מדינה שמקדשת אבנים

אורי זקהם

אֶבֶן וָאֶבֶן, אֵיפָה וְאֵיפָה–    תּוֹעֲבַת יְהוָה, גַּם-שְׁנֵיהֶם. משלי כ', י'   כותרות העיתונים זעקו בהיסטריה. השר לבטחון פנים בכבודו ובעצמו נסע למקום. אתר העתיקות בעבדת שבנגב הושחת. במהרה הגזענים קבלו את מנתם: נעצרו שני חשודים, שומרים באתר, והם בדואים! לטוקבקיסטים הגזענים הייתה עדנה. אח"כ התפרסם שהם עשו זאת כנקמה על הריסות בכפרם הלא מוכר, עבדה. נראה שהם מכירים את המדינה ומה שקדוש לה (אם אמנם הם עשו זאת). מדי שבוע בערך, נהרסים בתים, לא אתרי עתיקות לא נושבים אלא בתים של משפחות הגרות בהם, בתואנות מתואנות רבות. או שהבתים נבנו ללא רשיון (ורשיונות לא ניתנים) או שהאדמות הן אדמות מדינה (הגוזל, הוא המדינה, חוקק את החוקים שהפכו את מעשה הגזלה לחוקי ואת הנגזל לפולש).   לאזרח הניזון מהחדשות ברדיו, בטלוויזיה, בעיתונים הנפוצים ואתרי האינטרנט שלהם לא ידוע על הריסות אלה. בו ביום שהתפרסמה "פרשת עבדת" נהרס הכפר טוייל אבו ג'רוול כולו בפעם ה-  28 [1]. הכפר ממוקם ליד צומת גורל (הדמיון בשמות לא מקרי). תושביו שפונו בתחילת שנות ה-50 חזרו למקומם המקורי שכן המדינה גרשה אותם לאדמות שבבעלות בדואים משבטים אחרים, ולא נתנה להם פתרון אחר.

לאחרונה התבשרנו כי כבוד השופטים ארבל, לוי ורבלין מבית המשפט העליון קבעו כי החפירות הארכיאולוגיות בסילואן ("עיר דוד") המערערות את בתי התושבים בכפר, לדעת השופטים"משפר את רווחתם של התושבים". כמו כן, ישנו "אינטרס ציבורי רב היבטים … להבנתנו את תולדות הארץ ותולדות העם היהודי … התרומה שיש בו להבנתנו מאורעות היסטוריים שיש להם חשיבות שאינה מצטמצמת אך לעם היהודי ולהיסטוריה שלו.."

החפירות הארכיאולוגיות כמכשיר לטיהור אתני וטיהור ההיסטוריה נמשכות זמן רב. הפלסטינים שישבו, לרוע מזלם, בסביבות עתיקות סוסיה, פונו כדי לשמר את העתיקות ולהפכן לפארק לאומי. הערבים מבירעם לא יכולים לחזור לכפרם שהוא כיום גן לאומי ובו בית כנסת עתיק. יש עוד דוגמאות רבות. לו הנבטים, שהיו ערבים, היו מתגוררים בעבדת ב-1948 מן הסתם היו מגורשים בידי הכובש הציוני ובתיהם היו נהרסים.

מעניין מדוע הציונים כה מחבבים את עתיקות עבדת. כי יש שם כנסיות? כנראה שכן. הציונים מחבבים מאד צלבנים וטמפלרים. חורבה עם כנסיה זה כמעט זה.

אין עתיד למדינה המקדשת אבנים במקום לכבד בני אדם.

[1] עמוס גבירץ, אל תגידו לא ידענו מס' 183.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אורלי נוי

  השימוש בארכיאולוגיה וברטוריקה של ערכי נוף וטבע ככלי לנישול ודיכוי שוכלל בישראל לדרגת אומנות-על. כך מונע השר להגנת הסביבה גלעד ארדן את הרחבתן של השכונות א-טור ועיסאוויה במזרח ירושלים כדי לפנות מקום לגן הלאומי מורדות הר הצופים, כפי ששידלו לעשות מתי דן, יו"ר עטרת כוהנים, אחד הארגונים הקיצוניים וההזויים ביותר בימין הישראלי. מצד שני בדרום מזרח העיר הולכים לאשר הקמת התנחלות ענק חדשה, בחלקה על אדמות וולאג`ה, שתושביה לא קיבלו אישור לבנות באותו מקום עצמו כיוון שמדובר "בשטח ירוק". אבל מסתבר, כמו שאמר אחד מיוזמי ההתנחלות החדשה, ש"אין דבר יותר קל מלשנות צבע על המפה". באמת, כמה פשוט.

 2. עופר

  האם לא תבחל בכלום כדי לעסוק בתעמולה שמאלנית?
  הושחתה פיסת הסטוריה של עם ישראל וכל מה שחשוב במאמר שלך נאמר לטובת מטרה אחת בלבד.
  סוד קטן ( לא לגלות לאף אחד) : זה שמישהו ערבי לא הופך אותו אוטומטית לצודק תמים חכם ושאר ירקות.
  מדינת ישראל כמו כל מדינה עושה עוולות אבל יש גבול להסתה.

  חבל שאתר חשוב שיש בו תוכן נהפך לבמה פוליטית חד צדדית בנאלית.

 3. נתן.

  עשרות מיליוני מאמינים מוסלמים עולים מידי שנה למכה כדי להתפלל סביב האבן השחורה שנמצאת במבנה הכעבה.

  אז כנראה שגם לאיסלאם אין עתיד….

 4. יונתן מזרחי

  אורי, נשמח אם תיצור קשר עם קבוצה של ארכיאולוגים שמנסים להסביר שארכיאולוגיה היא למען התושבים ולא אויבם.
  http://www.alt-arch.org

 5. איריס חפץ

  על המאמר החשוב.
  מעשה ליברלי נפוץ הוא להזדעזע עד עמקי הנשמה בכל פעם שאיזה אתר ארכיאולוגי או שכית חמדה כזו נהרסת, ולא רק בישראל. יש אנשים עם לב של אבן שיכולים להתייחס בשוויון נפש לרצח של אזרחים בעירק, אבל אם תיפול אבל ממקדש עתיק הם יבכו מרה.
  והתגובה של נתן. מעציבה במיוחד: תראה מה קרה לעם היהודי, שכוחו היה בחשיבה אבסטרקטית. בשבילו אבן היא אבן. וזהו. באמת אין עתיד ככה…

 6. דרור ק

  מי שהולך והורס את עתיקות הארץ הזאת בגלל שפגעו בו מוכיח בעצם שהארץ הזאת וההיסטוריה שלה לא כל כך חשובות לו. מי שאוהב את הארץ הזאת, את הנופים שבה, את ההיסטוריה שהיא אוצרת באדמה, ואין צורך לומר את האנשים שבה, לא פוגע בכל אלה, ולא מנהל משחקי נקמה כגון אתם פגעתם בבית שלי אני בתגובה אהרוס אתר עתיקות. זה כמו לכרות את האף כדי להרגיז את הפרצוף. מי שמצדיק את מעשה הבדואים שהרסו את אתר העתיקות בעובדה (בהנחה שמה שפורסם בתקשורת נכון ומדויק), בעצם מייחס להם תכונות ילדותיות במקרה הטוב, או שרומז לכך שהם אינם אוהבים את הארץ הזאת במקרה הרע. אני חושב שהבדואים בישראל ראויים לקצת יותר כבוד.

 7. שור

  השם הערבי "אורשלים אל-קודס" נוצר מהשם העברי "ירושלים" המוזכרת בתנ"ך מאות שנים לפי שהיו ערבים בארץ ישראל.
  גם כך השמות הערביים פקיעין, עראבה, סכנין, טיבריה ועוד מאות ישובים ערביים בארץ ישראל אשר שמרו את השם היהודי-עברי הקדום עוד מהתקופה שאבות אבותינו היהודים חיו בארץ הזו ברציפות במשך למעלה מאלף שנים

  ולגבי הרס עתיקות, שום אפלייה על רקע אתני (שאכן קיימת) לא מצדיק התנהדות ברברית כזו –
  לא בהרס עתיקות עבדת בנגב המרכזי,
  ולא בהרס עתיקות מימי בית ראשון ובית שני במעמקי האדמה בהר הבית ע"י כנופיות של פשיסטים המגלמים את הרוע האנושי.

  שור

 8. ירדנה אלון

  לעניות דעתי הבלתי קובעת, זה הכל עניין של איזון ושל מידתיות,אוכלוסיית הבדואים בישראל בכלל ובנגב בפרט זוכה ליחס שהוא מן הנבזים,והמבזים (גם את נותני היחס)שזוכה לו אוכלוסייה כלשהי בישראל,על כך אין חולק,וכבר רבות נאמר ונכתב על כך ,וניתן לומר באופן דומה גם כפרי הדרוזים והצ`רקסים,אין הצדקה ליחס כזה וצריך לעשות הכל על מנת למזער אותו עד להעלמו.יחד עם זאת הארכיאולוגיה של ארץ ישראל היא אמנם לא קדושה ומקודשת אולם היא חשובה,יש לה חשיבות של מורשת תרבותית לא רק מן ההבט היהודי,אלא לכל תושבי הארץ,המורשת התרבותית הזאת זהו המצע המשותף שיש לנו לכולנו לא משנה מאיזו דת, המורשת התרבותית הכנענית,הפניקית,הנבטית(במקרה של עבדת)היא הבסיס לכל מה שבא לאחר מכן, היהדות לא היתה קמה אלמלא קדמה לה התרבות הכנענית,הנצרות והאיסלאם לא היו קמים אלמלא קמה היהדות והבסיס לכל זה והמשותף לכל זה זוהי התרבות הקדומה, שמי שמכיר אותה(אין לי יומרות להכיר אותה על בורייה אולם גם מהמעט שאני יודעת יחסית לאלה שמקצועם בכך,אני אוהבת אותה וגאה בה)הצרה היא וזה לא התחיל עם הציונות,אלא לפני כשלושת אלפים שנים(לערך אל תתפסו אותי במילה עכשיו)כשהיהדות והכנעניות נאבקו אלה באלה,היהדות ניצחה,למראית עין,מדוע למראית עין? מפני שאת הבסיס שלה היא שואבת מהתרבות והמיתולוגיה הכנענית,והמנצח הוא זה שמשכתב את ההיסטוריה,אבל הוא לעולם לא יוכל להעלים ראיות של השפעות מאוד עמוקות.לכן אני לא מזלזלת כלל וכלל בחפירות ארכיאולוגיות ובגילויים שהם מביאים איתם מחד,מאידך חייבים גם לחיות את החיים של היום,על כן אני סבורה שצריך למצוא את האיזון העדין של החיבור בין העבר ובין ההווה,איך חיים ביחד עם העבר מבלי לפגוע ברקמת החיים של ההווה,בשביל זה צריך קובעי מדיניות שבאים עם שכל ועם לב ולא עם "קרדום לחפור בו" ופטיש שחובט ומתנפץ על ראשיהם של החיים היום, מסביב לכל המקומות האלה ויש רבים כמותם כמו עבדת למשל ניתן ליישב שבטים בדואים ולתת להם להיות אחראים על המורשת התרבותית הזאת שהיא גם שלהם,ניתן לפתח את המקום כאתר תיירות שהשבטים הבדואים אחראיים לו ומתפרנסים ממנו,זהו שירטוט גס מאוד של סקיצה שמי שבקיא בפרטים הרבה יותר טוב ממני יכול לעדן וכך למצוא את האיזון בין העבר וההווה ,כמדומני שכך ניתן לעשות ברוב האתרים בארץ,אבל שוב,לשם כך צריך קובעי דרך ומדיניות עם לב לא עם פטיש.

 9. דרור ק

  לאחרונה התגלה בלוד פספס מדהים ביופיו. מתחתיו נמצאו טביעות רגליים של בני אדם שנעלו סנדלים. מדובר כנראה באנשים שחיו לפני 1700 שנה. הארכאולוגים לא יכלו לכבוש את התרגשותם. הארכאולוגיה היא ניצחון האנושיות. היצירות האנושיות היפיפיות שהשאירו הדורות הקודמים והצמא שלנו למצוא את היצירות האלה וליצור קשר כלשהו עם הדורות הקודמים הם ניצחון האנושיות. זה לא אמור לבוא על חשבון דאגה לאנשים חיים בני זמננו. העניין הוא שהאתר בעובדה לא הפריע לאף אחד. זהו אפילו לא אתר יהודי באופיו – הוא מציג שרידים של יישוב נבטי, והנבטים היו ערבים (לא לחינם הירדנים מתגאים כל כך בשרידי העיר פטרה שנמצאים בשטחם). אם אמנם בדואים היו בין משחיתי האתר, הרי מדובר במעשה של נקמנות מכוערת וחסרת תכלית. בערך כמו שספן אחד יקדח חור בספינה כדי להתנקם בספן אחר שהרגיז אותו. בהערת אגב אומר שהתרבות הכנענית אכן נמצאת בתשתית של כמה תרבויות שמקורן באזרונו, ביניהן התרבות היהודית, אבל הטענה הפלסטינית האופנתית כאילו הם צאצאי הכנענים אין לה על מה להסתמך.

 10. אורי זקהם

  רוב תודות למשבחים!
  לשור:
  מעטים הם השמות ששרדו מזמן התנ"ך עד לימינו. המפות הטופוגרפיות של ישראל זרועות בשמות עבריים מומצאים וסינתטים. ראה את ספרו של מירון בנבנישתי, SACRED LANDSCAPE וספרה של נגה קדמן, בצידי הדרך ובשולי התודעה.

  ולגבי הרס העתיקות – נראה לי מאד שאף אני הייתי עושה זאת ביאוש וחמת זעם. יגאל ידין פוצץ לאחר הקרבות של 48 את אחד המסגדים העתיקים ביותר בארץ – באיבנה (כיום: יבנה). מהמאה התשיעית. אח"כ הוא נהיה ארכיאולוג. ולא רק שם הרס. אף אחד לא הרס את ביתו, הוא היה מעוניין להשלים את הטיהור האתני שביצע.

 11. עידן סובול

  אין שום חדש בעובדה ששלטונות המדינה הפכו את המדינה לזונה מסופלסת, אשר כול הנזקק לשרותיה מסכן את בריאותו.
  זה שבית המשפט העליון מעמיד פנים של בית משפט מתקדם של מדינה דמוקרטית, ולמעשה רואה באזרחים שאינם יהודים אזרחים מסוג ב` – גם זה אינו חדש, ודי להיזכר בדבריו של מי שהיה מישנה לנשיא בית המשפט העליון, כיום הדימוס מישאל חשין, בדיון בבית המשפט העליון של מדינת ישראל על חוק האזרחות, ביום י"ד בפברואר 2006 : "אף אחד אינו מונע מהם את הזכות להקים משפחה, אבל שהבחור מאום אל פאחם ייסע לגור עם הבחורה בג`נין."
  (לא מדובר כמובן באזרחים הרשומים במשרד הפנים כיהודים).

  אבל זה רק פן אחד של הזנות שהתפשטה והתרחבה בכול מוסדות המדינה ובועטת ברוב האזרחים מן השורה:

  http://www.2all.co.il/Web/Sites/idol/PAGE27.asp

 12. יואש

  חלק ניכר מתושבי ישראל אינם יודעים היכן עבדת, לא ביקרו בה מעולם וגם השחתתה אינה מזיזה להם. לרוב הישראלים גם לא כל כך חשוב מצב האוכלוסייה הבדואית בדרום. אלו שנוסעים בשטחי הדרות רואים את הפריסה ההולכת ומתעבה של ישובים מאולתרים לאורך כל צירי הדרכים ומי שמתגורר באזור לומד על בשרו את תוצאות המצוקה והזלזול של ממשלות ישראל באוכלוסייה הבדואית. התנהלות הממשלות לאורך שנים ושימורם של ריכוזי אוכלוסיה בדווית תחת הכותרת "יישובים בלתי מוכרים" תוך איסור מתן שמות רשמיים ואי הכללתם במפות ישראל ובסטטיסטיקה שלה – זה היה הקו הרשמי! האוכלוסייה הבלתי מוכרת הזו מתוך רצונה לשרוד נקטה ונוקטת כל שלאל ידה כדי להתגבר על נכלי השלטון , איסוריו ופעלתנותו. תוך כדי השרדות זו מתקיימת עקיפה מתמדת של חוקי המדינה שמאפשרת לאוכלוסיה הבדווית להתקיים ולהתרבות (כאשר יענו אותו כן ירבה….)
  מסקנות ועדת השופט גולדברג לגבי פתרון בעיות אוכלוסיית הבדואים נמצאות במגרות פקידי הממשלה האחראים לנושא וכנראה אין כל כוונה ליישם מדיניות כזו או אחרת לגביהם.
  מי שזוכה לסיקור תקשורתי רחב הם על פי רוב מתנחלים, חרדים בירושלים, ומוסלמים שמנסים לייצר תקשורת עולמית לגבי ירושלים ומסגדיה. לבדואים בדרום אין קול מייצג. הארוע בעבדת חשף את כח ההשחתה האפשרי שלהם בנקודה רגישה ציבורית אך בעלת נזק אנושי אפסי. כאן השחיתו אוצר הסטורי ארכיאולוגי בלי לפגוע בבני אדם.
  מי ששימר את מדיניות ההדרה, ההרחקה, תרבות של הבטחות שקריות מתגלגלות אלו ממשלות ישראל ומי שמציג מטעמן מצג של "אסון תרבותי" ואיום על השלטון אינו ראוי לייצג את השלטון בישראל בשום מצב.
  בנאום פתיחת מושב החורף של הכנסת נשא ביבי את חזון ממשלתו לפיתוח הארץ ופתרון בעיותיה הקיומיות. לא שמענו מילה אחת המתייחסת למיעוטים ולפתרון הבעיות שהולכות ותופחות לכדי פצצת זמן בתוככי החברה הישראלית.
  הגדיל לעשות בימים אלה שר הפנים אלי ישי במלחמת ה"קודש" הבלתי קדושה בעליל כנגד ילדי העובדים הזרים .ממשלות ישראל מייצרות מצב זה במודע על ידי יבוא מטורף וחסר אחריות של עובדים זרים כ"קומודיטיס" ולאחר מכן נסיונות נואלים ל"היפטר" מהם.
  ועל כך כבר נאמר: מי ימלל גבורות ישראל….

 13. פיני זוהר פובליציסט

  ריח רע נודף מהמאמר, אילו החפירות שנעשו בכל מיני אתרים ארכיאולוגים היו מבוימים הייתי זועק גירוש ועוד מיני מילים. אבל באתרים שנחפרו נמצאו ממצאים אריכיאולוגיים משמעותים.
  הזכרת בירעם וליתר דיוק איקרית ובירעם המשמשים סמל לרצון לחזור לכפרים שפונו וננטשו ע"י התושבים לפני בזמן מלחמת העצמאות.
  וכל ממשלות ישראל לא נתנו פתח שיוביל לחיסולה של מדינת ישראל תקדים אחד יוביל לחזרה גורפת לישובים והדוגמא הבולטת היא שייח מונס בכניסה לרמת אביב בת"א, ועוד דוגמאות לרוב.
  את הנעשה אין להשיב ובמקרה זה יש קונצזוס רחב. גם יהודים לא יחזרו לכל מיני מקומות מאוכלסי ערבים.

 14. אלינור עמית

  ככה זה נשמע: אנחנו רוצחים (או בוזזים), ואז בוכים אם הנגזל מעז להרים קול זעקה ולהביע את מחאתו.

  הציבור הישראלי לא יודע ולא רוצה לדעת על הגזל – אלא רק על מה שעשו "לנו". זה יותר נוח, להתבונן במציאות חד מימדית. יותר נוח לא לדעת שאנחנו גוזלים בתים, מים, מזון, חופש תנועה, כבוד אנושי בסיסי. מה זה פה, דרום אפריקה? לא רוצה לדעת מזה.

  לכן, אולי, השאלה הכי חשובה לשמאל היום, היא איך להביא את האפרטהייד הביתה, כך שלא ניתן יהיה להתעלם ממנו. להביא את האפרטהייד באמצעים לא אלימים אבל באופן שינכיח אותו בתודעה הציבורית. בשנות השבעים זה עזר לארצות הברית לצאת מוייטנאם, אולי זה יעזור גם לנו?

  תודה אורי על המאמר החשוב ועל האינפורמציה.

  אלינור

 15. יעל

  כמה שפר מזלם של כל הערבים, הבדווים וכל מי שאינו יהודי בעצם קיומכם.
  רק בזכות קבוצה צדיקים שכמותכם בונים הערבים בתים. סליחה ארמונות ללא תשלום ארנונה, ללא קבלת רישיון בניה. בתים כל כך גדולים שכל אזרח ישראלי שירצה לבנות בית בסדר גודל כזה במרכז הארץ יצטרך לשדוד בנק כדי שלם הון עתק מה שלהם לא עולה כלל פרט למלט שהם קונים, אם בכלל.
  רק בזכותכם יהודים צדיקים חולשים הבדווים על קילומטרים רבים בדרום הארץ, בשטחים לא להם, קובעים שם את משכנם ללא אישור, ללא תשלום מס וכמובן ללא תשלום של מים וחשמל.

  צדיקים יקרים, תושבי המרכז או הפריפריה – האם גם אתם פטורים מתשלום מסים לממשלה ? מס רכישה, מס שבח, ארנונה, חשמל, מים????

 16. אורי זקהם

  זה בכלל לא מעניין אותי אם נמצאו או לא נמצאו ממצאים ארכיאולוגיים. אתה לא חופר איפה שגרים אנשים. העמותה המנוולת אלעד מה שמעניין אותה זה לחפור כדי שבתי הפלסטינים יהרסו והם יגורשו משם. השיבה המבורכת של הפליטים הפלסטינים, בהחלט תשנה את אופי המדינה הזו, כבר לא יהיה רוב יהודי, אבל הפליטים ישובו למקומותיהם, וכבר לא יהיו פליטים. זה לא בהכרח גורר שהיהודים יסולקו. יגורו יחדיו. מה זה הקונצנזוס הרחב שאתה מדבר עליו נגד השיבה? כשאתה לא סופר את הערבים? חוץ מזה, יש את הפליטים מחוץ למדינה, שאתה לא רוצה להחזיר, אבל גם את העקורים, הפליטים הפנימיים (כדוגמת איקרית ובירעם) אתה לא רוצה להחזיר. והם לא ישנו את הדמוגרפיה. רק קצת פחות אדמה בשליטת היהודים. אז תגיד לי, מתי תזעק גרוש ועוד כל מיני מלים?
  ולגבי שיבת היהודים לארצות ערב – עוול לא מתקן עוול. אבל חשבת על מעורבות הציונים בהרס יהדות עיראק ומצרים, למשל? העסק שעשו הציונים עם נורי סעיד בעיראק. הבטחות השוא של ממשלת ישראל ליהודי עיראק שיפוצו ברכוש הפליטים הפלסטינים. רשת החבלה במצרים, (עסק הביש) ואח"כ התוקפנות המשולשת ("מבצע קדש") הרסה את עמידתה של יהדות מצרים. הציונים, בעופן עקבי, רותמים ומנצלים בציניות את יהודי העולם לעניינם. מה שהם גורמים שפה זה לא מקום יותר בטוח ליהודים, אבל גם לא בחוץ לארץ. זה עדיין ממשיך. אזכיר לך את שערוריית המוסד האחרוונה בניו זילנד. כדי לגנוב פספורט של משותק בארבעת גפיו, הם הסתייעו ביהודי מקומי, שנאלץ להמלט אח"כ מניו זילנד. מה זה עשה לקהילה היהודית שם? מישהו חשב על זה? למישהו היה אכפת?

 17. גיא פדה

  כמה קל להדחיק את המצוקה שעומדת מאחורי העוינות של הבדויים,פלסטינים, ורבים אחרים כלפי המדינה, ואח"כ לקונן על אותה עוינות שכאילו אין לה סיבה פרט לשנאה עיוורת

 18. אורי זקהם שוחר צדק

  מזלם של המקופחים (ערבים אבל לא רק) לא שפר שכן שוחרי הצדק מעטים מאד, רוב האזרחים עסוקים בלשרוד, עקב מדיניות הממשלה, ותאמיני לי, להאבק נגד מדיניות הממשלה זה מאד מאד קשה. בגדול אתה כל הזמן מפסיד, לעיתים מאד רחוקות זוכה בנקודות (אם ניקח מונחים מאיגרוף).
  לגבי בנייה לא רשמית ("בנייה בלתי חוקית"). רשיונות פשוט לא ניתנים. אז בונים כי צריך לגור איפה שהוא. בג`ואריש שברמלה, למשל, לשם פונו פליטים מקטרה (כיום בגדרה, הדמיון בשמות אינו מקרי) לא ניתנו רשיונות בניה על האדמה שאליה פונו. כך גם אצל משפחת אלווחידי ליד כלא רמלה. ברמלה ובלוד נבנות שכונות עם ועדה משכנת, וערבים לא מתקבלים. בלוד נבנתה שכונה לגרעין תורני (יהודי, בדחיפת עמותת המתנחלים "אור – משימות לאומיות") ובהיטל השבחת של 10 (במלים: עשר!) ש"ח לכל דירה. אלה כמה דוגמאות. אדמות רוב הכפרים הופקעו וכבר תמו האדמות. בתוך השטח המוניציפלי התחום הכחול – לבנייה – מצומצם.
  את טוענת כי "…חולשים הבדווים על קילומטרים רבים בדרום הארץ, בשטחים לא להם". הם פשוט גרים שם היכן שהיו גרים תמיד. הכובש – הוא מדינת ישראל – לקח להם את האדמות, תוך שימוש בחוקיו, ועכשיו הם נקראים "חולשים … בשטחים לא להם". זה פשוט מעבר לחוצפה.
  אני מקוה ששבחייך יעמדו לזכותי ביום האחרון.

 19. שור

  אתה טועה.
  לא צריך להיות חוקר (עלאק חוקר) בשביל לקרוא בתנ"ך ובמשנה שמות של עשרות ומאות יישובים יהודיים מלפני 2000 שנים, אשר נשתמרו עד היום על-ידי בני דודינו הערביים – סחנין, עראבה, פקיעין, טיביריה, צפת, סיפורי ועוד ועוד.
  ד"א, נשתמרו גם שמות צלבניים, כמו הקסטל ועוד.

  באשר לידין,
  אני לא מכיר את הסיפור אורי. ואם הוא נכון אז זה לא מצדיק שום דבר. בוודאי לא הרס ברוטאלי ועבירה על החוק.
  נורא בעיני שאתה מסית כאן לעבור על החוק בגלל כל מיני דוגמאות היסטוריות. זה מתחיל בהרס לא חוקי של מיבנים היסטוריים ונגמר ברצח על רקע אתני !

  אבל שים לב אורי (שם שנלקח מהתנ"ך) – השם "איבנה" הוא גם שם ערבי של השם המקורי יבנה, אשר שימשה מרכז רוחני בארץ ישראל של לאחר חורבן ירושלים – "יבנה וחכמיה".
  מעניין שאתה שוב ושוב מגלה בורות לגבי השורשים היהודיים שלך כאן.
  אין פלא שבהיעדר שורשים באדמת הארץ, אתה קורבן לשטיפת מוח של כל "חוקר" אנטישמי.

  שור

 20. אורי זקהם

  אתה טועה. הבאת שש דוגמאות לשמות שהשתמרו ואתה מדבר על עשרות ומאות שמות. אבל לא תוכל להביא דוגמאות כאלה. כי פשוט אין.

  איפה בדיוק אני מסית לרצח בכלל או על רקע אתני בפרט?

  כן, אני מעודד אנשים לבנות את בתיהם כי חוק המדינה הוא רע וגזעני. כמו שהייתי מעודד אנשים לעבור על חוקים גזעניים בדרום אפריקה הישנה או בגרמניה הנאצית.

  לא נראה לי שאתה יכול ללמד אותי משהו על שורשי היהודיים (שאינם כאן) או על ההיסטוריה היהודית או של ישראל/פלסטין.

  החוקרים היחידים שציינתי כאן הם יהודים, מירון בנבנישתי ונגה קדמן.
  קראת להם "חוקרים" אנטישמים. לא נקטת במינוח הנכון. אספסוף שכמוך נוקט במונחים הבאים: א. יהודי עם שנאה עצמית, או ב. וזה חידוש של החלאה אלן דרשוביץ (בדברו על השופט גולדסטון) יהודי חצר.

  לקרוא וקצת לכתוב אתה יודע. עכשיו תתחיל לקרוא.

 21. שור

  הבאתי רק דוגמא קטנה, יש מאות ישובים ערבים ששמותיהם נלקחו מיישובים עבריים שהיו כאן.
  גם אתה הבאת דוגמא בלי שידעת – יבנה .
  אתה מוזמן לבדוק, תאמין ביכולות שלך אורי.

  הצדקה להרס עתיקות בניגוד לחוק עלולה להביא חס ושלום לרצח, זה מתחיל בהרס מבנים ורכוש ומי ישורנו.

  לא מפליא שאנשי שמאל בועתי פתאום שוכחים מושגים כמו שלטון החוק, כן לשלום ולא להסתה ובריונות ועוד כל מיני דברים יפים.

  שור

 22. אורי זקהם

  לא הבאתי את איבנה כדוגמא. ידעתי, לפני שספרת שהשם מיבנה. וידעתי שבטרחנותך כי רבה תקפוץ על זה.

  פשיסטים בדרך כלל מאשימים אנשי שמאל בפריעת החוק. חוץ מזה יש כל מיני תפיסות חוק. לפי פוזיטיביזם חוקי יש לציית לחוק, או כמו שאומר איבט ליברמן "חוק זה חוק!". לעצור באדום, לא לרצוח, לשים טלאי צהוב, לא לערבוב גזעים וכו`. לא משנה איזה חוק יש לציית לו. למלא פקודה.

  אבל יש חוקים שחייבים לעקוף אותם, כמו למשל אישורי בנייה אם לא ניתנים.

 23. מרדכי

  אני מניח שהסבא של כל הכותבים כאן היו דתיים,בטוח שהנכדים של הכותבים כאן כבר לא ישארו יהודים,אלא יתבוללו.האם חשוב שישארו יהודים?אם התשובה חיובית,כל מה שנכתב כאן לא לעניין