לידתה של הפוסט אשכנזיות

מגיעה העת בחייו של אדם שהוא רוצה וצריך לשאול את עצמו שאלות לגבי מיהו ומהו. מסתבר שגם במחקר האקדמי זכה רצון זה לכיסוי עיוני. הפסיכולוג החברתי ליאון פסטינגר כתב מאמר מרתק לפני למעלה מ-50 שנה. המאמר נקרא "תיאוריה של השוואה חברתית".

על פי תיאורית ההשוואה החברתית של פסטינגר, הצורך הבסיסי להכיר את יכולתך האישית ואת מידת נכונותן של דעותיך דוחף אנשים ליצור קבוצות הומוגניות על בסיס של "יכולת" מחד ו"דעה" מאידך. כדי לדעת למה אני מסוגל והיכן אני נמצא מבחינת דעותיי, אנחנו משווים עצמנו לאנשים הדומים לנו. לכן אנשים נוטים ליצור קבוצות שלחבריהם יש "יכולת" דומה לשלהם או קבוצות שלחבריהן יש "דעות" הדומות לשלהם.

פסטינגר טען שקבוצות המבוססות על "יכולת" נוטות להיות תחרותיות ולוחמניות בתוך עצמן, אך אדישות למדי לגבי קבוצות "יכולת" אחרות. לעומת זאת, בקבוצות המבוססות על "דעה" דומה יש סולידריות פנימית ונטייה  לראות  את "אחר" ו"השונה" כאיום. הסיבה ברורה. מי שיכולתו נופלת משלי (למשל בריצה ל-100 מטר) אינו משמש לי אתגר, יכולתו אינה קריטריון לבחינת יכולתי, ולכן אני בדרך כלל אדיש אליו.

לעומת זאת, בקבוצות של "דעה" המצב אחר. אם אני מחזיק בדעה אחת (למשל בדת היהודית) ואת/ה באחרת (למשל נוצרית, מוסלמית או הינדית) אין דרך ממשית לקבוע מי צודק יותר או פחות. אם אני טועה, (זאת אומרת שדעתי/אמונתי היא טעות), פירושו של דבר שאתה (דעתך/אמונתך) צודק וההיפך. מכאן נובע כי את ההוכחה לנכונותה של "הדעה" שלהם מקבלים אנשים מעצם שייכותם לקבוצה של אנשים החושבים כמוהם או באופן הדומה להם. מכאן נובעים גם אספקטים רבים של זהות עצמית ובטחון עצמי. מסורת, טכסים והתכנסויות שהקבוצה עורכת מגבשים את הזהות הקבוצתית וכן את תחושת "הנכונות" של הרעיונות המשותפים של חברי הקבוצה.

בעשורים הראשונים לקיומה של ישראל, הדומיננטיות של ה"יכולת" ושל ה"דעה" האשכנזיים לא הייתה מוטלת בספק. אמנם היו מתנגדים ל"יכולת" ול"דעה" האלה, אך עם הזמן הפך מודל האשכנזיות לקריטריון השיפוט הכמעט בלעדי לגבי הישגים ועמדות בחברה הישראלית. שלטונם של "היכולת" ו"הדעה" האשכנזית בישראל היה אחד מהמאפיינים התרבותיים והחברתיים העמוקים והבולטים של החברה הישראלית. הדומיננטיות הזו תפסה לגבי החברה היהודית והערבית כאחת, אם כי לא במידה שווה לגבי כל אחת מהחברות הללו.

דרך אגב, רבים טועים וחושבים כי אשכנזיוּת ואשכנזים באו מאירופה. יש כאלה שאפילו מרחיקים את עדותם וטוענים שחלק מהאשכנזים אפילו הגיע מצפון-אמריקה.  האמת היא שאשכנזים ובעיקר האשכנזיוּת נולדו בישראל. שניהם "צברים" כשרים ולמהדרין.

באוגוסט 1982, כעשור אחרי המרד של "הפנתרים השחורים",  נערך כנס בהיכל התרבות בתל-אביב תחת הכותרת "ישראל זה אני". היה זה כנס מתריס וכאוב. השתתפו בו פעילים חברתיים רבים משכונות ועיירות פיתוח מכל הארץ. ויקי שירן ז"ל היתה אחת מהמארגנות של הכנס והוא היה קשור להקמתה של מפלגת "תמ"י באותם ימים.

לכבוד הכנס, עיצב פרוספר בן הרוש, אחד מהמעצבים הגרפייים הטובים בארץ, כרזה. בראש הכרזה מופיע סמל מדינת ישראל – המנורה עם עלי הזית עם הכתובת "מדינת ישראל". מתחת לסמל, ללא כל סדר ברור, מופיעים, באותיות דפוס, שמותיהם של המוסדות המרכזיים של מדינת ישראל: הכנסת, המפלגות, הסוכנות היהודית וכולי. על תחתית הדף מרוח כתם דיו שחור וגדול, שטיפותיו כאילו "מכתימות" את שמות מוסדות המדינה השונים, ובמרכז הכתם, בכתב-יד, כתובה הכתובת "ישראל זה אני".  הכתם מתריס את כעסו . בשוליים התחתונים של הדף אנחנו למדים כי זהו כנס שכונות, ניסיון להקים אירגון-גג של השכונות בישראל וכן כי "הברירה הטבעית" תשיר בתוכנית האמנותית.

הכנס ההוא והכרזה ההיא ביטאו באופן סימלי את גיבושה של הביקורת החברתית על הדומיננטיות של האשכנזיות. בדיעבד, הכרזה גם ביטאה את המשך התמוטטותה של האשכנזיות. אלה היו הימים הראשונים של העידן הפוסט-אשכנזי בחברה ובתרבות הישראלית. השנים הסוערות של הרבע האחרון של המאה הקודמת עירערו את ה"דעה" ואת ה"יכולת" האשכנזית. עם תחילת המאה הנוכחית נראה כי מעמדה של האשכנזיות התערער ואולי גם התמוטט סופית, ונכנסנו לעידן הפוסט-אשכנזי. בעידן הזה האשכנזיות אינה משמשת כקריטריון בלעדי.  בעידן הזה אשכנזים כבר אינם קבוצת התייחסות הכרחית או מחויבת המציאות. כפי שלטיטניק לקח זמן רב לשקוע, אנו עדים כעת לשקיעתה של האשכנזיות.

כיום, "ישראל זה אני" ו"פוסט-אשכנזיות" אינם קריאת תגר. גם אין זו התרסה. זוהי הכרה נכוחה במציאות. מציאות שבה הקריטריונים להשוואה וקבוצות ההתייחסות של ה"דעה" וה"יכולת" חדלו להיות אשכנזים ואשכנזיוּת. קבוצת ההתייחסות והקריטריונים הם כיום אחרים. אולי זהו הפתח שדרכו יופיעו הישראלים ותופיע הישראליוּת. יתכן שלא. על לידתה וליד עריסתה של הישראליות ניטש עדיין ויכוח קולני ורב. אך ברור לגמר ש"המהפכה האשכנזית מתה", כפי שכתב סמי שלום שטרית. "ישראל זה אני" והעידן הפוסט-אשכנזי כבר כאן. השאלה היא לאן ניקח אותם, מה נעשה בדרך ומה ומי נהיה –  נותרה פתוחה. אך השאלה היא כבר בידינו וזה חשוב ביותר. חשוב גם שתהיה שנה טובה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איילה סבאג
  המהפכה האשכנזית לא מתה, היא אולי פחתה ואיבדה מעוצמה כשלטת מרכזית וחצופה אך, קבוצות הדעות שלהם התאחדו והפכו לבריגדות.. אג`אנדה שלהם היא שנאת חינם בשפע כנקמה על התמוטטות המהפכה האשכנזית. קבוצות אלה אמנם פועלות כבריגדות. מצד אחד כאשר הם יושבים כחברה סגורה נטו אשכנזים ומלכלים על המזרחים. מצד שני הם הרבה יותר גלויים באמירות שלהם כלפי המזרחים כמו המשפט הידוע שלהם למזרחים: "תפסיקו להתבכיין "…
  כל אלה הביאו "לפילוג" אצל האשכנזים. אפשר לומר שרובם הגדול הפך לשמאל האשכנזי והם מוצאים את עצמם בנוחות יתרה שם כאשר הם פעילים חברתיים לטובת הפלסטינים, משום שהפלסטינים המדוכאים והמושפלים על ידי מדינת ישראל הציונית האשכנזית לא יוכלו לומר לאשכנזים קיים "שד עדתי" כמו שהמזחים יוכלים לומר. הפלסטינים זקוקים לכל טיפת תמיכה של יהודים משום שהם מצויים מתחת לאדמה בתוך הג'יפה והרפש. שם האשכנזים יכולים לנקות את מצפונם ועבורם זהו טיפול פסיכולוגי וגאות היחידה האשכנזית.
 2. ניבה שחם

  השמחה האובססיבית על תום עידן אשכנזיות או בגירסה הקודמת תום עידן האחוסלים [אשכנזים חילוניים שמאלניים ,היתר איני זוכרת] גורמת לי לצער,לא בשל אבדן ה"הגמוניה"או השליטה אלא בשל אבדן ערכים מסוימים שהאשכנזיות השנואה סמלה,ערכים כמו נאורות, תרבות המערב, מןסיקה וספרות, זכויות אדם,[גם אם חלק מזה היה רטוריקה בלבד]זכויות נשים הומואים ולסביות, ובעיקר חילוניות .
  חלק מהערכים הללו הולכים ונמוגים יחד עם החלשות האשכנזיות,חבל.

 3. מרדכי בלייוייס

  אומר הכותב: "…רבים טועים וחושבים כי אשכנזיוּת ואשכנזים באו מאירופה … האמת היא שאשכנזים ובעיקר האשכנזיוּת נולדו בישראל"

  האשכנזים חיו באירופה, בעיקר במזרחה ומרכזה. חייהם ותרבותם העשירה נמחתה בשואה. אשכנזים נקראים גם צאצאיהם בארץ או באמריקה. אשכנזיות זה כל הדברים הרעים שאתה מייחס להם כקבוצה.

 4. ז`ן ז`ק סרוסי

  בשפה מרקסיסטית, מה שיש בכרזה של בן הרוש הוא בניין העל. מה שחסר בה הוא הבניין הממשי: כוחות הייצור ויחסי הייצור: הקונצרנים הגדולים של שנות ה80, הבנקים, הפירמות הרב-לאומיות שהחלו אז דרכן בישראל, אינטל, מיקרוסופט וכו`. תרומה גדולה להתפתחות התודעה הפוסט-אשכנזית אצל מזרחים, הביאה הטכנולוגיה האלקטרונית של הקסטות, שהכניסה את זוהר ארגוב ומרגלית צנעני למיינסטרים. הטכנולוגיה האלקטרונית של 2009 היא בלוגים ורשתות חברתיות ויוטיוב, שמאפשרים טלוויזייה ותקשורת אלטרנטיבית לא-חזירית (גם מזרחים יכולים להיות חזירים), אלא שיחתית שבה כולם מדברים עם כולם כמו בפייסבוק ובטוויטר.

 5. אירית

  נראה ניתוח נכון מאד לגבי ישראל, והאופציה של לידת הישראליות עכשיו, בעיצוב יותר מזרחי, ובעיני גם יותר יהודי והולם את תנאי המקום ותושביו. הניתוח של מהי אשכנזיות לוקה מאד בחסר, והוא מגדיר על פי "מה לא" שהיא תמיד הגדרה לוקה מאד, ונובעת מלוחמה מסויימת או מגננה.
  ההשוואה לטיטניק מסגירה את מקורות הטיעון, לא היה שום דבר רע בטיטניק ומדובר בטרגדיה בלבד ואף אחד אפילו לא מייחס סמליות לאירוע זה (למעט בניתוח תאונות וכולי) ואחריה היו עוד הרבה טיטניקים ואף יותר מהודרות ומפוארות.

  האשכנזיות, להערכתי, היא תשעים אחוז זהה לתרבות של המקומות מהם באו האשכנזים, מרכז מזרח אירופה, ואלה מקומות עצובים מאד ודפוקים תרבותית באופן שאולי רק בקרוב יצא לאור, כאשר הרפובליקות האלה יעמדו יותר במרכז תשומת הלב. (EURASIA). כתבתי קצת פה בעבר על המאפיינים של המשפחה שאינם נדונים בגלוי בישראל (סחר בילדים, סחר בבני אדם בכלל, שבירת מוסד המשפחה ומאפייני מיניות ששונים מאד מהתרבות היהודית ועומדים בסתירה אליו). שתי מלחמות עולם החלו באזורים האלה שהיו ערש האשכנזיות והעולם היהודי העשיר שחי שם. אולי גם השלישית תתחיל שם ? מי יודע.
  האשכנזיות רחוקה מלגווע, והיא פשוט עקרה מישראל (מעולם לא עלתה לכאן במלואה) למרכזים אחרים עשירים יותר, כמקובל בעדה.
  ישראל יכולה להציב אלטרנטיבה מזרחית ראויה, וגם לחדש את היהדות בכיוון המזרחי (אינני יודעת בדיוק מה זה, אבל אפשר לנסות), ומכאן הכל פתוח. מצד שני היא יכולה לקרוס באותה מידה, בהתחשב בכך שישראל היא יציר דמיונו ומעשיו של האתוס האשכנזי.
  בסופו של דבר אנחנו כמעט חוזרים לחלוקה המסורתית של אשכנזי-ספרדי במובן הדתי-יהודי.

 6. מרדכי בלייוייס

  למה בניזרי הלך לכלא מתבכיין והירשזון סתם את הפה והלך לכלא כמו גבר?

 7. אורן א.

  באמת?
  יש פוסט אשכנזיות?
  אולי באקדמיה ובמחוזות האינטלקט האינטרנטי(אפילו שם עוד רחוק היום). ב"שטח" הכל נשאר כשהיה, רק שהכל היום תחת ערפילי הפוליטקלי-קורקט.
  ואולי כשבן לתפוצת יהודי מרוקו מדבר על פוסט אשכנזיות זה מפני שהוא כבר לא רגיש למה חש עולה יהודי מאתיופיה.

 8. דב בינ דר

  ילידי הארץ כולם שווים ושלא יספרו על האפליות נגד עדות המזרח ויבכו,בזמנו בתקופת העליות הגדולות הממשלה ראתה צורך למלא את עיירות הפיתוח והפנתה אליהן את מי שהגיע אז לארץ ואלו היו בעיקר עולי צפון אפריקה ובהם רוב עולי מרוקו פשוט מפני אלו שהתמזל מזלם להגיע בדיוק אז,בין עולי צפון אפריקה היו גם עולי לוב ואלו הגיעו משום מה דוקא ברובם לנתניה ובת ים וחלקם גם לאשקלון.הגיעו גם עולים מעירק ואלו הגיעו משום מה ברובם דוקא לרמת גן ולאור יהודה,לרמת גן מי שהביא איתו כסף שהספיק כדי לקנות דירה ומי שלא הביא הסתפק במעברת אור יהודה,מטורקיה הגיעו ליהוד לוד ובת ים.אם יש היום קבוצה הקוראת לעצמה אשכנזית ודוגלת בגלוי באפלית ה"שחורים"אלו רק החרדים ובעיקר החסידים.הם רק שוכחים מאין הגיעו אבות אבותיהם לפולין וזה כולל גם את מערב אוקראינה ובלארוס,אלו הגיעו ברובם לשם מגרוש ספרד,כן גם ה"אשכנזים"הם "פרענקים"בדיוק כמו מגורשי ספרד שהגיעו לטורקיה ולהולנד ומהולנד לאנגליה,משה מונטיפיורי היה בפרוש יהודי ספרדי,גם משפחת הרצל מוצאה מהעיר זמלין שבסרביה שהיהודים בה היו ספרדים במפורש בדיוק כמו יהודי טורקיה ורבה של זמלין בתקופה מסיימת היה הרב יהודה בן ציון חי אלקלעי,אותו רב שהקדים את הרצל בחמישים שנה בתכנית להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.אין דבר כזה במציאות יהודי אשכנזי ותרבות אשכנזית,התרבות האשכנזית בחו"ל היתה של לימודים בחדרים ובישיבות לימודים תורניים בלבד,עד לתקופת ההשכלה אז התחילו גם יהודים ללמוד באוניברסיטאות,תחילה בגרמניה ובאוסטריה-הונגריה והלאה גם בפולין וברוסיה אבל הרבה פחות מאשר בגרמניה ואוסטריה.ברוסיה נולדה התנועה הציונית אבל ציונים היו גם לפני הרצל ועליות לארץ ישראל היו עוד הרבה לפני הרצל ולא כולםמ מאירופה,משפחות שלוש אמזלג מויאל שיטרית וטולידנו עלו לארץ כבר ב-1840 והתיישבו בחברון טבריה וצפת ויפו ומהם שהשתתפו בהקמת שכונות נווה צדק ונווה שלום שקדמו לתל אביב.מי שמדבר היום על תרבות אשכנזית מדבר שטויות,אין דבר כזה והאחרון שכתב על זה היה קלמן קצנלסון שהיה מאבות תנועת החרות ובגין מיד התנער ממנו.

 9. פיהי

  ונניח שכך, אז מה אנחנו מרוצים ממצבינו?יריאו אלה שתשובתם חיובית. מי שרואה קשר בין התוופעה ומצבינו הלא מזהיר אולי לא יוצא לחגוג . כי האמת?!…אין על מה. העסק לא נראה מבטיח חברה`.

 10. מכלוף

  משום מה חוששים כולם לנגוע באמת! והאמת היא שאשכנזיות היא המשכה של הכוזריות
  ניסיונו הפתאטי של בינדר להוכיח שיהודי אשכנז מוצאם מגירוש ספרד אומר הכל
  לצערי הכוזריות אינה מטבע עובר לסוחר בימים אלו,יש ניסיונות להתחמק מלדון בכוזריות,ויש חשש של כותבים מזרחים לנגוע בתפוח הלוהט הזה.

 11. יוגב

  מאמר סלחני מדי ושייך לז`אנר המרגיע שטוען שזה היה פעם והיום הכל בסדר. חבל שזה כך באתר שטוען לביקורת על אי שיוויון.
  המזרחים התרבו דמוגרפית והתחזקו מעט כלכלית והשכילו מעט.
  אך עדיין ניתן לראות מוסדות שלמים להשכלה גבוה וחברות ענק המנוהלות בידי אשכנזים על טהרת הגזע. מי שאומר שזה היה פעם כניראה יש לו אינטרס. מנהיגים מזרחים עדיין מוכנסים לכלא כל שני וחמישי.
  זה שיש פושעים אשכנזים זה לא חדש. גם במאפיה יש חיסולים פנימיים.
  האשכנזים פשוט הבינו שהמזרחים (גם כן שם הדביקו להם) לא קונים יותר את הזבל הציוני הגזעני שאומר שהם נחותים יותר, אז הם הנמיכו פרופיל והשתחררו. אבל ההגמוניה עוד ישנה. וזה לא ישתנה בקלילות. זה יקרה במאבקים שיכולים להיות גם מכוערים.
  וניבה שחם. את יכולה להחזיר את החיוך לפניך. האחוסלים חיים וקיימים ומחסלים כרגיל. שום דבר לא השתנה. אני יכול לומר לך איפה למצוא אותם אם את רוצה. כשההגמוניה תיפסק את תדעי.

 12. דודי נתן

  למה אתה חושב ש"כולם" חוששים לגעת בנושא של הכוזריות, שהיא אולי המקור לאשכנזיות?
  דוקא אשכנזי היה מי שהמציא את הרעיון הזה, ואותי למשל כלל לא יטריד אם יתגלה שאין לי גנים יהודים
  למה זה צריך להיות אכפת לי?
  למה זה צריך להיות אכפת לך?

 13. מכלוף

  סתם מחשבה שעלתה לי בעקבות שאלתך.
  אוליי נדבר על מדינה אחת לשלושה עמים
  ערבים……….מזרחים………וכוזרים

 14. אלעד הן

  האם אני צריך להבין שלפי דעתך, מכלוף, לאומיות היא עניין ביולוגי? וכי המזרחיים הם קבוצה ביולוגית שכזו (מה שקוראים "גזע", אם כי למושג הזה כנראה יש מעט מאד משמעות ביולוגית אמיתית). והערבים?

  אני נוטה להחזיק דווקא בתפיסה לפיה הלאומיות היא תוצר חברתי-כלכלי-תרבותי בן המאות האחרונות. אני חושב שיש לה הרבה חיזוקים. מה החיזוקים לתפיסה שלך?

 15. ירדנה אלון
  טוב, אני לא ממש אוהבת להתקוטט בערב חג, זה מעיד על נימוסים גרועים (כך אמרה לי סבתי) צריך להתאפק עד יעבור החג ואז אם ימצא טעם באמת להתווכח ולהתדיין אפשר לעשות את זה "אחרי החגים". רק שהפוסטים כאן מתחלפים בקצב מהיר ולא ימתינו עד "אחרי החגים", אז ההתלבטות היא האם להגיב או לא להגיב, בחרתי להגיב מן הטעם הפשוט, במקום למרוט את הנוצות של "תרנגול הכפרות", למרוט קצת את "נוצות הטווס" של חלק מהמגיבים כאן , ופעם לפני ה"אחרי החגים" הבטחתי לעצמי שכל פעם כשיעלה איזה "טווס אשכנזי" ויתחיל לפרוש את נוצותיו אני אמרוט כמה מהן
  לניבה – את פורשת בפניינו נוצות טווס אשכנזיות כמו……"בשל אבדן ערכים מסוימים שהאשכנזיות השנואה סימלה, ערכים כמו נאורות, תרבות המערב, מןסיקה וספרות, זכויות אדם, [גם אם חלק מזה היה רטוריקה בלבד]זכויות נשים הומואים ולסביות, ובעיקר חילוניות"…….על איזו נאורות בדיוק את מדברת? על הגזענות שהופנתה כלפי מזרחים וערבים ילידי הארץ? זה נחשב נאור בעינייך? משעה שעמדתי על דעתי והבנתי את גודל השינאה, הבוז והאפלייה על רקע אתני מצד אלה שבאו ממרכז אירופה שלא היה מקום נאור במיוחד – פולין, ורוסיה לא נחשבו לארצות נאורות במיוחד אפילו על ידי הארופאים עצמם. אז מי שנגוע בגזענות או מי שהיה נגוע בגזענות לא ייחשב נאור בעיני, אלא אם כן תצליחי ברוב נאורותך להסביר לי מה נאור בגזענות?
   תרבות המערב : כשאת אומרת תרבות המערב למה בדיוק את מתכוונת? נהוג לומר שהבסיס של תרבות המערב היא התרבות ההלניסטית. מי שיודע ומכיר מעט היסטוריה יודע ידוע הייטב שהתרבות ההלניסטית שואבת מתרבות המזרח מהציויליזציה שקמה בכל אזורי הסהר הפורה ומצרים הפרעונית. מי שיודע מעט היסטוריה יודע גם שעקב מלחמות, כיבושים, נדידת עמים, הייתה הפרייה הדדית בין שתי התרבויות המזרחית והמערבית, כשהמערב לא מפסיק לנכס לעצמו את התרבות המזרחית, לשדוד אותה, לקחת את היסודות הפילוסופיים שלה, לכנות אותם בשמות אחרים ולהכריז על עצמו כממציא היסודות האלה.
  נמשיך הלאה ,מוסיקה וספרות:  על איזה מוסיקה וספרות את מדברת ומה את מכירה ויודעת על המוסיקה המזרחית? ואני לא מתכוונת לשרית חדד או לשלומי סרנגה. אני מתכוונת למוסיקה ההודית למשל וכשאני אומרת מוסיקה הודית אני לא מתכוונת לאיצי`יקדנה. רק על מנת לסבר את אוזנך המערבית הנאורה, הנה הסבר קצר מאוד על עולם המוסיקה ההודית (כדוגמא).
  "הלב הפועם במרכז המוסיקה ההודית הוא הראגה הצורה המלודית של היצירה, תבנית המסגרת שלה, שנקבעה בידי מסורת ההודית או שנולדה ברוחו של מאסטר. אם זאת, הראגה אינה סולם או מפתח או מלודיה או מצב רוח, אם כי כל אחד מהאלמנטים האלו מהווים חלק ממנה. התכונה החזקה ביותר בראגה היא כוחה לעורר רגש שכובש את המאזין כמו קסם. המילה ראגה מורכבת משתי מילים: רננג שמשמעותה לרצות או לשמח וגאן שפירושה לעשות או עשייה.
  חכמי המוסיקה ההודית מסבירים שכאשר כל הצלילים שיוצרים את התבנית מתחברים לביטוי מצב רוח אחד ברור ;כך הראגה יפה יותר וקיסמה חזק יותר. התבנית חייבת לכבוש ולהיאחז בה, ואז הנפש מתמזגת לתוך הראגה. הראגה עשירת האלתורים, והתבססה על 27 סולמות שונים היא מפתחת מספר אינסופי כמעט של צירופים היוצרים מתוך הסולמות וצומחים סביב נושא מרכזי
  בדומה למוסיקה הערבית והפרסית היא מתרכזת תמיד סביב רגש אחד שאותו היא מפתחת, מסבירה ומעצימה. משום שכל תו נושא בתוכו רגש, הוא קשור בקשר הדוק עם הזמן ביממה, בעונה או בשנה, המאופיין באותו רגש מסוים. דרך המלודיה העשירה יכול להתבטא כל רגש אנושי באדם ובטבע ואפילו הוא קלוש וסובטילי בלבד. אם המוסיקאי מיומן דיו הוא יכול להוביל את הקהל המאזין למעמקים של רגש ולעצבות עד דמעות. האחריות שנמצאת בידיו היא עצומה ולכן תקופת ההכשרה המקובלת בהודו לנגן מקצועי שיכול להופיע בפני קהל נמשכת כעשרים שנה." מצוטט מתוך האתר של קהילת יוצאי הודו,
   
  וכך כפי שכתוב גם המוסיקה הפרסית, הטורקית, הערבית, היוונית, הסינית, היפנית , (אני כוללת את כולם תחת ההגדרה שלי למזרחיות) ואלה סגנונות מוסיקאליים שטובי המוסיקאים מכל העולם לא חשוב מאיזה מוצא אתני לא רק מעריכים אלא אף מושפעים ממנה, אז למה את חושבת שרק יהודי מזרח אירופה באו עם מטענים של מוסיקה, ספרות ושירה וכל השאר ירדו מהעצים וחיו בכלל כשבט דב המערות? נכון שזאת מוסיקה ושירה וספרות שונים ממה שלימדו אותך להכיר כנאור ותרבותי אבל ממתי שונה אומר פחות ערך?
  הלאה. ספרות ושירה? חוץ מעומאר כאיים (לא מועדון הלילה, המשורר) וג`ובראן חליל ג`ובראן איזה עוד משוררים את מכירה? הידעת למשל שלאורך אלפי שנים מסורת הייתה נקוטה בידי המזרח, שבהתכנסויות חברתיות בחגים ובפסטיבלים שנחוגו ברוב עם יש תחרות של שירה וסיפורת שבה הקהל המאזין היה מצביע ומכתיר את המשורר המקומי או הלאומי עד לחג הבא? מה זה אומר לך? לי זה אומר הרבה, לי זה אומר שהצורך במוסיקה בשירה בספרות ובפיוט היה צורך קיומי רוחני שעלה אפילו על הצורך הקיומי כלכלי. אז זה לא מוצרט, ולא שייקספיר אבל גם הם לא צמחו מתוך התרבות היהודית אשכנזית הם היו אירופאים נוצרים ושאבו את מקורות ההשראה שלהם מן התרבות שאליה הם נולדו וזאת לא הייתה כאמור תרבות יהודית מזרח אירופאית.
   את שייקספיר ואת מוצארט מנגנים ומעלים על במות התיאטרון בכל העולם את מוצארט ניגנו בוינה וניגנו גם בקהיר ובקזבלנקה ובמומבאי, והמחזות של שייקספיר לא הועלו לראשונה באיזה שטייטל נידח בפולין או ברוסיה. למה את ושכמותך סבורים שאלמלא הייתם אתם מגיעים לכאן אנחנו המזרחים לא היינו מודעים לקיומה של התרבות הזאת? ונצא לרגע מתוך נקודת ההנחה שנניח ולוא רק לרגע קט שלא היינו מודעים לקיומם, היינו מודעים לקיומם של אחרים שבאו מהתרבות שאנחנו באנו ממנה, והיא לא נופלת כחוט השערה מהתרבות האירופאית, היא תרבות שונה,היא אחרת, אבל בטח שהיא לא תת תרבות אלה הן העיניים הגזעניות שמתבוננות במבט אדנותי על כל מה ש-"לא ארופאי" כעל נחות אז הנה אנחנו .,
  back to square one
  מבעד לנוצות הטווס מציץ אליינו שוב המבט הגזעני שחושב שהוא הנאור הליברלי התרבותי וכל הייתר שלא דומים לו תכלית הדמיון הם בהכרח נחותים, ונדמה לי שסוכם כבר שגזענות זה בדיוק ההפך מנאורות הלוא כן? ועוד רז לך אגלה, אתם מעולם לא סימלתם את כל התכונות הנעלות שאתם מתהדרים בהן כמו נאורות ותרבותיות. אתם פשוט לא נתתם פתחון פה לאחרים שגוון קולם התרבותי היה שונה משלכם, אתם חסמתם כל נסיון לביטוי ולהתבטאות כך שדיכאתם את קולם של האחרים. האם דיכוי מראה על נאורות? לא על פי ההגדרות שלי על כל פנים, ומאחר ודיכאתם ורמסתם את קולם של האחרים לא נותרה ברירה אלא לשמוע רק את הקול שלכם, אבל הסמל היחיד שאני רואה כאן זה לא סמל של נאורות ותרבותיות אלא סמל של דיכוי, כן ניבה, דיכוי,  אז על אילו זכויות אדם את מדברת כאן?
   מי שהרים את נס המרד ונלחם נגד הדיכוי ובעד זכויות אדם ואזרח היו המזרחים לא האשכנזים למן מרד ואדי סאליב, עבור לפנתרים השחורים, לתמ"י, ולקשת הדמוקרטית המזרחית, מי שנאבק כאן על זכויות ונאבק מתוך מודעות למה זה זכויות אדם ואזרח היו המזרחים או אולי את סבורה שאת המילים סוציאליזם וקומוניזם ושאר איזמים שמענו רק לאחר שהגענו לארץ הקודש? אני מציעה לך לקרוא קצת על יהדות עיראק , ויהדות מרוקו, וכל שאר היהדויות של המזרח ואגן הים התיכון ולקרוא ולבדוק כמה הם היו מעורבים במהפכות חברתיות בארצות מוצאם ולא בגלל שסתם כך "יש להם דם חם." על כל האיזמים הם שמעו וקראו ולמדו לקחו חלק פעיל בעקבות הרעיונות האלה בארצות מוצאם. אבל את כל זה את לא יודעת, כי לא לימדו אותך לדעת ואת גם לא מבקשת לדעת יותר ממה שלימדו אותך לדעת.
   איך אני יודעת זאת? לוא היית יודעת מעבר למה שרצו שתדעי, לא היית כותבת את מה שכתבת על אשכנזיות, ועוד לא השבתי לך דבר דבור על אופניו בשאר נושאים כמו פמיניזם ודיכוי האישה. אני גם לא חושבת שיהיה לי זמן להשיב לך אבל אני מציעה לך לנסוע למאה שערים או לבני ברק, שם חיים בדיוק באותו סגנון חיים ובדיוק תחת אותו דיכוי כל האשכנזים שאת מתהדרת בנאורותם ותרבותיותם. אלה הם שורשייך התרבותיים. אז עשי לי טובה אל תנופפי ואל תתהדרי בנוצות לא לך, ובכל פעם שתעשי זאת תמיד תצוץ לך איזו מזרחית שטובה במריטת נוצות. למה? כי היא באה משני המקומות משני העולמות גם המזרחי וגם המערבי. דבר אחד בטוח היא לא באה מהשטייטל הנידח של מזרח אירופה. ומאחר ואינך היחידה החלטתי ברגע זה שבמידה ועורכי האתר יסכימו לפרסם תגובה זו שלי, אני גם אשמור אותה על המחשב שלי, ובכל פעם שתעלה גברת אשכנזיה עם סלים ונוצות טווס אני אעלה את התגובה הזאת. יש הרבה טווסים בסביבה. טווס זה דווקא עוף מזרחי , נסתרות הן דרכי הגורל.

 16. אור

  ירדנה אלון טרחה להרים ולהגביה כל גילוי תרבות מזרח ועשתה תצוגה יפה , וקילקלה בעת שבחרה ולהכליל בהכללות גסות , נמוכות ומנמיכות כל מה שנראה לה "אשכנזי.
  לא הוגדר מספיק פוסט מה אנחנו ולקראת מה נלך. לא מדינה , לא שלטון מופרד רשויות ? לא בית משפט שאינו תלוי במלך ובמלכות? לא אטידאולוגיה של מדינת רווחה? כן? צדק? צדקה? אולי מחיקה של מה שיחליטו "ז`דאנובים" ממוצא מזרחי קודם לכל דבר אחר? הוצאת גפילטע מחוץ לחוק?

 17. אדחנום

  מי שסבור שיש חדש בישראל מבחינת היחסים בין מרכז ופריפריה אינו אלא טועה. זה נכון שאל המסדר האשכנזי חדרו כמה מאפיינים מזרחיים, אבל אי אפשר לומר שהשתנו יחסי הכוחות בישראל. לא כור ולא היתוך. יחסי הכוחות נשמרים יפה. מה שכן קרה זה כניסתם של מי שהיו פעם קבוצות שוליים אל מרחבי המרכז האשכנזי. מפרספקטיבה של "קליטת העלייה", נדמה כי המזרחיים נדחקו אך במעט כלפי מעלה בעקבות עלייתם של יהודי אתיופיה. "המזרחיים החדשים", כלומר האתיופים עומדים בטווח שבין מכתיבי סדר היום האשכנזים והמזרחיים של אז, שעתה הם המוציאים לפועל.

  מי שמבקש לחזות בתרבות המערב היוצרת והמתרבתת, מוזמן לבדוק את הקשר בין האנתרופולוגים ויהודי אתיופיה. הוא יכול לסייר במחוזות מערכת החינוך ובשאר מסגרות תירבות ואכלוס מחדש. המסייר מיד יגלה כי אשכנזות חייה ובועטת והיא באה לידי ביטוי כסמכות האקדמית: המגדירה, הממיינת והמתרבתת. המזרחיים משתתפים בחגיגה הזו, אבל רובם הם קבלני משנה ובצער אני אומר כי לעתים החיים אפילו יותר קשים איתם מאשר עם בני אשכנז. המזרחיים היו בסרט הזה ולכן הם יודעים יותר טוב מה לעשות עם האתיופים. כך שלדעתי, זו טעות לייחס את מותם של אנשי העולם של אתמול (כאילו באמת תרבות וינה הייתה נחלתם של כל יהודי אירופה).

  מי שמתעצל לסייר במחוזות אלה מוזמן להתבונן בשיח שהיה כאן לא לפני זמן רב. אני מתכוון לזחיחות שהפגין פרופ` אלמוג על הביקורת שהושמעה בעקבות דברי ההבל שכתב על יהודי אתיופיה, במיזם הממגזר שלו "אנשים ישראל". שום דבר לא השתנה! עדיין המנטרה של "אתם נעלבים" ממשיכה להתנגן.

  לסיום, אזכיר דבר נוסף הקשור ליחסים של מרכז ופריפריה. הדבר הבולט ביותר בהקשר האתיופי הוא היעדרותם המוחלטת מזירת המחאה של אנשי שמאל כאשר ישנם גילוי גזענות ומעשים של אי שיוויון כלפי אתיופים. במקרים כאלה האתיופים עומדים לבדם. אני לא מצפה שהשמאל האשכנזי (שאותו מעניין בעיקר מה שקורה עם הפלסטינים) יצטרף למחאה, אבל איפה השמאל המזרחי? זה אולי נובע כי אנחנו האתיופים לא מעניינים אלקטוראלית וטובים רק כנושא למחקר אקדמי.

  שנה טובה,
  אדחנום

 18. איילה סבאג

  הירשזון הלך לכלא כמו גבר מפני שהוא פושע אשכנזי עם ראש יהודי , הוא איש הצווארון הלבן ואנשי הצווארון הלבן לא מתבכיינים כלל וכלל הם מבינים שמעלו בכספי חסרי ישע ותמימים ומילאו את קופת הבית האישי שלהם ואז הם מוכנים לשלם את המחיר, הירשזון ידע מראש לפני שהוא חשב לגנוב בכללל שאם הוא יתפס הוא ילך לכלא כמו גבר!!!
  ולגבי בניזרי רק אלוקים ישפוט את תלונותיו הוא לא איש הצווארון הלבן הוא לא גנב לכיסו מליוני שקלים של ניצולי שוואה. מה שחשוב הוא בקטע של בניזרי זה שהוא יושב כרגע בכלא על פשע שהוא ביצע אבל ודאי לא גנב את כספי ניצולי השואה וגם לא גנב את כספי נפגעי הגזזת המזרחים.

 19. אדחנום

  אני כותב את הדברים כהסבר למה הפכה הנאורות האשכנזית, שלמצער הציבור בישראל רואה בה כמקור הידע הבלעדי.

  זה שוב הסיפור האתיופי, אך מזווית אחרת. כפי שאתם לבטח יודעים האתיופים בישראל, ואני בכוונה מעלים את ההקשר היהודי, נתפשים כמי שראויים לעזרה כרונית מהמוסדות ובדרך כלל מובאים אחר כבוד לתקשורת בעיקר ברובריקה של "המגזר הבעייתי" או כאשר ישנם גילויים של גזענות, שזה בעצם אותו דבר.

  במשך שלושים שנה, כן כבר חלפו שלושה עשורים, האתיופים הם בעמדת הנזקקים ובתסמונת של "טיעוני הטיפוח" והם זוכים למנה יומית – לאיזה "פרויקט" או "תוכנית שבא" כדי לתת להם לגיטימציה, שכן אין להם זכות קיום אחרת, אלא במסגרת אריזה של ארכאיות תנ"כית. מצב הדברים הזה הביא לכך שמתוך הריק הזה "שקיים" אצל האתיופים נולדו לנו פרופסורים למכביר וסייענים וסומכים הם הפכו מומחים גדולים לא רק ליהודי אתיופיה אלא לכל אפריקה ולכל הייצוגים שלה. מי שעומד בחוד החנית של החונטה האקדמית הזו הם כמובן אשכנזים לעילא ולעילא.כמעט כולם אשכנזים אנגלו-סכסים או סתם אשכנזים צברים. אולי פה ושם ניתן לראות סטודנטים צעירים מזרחיים. אבל שוב, מי שנותן את הטון הם האשכנזים.

  כמו שאומר כל גזען, האמינו לי אין לי שום דבר נגד אשכנזים ומטרתי כאן היא רק לתאר תופעה.
  אז אמרתי שהאתיופים נמצאים בעמדת החלש והנזקק ולכן הם מובלים ומנותבים על ידי בני אשכנז. מי שמכיר קצת את ההיסטוריה של אתיופיה יודע שהדברים הם לא כפי שציירו לנו האנתרופולוגים האשכנזים. מי שמכיר מקרוב את ההיסטוריה האמיתית ולא זו שהומצאה, מיד יבחין שיש לנו כאן איזה כשל מחקרי בדרך שהציגו לנו את "האתיופי\הנזקק\העולה החדש הנצחי.

  בעוד החוקרים אוהבים להבליט בכתובים כי העלייה החלה "במבצע משה" (1985-1984) ואוהבים לספר על "מבצע שלמה" (1991), וכולם מהללים את יפה הבלורית.. יש גם יאמרו שהעלאת יהודי אתיופיה במבצע משה נועדה להחזיר את קרנה של המדינה לאחר השפיפות קומה שבה נמצאה בעקבות מלחמת יום הכיפורים. כי הרי כולם יודעים שהמדינה לא רצתה באמת להביא את האתיופים לישראל ולכל היותר היא רצתה לסייע להם אבל שיישארו שם. אבל להיסטוריה יש תוכניות משל עצמה.

  החוקרים לא מבליטים את העובדה שהעלייה בכלל החלה הרבה שנים קודם למבצע משה ושהיוזמה הייתה של אתיופים עצמם. זאת ועוד, יהודי אתיופיה כבר עשו ניסיון לעלות לישראל בשנת 1862 (!). אבל כנראה הדברים האלה הורסים שאת תזת "ההצלה

  בשנת 1862 יצאו מאות יהודים מאזור גונדר ועשו דרכם לישראל עד שלבסוף רבים נספו בעקבות הקשיים שפקדו אותם בדרך. יהודי אתיופיה מספרים שהמסע נסתיים בקרבת ים סוף. עדיין לא נעשה מחקר מעמיק על כך ולכן האירוע לא לוט בערפל., עם זאת, המנהיג ודבר המקרה ידועים גם לחוקרים שהגיעו לאתיופיה בסמוך לאירוע. המסע הונהג ע"י נזיר יהודי בשם אבא מהרי, שמתואר כריזמטי והיה בקשרים עם הקיסר של אותם ימים, שאפשר את המסע.

  באותה מידה שאין מבליטים את המסע הזה, לא מספרים כלל את תחילת העלייה לישראל.
  לא "במבצע משה" החלה העלייה כי אם בתחילת 1980, כאשר פרדה אקלום ז"ל, שהיה מורה ומחנך באתיופיה, ומת לפני מספר חודשים (היה פעיל מוסד עד לשנת 2003) היה בעצם הקטליזאטור לעלייתנו ארצה. לא סתם ראש הממשלה מנחם בגין פקד "הביאו לי את יהודי אתיופיה". הוא עשה זאת לאחר אחר שהגיע אליו מכתב שנשלח מפרדה אקלום, שמכר את טבעת האירוסין שלו כדי לקנות בול ומכתב, הדבר היחיד בעל ערך שהיה עימו. בעקבות זאת נהרו עשרות משפחות יהודיות מחבל תגראי. ואז ורק אז, הצטרפו המוסד לעלייה המאורגנת. אבל מי שיזם ומי שהחליט לעשות משעה היו האתיופים עצמם ובשום פנים ואופן זו לא הייתה יוזמה ישראלית.

  באותה מידה מוצנעת או לא נחשפת עושרה ההיסטורי והתרבותי של אתיופיה, הגיאוגרפיה ממנה עוצבו יהודי אתיופיה. לא מספרים על נצחונו של הקיסר יוהנס הרביעי, בתקופה של הקולוניאליזם, והמצביא המהולל שלו (שבעני דומה להפליא לחניבעל ברקה מקרתגו) ראס אלולה אבא נגה, שהביסו את האיטלקים ושמו אותם ללעג בכל אירופה. לא מספרים שאתיופיה היא אחת הארצות העתיקות בתבל ושאוצרותיה קיימים עד עכשיו ואוכלוסיה זו ממשיכה לנהל את אותה תרבות ומדינה בשעה שתרבויות אחרות שסחרו איתה בעת העתיקה כבר חרבו, למשל יוון ורומא.

  לא מספרים על אימפריית אקסום ששלטה על עמים אחרים והייתה בקשרי מסחר עם יוון ורומא והמסחר עם המזרח הרחוק, עד סין. לא מספרים על הקדוש יארד שכתב בתחילת המאה השישית לספירה סולמות לליטורגיה של הכנסייה, הנחשבים לחיבורים של גאון. לא מספרים על הארכיאולוגיה והארכיטקטורה המופלאה שקיימת עדיין באקסום ובלליבלה.

  למה לא מספרים? אם יספרו שהאתיופים כבר רצו להגיע לארץ עוד קודם לעלייה של גיא אוני (1882) ואם יספרו שיהודי אתיופיה עצמם היו אלה שהחלו את העלייה, זה ישבור את האתוס שנוצר בעקבות חוקרים אשכנזים – אתוס ההצלה של יהודי אתיופיה בידי ישראל וזרועה הארוכה.

  לא מספרים כי הדברים האלה מקעקעים את הדימוי שיצרו לנו כאן בארץ החוקרים, שרובם הם אשכנזים חסידי תרבות וינה, ולכן קשה להם לראות שבאפריקה יכולה להיות תרבות מפוארת שכזו.

  לכן, אל לנו למהר להספיד את האשכנזות, זו שבעיקר מקטלגת ומייצרת את האתוס הישראלי. ומהי אשכנזות אם לא היכולת לעצב את הסדר יום שלנו כחברה.

  שוב שנה טובה,

  אדחנום

 20. בועז

  האינך רואה קשר בין תהליכי גסיסת האשכנזיות ותהליכי התפוררות וגוויעת המדינה?
  היכן הכוחות העולים ומה הם עושים כדי שהיא תמשיך לשגשג?
  המאמר הזה הינו בבחינת ריקוד של שמחה מבלי שתהיה עשייה יוצרת חילופית.
  בלילה שבו הוחלט באו`ם על חלוקת הארץ המונים רקדו ולמחרת הפשילו שרוולים.
  אולי כי היה ברור אז לכולם, בגדול, מה המטרה.המנהיגות המשיכה להכין את הכלים למימוש המטרה.
  והיום?
  מצב הגסיסה מתמשך ולא נראה באופק שיש גורם מנהיגותי שמכין תכנית מעשית, אופרטיבית, ולא רק מטרה.

 21. שירה אוחיון
  אדחנום,
  אין ספק שהאתיופים הם העדה ה"מטופלת" ביותר בישראל, ע"י פסיכולוגים, עובדי רווחה, מדריכי סוכנות למיניהם, וע"י חוקרי תרבות, אנתרופולוגים ועוד. רובם אשכנזים. אם תעקוב אחרי תלונה שהוגשה ע"י תנועת הקשת הדמוקרטית ותנועת אחותי (מה שאתה קורא אולי שמאל מזרחי), תגלה שעד לפני שנתיים שלוש כמעט 100% מהאנתרופולוגים היו אשכנזים ורוב הנחקרים והאובייקטים שלהם היו פלסטינים, בדואים מזרחים ואתיופים, והם כתבו ממש כתבי פלסתר גזעניים הרבה יותר מהגזענות העדינה והמנומסת המוסווית בדבריו של הפרופסור הנאור אלמוג.
  בעקבות תלונה לאגודה האנתרופלוגית האמריקאית ולעוד גורמים החלו פתאום לזוז דברים. לא, אין אנתרופולוגים אתיופים עדיין , (לא להגזים תנו עוד איזה מאה שנה…), אבל פתאום נמצא הפלסטיני המתאים והמזרחי הראוי לקבל תקנים קבועים במחלקות לטוהר הגזע הללו. בעזרת השם עוד חמישים שנה אולי גם נזכה לראות שם אישה מזרחית.
  זו ההירארכיה הגזענית של מדינת ישראל. כן, פה ושם התברגו מזרחים לממסד, בעיקר הפוליטי, אך לא התרבותי, התקשורתי והאקדמי , שם עדיין נשמר בקנאות טוהר הגזע האשכנזי.
  נתונים מדו"ח מחקר שערכתי מראים נתוני ייצוג המעידים על הפליה קשה של מזרחים ואתיופים במשרד החינוך. מצבם של הערבים טוב יותר, כי יש להם כוח בינלאומי, אבל לא תמצא אתיופי אחד אפילו במדורי מנהל תרבות. 0%. גם אחוזי הייצוג של המזרחים הם אפסיים למדי בהתחשב בעוןבדה שאנחנו פה כבר 60 שנה לפחות….
  אותם מזרחים בפקידות ובממסד, הם אכן רעים מאד לאתיופים , אבל גם לאחיהם המזרחים. הם "עבד כי ימלוך" והמשטר הגזעני משתמש בהם לעשות את העבודה המלוכלכת של הדיכוי, כדי שניבה שחם תוכל לצאת לבנה ונאורה כמו שלגיה והלכלוך יידבק רק אלינו המזרחים.
  בגישה שלך אתה משחק לידי הממסד בגישת "ההפרד ומשול" שלו.
  תנועת אחותי יחד עם קואליציית נשים לשלום היתה בין הראשונות שהוציאה הודעת גינוי לתקשורת נגד השופט שנהג בקופאית אתיופית בצורה משפילה ופגע בזכותה להליך משפטי הוגן. גם בויכוח שלך מול פרופ` אלמוג לא היית לבד, אנחנו השמאל המזרחי תמכנו בך, ומנהלי האתר, שהם שמאל מזרחי, נתנו ונותנים לעניין האתיופי במה רחבה.
  בימים אלו הקמנו קואליציה של ארגונים למאבק על תקציבי תרבות. לשמחתי האגודה למען יהודי אתיופיה היא אחת השותפות המובילות בקואליציה. אתה מוזמן להצטרף למאבק שלנו על שוויון וייצוג הולם לכל הקבוצות בחינוך ותרבות. תנועת אחותי עובדת מזה שנים עם נשים אתיופיות ברחבי הארץ ומסייעת להם להקים יוזמות כלכליות ולמכור את תוצרתן במסגרות כלכליות של סחר הוגן. שום דבר לא השתנה מאז שנות החמישים, אותן עוולות שנעשו לציבור המזרחי כקולקטיב: דיכוי ושעבוד כלכלי, שבירת המסגרות המשפחתיות והקהילתיות, הסללה בחינוך, הדרה ומחיקה תרבותית והוצאת ילדים מהבית מיושמות בקפדנות רבה על אתיופים. אין פה "טעויות" אלא מדיניות מכוונת שנועדה להנציח את שלטון ההגמוניה האשכנזית הלבנה.
  ולמאיר, אני מסכימה איתך שהתוקף המוסרי של "הדעה"האשכנזית התפוגג כלא היה בקרב ציבורים רחבים, אולם ה"דעה" האשכנזית עדיין שורה בציבור בשל שליטתם המוחלטת באמצעי התקשורת והקולנוע ובכל מוקדי הכוח התרבותיים והחינוכיים. עדיין רוב הציבור מאמין "ששפרה קורנפלד" היא יפה , טובה וחכמה ואילו הבובלילים הם בבונים, טפשים, בורים ורעים. גם היכולת שלהם קרסה.
   התרבות האשכנזית הנאורה אלק לא מחזיקה מים. התרבות הציונית האשכנזית במשבר עמוק ולמעשה נמחקת מעל פני האדמה כי מלכתחילה היתה יצירה מלאכותית ששימשה לצורך בניין האומה. המוני הישראלים חוזרים לשורשים המזרחים והדתיים של התרבות היהודית העברית. למרות הניסיונות להכחיד את התרבויות הללו הן המושלות בציבור למרות שהמדינה לא מכירה בהן ולא מתקצבת אותן. 99% מכספי המדינה המושקעים ע"י המדינה מוקצים לתזמורות קלאסיות מערביות , אבל כמה אחוז בציבור הולך לקונצרטים האלו וכמה היו גם מוכנים לשלם על זה?
  הבעיה ברשימה שלך שהיא יוצרת רושם כאילו השליטה האשכנזית נמוגה או נחלשה וזו טעות גדולה. ההגמוניה האשכנזית מתחזקת ככל שאחוז ה"צברים" ילידי הארץ עולה באוכלוסיה. יש אפילו ריאקציה, ביחס לפתיחות התרבותית של שנות התשעים. הדבר נכון גם לגבי הערבים. הגזענות הציונית האשכנזית הממסדית עדיין מושלת בכיפה ושולחת את זרועותיה ההרסניות לכל פינה בחברה.
 22. ג. אביבי

  אינני יודע מהיכן שאב המחבר את אמירתו על פוסט אשכנזיות, לפחות בשיח הישראלי הוא חיי ווממית את כל האחרים. מה שאני רואה זה "פוסט אשכנזיות" שכל אשכנזי יכול להנות ממנה: 90% מהסגל האקדמי הם אשכנזים, רוב גדול של אנשי התקשורת והעתונאים הבכירים הם אשכנזים שלרבים מהם יש אג`נדה של הכחשת קיפוח המזרחים והגברת הגזענות נגדם. לא רק שהשיח האשכנזי חי ובועט ונושך כמעט ביחידות – כאשר יטען מזרחי לקיפוח (שכל בר-דעת מכיר) כנגד מזרחים מייד יעוטו עליו כמו עדת צרעות המוני מכחישי קיפוח הממלאים את הגיגיהם בשלל התבטאויות גזעניות שלא מביישות אף ניאו-נאצי או KKK לבן בחו"ל.
  אפשר לדבר על עובר שלא נולד וזאת המזרחיות.

 23. שאלה לשירה אוחיון

  אותו מיוחס רם מעלה, מקושר בחלונות הגבוהים, הוא ומליצי היושר רבי העצמה שלו, גם הם אשכנזים?

 24. אדחנום

  שירה,
  ראשית, התגובה שלך מזכירה לי קצת את תגובתו של פרופ` אלמוג. באותה התכתשות, הפרופ` המכובד טען כי האתיופים צריכים להכיר לו תודה על כך שהוא בכלל כותב עליהם. שנית, הביקורת שלי כלפי היעדרותו של השמאל המזרחי התבססה בדיוק על אותו מכתב שיצא לפני שנתיים-שלוש מטעם הקשת הדמוקרטית. אם אינני טועה לא מוזכרים בו האתיופים. וגם אם אני טועה והם כן הופיעו בו הרי בעצמך אמרת שהחיבור בין אתיופים ומזרחיים הוא דבר חדש. אז קודם כל אני שמח שהחיבור הזה נעשה.

  השורש של טענתי כלפי היעדרותו של השמאל, ובמיוחד זה המזרחי, נבע מתוך תפישתי שרוע הוא אבסולוטי ולכן המאבק בו צריך להיות לא סקטוריאלי. זאת הסיבה שכאשר הודיתי למגיבים בעניינו של פרופ` אלמוג לא קטלגתי את המגיבים. וכיצד הייתי צריך לנהוג כלפי מגיבים אשכנזים, לנשק להם את הרגל? לא ראיתי בזה מאבק אתיופי, לפחות מבחינתי, אלא ביקורת תבונית על כך שפרופ` מכובד נותן לנו שיעור בהתנשאות בייצור דימויים והמצאה של מידע מצוץ. זו גם הסיבה שהמשכתי לכתוב על התהליך של יצירת סטריאוטיפים ("על לידתן של דעות קדומות…"). באותו וויכוח, ציפיתי שהפרופ` המכובד יבין היכן טעה, ממש כשם שהבינו זאת אחרים, ודווקא אותו פרופ` המשיך להחזיק באותה מנטרה של "נעלבים".

  אז עם כל הכבוד לך שירה, אני באמת לא צריך להגיד לך תודה ולא משום שתודה יקרה לתגובתך, אלא משום שזה מה שאני מצפה ממך. אני מצפה מכל אדם שרואה רוע לנגד עיניו למגר אותו ללא כל קשר לגמול אפשרי. זה מה שאני מצפה מאנשים תבוניים שיש להם חוש צדק. ומדוע שניתן פרס לאנשים שנוהגים באנושיות? המאבק ברוע גם לא צריך להיות כדי להלום את האשכנזי או כדי להציל את "האתיופי המסכן". המאבק צריך להיות כנגד הרוע באשר הוא. אם כולנו נשאף לרמה הזו ולא נחלק את המאבק באופן טיפולוגי, אז באמת נהייה ברמה מוסרית גבוהה.

  לצד השאיפה הזו, אני מכיר בעובדה שהמציאות הישראלית רחוקה מאוד משאיפות שלי ולכן אני מבין בצורך ההתארגנות לפי אינטרסים – על הצורך שארגונים אתיופיים והשמאל המזרחי והערבי ייאבקו זה לצד זה. אני אשמח להצטרף לשורותיכם ובלבד שלא תמשלו בי.

  דבר אחרון, אנתרופולוגים וחוקרים אתיופיים יעלו עוד רגע קט על הבמה האקדמית, ואז חקר יהדות אתיופיה יכנס לעידן של מדע תקני.

  מכל מקום, שירה, תודה על הערתך,
  אדחנום

 25. מאיר עמור
  למגיבים והמגיבות תודה רבה ושנה טובה. ברצוני לענות לשירה, לג. אביבי ולבועז
  ראשית, מי שראה את הסרט טיטניק ראה שהשקיעה שלה התארכה זמן. הטיטניק הייתה פאר היצירה של זמנה. במהלך שקיעתה של הטיטניק ניצלו העשירים. רובם של העניים טבע. אלה היו פני הדברים שם – כנראה. הסרט נערך עם ניסיון לשקף את ההיסטוריה של האירוע. כמובן שהייתה דרמטיזציה הוליוודית.
   שנית ולענייננו: הפוסט אשכנזיות מבחינתי היא סוף עידן הבלעדיות הרעיונית של סוג חשיבה מסויים שלו אני קורא "אשכנזיות".
   סוף עידן הבלעדיות זה לבטח לא שינוי חברתי ולבטח לא חלוקה שיויונית של משאבים חברתיים. אך זהו פתח. פתח של חשיבה. חשיבה שעשויה להיות יוצרת.
   שלישית, האמירה של פרוספר בן הרוש אינה תמימה או אינה כזו שלא העריכה נכונה את מאזן הכוחות בישראל של אז וכנראה גם כיום (בהכירי את פרוספר בן הרוש). אך, היא מעיזה לטעון לעולם אחר לדרוש משהו אחר. אי השיויון הישראלי, שהוא תולדה של החשיבה והמוסדות שהאשכנזיות יצרה, לא יעלם מהעולם ללא מאבק וללא ניסיונות שימור של עצמו. יהיה מטופש לחשוב שניתן להשיג חלוקה אחרת של משאבים ללא מאבק חברתי עיקש וקשה. אבל רק באמצעות הטענה והקביעה שיש כאן אי שיויון ואי צדק עשויים להתחיל את תהליך השינוי של יותר שיויון ויותר צדק.
  על כן גם שירה וגם ג. אביבי אין לכם איתי ויכוח. לא טענתי משהו שונה ממה שאתם רואים, חשים וסובלים. גם אני רואה, חש וסובל מאי השיויון, אי הצדק ותת הייצוג. לכן אני גם טוען שיש לדרוש שלא יהיה מיסוי ללא ייצוג ושלא תהיה תרומה ללא תמורה. זו בהחלט תהיה מהפכה דמוקרטית שהאשכנזיות מסרבת לקבל ורואה בה אויב. גם מהפכה דמוקרטית אינה מבטיחה שיויון חברתי אבל לטענה הדמוקרטית יש פוטנציאל של שינוי גם לכיוון של צדק חברתי.
  לבועז רציתי לומר רק שהאמירה, או השאלה שלו "האינך רואה קשר בין תהליכי גסיסת האשכנזיות ותהליכי התפוררות וגוויעת המדינה" סימן לדרך חשיבה אשכנזו-צנטרית. אין שום ספק שהתפרקות האשכנזיות מבשרת גם את שקיעתה של התרבות שהאשכנזיות הזו יצרה. אכן יש התפרקות של מערכות והתפוררות של סולדיריות חברתית. אך, בניגוד למה שאמרת אינני רוקד. לבטח אינני רוקד על גוויעת המדינה או החברה שלי. הריקוד הוא ממני והלאה.
  בסיכומו של עניין אני והוריי ורבים ורבות כמונו שלהם אני קורא "ישראל זה אני" שילמנו את המחיר של הקמת וביסוס האשכנזיות. אבל לעומתך אני חושב שההתפוררות של הלך הרוח של האשכנזיות עם השחצנות, היהירות והעיוות ההיסטורי והמעמדי שהיא יצרה עשוי להביא לשינוי. אני בניגוד לך אינני רואה בגוויעת האשכנזיות בהכרח גם את גוויעתה של החברה הישראלית. אולי עוד נגיע לפריחה.תאר לך מה יהיה "מחר" אם נשקיע יותר בחינוך ופחות במלחמה? מה יהיה פה אם נשיג חברה שיהיו בה 20 אוניברסיטאות במוקם 7 מוסדות אקסקסלוסיביים שיצרה האשכנזיות? אינני יודע לאן אנו הולכים. אני מקווה להיות שותף ביצירת השינוי. רוב האנשים שאני מכיר העסוקים בביקורת חברתית, גם עוסקים בניסיונות ליצור שינוי חברתי. לא תמיד אנחנו מצליחים אבל אנו חולמים ולוחמים לקראת שינוי חברתי שיהיה יותר אנושי בעבורנו מאשר הייתה האשכנזיות בשבילי ובשביל אחרים שחשים ש"ישראל זה אני" בעבורם. אתה ואחרים/ת מוזמנים להצטרף.
 26. אירית

  כאשר נסיים את המאבק לשוויון המזרחים אולי כדאי יהיה גם לטפל בעובדה שרוב הקהילות היהודיות המזרחיות היו קולוניאליסטיות, ושירתו את האירופאים כמתנחלים מטעמם נגד האוכלוסיה המקומית או במשימת שיטור. יש יותר משמץ צביעות בהנגדה לאשכנזים במובן הזה, וכמובן זה מסביר את היחס של הקהילה המזרחית ברובה לערבים. למרות שהערבים בהגינותם נהגו פחות (מהמזרח אירופאים) להתחשבן עם ההודים, ופנו ישר נגד השולחים שלהם, וזה מטעמים שונים (בין היתר בגלל המסורת האימפריאלית של הערבים בעצמם, שהשתמשו ביהודים לאותן מטרות כאשר הם היו למעלה).
  מכל מקום, זה לא סותר את הטענות של אפליה בישראל, אבל לא צריך להפליג בפנטזיות מזרחיות על ה"אותנטיות" הנייטיביסטית של המזרחים. כמו כל היהודים הם היו בתפקיד הביניים של שליח הפריץ התורן, ואכן בגלל זה רבים דיברו אנגלית וצרפתית (וגם על כך יש טענות שהאשכנזים ניכסו את האנגלית, נו). בכל מקרה, זה עלה פה בגלל תשובתו המעודנת של הנציג האתיופי.

 27. אדחנום

  בתגובה הקודמת שלי סייגתי את הביקורת שלי כנגד השמאל המזרחי. בדקתי מה היה אותו מסמך שגרם לי לחשוב שהשמאל המזרחי לא נאבק עם האתיופים וכוונתי הייתה למסמך שחיבר ד"ר שובל בספטמבר 2007. הכותרת שלו, כמו גם תוכנו, העידה כי נעדרים ממנו האתיופים. וזה דבר הכותרת: "הקואליציה המזרחית-פלסטינית נגד אפרטהייד באנתרופולוגיה הישראלית"

  מתוך המסמך הזה נעלמו האתיופים ונמצאים בהבלטה מזרחים ופלסטינים. אני שמח שעתה אתיופים הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהשיח הזה. אני לא בא להאשים את המזרחיים בכוונת מכוון, אלא מאמין שזה היה עניין של זמן ותהליך של התפכחות. אני גם לא שולל ביקורת פנימית אצלנו, היום כאשר כבר הגענו לפיכחון. כמובן, יש גם ביננו אתיופים שקשה להם להשתחרר עדיין מתסביך העבד הנרצע, וזה מאבק כפול, לשחרר את אלה ווגם את החוקרים עצמם, שיניחו לנו קצת, לפחות מאותם מחקרים בלתי מבוססים וסטיראוטיפיים.

  בכל מקרה, אני שמח מאוד שאנחנו האתיופים מתחילים לבקר את החברה בישראל ושיש לנו גם יד תומכת (זה תמיד טוב מאשר ללכת לבד).

  ולעניין אחר, בתגובה שלי על "מיתוס ההצלה" כתבתי שההתיישבות בגיא אוני, מה שהיה פעם ג`עוני, יישוב ערבי ליד צפת, הייתה בשנת 1882. סליחה, היישוב הוקם בשנת 1878. בכל מקרה, טעות זו אינה שומטת את הביקורת שהשמעתי בדבר העובדה שיהודי אתיופיה ניסו לעלות לישראל במסע רגלי עוד בשנת 1862. מסע זה כאמור נכשל וכתוצאה ממנו מתו מאות אנשים.

  אדחנום

 28. בועז

  1.תשלום מחיר.
  ציטוט:"בסיכומו של עניין אני והוריי ורבים ורבות כמונו שלהם אני קורא "ישראל זה אני" שילמנו את המחיר של הקמת וביסוס האשכנזיות".
  במקרה הטוב דבריך מוזרים.
  "ביסוס האשכנזיות"?מה זה?אולי תפרט. לא מצליח להכניס את צמד המילים הללו לדבר מה מוכר לי.
  למיטב ידיעתי,לפחות כרונולוגית האשכנזים ביססו כאן תרבות ישראלית הרבה שנים לפני שהגעתם לכאן במספרים גדולים.
  מדוע יש רושם שאצל רבים הקיום היהודי בישראל החל עם עלייתם למדינה.כאילו לא היה כאן דבר לפני כן.

  ונניח שכדי שקבוצה אחת תתבסס היה צורך שאחרות תשלמנה מחיר. לפי אותו הגיון סביר שאם וכאשר קבוצתך תבסס את עצמה, זה יהיה בהכרח על חשבון קבוצה אחרת. האחרת תשלם את המחיר.

  זה סביר וצודק בעיניך,כנראה. או שאתה סבור שלך יש יכולות לא להיגרר או להיקלע למצב זה. אצלך כולם ירויחו ואף אחד לא יפסיד.

  2.שינוי.
  זו מילת קסם החוזרת בדבריך מבלי שנוצק בה תוכן ספציפי וקונקרטי. מישהו חיבר דו`ח, מניפסט, תכנית עבודה, בה מפורטות המטרה ומטרות המישנה, אמצעים ושיטות, אירגון, כספים, הסברה וכד`. מהו חזונך עבור המדינה של היהודים בארצם? כיצד תתקיים מדינת הצדק החברתי שבעיני רוחך.

  3.מה זה "העיוות ההיסטורי והמעמדי"?קראתי וחזרתי וקראתי ולא הצלחתי להבין את המשמעות של הצירוף הזה.

  4."אנושי עבורנו", כלומר יש סבירות שיהיה "לא אנושי" עבור האשכנזים. נראה לך סביר שמי מהאשכנזים יסכים במודע למצב כזה? חשבת מה האפשרויות האחרות שתתפתחנה בעקבות התממשות התהליך ו"תשלום המחיר" של הגשמת השינוי שיהיה אנושי עבורך?

  5."תמורה לתרומה". אני מקווה שהבחנת שהוא מנוגד כמעט לחלוטין לעקרון השוויון. זהו עקרון ליברלי אליטיסטי מתבדל המרחיק מהמשחק הפוליטי, המעמדי-כלכלי את מי שאין בידם לשלם מיסים או כל תרומה אחרת, הוא עומד בסתירה מוחלטת לדרישה של מזרחים לשותפות שיוויונית מלאה בכל חיי המדינה והחברה ובמשאביה לא על בסיס התרומה שהיא בהכרח לא שווה,אלא על בסיס ההשתייכות הדתית או המוצא היהוד שכאן כולם שווים.

  6."להצטרף". יש לך פרוגרמה שאוכל לבדוק אם יש מקום להצטרף לחלומך?

 29. עובר אורח

  תודה לאדחנום שמציג את הבעיה ומסיר את פרגוד הצביעות.

  האתיופים יצטרכו להיאבק בשביל עצמם. האנרגיה שמוציא השמאל המזרחי במאבק האתיופי היא מעטה ולא בגלל שאין סיבות. הוא פשוט ממוקד בפלשתינאים ובמזרחיים ולאתיופים לא נותרת מספיק אנרגיה.
  מבחינת האתיופים – המזרחים והאשכנזים אחד הם, שניהם מעליו. והמאבק המזרחי מבחינת האתיופים לא מורגש וזאת אני אומר אם כל הכבוד לתנועת "אחותי" שהפעולה שעשתה לא ידועה ולא רלוונטית מבחינת העדה ולגבי המאבק המשפטי של נגה זוראיש (כפי ששירה מכנה אותה "הקופאית") – ההתערבות של קואליציית נשים למען שלום נכפתה על המקרה וכך יצאה תדמית של רדיפת השופט דרורי בשל עמדותיו הימניות. קואליציית נשים למען שלום תפסה טרמפ על המקרה- סיוע לא היה שם. הכבוד מגיע רק לנגה ולתנועת טבקה.

  ואפרופו מאבק מזרחי ואתיופים : נזכרתי בזמנים של תחילת כהונתו של משה קצב כנשיא. משה קצב בעת מינויו היה למעשה תוצר של מאבק מזרחי לשיוויון. הוא למעשה היה הנשיא הראשון שהגיע ממה שא"י "הטובה והישנה" מכנה בהתנשאות בשם "ארץ ישראל השניה".
  משה קצב הגיע לבית הנשיא מקריית מלאכי, עיירה ש 25% מתושביה הם ישראלים ממוצא אתיופי. באותה תקופה של תחילת כהונתו היה גל גדול של התאבדויות של נוער וצעירים ממוצא אתיופי בקריית מלאכי שנבע ממצוקות אישיות . מעולם לא שמענו ממשה קצב התייחסות ואפילו מינימלית למקרים הטראגיים של צעירים בעירו. מעולם לא. היה זה כאילו לא היה. לדעתי, זאת דוגמא משקפת שאת המאבק האתיופים יצטרכו לעשות לבד.

  נושא אחר:
  קראתי את הדיון המעניין ובהחלט יש קוראים שהסכמתי איתם לגבי האשכנזיות (ובמיוחד אדחנום). אך, אינני יכול שלא להעלות שאלה מרגיזה (ואפילו שהיא נוגדת את השקפת עולמי לגבי האשכנזיות):
  מה היה קורה אילו המזרחים היו עולים לישראל עוד לפני האשכנזים ותופסים את השורה הראשונה של ההנהגה בחברה הישראלית. כיצד הייתה מעוצבת החברה הישראלית?
  לדעתי, המדינה הייתה דומה למדינות השכנות בים התיכון ובין השאר המדינה הייתה: לא-דמוקרטית, עם תל"ג יותר נמוך, יותר הפרה של זכויות אדם וגם תיאוקרטית. מה דעתכם?

 30. ירדנה אלון
  לאירית וגם לעובר אורח – הפרשנות שלך מוטעית לעניות דעתי,וזאת כנראה מפני שהעובדות ההיסטוריות אולי לא נהירות לך,את כותבת כי…"כאשר נסיים את המאבק לשוויון המזרחים אולי כדאי יהיה גם לטפל בעובדה שרוב הקהילות היהודיות המזרחיות היו קולוניאליסטיות, ושירתו את האירופאים כמתנחלים מטעמם נגד האוכלוסיה המקומית או במשימת שיטור".
  ובכן העובדות ההיסטוריות מלמדות אחרת ועל פי העובדות גם הפרשנות אביא מספר דוגמאות על מנת לסבר את האוזן. הדוגמא הראשונה, יהדות בבל, שלאחר חורבן הבית הראשון ע"י נבוכדנצר בשנת 586 לפני הספירה כלומר לפני כאלפיים חמש מאות שנה גלתה מכאן לשם. הם לא היו מתנחלים קולוניאליסטים והם לא שירתו אף אירופאי, אירופה באותה תקופה הייתה ערב רב של שבטים גאלים,ואנדאלים,ויזיגוטים וקלטים שנלחמו אחד בשני בחיצים וחניתות וחרבות לא היה קולוניאליזם אירופאי באותה תקופה, ויהדות בבל כידוע התקיימה בבבל היא עיראק של היום עד שנות הארבעים של המאה הקודמת, (אני לא אכנס כאן לפירוט של תולדות יהודי בבל)ואותו דבר יהדות פרס, ואותו דבר יהדות מצרים, ואותו דבר יהדות צפון אפריקה שלה אני מבקשת להקדיש קטע קצת יותר ארוך על מנת להמחיש את טיעוני.
  "סיפורה של הקהילה היהודית בצפון אפריקה ובעיקר במרוקו הוא ללא ספק אחד המרתקים והסוערים ביותר שידע העם היהודי מאז גלה מארצו, ואף על פי כן הוא מוכר פחות מסיפורה של כל קהילה מרכזית אחרת בתפוצות,למעלה מ-2000 שנות ישוב יהודי בארצות המגרב זוכות להתייחסות שולית בהשוואה למרכזים יהודיים אחרים כמו בבל,ספרד,אשכנז ופולין(יש הטוענים כי זו התעלמות מכוונת, י.א.)ואילו יש הטוענים כי זה נעשה מחוסר מיידע מפני ש-"אנשי המגרב בניגוד לאנשי המזרח הקדום או ארצות האגן הצפוני של הים התיכון לא נהגו להנציח את קורותיהם בכתב, אפילו על גיבורים צפון אפריקאים כמו המצביאה הברברית היהודיה הכהאנה הגדולה שהביסה את הצבא הערבי הפולש או המצביא המהולל חניבעל אנו יודעים בעיקר ממקורות אחרים,למעשה עד לפלישת הערבים במאה ה-7 לספירה אין כל תיעוד היסטורי מסודר של תולדות המגרב, וגם ההיסטוריונים הערבים תארו רק את האירועים שהיו קשורים בשליטים הערבים שבשרותם הם עבדו .
  גם יהדות מרוקו והמגרב במיוחד בתקופה הקדומה לא השאירה אחריה עדויות כתובות ועדויות שהיו נכחדו ברובן וכך כל נסיון ללמוד את תולדות היהודים באזור זה כמוהו כנסיון להרכיב תמונת תשבץ סבוכה מאלפי פרטים קטנים ורמזים היוצרים יחדיו תמונה שעדיין רבים בה "הכתמים הלבנים". ארצות המגרב, אף כי נחשבו בעיני העולם הקדום כ"סוף העולם" מעולם לא היו שכוחות ,מאז התגלו ע"י השבטים הכנעניים שנדחקו בידי שבטי ישראל מארץ כנען תמיד חמדו אותן מעצמות האזור ורק בפרקי זמן קצרים הניחו להן לנהל את חייהן בעצמן. במידה רבה מרוקו היתה" המערב הפרוע." של העולם הקדום, היא הייתה משאת נפשם של פולשים ופליטי פלישות גם יחד וכמו במערב האמריקני גם היא "בלעה" את כל הבאים אליה והפכה בני גזעים ועמים שונים ברברים,פניקים,ונדאלים (שבטים גרמניים)יוונים רומאים,ערבים וכושים לעם אחד."…..
  .עד כאן הקדמה מתוך ספרו של מנחם פורטוגלי "שורשים במרוקו" מכאן על פי הבנתי לא ניתן לייחס ליהדות המאגרב את הכינוי שבו כונו הקולוניאליסטים הארופאים בעיקר הצרפתים  pied noir וגם לא ניתן לטעון שיהדות המגרב שירתה את הארופאים כמתנחלים מטעמם נגד האוכלוסייה המקומית. היהודים בארצות המגרב חיו שם הרבה לפני מה שאת מייחסת להם והיו חלק אינטגרלי מן ההווייה הקיומית של המאגרב, הם היו האוכלוסיה המקומית כפי שניתן להבין ולפרש. שכן על פי ההקדמה ניתן להבין כמדומני שהמאגרב היה מורכב מערב רב של עמים שהתלכדו אט אט לעם אחד בתהליך היסטורי עמוק מאוד ויסודי מאוד ,אז כך שלהשוותם ל"פייה נואר" היא השוואה שלדעתי אין לה יסודות עובדתיים .
  .."הקהילה היהודית הייתה והינה הקהילה העתיקה במרוקו מלבד הברברים"……"אין עדויות בכתב באשר להתיישבות היהודים הראשונים בערי צפון אפריקה אך נראה שגל המתיישבים הגדול הראשון הגיע בעקבות חורבן הבית הראשון על ידי נבוכדנצר בשנת 586 לפני הספירה, חלק גדול מן העם שלא גורש לבבל נדד לאורך החוף האפריקני תחילה למצרים ומשם ללוב לתוניס ומערבה עד קצה המערב"….."חורבן בית 2 בשנת 70 לספירה הביא עימו גל עצום של פליטים יהודים" (שורשים במרוקו)וכן הלאה.  תקופות של הגירה יהודית לארצות המגרב הידוע והמפורסם הוא גירוש ספרד, אולם אני כיוונתי את דברי להיסטוריה של יהדות המגרב למן העת העתיקה כדי שניתן יהיה לקבל פרספקטיבה נכונה ועל פיה לפרש את העובדות ולא סתם לקפוץ להסקת מסקנות ,שיהדות המזרח באופן כללי ויהדות המגרב כארכיטיפ של תולדות ההיסטוריה של יהדות המזרח לא הייתה ה-"פייה נואר" של הקולוניאליזם הארופאי."
  עוד נקודה שאני רוצה לחדד מתוך ההקדמה שהבאתי בכאן היא הנקודה ש.,"אף כי נחשבו בעיני העולם הקדום כ"סוף העולם" מעולם לא היו שכוחות ,מאז התגלו ע"י השבטים הכנעניים שנדחקו בידי שבטי ישראל מארץ כנען תמיד חמדו אותן מעצמות האזור ורק בפרקי זמן קצרים הניחו להן לנהל את חייהן בעצמן.במידה רבה מרוקו היתה" המערב הפרוע." של העולם הקדום, היא הייתה משאת נפשם של פולשים ופליטי פלישות גם יחד וכמו במערב האמריקני גם היא "בלעה" את כל הבאים אליה והפכה בני גזעים ועמים שונים ברברים,פניקים,ונדאלים (שבטים גרמניים)יוונים רומאים,ערבים וכושים לעם אחד."……מדוע אני מבקשת לחדד נקודה זו? על מנת להראות שהיכולת להפוך לעם אחד למרות הפלישות של זרים, המסורת והתרבות ארוכת השנים של מיזוג והיטמעות מושרשת עמוק מאוד בהוויה של יהדות ארצות המאגרב ולכן הטיעון כי הם כביכול חסרי תרבות של יכולת להתגבש לעם אחד,וכי אפריורי הם שונאי ערבים זוהי אמירה שאין לה כל אחיזה במציאות נהפוך הוא הם באו משורשים תרבותיים והוייה כל כך פתוחה שאיפשרה במקום התבדלות מיזוג, מי שבא מתרבות ומהוויה של הפרדה והתבדלות היו דווקא יהודי אשכנז,ואני משערת כי לוא הייתה מערכת החינוך הישראלית נותנת דעתה על לימוד הרבה יותר עמוק של ההיסטוריה של יהודי המזרח אפשר היה אולי שחלק נכבד מן האוכלוסיה היהודית ישראלית מנסה ללמוד ולהטמיע את היכולת המופלאה הזאת והסכסוך הישראלי פלשתיני אפשר שהיה נראה אחרת לחלוטין ואולי כבר היה מיושב בדרך זו או אחרת, כך גם היה היחס כלפי הערבים הישראלים וכך גם היחס כלפי מהגרים יהודיים ולא יהודיים (כאן אני גם משיבה למגיב עובר אורח) ולכן אני רואה חשיבות מרובה בלימוד הפרקים על ההיסטוריה והתרבות של יהודי המזרח ניתן ללמוד מהמורשת הזאת הרבה מאוד לקחים לצערי הגזענות והיהירות שבבורות מונעים מרבים מאיתנו את לימוד הפרק הכל כך חשוב הזה.."
 31. מאיר עמור

  בועז,
  ראשית, אם אתה באמת רוצה לקרוא ולנסות להבין אני ממליץ לך לקרוא מאמר קצר שכתב שלמה סבירסקי לפני למעלה מ-20 שנה. המאמר נקרא "מחר". תפנה לשלמה סבירסקי ותבקש. אולי הוא ישלח לך את המאמר.
  שנית, מאחר והחשיבה שלך היא מיכניסטית ולי אין את היכולת לשכנע אותך לשנות את הגישה שלך נותר לנו להישאר "בלתי מובנים" האחד לשני. אתה לבטח שואל: מה זה חשיבה מכניסטית? הנה כמה תימות מרכזיות מכתיבתך: קבוצה מלמטה דוחפת קבוצה למעלה או לפני שאתם הגעתם היה כבר משהו שנבנה כאן, מישהו אמר אחרת? הרי הבעיה היא מה קרה מאז שהגיעו יהודים מארצות האסלם במספרים גדולים. למשל מה קרה למבנה המעמדי של החברה הישראלית. או ולסיום, אני, למשל, כמו רוב ידידי וידידותי לא "הגעתי" משום מקום. אנחנו נולדנו כאן. ישראל היא שלי כמו של רבים אחרים/ת ואןלי כמו שלך. אני לפחות לא מסתתר מאחורי שם פרטי בלבד. בוא תצא אל האור.
  שלישית, לדעתי אתה מתאמץ שלא להבין את שאתה קורא ואת שאני כתבתי. וגם עם זה אין לי הרבה מה לעשות. הבעיה שאיתה אתה אמור להתמודד היא עמוקה יותר מאשר אי הבנת הנקרא. קוראים לה – אולי – הבנה היסטורית של תהליכים חברתיים או אולי הכחשה. על פתרונם של אלה אינני יכול להמליץ לך על שום ספר. תצטרך לחפש זאת בעצמך. חיפוש נעים ולמידה מהנה.

 32. עובר אורח

  שנה טובה ירדנה.

  איני מבין ויודע הרבה בכל הקשור ליהדות ערב וכך שאיני יכול לפסוק ביחס לנכונות דברי אירית בכללותם. אבל, בקשר למה שכתבת, עיון קצר בויקיפדיה הראה כי יהדות אלג`יריה דווקא כן נכללה באותו מגזר שהיה קרוי בשם pied noir אף שהיו ילידי אלג`יר הרבה לפני הכיבוש. וזאת מפני שהחל מ1870 קיבלו יהודי אלג`יר אזרחות צרפתית וזאת במטרה להגדיל את אוכלוסיה ה pied noir.
  כל זאת לא אומר שאני לא חושב כמוך בקשר לצורך ללמד יותר את תרבות יהדות ארצות האסלאם.

  ההתייחסות לגבי, עובר אורח, שנמצא פה בעיקר בגלל ענייני ביהדות אתיופיה-
  טענתי 2 דברים:
  א.מבחינת המאבק המזרחי האתיופים שקופים, מהבחינה המהותית.

  ב.השתעשעתי בהשערה מה היה קורה אילו הספרדים היו מגיעים לישראל לפני האשכנזים, תופסים את הנהגת הישוב ואת תפקידי המפתח ולאחר מכן קולטים את יהדות אשכנז.
  סברתי שהיו יכולים להיות גם דברים שאנשי הקשת לא היו מרוצים מהם. כמו למשל: פחות דמוקרטיה, פחות פמיניזם, פחות זכויות אדם ואזרח.
  משום מה, אנשי הקשת מעולם לא שקלו זאת. מה דעתך בעניין? ידעתי שאף אחד לא יגיב. זאת נקודה לא מכוסה שאף אחד כאן לא רוצה ולא ירצה להתייחס אליה, כי זה בניגוד להשקפת עולמו ודעתו הקודמת.

  לגבי זאת שהסכסוך היהודי פלשתינאי היה יכול להיות אחרת -יתכן שאת צודקת. אני מאמין שיהודים שחיו בסביבה מוסלמית ידעו להתנהל ולשאת ולתת עם מוסלמים ויחד עם זאת אין לי הוכחה שהסכסוך היה מסתיים אחרת. וחוץ מזה, מדוע הסכסוך היהודי-ערבי הוא הכל….הפתרון שלו לא יותר חשוב, לדעתי, מדמוקרטיה או חופש עיתונות.

 33. שירה אוחיון

  "לדעתי, המדינה הייתה דומה למדינות השכנות בים התיכון ובין השאר המדינה הייתה: לא-דמוקרטית, עם תל"ג יותר נמוך, יותר הפרה של זכויות אדם וגם תיאוקרטית. מה דעתכם?"
  אני חוששת שדעתך הרגישה מאד לעניין האתיופי מהותנית וגזענית מאד ביחס למזרחים. אתה מייחס את הדמוקרטיות לאשכנזיות כאילו היתה זו כפפה שמותאמת בדיוק ליד אבל הרשה לי להזכיר לך מספר עובדות היסטוריות נוסף על אלו שהזכירה לך ירדנה:
  1. המשטרים הדיקטטוריים והחשוכים ביותר בתולדות האנושות מבחינת רצחנותם צמחו בארץ אשכנז (הלא היא גרמניה), ברוסיה ושררו בפולין (שם צמח עם היידיש). ה"נאורות" האירופאית הדמוקרטית הגיעה דווקא ממדינות כמו צרפת, בריטניה וארה"ב, אבל גם ל"נאורות" זו יש את הפנים החשוכות בצורת שיעבוד , גזל וניצול וכיבושים אכזריים של מדינות אפריקה, המזרח התיכון, ודרום אמריקה. גם לאמריקאים יש קופות שרצים של עבדות, גזענות ורצח עם (האינדיאנים).
  2.כנראה שסממניי ה"נאורות הקולוניאליסטית" האירופאית דבקו בציונים האשכנזים כל כך חזק עד שאינם מסוגלים להיפטר משרידי הקולוניאליזם הקלאסי ואינם מוכנים לוותר על הכיבוש והטבותיו. גם "משא האדם הלבן" דבק בהם כל כך חזק עד שאינם מוכנים להרפות מהחינוך מחדש של מזרחים ואתיופים ומהבאת הנאורות האשכנזית לקבוצות "נחשלות ופרימיטיביות " אלו. הם ממשיכים להשליט פה חד תרבות אירופאית ואשכנזית ולמחוק את כל התרבויות האחרות וחושבים שעושים לנו טובה גדולה בכך. הם ביססו להם כאן את משטר האפרטהייד הגזעני ביותר בעולם ששם זין על כל העולם כולל האו"ם שחשף בדו"ח האחרון שלו את פשעי המלחמה.
  לא כבוד גדול להשתייך לדמוקרטיה האשכנזית הנאורה, ואולי תיאוקרטיה מזרחית כזו שאתה מצייר בדימיונך עדיפה על דמוקרטיה נאורה.
  תחת שלטון התיאוקרטיה המוסלמית הלא היא "האימפריה העות`מאנית" נהנו היהודים כמיעוטים במשך 600 שנה מסובלנות דתית ואוטונומיה תרבותית ומהגנה על חייהם מטעם השליט המוסלמי. כן היו השפלות כאלו ואחרות הקשורות במעמדם כבני חסות, אבל זה לא מתקרב לשנאה שחוו היהודים באירופה ובסך הכל דו הקיום נשמר.
  לאדחנום,
  איני חושבת שמזרחים יכולים לייצג את האתיופים כי יש אמנם הרבה מן המשותף בחוויית הדיכוי, אבל יש גם שוני גדול בעוצמות הגזענות. אופציית ההשתכנזות וההתחזות אינה קיימת עבור האתיופים. רבים מאיתנו המזרחים שינו שמות מבטא וחזות ואז זכינו להערה הכאילו מנחמת "אבל את לא נראית…" עוצמת הגזענות המופנת כלפי אתיופים היא קשה יותר, כך גם ההדרה וההסללה. יחד עם זאת אני חושבת שנציגי הקהילה האתיופית יכולים לחבור לנציגי המזרחים והערבים למאבק משותף על אופיה הדמוקרטי השוויוני של המדינה.
  רק חיבור כזה יכול למוטט את ההגמוניה האשכנזית וליצור משטר שוויוני יותר.
  צר לי אם דברי נחוו כאדנותיים ופטרונים כלפיך, כאמור נקודת המוצא שלי היא הומניסטית ודמוקרטית ואלחם בכל מי שפוגע בזכויותי ובזכויות האדם והאזרח בכלל. בין אם מדובר באשכנזים או מזרחים,רוסים או אתיופים. לצערי הרב רבים מאחינו המזרחים והערבים שהגיעו לעמדות כוח על גב העניין המזרחי או הפלסטיני הפכו למדכאים אכזריים של קהילותיהם ושל קהילות אחרות מוחלשות עוד יותר. לכן מאבק על בסיס סקטוריאלי שאינו חופף את ערכי הדמוקרטיה לא רלוונטי. אני חוזרת ומזמינה אותך ואת חבריך וחברותיך להצטרף אלינו למאבק באפליה כנציג הקהילה שלך. אין לי עניין למשול באף אחד.

 34. נתן.

  אכן ההגמוניה האשכנזית נגמרה , אז למה אתם ממשיכים לבכות?

  שנה טובה.

 35. ג. אביבי

  טוען "עובר אורח": "….. מה היה קורה אילו הספרדים היו מגיעים לישראל לפני האשכנזים, תופסים את הנהגת הישוב ואת תפקידי המפתח ולאחר מכן קולטים את יהדות אשכנז. … כמו למשל: פחות דמוקרטיה, פחות פמיניזם, פחות זכויות אדם ואזרח. משום מה, אנשי הקשת מעולם לא שקלו זאת. מה דעתך בעניין? ידעתי שאף אחד לא יגיב. זאת נקודה לא מכוסה שאף אחד כאן לא רוצה ולא ירצה להתייחס אליה, כי זה בניגוד להשקפת עולמו ודעתו הקודמת.
  ….. וחוץ מזה, מדוע הסכסוך היהודי-ערבי הוא הכל….הפתרון שלו לא יותר חשוב, לדעתי, מדמוקרטיה או חופש עיתונות." –

  "פחות דמוקרטיה פמיניזם וזכויות אזרח": מאין לך שהמזרחים היו מקימים מדינה פחות דמוקרטית או פוגעים יותר בזכויות האזרח ובמעמד האישה? לאמיתו של דבר אין לדעת ואין לך על מה לבסס טעון זה. רוב האשכנזים שהגיעו לכאן, הן בעליות הראשונות שעיצבו את אופייה של המדינה והן בשנות ה50 – 60, מעולם לא חוו דמוקרטיה. להוציא תקופה קצרצרה של כ-15 שנים בהן הייתה דמוקרטיה בגרמניה (שהסתיימה בעליית הנאצים) וחלקית בפולניה (שנות ה20 – 30), רוב יהודי אשכנז שהתיישבו בארץ לא חיו מעולם אפילו במראית עין של דמוקרטיה.
  שנית, על איזו דמוקרטיה אתה מדבר בדיוק? בכל מדינה דמוקרטית יש חופש עיתונות המעוגן ע"י ביזור השליטה בעיתונות ושאר כלי התקשורת לגורמים רבים ובלתי תלויים/קשורים כלכלית . במדינה בה יש 3 עיתונים נפוצים (אחד מהם מגיע לסביבות 70% מהציבור) שנמצאים בבעלות מספר קטן מאוד של טייקונים השולטים גם בשאר גורמי התקשורת – אין חופש מידע, ביטוי ודעות אמיתיים. יש תיאום גרסאות והשתקות בעניינים חשובים רבים. עד לא מזמן פעלה כאן "ועדת העורכים" שתיאמה גרסאות בין כל כלי התקשורת לבין עצמם, בינם לבין גורמי אכיפת (הפרת) החוק והממשלות. כיום התיאום הזה נמשך בצורה יותר מוסווית ומתוחכמת. לכן אין לאזרח הבוחר יכולת להחליט בצורה אובייקטיבית מה טוב לו. בחירות כמו בישראל מתקיימות גם באיראן התיאוקראטית. ישראל היא פסבדו דמוקרטית ולכן ישראל הנשלטת ע"י הגמוניה אשכנזית-ציונית לא נחשבת בעולם המערבי לדמוקרטיה אמיתית.

  "מה היה קורה אילו הספרדים היו מגיעים קודם?": ראשית הם הגיעו קודם אבל כדי לחיות כאן כיהודים בדו-קיום אמיתי עם שכניהם הפלסטינים ולא ע"מ לנשלם. מה שבטוח (למרות שזהו דיון היפותטי) הם לא היו מנהיגים כאן מדינת אפרטהייד גזענית. הגזענות האשכנזית ממנה סובלת רוב האוכלוסייה כאן – מזרחים/ספרדים, אתיופים, פלסטינים ומהגרי עבודה – שואבת את מקורותיה ואת העוצמה ה"תרבותית" שלה מהמקומות בהם חיו רוב יהודי אשכנז שהיגרו לכאן. תורות גזע ודיכוי על רקע גזעי, אתני, דתי ולאומי מאוד שגשגו במזרח ומרכז אירופה של אותן שנים.

 36. בועז

  לא ענית לשאלותי,התיחסת לגופי ולא לדברי,תשובתך מתחמקת ובעיקר לוקה בכל הליקויים בהם אתה המזרחים מאשימים את האשכנזים-שחצנות מתנשאת ואדנותית ובעיקר ריקה שדופה ונעדרת תוכן.
  מאידך היא מצביעה שקלעתי היטב לבטן הרכה של המטרות המסתתרות מאחורי מסך הפילפולים.

  דווקא התרשמתי שאתה מבין שללא עשייה שום רכבת לא תצא משום תחנה.
  טעיתי.

 37. מירו

  על מה אתה מדבר? יש פה דמוקרטיה בזכות המזרחים והפלסטינים שעירערו את השלטון הריכוזי בולשביקי שהיה פה עד שיצא לרחובות והביאו לשיח דמוקרטי.

  במדעי המדינה מביאים דמוקרטיה כמסורת והתפתחות ולא כחבילה של פדקס ממזרח אירופה.

  אה רגע, (ומזרח) אירופה הייתה דמוקרטית? אז על מה אתה מדבר?
  היא הייתה בעיקר בירוקרטית ורצחנית.

  בכלל גם כל מה שיש לאהוב פה בארץ זה בזכות מזרחים ערבים ואתיופים , התרבות, המוזיקה והאנשים. בגלל זה תיירים חוזרים ולא בשביל לראות יהודים לבנים שמנסים לשחק אותה לשווא אירופאיים.

 38. יהודי יידיש

  איכשהו תמיד כשהמזרחים מקבלים ממשלות שמביאות להם "כבוד", בין אם אצל בגין או אצל ביבי, זה תמיד נגמר בהרס מדינת הרווחה ובהתדרדרות אובייקטיבית ויחסית של המצב הכלכלי-חברתי של רוב המזרחים. הממשלה היחידה שעזרה במשהו להרים את השכבות היתה הממשלה של גולדה ואחר כך רבין, בהם לא היו יותר מדי מזרחים והם לא שילמו מס שפתיים מתייחב ל"אליטות" ול"דיכוי הסמלי".

 39. בלונדי

  אתם פשוט מגעילים אותי!
  כשמישהו אומר לכם שהוא בא מתרבות יותר מתקדמת או נאורה, תענו לו שתרבות נהיית נאורה ומתקדמת כשהיא מושפעת מתרבויות אחרות (רצוי אבק שריפה מהסינים) ודרוש כבוד לתרבות האחרת בשביל להיות מושפע בצורה בריאה. תסבירו לו שזלזול מדרדר את התרבות שלו. תגידו לו שזה לא משנה את העובדה שאתם אנשים טובים יותר ממנו. כמו כן, תרבות היא עסק מורכב של אנשים שבוחרים (דגש על בוחרים) ללמוד משהו מאנשים אחרים ומה שנראה לתרבות אחת נאור יראה זנותי לתרבות אחרת ומה שנראה מוסרי לתרבות אחת יראה כמו פשע לתרבות אחרת. תמציאו משהו! כשאתם אומרים לו ש"לא נכון, אני באתי מתרבות הרבה יותר טובה ומפוארת" אתם הופכים לגרועים בדיוק כמוהו ומפספסים לגמרי את המטרה של המקום הזה.
  מישהי אומרת פה שפעם היה פה יותר טוב (וטוב או לא זאת עובדה שהאשכנזים שלטו אז ביד רמה יותר, ככה אומר המאמר) וכולם פה קופצים. ואתם אפילו מבזים את עצמיכם בוויכוח הנושן של מי יותר יהודי או כוזרי או הגיע ראשון חוץ מהערבים או אלוהים-שלכם-יודע-מה!
  וואו!!! אני כבר מת לדעת מי מכם "שונאי-גזענות" הוא העם הנבחר האמיתי. כי אני אישית מכבד כל אחד מכם רק לפי מידת הפאר של ההיסטוריה של ה"עם" שלו כמו שאתם אוהבים לקרוא לזה.
  זה לא יאומן שאנשים מדברים פה על שמאל אשכנזי ושמאל מזרחי במקום לדבר על שמאל נכון ושמאל לא נכון (מה שנקרא "רעיונות" או שמות של מפלגות/ארגונים). ואם אתם רוצים להגיד לי שזאת עובדה שהרוב בשמאל מסויים הם אשכנזים או מזרחים אז אתם משתמשים באותם טיעונים של פרופסור אלמוג הידוע פה לשימצה.
  אני יכול רק לנחש שכל אחד שהגיע לפה מסוגל, כמעט, לחשוב בעצמו. אבל אם הייתי ילד והייתי קורא את הדברים שכתובים פה הייתי ללא ספק מחפש את הקבוצה הצודקת ושונא את כל חברי הגזע השני. כי אנחנו מדברים פה על "אשכנזים" יותר משאנחנו מדברים על ממסד ושלטון והון. ואנחנו מדברים פה על "מזרחים" יותר משאנחנו מדברים על אנשים משוללי זכויות. (מזל שהאתיופים הוסיפו קצת פלפל לדיון.)
  אז אני מבקש טיפה אחריות כי יש סיכוי קלוש שאנשים אחרים קוראים את התעמולה שלכם. שימו "קריפס" ו"בלאדס" במקום השמות של הכנופיות שלכם ותגידו לי שזה לא מבלבל. הדבר היחידי שברור לי פה זה שיש מישהו שאני אמור לשנוא.
  אתם אומרים יופי של דברים בחרא של תזמון. ומוזיקאי מסוים אמר לי פעם שתזמון זה הכל. יש המון דברים שחבל שלא לימדו אותנו כשהיינו ילדים וההיסטוריה של יהדות-כל-הארצות-בצורה-שווה היא ללא ספק אחד מהם. אבל כשמביאים את ההיסטוריה הזאת למקום הזה בתזמון הזה זה נראה לי מגוחך. אני מעדיף להוריד את ההיסטוריה של כל היהודים בצורה שווה מתכנית הלימודים.
  ולשאול מה היה קורה אם המזרחים היו בונים את המקום הזה זה ממש מגוחך – אנשים חזרו בשאלה ואנשים עזבו את חיי הבורגנות האירופיים שלהם בשביל לעבוד פה בשדות. אז לחשוב שאנשים אחרים היו מגיעים הנה בשביל לשחזר את מה שנהיה אחרי חמישים שנה מארצות שאותן הם עזבו זה טימטום. כל הדברים הנכונים שאתם אומרים שוקעים בתוך הצורך שלכם להיות צודקים ומנצחים. הדיון הזה עוסק בהתנשאות, ונובע ממנה, במקום לחפש דרכים לבטל את ההתנשאות. ההתנשאות היא שגרמה למצב שכולנו כל כך מתבכיינים עליו. לא התנשאות של האשכנזים על המזרחים או המזרחים על האתיופים או האתיופים על הערבים, אלא ההתנשאות עצמה. בודדה וכל-יכולה.

  קראתי פעם שהטוטסי וההוטו היו במקור מעמדות והיה אפשר להפוך לטוטסי אחרי שצוברים מספיק רכוש. עד שבאו הגרמנים ולימדו חלק מהם שהם יותר קרובים לאדם הלבן.
  זה לא נגמר טוב…
  אז תדברו על הגזענות בצורה יותר ספציפית. לא הגזענות של האשכנזים, אלא הגזענות כלפי המזרחים. דברו על האנשים (כן, אנשים) שנגועים בגזענות ולא על הגזע הגזען. אני חושב שגזענות כלפי ערבים היא דבר נורא פה באזור, אבל עוד לא החלטתי אם הגזענות כלפיהם גרועה יותר מכיוון הרוסים או המזרחים שעובדים איתי. אז תסלחו לי אם לא אכנה אותה גזענות רוסית. לכנות אותה גזענות מזרחית אני בטח לא מעיז. (ואני מקווה שאין פה שמאל רוסי).
  אז תתחילו בלכנות את עצמיכם יהודים אם זה מה שהכי קל לכם, אבל לפחות אל תתנו למעמדות שלכם ולרמת הפאר ההיסטורי או האינטלקטואלי שלכם להרוס את הסיכוי הקלוש לאחדות. זה יהיה צעד ראשון בדרך להבנה שכולנו אנשים.
  אתם אמורים להגיד לאנשים שם למעלה שהמשחק שלהם מטומטם במקום לנסות לנצח אותם באותו המשחק. יש פה אי שוויון וחוסר צדק נוראיים. לפעמים אני מת להתווכח עם הבוס שלי ולהגיד לו שהוא טועה – אני בעצם יותר עשיר ממנו. לפעמים אני מת להסביר לעניים שלי אין כלום. אבל אני מסוגל קצת להתאפק.

  ולסיום, אני חייב לתת ציון לשבח לאדחנום שלרגע ברחה לו מהמקלדת שורה שגרמה לי לחשוב שיש עוד סיכוי לאנושות: "רוע הוא אבסולוטי ולכן המאבק בו צריך להיות לא סקטוריאלי". לי אישית זה גרם לקום מהכסא ולהגיד "אני אתך" וחשבתי שאז כולכם תקומו, אחד אחד, וכל אחד יגיד את אותו הדבר וכולנו נזנח את חילוקי הדעות ונלחם ביחד ברשע כמו שלימדו אותנו בסרטים…………
  אבל אתם הייתם חייבים להרוס הכל!!@!!!

  אל תשכחו שטון הדיבור (והכתב) הוא חשוב כמו העובדות, ולפעמים מילה אחת יכולה לעשות את ההבדל. אל תתרמו למאבק. נסו לסיים אותו. הרי כולנו רוצים את אותו הדבר (חוץ מהאחים עופר – הם רשעים).

  אני מקווה שהחגים שלכם ירגיעו אתכם ושנוכל לבנות פה דיון שבו נלמד אחד מהשני ונקבל רעיונות וידע חדשים. כי תאמינו לי שאני לא נהנה מהקטילות, העקיצות, והזלזול יותר מכם.

  אני מקווה שהצלחתי להתנשא מספיק בשביל להיות חלק מהדיון.

 40. מאיר עמור

  בועז,
  לטענתך אני:
  מתייחס לגוף ולא לטיעון, מעניק תשובות מתחמקות, שחצן, מתנשא ואדנותי, מסתיר את המוטיבציות "השליליות" שלי מאחורי פילפולים ולא מבין מהי עשייה אמיתית. אני מקבל עלי את פסק הדין שלך. אני רק תמה מדוע אדם כמוך מבזבז משאבים של זמן, רגש וחשיבה על שיטוט באתר שבו, כפי שכותב חברך "נתן", נמצאים בכיינים כפייתיים. אציע לך משהו לעשייה פרטית משלך. בוא נראה אם תעמוד באתגר. תפנה לשלמה סבירסקי, תבקש את המאמר "מחר" תקרא את המאמר. תוכל לדווח עליו לה"עוקץ" ולסיכום תציג ביקורת לא בכיינית ועיניינית למה שכתוב שם. כך תפתור את הבעייה שלך איתי ומצד שני תראה עד כמה אתה מסוגל לעשות עבודה שבה הרכבות יוצאות בזמו ולמקומות הנכונים.