על מעסיקים וארגוני עובדים

איציק ספורטא

ושוב מעסיק נאור, הפעם חברת בת של שירותי בריאות כללית עושה ככל אשר לאל ידה כדי לא לאפשר לעובדיה להתארגן. בזה אין חדש, אבל האם אי פעם נשמע שהמעסיק מקבל בברכה את רצונם של העובדים להתארגן והוא מוכן מיד לנהל משא ומתן קיבוצי כדי להסדיר את יחסי העבודה לשביעות רצונם של כולם. אם כבר אנו נמצאים בעולם הדמיוני שאני מנסה ליצור, האם אי פעם יהיה מעסיק בישראל שיאמר לעובדיו שראוי להם לבחון את האפשרות להתארגן.

 אז עוד פעם צריך לפנות לבית דין לעבודה כדי שיבטיח שהמעסיק הנאור לא יפגע באלו המנסים להתארגן ושוב המעסיק ישכור משרד עורכי דין שיטען טיעונים מגוחכים ושוב בית הדין יקבע שאכן זכותם של עובדים להתארגן והמעסיק אינו יכול למנוע זאת מהם, ושוב יעבור זמן ושוב המעסיק ידחה ויגרור עד שהכלב ימות או הפריץ ימות או שיבוא המשיח. העיקר לא לתת לעובדים לבטא את רצונם.

קופת חולים שנקראת היום שירותי בריאות כללית מקורה בארגון עובדים שמטרתו הייתה לא רק לספק לעובדים תנאיי עבודה מתאימים אלא גם תנאי חיים מתאימים על ידי הספקת שירותי בריאות בנוסף לשירותים חברתיים אחרים שלא סופקו על ידי השלטונות הרבה לפני שהייתה מדינת ישראל.  אני כמעט בטוח שהיום מנהלי אותו ארגון לא יודעים אפילו את ההיסטוריה שלו, כי למה שידעו הם מנהלים לא היסטוריונים.

אם יש לי בעיה עם הנהלות יש לי גם בעיה, אולי גדולה יותר אפילו, עם ארגוני עובדים קיימים שלא משמיעים את קולם בכדי לאפשר גם לאחרים להגיע לאותו מצב. עובדי שירותי בריאות כללית מאורגנים רובם ככולם, מלבד כמובן עובדי חברות כוח אדם וקבלני שירותים שמועסקים על ידה. מאז שפרץ המשבר לא שמענו כלום מארגוני העובדים הללו. אני תוהה עם זה כיון שהגוף המארגן אינו ההסתדרות הכללית אלא כוח לעובדים או שזה פשוט לא מעניין אותם במיוחד.

אני חושש שאפיו של הגוף המארגן הוא לא ממש הגורם לכך שלא ארגנו בעבר את כל העובדים של שירותי בריאות כללית כולל החברות הבנות. לדעתי, ונתקלתי בזה בעבר, ארגוני העובדים הקיימים אינם רואים מתפקידם לארגן עובדים שאינם כאלה, למה? אני לא ממש יודע אבל זוהי העובדה. כאשר בכל זאת קם ארגון שחושב שזה תפקידו אזי מעוררים את הטיעון על מהותו של אותו ארגון.

העובדים שעדיין מאורגנים יכולים ליהנות ממצבם אבל אחריהם יישאר מדבר שממה, לכן טוב מאוד שיש ארגון שחושב שאיגוד מקצועי הוא לא משהו שטוב רק לחברים בו אלא שחובתו לארגן את כל מי שרוצה בכך וכמה שיותר יותר טוב. אז עם או בלי בית דין ככל שהתארגנו יותר עובדים תהיה להם עוצמה שתאפשר לדאוג לכך שאת פירות הכלכלה לא יקטפו המעטים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. המורה גילה

  "אל" מובנו "כוח". "אל ידה" = "כוח ידה". עושה כל אשר לאל ידה = עושה כל מה שבכוחה.
  עיל = למעלה בארמית

 2. שוש

  לאחרונה, אולי בעקבות המשבר העולמי, יותר ויותר חברות בישראל מאמצות גישה של `ניהול רזה` lean management. גישה זו, שמקורה בחברת טויוטה היפנית, משלבת בין התמקדות בייצור `ערך מוסף` ללקוח (במילים אחרות לשפר, לייעל ולהרחיב את התועלת של המוצר/שירות) לבין יצירת סביבת עבודה בטוחה ויציבה עבור העובדים.

  מענין לראות כיצד המסורת היפנית, שמדברת על הזדהות ומחויבות של העובד עם מקום העבודה לצד התחייבות של החברה להעסקה גם בתקופות משבר, תאומץ על ידי המנהלים המקומיים ובתרבות קבלני-כוח-האדם שהתפשטה כמגיפה בעשורים האחרונים. תחושתי היא שצד אחד בלבד יפרע את השטר והעובדים בלבד ידרשו להפגין נאמנות לחברה.

 3. דב בינ דר

  ישנם שם עובדים בעלי קביעות המאורגנים מצוין עם התנאים הטובים ביותר בארץ אבל ישנם גם עובדים הנקראים"זמניים"שסיכוייהם לקבל קביעות שואפים לאפס אם הם לא בני משפחות של עובדים קבועים ותיקים,וועד העובדים עצמו הוא שמונע את קבלת העובדים האלו לקביעות אפילו אחרי 10 שנות ותק בעבודה כדי לשמור את המשרות הטובות לבני משפחותיהם.

 4. זאב שפיר

  הקרינו היום בערוץ "היסטוריה"(כבלים) כיצד במאה הקודמת (1927) היו שולחים אקדוחנים שמנעו מהעובדים להתארגן ואלה היו הורגים,כך פשוט,כולל שריפים וראשי עיר. הם היו קונים שריפים,מושבעים ושופטים בלי בעיה.למה אני מספר זאת,גם כדי לעודד ולהגיד שהתקדמנו משהו. אבל חשוב לראות ולזכור שאףפעם המעסיקים לא אהבו שהעובדים מתחלקים איתם בשלל.כך היה וכך נשאר.האמצעים קצת השתנו,העקרון נישאר.

 5. ברני

  בראייה היסטורית עכשוית מי היה היכן כשפורקה ההיסתדרות? הקשת המזרחית? יוסי שריד ומפלגתו? השמאלנים של שוקן? מי הם אלו שיצרו שנאה אדירה למפא"י שבזמנה לא היו עובדי קבלן והנסיון לייצר סולדיריות של כל העובדים עבד לא רע? מי ניהלו את החרבת ההסתדרות? מה היה רכושו של חיים הברלד המנוח כשנפטר? מה הוריש? כמה שווה חיים רמון? שמות תאריכים מצעי מפלגות? מי ניצל את השנאה הזו למפא"י ולשם מה? מי מחרף ומגדף כיום, אחרי שהתהליך ההיסטורי הקאונטרבולוציוני הושלם, עדיין את ההסתדרות ארגוני עובדים ומפא"י. אתם שמחרפים ומגדפים מה בדיוק הקמתם במקום? כשאנחנו היוניוניסטים הותקים התרענו בכם שהניתוק של הנושא הלאומי מהארגוני-מקצועי הנו מתכון ידוע להרס לעגתם לנו.
  עכשיו לבני ונכדי אין גימלה, אין בנק פועלים, אין מזכיר סניף, אין שעות נוספות, אין ואין ואין. הנה נושא לדוקטורט, עזבו את ניבול הציונות ספרו לנו הכי מודייק שאפשר, אם אפשר מי פירק את ההסתדות? היכן היו כל צדיקי הדור?

 6. שור

  לקרוא על מאבקים לזכויות בסיסיות של עובדים כמו הזכות להתארגן, זה בעיני האישיות תפקידו העיקרי של העוקץ (-:

  וכמה מסקנות –

  – חלק גדול מהבעייתיות בשוק העבודה היא דווקא בסקטור הציבורי. גם קבלני כ"א פרטיים עובדים בעיקר עבור לקוחות בסקטור הציבורי.

  – תחרות להסתדרות זה דבר טוב הן לעובדים לא מאורגנים (סינמטק, אונ` פתוחה, וכעת מושלמת) והן להסתדרות. שכן מביאה את ההסתדרות לעסוק בליבת פעילותה – גיוס עובדים וארגונם.

  – בדור האחרון חלה בישראל ירידה באחוז העובדים המאורגנים מכלל העובדים. וצויי הרחבה להסכמי עבודה ענפיים כנראה לא מספקים.
  כמי שחושב שאמצעים כלכליים (כמו קנסות או תמריצים כספיים) אכן עוזרים, ניתן לעודד עבודה מאורגנת באמצעות הטבות מס למעסיקים.

  – המודל באירופה בככלל ובסקנ` בפרט יכול ללמד כי הסכמי עבודה ושכר וולנטריים עדיפים ע"פ חקיקה נוקשה. כנראה בתנאי שאכן אחוז העובדים המאורגנים מכלל העובדים הוא גבוה.

  שור

 7. אלי אמינוב

  צר לי לחלוק על איציק ספורטא שאני מסכים עמו בענין הצורך הדחוף בהתארגנות עובדים, אך ההסתדרות לא נוסדה כארגון עודים למרות שמה המפוצץ אלא כמכשיר אפרטהייד שנועד להפריד בין הפועלים היהודים לערבים ולסלק את האחרונים משוק העבודה. בעקרונות היסוד של ההסתדרות הסעיף הראשון קובע כי ההסתדרות נוסדה כדי להסדיר את הענינים של הקולוניזציה של הארץ. סעיף ההגנה על הפועל (היהודי) הורא סעיף ארבע המופיע אחרי הסעיף העוסק בהנחלת הלשון העברית.ההסתדרות גם שמשה אחרי קום המדינה אחד המכשירים לביצוע מדיניות היועצים לעניני ערבים בקרב הפלסטינים אזרחי ישראל.העובדים בישראל זקוקים באופן דחוף לאיגודים מקצועיים דמוקרטים שהנהגתם נבחרת בבחירות ישירות וניתנת להחלפה בכל עת שהפועלים מחליטים שאינם מיצגים את עניניהם.

 8. michael

  שבזמן שלטון מפא"י תפקידה העיקרי היה לשמר את השלטון, ולא לדאוג אונברסלית לאנשים עמלים.

  כנראה מאז לא השתנה הרבה, הבעיה הגדולה היא הבורגנות או הימין הבורגני שתומך בעבודה שכל נסיון לשנות את יחסי הכוחות בתוך ההסתדרות ולהפוך אותה לרדקלית יותר ביחסי עבודה, מפעילה קשר שתיקה, היינו שהשיקול עדיין עד ימנו המרכזי הוא מה טוב למפלגת העבודה, ולא מה טוב לעובדים.

  ועדי עובדים של קבוצות חזקות כמו עובדי בנקים,חשמל ומקורות או הנמלים ועוד גופים הם גרועים יותר מהקפטליסטים הכי חזיריים, הועדים תומכים ביחסי עבודה נקלים לעובדי קבלן בתוך הבנקים ומקומות העבודה השונים, מדובר בקבוצות שמאפשרות את כמה התופעות הכי מכוערות במשק.

  כל נסיון לשנות דורש הפחתת הכוח מהועדים הגדולים, זו מחלה של המשק הישראלי, כנראה שבנתיים אין לה פתרון.