למה התקשורת הציגה את קדאפי כשוטה הכפר הגלובלי

אפרת ירדאי

נשיא לוב מועמאר קדאפי, נאם בעצרת הכללית של האו"ם לפני קצת יותר משבוע. "ההצגה הכי טובה בעיר", ככה הוגדר נאומו בתקשורת הישראלית (והעולמית). קדאפי, שנאם במשך שעה וחצי במקום 15 הדקות שהוקצבו לו, הוצג כליצן. אבל מה בעצם אמר קדאפי בשעה וחצי האלה? את זה לא אמרו לנו. אם היו מספרים לנו, היינו מגלים שקדאפי  העלה בנאומו בעיות יסודיות ועניינים שמפאת אינטרסים שונים של מדינות חברות באו"ם לא עולים לסדר היום של העצרת הכללית. אולי בגלל זה מגדירים אותו כליצן.

בפתיחת נאומו, בירך הנשיא הלובי את הנשיא אובמה שזכה בפיו לתואר "בננו" ובהמשך אף לתואר "בני". קדאפי בירך את אובמה בתור נשיא המדינה המארחת ובשם "1000 ממלכות אפריקאיות מסורתיות". אחר כך עבר קדאפי לדון בכמה שאלות בינלאומיות. אציג פה את חלקן.

קדאפי דיבר נגד דרך קבלת ההחלטות באו"ם. הוא טען שזכות הווטו במועצת הביטחון, הניתנת לחמש "המעצמות", היא מוסד דיקטטורי שיש לשנות אותו. האו"ם לא מתנהל באופן דמוקרטי, אמר קדאפי, וגם מקום מושבו ב-60 שנות קיומו – ניו יורק – אינו מייצג את החברות באו"ם. צריך להעביר את האו"ם "לחצי השני של כדור הארץ", אמר קדאפי.

האו"ם מגדיר עצמו כמוסד דמוקרטי – אמר קדאפי –  ומגדיר את המדינות החברות בו כמדינות שוות, קטנות כגדולות. דמוקרטיה אינה למדינות קטנות או גדולות עשירות או עניות אלא לכולן. אבל בפועל, טוען קדאפי, המדינות החברות באו"ם אינן שוות, לא בעצרת הכללית ולא במועצת הביטחון. לא ייתכן שמדינות ייבחרו להיות חברות במועצת הביטחון או בכל מועצה אחרת של האו"ם על פי קריטריונים של נשק גרעיני, התפתחות טכנולוגית, אומר קדאפי. התנהלות כזו היא "טרור", וטרור – לפי קדאפי – הוא לא רק מה שעושה ארגון "אל קאעידה". טרור יכול להתקיים גם בתבניות אחרות. הוא קרא להפסקת השימוש הציני של מדינות מסוימות באו"ם להגנה על האינטרסים המדיניים שלהן.

אילו מנהיג צרפת, אנגליה או כל מדינה מערבית אחרת היה מערער על התנהלות האו"ם אולי זה היה נשמע יותר הגיוני ופחות אבסורדי. אבל כאשר נשיא לוב הוא האיש שטוען שהאו"ם הוא בעצם דיקטטורה, הוא נחשב לשוטה.

קדאפי מבקר את האו"ם על שנכשל באתגריו, שהעיקרי בהם הוא הבטחת שלום בינלאומי.

מאז הוקם האו"ם, מציין קדאפי, פרצו 65 מלחמות ללא כל התערבות  האו"ם. האם הוא מתכוון לרצח העם ברואנדה ב-1994? ייתכן.  הקהילה הבינלאומית התעלמה באופן גורף ומחפיר מרצח העם הזה. קדאפי בכל מקרה מזכיר מדינות, חברות באו"ם, שלא זכו להגנה מהארגון: סומליה, פנמה, יוגוסלביה, וכמובן הפלישה לעיראק, שאושרה על ידי מעצמות העל. הפיתרון לבעיות בסומליה הוא לא שיגור כלי מלחמה לשם, אלא שיגור  תרופות חינם אין כסף, אמר קדאפי. זה מה שעל האו"ם לעשות.

קדאפי דורש מושב קבוע במועצת הביטחון למדינות אפריקאיות. בגלל עברן, בגלל הקולוניאליזם שהן סבלו ממנו. מדוע יש הגירה מסיבית מאסיה, אפריקה ומהמדינות הדרום אמריקאיות לאירופה, שואל קדאפי. משום שאירופה לקחה משם את כל הדברים הטובים, את המוחות, את המשאבים ואת כוח האדם. עכשיו המהגרים האלו רוצים לקחת בחזרה את מה שנלקח מהם. ברגע שכל מה שנלקח יוחזר, תיפסק ההגירה. לפי החישוב של קדאפי, המדינות הקולוניאליות חייבות למדינות האפריקאיות שנשלטו על ידיהן 7.7 טריליון דולר. כשהכסף הזה יוחזר, האפריקאים יפסיקו להגר לאירופה.

קדאפי התייחס גם לסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסכסוך הזה, טען קדאפי, לא נובע משנאה בין שני העמים. שני העמים האלה שזורים אחד בשני, גיאוגרפית ותרבותית. אבל שתי מדינות לשני עמים אינו פיתרון ריאלי, אומר קדאפי. הפיתרון הוא מדינה דמוקרטית אחת לשני עמים. עידן שרון וערפאת חלף מעולמנו, הצעירים בישראל רוצים שלום. הפלסטינים הם אלו שרוצים שלום, לא אתם (יושבי האו"ם, ראשי המדינות). אתם (האירופאים) שרפתם את היהודים, הגלתם אותם אל מחוץ למדינותיכם. אנחנו (הערבים\אפריקאים) נתנו להם מקלט והגנה בתקופת הרומאים, גירוש ספרד ואף בתקופת השואה. היהודים זקוקים לערבים.

זה, בתמצית, מה שאמר קדאפי בעצרת האו"ם. אבל על הדברים האלה לא שמעתם כמעט כלום. התקשורת בישראל ובעולם הראתה את מה שרצתה להראות. ככה זה שלא רוצים להרוס את תדמית "הליצן" שיצאה לנשיא הלובי.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. חגי נהיר

  אני מודה שהדיווחים בעתונות הישראלית, שהתעלמו מתוכן נאומו של קדאפי, הוליכו אותי שולל. מאמרה של אפרת פקח את עיני ושם את קדאפי ואת נאומו בפרופורציות הנכונות. תודה!

 2. חן

  ממש יפה נחמד. איך לא גילינו עד עכשו את קדאפי החכם. מה הוא אמר, באמת, רק הצעות טובות יש לו מלוא השק. אפילו מדינה משותפת שוויצית-פינלנדית ליהודים וערבים. והאפריקנים? פשוט, נמאס להם לרצוח אלה את אלה, ולהדביק באיידס זה את זה, אז הם נוסעים לאירופה להביא את הכסף שגנבו להם, כדי שיוכלו לתת את הכסף לשליטיהם, שיפסיקו לגנוב את כספי המדינה.
  וקדאפי? הוא דיבר שעה וחצי במקום רבע שעה רק כדי שלתופרות בכל העולם יהיה זמן לצלם את השמיכה של הספה שנשארה עליו.
  חבל שקסטרו לא בא. וצ`אווס מונצואלה.

 3. יואל קורנבלום

  ראשית למי שמקציבים 15 דקות דיבור יכול בדוחק להאריך בעוד דקה או שתיים ולהתנצל אחרי זה שהיה יותר מידי זמן, זה מקובל. לקחת שעה וחצי נשמע מוגזם במיוחד ומראה חוסר כבוד למוסד בו הוא מדבר וגם חוסר כבוד לשומעיו. בל תשכח הכותבת שיש הרבה ראשי מדינות שתורם לדבר והליצן פשוט לקח את זמנם בהפגנה של חוסר כבוד מובהק. בנוסף קשה מאד לקבל רעיונות של דמוקרטיה כפי שהכותבת רומזת מדיקטטור כמו קדאפי. עד כמה שזכור לי הוא קיבל את תפקידו בהפיכה צבאית ומאז איזה ארבעים שנים שהוא בראש המדינה ולא עולה בדעתו לארגן איזה בחירות. אני ממש לא מבין את סדרי העדיפות של הכותבת אם היא בכלל מבינה מה זה דמוקרטיה.

  בקשר לטרור בל נשכח שמפוצץ המטוס מעל לוקרבי היה לובי וכאשר שוחרר מכלאו מטעמים של השד יודע איזה הוא התקבל במדינתו של קדאפי בכבוד רב כגיבור לאומי במקום להקיא אותו מהחברה הלובית. בנוסף הלובים עוזרים לפלשתינאים וחלק גדול מהעזרה שהם תורמים מועבר לטרור שיש לנו כאן ולא לרווחת התושבים. גם כאן לא ברורים לי סדרי העדיפויות של הכותבת בעניין הטרור ואולי תוכל היא להסביר לנו מה נוכל ללמוד מהליצן הזה.

  בקשר לדמוקרטיה באו"ם בכלל, או חוסר הדקמוקרטיה, זה בעיקר בגלל הגוש הגדול של המדינות המוסלמיות הדיקטטוריות. קשה ללמוד דמוקרטיה מדיקטטורים אפילו במאמץ רב לכן האו"ם נראה כפי שנראה בגלל האינטרסים של הדיקטטורים המוסלמים. לכן הליצן הזה יכול להאשים את חבריו הדיקטטורים המוסלמים בכינוס הבא של הליגה הערבית ולגמור את נאומו באו"ם תוך דקה אם הוא מתעקש לדבר על דמוקרטיה.

  בקשר לאפריקה לא כל כך ברור לי מה לקחו לפי הטענות של הליצן ואפילו אם יחזירו את הסכום לפי דברי הליצן נראה לי שתושבי המדינות באפריקה לא יראו פרוטה מכל זה ורק כמה דיקטטורים מקומיים ירוויחו מזה. זה בערך כמו לשלוח תמיכה לפלשתינאים, רוב הכסף עובר לראיס ושות` והשאר לטרור ותושבי המחנות עדיין במחנות ומחכים למשיח אולי.

  בקשר למועצת הביטחון אז יש כאן חלוקת עבודה ברורה. בעצרת הכללית יש למוסלמים רוב אוטומאטי ומועצת הביטחון ממתנת את מה שאפשר. אני לא רואה בזה רע אני רק מצטער שישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון, לא היתה חברה שם אף פעם.

  בקשר למדינה אחת ליהודים ולפלשתינאים כאן הליצן הופך להיות למקיאוולי. אולי נשגב מהליצן מלהבין שהדבר לא עבד בשום מקום, לא בלבנון ולא ביגוסלביה למשל, ולכן לא ברור לי מדוע הליצן מציע את זה לישראל? האם מטרתו למרות הכל היא לחסל את המדינה היהודית? אולי גם הכותבת תואיל להסביר לנו מדוע היא חושבת שדבר כזה יכול לעבוד כאן כשהוא נכשל בכל מקום אחר.

  בסיכומו של דבר לפי דבריו גם אני הייתי מגדיר את קדאפי כליצן. אולי תסביר לנו הכותבת מדוע לדעתה הוא לא ליצן. הכותבת אמנם הביאה כמה דברים אבל לא הסבירה לנו מדוע קדאפי אינו ליצן.

 4. אירית

  ערוץ 10 אצל לונדון וקירשנבאום, פירגן לקדאפי מאד, והביא חלק מנאומו. הקשישים החביבים סתרו את חוות דעתו, וקבעו שקדאפי פסיכי. כניראה זה פער דורות..

  בכל מקרה, הוא קיבל הרבה שימת לב, בעיקר בשל אורך נאומו והאוהל שהוא הקים. גם הבלוג שלי פירגן לו :)) עוד באותו יום.

  נקודה מעניינת. לפי דיווחים, קדאפי קנה וילה לצרכי השגרירות שלו, בשכונה יהודית ברובה באנגלווד, ניו גרסי (פרוור מאד מבוסס די סמוך לניו יורק). שכנו, הרב המפורסם שמואל בוטח , התנגד לרכישה והרים את התקשורת ואת השכנים להתנגד, כביכול בתואנה שזו מחאה על שחרור מחבל לוקרבי.

  יש עניין גובר ברב בוטח בארצות הברית כיון שהוא מופיע הרבה בתקשורת, והפך לסלב, בעיקר מאחר שהיה חבר של מייקל גקסון. גוגל מצביע על כך שהוא נולד בלוס אנגלס ויתכן שקשור למשפחת מאפיה יהשראלית בעצם, של יואב בוטח (שלגביו נקבע שהלבין כספים בישראל, על ידי בית משפט ישראלי ב 2006). משפחת בוטח דיברולי, שווה תחקיר, אבל אין מי שיבצע…

 5. מירו

  האמת הפשוטה תמיד "תחמוק" מבעד לעיניהם של המעצמות בעלות ההון דרך משרתיהן-רשתות התקשורת.

 6. אזרח.

  קדאפי הוא אדם חכם.הוא צודק לגבי הצביעות של האו"ם והמעצמות.ראה את הסירטון הזה.

  http://www.tangle.com/view_video?viewkey=8a8f9e85937a3a2d4f4a

  דקה 4 ,שלושים שניות והלאה.הראיון עם קדאפי מעניין.קדאפי מביא פתרונות מעניינים לבעיות האיזור.

  http://www.algathafi.org/html-hebrew/index.htm

  ישׂראטין.

  http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-1721348,00.html

  קדאפי מציע: להקים את מדינת "ישראטין".

  מילותיו של קדאפי חכמות ונבונות,אבל התקשורת מעוניינת להציג אותו כשוטה ,כדי לא להתייחס לדבריו.

 7. ירושלמי ממז"א

  ואומר לך מי אתה.

 8. פיני זוהר פובליציסט

  אכן… ההצגה הטובה ביותר בעיר. קדאפי מוקיון ציורי לא קטן, הראה לאו"ם שמו"ם מאיפה הדג מ… , וטוב שכך עלב בלי רחמים ירד נמוך כיאה למנהיג אמיץ, אך לא טיפש.
  האם ילמד המוסד הרקוב והמושחת הזה את המסר.
  ספק רב.
  רק עמידה איתנה ותגובה ממשית תוכל לעצור פה ושם את האיוולת של המוסד.

 9. יהושע רוזין

  גם אם לא מסכימים לכל הנאום. הוא בהחלט היה רלבנטי והעלה נקודות חשובות ההופעה הפומפוזית שלו נתנה תירוץ לכנותו ליצן אך צריך להתיחס לתוכן של דבריו. התקשרת הישראלית כדרכה, שופר תעמולה של השלטון.

 10. דב בינ דר

  אבל הוא עצמו דיקטטור שעלה לשלטון בהפיכה שהפילה את המלך אידריס ושולט בלוב עד היום בלי שנערכו שם בחירות.הוא גם שיערר מהכלא את הרוצח מלוקרבי ועשה לו כבוד כאילו הוא הציל אנשים ולא רצח.וחוץ מכל זה מבלי להתייחס לנאום שהכתיבו לו יועציו הוא באמת הליצן של העולם כמעט כמו חברו הקוף היהודי מטהראן.

 11. דלית גדעון

  תחילה אני רוצה לציין שאני אוהבת את הכתיבה שלך.
  קראתי את מאמרך ונמלאתי הערצה לדברי הנואם. יש תיקווה בעולם החושך.
  מדוע הוא הוצג כליצן, שוטה הכפר?
  אולי בגלל שהוא טוען לדיקטטורה באו"ם בשעה שהוא נקרא המנהיג הכי ותיק בעולם. 40 שנות שלטון מ69` עד עצם היום הזה.
  מועמר, הגיע לשלטונו ע"י הפיכה צבאית שהוא יזם עוד בצעירותו.
  הפיכה שנועדה לבטל את שלטון המלוכה הדיקטטורי וליצור רפובליקה ערבית ראשונה בלוב. אותו מהפכן הקורא לעצמו רפובלקני, הפך את מושבו למושב קבע דקטטורי השולט 40 שנה.כל נסיון הפיכה יש לציין, הסתיים בטבח כלפי אותם מהפכנים.
  אולי בגלל שקאדפי, המוחה כיום בעצרת לקיומם של 65 מלחמות בתקופת כהונת האו"ם ולמעשה הטרור שעושה האו"ם . לקח חלק נכבד בצורה ישירה ועקיפה במעשה הטרור בעולם קרי:חטיפה ורצח הספורטאים הישראלים במינכן,פיצוץ מטוס אמרקאני פאן אם ב-88`, פיגוע במועדון לילה בברלין של חיילים אמרקאנים ב-86`, חטיפת 60 שרי הנפט של אירן וערב הסעודית ב-75`, בשנות השבעים והשמונים הוא סייע לגורמים מוסלמיים ברחבי העולם שניסו ליצור הפיכות צבאיות. ותמיכה ישירה- גלויה וסמוייה בגורמים טרוריסטים אחרים ברחבי העולם.
  על אף שקאדפי נוזף כיום ב"רגל" ששמה האו"ם לשלום במזרח התיכון ומהווה גורם מלבה בסיכסוך הישראלי-פלאסטינאי. מועמר שהיה תומך ראשי של אש"ף לא ראה בעין יפה את הסכם השלום בין ישראל למצרים, ורץ ליצור מגעים עם ברה"מ בכדי להתחמש במטוסי קרב, בהמשך הסתבר שהוא אף התחמש גרעינית.במקביל הזין טרוריסטים במזרח התיכון וליבה את הסכסוך הערבי/פלסטינאי-ישראלי.
  הוא מדבר על כיבוש קולוניאלי, כאשר הוא עצמו תומך נלהב של רעיון הפאן-הערביות, שמטרתו להחזיר את עידן שלטון האיסלם. הסיבה שהוא לא מצליח לקדם את הרעיון, הוא עצמו, הוא בשל הפחד של המדינות הערביות שקאדפי עצמו יתבע את כס המלוכה.
  ואולי קאדפי של שנות ה2000, הבא בימים, הוא נאור יותר.
  בשנות האלפיים מתגלים בשריונו הצבאי של קאדפי סדקים. הוא משנה מדיניות ומגלה פתיחות למערב. הוא מגנה את `אל קיידה` בביצוע פגועיי ה-11 בספטמבר.בעקבות כך, הוא מחליט להתנצל בפני העם האמרקאי על הפיגוע במטוס פאן, ואף מציע פיצויים למשפחותיהם. הוא מתוודה בפני האו"ם על הפיתוח גרעיני בארצו ואף מבקש לפרק אותו מנשקו. מתחדשים המגעים עם בריטנה וארה"ב. הוא רוכש חברות ארופאיות.
  יש פתיחות מסויימת למערב ולשיטת הדמוקרטיה- כלפי חוץ. אך אני לא בטוחה שזה מה שחשים הנתנים במדינתו. שהרי הוא מדבר על חוסר שיויון בנציגויות באו"ם, ניהול לא דמוקרטי. בשעה שהוא נותן משמעויות חדשות למילים דמוקרטיה ומדינת רווחה במדינתו.דמוקרטיה שבה שיש איסורים שישמעו אבסורדים גם במדינות לא דמוקרטיות כגון: איסור שתיית אלכוהול, משחקי קלפים וכו`.הוא מדבר על גניבת משאבים של מדינות אירופאיות ממדינות אפריקה בשעה שהוא עצמו רוכש ב2002 7.5 % מיובנטוס(קבוצת כדורגל איטלקית) ב21 מילון שקלים, ולמעשה פוגע בתל"ג בארצו.
  קאדפי יקירי, אל תעלב אם צוחקים בזמן שאתה נואם, כי אולי זה נובע מכך שדבריך לא הולכים בד בבד עם מעשייך.

 12. מאור מלחי

  מדינה אחת דמוקרטית מהירדן לים.
  עשירה במידה ניכרת מסביבתה.
  עם רוב יהודי לא גדול. אפילו אם ערביי ישראל והשטחים ישוחדו לוותר על זכות השיבה בתמורה לאזרחות ישראטינית, הריבוי הערבי הטבעי המהיר+הגירת בני משפחה ערבים (מסיבות כלכליות ולאומיות) לישראטין תבטל את הרוב היהודי הזה תוך כמה עשורים.
  כמה תמימות צריך כדי לחשוב שעד אז כבר לא יבוא לערבים לזרוק את היהודים מכאן?
  כמה יהודים ישראלים יסכנו את הבית הלאומי היהודי בתמורה לכמה שנות שקט?

 13. אפרת

  אבל צריך להתייחס גם לדברים אחרים , לפחות לנאום הארוך שנאם בעצרת הכללית. הנקודה היא לא אם הוא מעורב בפיגועים או לא, דיקטטור או דמוקרט, אני לא בוחנת אותו על ההתנהגות שלו, אני מדברת על התקשורת. חוץ מזה שיש מנהיגים בעולם "המערבי" שהם הרבה יותר עבריינים ממנו והם לא יועמדו לדין או יקבלו ביקורת כמו שהוא קיבל מקבל ויקבל.
  אני סולדת מהצביעות הזו, שכביכול קדאפי הוא עבריין (לא רק הוא כל מי שרוצים להציגו כך) וכל שאר האירופאים\ מערביים\ לבנים….. צדיקים גדולים. קודם נצא מנקודת הנחה ש- 99.9% הם מושחתים לא פחות מקדאפי. אחר כך ננסה לקחת את כל מה שמוצג בתקשורת בע"מ וננסה להגיע למקסימום מידע (שמעניין אותנו) בכוחות עצמנו, אחרת נולך שולל לנצח.
  היה סיפור לא מזמן על בנו של קדאפי שהתארח בשוייץ (אם אני לא טועה)והיכה את העובד שלו. במדינה התחילו הליכים נגדו עד שקדאפי איים שלא יקבלו נפט והפסיקו את ההליכים נגד בנו של קדאפי, אז מי מושחת? אם שוויץ היו כל כך צדיקים (עלאק נייטרלים) היו ממשיכים בהליכים למען הסדר הטוב, אך הסדר הטוב תלוי בנפט הטוב ומה לעשות שהוא נמצא במדינות לא אהובות.
  אז חבל על הדיון של כמה קדאפי הוא מושחת, זה לא רלוונטי.
  אתם מוזמנים "להשתעשע" על תופעת הגזענות:
  http://www.youtube.com/watch?v=uFi1J5Ir3rU
  "is all right when is all white"

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  Mr. Khen in his response (3rd from the top) did succinctly describe (almost) all the ills of the Israeli society.

  Yeeshar Koakh !

 15. דניאל דה מלאך

  הכתבה חשובה וזהו רק קצה הקרחון.

  התקשורת המערבית עושה דה לגיטמציה ללוב כבר עשרות שנים.
  השבועות האחרונים הביאו לכך ראיות מדהימות.
  א. לפני כמה שבועות הגיעו הידיעות על שחרור "המחבל מלוקרבי", לובי שהואשם לפני עשרים שנים בפיצוץ מטוס שוחרר "מסיבות בריאותיות" והוחזר ללוב (שימו לב שהמחבל נזכר גם בדיון כאן בהעוקץ). התקשורת הבריטית והישראלית מלאה בהאשמות כי מדובר כאן במכירת עקרונות תמורת נפט לובי.
  רק בעיתונות רדיקלית הופיע סיפור אחר- בית משפט סקוטי פסק כי יש לקיים משפט חדש כי "המחבל" הורשע על סמך עדויות רעועות וכוזבות. השחרור בא רק לפטור את הרשויות הבריטיות ממבוכה.
  ראו באתר הבא:

  http://www.zmag.org/zspace/commentaries/3976

  ב. השבוע פרסם הגארדיאן הבריטי את המשך הסיפור- מסתבר ששירותי הביון האמריקאים שיחדו בשנת 1988 במליוני דולרים את העדים שהביאו להרשעת "המחבל".
  ומהי התגובה הרשמית האמריקאית? "אין תגובה".
  ראו הפנייה כאן למטה.

  >> http://www.guardian.co.uk/world/2009/oct/02/lockerbie-documents-witne

 16. מושיקו

  בהחלט לא ברור שמטרת המאמר הינה ביקורת על התקשורת, אלא ליטוף הדיקטטור הנאור מלוב. ראשית אומר ששליט מדינה רוצח, לא ניתן לקרוא לו ליצן.
  כל הכבוד שהוא חושב על פיצוי למדינות אפריקה ( אגב, הסכום היה 777 טריליון דולר, סכום עגול ויפה, מאיפה התחשיב? לא ברור ) ועל יצוג שווה של מדינות באו"ם בשם הדמוקרטיה ( כאשר רבות מהן אינן דמוקרטיות כלל ).
  אכן לקרוא לאובמה "בני" מעיד על רצינות.
  וכאילו לא הספיקו דבריו, כדי לקנות לחלוטין את יקירי השמאל ואנטי גלובליזציה, הוא מציע את "ישראטין", כאילו אין מספיק דוגמאות באפריקה למדינות בהן חיבור שבטים/עמים שונים יצר שפיכות דמים גדולה יותר מכל מה שהתרחש פה ב 60 שנה האחרונות.
  לגבי התקשורת, אינני יודע למה בדיוק ציפית ולמה חשבת שזה יהיה שונה מכל דיווח תקשורתי אחר, כלומר השטחה טוטלית. לדוגמא אתמול ראיון עם פרופ` יקיר אהרונוביץ, פיזיקאי ענק, התמקד בספסל בו הוא נוהג לשבת בשעה שהוא מהרהר ב…לא יודע, משהו עם פיזיקה כנראה, כי המראיין לא ציין אפילו על מה מחקרו עוסק או על מה הוא מועמד לפרס נובל.
  כרגיל, מי שרוצה לדעת יפנה למקורות אחרים. זה עדיין לא אומר שצריך להתייחס לקדאפי יותר ממה שהוא – דיקטטור.

 17. ירדנה אלון

  אני בהחלט מסכימה עם כותבת הרשימה שיש נסיון לעשות מקדאפי ה-"לונטיק"התורן או הג`וקר שבחפיסת הקלפים הפוליטית הבינלאומית,או "השוטה" בקלפי הטארוט(לא משנה מאיזו חפיסה).הוא איננו שוטה,אדם שהצליח לשרוד בשילטון כמה עשרות שנים איננו שוטה,הוא אולי לא קונפוציוס אבל הוא ודאי איננו טיפש,ברור שעושים לו דמוניזציה (הוא תרם לזה לא מעט,ונושא באחריות לא קטנה לדברים שהוא עולל)ועושים לו דה-לגיטימציה,כדי לא להתייחס לתוכן דבריו ברצינות,"הוא לא רציני"הוא "ליצן" ועל כן אנשים רציניים דוגמת המייצגים של מדינות המערב והמדינות המפותחות(תעשייתית וכלכלית)שיותר משהם מתייחסים לתכנים בכובד ראש וברצינות הם מתייחסים ולוקחים את האגו והאינטרסים הכלכליים פוליטיים שלהם ברצינות.עדיף לפטור את קדאפי כג`וקר מאשר להתייחס בכובד ראש וברצינות לדרישת הפיצויים שלו מהמדינות הקולוניאליסטיות, תתארו לעצמכם מה יקרה אם כל המדינות לא רק האפריקאיות יתחילו לדרוש מהמערב הקולוניאליסטי פיצויים על מה שאירופה עוללה להם בכל שנות הדיכוי החמס והביזה הקולוניאליסטי, "זה רציני"? כשמדובר בתביעות בסדר גודל שקדאפי דורש חייבים לפטור את זה כלא רציני, וכמובן שחייבים לעשות חוכא ואיטלולא מהדובר מהשליח של התכנים האלה מפני שאם יתייחסו לזה ברצינות אירופה תתמוטט,"לא יעלה על הדעת" שהקערה תתהפך והמשעבד,המדכא,יהפוך למשועבד, היי אנחנו אירופאים,אנחנו לא בודהיסטים,מעשני ג`אראס בשאנטי ולא מאמינים בקרמה.
  אז מיהו קדאפי?האם הוא שוטה?או אולי הוא הטריקסטר?התעלולן התחבולן שבחבורה?על ארכיטיפ הטריקסטר כתבתי בזמנו ברשימתי "בלוז קוסמי" אני מביאה את החלק הרלבנטי כאן………" הגדרה נפלאה של ארכיטיפ זה כפי שפירש אותו קארל יונג מצאתי בספרה של רות נצר "מסע אל העצמי"…….."הוא מגלם דמות יוצאת דופן של מחולל שינויים תעלולן שמתריס נגד הסדר החברתי או הקוסמי ובו בזמן פועל למען החברה בהתנהגותו באות לידי ביטוי בוטה ומוגזם תכונות הצל שהחברה בדרך כלל אוסרת – מיניות,תוקפנות,ניבול פה, הוא הופך את כללי החברה על פיהם לועג למקודש ולסמכות"….."הוא דמות רבת היבטים ומגולם לעיתים כאל בורא ויוצר שינויים לעיתים כחיה תעלולנית ולעיתים כליצן ושוטה הוא חוגג משאלות אסורות וכל זאת באישור מלא של החברה"….(מסע אל העצמי, רות נצר).
  אז כך שלעניות דעתי הבלתי קובעת לחלוטין, קדאפי במקרה הזה של נאומו באו"ם,שיחק את "הטריקסטר"האוניברסאלי,כך אני מתייחסת אליו, יחד עם זאת,זה לא אומר שלא צריכים לדון בדברים שהוא טען לדוגמא הפיצויים שצריכות מעצמות העל הקולוניאליסטיות לשעבר לשלם לכל העמים שהם בזזו ושדדו ודיכאו.
  וכך גם בקשר למה שהוא טען שאירופה טבחה ושרפה את היהודים בעוד שארצות האיסלאם נתנו להם הגנה וחסות(אבל גם פרעו לא מעט בואו נאזן מעט את התמונה)
  תגידו, יכול להיות שקדאפי קורא את "העוקץ",מפני ששיח כזה על היהודים בארצות האיסלאם כבר נאמר ונכתב כאן לא אחת.
  לך תדע, מדובר בטריקסטר.

 18. דודו

  מבחינה היסטורית העמים הנאורים והתרבותיים מאירופה הם אלה שערכו מסעות צלב, מסעות הרג ורצח של עמים שהפריעו להם, העמים שדתם היא האיסלאם פגעה ביהודים אך באופן יחסי "בטל ב-6000000", היהודים בארצות האיסלאם חיו עם קשיים שיש למעוטים(לא כמו המעוטים בארץ)בארצות אחרות.
  קאדפי צודק היהודים ברחו וחיו בארצות מוסלמיות ונשמרו ע"י המוסלמים, בארץ התפתחה שיטה שהאשכנזים למדו יהודים מארצות האיסלם לשונוא מוסלמים ובקטע הזה הצליחו האשכנזים ולצערי עד היום אינני מבין למה?

 19. שור

  בעצרת האחרונה התברר, בעקבות נאומי נתניהו ואובאמה, שמדינת ישראל היא מובילת העולם החופשי, וכי ארה"ב בהנהגת אובמה החליטה ל"התפטר" מתפקידה.
  כנאמר בתורתנו – "כי מציון תצא תורה ודבר ה` מירושלים".

  בעוד נתניהו התריס נגד הרוב האוטומטי התומך בפשיזם, גזענות, טרור, אנטישמיות וברבריזם, ניסה אובמה להתחנף לאותו רוב ארור.
  והנה שוב הסתה ערבית-איסלמית-פשיסטית מביאה לפרעות בירושלים ובכל רחבי הארץ.

  ישראל צריכה ליזום הקמת ארגון אומות חופשיות ודמוקרטיות, בלי ליצנים ודיקטטורים כמו קדאפי, מובארק, אסד, אחמדינג`ד ויתר הדיקטטורים ממדינות ערב.
  מעניין שיש מדינות מוסלמיות עם מידה מידה רבה של דמוקרטיה, אולם כל מדינות ערב ללא יוצא מן הכלל אין דמוקרטיה אמיתית.

  שור

 20. ראס אלולה

  קדאפי אינו אלא גאון בדואי העושה שמות באירופאים מזה עשרות שנים.כאדם לעולם לא אצדיק את חטאיו הגלויים והסמויים אך אל ננהה שולל אחר מראית העין. מדוע אינכם מתלהמים כלפי מנהיגי אירופה המנהלים רצח עם שיטתי באפריקה בעוד שורות אלה נכתבות. האמנם אירופה נאורה? האם לא די לנו בשואות אדומיות? הלא שמעתם על שואות ספוראדיות למכביר בכל המאות שעברו מגלות בית שני ? הייתכן יהודים שקידוש החיים באשר הם חיים הפך נלוז בעיניכם ולו חיי פרפר,קל וחומר יציר אנוש? האם היום אין אנו חיים וערבים בקירבנו חרף הבעייתיות הנכרכת בנושא?לו כיבדנו את תרבותנו היהודית המקדשת את החי למשל, יהא זה סיני,אפריקני או אחר,או אז העולם היה מכבדנו ונושא עיניו אלינו כאומר היו לנו לאור.קדאפי מתנגד לציונות החילונית אך בל נשכח כי יהדות לוב כבת 2000 ויש הגורסים שרבי עקיבא יוצא לוב.קצה נפשי בפסודו יהודים שהספיקו לקרוא את ניטשה…בעולם בו ההיטלריזם מונצח קדאפי רצוי בריבוע !!!

 21. בלונדי

  עברו כבר כמעט עשרים שנה אבל הראיון של הרולד צ`אנר עם קדאפי הוא עדיין מרתק ונדיר.
  האיכות גרועה אבל זה שווה את המאמץ למי שרוצה לראות מראיין שנותן לקדאפי את ההזדמנות להסביר כמה מהעקרונות של ה"דיקטטורה" שלו.
  והרולד מקסים כמו תמיד…

  http://www.youtube.com/watch?v=iZQ2yp8BWc8&feature=player_embedded#

  הבעיה היחידה היא שקשה להשתכנע במסר כשאין גרפיקה חדשנית ונוצצת ופסקול מאיים במעברים בין הסצנות.

  התקשורת שעליה מדברת הכותבת פשוט בטוחה מדי שאנחנו צודקים. כל מי שמציע רעיונות אחרים הוא מטורף מסוכן/ליצן משוגע/תמים והזוי. ככה שאפילו אם היה מעניין אותם מה קדאפי חושב, הם היו שואלים את הכתב עם הקשרים במרתפים האפלים שבהם אנשים מנתחים ומנחשים ו"מדליפים" את מה שאמרו להם להדליף. כי האנשים שלנו הם שפויים ואפשר לסמוך עליהם שיגידו את האמת, כל האמת, ורק את האמת שמשרתת אותם. זה כמו שתמיד שואלים את העשירים איך לפתור את בעיית העוני…

 22. יאיר

  מה לעשות,גב` אפרת,האיש שוטה ולא מיין.
  אין צורך ל"הציג" אותו כ…..הוא כזה.
  את הביקורת שלך על המערב הקולוניאליסטי
  תבססי על טיעונים המושמעים ע`י אנשים קצת יותר ראויים.

 23. יואב

  הרי לפי מה שאת כתבת, מדובר בליצן שלא מבין כלום מהחיים שלא.

 24. ג`ולי מעמולה

  התקשורת העולמית עושה רצח אופי לא רק לקדאפי. גם אחמדינג`אד מקבל יחס דומה בתקשורת הגלובלית. כדאי להקשיב לדברים שלו. גם אחמדינג`אד לא מציע להשמיד את מדינת ישראל הוא מציע בחירה דמוקרטית של כל התושבים באזור, אם אנחנו בעד דמוקרטיה ממה אנחנו מפחדים.
  יש מקום לביקורת עניינית נגד האנשים האלה. דא עקא, שבתקשורת שלנו עושים משני האנשים האלה דחלילים ומעוותים אותם כדי לברוח מהדיון בהצעות שלהם להסדר אזורי.

 25. מיכאל

  הוא דיקטטור, מנהל שלטון חשוך בארצו, איש ששלח טרוריסט שהוריד מטוס על נוסעיו, בניו עוסקים בהימורים ובהתנהגות בזבזנית בכל העולם במלונות פאר , שלטונו מכניס עיתונאים לכלא, הוא הקים לו חיל אמזונות שהן כנראה אמירה פמניסטית.

  חלק מהדברים שהוא אומר יכולים להיות משכנעים לו רק ידענו שבארצו יש למושג זכויות אדם תוקף,כמה נשים יש לו?

  הוא אולי הטיפוס השובניסטי הפטראכלי שעליו מישהו רוצה ללמד אותנו איך לנהוג בנשים? ממה ההתלהבות?

  אולי מישהו יכול להסביר לי מה ההתלהבות מהדיקטטור הזה?

  אז נכון הוא פה ושם אומר דברים שניכרת בהם כנות, ואולי חוש הומור, זה בצד התנהגות ביזארית, עד הפלת המטוס הוא ניהל מרוץ חימוש מטורף, קנה נשק במילארדים, מישהו מסכן את ארצו?

  אני לא מבין את ההתלהבות מאדם כזה אפילו שאולי הזילזול בו סטריאוטיפי ולא יאה, בין זה ובין התלהבות מ"הוגה הדיעות" הזה יש גבול.

 26. דרור ק

  ללמוד דמוקרטיה מאחמדינז`אד זה בערך כמו ללמוד אנטומיה מג`ק המרטש. אני בטוח ש"עבודתו" של ג`ק המרטש הביאה אותו לכמה תובנות מעניינות באשר למבנה גוף האדם, אבל עדיין מומלץ לשמור מרחק מאדם כזה.

  באירן דווקא יש תרבות דמוקרטית. אפשר ללמוד הרבה מהתגובה של אזרחי אירן, בפרט הצעירים שבהם, לבחירות הבעייתיות ולמדיניות של המשטר האירני. התגובה של ממשלת אחמדינז`אד היא דיכוי קלאסי – מעצר של מתנגדים פוליטיים, עינויים קשים, איומים, סגירת עיתונים ועוד כהנה וכהנה.

  קדאפי הוא טיפוס יותר מתון, והוא גם אומר דברים מעניינים מדי פעם, אבל כמו שכבר אמרו כאן לפניי, מה שהוא דורש מאחרים הוא לא דורש מעצמו. מבחינתו הדמוקרטיה נעצרת בגבולות לוב. כולם צריכים להיות דמוקרטים וליברלים חוץ ממנו ומהמדינה שלו. זה קצת מזכיר שיחות על חופש דת עם דתיים קיצוניים. ודאי שהם תומכים בחופש דת, עד שזה מגיע לקהילה שלהם.

 27. ירדנה אלון
  למיכאל -,אינני סבורה שיש התלהבות מקדאפי,מה שיש זה הנוהג אצלינו,שאם מישהו לא נראה כמונו,לא מתלבש כמונו,לא הולך כמונו,לא אומר את אותם הרעיונות שאנחנו מאמינים בהם, מייד משתיקים את קולו,או עושים לו דמוניזציה ודה לגיטימציה, אני באופן אישי מאוד מעוניינת להקשיב דווקא לאלה שלא נראים כמוני, ולא מתלבשים כמוני,ולא הולכים כמוני, ולא מאמינים ולא מביעים את אותם רעיונות שאני מאמינה בהם, מעניין אותי להקשיב להם, מעניין לי לדון הן בייני לבין עצמי ברעיונות שלהם ולשאול את עצמי למה אני מתנגדת למה שהם אומרים ולא אחת אני גם מוצאת שיש ממש, ויש טעם , בחלק מהרעיונות שהם מביעים/
  זה שקדאפי הוא לא ז`אן דארק, ולא אמא תרזה,ולא אלברט שווייצר, עדיין לא פוסל על הסף כל רעיון שהוא מביע,ולא אומר שלא צריך להקשיב בתשומת לב למה שהוא אומר, גם אם הוא יריב רעיוני ואידאולוגי מן הראוי לדעת מה הוא חושב וגם לרדת לעומק המניע של מה שהוא אומר,להבין את האינטרס שמסתתר מאחורי האידאולוגיה,וזה דרך אגב כלל טוב גם כלפי אלה שנחשבים כביכול ל-"חברים לדרך אידאולוגית".
  אולם אצלינו רווח הנוהג שהוא קצת פסול בעיני, שאם מישהו לא נראה ולא נשמע,ולא חושב כמונו, ישר"מקרקסים לו את הצורה".ועושים הכל על מנת להשתיק אותו בדרך כלל בדרך של הלעגה והגחכה של האישיות שלו,או הפיכתו למפלצת אדם. לרוב עושים זאת שופרי התקשורת וטווסי התרבות, אבל כשאתה מכיר אותם פחות או יותר ולומד את מי הם משרתים אתה גם מבין מה המניע שלהם להיות ליצני החצר או מלחכי הפינכה של בעלי אינטרס כלכלי,פוליטי,תרבותי,ומאחר ובאופן אישי אינני רוצה ליפול קורבן לתעמולה כוזבת שלא משרתת את הרעיונות והאידאלים שאני מאמינה בהם,או למצוא את עצמי משרתת אינטרסים סמויים של אחרים, אני מעדיפה "לחפור" ברעיונות של אלה שאומרים לי שהם "שוטי הכפר"(לא משנה מאיזו עדה או מוצא או עמדה פוליטית)ולקבוע את עמדתי האישית בנושא.אז כך שזה לא נעשה מתוך התלהבות מהאישיות של קדאפי,או של אחרים שסומנו כ-"מפלצות אדם" או כ-"שוטי הכפר"זה נובע מהצורך להגיע למסקנות באופן אישי, אני סומכת על תבונתי האישית,אולי זה נשמע יהיר,אבל "זאת הכלה".
  אם להיות מעשיים, הנה לפני יום או יומיים שמעתי בחדשות שמצרים תובעת את מוזיאון הלובר על גניבת אוצרות,ולפני זמן לא רב שמעתי או קראתי אינני זוכרת הייכן, שגם הסינים תובעים מהמערב אוצרות שנשדדו מסין כשנפלה הקיסרות הסינית, אז אחרי ככלות הכל אולי יש ממש במה שקדאפי טוען?בלי קשר לאישיות שלו ובלי קשר לאם הוא לוחם זכויות אדם או דיקטאטור, הרעיון של דיון בהשבת נכסים שנשדדו מהמזרח על ידי הקולוניאליזם המערבי הוא רעיון שעומד בפני עצמו ללא קשר למי שטען אותו בצורה כל כך פומבית באו"ם,
 28. יאיר

  אינך נמצאת בפוקוס.
  את הרעיונות שמשמיע השוטה משמיעים גם רבים אחרים כך שלא מדובר בהמצאת הגלגל.
  אם זה המצב מדוע להתיחס לרעיונות המועלים ע`י רוצח דיקטטור צבוע ואכזר שדורס ורומס בממלכתו כל ערך ואדם המתנגד לו?
  עדיף להתיחס עיניינית לאותם רעיונות המועלים ע`י אנשים הגונים וחכמים וראויים יותר.
  לכן נכון שצריך לדעת מה חושבים אנשים שונים אבל חובה לא להתיחס לדברים שאנשים לא ראויים אומרים.
  הם לא פרטנרים ראויים לדיון וליבון סוגיות ורעיונות.

 29. ירדנה אלון

  ליאיר- מי קובע מה זה פוקוס?ומי בפוקוס ומי לא בפוקוס?מי הוא בר הסמכא?אתה?הוועד המנהל?המועצה לשיווק פרי הדר?אתה מחליט עבורי אם אני בפוקוס או לא בפוקוס?אולי אתה לא בפוקוס ולא מודע לעובדה שאתה לא בפוקוס ועושה השלכה? ומי קובע מה ראוי ומה לא ראוי ומה ומי הגון?כמדומני שהפוליטיקה הישראלית סיפקה לנו לא מעט פרסונות דוגמת קצב,ואולמרט,והירשנזון שנחשבו להגונים ולראויים עד שהתגלה כי יש להם קופת שרצים תלוייה להם מאחוריהם ולפתע הם הפכו מיקירי התקשורת שהמליכה אותם וקבעה כי הם ראויים והגונים למוקצים,(ראה הדוגמא של דן מרגלית שבמשך עשרות שנים נחשב לחברו הטוב ולמקורב של אולמרט, ותמך בו, ושיווק אותו ,והשתמש באמון העמוק שהציבור רחש לו כ-"הגמון תקשורתי" ולא נחה דעתו,מקלדתו ועטו ותכניותיו הטלביזיוניות עד שהכתיר אותו לראש ממשלה בישראל, והיום ,לאחר שנחשף מה שנחשף על אולמרט, ומרגלית לא ידע ולא ראה ולא שמע דבר  – על חשבון הדולרים של הרבינית הוא כן ידע וחשף מעניין הא?- הוא מראשי משמיציו למרות ואנא תן דעתך על כך שהאיש עדיין לא נשפט ,וטרם נקבע אם הוא אשם או זכאי)
  עכשיו אם הרעיון שקדאפי העלה איננו חדש,מה זה משנה אם הוא העלה אותו,או העלו אותו אנשים "ראויים והגונים" לשיטתך ולתפיסתך,אנחנו דנים ברעיון לא באישיות.
  למה אני משיבה לך?-מפני שדבריך מתקשרים אצלי לפחות,לשיח שמתקיים בחברה הישראלית,למשל בנושא התרבות והמשאבים המחולקים בין גופי תרבות ,מי קובע מה היא תרבות?מה "ראוי והגון" ועל כן צריך להיתמך בממון רב,ומה "לא ראוי" ועל כן מצוי מוקצה ונידח בשוליים ומניחים לו לגווע .ומה עושה את קובעי חלוקת המשאבים להגמונים "ראויים והגונים" והאם אלה שיש להם את הכוח והשליטה לקבוע חלוקת משאבים האם הם באים ברי לבב ובידיים נקיות מפני שטובת הציבור לנגד עיניהם או שמא טובת האינטרסים הכלכליים,פוליטיים, שלהם,וברגע שעומדים על המניעים ומתגלים האינטרסים (הציבור הרחב למשל לא מודע לפוליטקה ולמאבקי הכוח של מחנות שונים בשדה האמנות הישראלית,)וההגמון מתגלה כחרבון כמי שהוליך שולל ציבור שלם וכפה הר כגיגית את האינטרס האישי שלו ,אולם עד שהתגלה השקר ציבור שלם הלך אחריו והאמין בתום לב ש"זה מה שראוי והגון ונכון לטובת כולם"ואימץ לעצמו רעיונות,או זרמים תרבותיים,כלכליים,פוליטיים, שהתגלו לבסוף כהבל הבלים.
  כן אני יודעת, החיים הרבה יותר קלים כשיש מי שהוא "הריבון""ההגמון""בר הסמכא"לא צריך להתלבט ולהתחבט ולהתדיין ו"לחפור".יש תשובות נשלפות מן המוכן וכל מה שצריך לעשות זה to follow the instructions
  אני באופן אישי מעדיפה להתלבט,להתחבט,לדון,"לחפור" ולהגיע לתובנות ולמסקנות משלי,שאם במקרה הן גם בתאימות עם השיח ההגמוני מה טוב, ואם לא? עדיף לי להישאר לבד עם מחשבותי,מסקנותי,ותובנותי, מאשר לחוות את מפח הנפש של הגילוי של ההולכה שולל.
  אז כך שזה עניין של העדפה אישית ונקודת מבט, ולא עניין של פוקוס.

 30. אפרת

  מי הגון יותר בעיניך מקדאפי? ביל קלינטון? לא בעיניי!! כשרצח העם ברואנדה התרחש ביל קלינטון אמר חד וחלק "אנחנו לא מתעסקים", אין לנו אינטרס שם וכו`… אז הוא מחוק מבחינתי, זה שהוא מנגן יפה ונראה לא רע בתור נשיא, זה יפה. אבל הוא לא ראוי יותר מקדאפי.
  כשרצח העם ברואנדה היה בשיאו , מנהיגים מזורגגים באו"ם ישבו והתחילו להתדיין בשאלה "האם מדובר ברצח עם" בעוד הם דנים בזה רצח העם בשיאו וברדיו הממלכתי קוראים לשסות בהוטו…. אבל לא אנחנו עכשיו חייבים להחליט אם זה רצח עם או סתאם מלחמת אזרחים. לאחר שכבר יותר מדי דם נשפך, החליטו המנהיגים הנאורים לשלוח כוחות וטנקים לרואנדה רק שאיכשהו הם הגיעו לאוגנדה.
  האו"ם אחראי למה שקרה ברואנדה באותה מידה כמו ההוטו והטוטצי, הצרפתים והבלגים!! למה? תבין לבד.

 31. יאיר

  קלינטון רצח את ההוטו ברואנדה.זה ידוע. וקדאפי הרעיש שמים וארץ למען הנטבחים ושלח לשם את צבא השם שלו לעזור להם.

  לירדנה,ראי תשובתי לאפרת העוסקת,אם כי בעקיפין,בעניין הראויות. מאחר והמסקנה מדברייך היא שאין ראוי מוסכם על כולם אז כל אחד יעשה כראות עיניו. מאחר וכך כל כפיית דעה ועמדה הינה רודנית ודיקטטורית,גם אם לכאורה הושגה בדרך דמוקרטית.

  פוסט מודרמניזם בהתגלמותו ובטהרתו. הקצה השני שלו כמו בגלגל, הינו אנרכיה,בוקה ומבולקה,כאוס.

  מאחר ובין מדינות אין כוח מעליהן הרי שהכוח הקובע הינו הכוח החזק ביותר.

  בשם החלכאים והנדכאים באפריקה/אמל`ט,אסיה יכולים לדבר מי שדיהם לא מגואלות בגם בכלל, ובדם אזרחיהם בפרט.
  ייתכן מאד שעל פי קריטריון זה אין מי שראוי. לפחות בין הנשיאים והשליטים למיניהם. מלבד אולי אחמדינג`י וחניבעל מכנופיית אללה.

  חפשי לך את הרעיונות אצל אנשים הגונים וראויים יותר.

 32. ירדנה אלון
  ליאיר – אמנם בדיון המתנהל ביננו סטינו מן הנושא העיקרי ,אבל כשקראתי את תגובתך האחרונה לא יכולתי שלא לענות.אני מבינה ואולי אני טועה בהבנתי, שאתה בעד עולם של הרארכייה ,יש בעלי סמכות שקובעים ויש את הנתינים שלהם שחייבים לציית לבעלי הסמכות, מישהו חייב לנהל את העניינים אחרת נגלוש לעולם של כאוס שבו איש הישר בעיניו יעשה ואז אנא אנחנו באים?נראה לי,שאצלך העולם מחולק לשחור ולבן ללא גווני ביניים ותת גוונים,זה או סמכות והרארכיה,או כאוס מוחלט כלומר אנרכיה,ומייד אתה פוסק על פי תשובתי הקודמת כי אני "פוסט מודרניסטית" בהשקפת עולמ.
  ,אתה מזכיר לי את כל הצדקנים שסבורים שאם היום ישבת לך על החוף וגילגלת לעצמך איזה ג`וינט קטן לעיצוב המצב רוח,אין ספק כי מחר תתחיל להסניף הרואין,או קוקאין,או תבלע אקסטות ותהפוך לנרקומן הומלס רחמנא ליצלן, או אם שתית כוסית יין , הרי מחר בבוקר תקום ותהפוך לאלכוהוליסט המתגולל בקיאו ובסיאובו בבסמטאותיה החשוכים של העיר.כאילו לאנשים אין בקורת עצמית?אין בקרה?,הם חסרי שליטה עצמית ואין להם את היכולת לעשות דברים במידה ובאיזון,זה או ככה או ככה,או שיהיה סדר והרארכיה ומשמעת וכמובן יהיה מישהו שם למעלה שהוא יודע כל והוא יודע מה טוב ומה נכון ,או שהעולם או בני האדם שכנראה לשיטתך הם בורים חסרי דיעה וחסרי שליטה עצמית וחסרי איזון יהפכו את העולם למקום כאוטי וישר תהיה יד איש באחיו ואז אנא אנו באים?
  אז ככה, העולם בין אם נרצה או לא נרצה הוא כאוטי,ושולטים בו לא אחת אי הסדר,המקריות והארעיות, זה לא פוסט מודרניזם זה אקזיסטנציאליזם (זרם פילוסופי שיש שאימצו אותו כהשקפת עולם ואם ברצונך לדעת מעט יותר עליו או על דרכי החשיבה שלי קרא את אלבר קאמי) ולטעמי האישי זהו תענוג גדול לבוא ולסדר אותו,ולעצב אותו כך שיהיה נוח וטוב ונעים והרמוני לחיות בו.כמו שמסדרים בית.אני אחרי הכל גם עקרת בית,ואני אוהבת לסדר אותו,לנקות אותו,(ומדי פעם גם נקיון יסודי) כך שיהיה לי ולבני משפחתי קן קטן וחמים ונעים להיות בו,אז כך שמבחינתי העולם הגדול הוא גם בית וגם אותו צריך לסדר ולנקות כדי שיהיה טוב ונעים והרמוני לחיות בו.
   אולם העולם הגדול הוא לא רק בייתי שלי הוא גם בייתם של עוד מיליוני אנשים שיש להם את הטעם,הסגנון,והרצון משלהם לעצב אותו ולא תמיד זה עולה בקנה אחד.אז איך לומדים לחיות בעולם כזה?איך מעצבים עולם כזה?אם הבנתי את תגובתך נכון, אתה סבור שצריך להיות מישהו או מישהם שם למעלה שיקבעו איך צריך לעשות זאת ומה נכון ומה ראוי ומה יהיה בסלון ומה יושלך למחסן,או לפח האשפה, הבעיה מתחילה כשמה שהסמכות חושבת כזבל מישהו אחר סבור שזה אוצר יקר מפז,(כל הבית שלי עשוי מחפצים שאנשים השליכו לרחוב כי חשבו שזה זבל, ואני לקחתי אלי הבייתה ותיקנתי ושיפצתי וצבעתי והפכתי אותם לראויים,ולא סתם ראויים גם ליצירות אמנות מה תאמר על כך?שזה אנרכיה שזה פוסטמודרניזם?)
  ההגמוניה האשכנזית סבורה שהתרבות המזרחית היא זבל,המזרחיים יודעים שזה אוצר,מי קובע?ולמה קובע?
  ולעניין השיח המתנהל בדיון זה,האם אתה סבור שהמערב הקולוניאליסטי צריך להשיב למזרח את הנכסים והאוצרות שהוא שדד ממנו?אשמח לדעת מה דעתך,במקום להתעסק בי ובאישיות שלי ואם אני מפוקסת או לא מפוקסת,אנרכיסטית,או לא(אני לא)פוסט מודרניסטית וכל כיוצא באלה הגדרות, בא נדבר קצת על דברים יותר חשובים ממני, ונצא ממאבק הכוח המנטלי אינטלקטואלי שנכנסת אליו.
 33. איר

  לא כתבתי שאת פוסט מודרניסטית.
  כתבתי:"מאחר והמסקנה מדברייך היא שאין ראוי מוסכם על כולם אז כל אחד יעשה כראות עיניו. מאחר וכך כל כפיית דעה ועמדה הינה רודנית ודיקטטורית,גם אם לכאורה הושגה בדרך דמוקרטית.

  פוסט מודרמניזם בהתגלמותו ובטהרת"ו.
  מה שמוכיח על צורת קריאתך.

  לשאלתך-אם המדינות הקולוניאליסטיות גזלו,שדדו ועשקו את מדינות העולם השלישי אז שיחזירו.
  מאידך אני תוהה האם את יודעת ויכולה לציין 10 דברים שניגזלו/נשדדו מהם?
  מה היה/יש לשדוד מלוב,למשל?

 34. אפרת

  חן חן על הערותייך המדוייקות!!!

 35. ירדנה אלון

  ליאיר – אופס,מה זה?בוחן פתע?המורה נכנס לכיתה ואומר לתלמידים להוציא דף ועט ולהתחיל לענות על שאלות. מי נותן את הציון?אתה?אז לפני שאתה שם עצמך סמכות הוראתית,ומחלק ציונים של עבר או לא עבר לך תלמד היסטוריה,לא רק על ההיסטוריה של לוב,אלא היסטוריה כללית,ואז תדע אילו אוצרות תרבותיים שממלאים מוזאונים כמו הלובר(שמעת על הלובר?) נחמסו מכל עמי אזור אגן הים התיכון,והמזרח באופן כללי,כמו סין,כמו הודו,כמו עיראק,כמו מצרים,כמו ישראל,כמו מרוקו,יוון,כמו אפריקה,ולא רק אוצרות תרבותיים,אלא גם אוצרות טבע כמו נפט,כמו זהב,יהלומים,ועוד ועוד ועוד,ואם לא ידעת את כל זה עד כה,לך תלמד ,ואחרי שתלמד ותדע,אז אולי תהייה לך סמכות כלשהי לבחון אנשים אחרים ולחלק להם ציונים.
  ובאשר לשאלתך הנשאלת בטון מתיהר מה יש לשדוד מהלובים, תתעניין קצת בהיסטוריה של יהדות לוב למשל, כי כשאתה שואל מה כבר יש לשדוד מהלובים אתה בנשימה אחת מבטל גם את יהדות לוב ואת תרבותה מפני שזה לא ניתן לניתוק יהודים הייכן שהם חיו באזור אגן הים התיכון ובמזרח באופן כללי ובאפריקה באופן כללי,היו חלק מההווייה התרבותית של אותו מקום,
  לפני מספר ימים הופיע כאן באתר העוקץ בפינה של "מצאנו בתקשורת" לינק לרשימה שהופיעה ב"הארץ" על ספרה של רות קמחי שיצא לא מכבר "ציונות בצל הפירמידות" מצאתי גם רשימה בשם "הלבנטינים" בבטאון הקיבוצים "הדףהירוק"שם מראיינת שרה אוסצקי לזר את הסופרת, והנה קטעים מן הראיון ואחר כך אני אסביר לך למה הבאתי את הקטעים האלה ואעשה את הקישורים המתבקשים

  מקומם ופעילותם של יהודי המזרח התיכון וארצות האסלאם נדחקו לשוליים בהיסטוריוגרפיה של התנועה הציונית, כמו גם בתולדות התנועה הקיבוצית. קמחי מתמודדת בספרה היטב עם השוליות הזאת, ומעבירה אותה לקדמת הבמה. היא מתארת קהילה
  תוססת, פלורליסטית ומשכילה, שנוצרו בה כל הזרמים הפוליטיים היהודיים הידועים על המגוון ועל השוני ביניהם, ועם הבעייתיות במערכת יחסיהם עם מרכזי התנועות בארץ ובאירופה, עם הקהילה היהודית במצרים ובינם לבין עצמם.
  מרבית חברי הקהילה במצרים היו בעלי מעמד סוציו-אקונומי גבוה מזה של חברת הרוב המצרית. זו הייתה קהילה בורגנית ובעלת זיקה אירופית, מורכבת מאנשים בעלי רקע תרבותי ועדתי מגוון. הציונות והקשר לארץ ישראל היו שונים מאלה שבאירופה. ממצרים אפשר היה לנסוע לארץ ברכבת, מה שלכאורה הקל על הקשרים עם הארץ, ורבים אכן נהגו לבקר ולסייר בה והכירוה מקרוב. אך לעומת זאת, הייתה גם "הקלות הבלתי נסבלת של החזרה", כהגדרת קמחי: הקירבה הגיאוגרפית עבדה בסופו של דבר לרעה. הבאים ממצרים נחשפו מהר מאד לשוני ולקשיים. הרי לא היה מצב קיומי שדחף אותם לארץ, לא היו פוגרומים כמו במזרח אירופה, ולא הייתה גם מצוקה כלכלית – הם חיו במצרים ברמה גבוהה בהרבה מאשר בארץ, ולכן, כשהיה קשה – אפשר היה פשוט לקחת רכבת ולחזור.
  את מתייחסת בספר לפער התרבותי הזה, להתנשאות מצד השליחים וההנהגה כלפי היהודים המקומיים, שלא התאימו לסטריאוטיפים שהיו להם על אנשי המזרח ותרבותם.
  "אני מכנה זאת `אוריינטליזם נבוך`. הממסד הציוני ושליחיו הופתעו למצוא במצרים קהילה יהודית משכילה, בעלת חינוך אירופי שבעצמה התנשאה, הן מעל חברת הרוב המצרית והן מעל היהודים האשכנזים, ה`אוסט יודן`, שלהם שהתיישבו במצרים (דוגמת משפחת אביה של קמחי). הבאים מן הארץ ציפו למצוא קהילה מזרחית `טיפוסית` הסובלת מניוון, ממצוקה, מפרימיטיביות ומחוסר תרבות, וסבלו מדיסוננס קוגניטיבי במפגשם עם היהודים המצרים המשכילים דוברי הצרפתית ובעלי הגינונים האירופיים. בשל הקושי הזה הם בחרו להפנות את חצי ביקורתם אל אורח חייהם הבורגני, ותקפו את רמת החיים הגבוהה והריקנית כביכול".
  איך הם הגיבו?
  `זוהי יהדות שטחית רודפת בצע`, אמרו, `התרבות האירופית שלהם מבוססת על חיקוי שטחי ואיננה אמיתית`. וכאשר ראו בתי ספר יהודיים, שבהם לימדו חמש שפות ורמת החינוך בהם הייתה גבוהה במיוחד, אמרו בבוז כי העובדה שמלעיטים את הילדים בבת אחת בהרבה שפות מעידה על `חינוך לבנטיני זול`".
  בשיח הציוני הייתה למונח `לבנטיני` קונוטציה שלילית, (אפשר לומר כי מבחינה זו המצב לא השתנה עד היום). אלא שקמחי טוענת, ובצדק, כי מאפייניה המיוחדים של הלבנטיניות, כמו רב-תרבותיות, פלורליזם דתי ועדתי, יכולת גישור ופישור, סובלנות ופתיחות – מגלים את פניה החיוביים והמרתקים. הסופרת ז`קלין כהנוב, ילידת מצרים אף היא, כתבה כי הלבנטיני הוא מוצר מוצלח של הכלאה בין שתי תרבויות או יותר.
  הקטע שהבאתי נפתח במה שטענו כאן לא אחת אני ואחרים בכל הנושא לא רק של הפעילות הציונית של יהדות המזרח התיכון והאיסלאם,אלא באופן כללי כל ההיסטוריה והתרבות והחיים של יהדות ארצות אגן הים התיכון וארצות האיסלאם,ואנחנו טענו זאת עם כל הכבוד למחברת הספר שנים רבות לפני שנכתב הספר וטוב שהוא נכתב,ובדיוק אותה תמונת מציאות שמציירת מחברת הספר רות שחר על יהדות מצריים ניתן לומר על רבות מהקהילות היהודיות שחיו לחופיו של אגן הים התיכון וכמובן שלוב נכללת בינהם,לוב שלפני קדאפי ואם לא אכפת לך קדאפי הוא פסיק בתוך ההיסטוריה והציויליזציה האנושית באופן כללי,וכפי שלמצרים יש מה לקחת ולשדוד תרבותית ולמלא מוזיאונים ארופאיים באוצרות האלה, כך גם עם לוב וכך גם עם כל מדינות האגן.ומאחר ושלא כמו במזרח אירופה וצר לי שאני נאלצת כאן להיות לעומתנית היהודים לקחו חלק מאוד מאוד אקטיבי במארג הכלכלי,חברתי,פוליטי,תרבותי של הארצות האלה,אז הזלזול בלוב,שלשיטתך היא כל כך עלובה שאין מה לקחת ממנה(דרך אגב יש מלבד אוצרות תרבותיים גם נפט וגז)זה גם זלזול בקהילה יהודית עשירה בנכסי תרבות ובמורשת תרבותית,אבל גם מחברת הספר טוענת בדיוק מה שאני ורבים מן המזרחים החדשים טוענים על היחס הבוטה,היהיר המתנשא והגזעני ועל הראייה הצרה והמתנשאת שמשום מה אתה מתעקש לאחוז בה,הנה מה שנכתב על כך ברשימה בהארץ "תקועים על הנילוס"
  ראייה צרה ולא מורכבת של השליחים בנוגע לעולמם של החניכים. הם התעלמו לחלוטין מהמאפיינים התרבותיים והחברתיים הייחודיים של הצעירים במצרים: התרבות העירונית, חשיבות ההשכלה, המחויבות למשפחה, האינדיווידואליזם ורתיעה מעבודה גופנית. השליחים, שהיו חברי קיבוץ, הציגו לפניהם ציונות חד-צדדית, חלוצית-חקלאית, "שהתעלמה משאיפות מרבית הנוער ללימודים אקדמיים ולחיים בעיר כפרטים ולא כחברים במסגרת קולקטיבית". המחברת טוענת, כי לו היתה מוצגת לפניהם אפשרות של הגשמה עירונית לא חקלאית, היא היתה "גורפת לשורות הציונות שכבה רחבה של צעירים משכילים שמבחינת כישוריהם והשכלתם היו פוטנציאל מצוין להשתלבות בארץ בתעשייה, בבנקאות ובמקצועות חופשיים.".
  אני בהחלט יכולה להבין שמי שבא מנקודת מבט של הגמון ושל נישא ומורם קשה לו להחליף מבט ולהיות לפתע שווה בין שווים מי שהרגילו אותו לחשוב שהוא טוב מאחרים ויודע יותר ותרבותי יותר קשה לו, וגם אם יביאו בפניו מובאות וגם אם יתנו לו לקרוא ספריות שלמות ותיעודים ארכיוניים, ההאחזות בתחושת בר הסמכא וההגמון קשה להרפות ממנה ופתאום להיות שווה בין שווים, אני מבינה את זה אבל לא מקבלת את זה.ועניתי לך, לא כי איכפת לי באמת איזה ציון אני אקבל בבוחן פתע שלך,אני עונה לך כי אני יודעת שאם העורכים יעלו את התגובה שלי הרי שרבים אחרים יקראו אותה כאלה שלמדו אולי להרפות מהאחיזה של תחושת ההגמוניה ומוכנים להיפתח לזויות מבט אחרות.

 36. יאיר

  לאן שהצלחת לדחוף ולטלטל את הפוסט!!!!!!!!!!!!!!והתגובות!!!!!!!!!!!!!!
  המעניין הוא שאינך מכירה אותי אבל תובנות בקשר אלי יש לך עד הודעה חדשה.
  ובוחן פתע?
  מורה מתנשא חסר הידע ועוד הגדרות ו"עובדות".
  גב` נכבדה,את ואחרים וכותבת הפוסט וכולם בעקבות קדאפי טענו שהמערב הקולוניאליסטי שדדו מעמי אסיה-אפריקה-אמל`ט אוצרות בשווי ביליוני דולרים ושאם אך יחזירו אותם להם תיפסק ההגירה מארצותיהם לארצות המערב.
  מאחר ואני משתדל להיות מעט קונקרטי ביקשתי שתציני אילו אוצרות/רכוש נשדד.
  נראה לי בסיסי וסביר לחלוטין שמי שטוען טענה מסוג זה יביא גם פירוט וגם הוכחות.
  מילא הוכחות,אבל פירוט?גם זה לא?

  המעניין הוא שאיך שלא מציגים נושא כלשהו תוך זמן קצר מגיעה ההתיחסות העדתית וכל הנילווה אליה.

  עדיין לא הבנתי מה לקחו המעצמות הקולוניאליסטיות מלוב מעבר לנפט וגז ובוודאי שלא הבנתי מה הם לקחו מיהודי לוב מלבד את תרבותם. כולמר,גם ישראל האשכנזית הינה אימפריה קולוניאליסטית. עכשיו תכמתי את התרבות שנשדדה כדי שהמדינה האשכנזית תשיב ליהודי לוב את ערכם של האוצרות התרבותיים שנשדדו.

  יש טענות שאוצרות הטבע שייכים לכל באי עולם ללא קשר היכן הם מצויים בפועל. מכאן שהנפט והגז ושאר אוצרות ומשאבי טבע צריכים-אמורים להתחלק בין כל עמי העולם(להבדיל מרכוש ונכסים שהם פרי רוחו ועמלו של האדם). לוב,ושאר מדינות מפיקות הנפט,עושקות את העולם,כולל אחיותיהן לסבל ולמצוקה באפריקה ושאר העולם,בהעלותן את מחירי הנפט והגז. נפט וגז השייכים לכולם.
  מילא,שודדים את המערב הקולוניאליסטי,אבל האם לוב מתחשבת בשכנותיה הדלפוניות ונותנת להן הנחה על מחיר הנפט שלה?
  באותו הגיון ניתן לומר שהשוד ששודדת לוב את המערב הינו בחלקו החזר שהיא לוקחת לעצנה על חשבון מה שנשדד ממנה.
  אבל למה היא מתחלקת עם אחיותיה השדודות?האין חלק מהכספים שהיא שודדת(מעין אפליה מתקנת)מגיעים גם לאחיותיה העשוקות?

  בוחן או לא,פתע או לא,טיעונים צריכים להיות מגובים בפירוט ובמיסמוך.

  ותפסיקי לגרור כל דבר לנישה של יחסי עדות ובמיוחד מזרחים-אשכנזים.
  יש גם חיים אחרי ומעבר לזה.
  בעולם הגדול שאת כל כך דואגת לו יש כמה דברים הרבה יותר חשובים.

 37. ירדנה אלון

  אז יש טענות שאוצרות הטבע שייכות לכל העולם,ויש טענות שאומרות ההפך, יש טענות שמוצא האדם מן הקוף ויש טענות שטוענות ההפך מזה,העולם מלא בטענות ובטוענים.
  ובקשר ל-"
  ותפסיקי לגרור כל דבר לנישה של יחסי עדות ובמיוחד מזרחים-אשכנזים.
  לא רוצה להפסיק,
  להביא את ההורים?

 38. יאיר

  לא רוצה לא צריך.
  שיבושם לך.
  ולא,אין צורך להבא את ההורים,זה כבר לא יעזור.

  נעמת לי מאד.

  יאיר