה רבה, את האחריות על עיצוב גורלנו. כל עוד לא מתממש הגרוע מכל, אנו נוטים לראות בכך הצלחה. אך לא סכנת פרוץ אינתיפאדה שלישית צריכה להדיר שינה מעינינו, אלא אותה התנהלות מזדחלת המובילה אותנו עקב בצד אגודל למבוי מדיני סתום, וגוזרת עלינו התפוררות מבפנים ונידוי גורף מבחוץ.

ישראל יכולה להמשיך ולשנן באוזני העולם כי הרחבת ההתנחלויות בירושלים המזרחית היא לא יותר מאשר "מימוש זכויות הקניין", שהעלייה להר הבית היא "חופש הפולחן" וכי החפירות בקרבת הר הבית המתנהלות במימון עמותות ימין קיצוניות נעשות "בשם ערכי הארכיאולוגיה". אך כדאי שלפחות את עצמנו לא נשלה:  כל התנחלות נוספת שקמה או מתרחבת, כל מנהרה חדשה שנחפרת מתחת לבתי התושבים בסילוואן, כל בית פלסטיני שנהרס, כל משפחה פלסטינית המגורשת מביתה במזרח ירושלים מרחיקים את האופציה המדינית ומקרבים אותנו אל האלטרנטיבה היחידה, והיא מדינת אפרטהייד מוצהרת. אופציית המדינה הדו-לאומית היא אוטופיה תיאורטית בלבד, שכן סביר להניח כי הפרלמנט הישראלי יחתום על חוקי נירנברג לפני שיאפשר שוויון אזרחי מלא בין הירדן לים.

על כן תנוח דעתם של כל מחשבי הקצים וחוזי השחורות: הקטסטרופה היא כאן ועכשיו, ואנחנו הולכים ושוקעים בה מיום ליום. לא צריך לחכות שמחשבי מערכת הביטחון יפלטו עבורה שם יצירתי במיוחד כדי שנכיר בקיומה.  

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  איני יודע אם חוזי הנולד כמו פרופ` ישעיהו ליבוביץ, אלוף יהושפט הרכבי ודומיהם צוחקים או בוכים כיום באופל קבריהם. אך אין כל ספק שהם מתהפכים שם ביודעם ששתי המלים הכי מיותרות בשפה הן "אמרנו לכם"!

 2. נעמי

  הניצחון של הפנמה דמונית של האחר הוכיח את עצמו עד היום. מפחדים שונאים אויבים הורגים זה עובד טוב לפוליטקאים שלא רוצים להיות לא רלוונטים ולהפסיד את מנעמי השילטון.
  א נ ח נו יוצאים הפריירים !

 3. צריך פרטנר לדו קיום הוגן.

 4. עיניים לראותEYES2C

  מנגנון ההסברה הישראלי מיומן ומשומן היטב, אבל הוא מצליח בעיקר בהונאה עצמית של הציבור ה"יהודי" שעוד חי בישראל. הצלחותיו כאן הן אחיותיהן התאומות של כשלונותיו בעולם. מסתבר שאין העולם –שהפך יותר חילוני– מאמין באקסיומה התורנית שהעניקה לקבוצה שהתנקזה בארץ "קדושה" זכויות יתר. מה עוד שקבוצת המתנחלים וממשלתם הימנית-ביברמאנית-ברקית, מתרצת את הקולוניאליזם המתחצף בשני סוגי "כאילו". הכאילו הראשון משתמש בתירוץ פסבדו-ביטחוני. אך בעולם יודעים שהצבא הישראלי נחשב לחמישי בכוחו הצבאי בעולם, ולשני בכוחניותו, אחרי צבא ארה"ב.

  ה"כאילו" השני מבוסס על האמונה הציונית שמקור הצדק הוא ספר הספרים, ובמיוחד על המיתוס שנכתב בגלות בבל, כאילו היתה ברית עם הקדוש-ברוך-הוא, וכאילו שהברית הזאת שרירה וקיימת "עד עולם". כאילו המדובר בקושאן שנכתב בדיו בלתי נראה, על פפירוס שאינו מתכלה, ונחתם במין פוינטר אלוהי, כזה שבו ערוץ אחד –של אלהים מפד"לי– משתמש ב"פסוקו של יום". כמו שה"אצבע המורה" בעיטורי ספר התורה, מצביעה על הכתוב ומוליכה את קצב ההקראה מילה במילה… כך מנסה מנגנון ההסברה הציוני להוליך את העולם שולל, ממלחמת שולל אחת לזאת שבאה בעקבותיה. אך מה שפעל פעם, פועל היום בהצלחה רק על קבוצת אוונגליסטים טמבלוויזיונים מארה"ב. אמנם אנשי ה- Bible Belt נחשבים ל"ידידי ישראל" מובהקים, ומתגאים גם בשנאת הנשיא אובמה… אך משקלם שולי. שם, באזורים שבהם שולט עדיין הפונדמנטליזם הפרוטסטנטי עוד מצליחה ומתקבלת ההסברה שבאה מציון הכובשת, אבל בעולם הקבוצות האלו נחשבות לאנומליה שמעידה על הפיגור שעוד שולט בחלק מהעולם.

  מתברר שהבעיה של המסבירים הישראלים היא שהבסיס האידיאולגי שעליו הם בונים את טיעוניהם מקובל בקרב חלק מהאוכלוסיה ה"יהודית" בארץ, אך אינו מתקבל על דעת העולם. גם הבסיס העובדתי, עליו בונים המסבירים הוא ברובו שיקרי. לעולם זה התברר כשנודע שאחד המקורות שהפיצו את השקר בדבר הנשק להשמדה המונית, שהיה כביכול בידי עיראק, בא ממקורות ישראלים ומראשי ציונים ניאו-שמרנים ו- AIPAC. מסתבר שגם בעניין איראן רב חלקו של השקר. וההודעה שבאה מארה"ב, שישראל "עזרה לארה"ב לנסח את המיצג על איראן", מסבירה לחלק גדל מאיתנו ש"עובדים עלינו בעיניים"…

  אבל גם רוב הציבור כאן הבין שדו"צ ורבים מקודקודי המדינה עובדים במינהל ההסברה… החל מראש אמ"ן, שאומנתו ועסוקו היא `עבודה בעיניים על הציבור` -תוך שימוש באיומים- כקרדום לחפור בו תקציב נוסף לצבא, וכלה באחרון המתנחבלים שהתנחלו במשרד החוץ… וכמובן, בקרב השרים וחברי הכנסת שלא ידעו את ישראל הישנה, נטולת ההתנחלויות, או ששכחו והשכיחו את צרכי השלום מליבם ומליבנו.

  פמפום המוח הישראלי בשטויות ציוניות, הפך לחלק מהפולקלור הישראל
  כמו "פסוקו של יום". אך מה שנחשב במקומותינו לתבלין-דתי טמבלוויזיוני מצחיק, שהמאחרים לעלות על משכבם נהגו להציץ בו מתוך סקרנות וקמעה גיחוך, אינו נראה כך בעולם. ההדלפה הכמעט יומיומית של שרה ביטחון, מאמריהם של טובי המאתרגים –מארי שביט, דרך יואל מרקוס ועד בן ימיני– הם המקבילים לדף הקרבי של אבא קובנר לחיילי חטיבת גבעתי. אך, לדאבון הלב הציוני שפועם בכוח, ופחות במוח, הדף הקרבי היומיומי של תעמלני הציונות אינו משכנע יותר אפילו את כותביו.

  כאן המקום להבדיל אלפי הבדלות בין הצניעות ההצהרתית שבה קיבל אתמול ברק חוסיין אובמה את ההודעה שהוענק לו פרס נובל לבין היהורות של נתניהו וברק. אובמה אמר תודה על שנתנו בידיו "אמצעי להעניק תנופה למטרות מסוימות. אקבל את הפרס כקריאה לפעולה לכל האומות: להתמודד עם האתרים הניצבים בפנינו במאה ה-21", אמר אובמה. חבל שהאתגרים האלה –שלום כולל ופירוק נשק גרעיני– פשוט אינם מקובלים על ישראל הרשמית. כאן טמונה ההוכחה שאין ישראל –המצורעת בצרעת הכיבוש ושגעון הכוח– יותר חלק מהעולם התרבותי.

  כידוע, כדי שההסברה תתקבל על הדעת, בין המציאות להסברה חייב להיות קשר ראוי ונראה לעין. הסברה שמנסה להפוך שחור ללבן, ולכבס אלימות, תיכשל. הההסברה תצליח רק כשישראל תשנה דרכיה. כשבמקום להצהיר שצבאה הוא "הצבא המוסרי בעולם", תהיה ישראל למדינה מוסרית שאינה מתנחלת בשטח שצבאה כבש. חיסול הכיבוש, ונטישת "מדיניות ההרתעה האלימה" והסגר על עזה יביא גם לשיפור תדמית מיידי!

  שרה ביטחון, שהורה לצבא להרוס עשרות אלפי בתים ברצועת עזה, והשתמש בפגזי זרחן נגד מחסן המזון של האו"ם, בחנ"מ ובבולדוזרים די-9, ועשה פשעי מלחמה מרובים. לא יכול להינקות מהפשעים. לא אהוד ברק, ולא רמטכ"לו וקודקודי צבאו שביצעו את הפשעים..

  "צדק ישראלי" –שמנוגד לחוק ולצדק המקובל בעולם– חיסל גם את ההסברה של המדינה הכובשת, והפך אותה לבומרנג. מי שמתשמש בטרור צבאי נגד אזרחים, הפך את הצבא לכלי אנטי-ישראלי, ונתן גם צידוק לשנאת יהודים בעולם – לאנטישמיות.

 5. שור

  הקטסטרופה לא כאן.
  אם חס וחלילה תחולק ירושלים,
  אז תהיה לדעתי קטסטרופה אמיתית לתושבי העיר היהודים והערבים.
  וכמו בעזה יזכו התושבם היהודים במערב העיר מדי יום למנת טילים, פצמרים, יריות ועוד מלאי חומרי חבלה,
  בתגובה יפשוט צה"ל מפעם לפעם לכל אותן שכונות משם יורים על יהודי העיר וחוזר חלילה..

  וכך החיים בעיר ירושלים, אשר חיה כיום במידה רבה של נורמליות למרות נסיונות האלימות של כמה מאות ערבים מוסתים בידי מנהיגות פשיסטית, יהפכו לגיהינום יומ-יומי לכל תושביה הערבים כמו היהודים.
  וכבר היינו בסרט הזה בשנים 1948 עד 1967 בהן מדי פעם בפעם ירו ערבים על תושביה היהודים של העיר ברמת רחל, בשכונת אבו תור החצויה, בשכונת מוסררה אל מול החומות ועוד ועוד.
  ועוד כמה עובדות –
  – בשטחים שנכבשו וסופחו לירושלים מתגוררים כעת יותר יהודים מאשר ערבים.
  – כל נסיון לחלק את העיר יביא או לגירוש מעל 300 אלף יהודים משכונות כמו גילה, רמות, פסגת זאב, גבעה צרפתית רמות אשכול ועוד, או לתוואי גבול פתלתל עם איים יהודיים ואיים ערביים והתוצאה כאמור תהיה גיהינום לכולם.
  – לפי נתוני הלמ"ס, בשנת תשס"ט כמות היהודים בשטחי יו"ש (ללא ירושלים) עברה את קוו ה-300 אלף, כך שביו"ש + מזרח ירושלים מתגוררים מעל 600 אלף יהודים כן ירבו. כלומר יותר מ-10% מכלל היהודים החיים בארץ.
  – המשמעות של הנתונים הללו היא שעדיף לחשוב על פתרונות של קונפדרציה וכדומה ולא על חלוקה.

  שור

 6. דרור ק

  התמונה היא הרבה יותר רחבה. יש היום הקצנה מטורפת בעולם הערבי והמוסלמי. לא ברור מה המקור להקצנה הזאת, אפשר לשער כל מיני השערות. ההקצנה הזאת לא תלויה לגמרי במערב. חלק מהבעיה היא תסכול פנים-ערבי מהנחשלות של מדינות ערב, נחשלות שנמשכת כבר מאוד שנים בלי פתרון באופק, ומתבטאת ברמת-חיים ירודה, פריחה תרבותית מוגבלת יחסית, אימוץ טכנולוגיות חדשות באיחור רב ועוד. התסכול מביא אנשים לחשוב שפעם, בימים שבהם כולם היו דתיים ולא היו קשרים עם המערב, הכול היה יותר טוב. זאת כמובן אידאליזציה מגוחכת של העבר. חלק מהאידאליזציה הזאת היא המחשבה שבימים ההם כשלא היו ישראלים, וירושלים הייתה ערבית מוסלמית, הכול היה טוב יותר.

  חלק מההקצנה היא תוצר של ריפוד הזרמים הקיצוניים ביותר באסלאם בהרבה פטרו-דולרים במשך שנים ארוכות, בפרט הזרם הווהבי בסעודיה. באמצעות הפטרו-דולרים האלה השתלט החינוך הווהבי הקיצוני מאוד על הרבה מאוד קהילות מוסלמיות. מאופן הניהול של המקומות הקדושים לאסלאם בערב הסעודית אפשר להבין איך הזרמים האלה רואים את ירושלים. כניסת לא-מוסלמים למתחם המקודש במכה אסורה באיסור חמור, והמקום כולו אמנם מטופח מאוד, אבל מנוהל ביד ברזל.

  חלק מההקצנה נובע מהעובדה שהמוסלמים אינם יודעים לתפקד כמיעוט, ולפיכך מתקשים להתמודד עם תופעות כגון הגירה למדינות לא מוסלמיות, הימצאות ערים ואף מדינות מעורבות במזרח-התיכון, והתפתחות תקשורת גלובלית והתארגנויות גלובליות שבהן המוסלמים הם רק עדה אחת מני רבות. מבחינת המאמין המוסלמי, העובדה שהקהילה המוסלמית בירושלים צריכה לקבל הוראות מעירייה לא-מוסלמית ומשוטרים לא-מוסלמיים, ויהיו הסובלנים ביותר, היא פשוט בלתי-נתפשת.

  אני לא ממעיט בחשיבות הסכסוך הפוליטי והתמשכות השליטה הישראלית בגדה המערבית על המצב בירושלים, אבל זה בפירוש לא כל הסיפור. צריך גם להבהיר למוסלמים שחפירות ארכאולוגיות יימשכו, שיהודים ימשיכו לפקוד את הכותל המערבי ולהתפלל מולו, ושירושלים לעולם לא תהפוך לנכס בלעדי שלהם. מובן שיש לשמור על הסטטוס קוו בהר הבית ולשפר את איכות החיים של תושבי מזרח העיר. בעניין הסטטוס קוו ישראל כבר היום מקפידה עליו מאוד. בעניין איכות החיים במזרח העיר – המצב אכן טעון שיפור דחוף.

 7. איבון

  למה הכוונה: "הפרלמנט הישראלי יחתום על חוקי נירנברג לפני שיאפשר שוויון אזרחי מלא בין הירדן לים.
  "
  ?????

 8. איציק ניסני

  הר הבית האמיתי הוא כאן ,בינינו והוא בידינו !!!

  והאינתיפדות היו כאן מאז ומעולם ואנחנו בתוכם מבלי לשים לב .

  והחומות והמגדלים שהקימו אנשי העליות מאירופה על הר הבית הזה ואליהם הצטרפו מאוחר יותר קרובי משפחתי שניסו לחיות בשלום ונשחטו באינתיפדות בתרפט לפני ואחרי …עדיין כאן .

  וכאן נוצרה תשתית לעם היהודי ש: נרדף ,נאנס ,נבזז ,נפצע, גורש נושל ,נצלב, נרמס ,נשחט ,נשרף ,נחנק ,נסקל,נורה, נכבל, נבזז נטבע ונהרג במיליוניו…..כי הוא לא היה מאחורי חומות …..

  מקצת מהעם הזה שהיה פה תמיד הושיט יד לשלום והיד הזו הושבה ריקם פעם אחר פעם על ידי אנשי דין האיסלאם בחרב =סייף.

  והחומה הזו הודפת בהצלחה כל אינתיפדה אם היא בצורת מלחמה,טירור,השמצות ,אבנים מכל מקום בעולם .

  היא מחזיקה ותחזיק מעמד למרות כל החופרים מבני עמה מתחתיה

 9. ירושלמי ממז"א

  כי הוא לא צריך – המדיניות בשטח היא המררת חייהם והמתתם השקטה – הנקודתית של כל אלה שלא רוצים ולא מתאימים להיות חייליו של החלום היהודי-ציוני הגדול (שייעצר או בחורבן או בארץ בגבולות ההבטחה, נקיה מערבים וגייס חמישי), ושלא שווה "לשחד" אותם. ואם היהודים שנכללים בתחום החיסול הזה (וירושלמים חילונים, או מה שנשאר מהם – הם בקו הראשי) יישמדו-יכחדו-יעלמו בשקט, אין ספק שהערבים יתפרצו, אם לא עכשיו אז אחרי עכשיו – ולזאת המשמידים מחכים כשעת כושר לנכבה שניה. נראה לי שהדבר הזה ברור לכולם.
  זה לא אומר שכל מיני ליברמנים לא ימשיכו להגיש כל מיני הצעות חוק מעצבנות כמו "נאמנות-אזרחות" והכנסת תאשר כמה מהם ואולי בג"ץ יבטל – העבודה האמיתית נעשית בשטח בהשתתפותו, שלא לומר יותר מזה, של שר הבטחון הסוציאליסט ממגדלי אקירוב.

 10. שבתאי לוי

  לאור (לחושך) כניעתו המבישה של אבו מאזן, שהלך לקנוסה בוושינגטון, והושיט את צווארו לשחיטה, אין מנוס ממאבק עממי נגד הכיבוש והדיכוי, ונגד ההנהגה המושחתת שלו. על כן אין מנוס מאינתיפאדה
  שבתאי לוי.(

 11. דרור ק

  זה מטריד. זה מטריד בעיקר בגלל שעמותת אלע"ד לא אמורה לבצע את החפירות על דעת עצמה. החפירות אמורות להיות בפיקוח מלא של רשות העתיקות ויתר הרשויות הרלוונטיות, ובכל מקרה צריך לבדוק את חשיבות הממצא הארכאולוגי לעומת הנזק לבתים הקיימים וההפרעה לתושבים על פני הקרקע. כך נוהגים בכל מקום בארץ ואין סיבה שירושלים תהיה יוצאת דופן. אני חושב שזה גם המסר שהעבירו הרשויות לעמותת אלע"ד רק שלפי הדברים של דוד בארי בהקלטה, הוא מנסה לרמות את רשויות החוק והן מצדן לא מתאמצות יותר מדי לאכוף את החוק.

  ובכל זאת מההקלטה עולה שננקטו אמצעים למנוע קריסה של הקרקע בשל החפירות בעיר דוד. דוד בארי אומר "השתגענו" ומסביר: השתמשנו בכמויות אדירות של ברזל כדי לתמוך את התעלות שנחשפו כדי שהקרקע לא תתמוטט. בהנחה שהם עבדו כמו שצריך, אין סיבה שלבתים ייגרם נזק (הייתי שולח מהנדס רציני לבדוק את זה ליתר ביטחון). חוץ מזה, חשוב לזכור שהחפירות האלה בכלל לא נערכות בעיר העתיקה, ודאי שלא מתחת למתחם הר הבית, כך שהטענות כאילו יש חפירות מסוכנות מתחת למסגד אל-אקצא נשארות בגדר אגדה אורבנית.

  לסיכום, עיריית ירושלים כבר נכשלה כישלון חמור בפרשת "אולמי ורסאי". שם לא היה עניין פוליטי, "סתם" רשלנות שהביא למותם של עשרות אנשים. אני מקווה שעמותת אלע"ד לא קיבלה רישיון לאסון ורסאי נוסף הפעם עם ניחוח פוליטי. ל"קונסטרוקטורים" כפי שקורא להם דוד בארי, יש עבודה והם צריכים לעשות אותה, והוא צריך לרסן את ההתלהבות הילדותית המיותרת שלו.

 12. פןמןזןהר פובליציסט

  ירושלים … האם עליה יפול דבר, בחלוקתה המחודשת באיחודה מחדש.
  תלוי את מי שואלים. הימין טוען העיר שחוברה לה יחדיו, השמאל טוען חלקה המערבי לנו המזרחי להם. איך פותרים את הפלונטר, והאם יתכן בדרכי מו"מ ? ממש לא , המעמות ואמריקה בראשן יאלתרו פתרון יצירתי. זוכרים את הסכם אוסלו. אילו היה פתרון צודק מכל הבחינות וההיבטים ניחא. אומנם הנבואה ניתנה לשוטים לאחר חורבן בית המקדש, אך עד שימצא הפתרון המיוחל לכאן או לכאן, עוד ישפך דם רב.

 13. שי כחלון

  השלטון הציוני מוביל את עמצו לאבדון. ככה זה שאתה מגלגל עיניים שנה אחרי שנה. מסלף מרמה. התחתנו בשנת 67 עם חופש פולחן ואוטונומיה לוואקף וראי לאן הגיע צבא הכיבוש ?
  לגבי אינתיפאדה שלישית ? אני חושב שהעם הפלסטיני מבין את כוחו של המערב. את המשחק הכפול שלו. והוא מבין שהתקוממות תכנס ישר לקטגוריה של טרור. אז אני בספק אם אינתיפאדה תפרוץ . מה שכן העולם החופשי (לא ארצות הברית ואנגליה כמובן) יתפוס שישראל היא חטוטרת גדולה . הוא יסיר ממנה את חינו. שקיים מזה שישים ומשהו שנים. ואז הבידוד יצור אפקט גדול. הישראלים יחפשו כל דרך לרדת מעץ הכיבוש.
  בקיצור אורלי אנו לפחות יכולים לומר לכולם שלא סתמנו את הפה שהתרענו. זה כוחנו כרגע.
  שי

 14. יעל

  בסופרמרקט בפריס – לא יאומן.

  עוד צעד בדרך להפיכת צרפת לרפובליקה המוסלמית הראשונה באירופה.

  50 מוסלמים מתפרצים לחנות CARREFOUR בפריס, אוספים מהמדפים את כל המוצרים שיובאו מישראל, משמידים אותם וקוראים לחרם.

  המשטרה הצרפתית אינה מתערבת, הנהלת הסופרמרקט אינה מתקרבת, שאר הקונים אינם מתערבים. האם זה עתיד צרפת ואירופה?

  רק להביט בסרטון ולהזדעזע.

  http://fun.mivzakon.co.il/flash/video/4097/בסופרמרקט_בפריס.html
  ——————————————————————————–

  אז לכל אלה מכם שדואגים לציבור הערבי, הסירו דאגה מלבכם

 15. יואל קורנבלום

  עוד כתבה שמכפישה את ישראל ומציגה את ישראל שאשמה בכל הצרות במזרח התיכון. אולי אפשר להוריד את ישראל לדרגת ה"חשוד המיידי" במקום האשם? בסופו של דבר לא הוכח דבר בקשר לאשמת ישראל במצב במזרח התירון ולעומת זאת יש הרבה הוכחות לאשמת המוסלמים ולזה שהם מתחילים את כל המלחמות ולא עומדים בהסכמים שנעשו איתם. קשה להאמין שכותבת הפוסט לא יודעת את זה וזה מה שאני קורא "עיוורון מרצון".

  בקשר ל"זכויות קניין" כפי שכתוב בפוסט וגם בקשר להתנחלויות לא ברור על מה יצא קיצפה של הכותבת. לא היה אף פעם גבול מוכר וגם כך המוסלמים לא הכירו במדינת ישראל. המוסלמים יצאו למלחמה בישראל במטרה לכבוש את ישראל והפסידו. מי אמר שהם צריכים לקבל את הכל בחזרה? או משהו בכלל? איפה השכר והעונש? באופן מעשי מה שכותבת הפוסט מציעה למוסלמים זה שיצאו למלחמה בישראל ואם ינצחו לא תהיה ישראל. אם המוסלמים יפסידו במלחמה אז ישראל תחזיר להם את כל השטחים כדי שיוכלו ללקק את פצעהם בשקט יחסי ואחר ההחלמה להתקיף את ישראל מחדש. בסופו של דבר גם היהודים הועברו מירושלים לאחר מלחמת העצמאות וגם מאיזור גוש עציון. כלומר היתה העברה של אוכלוסין ממקום למקום ונראה לי שהארץ לא רעדה. מדוע אם כך כותבת הפוסט חושבת שזה לא בסדר לעשות את זה למוסלמים? מדוע היא לא מעלה את הנקודה הזאת כמשקל נגד לתלונות נגד ישראל? הנה נתתי דוגמא לכותבת שלא מדברים על השואה אלא מעלים עובדות אמיתיות

  בקשר ל"… וגוזרת עלינו התפוררות מבפנים ונידוי גורף מבחוץ" הרי כאן הכותבת וחבריה לדעה מכפישים את ישראל בכל הזדמנות שיש ואחר כך מתפלאים שלא אוהבים אותנו. אולי אם הכותבת וחבריה לדעה היו מעלים על נס את כל הדברים היפים בישראל התמונה היתה שונה. אולי אם היו מעלים שזאת מלחמה בין יהודים ומוסלמים ולא בין ישראל לפלסיטינים זה היה עוזר לתדמית של ישראל. זה מזכיר לי סיפרו על נערה שרצחה את הוריה ובבית המשפט היא בקשה רחמים בגלל שהיא יתומה. אז זה בערך הסיפור, הרבה ישראלים, כולל כותבת הפוסט, מכפישים את מדינת ישראל ואחר כך מתפלאים מדוע שונאים אותנו.

  כמובן שמעולם לא היתה הסברה ישראלית רצינית. הרבה מהישראלים שמכפישים את ישראל מצפים לאיזה אתנן מאירופה או מדינות אחרות ויודעים שלא יקבלו אותו אם לא יכפישו את מדינת ישראל. הם גם יודעים שיש סיכוי טוב שלא יפרסמו אותם אם הם בעד מדינת ישראל. דוגמא מאלפת היא שמעון פרס שבהיותו שר החוץ לא הסביר את בעיות מדינת ישראל ורק הסביר את בעיות הפלסטינים. עכשיו יש לו פרס נובל לשלום וגם מרכז פרס ללשלום באדיבות ובמימון אירופי. האם היה מקבל את זה לו היה עוסק בהסברת מדינת ישראל? אני מניח שלעולם לא נדע. עוד דוגמא מאלפת זאת עדה יונת כלת פרס נובל הטריה שפתאום היום היא מציעה לשחרר את כל המחבלים הפלסטינאים??? מאיפה זה בא? מי היה יכול לחזות את כל זה? האם זה היה מתואם עם ממשלת שבדיה וזה האתנן שהיתה צריכה לשלם כדי לקבל את הפרס? בסופו של דבר אנחנו יודעים שבפרסים הנ"ל הכל פוליטי.

  בקשר ל"מדינת האפרטייר" כפי שכתוב בפוסט אז אזכיר לכותבת הנכבדה שאפרטייד הוא שלטון המיעוט על הרבים. למשל כל הדיקטטורות המוסלמיות יכולות להחשב לאפרטייד. בישראל יש רוב יהודי והרוב בדמוקרטיה קובע ולכן אין אפרטייד בישראל. כדאי אולי לכותבת ללמוד על זה לפני שהיא מכפישה את ישראל ואחר כך מתפלאת שלא אוהבים אותנו.

  צודקת כותבת הפוסט באומרה ש"… אופציית המדינה הדו-לאומית היא אוטופיה…" באמת זה לא עבד בשום מקום וגם לא יעבוד פה לכן לא ברור לי מדוע כותבת הפוסט רומזת שזאת אפשרות סבירה? בסופו של דבר לבנון היא מדינה דו לאומית והפכה להיות מדינת טרור. יגוסלביה היתה מדינה רב לאומית ולבסוף כולם נפרדו מכיוון שלפני זה רצחו אחד את השני. אז זה ממש לא ברור ואולי הכותבת תוכל לשפוך איזה אור קטן על העניין הזה ולמה היא בדיוק מתכוונת.

  בקשר "… יהודי דרום אפריקאי ציוני" אני מניח שהכוונה לדו"ח גודסטון. אז זה דו"ח מעוות לחלוטין אבל נראה לי שאותו " יהודי דרום אפריקאי ציוני" פשוט נושא עיניו לאיזו משרה רמה באו"ם ולכן הדרך המהירה ביותר לזה היא להכפיש את ישראל ולמצוא חן בעיני הגוש המוסלמי באו"ם ולזכות בתמיכתו. אם שמעון פרס יכול לנטוש את ההסברה למען ישראל אז מדוע לא גולדסטון?

 16. אורלי נוי

  רק להעמיד את נתוניך על דיוקם: בשטחים שנכבשו וסופחו לירושלים מתגוררים כ-200 אלף יהודים, ולא שלוש מאות אלף. הם בהחלט לא עברו את מספר הפלסטינים באותו שטח, שעולה על 270,000.
  גם ההיסטריה שאתה מנסה לעורר סביב "גירושם" של תושבי הגבעה הצרפתית וגילה היא מיותרת – אף לא אחד מהמתווים שגובשו להסכם מדיני בירושלים כרוך בפינויים של אלה (למרות שאכן מדובר בהתנחלות לכל דבר ועניין). הדיבור, כפי שאני חוששת שאתה יודע היטב, הוא על אותם מתנחלים בלב השכונות הפלסטיניות שבניגוד לתושבי גילה והגבעה הצרפתית התנחלו שם מסיבות אידאולוגיות, בכדי לסכל כל אפשרות לפתרון מדיני, ומספרם כרגע עומד סביב האלפיים בלבד. נכון שכמה תוכניות בנייה העומדות כעת על הפרק, ושחלקן כבר אושרו, עלולות להפוך את התמונה על פיה, וכפי שכתבתי, אני מאמינה שלשם אנחנו הולכים וזאת הקטסטרופה האמיתית.
  ויעל, גם אם תמשיכי לדחוף בכוח את סיפור הסופרמרקט הצרפתי לכל פוסט בלתי קשור, עדיין נמשיך להזדזע יותר מהכיבוש שבחסותו הופקו אותם המוצרים מאשר מהפעילים שפינו אותם מהמדפים.

 17. מאיר

  האם יהודים בעולים אינם עולם ארצה כדי לחיות בביטחון, האם יהודים בעולם אינם חולמים על ירושלים. אז למה אנו חיים בפחד במדינתינו בעירנו שאנו אוהבים כל-כך. למה אנו צרכים להיות בפחד מאמירות של אחיינו היהודים כמו המוסלימים שהם הסונאים שלנו ללא הבחנה!! מי רוצה בשלום או מי רוצה במלחמה. אני אוהב את ירושלים עליתי ארצה בגלל ירושלים, ואני ביקרתי בשבוע המתוח הזה בירושלים עם ילדי מכיוון שאני מעדיף לחייות בביטחה בארצי ולא בפחד, למרות כל הדעות והנבואות המפחידות שאני שומעה מכל מיני מומחים למינהם.

 18. בעקבות עופרת וזרחן - חרם על ישראל

  צפיתי בוידאו ושמחתי לראות שהמפגינים נוהגים בצורה תרבותית ומנקים את התוצרת הישראלית בבסופרמרקט בפריס בהרבה פחות אלימות מזו שבה "הצבא המוסרי בעולם" נהג בתושבי עזה. כלל לא הזדעזעתי כיעל. איני רואה שום קשר בין ה"איסלמיזציה של אירופה" להפגנת הביאוס של צרפתים מכל הגוונים והדתות נגד מצעדי מלחמות השולל של ישראל. שמחתי גם שהצרפתים גילו הרבה הבנה למבצעי החרם. למה יעל מצפה? שישימו פרחים מתוצרת ישראל על קיברי הפלסטינים? נקווה שהחרם יגבר ויעזור לשנות את ישראל ללא אלימות. וכן, נקווה שגם אובמה שקיבל מקדמה על חשבון עשיית השלום יעזור.

 19. יעל

  שוו בנפשכם –
  לו היתה קבוצה של יהודים נכנסת לסופרמרקט באירופה ומחרימה מוצרים מתוצרת ערבית, הרי היתה קמה פה צעקה. שומו שמיים, איך מעיזים היהודונים האלה להחרים תוצרת ערבית ולפגוע בזכויותיהם של אנשי התרבות עדיני הנפש האלה שכל שנפשם חפצה הוא לחיות ולהתקיים בכבוד ואילו אנחנו הוולגרים חסרי התרבות נכנסים לסופרמרקט בשקט מופתי וצביעות מסודרת וגוזלים את פרנסתם.
  נו, באמת רבותיי. עד מתי???

 20. שור

  לגבי תושבים במזרח ירושלים, מה שכתבתי מבוסס על נתונים של מכון ירושלים לחקר ישראל שקראתי פעם. אני אנסה לבדוק אותם.

  אני שמח שאת סבורה שאין לפנות את תושבי השכונות הגדולות במזרח ירושלים. להזכירך, פעם הן היו שכונות קטנות קטנות, ואט אט הן גדלו. כך אולי גם יקרה בשכונות הקטנות בהר הזיתים, בעיר דוד, בוואלג`ה בדרום מערב העיר ובאזורים נוספים.
  (ובמאמר מוסגר- גם בשטחים גרים מאות אלפי יהודים מסיבות כלכליות בעיקר, כולל מעלה אדומים, ביתר, אריאל, מודיעין עילית ועוד).

  ושוב, הטיעון המרכזי שלי הוא שהמצב כיום הוא יציב ביחס למה שיקרה באם תחולק העיר חס ושלום. הקטסטרופה האמיתית תקרה באם אכן תחולק העיר (להערכתי זה לא יקרה), ובכל יום יצלפו על תושבי מערב העיר מטווח קרוב.
  בבחירות האחרונות לפרלמנט הרשות קיבל החמאס רוב כמעט בכל האזורים בשטחים, כולל במזרח ירושלים.
  אני לא רוצה את שליחי חמאס, אל-קעיאדה ואירן בתוככי ירושלים, אני כן רוצה ישראליזציה של ירושלים כולל זכויות אזרחיות מלאות לערביי מזרח העיר (כמו השתתפות בבחרות לכנסת).

  שור