שק אגרוף

שירה אוחיון

אתמול הותקפה פיזית מורה בנהרייה בידי אמו של אחד מתלמידיה, בצורה מבזה ומשפילה, לעיניהם של שאר הורי תלמידיה במהלך אסיפת הורים. כתבה ב-ynet  בעניין מספרת לנו כי "הסתדרות המורים החליטה שלא לעבור בשתיקה על תקיפתה של מורה בידי אם לתלמיד: הבוקר יתכנסו גורמי החינוך בעיר לישיבת חירום וביום שישי הלימודים ייפתחו בשעה איחור…. "לצערנו, האלימות מתרחשת מדי יום ביומו בכל תחומי החיים ואנו רואים במקרה זה חציית קו אדום", אמר ל-ynet יו"ר הסתדרות המורים בנהריה, כרמיאל והגליל המערבי, יקי גוב-ארי…."אנשי החינוך אינם שק חבטות", הוסיף גוב-ארי, "אנו נעמוד כחומה בצורה להגן על שלומם וביטחונם בבתי הספר ובגני הילדים. הסתדרות המורים מגבה באופן מלא את הצוותים החינוכיים ורואה בחומרה כל פגיעה פיזית או מילולית בהם". גוב-ארי הוסיף כי אם אירועים מסוג זה יחזרו על עצמם בעתיד, יינקטו צעדים ארגוניים חריפים יותר שיכללו השבתה מוחלטת של כל מערכות החינוך בעיר למשך יום שלם…". 

האלימות הקשה הזו לא נוצרה יש מאין. היו מי ש"סימנו" את המורים, ובעיקר את המורות, כיעד נוח לתקיפות מסוג זה. התהליך הנורא הזה של הפיכתן של מורות ומורים בישראל מטרה קלה לתקיפות ולאלימות מצד הורים ותלמידים הוא תהליך שהובנה מלמעלה ולא רק תוצר של האלימות בשטח. יש לו קשר ישיר לניסיונות לשבור את העבודה המאורגנת במדינת ישראל, לאידיאולוגיה הניאו –קפיטליסטית הדורסנית שהושלטה כאן בשני העשורים האחרונים ולהפרטת החינוך. העובדה המצערת היא שכ- 94% מהמורים נחשפו לאלימות במהלך עבודתם, ולא נרשם שיעור דומה של תקיפות במגזרים אחרים של עובדים במשק, למשל: אנשי הייטק או מרצים באקדמיה, אף כי האלימות הקשה בחברה שלנו וחוסר הסובלנות מחלחלת לכל שדרות החברה.

  

לפני כשש שנים (2004) פרסמתי רשימה במספר אתרים ופרסומים ואף נתתי הרצאות במספר מקומות תחת הכותרת מורות בישראל – שק חבטות לאומי, בניסיון להתריע מפני התופעה המדאיגה הזו של הידרדרות מעמד המורות בישראל עד כדי הפיכתן לשק חבטות לאומי (תרתי משמע), באמצעות תיוג מכתים של ציבור המורות והפיכתן ל"בעיה"  על ידי אלו שהובילו את רפורמת דוברת ואת הפרטת מערכת החינוך. לצערי הרב, לא נס לחה של רשימה זו, ובעיקר של דרכי הפעולה שהיא מציעה להתמודדות עם המשבר העמוק בחינוך. למרות שהיעד המרכזי שסומן לשנת הלימודים הנוכחית ע"י שר החינוך גדעון סער, הוא "החזרת הסמכות למורה", מתוך הבנת הנזק הכרוך בפגיעה בתדמית המורים והמורות בישראל והצורך בשיקום מעמדם, עדיין לא טופלו הכשלים הבסיסיים במערכת החינוך עליהם ניסיתי להצביע ברשימה זו .

לרשימה נוספת שלי בנושא:"על תוגת החינוך הציבורי בישראל" ,שפורסמה כאן בהעוקץ.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. יעל

  לצערנו החברה הישראלית על סף פשיטת רגל מוסרית וערכית. ההתנהגות למורים היא רק דוגמא להתנהגות שלנו אחד כלפי השני, לעובדי ציבור, לרופאים, למורים, לשכנים ובכלל.
  אין דרך ארץ, אין גבולות, הכל מותר ללא סייגים.
  אין מנהיגות. אין דוגמא אישית של הורים. אנשים חיים בחומריות ולמענה. אמנם זו נשמעת הכללה אולם זו המגמה הרווחת לצערנו בחברה הישראלית.

 2. ע.ג

  זה לא רק המורים שמותקפים. במסגרת חוק יסוד כבוד הגנב וחירותו ניתנו כל הזכויות לעברינים ונשללו הזכויות מאנשים הגונים. מכיוון שהעברינים הבינו זאת אין יותר מגבלות – רוצחים, אונסים גונבים מכים ואין ענש. יש להם הרי זכויות. התרופה המידית איננה חנוך שאת פירותיו רואים רק אחרי הרבה שנים (והמצב היום הוא פרי הבאושים של מצב שנמשך כבר מעל עשור) אלא שינוי בחוק כך שהשופטים יוכרחו להרחיק מהחברה לזמן ארוך את העברינים כמו האם שתקפה את המורה. ולא מענין אם היו לה חיים קשים כי כל הבנה כזו רק מעודדת את המשך האלימות.

 3. איזי גור

  הסיפור שבפי ארוך מכדי להעלותו במסגרת זו. אסתפק אפוא, בעיקר.
  בהיוצתי יתום נמסרתי לטיפולם של סבי וסבתי. בעיקרו היה סבא היה איש טוב לב אבך פדגוג מעולה ויודע ספר. לגביו פתגמים ואמרי חוכמה מן המקורות היו אורים ותומים.
  כאשר חטאתי היה מפרקד אותי על ברכיו ומצליף בחגורה ללא רחם. כאשר דווח לו על ידי מחנכיי שהתנהגתי לא כשורה היה מעניש אותי כדרוש. עשיתי מעשה טוב תוגמלתי כראוי.
  כאשר יצאתי אל העולם האמיתי נעשתי לאיש יצרני, עמל ומפרנס משפחה והקנסות היחידים שהוטלו עלי לאורך כל עשרות השנים הארוכות של חיי היו קנסות על חנייה אסורה.
  ואז פרצה מדינת היהודים, ונגזרו כל מיני גזרות בכל מיני תחומים ווהיה מישהו שהחל להלחם על זכותם של ילדים להתפרע ללא עונש ועל אס שסטר לבנו הפרחח נגזרו עונשים וילדים שפשכו נשלחו לבתיהם ללא כל עונש עד ש…
  כל בחור שלישי מוצא לנכון שלא להתגייס. כל מי שלא קיבל מכות על התחת בילדותו , רוצח כל מי ששלח מבט אל נערתו, או שסתם נקלע למקום .וכל מורה שהעזה לגעור בתלמיד מתפרחח צפויה לקבל מכות רצח מדי אמו הפרחחית.
  אין, על כן,לתמוה, על שרמת הפשיעה החמורה בקרב המגזר הדתי-חרדי נמוכים לאין ערוך. הם נוהגים על פי המקורות חוסך שבטו – שונא בנו.
  יא אללה. כמה שזה נכון