יש נובל ויש נובל

יוסי דהאן

בעוד שמעון פרס ובנימין נתניהו חנוקים מדמעות לנוכח זכייתה של פרופ' עדה יונת בפרס נובל לכימיה, באוניברסיטת הארורד נערך הטקס החגיגי השנתי המרגש לחלוקת פרסי הנובל IG – פרסים המאדירים מחקר "שאי אפשר וגם לא רצוי לחזור עליו". הפרס מוענק למדענים שתוצאות מחקריהם גורמים לאנשים לצחוק ולאחר מכן לחשוב.

בקטגוריית רפואה וטרינרית זכו השנה קתרין דאגלס ופיטר רולינסון מאוניברסיטת ניו קאסל על מחקרם פורץ הדרכים שמצא שהענקת שמות כגון דייזי לפרות גורם להגברת תנובת החלב שלהן.

פרם ה IG לשלום הוענק לסטיפן בולינגר מאוניברסיטת ברן משוויץ שניסה לענות על השאלה האם עדיף שינפצו על ראשך בקבוק בירה מלא או ריק? בוליננגר הגיע למסקנה ששני סוגי הבקבוקים יכולים לגרום נזק לראשו של אדם.

הפרס לבריאות הציבור הוענק להלנה בודנר מאילינוי שרשמה פטנט על חזייה שיכולה להפוך לזוג מסיכות גז במקרה חירום.

הפרס בספרות הוענק לכוח המשטרה באירלנד על כתיבה של 50 דו"חות שונים לעבריין הנהיגה הגרוע ביותר במדינה, מר פראו ג'זדי, שפרוש שמו בפולנית הוא "רישיון נהיגה". בחקירה נוספת הסתבר שהשוטרים טעו בכתיבת פרטי המסמכים של מר ג'דזי.

הפרס בכלכלה ניתן לארבעה בנקים באיסלנד "על כך שהצליחו להוכיח שאפשר להפוך בנקים זעירים לבנקים ענקיים ולהיפך, ובנוסף לכך הוכיחו שגם כלכלתה של מדינה שלימה יכולה לעבור תהליך זהה".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  תודה יוסי על להפוגה קומית נהדרת!

  מוסד דומה בארץ היה מעניק, מן הסתם, את פרס הכימיה למפעל ההתנחלויות, שכפי שהגדיר זאת אדם שנון במיוחד הינו היסוד היחיד אשר בדומה למים, מתרחבת בזמן הקפאה…

 2. מירו

  זו מסיבה סגורה של כאלה שזכו לתנאי הצלחה.

  הארץ תוציא עוד כמה עשירים(ואו לבנין) שיזכו בפרסי נובל שמעידה לא על בריאות החברה אלא על נשימותיה האחרונות.

  כמו לבלב על טריפ, ישראל מייצרת המצאות ופרסי נובל שבסוף מביאים לקריסה מערכתית בשל אובר-תפקודיות שנובעת מחוסר צדק חברתי.

 3. איש

  זה לא סתם פרס נובל IG, אלא זה באנגלית פרס ignoble, משחק מילים על המילה שפירושה (בצרפתית, אנגלית ועוד שפות) – מביש, נחות, בזיוני… והמכילה גם את שם הפרס nobel (כמעט – לפחות זה נשמע דומה)

  כפי שאומרים – שם טוב משמן טוב!

 4. ירושלמי ממז"א

  כיצד יכלו השופטים להתעלם מהמצאות כמו מלחמה שאינה מעלה מנדטים אבל מאפשרת טיסה ישירה להאג, של הממציא המחונן והמוכשר א. ברק?
  אין ספק, שרק אנטישמיות ושנאת ישראל שאין כדוגמתן יכולות לעוור את העיניים מלראות את הגאונות הזאת גם כשהיא ניצבת מולן בתלבושת של נערת אמצע בפלייבוי.
  או המצאתו של העילוי והחכם בחכמי יבנה, מ. שטרית: מאגר ביומטרי לכלל האוכלוסיה (שמור ודיסקרטי, כמובן). כאן, כנראה שזה עניין של יחסי ציבור ופוליטיקה, ואפשר ששופטי האיגנובל עשו חשבון לועדת הפרס הרשמי, שהעניקה אותו לקשקשנית שלא מבינה שום דבר במאגר הביומטרי וחשיבותו: http://2jk.org/praxis/?p=2394. תוקם ועדת חקירה בינלאומית לבדיקת השערוריה ויפה שעה אחת קודם!

 5. נועם

  לפני שנים מספר הצעתי מועמד ישראלי לאיג-נובל, בגלל הפטריוטיות. כתבתי באריכות לוועדת הפרס (כל אחד יכול להציע מועמד) ופירטתי את הצעתי תוך הסתמכות על מקורות והסבר ההקשר ההסטורי: איג-נובל לשלום, או לפסיכיאטריה – לתחום בעל הסיכויים הגבוהים מהשניים – לראש הממשלה המנוח מנחם בגין. הישגו: הגילוי שכל מלחמה מרפאה את הטראומה שגרמה זאת שלפניה. כזכור כך הכריז אחרי "מבצע שלום הגליל" בהנהגתו, מלחמה שלאבחנתו ריפאה את העם מהטראומה של מלחמת יום הכיפורים. והמחזור לא נגמר שם.
  לצערי לא זכה בגין. אולי כי השופטים לא צחקו מספיק ברגע הראשון כששמעו את ההצעה, ולא נתפשו להרהורים מייד אחר כך. חבל – לדעתי מגיע לו.

 6. יואל קורנבלום

  את הפרס לכימיה הייתי נותן דווקא לכלכלנים בכל העולם על יכולתם המופלאה להוכיח שאלכימיה זה מדע.

  את הפרס לפסיקה הייתי נותן דווקא לכמה מבעלי טור ב"מעריב" ו"הארץ" על מחקרם באופטיקה ויכולתם המופלאה להראות שגם אם אם יש להם ראיה טובה הם מפגינים עיוורון מוחלט בקשר למטרותם האמיתיות של הדיקטטורים הערביים.

  את הפרס לשלום הייתי נותן לכל אילו שעדיין לא התפכחו מהסכמי אוסלו ובכלל הסכמים עם הערבים ועל יכולתם המופלאה בדרכם המיוחדת לומר שלום לשלום.

 7. איזי גור

  ברצוני למחות מעל במה מכובדת זו על קיפוח משווע שקופחתי.
  הגשתי למוסד… טפו (איך קוראים לו ??) עבודת מחקר שנמשכה כמעט שמונים שנה.
  בעבודהזו הצלחתי להוכיח שקיימת סכנה מוחשית כי שערו השחור של בן עשרים שמצליח לחיות שמונים שנה – ילבין.
  הם לא התייחסו לעבודה זו בכלל.-בושה וחרפה.

 8. חיים וינטראוב

  מדינה בה מקצים תקציבים ומשאבים, מוקירים יוקרה ונותנים חשיבות חברתית-כלכלית רק למקצועות טכנולוגיים-הנדסיים תהפוך לחברה אוכלת יושביה.
  מדינה בה מזניחים את הפקולטות למדעי הרוח והחברה, בה מזניחים את לימודי הספרות, ההבעה, ושבה מקדשים את הריאליטי ואת הסלבס על חשבון התיאטרון, ההגות, הפילוסופיה תהפוך לחברה ערלת לב, מלאכותית, דיספונקציונאלית ובלתי מלוכדת.
  בעצם…כבר הפכנו.

 9. אייל

  אם הן לא סיבה מספיק טובה לסגור את החוג למדעי החברה אז אני לא יודע מה .

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  נדמה לי שנפלה טעות בדיווח … הוכח שבקבוק רק מסוכן יותר מבקבוק מלא

  השתתפתי בניסוי ועד עכשיו יש לי כאב ראש …. הכל בשביל המדע

 11. מירו

  אולי לא הבנת את כוונתי.
  מדינה שמייצרת כמות כזו של המצאות ופרסי נובל ביחס ישיר לפערים החברתיים שבה, זו חברה לא יציבה ולא בריאה. אין פה חלוקה של ההון ושל ההצלחות.אני בטוח שעניי הארץ (רובם מזרחים וערבים) לא שמחו על הפרס נובל כמו האליטה (רובה אשכנזית ובייצוג התקשורת מעריצת הלובן הפסואו אירופאי).

  ההצלחות האלה ושל ההיטק הן הצלחות של 3 אחוז מהאוכלוסיה בארץ אני בטוח שפרופ יונת קרובה איכשהו משפחתית דרך חברים למייסד מיראביליסי בלי אפילו לבדוק.

  לכן אל לנו להתרשם מנפיחות הנובל שכן הן לא מייצגות מדינה יציבה אלא דומות לספינה שמשתמשת במנוע החירום שלה והוא לקראת סופו.

 12. מסעוד מי-טללים

  איזה יופי! לפחות תהיה לנו מנוחה מהגזען לשנה תמימה. הכתיבה שלו על המזרחים בבית שמש לא תסולח.בנוסף, מדובר באחד הסופרים המשעממים והמשמימים ביותר.

 13. בנג`ו

  בהיותה ילדה התיתמה מאביה והיא ומשפחתה חיו חיים לא קלים,בהמעטה.
  על מה אתה מדבר?
  איך זה מסתדר עם קביעתך ש"זו מסיבה סגורה של כאלה שזכו לתנאי הצלחה"?
  אפילו הכלב של פבלוב ידע מתי מדובר בעצם מפלסטיק שלמענה לא מריירים.
  אולי לא מתאים לך הצלחתה למרות…….כי זה מאשש את הטיעון ש"הרוצה יכול ומצליח"?
  ואיך קשרי חברים הם גם קשרי משפחה? ומה לא תקין בקשר משפחתי או חברי עם אנשי הייטק מצליחים כמו בעלי מירביליס?
  והאם במדינות וחברות אחרות אחוז גדול יותר עוסק ומצליח במדע והייטק? אולי בלוב? או אפגניסטן?
  לקורא מהצד תלונותיך מצטיירות כעמוסות לעייפה בקינאה.
  חג שמח והרבה הצלחות בשנה שמתחילה.

 14. סמולן

  מדהימה אותי צרות העין של האתר ברגעים האלו. יכול להיות שישראל היא פרובינציה מטומטמת שעדיין לא הבינה שהדבר הכי ראוי לעשות עם פרס נובל הוא ללעוג לפורמט שלו, כמו שעושים במטרופולין הנערצת כאן (לא צחוק: העוקץ עוסק במידה רבה בייצוג של ידע מהמטרופולין).

  עדיין, הילידה המטומטמת מצאה איזה קונץ אוילי לתאר את מבנה הריבוזום, ושווה להיות נחמדים אליה: הרי הניחשול שלה, מן הסתם, הוא תולדה של המבנה האימפריאלי. מישהו ניחשל את הישראלים. מישהו הוביל אותם לפרובינציאליות הפאתטית שלהם, שבה הנשיא וראש הממשלה אשכרה – לא יאומן – מתקשרים לזוכה בפרס. רואים שאין לישראלים הרבה פרסים כאלו.

  למטומטם שכתב על עדה יונת ועל הרקע האליטיסטי שלה, מצ"ב קטע מתוך ויקיפדיה אודותיה: קוים לדמות הרוע.

  "עדה יונת נולדה בשנת 1939 בשכונת גאולה בירושלים, למשפחה דלת אמצעים. הוריה עלו בשנת 1933 מפולין, ואביה הרב ניהל יחד עם אמה חנות מכולת בשכונה. יונת למדה בבית הספר היסודי בשכונת בית הכרם.‏‏[1] היא התייתמה מאביה בגיל 11, ובשנת 1953, עברה עם אמהּ ואחותה לתל אביב, שם השלימה את לימודיה התיכוניים ב"תיכון חדש", תוך שנדרשה לעבוד כדי לסייע למשפחתה. היא קיבלה פטור משכר לימוד, ובתמורה נתנה שיעורים פרטיים במתמטיקה לעולים חדשים."

  מקור הקטע בויקיפדיה הוא במאמר של ג`רוזלם פוסט, כלומר במערכת האידיאולוגית של הימין : http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1204546432149&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

 15. מירו

  חשוב לי לציין שאין לי משהו נגד הפרופ החביבה וכולי אמונה שעבדה קשה כמו כל מי שמאמינים בו ,נותנים לו הזדמנות והסללה מחוייכת לתואר שני ושלישי במקום לנגרות.

  בהחלט יש לי משהו נגד הפוליטיזציה של פרס הנובל והשימוש הפתאטי שהתקשורת עושה בזה כי המשאבים החברתיים והערכיים במדינה כה דלים כך שיש צורך בסמים כאלו (היי-טק ופרסי נובל) על מנת להחזיק את הזיקפה הלאומית ולהראות שהנה הרעיון הציוני עוד עוד נושם עצמונית.
  ועוד לאייל, ממש לא משנה לי מה המוצא שלה (הרי נדבר היום על תודעה מזרחית או אחרת), למרות שמכון וייצמן הוא מכוון אשכנזיות בצורה קיצונית יותר אפילו מהאוניברסיטה העברית באורושלים.

 16. מסעוד מי-טללים

  עדה יונת היא מדענית דגולה ובעלת אישיות צנועה וכובשת.עם זאת, (ופרופ` יונת אינה אשמה בכך כמובן), ביה`ס התיכון שליד האוניברסיטה, הוא עד היום ביה`ס הגזעני והמגעיל ביותר בארץ. יש שם כתה נפרדת למזרחים מהשכונות. היחס אליהם הוא מחפיר ממש. על כך תוכל לקרוא בראיונות עם הבמאי חיים בוזגלו שלמד שם. אין שום ספק שכשיונת התקבלה לשם לא התקבלו לשם מזרחים.
  מה שנאמר על ביה`ס בי-ם, כוחו יפה גם לתיכון חדש בת`א. אדרבא, סמולן שכמוך, תרים טלפון לפרופ` יונת ותשאל אותה אם בעת לימודיה בבית הספר היוקרתי הזה ,היו שם תלמידים מזרחים.רוצה לומר, מע` החינוך היא גזענית בעליל. מיטב המורים ומרבית הכספים והציוד הנדרש מופנים לבתי-ספר אשכנזיים.
  אין כאן שום צרות עין, ומי שאינו שמח בזכייתה של עדה יונת, הוא באמת מטומטם .
  הדברים שונים כמובן לחלוטין, כשמדובר בגזען ש"גיבורו "מישל סומו , נגוע בכל הסטריאוטיפים המוצמדים תדיר למזרחים.
  אינך יודע לקרוא בין השורות

 17. שור

  ברכות לפרופ` עדה יונת ולמכון וייצמן.

  לצערי מירו די צודק, כי פערי החינוך בישראל הם עצומים וידוע שחברה נמדדת לפי החוליה החלשה, לא החזקה.
  האינטרס הציבורי הוא אמנם עידוד המצויינות אולם לצד הקטנת הפער בחינוך וחיזוק החלשים.

  חינוך והשלכה מגיל אפס ועד גיל 120 צריך להיות המוטו של ישראל.

  שור

 18. אבני

  כיצד לדעתך הכ(ק)לכ(ק)לנית ניתן גם לממן חינוך והשכלה עד 120 לכולם וגם לקיים את ההתנחבלויות?
  לזכותך יאמר שאתה פשוט כנראה לא מצליח להבחין ולהבין את הסתירה הדיסוננסית הצורמת והמטלטלת בדבריך ה"נחמדים".
  מ-1977 ישראל בהידרדרות, לבד משתי עצירות לרגע.
  20 השנים הטובות(אחרי 40 שנים מוצלחות(1909-1949)הוחלפו ע`י שלטון מזויע המצליל ומטביע כל הישג במדמנת הכיבוש והרחקת העולם מאיתנו.
  אלוהים יעזור.כמו בשואה.

 19. שומרוני

  תבוזו, תלעגו,תכפישו תרמסו, מה שתרצו,דבר אחד לא תצליחו לעשות,לא תצליחו לייצר אלטרנטיבה חיובית,עשייתית,יוצרת ובונה,חיובית במסריה ובערכיה. אין שני עולמות.
  או שפועלים בתוך העולם או שיושבים על הגדר מבקרים ומקטרים ומחכים שהאחרים יפנו לכם מקום.

 20. מירו

  אכן יש קשר הדוק בין התנחלויות לאי השקעה בחינוך וגם נסביר שלהתנחלויות הגדולות ביהודה ושומרון נשלחו זוגות צעירים מזרחים ורוסים ללא יכולת כלכלית לבנה ופריווילגית "ושמאלנית".

  אך עדיין גם בניתוח תקציבי קר עדיין יש חלמאות והשקעה מועדפת במוסדות אשכנזיים :ישיבות אשכנזיות חילוניות כמו אוניברסיטאות, חילות המודיעין, מילגות לד"ר וכו.

  אלוהים יעזור.כמו בשואה? אמרת!
  אפשר גם לברך על פרוייקט "כמה הכיבוש עולה" לנו,
  כאשר המאבק החל לדבר על כסף (שהוא הבסיס לכל דיכוי) זהו אולי תחילת הסוף.

 21. אבני

  כמובן שאינני מקבל את דבריך הנוספים. הם לטעמי באים ממקום "חולה". מאפיין ומסמל אותם משפטך הבא:" נשלחו זוגות צעירים מזרחים ורוסים ללא יכולת כלכלית לבנה ופריווילגית "ושמאלנית".

  "נשלחו"!!!!!!!!מה,הם בהמות,מיטען שנשלח מבית חרושת לסיטונאי? לא מדובר על תחילת שנות ה-50 במאה הקודמת.

  תתבגר.

 22. שור

  הקשר בין התנחלויות להשקעה בחינוך, הוא כמו הקשר בין הקמת בי"ח באשדוד לחינוך, או בין הקצת מחלף בלב תל אביב לחינוך,או העלאת קצבאות זקנה לחינוך וכן הלאה.

  מדובר בסיסמא שיטחית ותו לא. בדיוק להיפך אבני – פירוק גוש קטיף וגירוש אלפי התושבים הביאו להוצאות של מעל 10 מיליארד שק`, למלחמה קשה ויקרה והכול על חשבון תקציבי רווחה וחינוך.
  כעת תנסה לחשב כמה תעלה החלטה דמגוגית על פירוק כל ההתנחלויות וגירוש מאות אלפי תושבים חס ושלום מבתיהם…..

  שור

 23. מירו

  אוקיי לא נשלחו אלא היוו קהל יעד בעידוד למגורים "בהנחלויות" לא בשל מזרחיותם (המזרחיות כבר עשתה את שלה בתחילת שנות החמישים, על הוריהם, כמו שציינת) אלא בשל היותם דור שני לדיכוי הכלכלי וההחלשה ואז הם היוו כר נוח ל"אידיאולוגיות של התיישבות".
  עבודה בעיניים.

 24. דוקטורנטית בווייצמן

  אתי במחלקה במכון וייצמן יש סטודנטיות וסטודנטים מרוקאיות וטוניסאיות, תימניות ובוכריות, פלסטינים (מבפנים ומבחוץ) ועירקים. מאשדוד ומאשקלון, מרמלה ומקריית מלאכי, מיד אליהו ומנווה שרת. וזה רק במעגל הקטן שלי. אני לא מכירה את כל המכון.
  נוכחותם של המזרחים, הערבים ויוצאי הפריפריה במכון וייצמן היא מעל לרמת הקוריוז או עלה התאנה, אבל עם זאת נכון ששיעורם באוכלוסיית המכון נמוך מזה שבכלל אוכלוסיית ישראל. אלא שהגורם לכך אינו מדיניות הקבלה של המכון. למכון וייצמן נכנסים, לכל המוקדם, ללימודי התאר השני. בלי השכלה רלוונטית ברמת תאר ראשון, ממילא לא תעמוד בפני ועדת הקבלה של המכון, ולא תהיה לה ההזדמנות לדחות אותך מטעמים גזעניים. את הביקורת יש להפנות למתווי המדיניות בשלבים המוקדמים יותר במערכת החינוך.
  מקבלי ההחלטות במכון וייצמן הם לא רדיקלים בעלי חשיבה חברתית מתקדמת. בגדול הם מדענים בוקים וקצת נאיבים חברתית, לטוב ולרע. הם מסתכלים על גיליון ציונים ושואלים בראיון הקבלה שאלות מדעיות, לא אישיות. הם לא רואים צבע עור (לא שהוא מהווה אינדיקציה אמינה) או שם משפחה (שגם הוא יכול להיות מעוברת, או שלא). אני מוכנה לקבל שבדורות קודמים היו מעורבות דעות קדומות גזעניות. כיום, מהסתכלות סביב, באמת שלא נראה לי. שוב, האשם הוא בסינון שקורה לפני שלב המועמדות למכון וייצמן.
  אם אתה לא עדה יונת, ולא הצלחת להצטיין במדעים בתיכון במקביל לסיוע בפרנסת המשפחה, הדלת עדיין לא סגורה בפניך. אם החלטת בשלב מאוחר יחסית שזה מה שאתה רוצה לעשות בחיים, והשלמת את דרישות הקבלה לאט ומאוחר, תוכל להתקבל לדוקטורט בווייצמן גם בגיל ארבעים. היו דברים מעולם.
  המכון, מן הסתם בגלל שהוא מוסד מבוסס כלכלית (לא בזכות המדינה) גם אינו מסנן פאסיבית על בסיס מצב כלכלי. מלגות הקיום בו אחידות לכל הסטודנטים שנמצאים באותו השלב, ומאפשרות קיום בכבוד. זאת בניגוד לאוני` ת"א, שבה המלגה לתאר שני במדעי החיים היא כ-2,000 ש"ח בחודש (ללא העסקה בהדרכה). ממילא, מי שאין לה מקורות קיום חיצוניים לא תוכל ללמוד שם, שכן לימודי תאר שני במדעים כרוכים בעבודה במשרה מלאה (וקצת יותר) במעבדה. במקומות אחרים מנחים שיש להם תקציבים מוסיפים כסף לסטודנטים שהם חפצים ביקרם, ובכך יוצרים חברה מעמדית בקרב הסטודנטים. במכון וייצמן זה אסור, וטוב שכך.
  לא אמרתי כלום על הסיפור המסריח עם גן המדע, אבל זה לא על רקע גזעני, ולא קשור.

 25. מירו

  קודם כל אני מאוד מעריך את תגובתך הסולידרית ומעבר לכך אני מסכים שהבעייה מתחילה לפניי ההגעה למכון וויצמן,

  אך חשוב להדגיש שמקומות, כמו מכון וויצמן, מהווים אינדיקטור שמשקף את הפערים בייצוג בהשכלה הגבוהה, כל עוד אינם עושים מדיניות של העדפה מתקנת הם חלק מהשיטה הדכאנית.(ולא נשכח שאשכנזים נהנים מהעדפה מתקנת מראשית ימי המדינה).

  ומעבר לכך, המזרחים ושאר מיעוטים ופריפריות שכבר הצליחו להגיע לשערי המכון לרוב יהיו מאולפים מחשבתית ויאמינו "שכל אחד יכול וכל השאר בכיינים" תוך התכחשות לזהות שלהם ובכך יעקבו שינוי בעוד עשור.

 26. אבני

  נכון-לפנות יישובים עולה הרבה כסף.
  מסקנה-במקום שאין הסכמה בינ`ל בדבר חוקיות השליטה בו זו הפקרות מהמעלה הראשונה להקים בו יישובים.
  ולכן גם ימית וכפריה וההתנחבלות בדהב ביו שגיאה אבל……
  שים לב,הרציו להקמתן היה ערכן הבטחוני והשימוש בהן כדי לעורר אצל הערבים את החשש שיאחרו את המועד.
  לגבי הנימוק השני מסתבר שהוא לא משפיע בכיוון הרצוי.אולי בכיוון ההפוך.
  הנימוק הראשון שומש עד לזרא ועד להקיא מצביעות ועבודה בעיניים.
  ואז הגיע הדמגוג האמיתי שהתיחס לשטחים מזוית אידאולוגית.
  הפן הבטחוני ניזנח.
  במקביל צץ הפן התיאולוגי ששולב בפן האידאולוגי.
  ושים לב-ההתישבות הראשונית היתה בביקעה,חקלאית ולא עירונית,מרוחקת מאוכלוסיה מקומית ולא עצם בגרון ובד אדום לעיניים.

  בוודאי שכשעושים טעויות קולוסאליות/טרמינליות/אינפנטיליות/מרושעות משלמים מחירים גבוהים מאד בדמים ודם.

  לא נבנה עיר באשדוד אז לא נצטרך שם בית חולים.
  תיכף תזמבר לי שדין רמת אביב כדין עלי
  צריך להיות אויל משרשיש בכדי להשתמש בנימוק זה שהוא בבחינת יריה בראש.
  זה הסיפור על החכמולוג שלא הסתפק בציפור שהיתה לו ביד ושיחרר אותה כי היה בטוח שיוכל לתפוס שתיים שהיו על העץ.
  מה אתה חושב,שאובמה ואחרים במערב ימשיכו עוד זמן רב לתמוך בהתנחבלויות ובישראל בכלל?
  כמה עוד אתה חושב תוכל לכשכש את העולם עם האתה בחרתנו ושאר מנטרות שהפועל היוצא שלהן זה עוולות לא הכרחויות שבסיסן גחמני.

 27. שור

  עירבתת בין כמה נושאים ואנסה להתמקד.

  בהיבט החרתי-כלכלי,אני מעריך שרוב ההשקעות הכבדות ביו"ש כבר נעשו, כיום רמת ההשקעות הממשלתיות ביו"ש היא די נמוכה וגם אם נבטלה זה לא יוסיף הרבה לחינוך.
  בשטחי יו"ש גרים מאות אלפי יהודים, פינויים ובניית ערים חדשות בתוך הקוו הירוק יעלה הרבה כסף, כמובן על חשבון תקציבי חינוך ורווחה.
  פינוי 8,000 אנשים מעזה עלה כבר מעל 10 מיליארד שק` (שליש מתקציב החינוך בשנה), צא ולמד אבני כמה יעלה פינוי מאות אלפי אנשים.
  דבר נוסף, ההשוואה בין החלטה להשקיע ב-X או ב-Y היא לפי סדרי עדיפויות שקובעים הממשלה והכנסת. לכן לומר שהוצאה X באה על חשבון החינוך, זה כמו לומר שבאה על חשבון הוצאה Y (ולזה התכוונתי לגבי מחלף בדרך השלום בת"א(.
  הטיעונים הללו אינם דמגוגיים, אלא הגיוניים ויש אנשים רבים (גם יהודים וגם ערבים) שסבורים שיש למצוא פתרונות מעשיים לטובת שני העמים הערבי והיהודים ללא פירוק ההתנחלויות או גירוש ערבים.
  ייתכן שבעתיד גם גורמים בינ"ל רבים יבינו זאת.

  בהיבט המדיני והשטחים,דעתי ידועה וגם דעתך וכמובן אנו חלוקים. אני מכבד את דעתך (שהיא דעת רוב הכותבים בהעוקץ) וכמובן היא לגיטימית.מה שמפריע לי זה לא דיעה על ויתור על שטחים (שאני מתנגד לזה בעת הזו), אלא אמירה שהעם היהודי הוא כובש בחברון, תקוע או ירושלים. זה בעיני אמירה לא נכונה וחסרת שחר – השומטת את הקרקע מתחת למוסריות היותינו גם בת"א והרצליה. (למרות שדין שטחים בתוך הקוו הירוק אינו כדין עלי).

  שור

 28. אבני

  לא עירבבתי שום דבר.
  1.בוודאי שההחלטות מתקבלות על בסיס ערכים ואינטרסים.
  כמחליטים להתקדם/לנוע במיתווה מסויים פירוש הדבר אי הליכה במיתווים חילופיים.
  2.אין דין השקעה בתוך הקו הירוק כדין השקעה בשטח שנכבש בכלל ובגדמ`ע בפרט.
  לא מדובר על החלטה שעיניינה בפעילות בתוך שטח ריבוני מוכר של מדינה מסויימת.
  מדובר על השקעה ופעילות בשטח שאינו בריבונות המדינה ושאין בעולם מי שמכיר בזכותנו לשלוט בו. כל השקעה אזרחית באה על חשבון השקעות כאלו בתוך שטח המדינה הריבונית וכמוהה כזריית כסף טוב לריק(אלא אם כן תהפכנה השקעות אלו לחלק,או כל,הפיצוי שנשלם לפלשת` במסגרת הסדר כולל).כל השקעה כזו,קטנה כגדולה,פירושה גזילת איכות חייהם של אזרחי המדינה הריבונית.
  3.הטיעון שהחזרת המתנבלים לשטחי המדינה הריבונית יעלה הון עתק הנה במיקרה הטוב דמגוגיה זדונית ומרושעת.
  מלכתחילה אסור היה לבצע את ההשקעות ועתה אתה טוען שזה יעלה עוד הרבה כסף כדי לבנות להם פעם נוספת את בתיהם ותשתיותיהם.
  נכון!!!!!!!!
  אז מה??????????
  הרי מלכתחילה זו היתה הכוונה,הרעה.שתיווצר מאסה שזה יהיה בלתי אפשרי להחזירם לשטחי המדינה הריבונית.
  כל הפרוייקט הציוני הינו בלתי כלכלי.ההבדל יכול להיות כמות:י אם מנהלים אותו בתבונה עלותו תהיה נמוכה יותר.הניהול שלכם אכן מוכיח את הבלותו.
  4.למצוקה הכספית שמועלית כדי למנוע פינוי הזו יש פתרון סביר.
  תכריז ישראל שבעוד 5-7 שנים אחרון חייליה-שוטריה יוצא מהגדמ`ע
  (מסיני ועזה כבר יצאנו).עד אז ישראל תבצע פעולות שישכנעו את הפלשת`,וגם את המתנחבלים, ברצינות כוונותינה.
  תתחיל לבנות יישובים,שכונות,תשתיות,בתי ספר,מבנים קהילתיים ועוד.
  למתנחבלים יינתן מספיק זמן כדי לעכל ולעבד את המציאות הממשמשת ובאה ולהתארגן לקראתה.אנשים יתחילו לדאוג לפרנסות בתוך ישראל,ישקלו מגורים במקומות שונים,יישובים שירצו לעבור ביחד יחפשו פתרונות עם הממשלה ועוד.
  בהצהרה על יציאה תהיה קריאה לפלשת` להיכנס למו`ם על כל ההיבטים של העברת השטחים לידיהם בכל הקשור לאינטרסים ועיניינים משותפים להם ולנו.
  וכמובן פנייה למדינות העולם לסייע ולתמוך במהלך בכל היבט שלו.
  5.טרנספר-כל מעבר דירה באותה עיר,מעיר לעיר באותה מדינה הינו טרנספר מרצון ולעתים באי רצון.
  כל מעבר כזה מלווה בכאבים ומצוקות וקשיי הסתגלות.
  עם ראייה חיובית הכל עובר קל יותר.
  מי שהופך את זה לאסון זה יהיה אכן אסון עבורו.
  כל אלה שטרינספרו עצמם מישראל הריבונית לשטחים שבה אינה ריבונית הם פורעי חוק.כשטרינספרו עצמם לשם התעלמו ממצוקותיהם ומצוקות ילדיהם.
  מחיר החזרה יהיה מחיר שעליהם לשלמו.
  ככל שיתיחסו לשהייתם שם כמשהו חשוב אבל שזמנו הנכון תם כך יקל עליהם.
  6.בין צדק לחוכמה מתקיים גיא עמוק וצר שהצודקים נופלים לתוכו.
  ארץ ישראל שלנו=צדק.
  מדינת ישראל שולטת על חלק משטח ארץ ישראל=חוכמה.
  אלוהים לא יעזור.
  למדינות העולם סדר יום ואינטרסים שאינם חופפים את שלנו.
  חכם משתדל לשלב את אינטרסיו כך שלא יתנגשו באינטרסים של לפחות המדינות החשובות והרלבנטיות לקיומנו.
  6.המשך השליטה בשטחים הינו מתכון ודאי להתמוטטותנו,עם בית חולים באשדוד או בלעדיו.
  7.כאיש ימין תמיד תזכור את הלהט בו פעלו קיצוני הימין במלחמתם בבריטים.
  המניע האנושי הכל כך בסיסי היה הרצון לחופש,אישי ולאומי.
  ראה בהיסטוריה הקרובה והרחוקה-לא היה כמעט שבט-עם שלא השתחרר מכיבש של זרים.
  7.החכם לא ממתין שהמים ייכנסו לנחיריו(אלא אם כן הוא נושם דרך קצות שערותיו.אז יש לו עוד קצת זמן לטיפשותו).
  החכם יוזם מהלכים בראייה למרחוק(ידידנו הטרוריסט "אל תעשו גלים", שמיר הצטיין בכך.

  אבני