שיטת נתניהו ומשתפי הפעולה שלו

איציק ספורטא

נניח שמישהו מכם/ן הוא היא שרת הרווחה או החינוך ואתן מתעוררות בבוקר יום שלישי לכותרות שמדווחות על קיצוץ בתקציב משרדכם, מה תעשו? אם זה בממשלה הנוכחית כנראה כלום. וביום חמישי תצביעו כמו ילדים טובים על הקיצוץ, כנראה שאתם כבר מכירים את שיטת נתניהו לכן לא צריך להתייעץ איתכם לפני שמקצצים כי ברור שתסכימו.

מהי שיטת נתניהו? קודם כל קובעים תקציב ולאחר מכן מידי כמה חודשים מעדכנים אותו, לעולם לא תוספות תקציב אלא קיצוצים או הסטת משאבים לנושאים החשובים, בעצם רק לנושא חשוב אחד ביטחון. במדינה בה כל טנק ממוגן על ידי חליפת מיגון שעולה מיליונים האזרחים צריכים לדאוג לעצמם. עד היום לחלק גדול מהאזרחים אין מקלטים פשוטים שלא לדבר על הגנה מפני פגעיה של הכלכלה המתקדמת שהתפתחה בישראל.   כאשר נתניהו נבחר לראש ממשלה הוא קיצץ קיצוץ עמוק בתקציב והביא את המשק למיתון שבו עלתה האבטלה למעל ל-10%, כאשר שימש כשר אוצר ב-2003 הציג תוכניות כלכליות חדשות לבקרים בשמות שלא היו מביישים את אורוול שכולן הציעו עוד ועוד קיצוצים בעיקר בנושאים החברתיים. והנה זה חוזר.

אמרו לנו שנקבע תקציב לשנתיים כדי לשמור על יציבות ולא עברו חודשיים והיציבות הפכה לפחות חשובה, וכבר מדווח על צורך בקיצוץ נוסף של מעל 4 מיליארד שקל. בלי לדווח לשרים, לכנסת או לציבור, כולם מועמדים בפני עובדה מוגמרת. זה יכול לקרות כיון ששר הביטחון, הסוציאליסט מבנייני אקירוב, רוצה עוד ועוד תקציבים לביטחון וחברי הכנסת במפלגתו שמתקשים להחליט מה לאכול לארוחת צהריים נוהים אחריו ומקסימום ממלמלים משהו במקום להעיף אותו לכל הרוחות.

האם קרה משה בביטחון או בכלכלה שדורש את המהלך הזה? זהו שלא שר הביטחון טען לא מכבר שאיראן אינה מהווה סיכון קיומי למדינת ישראל. נראה שהתחזיות הכלכליות של האוצר ובנק ישראל היו פסימיות מידי ולכן כנראה שייגבו יותר מיסים ממה שהיה צפוי ושלא תהיה צמיחה שלילית. אם כך הגירעון אמור לקטון ולא לגדול מה שמבטיח שאין שום צורך לא להוסיף לביטחון ולא לקצץ בדברים האחרים. אולי אפילו בשל המצב יש להוסיף לתקציבי הרווחה, אבל את זה הס מלהזכיר.

אז כל מי שמצביע בעד הסטת התקציב הזו אינו שר ולא סגן שר ואפילו לא פקיד אלא רובוט שמשמש כלי משחק בידי אלו שאפילו רובוטים היו מתביישים לשתף איתם פעולה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  או.קיי .
  אני מסכים שביביהו וארבעים השודדים, זה מה שמגיע למי שבחר בו ובהם.
  אבל למה זה מגיע לי,לשכמותי ולכם ?!

 2. דרור ק

  נתניהו באמת מתכוון להוסיף כסף למשרד הביטחון או לחיסונים נגד שפעת החזירים? ואם כבר יוסיף כסף למשרד הביטחון, מישהו בכלל יודע לאן הכסף הזה הולך? מדובר בתירוצים די שקופים. המילה "ביטחון" תמיד שימשה כיסוי לקיצוצים, עכשיו יש תירוץ נוסף – הפניקה שלובתה סביב שפעת החזירים. בימים אלה מנהלים השמרנים בארה"ב מלחמת חורמה נגד ביטוח בריאות ממלכתי, לא בגלל שמדובר במשהו לא טוב או לא חכם, אלא בגלל שמדובר במעשה של כפירה. השמרנים בארה"ב מאמינים באמונה שלמה שגורלו של כל אדם נקבע בידי גורמים עלומים, ואל לו לאדם, בטח לא לממשלה, להתערב בגורל. נתניהו ואנשי משרד האוצר מאמינים באמונה שלמה בעיקרון הזה, והם בסך הכול ממלאים אחר מצוות דתם.

 3. ירדנה אלון

  איציק אתה צודק,יהיו כנראה קולות של מחאה למען התקשורת ולמען הרזומה הפוליטי שניתן יהיה לשלוף אותו בבחירות לפריימריס או לראשות הממשלה בעתיד הקרוב רחוק. כנראה שבוז`י יעשה קולות של"לא יקום ולא יהיה,ולא יעלה על הדעת ואנחנו לא נשב בממשלה שמקצצת בתקציב הרווחה" גדעון סער יאמר "לא יקום ולא יהיה ,לא יעלה על הדעת לקצץ בתקציב החינוך",אולם בסופו של יום כולם כרובוטים יצביעו בעד הקיצוץ,עכשיו נשאלת השאלה ונהנתניהו? מי מפעיל את נהנתניהו? פעם הייתי בטוחה שזה עניין של אידאולוגיה קפיטליסטית,וארץ ישראל השלמה וכל הג`אז הזה,היום אני כבר לא כל כך בטוחה,היום אני סבורה למרות שאני לא מוכנה עדיין לשים ידיים על האש שמי שמפעיל את נהנתניהו זה מועצת יש"ע,שזוהי התנועה החוץ פרלמנטרית הכי משמעותית והכי קובעת בישראל לא רק היום,זוהי התנועה שקובעת מי יהיה ראש הממשלה,זוהי התנועה ששמה על כס ראשות הממשלה את שרון,את אולמרט,את נהנתיהו, ומשום מה יש לי תחושה ש"תקציב הבטחון" זה מכבסת מילים להזרמת כספים ליש"ע ולהתנחלויות,במסווה של "תקציב בטחון" למען הבטחון יזרימו כספים לבניית תשתיות,כבישים,הרחבה של התנחלויות ועוד ועוד.ואוי לו ואבוי לו לנהנתניהו אם יתחיל לפעול מתוך מחשבה עצמאית הוא עוד ימצא את עצמו באותו מצב של שרון ואולמרט ,שרון בשל הנסיגה מעזה ואולמרט שהיה נחוש לצמצם ולסגת מהשטחים,אם נהנתניהו יעז להמרות את פיהם של מתיישבי יש"ע ,הם "כבר יראו לו" ימצאו או ימציאו סיפורי שחיתות ועד שהאמת תצא לאור וזה יתגלה כסיפורי בדים "הלך עליו".אז ממשלת נהנתיהו היא ממשלת הרובוטים של נהנתניהו ונהנתניהו הוא הרובוט של מועצת יש"ע איך שרה קוני פראנסיס way back when……. בשנות החמישים כמדומני
  Cause everybody`s somebody`s fool.
  Everybody`s somebody`s plaything.
  And there are no exceptions to the rule.
  Yes, everybody`s somebody`s fool

 4. נעמה

  אין לי כמובן אקדח מעשן, אבל הרושם הוא שבתמורה לכסף הבטיח ברק לתמוך בפיצול הסמכויות של היועמ"ש לממשלה.
  מה אתם אומרים?

 5. ע.ג

  קשה לי להבין את אנשי השמאל שכל פעם מופתעים מחדש. ביבי הוא איש ימין שנבחר על מצע ימני ומפלגת האבודה למרות הצהרותיה גם היא מפלגת ימין עפ"י משנתה הכלכלית (אם בכלל יש לה כזו) עם כמה עלי תאנה מהמרכז שמאל. אז מה הפליאה הגדולה על המהלכים שנתניהו יוזם והאבודה תומכת בו.

 6. עודד אפרתי

  בהלטה מצפונית קלה, מוציאים את מפלגת העבודה מהממשלה, בלי סיכון, בלי הפסד גדול.
  אז בעצם למה לא?
  שניהם דומא לפופוליזם הכי נמוך.
  ליברמן–לא סיבה.
  תהליך שלום תקוע אז מה?
  חקירת חשש לפישעי מלחמה—זה לא האגנדה שלנו
  קיצוצי תקציבי רווחה—-הבה נציצה.

  לכל תומכי יחימוביץ—אין לה קבלות

 7. שור

  בדמוקרטיה נציגי הציבור בפרלמנט משכנעים אחד את השני בעסקאות תן וקח.
  כך זה פועל, וטוב שכך.

  שור