המלך ארתור

מאיר בביוף

היה פעיל בקשת הדמוקרטית המזרחית

כמה פעמים שמענו, שומעים ונשמע את השם רופין? אין ספור פעמים. ציר תנועה ראשי בירושלים, הנמתח משכונת רחביה (בה התגורר רופין) ועד גבעת רם, מכללה אקדמית, קיבוץ, בית ספר ועוד, קרויים על שמו. "התארחנו בכפר רופין", "הבת שלי לומדת במכללת רופין", "סבא שלי נדרס ברחוב רופין" – הם רק דוגמית להקשרים הטריוויאליים של חיי היום יום, שבהם מועלה שמו של ארתור רופין. בימים אלה רואה אור ספר של ד"ר איתן בלום, מאוניברסיטת תל אביב, אודות רופין. מיהו אותו ארתור רופין?

רופין היה אחד ממנהיגיה היותר חשובים ומוערכים של התנועה הציונית. בשפה הציונית נהוג לכנותו, בעיקר, כאבי הסוציולוגיה היהודית. ואכן, נדמה שסוציולוג עילוי זה הוא ההברקה (בה"א הידיעה) של העם היהודי. גאונותו היקנתה לו כלים – מתת אל! – לעריכת ההבחנות הנכונות והמדעיות ביותר שניתן להעלות על הדעת, בין העידית האנושית –היהודית, ובכלל – לבין הזיבורית שבה, כמובן על פי מפתח גזעי: מבנה הגולגולת, צורת החוטם, צבע העור, עומק העיניים וכיוצא באלה. ספרו הידוע יותר – "הסוציאולוגיה של היהודים" (כך, במקור), משנת תרצ"ד  –  הוא, כנראה, המאסטר פיס של הרצוי והראוי בעיניה של התנועה הציונית, כפי שהיא ניבטת דרך עיניו החדות והחכמות של האיש הזה. הנצחתו הסיטונית אינה יכולה לשקר: הוא אחד מיקיריו של הרעיון הציוני הקלאסי. הפרק הראשון של הכרך הראשון של הספר דן בשאלת "התרכובת הגזעית של היהודים בארץ ישראל". הפרק השני עוסק ב"תולדות הגזע של היהודים". רופין מגלה בקיאות מופלאה בגזע האנושי, בתוכו היהודי, על גווניו ודקויותיו – על פי המפתח הנ"ל. להמחשת ולהוכחת התיאוריה המאד המדעית , הספר מציג שלל תמונות של כל מיני טיפוסים מגזעים שונים. גם בפרק הראשון של ספרו, "מלחמת היהודים לקיומם", משנת ת"ש, דן רופין בשאלת "היהודים לפי הדת, הלאום, המוצא והגזע". למרות שהצהיבו, הספרים מרתקים ביותר ומומלצים לקריאה.

רופין לא היה, חלילה, גזען – שהרי לא יתכן שיהודי, בעיקר ממוצא אירופאי, יכיל תכונה שלילית ונפסדת שכזאת. הוא, אפילו, היה ממייסדי ברית שלום, מעין גלגול ראשוני של שלום עכשיו, ומובן מאליו שמי שמצדד בפתרון של שלום בינינו ובין שכנינו הערבים, אינו מסוגל להיות גזען – בעיקר אם הוא ממוצא אירופאי, כאמור. בואו נאמר, שהשקפותיו והבחנותיו של רופין על טיבם של הגזעים האנושיים השונים היתה פוזיטיבית. הוא שאף לכונן במדינת היהודים חברה בריאה, דינאמית, חרוצה, אינטליגנטית ומעוררת השראה – ובינינו, מי יכולים לעשות זאת חוץ מהאירופאים? הממצאים המדעיים של סוציולוג דגול זה הובילו אותו למסקנות מדעיות שאין בלתן: רק מהמהגרים היהודים ממרכז ומזרח אירופה תבוא הישועה למדינה שבדרך. אחת המסקנות האופרטיביות של רופין – לאסור, למשל, נישואין בין תימנים ובין אשכנזים. לא, לא היה לו שום דבר נגד התימנים. יותר מכך, הוא אהב אותם…זאת אומרת, ככוח עבודה יעיל וזול, רק שכאדם אירופאי ורציונאלי לאללה הוא היה מנוע מלסטות מהמדע המאד מדויק שלו בדבר נחיתותם האובייקטיבית, מתוקף העובדה שמחקריו מצביעים על כך שהתימנים אינם יהודים טהורים מבחינה גזעית, כלומר גרים, ושבעורקיהם זורם – השם יצילנו! – דם ערבי. האם בשל כך ייקרא גזען? חס ושלום! יתר על כן, רופין אף יזם את פרוייקט העלאתם ארצה התימנים.

אז נכון, האאוגניקה נורא סיקרנה אותו. אבל, בשנות השלושים של המאה הקודמת – כך הסבירו לי גורמים תבוניים במיוחד, זאת אומרת אשכנזים – ששיח האאוגניקה היה מקובל בכל חברה נאורה ותרבותית במערב. שיח זה, על ניסוייו המדעיים, שרק רצו להבטיח לנו עולם מתוקן ונקי מאלמנטים לא פרודוקטיביים, ואפילו מזיקים, חלחלו גם אל ארתור, מלך הציונות של אותם הזמנים, שכמו הגויים המערביים – שאמנם אינם יהודים, אך משופעים בגנים משובחים – איווה לחברת מופת מושלמת.

 ארתור רופין הלך לעולמו בשנת 1943, והוא טמון בבית הקברות של דגניה א'. אבל, הרופיניזם חי נושם ובועט בכל מקום בארצנו. כחברה מתהווה, עדיין נעשים ניסויים וטעיות בדרך לחברה האידיאלית הרצויה לנו…כלומר לצאצאיו הרוחניים הרופיניזם. יש שיאמרו שהחברה בישראל עברה גלגולים רבים מאז שנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת, וכי הרופיניזם שבק חיים. לא כל כך מדוייק. הרופיניזם חוגג את נצחונותיו המוחלטים בהרכביו של בית המשפט העליון, בדה לגיטימציה החד משמעית למועמדותו לראשות ממשלה של כל מי שאינו אשכנזי, בחתני ובכלות פרס ישראל, באחוז האפסי כמעט של מזרחים וערבים בסגלי האוניברסיטאות ועוד. ואם זה לא מספיק, הרי יש מי שידאגו לכך שההבט האאוגני לא יירד מסדר היום. קחו, למשל, את ספרו של אורי סביר, "התהליך", שפורסם ב-1998, ודן בתהליך אוסלו. סביר מספר, בין השאר, על פגישותיו עם אנשי אש"פ, וכך הוא מתאר אחד מהם: "מאהר אל קורד, איש גבוה, כבן 60, ואדיב ביותר, אשר עורר בי מייד אסוציאציה של מנהל בית ספר גרמני"… (שם, עמ' 26). ואכן, מי יחלוק על דברי האדם הסביר – אורי במקרה זה – בדבר אדיבותם של הגרמנים? או, אולי, נציץ בספרם של אבי יששכרוף ועמוס הראל, "המלחמה השביעית", שגם בו נמצא תיאור מעניין: …,,הניסיון בפלוגה הראה כי גדולי המבוקשים נראים פעמים רבות כנערים, אשר חזותם (אפילו עיניים כחולות!) אינה מסגירה את ממדי ההרס אותו זממו…" , מצוטט שם קצין הצנחנים, ישי קור (שם, עמ' 144, ותודתי לד"ר הלל כהן, שהסב את שימת לבי לשני הספרים). ובאמת, האם מישהי או מישהו מאתנו פגשו אי פעם בגרמני שהוא לא אדיב? או, אולי באדם עם עיניים כחולות, חורש רעה? מדע בדיוני, במקרה הטוב.

 כפי שציינתי, האאוגניקה הרופינית, שיורשיה העכשוויים מביאים אותה לידי ביטוי, היא פוזיטיבית ורצופת כוונות טובות. בדיוק כמו בדרך למקום ההוא…

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ערן

  קשה לראות בברית שלום את הגלגול הראשון של שלום עכשיו.ברית שלום ניסתה לחשוב את ארץ ישראל כמרחב בו חייים יהודים וערבים, מעט מאוד תנועות שמאל ציוניות חשבו וחושבות ככה.
  רופין גם עזב את ברית שלום והתנער מתפיסותיה.

 2. שבתאי לוי

  לפי פסיקתו של היטלר, מייסד חוקי הטבע,,שהם חוקי הג`ונגל, לפיהם רק לחזקים יש זכות קייום. החזקים, שהם בעלי מבנה גולגולת נכונה, בחיר העמים ועם סגולה הטוב שבעמים והטהור שבגזעים יש זכות לכבוש, לדכא, לשעבד, לגרש, ולהרוג את החלשים. ,לטרוף אותם ולנצל את החלשים ככוח עבודה זול, ובשר תותחים למלחמות .(יהלומי הדם באפריקה)!
  שבתאי לוי

 3. דב בינדר

  רופין היה מנהלה"משרד הארצישראלי"ביפו,הוא היה מאלו שיזמו את שליחת שמואל יבנאלי לתימן להביא משם יהודים והמטרה היתה במפורש להביא פועלים עם אמינות של יהודי ושכר לא בהרבה יותר מערבי,הפועלים בני העליה השניה לא הסכימו כמובן לעבוד בחקלאות בשכר כמו הערבים ולא פחות מזה לא הסכימו לקבל יחס מהמעבידים כמו שקיבלו הפועלים הערבים שהיו רגילים ליחס גרוע מצד המעבידים הערבים והטורקים,הפועל התימני קיבל שכר פחות מהאשכנזי אבל יותר מהערבי,רופין ידע היטב שהתימנים הם יהודים לכל דבר אבל לא הסכים לנישואים בין אשכנזים לתימנים כי הוא ראה אותם כבעלי מנטליות ערבית וחשב שיעברו דור או שניים ואז תהיה אפשרות גם לנישואים מעורבים.בקשר לחברותו באירגון"ברית שלום"הרי ידוע גם שהוא פרש ממנה לאחר שנוכח שטעה,הוא גם ידע היטב שיהודי רוסיה גם הם לא יהודים טהורים כי הם מעורבים בקוזקים אוקראינים כתוצאה ממעשי האונס בזמן הפוגרומים,הוא עצמו היה"יקה"ואשתו היתה בתו של הסופר והעסקן הציוני מרוסיה מרדכי בן הלל הכהן שהיה בין מייסדי תל אביב,אביו של חבר הכנסת דוד הכהן ודודה של רוזה כהן אימו של יצחק רבין,בתו של ארתור רופין היתה כרמלה ידין אשתו של הרמטכ"ל השני יגאל ידין,אחיה של אשת רופין דוד הכהן הוא חותנו של האלוף עוזי נרקיס וסבו של האלוף עמוס ידלין,גיסה נוספת של רופין היא רוזה גינוסר גינצברג שהיתה נשואה לבנו של אחד העם וגם האישה הראשונה בארץ ישראל שהוסמכה בעורכת דין.זו משפחה מפוארת שבניה מכל הצדדים עשו עבור מדינת ישראל הרבה מאוד ומי שלא עושה לא טועה ומי שעושה לפעמים גם טועה.

 4. אזרח

  ומה עם המלך אלי ישי (דורש החרבת אלפי בתים בעזה ומגרש ילדים והוריהם) ומלך המלכים הרב עובדיה יוסף (הערבים הם נחשים שאת ראשם יש לרוצץ)? הייתכן שצידיקים אנושיים שכאלה הם בעלי תכונה נפסדת כלשהי? הגיע הזמן לדבר קצת גם עליהם, לא?

 5. חיים

  בחינת ושיפוט מעשיו ועמדותיו של אדם שפעל לפני 70 שנה באמצעות הכלים, התובנות והמוסכמות שרכשנו מאז אינם אלא חובבנות לשמה.
  רופין היה גזען בתוך עולם שההבחנות הגזעיות היו בו כעובדות. הצגתו כאדם מרושע, מן היטלר יהודי, היא מניפולטיבית וסרת טעם.
  הניתוח הביקורתי היום של אז צריך לבחון את הגורמים והתהליכים ההיסטוריים והחברתיים שאפשרו לכונן את ההבחנות הגזעיות ואשר נתנו להן דומיננטיות שכזו. התמקדות באדם יחיד שלא היה אלא תוצר של התקופה ותליית האשמות בו היא בזבוז זמן.

 6. פיני זוהר פובליציסט

  ראשית אני בוש ונכלם שידעתי כה מעט על ארתור רופין. ועל כך אני מודה מקרב לב למאיר בביוף שהאיר את עיני. ללא ספק מדובר באחד המנהיגים הבולטים של ארץ ישראל שגם היה שנוי במחלוקת , האם יש משהו ממנהיגי הדור שלא שנוי במחלוקת.? קראתי בעיון רב את תגובתו של דב בינדר שמסביר באופן ברור איך רופין עשה דברים טובים לרוב וגם טעויות. חשוב להדגיש את שולשלת היוחסין של רופין שרובם המכריע הם מלח הארץ ומזלינו שנתברכנו במשפחה.

 7. פועל שחור

  יוצא מדבריך שאחינו הטובים האשכנזים תיכננו את כל המצב באדיבות מרכז ארופאית עם ניחוח מזרח ארופי . הם מדברים הרבה בתקשורת על סיבות "אובייקטיביות" לנחיתות של המזרחים ועל כך שזה מצב ניצחי בילתי ניתן לשינוי למרות שהם נותנים קידום מלאכותי למזרחים באקדמיה כדי לתקן את המצב הסטטיסטי שניראה גרוע מאד בעיני אומות העולם.
  הבן של אותו רופין היה מנהל בית ספר שלי לפני הרבה שנים ובעצמו גזען לא קטן שקיבל משכורת שמנה כדי לא לעשות כלום כשאנחנו עבדנו עם טוריות מבוקר עד ערב יומיים בשבוע כדי לא למות ברעב.

 8. מוטי

  מה שאמרת הוא רק קצה הקרחון. אני בטוח שעם הזמן גם יגלו עובדות שלא ידענו עליהם. חושש אני להעלות זאת בכתב אך צריך לשאול את קברניטי הישוב דאז, אותם אלו שרופין ישב עמם מה הייתה כוונתם האמיתית, או לשאול את שארי בשרם אשר נאלמו בנושא זה.

 9. יעקובי

  השמאל (שאיננו בעצם שמאל אלא קבוצות סטטוס של אשכנזים)) לא השלים עם איבוד ההגמוניה האשכנזית במדינה, ובתסכולו כי רב פיתח שנאה רבה למדינה היהודית שנפלה בידי ה"המון המזרחי" ותומך בפלסטינים בשל שנאתו למזרחים ותסכולו על איבוד ההגמוניה.
  שימו לב כי כל ארגוני ה"שמאל" התהוו אחרי מהפך 77 (שלום עכשו נוסדה ב-78), וביתר-שאת לאחר בחירות 81 (הצ`כצ`כים), כשהתברר לאשכנזים שאיבוד ההגמוניה הוא סופי.
  השמאל מאס במדינת היהודים ורוצה בחיסולה. לכן הם תומכים במה שמכונה "זכות השיבה" או לפחות ב"איחוד משפחות" פלסטיניות בישראל, וגם תומכים באזרוח זרים וילדיהם. מבחינתם מדינה יהודית הוא דבר חסר ערך.
  אינכם מבינים עוד דבר: לכל מקום שנכנסים אליו המזרחים, האשכנזים בורחים: למשל, ככל שהמזרחים נעשו ציונים, כך ברחו האשכנזים מהציונות. וכך בצבא, בהוראה ועוד.

 10. אלי חמו

  1. "ברור שחשוב הוא להעניק לפועל האשכנזי את הנוחות כדי לסייע לו לשמור על רמה תרבותית נאותה,
  כגון, דירה נאותה, מטבח נוח, וכדומה.
  כמובן שזה אינו נוגע ביחס ליהודים המזרחים, שבניגוד לפועלים האשכנזים, מספיק לו ליהודי המזרחי
  שכר עבודתו בכדי לפרנס בו את משפחתו".

  2. "התימנים יכולים למלא את מקומו של הפועל האשכנזי בכיבוש העבודות הפשוטות,
  וגם כן מסוגלים הם להתחרות בפועלים הערבים".

  ד"ר ארתור רופין (16.12.1911)

 11. איציק ניסני

  ארתור רופין ,הינו דוגמא למה שמסוכן במדע. המדע יקר מדי מכדי שנפקיד אותו בידי מדענים .ראה דוגמא לעצירת השיבוט וכד.
  למזלנו קמו לנו בין הציונים מנהיגים לא רק מדענים כדוגמאת בגין וזבוטינסקי ובן גוריון שהבינו היטב מהיכן אנו באים לאן אנו הולכים ובפני מי עלינו לתת את הדין וקולם נישא יותר מקולו המאונפף של מדען דחוי. למדע בכלל ולמדע הגזע צריך לתת זמן זאת אנו יודעים רק לאחר 80 שנה .
  יאמר לזכותו של רופין שהיה מדען שאימץ את תורות הגזע מבלי להבין את המשמעות. שמאוחר יותר כמעט החריבו את היהודים מהאדמה הזו. אז לפני שמבקרים בחמת זעם את רופין צריך להבין את הרקע . אומנם כיום לא הייתי קורה לרחובות בשמו אבל ייאמר לזכותו שהוא לא גרם נזק יותר מאחרים וכוונותיו היו טובות.
  עובדה אימי כשהייתה ב1926 בת ה-6 פרנסה משפחה ספרדית בירושלים !!!! בעיקר בזכות משנתו של רופין .
  חבריו העדיפו אותה על פני ערבייה…….
  איזה מזל…..

 12. אירית
  הכותב מבטא היטב את תסמונת ההתפכחות, לא רק בנסיבות האלה, אלא בכלל כאשר נוברים בעבר ובעיקר בתחום האויגניקה, ישנן כמה סדרות טובות בערוץ ההסטוריה שעוסקות בזה ומשודרות לאחרונה כמעט כל שבוע בשידור חוזר. אותה תחושת קבס וזעזוע תוקפת כל אחד שקורא את כתבי התקופה, וגם מה שחשבו עלינו, כיהודים, האנשים שהוליכו את התנועה הגזענית, והם מה לעשות דוקא אמריקאים ברובם,. מוסדות מכובדים ורשמיים, אקדמיים ואחרים, תמכו בזה, ובאמריקה בוצעו עיקורים המוניים של "גזעים נחותים", נאסרו נישואי תערובת, והכל לפי איזו שיטה "מדעית" של שמירה על ההגיינה של הגזע, לטובת כולם כמובן.
  מאחר שכולנו גם יהודים, תחושת האימה והזעזוע היא משותפת אולי לצאצאיו הרוחניים של רופין וגם לכותב המאמר, ובתוך הקבוצה כמובן כל אחד מנסה להראות שהוא יותר "הגייני" מרעו הנחות, והדברים ידועים ומוכרים.
  התחושה מן הפוסט הזה, שאינו מוסיף הרבה מידע למרבה הצער, היא של נבגדות עד עומק הלב. וזו אכן תגובה נאותה, נבגדות. נידמה שזו החוויה המכוננת, המשותפת, העמוקה של "התודעה האזרחית הישראלית באשר היא", כלומר החוויה המכוננת שהופכת אותנו גם לשותפים לגורל היא אותה פלצות ונבגדות, למקרא איזה פרטיכל שטרם נחשף, או דיונים חשאיים, או הרהורי הלב של "שועינו ופרנסינו". אכן, כוונותיהם ברוב המקרים אינן טהורות, אלא סקטוריאליות להחריד ונצלניות. החומר הזה נגיש ומובהק, יש בגידות אחרות. היו בישראל חוקרים מדעיים ורפואיים שעסקו באויגניקה ובמחקר הזה, ויש כתבי עת מהתקופה שממש אפשר למצוא בהם מאמרים מ"תורת הגזע" מיושמים על עדות או על "חלשי דעת" (חולי נפש) או על נכים. זו רוח התקופה שעליה גדל הנאציזם, והוא לא היה פלנטה אחרת, את זה כבר אנחנו יודעים. לא רק זה, אלא שהפלנטה היא עדיין אותה פלנטה, ואין חדש תחת השמש.
 13. פועל שחור

  מה זה קצה קרחון אל תביא לי כזה קור אין לי מעיל. לפי מה שהבנתי כ 50 % מהתימנים ניספו ברעב ומחלות מדבקות
  בראשית המאה ה 20 כדאי לחקור באם גם מקרב האשכנזים היתה תמותה דומה אם לא אז אפשר לראות בכך סוג של השמדת
  עם כדי להפוך את התימנים המרדנים לעבדים צייתנים.
  ידוע לי שהתימנים הוכנסו למגורים ברפתות ואורוות אלו מעשים פליליים, גם לאחר קום המדינה רוב התימנים שעלו הוחזקו בראש העיןבמחנה ריכוז עם שמירה צבאית מחומשת מסביב כמו מחנה ריכוז.
  אז מה דב בינדר וגאחרים מביאים סיבות ותירוצים שאין בהם ולו חצי דבר כדי להקל מעוצמת הפשעים.
  שמעתי גם שנישלו את התימנים מאדמות כינרת שקנו בכספם והשליכום לשכונת העוני מרמורק כי החלוצים האשכנזים
  של כינרת לא סבלו נוכחות של תימנים בסביבתם.
  די יש לי כאב ראש יותר מידי תיקרות נופלות לי על הראש למה לא המשיכו לשמור את ארתור רופין בנפטלין ועוד כמה תיקרות
  יפלו עלי כשיחשפו כל שאר הרופינים ומזימותיהם הגזעניות.

 14. יואל קורנבלום

  עדיין ממשיך עם ההבלים והגזענות המקצועית המלוטשת שלו אבל מלה טובה על ישראל ועל המפעל האדיר שנעשה כאן לא יצליח למצוא. עד כמה שזכור לי בזמנו של רופין היו עוד הרבה אחרים שעשו דברים גדולים לטובת הכלל אבל כנראה למאיר זה לא נראה שייך לעניין.

 15. ג. אביבי
  רופין היה זה שהכניס את תורת הגזע האירופאית הכ"כ קטלנית, על פיה נבנתה האידיאולוגיה הנאצית, בדלת הקדמית למדינת ישראל שבדרך. כדאי לקרא את מאמרו של איתן בלום [http://www.tau.ac.il/tarbut/sadna/Bloom/E-Bloom-MeqorotGermaniyim.pdf ] וגם כתבה על זה מאת תום שגב (אתר הארץ מה9 לאוקטובר ש"ז). רופין היה מי שתרם רבות להתפתחותה של תורת הגזע הגרמני מראשית המאה ה20 שנכנסה ישירות לתוך האידיאולוגיה הנאצית. התיאוריות הגזעניות אנטישמיות שלו הסבירו לגרמנים מדוע יהודי אשכנז הם חמדניים (זה לא רק שהוא לא עירער על הטענה האנטישמית הזאת) ולכן התקבלו בברכה על האידיאולוגים של התנועה הנאצית. הוא הביא את כל תורת הגזע הזאת לפלשתינה א"י, שם הוא עמד בראש "המשרד הארץ-ישראלי" ובו קבע מי רשאי להיכלל בגזע העברי המתחדש ומי יוחזר לנמל המוצא שלו.
  הוא הקפיד לבחור יהודים בעלי מראה ארי (אינדו-גרמאני כהגדרתו) כי הוא ייחס לאריים תכונות על מובנות גנטית (ביולוגית כהגדרתם) ולשמיים – ש"שרידים גנטיים" להם הוא "מצא" אפילו אצל יהודי מזרח אירופה – תכונות של חמדנות, טיפשות, עצלנות, נטייה לניוון מוסרי וכו`. הוא רצה "להשביח" את הגזע היהודי אשכנזי ע"י סילוק מהקהילה של מי שנראה לא ארי ואכן הרבה מהמהגרים שהגיעו לכאן גורשו חזרה לארצות מוצאם בגין תפישה זאת. מכאן גם נבע יחסו ליהודים הערבים (מזרחים/ספרדים) להם הוא ייחס נחיתות ביולוגית ותבע להרחיקם מה"פולק" היהודי הלבנבן המתהווה לתפארת התנועה הציונית ("המאד מאוד לא גזענית"). הוא תבע להכניס לכאן מזרחים רק בתור פועלים בעבודות קשות ועובדי חקלאות שיחליפו את הערבים ויסתפקו במשכורת רעב אך יהיו נאמנים לאדוניהם האשכנזים בגין השיוך הדתי. הוא תבע הפרדת גזעים בין "הגזע העברי המתחדש" (על טהרת אשכנזים) לבין המזרחים ה"נחותים" לשיטתו. הוא היה אחראי להסכם ההעברה עם הנאצים (הבאת האליטה של יהודי גרמניה לא"י בתמורה להונם) ויתכן שתפישה זאת שרווחה גם בקרב מנהיגים ציונים אחרים תרמה ליחס המתנכר כלפי רוב יהודי מזרח אירופה בזמן השואה.
  את פרשת תימני כינרת (1911 – 1930) על ניצולם המחפיר בתנאי עבדות, עינויים, ההתנכלות היומיומית להם מצד "חלוצינו" האשכנזים וסילוקם בכוח מהאדמה אותם הם הכשירו בעבודת פרך של 19 שנים תוך תמותה של כ50% מהם במחלות, ברעב ותוך חוסר הושטת עזרה מכוון מצד ה"חלוצים" הציונים אשכנזים של כינרת – קל להבין על רקע תפישת ההנהגה הציונית ורופין האידיאולוג הראשי שלה את המזרחים והערבים כבני גזע נחות. זאת גם תמצית היחס של הציונות הלבנבנה למזרחים.
  מי שמסרב לראות ש"המלך" ארתור הוא עירום, בטענה (הנכונה) שתורות הגזע והאווגניקה מאוד רווחו לפני 70 שנה באירופה, אין לו מה להלין על מה שבדיוק מאותה סיבה עוללו הגרמנים, (שלתורתם-מהותם תרם גם אותו "מלך") ל 6 מיליוני יהודים – אלא אם הוא מאמין כמו אותו רופין שהמזרחים והערבים הם בחזקת חיות כך שפגיעה בהם היא לא אסון גדול לאנושות. מי שמביא את הייחוס של רופין ל"מלח הארץ" כטענת הצדקה למעשיו ולמהותו ה(תת)אנושית, רק ממחיש לנו כמה כל מנהיגינו "מלחי הארץ" למיניהם הם תוצר ישיר של אותה שיטה שממנה ינקו רבות גם האידיאולוגים הנאצים.

  רופין מצטרף לרשימה ארוכה של אישים בולטים ביישוב כגון פרופ` שיבא, פרופ` מאיר ואווגניסטים גזענים אחרים שבגינם בוצעו כל כך הרבה פשעים נגד המזרחים ושיטתם גיבתה ,מוסרית" את תהליך נחשול המזרחים ונישול הפלסטינים.

 16. שור

  בעוד הזרם הציוני-סוציאליסטי היה נגוע בגזענות כלפי ערביי הארץ וגם כלפי היהודים המזרחיים שגרן כאן ועלו לכאן, הרי הזרם הלאומי דווקא דגל בשיוויון.
  ידועה שורה מפורסמת משירו של זאב ז`בוטינסקי "שתי גדות לירדן" –
  "שם ירווה לו משפע ואושר / בן ערב, בן נצרת ובני /
  כי דגלי דגל טוהר ויושר / יטהר שתי גדות ירדני".
  לא לחינם מזרחיים רבים היו באצ"ל,לא לחינם מזרחיים רבים החלו לתמוך בתנועת החירות ובליכוד החל משנות ה-50 עד שהביאו למהפך המפורסם בשנת 1977. כי הראייה של הזרם הלאומי ברובו היתה שיוויונית, ואילו הזרם הסוציאליסטי היה נגוע בגזענות (יצירת אדם "חדש" עלאק), כבר מראשית הציונות.

  שור

 17. אלי אמינוב

  ארתור רופין שהיה מנהל המשרד הארץ ישראלי של התנועה הציונית הטיל בשנת 1908 על סגנו ד"ר טהון להכין תזכיר שיצביע על דרכים חדשות וזולות שיעזרו להתגבר על המכשולים העומדים בפני משימת "כיבוש העבודה", דהיינו החלפת הפועלים הערבים העובדים במושבות בפועלים יהודים. באוקטובר של אותה שנה הניח ד"ר טהון את התזכיר בפני ההנהלה הציונית. בתזכיר מסביר הד"ר הנכבד מאיזה מקור יכול להגיע חומר אנושי מתאים והוא קובע: "מתוך יהודי המזרח מחוסרי האמצעים, העומדים עדיין על מדרגה אחת עם הפלאחים".
  אלכס ביין ההסטוריון הציוני ממשיך באותו עניין: "אם ברצוננו לפעול לשם חיזוקם של יהודי ארץ ישראל – היהודים האשכנזים –ספק הוא אם מוכשרים הם לעבודה אחרת חוץ מן המלאכה בעיר. כנגד זה יש מקום ליהודי המזרח, ובעיקר לתימנים ולפרסים, גם במקצוע החקלאות מתוך שהם מסתפקים במועט. אפשר להשוות את היהודים האלה אל הערבים ומבחינה זו מסוגלים הם גם להתחרות עמהם. אמנם גם מידת פעילותם לא תעלה על זו של הערבים.
  הד"ר טהון ממשיך ומפתח את הגיגיו:"אילו יכולנו להביא לידי כך שמשפחות תימניות ישתקעו במושבות בקביעות, נשיג גם זאת שהנשים והנערות יעבדו במשק הבית, במקום הערביות העסוקות עכשיו כמשרתות כמעט בכל משפחה של קולוניסטים (מתישבים- א.א.)בשכר גבוה ( מ20 עד 25 פרנק לחודש). עד היום לא נעשה נסיון רציני להחליף את הפועלים הערבים בתימנים". (אלכס ביין "תולדות ההתישבות הציונית" מסדה 1970 ).
  בדצמבר 1910 נבחר איש הפועל הצעיר ורשבסקי ששינה את שמו ליבניאלי להיות השליח לתימן ואכן שליחותו הצליחה מ1912 החלו להגיע לארץ מאות משפחות של תימנים שהתלהבו מסיפורי הגאולה והיה צורך לשלוח כרוז לתימן כדי להאט את בואם ולתאמו עם צרכי "העבודה העברית".
  בספרה המענין "ארץ, ברית" מתארת עפרה ישועה-ליית את הפרדוקס הציוני של יבוא מהגרים לארץ: "בשנות החמישים והשישים מדינת ישראל גררה אל תוכה במאמץ אדיר המוני ערבים מפני שהם היו יהודים. בשנות התשעים והאלפיים היא עסקה ביבוא אינטנסיבי של המון לא-יהודים דווקא מפני שהם לא היו יהודים". זוהי תובנה מצויינת של מדינת האפרטהייד שלנו אלא שזה התחיל כבר לפני מאה שנה.

 18. אורלי נוי

  כי מדובר בראש ובראשונה בכת סגורה שנוהגת להתרבות בתוך עצמה – זה הבן של זה, זה הסבא של זה, האחות של ההיא שהיא גיסתו של ההוא. ממש הבריידי באנצ`.

  תודה למאיר בביוף על מאמר מאיר עיניים וחשוב. הגיע הזמן למאבק עצבני בדרישה להסיר את שמות כל אנשי תורת הגזע ומבצעי הניסויים למיניהם מעל מוסדות ומרחבים ציבוריים. כי אם מן דהוא נדרס ברחוב רופין ומגיע לטיפול בבי"ח שיבא, טוב כבר לא ייצא מזה.

 19. יפת

  http://www.tau.ac.il/tarbut/sadna/Bloom/E-Bloom-MeqorotGermaniyim.pdf
  רופין מצטייר במאמר כחסיד מובהק וקיצוני של תורות גזע, והנורא מכל, האיש יישם בראשית ההתיישבות בארץ פרקטיקות של "השבחת גזע" בקבוצות החקלאיות, כשהוא מקדים את את הנאצים בחזונו ה"ביו-רפואי."
  להלן ציטוט מסוף המאמר:
  "ב 1933- תיאר רופין ביומנו את התרשמותו
  מאחד מנאומיו הראשונים של היטלר לאחר שזה עלה לשלטון:
  לפני יומיים, שמעתי ברדיו את נאומו הפרוגרמטי של היטלר ברייכסטאג. היה זה נאום הרבה יותר טוב מכל נאומי הבחירות שלו – עשיר-תוכן, מעניין, מרתק.
  בעיני רופין, כמו גם בעיני "משביחי גזע" אחרים רבים, שפינטזו על מדינה המקצה תפקיד מכריע לפרקטיקות של "השבחת גזע", היטלר של אמצע שנות השלושים – הרבה לפני "הפתרון הסופי" – נראה כמו פוליטיקאי מרענן. סביר להניח כי בעיני רופין, ששלושים שנה קודם לכן שירטט במאמריו בכתב העת "ההווה" חזון ביו-רפואי דומה לכאורה לזה של היטלר, נראה היטלר כפוליטיקאי הראשון בהיסטוריה המיישם את קביעתו של האקל לפיה "פוליטיקה היא ביולוגיה יישומית."

 20. סמולן

  היות וקראתי – טוב, עלעלתי – בעבודת הדוקטורט שכתב בלום, בסיועה של "העורכת הלשונית" שלו (לא יאומן), אני מודיע בזאת לקהל הקדוש שמדובר במוצר שנבנה על מנת שיוכל להיות מוצג באתרים כגון אלו ובבמות כדוגמת "מטעם" (יצחק לאור גם הוא נכלל ברשימת הקרדיטים של העבודה), וכן הלאה והלאה.

  לינק למאמר שיוצא נגד הבולשיט של בלום:

  http://www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6V9C-4R71K7P-1&_user=48161&_rdoc=1&_fmt=&_orig=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1052455611&_rerunOrigin=google&_acct=C000005078&_version=1&_urlVersion=0&_userid=48161&md5=c87e6ccec4023a8dcebafc19598cd631

  לינק למאמר ברשת שבתחתיתו פורש בלום את משנתו לגבי ברית שלום ומטרותיה (כלומר, שהיא היתה קומבינה ציונית שמטרתה להרוויח זמן): כדאי לשים לב שבתגובה של בלום, הוא אמנם מאד בוטה, אבל לא קורא לרופין נאצי, וגם לא פרוטו-נאצי, כפי שהוא רומז במיומנותה של העורכת הלשונית שלו (העבודה מוקדשת בין היתר לעורכת הלשונית). רופין "קרוב" לפרוטו נאציות. זה סיכום מדעי מעניין, כי הוא עושה מאמצים ניכרים להוציא אותו נאצי, למרות שבעצם הוא היה דומה מאד למי שמאמינה בשדות הכוח והידע הגבריים, וכן הלאה והלאה. בשר מבשרכם.

  http://www.e-mago.co.il/Editor/literature-1915.htm

  דעותי אני לגבי רופין:

  1. הוא היה גזען באופן תיאורטי ושולי, ודומה מאד לדרכים שבהן מדברים פה היום על "אשכנזים". היתה לו עבודה לעשות, הוא עבד בה כל היום, כל יום, ובעבודתו הוא פחות או יותר ביצע ניסים.

  2. איך עושים ניסים: בביקורת. מה שמאפיין את רופין יותר מכל, הוא שילוב של תיאוריות פרועות (או היתר לתיאורטיזציה פרועה) יחד עם ביקורתיות עובדתית חמורה, שיטה מהסוג שנוסח אחר כך על ידי פופר כביטוי לרציונאליות. השיטה הזו לא מאפשרת לבצע "הכתבה מלמעלה" של בחירת העולים על רקע גזעני, פשוט כי זה לא היה עובד. הטענות של בלום על הכוונה מלמעלה הן בולשיט: הייתי אומר שהן בולשיט קיצוני.

  3. רצח התימנים: היתה קבוצה שעלתה מתימן בעקבות פגישה עם השליח יבנאלי. אבל היו קבוצות שעלו מתימן קודם, בלי שליח כזה או אחר. התימנים, וגם היהודים מתימן, היו אזרחים עותומניים, ולכן מי שהיה צריך לדאוג להם היו קודם כל העותומנים. שנית, היו אז בארץ המון פלסטינים: פי עשר לערך מכמות היהודים. גם הפלסטינים, כמדומה, לא דאגו להם. וכך גם החרדים האנטי ציונים בירושלים, והתארגנויות אחרות. מי שדאג להם, בהצלחה מאד מצומצת, היו הציונים הללו, שארגנו מגביות חירום, הסבירו שטויות מטופשות לתורמים שלהם, והביאו כסף שאיפשר לבנות בתים ולמנוע את המשך המוות. הציונים היו אז אחוז אחד מאוכלוסיית הארץ. ברוווווווור שהם היו אחראים.
  בלום לא באמת כותב שרופין רצח תימנים במו ידיו, אבל הוא רומז את זה, חבל על הזמן.

  4. בקשר לגזענות של רופין: צריך לשים לב, לדעתי, שמדובר באדם שנכווה מגזענות באופן אישי וקשה, הרבה יותר ממה שכל מי שמאשים אותו היום בגזענות חווה אי פעם. הוא גדל בעולם שבו להיות יהודי היה להיות נחות גנטי באופן מדעי לגמרי. הבחירה שלו להמשיך לאחוז בתיאוריה הזו למרות מה שהיא עשתה לו ולעם שהוא שירת במסירות עצומה, עד כמה שהיא מוזרה, נראית לי לגיטימית, מכח ההיכרות האישית שלו עם התוצאות.
  (בלום כמובן מקפיד לקשר בין רופין לשואה: אפילו ב 1943 רופין עוסק בהרהורים גזעניים… אני מציע לאשתו של בלום לבחון את האפשרות שאפילו כאשר בלום איתה במיטה, הוא מהרהר במישהי אחרת. הרהורים אינם בהכרח דבר נשלט, וטוב שכך. אל תצלבי את איתן על זה שהוא חושב, אה, לא עליך).

 21. יואל קורנבלום

  עדיין ממשיך עם ההבלים והגזענות המקצועית המלוטשת שלו אבל מלה טובה על ישראל ועל המפעל האדיר שנעשה כאן לא יצליח למצוא. עד כמה שזכור לי בזמנו של רופין היו עוד הרבה אחרים שעשו דברים גדולים לטובת הכלל אבל כנראה למאיר זה לא נראה שייך לעניין.

 22. פועל שחור

  שנוצרו בעקבות התקרות שהופלו עלי ואחרי שמצאתי איפה לדרוך כיוון שהרצפות נישמטו לי באים חוכמולוגים כמו סמולן ומנסים לבנות לי צריפון בלי תקרה ובלי ריצפה.
  לפתע מתגמד חלקו המרכזי של רופין. זה הסגן שלו שכנראה ביצע מזימות מאחורי הגב של רופין. זה לא הציונים שהיו אחראים זה העותומנים. אז למה הציונים כן דאגו? לסדר את החיים לאשכנזים ולא הפנו אותם לעותומנים ולמה הציונים
  אספו כספים בעולם: לעזרה לתימנים האקזוטיים והעבירו את הכספים לסידור נחלאות האשכנזים.
  סמולן מנסה כדרכו בגרפומניה מרשימה להטביע זבוב באוקיינוס ולהסיט את הנושא לצדדים שוליים.
  אספקט חשוב שלא הוטל עליו אור בדיון הו סמיכות הזמנים בין התגבשותה של תורת הגזע הגנטית של הציונות להקמת התנועה
  הנאצית כשהנאצים מאמצים את התורה שעוצבה ע`י רופין וחבריו בעוד שעד כה נישמעו טענות על כך שהציונים שאבו רעיונות גזע מהנאצים הרי מן הראוי הוא לבחון באם זרימת התורות והרעיונות לא היתה למעשה בכיוון ההפוך.

 23. יצחק

  הפואנטה שייכת לאורלי נוי:

  "כי אם מן דהוא(מזרחי-יצחק) נדרס ברחוב רופין ומגיע לטיפול בבי"ח שיבא,(ומטופל ע`י ד`ר רבינוביץ-יצחק) טוב כבר לא ייצא מזה".
  זו כנראה הסיבה שכל המזרחים המגיעים לבתי החולים הללו יוצאים משם באמבולנס של חברה קדישא.
  האשכנזית כמובן.

 24. יריב מ

  אינפורמציה מזעזעת וחשובה. מדהים כמה החלק הזה הושתק והוצנע.

 25. סמולן

  בעבודה כזו, שווה תמיד לבדוק את "ברית שלום". ואכן, הכותב טורח לטעות בטעויות הרגילות והאוויליות: מאגנס לא היה חבר בברית שלום מעולם, וגם בובר עלה לארץ רק אחרי שברית שלום חיסלה את פעולותיה. מה שהדבר הזה אומר – ומאגנס מוזכר המון פעמים כאיש ברית שלום – הוא שבלום לא קרא כמעט כלום על ברית שלום, ויודע עליה לא הרבה.

 26. ירדנה אלון
  אוי געוואלד – טוב אני יודעת זה השם ארתור שעושה את האסוציאציה,יחד עם זאת אינני יכולה שלא "למחות בכל תוקף"כנגד ההשוואה בין המלך ארתור ואבירי השולחן העגול שעל האגדות עליהם גדלתי והתענגתי ועדיין אני מתענגת עד היום, והחזון של קמלוט על עולם שוחר שלום ושוויון,לבין ארתור רופין ואבירי הסולם ההארארכי שבו הציונות והסוציאליזם האתני המזרח אירופאי עומדים בראש וכל השאר מנועים מלטפס עליו לגן העדן המיוחל. ועל כן הרשו לי למחות בשם ארתור,גוויניבר,סר לנסלוט ומרלין כמובן,ישראל היא לא קמלוט ובטח לא אבלון.
  ועתה לאחר שהגשתי את מחאתי, לעצם הרשימה, לעניות דעתי הבלתי קובעת הרשימה הזאת חשובה. חשוב לחזור ולהזכיר ולהביא תיעודים ומראה מקומות על איך התחילה הגזענות בישראל, חשוב לדבר על השורשים שלה. לכל עם יש את הצד האפל והמוסתר שלו אותו הוא מנסה להדחיק, או להתכחש אליו, אנחנו באים בטענות, מענות, וטרוניות, לכל מי שמעז להכחיש את הגזענות שהופנתה כלפי יהודים לכל אורך ההיסטוריה, גזענות ששיאה היו מחנות הריכוז, אושוויץ, מיידאנק, טרבלינקה, ברגן בלזן, על כל הרוע האנושי שמשתמע מהם. ואנחנו כועסים על כל גילוי של הדחקה והשכחה ואף הכחשה של מה שקרה.
  אולם כשזה נוגע בנו, מייד אנחנו לוחצים על כל כפתורי המצוקה הרגשית ומאוד אנושית, וההדחקה וההכחשה מופיעים בכל תפארתם כדוגמת תגובתו של יואל קורנבלום, (קורנבלום כארכיטיפ של "אשכנזיות" לא קורנבלום האדם הפרטי בבקשה לעשות את ההבחנה) שכל עוד אתר "העוקץ" ועורכיו המזרחיים כותבים על ענייני כלכלה, תגובותיו בדרך כלל שקולות ולא אחת באופן אישי אני מוצאת בהן טעם והן מוסיפות לדיון הציבורי.  אולם משעה שעורכי האתר מעלים רשימה שעוסקת בנושאים כגון גזענות המופנית כלפי מזרחים, כלפי ערבים ישראלים או בדיונים בנושא הסכסוך הישראלי פלשתיני, מופעל כפתור המצוקה, אורות הסכנה מהבהבים, אזעקת הסירנות הצורמנית נשמעת ויאללה יורדים למקלט ההכחשות וההדחקות.
  לא משנה כמה יגבו אלה שהגזענות מופנית כלפיהם במסמכים, בתיעוד, באינפורמציה של עובדות ומספרים, תמיד יקום "הקורנבלום"  מרבצו, הנה סולם ההרארכיות מתחיל להתנדנד ולאבד משיווי משקלו ומאיים להפיל את כולם, גם את "הקורנבלום" שמצוי בראש הסולם, וככל שהוא מצוי גבוה יותר כך הוא גם מרגיש מאויים יותר מן הנפילה, מפני שהוא יודע שהחבטה עלולה להיות מאוד מכאיבה, ואף מסוכנת לאבריו, והדרך הטובה ביותר להתמודד עם המצוקה ועם רגשות האשמה הכבדים שבאים בעקבות המיידע שנחשף ומגלה את צידו האפל של "הקורנבלםו.
  ,פתאום בא איזה פרחח מזרחי ,"הבביוף" ואומר בראש חוצות "יא אללה,תסתכלו ל"קורנבלום" יש קופת שרצים תלויה לו מאחוריו ושובל ארוך יש לה לאותה קופת שרצים והוא משתרך למן תחילת הציונות ועד ימינו אלה ". "אין לי שום קופת שרצים תלוייה לי מאחורי" טוען "הקורנבלום" בכעס מנומס, וה-"בביוף"על מנת להוכיח לו כי יש ויש קופה שכזו והיא לא קופת צדקה, בא ודורך לו על השובל המשתרך שלה. זה מה שצריך לעשות, להמשיך להביא מובאות, ותיעודים ומסמכים, וראיות , ולדבר עליהם, להוציא אותם למרחב הציבורי. הגזענות היא לא וירוס שבא והולך, הגזענות היא משהו שנתקע במקומות שבהם מרשים לה להיתקע,ולהכות שורשים ולהצמיח פירות באושי.
  וכפי שאנחנו לא מוכנים לשכוח את העוולות הגזעניות שעשו לנו בגולה המזרח אירופאית,הנה גם ל"בביוף" יש עוולות גזעניות שהוא לא מוכן לשכוח, מפני שעם הזיכרון באה הידיעה, איך לזהות גזענות, איך להגדיר גזענות, ובאילו כלים דמוקרטיים להתמודד איתה, וזאת התרומה הגדולה של ה-"בביוף" לחברה הישראלית, להגדרת הזהות שלה ולעיצוב שלה. המאבק המזרחי הוא תרומתם הגדולה של המזרחים לעיצוב פני החברה הישראלית שהיא בחיתוליה, ואני כותבת דברים אלה בדקה התשעים שלפני הכנס בנושא מאבק התרבות המזרחית שיתקיים היום אחה"צ בסינמטק בתל אביב.
 27. יואל קורנבלום

  נכון שבאו כמה יוצאי מדינות ערב בישראל במאה התשע עשרה אבל רובם נראה התפללו ובאו לכאן מסיבות דתיות. מנקודה אחרת באו האשכנזים הראשונים (ביל"ו) מרוסיה במטרה ברורה להקים מדינה יהודית ולא להתפלל. אלה הן העובדות. יתכן מאד שכל הבעיה היא קינאה פשוטה, הנה באו האשכנזים והקימו מדינה וגם הביאו את שאר היהודים לכאן. צריך להסתכל על כל התמונה ולא להוציא כמה דברים שלא לעניין ולפרשם במטרה כפי שרוב הכותבים כאן עושים – להכפיש את מדינת ישראל בכל מחיר אפילו אם זה גיזענות צרופה או מגוחך לחלוטין.

  בקשר לגזענות, אפליה וחוסר סובלנות לדעות שונות כפי שאת רומזת או כותבת את לא צריכה ללכת רחוק את יכולה למצוא את כל זה כאן באתר "העוקץ". שימי לב, את התגובה שלי הרשומה למעלה שלחתי ביום 17.10.09 כשהיו 10 תגובות לפוסט של מאיר בביוף. גל התגובות השני שראיתי הביא את סך כל התגובות לפוסט הזה ל15 תגובות והתגובה שלי לא היתה בין אותן תגובות. אחר כך שלחתי את אותה תגובה פעם שניה וזה פורסם עם תאריך 18.10.09.

  מדוע זה לא פורסם מיד? יש לך רעיון כלשהו? האם זה פעם ראשונה שזה קורה? זה קרה לי הרבה פעמים כאן באתר כך שאני צריך הרבה פעמים לשלוח תגובה פעמיים. שלא לדבר שלא תגובות שלא מפרסמים מה שאני כותב בתגובה להתקפות עלי. אז יש לך אפליה כאן מולך, את לא צריכה ללכת רחוק. אשמח לשמוע מה דעתך על האפליה הזאת.

  לעצם התגובה שלך עדיף שלא היית כותבת את זה כי היא ממש חסרת בסיס. האם את טוענת שאין לי זכות להגיב? אם יש לך משהו כנגד התגובות שלי האם את יכולה לגבות את השגותיך בעובדות? עד כמה שזכור לי בדרך כלל אף אחד לא מסוגל לענות לשאלות המדוייקות שאני שואל אותם, אולי אין להם מה לומר, אולי הם מסכימים איתי. אז מה בדיוק הבעיה שלך? מישהו עוצר אותך מלענות על העובדות שאני מעלה עם עובדות כנגד? אל תשכחי שאני תמיד מוסיף עובדות ומדבר באמצעות עובדות וגם שואל שאלות מדוייקות. (זה בגלל ה"חינוך" ההנדסי שלי.)

  אז זהו ירדנה, אם את יכולה לגבות את מה שכתבת עם עובדות אנא הציגי אותן.

 28. לאונרד

  435 עמודי עובודת הדוקטורט של איתן בלום (בלי הביבליוגרפיה) כתובים באנגלית,וניתן למוצאם להלן (זהירות: לינק. דורש הקלקה וקריאה):
  http://www.tau.ac.il/tarbut/tezot/bloom/EtanBloom-PhD-ArthurRuppin.pdf
  כדאי שבביוף, סמולן, אורלי וכל החוכמולוגים ימכל הצדדים היעני אוידיאולוגיים יקראו את כל הטקסט, לא רק את הגירסה המעאפנה ב"מטעם", כולל הערות השוליים, ואולי יבינו שלא רק המציאות מורכבת, אלא גם – הפתעה – העבר.
  לבביוף: אם אתה מתקשה באנגלית, תגיד לד"ר כהן שאני שלחתי אותך.

 29. אייל

  אולי תשתף אותנו , אלו שאין להם זמן לקרוא דוקטורטים באנגלית , מה בדיוק מורכב כל כך?

 30. סמולן

  אני מעיין בעבודה הזו בשעות הפנאי. עד עכשיו הסיפור הופך מוזר יותר ויותר.

  אם הטקסט של בלום ב"מטעם" היה מה שסעיד קרא לו "מחקר מתוך עוינות" (הוא החטא היסודי של האורינטליסטים), הרי שהטקסט שלו בעבודת הדוקטור, משום מה, הוא קצת שונה.

  אני לא קראתי את העבודה מתחילתה ועד סופה, אלא עלעלתי בה – שמתי לב להקדשות ולעורכת הלשונית – וקפצתי לפרק על ברית שלום, כי שם אני מבין קצת. אבל לאורך העלעולים שראיתי, באמת מבחר מקרי ולכן אולי מייצג, יש רופין ויש בלום. רופין של הציטוטים הוא אדם שלדעתי לפחות, יוצא משום מה הומאני באמת ובתמים. משהו מעין זה אתה יכול לראות גם במאמר ב"מטעם", כאשר בלום מצטט את רופין כותב על פתרון משבר של יחסי עבודה. רופין יוצא שם אחלה מנהל, עם גישה מעשית וסבירה. מי שמתלהם שם זה בלום, שמייחס לרופין בזכות הציטוט הזה גישות שהוא משייך לגרמניה הפרוטו נאצית.

  וכך זה יוצא במהלך הקטעים שדגמתי עד כה בעבודה של בלום: רופין השפוי – קצת פסיכי בגלל העניין שלו בגזענות, אבל לדעתי לא יותר ממה שמקובל באתר הזה עצמו לעתים קרובות ביחס לאשכנזים, ובכל מקרה לא משהו שלא ניתן היה היום להכשיר אותו דרך טענה שמדובר על מאפייני שיח ותרבות, ולאו דווקא תכונה שעוברת גנטית באופן מילולי. הכשירו כאן באתר ובמקומות דומים גזענויות גדולות מאלו (מומלץ אגב לקרוא את ספרו של פרויד, "משה והמונותיאיזם", כדי לאתר מדען יהודי גדול באמת – רופין היה איש ביצוע גדול – שכותב על תת מודע קולקטיבי שעובר באופן גנטי. ההלקאה העצמית של "משה" היא מה שמאפשר לאנשי השיח לקבל את השטות הזו בעינים עצומות לרווחה, כרגיל. אף בלום לא יכתוב תיזה על הגזענות של פרויד. ערן רולניק, אגב, נמצא בקרדיטים לתיזה של בלום אף הוא).

  ממה שאני רואה בפרק על ברית שלום, בלום לא מכיר נושאים בסיסיים אודותיה, ולזה כיוונתי בתיאור הטעות שלו על שיוך מאגנס לברית שלום. בלי מחקר יותר דקדקני, פשוט אסור לו לטעון טענות כל כך ספקולטיביות כמו הרעיון שברית שלום הוקמה כקומבינה של רופין על מנת להתחזות לרודפי שלום, ולמרוח את ה"עולם" ואת יהדות גרמניה. וואללה. גרשום שלום, מניה שוחט, חיים קלווריסקי, מרטין בובר, אלברט איינשטיין, כולם כולם היו בובות של רופין. גם אחרי שהתפטר מברית שלום. זו התיזה של בלום, וכדי לתמוך בה הוא צריך להיות אלוף בברית שלום, ולא טירון.

  אולי בפרקים האחרים יש יותר הגיון. לעת עתה, אני עומד מאחורי מה שכתבתי: זו עבודה שנתפרה כדי להיות מרופררת בעיתונות מהסוג של "מטעם" ומסוג האתר כאן, אם כי כנראה בעיקר באנגלית.

 31. פועל שחור

  ספרדים ויהודים ערבים מרחבי האימפריה העותומנית עברו מארץ לארץ ע`פ אילוצים כלכליים פוליטיים ואחרים ובין השאר לפלסטינה בעיקר מתןך מניעים דתיים מסורתיים של קשר וזיקה אורגנית לארץ הקודש אך ללא כל מניעים פוליטיים התנחלותיים שמשמעותם נישול העם החי על אדמתו.
  באו כאנשים תמימים לחיות לצידם של אדוני הארץ וקנו זכות זו בכסף מלא כמו שאברהם אבינו קנה את מערת המכפלה.
  הגינוי והבוז שאני חש הוא על מעשה המירמה והנוכלות שביצעו הציונים שהסתננו לפלסטינה במסגרת תוכנית זדונית לנשל את העם הפלסטיני מארץ המולדת שלו ולא כדי לחיות לצידם כשווים בין שווים.
  תוכנית הציונות מתגלה יותר ויותר ככל שחולף הזמן כתוכנית חסרת סיכויייישום לאורך זמן והיא למעשה מילכוד היסטורי למרבית האוכלוסיה שהוטמעו בה ערכים ציוניים קלוקלים שמונעים מאותו ציבור את סיכויי ההשתלבות הנורמלית במרחב.
  לכן האנטיציונות מטרתה היא להציל את אותם סקטורים לאומיים חברתיים שה"ציונות האכזרית" לא רואה ממטר ואינו בעל דרכון כפול להימלטות בשעת צרה.

 32. ירדנה אלון

  לקורנבלום – א. אינני עורכת האתר ואין לי מושג ירוק מה קורה עם תגובותיך ומדוע לא מעלים אותן,אני יכולה לדבר רק על התגובות שלך שכן מעלים מה שנסתר מן העין ולא מועלה אין לי שום נגיעה אליו אז כך שאני לא הכתובת הנכונה לפנות אליה בטענות ומענות וטרוניות בקשר לכך, אני גם לא מתכוונת להיכנס בעבי הקורה של למה לא מועלות תגובותיך,ולא אלחם את מלחמתך,אתה מהנדס,מוכשר הגיוני מגובה בעובדות נאור וליבראלי תשתמש ביכולות שלך להילחם את מלחמת זכות התגובה שלך.
  ב,כרגיל אתה וגם לא מעט מגיבים מכניסים מילים שלא אמרנו,מעולם לא ביקשתי ולא טענתי שלא יעלו את תגובותיך באתר,בוא אני אגלה לך סוד ושאף אחד לא ישמע, מבחינתי באופן אישי זה דווקא מצויין שמעלים תגובות כמו שלך כאן באתר מן הסיבה הפשוטה אני משתמשת בך. ובתגובות שלי אליך אני מעבירה את המסר שאני רוצה להעביר בכל מה שנוגע לגזענות המופנית כלפי אוכלוסיות ומגזרים שונים בחברה הישראלית, אז כך שמבחינתי על כל פנים לא רק שלא הייתי רוצה שתעלם מהנוף ,אתה נחוץ ודרוש ,אתה משרת בתגובותיך את האינטרסים שלי,וכך גם שאר המגיבים השותפים לדעותיך,אני מדברת כמובן אך ורק בשם עצמי במקרה הזה אני לא יודעת מה חושבים האחרים,זה לא שישבנו טיכסנו עצה מה לעשות עם ה"קורנבלומים".
  עכשיו אתה מבקש עובדות ונתונים, אני טוענת שאין טעם מפני שכל הזמן אנחנו מביאים עובדות ונתונים ומשום מה כנראה בימים שאנחנו מעלים את העובדות והנתונים אתם נעלמים מן השטח, אתם מתאיידים, או שהמחשב שלכם התקלקל,או שאתם נורא עסוקים בהינדוס משהו מאוד לוגי כמו הקביעה המאוד לוגית ש"אנחנו מקנאים " בכם כי "אתם בניתם את המדינה" כי "לא היה כאן כלום עד שהגעתם",או שאם אתם כבר מתייחסים לנתונים ולעובדות אתם מגמדים אותם וממעיטים בערכם כ"לא חשובים"ו"לא מהותיים" וגם לא חשוב כמה נפנה אתכם למקורות של קריאה,ונאמר לכם שאם ברצונכם לדעת ולהעמיק את הידע שלכם רצוי וכדאי שתקראו ספר או מאמר X,Y,Z,ותלמדו בעצמכם ותגיעו למסקנות משל עצמכם אנחנו נותנים לכם הזדמנות שאף אחד בעצם לא נתן לכם , ללמוד ולחשוב בדרך עצמאית,לצאת מהקופסה ומהקיבעון, אבל נוח לכם להיות חנוקים בתוך הקופסה האידאולוגית שעליה התחנכתם, אז אתה רוצה שאני אוציא אותך בכוח?

  אני לא אעשה זאת,אני נגד אלימות ונגד כפייה,ואני לא מספיק טיפשה כדי לחשוב שיש לי כוח לשנות מי שלא רוצה בעצמו להשתנות,אני לא אבזבז אנרגיות על זה, ואין לי יומרות של "אני אגאל אותך מייסורי בורותך"אבל מצד שני בשיא הכנות כשאתה בתגובותיך נותן לי את ההזדמנות להעביר את המסר שלי בתגובה משלי אני לא רואה שום סיבה לא להשתמש בזה,ואני משתמשת בזה כל עוד עורכי האתר נותנים לי את המרחב הזה. אתה מנצל אותי כמזרחית מעמדית,כלכלית,פוליטית,תרבותית, ואני משתמשת בתודעת הניצול שרכשתי כתוצאה מכך על מנת להשתחרר ממנו, אני עושה מהלימון לימונדה.
  אי לכך אל תבקש ממני לדבר בעובדות ונתונים מזה סיפקו לך מספיק לא מעט כותבים כאן בין היתר גם אני,ואם זה לא סיפק אותך עד עכשיו,אז כנראה שזה לא יספק אותך לעולם,אתה רוצה להשאיר את הדברים כפי שהם,כי נוח לך עם זה, לי יש אינטרסים לשנות את המציאות,כי לא נוח לי איתה,יש ביננו ניגודי אינטרסים מהותיים מאוד,ואנחנו לא נוכל ליישב את הניגודים האלה כל עוד לא תכיר בעוול שגרמת וכל עוד תכחיש אותו ולא תסכים לגלות אמפטיה לסבל של האחר שאתה הגורם לו,ובדיוק כמו שאחמדינג`אד מעלה לך את הפיוזים כשהוא מכחיש את השואה, ככה אתה מעלה את הפיוזים כשאתה מתכחש לגזענות שאבותיך האידאולוגיים יצרו ומתכחש לסבל שהם גרמו ולא רק מתכחש אלא גם מצדיק וממשיך אותו. עכשיו מאחר ואני לא מהנדסת החשיבה שלי היא לא "לוגית," היא הוליסטית ומהמקום ההוליסטי הזה אני אומרת לך "קורנבלום" שים לב,מה שהאשכנזיות עשתה למזרחיות, עושה העולם האוניברסאלי ליהודים באשר הם, כל עוד תמשיכו להתעמר בנו יבואו אחמדינג`אדים למינהם ויעשו לכם את מה שאתם עושים לנו, אולי אי אפשר להוכיח קביעה זו בדרך לוגית עפ"י הקריטריונים הלוגיים של האירופוצנטריות,אבל יש עולם אחר שם בחוץ,שהוא לא אירופוצנטרי,והכלים שהוא משתמש בהם על מנת לפרש את המציאות הם כלים אחרים ושונים, אבל שוב אני חוזרת ואומרת לך כפי שטענתי לא אחת כאן באתר, זה שזה שונה, לא מעיד כהוא זה על כך שזה חסר ערך ,או חסר משמעות, כי את המשמעות קובע נותן המשמעות, ואם החלטתי שלתפישת העולם המזרחית שלי יש משמעות בעיני לא יעזרו לך כל ה"לוגיקות" למינהן, וכל הדרישות והתביעות שלך כמורה קפדן וטרחני "יש לך עובדות ונתונים שמעידים על……"לא מעניינות אותי, ואני לא אעמוד יותר ואצדיק את עצמי בפניך/ זה אתה שצריך להצדיק את הגזענות שלך זה אתה שצריך לתת תשובות לא אני,וזה שאתה מתחמק ממתן תשובות קודם כל לעצמך מעיד על הפחד מפני התשובות.
  עכשיו כל זה לא נאמר בצורה אישית כלפיך כאדם כי אינני מכירה אותך אישית, כל זה נאמר בשפה מטאפורית (שהיא לא שפת מהנדסים ממוצא אירופוצנטרי)ולקחתי את השם"קורנבלום"והפכתי אותו לארכיטיפ. שוב ניצלתי אותך לצרכי, ואם זה מעורר את כעסך, הרי שנתתי לך לטעום מעט ממה שאתה מטעים אותי כמזרחית מזה עשרות שנים. 
  עכשיו אולי תבין ולוא לרגע אחרי שאתה קורא תגובה של מזרחית,מה חשו וחשים המזרחיים כשספריות שלמות נכתבות עליהם, והם בכלל לא ידעו שהם כאלה(אתה יודע פרימטיבים,נחשלים,טעוני טיפוח, קנאים וכד`) וכפי שאתה מתכעס כשמכנים אותך גזען, וטוען שעיוותו את דמותך, ככה בדיוק גם אנחנו כועסים כשמעוותים את דמותנו ועושים לנו רצח אופי קולקטיבי.
  לכעס יש הגיון פנימי משלו, ובשביל להבין אותו צריך להתכנס פנימה, זה דורש השקטת הרעשים החיצוניים על מנת לתת לקול הפנימי לצוף ולומר את דברו. הרעשים החיצוניים במקרה של האשכנזיות זה האידאולוגיה דוגמת רופין, במקום להגביר את הווליום וזה מה שאתה עושה בכל פעם שעומדת שאלת יחסי אשכנז-מזרח על הפרק, אני מציעה לך לכבות את הרדיו,לא להחליף תחנה, לכבות לגמרי. ולא לפחד מהשקט שיבוא בעקבות זה, נהפוך הוא לקבל את השקט בברכה,כי זה שקט מבורך זה שקט מקודש כי הוא נותן לקול הפנימי לומר את דברו,
  תנסה, מה איכפת לך?
 33. יואל קורנבלום

  קראתי בקישור של תגובתו של ליאונרד את הקטע על התימנים. זה נמצא בפרק:

  5.2.7.1.2.1 The Origins of the Initiative to Bring Over the Yemenite Jews
  נמצא בעמוד 330 בתיזה האלקטרונית

  לא קראתי את כל התיזה פשוט ערכתי חיפוש אלקטרוני על המלה “Yemenite”

  ראשית יש שם ויכוח של מי היה הרעיון. האם זה של רופין או של המזכירה שלו. לפי יומנו של רופין זה הרעיון של המזכירה לפי יומנה של המזכירה זה היה רופין בעל הרעיון.

  בעיקרון זה לא משנה הרבה כי הרעיון של החלפת הערבים בעובדים יהודים היה ברור לכולם זאת היתה המטרה להקים מדינה יהודית שבה העובדים הם יהודים ולא שכירים ערביים. העובדה היא שהיהודים עבדו את האדמה בקיבוצים ובמושבים. היהודים עבדו בבנין ובכלל בכל ענפי התעשיה. כמובן שהיו עובדים שכירים בקיבוצים ובמושבים יהודים יוצאי מדינות אירופה וגם יהודים יוצאי מדינות ערב. הדיבור באותו זמן היה "עבודה עברית". בנוסף גם דיברו על שמירה עברית. כלומר בכל מצב מכיוון שעומדים להקים מדינה יהודית אזי צריך גם עבודה יהודית ושמירה יהודית וגם נהגים יהודים וכן הלאה.

  כלומר מה שעולה מכל זה שהמטרה היתה לעלות את יהודי תימן, ועוד יהודים ממדינות ערב, מהגולה בה סבלו תחת ידם ורגלם של המוסלמים כדי לתת להם להתפתח כיהודים גאים במדינה יהודית.

  בעמוד 121 יש מובאה שרופין טוען שהספרדי, הכוונה ללא-אשכנזים "יהווה סכנה ליהודי האשכנזי החדש" אבל יש לזכור שבאותו זמן זה היה המדע. עדיין דיברו על צורת גולגות ועוד כל מיני שטויות שהיום זה אפילו לא בדיחה. לכן צריך לנרמל את המצב לתקופת ראשית המאה העשרים ולראות את ההתבטאויות לפי ההתבטאויות בכלל באותה תקופה ולא להיות היום חכמים לאחר מעשה עם הידע של היום. זה יהיה בערך כמו לומר שחכמי יוון העתיקה היו בעצם מטומטמים כי הם חשבו שהארץ שטוחה.

  בעמוד 270 יש ציטוט שאומר שצריך שינוי לתימנים, פרסים וצפון סורים כי הם רגילים לתשלום נמוך אבל כותב התיזה מתרגם את זה כאילו רופין רצה אותם לעבודה זולה. אני לא רואה את זה בצורה הזאת כי רופין טוען שצריך שינוי לכן אולי הוא אומר שהם יבואו מכיוון שהם מרוויחים מעט ובישראל יש להם סיכוי להרוויח טוב יותר. אני מניח שהתרגום הוא עניין של השקפה. אפשר לקחת את אותו טקסט ולהכפיש או להלל.

  בעמוד 271 יש קטע שטוען שכמה חוקרים טענו שהתימנים סבלו וכן הלאה. יתכן מאד אבל גם אחרים סבלו כולל יוצאי מדינות אירופה. הרבה מיוצאי מדינות אירופה גם כן חזרו לאירופה כי היה קשה כאן. גם הורי סבלו כשעלו לארץ,אוכל היה במשורה ובעצם כל דבר היה במשורה אבל הצלחנו להסתדר. אף אחד לא אמר שקל להיות יהודי אפילו במדינה יהודית. אף אחד לא אמר שקל להקים מדינה יהודית. היו בעיות דומות גם בארה"ב בזמן ההגירות הגדולות ובעצם בכל מקום שהיו הגירות ללא עזרה. לכן הטענה כאילו רופין גרם לכל זה היא באמת חסרת כל טעם.

  יש עוד דברים בתיזה
  וכל אחד יכול לקרוא בעצמו בקישור בתגובה של לאונרד. פשוט עברתי בריפרוף על החומר וגם אין לי הרבה זמן לקרוא את הכל בעיון. יש לזכור שמה שכתוב בתיזה זאת דעתו של הכותב ולא אמת מוחלטת אפילו אם היו לו כמה פרופסורים חונכים. כל אחד מאילו הכותבים הוא בעל דעה משלו ויתכן שמישהו אחר יפרש את הענין בצורה אחרת לחלוטין. אפשר עם אותו הטקסט תמיד להכפיש או להלל הכל תלוי בנסיבות ובטעמו של הכותב.

  באופן עקרוני נראה לי שמי שנגד המפעל הציוני בארץ ישראל ימצא כל דרך להכפיש את המדינה ואת המפעל הציוני ולא משנה מה העדויות. אפשר תמיד להוציא דברים לא רק מהקשרם אלא גם מתקופתם. ובעניין זה אפשר תמיד לשאול את בביוף ושות` מה הסיבה שהם מכפישים כל כך את מדינת ישראל.

  בעיקרון יש לתת תודה לראשונים וזה כולל את ארתור רופין כי בלעדיהם לא היתה מדינת ישראל קיימת. אני בטוח שהיו הרבה טעויות בדרך בכל מקום וגם היתה אפליה בין אישית (אם כי לא ממסדית) אבל היה תמיד רצון טוב להביא את כל היהודים לישראל. כל הזכרונות האילו לאט לאט נעלמים ויש לנו מציאות חדשה ולכן אולי צריך להסתכל קדימה ולא לחיות עם זכרונות העבר זה לא עוזר לאף אחד.

 34. יואל קורנבלום

  העניין הוא שלא היו כאן תושבים רבים בארץ ישראל. אל תשכח שחבר הלאומים החליט שכל שטח ישראל היום וגם עבר הירדן יהיה מדינה יהודית ונתן אתה העבודה לקבלן בשם בריטניה שפשוט מעלה בתפקידה. ראשית בריטניה הקימה את ירדן בשטח שאמור היה להיות ישראל. ירדן בכלל לא היתה קיימת בשום הסטוריה. אחרי זה בריטניה התנכלה ליהודים שהיו בארץ ישראל. לא מתקבל על הדעת שחבר הלאומים היה מחליט להפוך את האיזור למדינה ליהודית לו היו שם תושבים אחרים או מדינה אחרת. העניין הוא שלא היו שם הרבה תושבים ולכן באה ההחלטה להקים שם מדינה יהודית.

  לא מקובלים עלי דבריך שנשלו את התושבים המקומיים כי לא היו תושבים. רוב הערבים באו לכאן כמהגרי עבודה או נדחפו לכאן על ידי השלטון העותמני או הבריטי כמשקל נגד להגירה היהודית לארץ הריקה. לכן התיזה שלך כאילו הציונים הם שגרמו עוול להתושבים המקומיים פשוט אינה מבוססת.

  לכן לא היה פה שום מעשה מירמה כפי שאתה טוען.

  אני לא רואה את הציונות כפי שאתה רואה ואני גם לא רוצה להשתלב במרחב הזה אם בסופו של דבר לא תהיה מדינה יהודית. הדבר הראשון שצריך לעשות זה להבטיח את המדינה היהודית ואם צריך להלחם אז נלחם ללא הפסקה. האפשרות האחרת נשמעת כמו התאבדות. האם אתה מציע להקים מדינה בה יש רוב ערבי? לא מספיק לנו לבנון?

  בקשר למלכוד ההסטורי כפי שאת כותב אני לא רואה את זה. הכל עניין של חינוך. אם אתה מנסה לחנך שלא צריך מדינה יהודית אז ברור שזה לא עוזר למדינה היהודית. לכן צריך לשאול אותך מדוע אתה נגד המדינה היהודית ומה התחליף שאתה מציע.

 35. פועל שחור

  לפי התאוריה הקורנבלומית השיקרית יהודי תימן התמימים צריכים להודות על "הטיהור האתני" שביצעו רופין ומזכירותיו שהשמידו ברעב ובמחלות רק 50 % מהתימנים בזמן שהאשכנזים ביססו את נחלותיהם בעזרת
  כספים שאספו בעולם להצלת התימנים .
  "עבודה עיברית" מזכיר את "העבודה משחררת" שני רעיונות המבוססים על שתי תורות גזע רצחניות שהזינו אחת את השניה .
  עבודה עיברית שיחררה את החלוצים האשכנזים מחובת העבודה כדי להתפנות ולהפוך לבעלי נחלאות שהחזיקו ברפתות חיות אדם מתימן שישרתו אותם במשק הבית ובעבודת השדה .
  והעבודה המשחררת שיחררה את ב`ג מעולם המעיק של 6 מיליון אשכנזים שרחמנא לצילן היו גם אנטיציונים גמורים .
  התאוריה הקורנבלומית שמקורה בציונות הקולוניאליסטית שבהכרח גזענית מפיצה תירוצים להצדקת העוול הכיבושי בהצדקתו בהחלטה חסרת חוקיות של האו`ם באופן סלקטיבי למרות דחייה סיטונאית של עשרות החלטות או`ם חוקיות אך לא מתאימות לציונות האשכנזית כדי להצדיק את מבצע הנישול הגדול שעשו
  לאדוני הארץ העם הפלסטיני.
  הטיעון הרעוע על כמותם של הפלסטינים והיות הארץ ריקה הוא טיעון של דה הומניזציה ושקר , אז איך פינו 500 כפרים וערים רבות אם הארץ ריקה , מעניין איך כל הגזענים הקולוניאליים משתמשים באותם שקרים כדי להצדיק את חמדנותם המקרקעית.

 36. מירו

  מה זו התגובה הבכיינית הזו? המאמר של ון ליר לא סותר את אמרותיו כלפיי מזרחים!

 37. לאונרד

  נראה לי שאתה תמונת המראה של בביוף. או שכל אחד מכם קריקטורה של השני 🙂
  (הכל ברוח טובה, כן?)
  בתזה של בלום בעיות רבות, שמתחילות מהנחות היסוד שלו. ועם זאת, היא מכילה מידע יקר ערך וכוללת הקשרים ותובנות מעניינות ביותר. לטעמי די טפשי להשליך ממה שכתב נער בן 17 ביומנו על כל מפעל חייו, למשל. לא ברור אם לכך התכוון המחבר, וספק אם בביוף התחיל להבין את כוונתו או שהתחיל ישר מהסוף, אבל קריאה לא ביקורתית בתזה יכולה להעלות שלשיטת המחבר הנאציזם והציונות הם שני ענפים של אותו עץ.
  כשלעצמי, אני רואה בעבודה הזאת עוד פרק מעמיק ומגלה פנים חדשות, גם אם לא תמיד סימפטיות, בתולדות – עם כל המזועזעים הסליחה סליחה – שיבת ציון.

 38. סמולן

  החיים קשים.

  כלומר, הנודניק הזה, בלום, הוא לדעתי ההכי טוב שיש לכם באנטי ציונות. וזה לא משנה בכלל אם הוא רואה את עצמו כציוני מסוג כלשהו או לא – גם סוכנים חשאיים הרבה פעמים עובדים בשביל ארגון שונה ממה שהם עצמם חושבים. אבל הוא כותב טוב, מתון מאד ולא מתלהם (ההיפך מבביוף, בשבילך). הוא מהאסכולה הכתיבתית של תום שגב, זו שמאכילה את הקורא בכפית בנרטיב מתוכנן במדיוק, אבל נמנעת מלדחוף לו את האוכל ממש אל תוך הגרון. אל תבין אותי לא נכון – אני מאד מעריך את הכתיבה של הנודניק.

  אבל אני לא מעריך את איסוף העובדות שלו ואת מה שנשאר מהכתיבה שלו אחרי שמנתקים את מה שהוא (והעורכת הלשונית שלו…) עשו. אני בוחן אותו עובדתית במקרים שאני מכיר, והוא יוצא, בעובדות, די כלומניק ושרלטן. מה שהוא כותב על "ברית שלום" שגוי לגמרי, ויותר מזה. ל"ברית שלום" יש מין ניר לאקמוס שמראה שרלטנות: נהוג לייחס למאגנס קשר לברית שלום, למרות שהוא לא היה שם. זו טעות ישנה מאד, שנובעת מכך שהוא עשה מעשים דומים למה שברית שלום עשתה, אבל אחרי שברית שלום התפרקה. קראו לו "ברית שלום" כתואר הפועל…
  את אותו דבר אפשר לומר על עוד שיוך לברית שלום, זה של מרטין בובר. כאן מדובר בנושא אפור, כי בובר היה חבר ב"פריפריה" של ברית שלום באופן פורמאלי, ואבא רוחני כללי של חלק חשוב מהברית שלומניקים בחיים ובציונות בכלל. אבל הוא עלה לארץ כמה שנים אחרי שברית שלום התפרקה (אגב, בובר שכר דירה בבית של אבא של אדוארס סעיד. ואבא של סעיד גירש אותו בטענות שבובר לא שילם שכר דירה, מה שכנראה היה שקר, ולך תדע אם הקריזה של הייקים בירושלים לא תרמה לנכבה איזו לבנה בקיר…). בובר היה חבר שולי בברית שלום.

  איתן בלום עושה מבובר חבר מרכזי, ובעיקר, עושה ממאגנס חבר מרכזי במיוחד. זה מופיע לא במאמר שלו, אלא בתיזה, איפה שהוא צריך היה לעשות מחקר שיטתי. המחקר שלו בכל מה שקשור לברית שלום מדגים בעיקר חוסר היכרות בסיסי עם התחום. היות והוא משתמש בחוסר היכרות בסיסי כדי לרקום הזיות ספקולטיביות, הוא אדם לא רציני, שדבריו סותרים, וכמו שאמר הרמב"ם בהקדמה למורה נבוכים, לא צריך להתיחס אליו ברצינות.

  אנחנו כמובן לא הרמבם, ואנחנו כן מתיחסים ברצינות גם למי שאידיוטיותו הוכחה. אבל מה, התיזה ארוכה, ואנגלית אני קורא יותר לאט, מה לעשות, ולכן החיים קשים.

  הנקודה המופרכת הבאה בתור היא מה שאיתן בלום מתאר – במאמר ולא בתיזה, שעדיין לא קראתי – בקשר לתימנים והעליה בשנת 1913. תיארתי את הפרכה: בלום הופך את התימנים לאנשים שאפשר "להעלות" אותם, כאילו הוא מעמיס אותם על מלגזה. כאילו לא היו התימנים הללו אזרחים עותומנים, מה שאי אפשר היה לומר על העולים החלוצים, כאילו הם לא היו בקשרי מכתבים עם עולים אחרים מתימן, כאילו הם לא יכלו להסתובב ולחזור ברגע שהחליטו. בעיקר, בלום לא דן בכלל (אני מתערב שגם בעבודה אין דיון כזה) במעמד השלטון העותומני, במעמד הלא-ציונים בקהילות היהודיות בפלסטין, למרות שהם היו 90% מהיהודים, ובוודאי שהוא לא דן במעמד הסיוע, הרווח וההצלה שהגיעו מהפלסטינים, אחיהם של העולים מתימן, מנקודת הראות של המרחב הערבי-שמי ובניו. הוא דן רק בציונים. כלומר, גם כאן הוא מוטה אידיאולוגית, דבר שהופך ברור מרגע ששמים לב שהוא מסמיך לדיון ברופין את מותם של הרבה מהעולים הללו ממגפה ורעב. הטקסט של בלום בא לייצר את הקישור הזה, ותוך כדי כך להשתיק את הדיונים האחרים שהוא היה צריך לפתח, לפחות כדי לבחון את התמונה הכללית. אני אומר שוב שלא קראתי את העבודה בנושא הזה, אבל אני מתקשה להאמין שיהיה שם ניתוח של מוסריות העמדה העותומנית בעניין.

  משהו דומה אפשר לומר גם על העיסוק של איתן בלום ב"ולטאנשאונג". זה מונח שהוא מנפנף בו לכל אורך הטקסט שלו ב"מטעם",בעיקר בטענה שמדובר במושג גרמני שהתרגום שלו לא נתפס טוב על ידי התרגום המקובל כ"השקפת עולם" או "תפיסת עולם". אבל, יש כאן שני נושאים שהולכים בדיוק ההיפך מהטיעון של בלום. הראשון האו שמדובר במונח מאד נפוץ בטקסטים גרמניים, ולכן יש לו תרגומים מוסמכים ששברו עליהם את הראש אנשים שיודעים גרמנית ממש מעולה, כבר מאות שנים, בתרגומים לאנגלית ולצרפתית וגם לעברית. חברים שלי שיודעים גרמנית – בדיוק מתארחים אצלנו עכשיו, הפלא ופלא – לא ידעו לומר מה רע ב"תפיסת עולם". כנראה שהתרגום הזה לא רע כל כך.
  שנית, אם תבחן את השימוש שבלום עושה במונח הזה, וכך גם בעבודה שלו, תראה שברוב הפעמים – לכל הפחות בהרבה מאד מהן – לא מדובר בתרגום למשהו שכתוב אצל רופין, אלא במשהו שבלום כותב על רופין. כלומר, לאיתן בלום יש בראש משהו, שהוא קורא לו ולטאנשאונג. מושג שנמצא אצל בלום, ובלום עושה בו שימוש, בפרטנציה של דיוק מילולי. אם בלום חושב בעברית – והעורכת הלשונית שלו, אני מניח, חושבת באנגלית – הרי שהוא צריך להיות מסוגל להתבטא בעברית גם בלי הולט אנשאונג. זו תפיסת העולם שלי 🙂
  מה שמשתמע מכאן, הוא שלשימוש של איתן בלום בולטאנשאונג יש יש מטרה שאינה תיאורית במובן המדעי. אני משער משהו שנראה לי סביר: שאיתן בלום משתמש בולטאנשאונג כדי ליצור אפקט מצטבר שבו המושג הגרמני הזה, שמרפרר לכל קורא לא גרמני את הגרמניות, כלומר הנאציזם, מוצמד למושא המחקר שלו. איתן בלום אוחז כנראה בתפיסת עולם שבה יש צורך בפעולה, ולו בפעולה מילולית, ועל כן הוא יוצא להדביק את הולטאנשאונג בשלל הזדמנויות לא הכרחיות. כאמור, היות והעבודה של איתן בלום נכתבה באנגלית והמאמר נכתב בעברית, והיות והטענה בדבר בעיית התרגום של הולטאנשאונג מצוצה מן האצבע, הרי שהשימוש במילה הזו הוא בחירה צורנית, שבאה לומר משהו רע.
  כדאי להוסיף שהבחירה הזו יונקת ממסורת עשירה, לדעתי, של כתיבה עוינת על גרמנים. אחרי מלחמת העולם השניה נולדה מסורת מחקרית שיצאה לאתר את מקורות הרוע הגרמניים, וכך דנו בכל דבר גרמני לחובה מוחלטת. אגדות האחים גרים, עמנואל קאנט (טוב, הוא באמת היה אנטישמי, מגיע לו…), תנועות נוער, נקניקיות ומרתפי בירה. ההיסטוריוגרפיה האנטי גרמנית עשתה שימוש ניכר בגרמניזמים על מנת לסמן רוע, כמו שכולנו התרגלנו לזהות בסרטיםאת האיש הרע לפי המבטא הגרמני שלו. אנחנו יהודים, אז מותר לנו. אבל המגמה ההיסטוריוגרפית הזו סולקה עם הזמן במאמצים ניכרים של הרבה חוקרים, לאו דווקא בגלל שהם אהבו את הגרמנים אלא בגלל שהסבטקסט בעייתי, ונחמד לראות שאיתן בלום, כנראה מתוך ולטאנשאונג ייחודי לו, מחזיר אותה אל הבמה הרעיונית של "מטעם".

  מה שבלום כותב על הספרדים… נכון שהבחור מון ליר כותב שהוא לא נוגע בטענה הזו (הוא כותב את זה ממש בפתיחה). אם קראת עוד קצת, היית מבין שהוא דווקא מתאר משהו שנוגע בשורשי הטיעון של בלום: הוא מדגים שבעוד שגזענים גרמנים קלאסיים עסקו בניתוחים של התנהגות של ה"גזע" הנורדי בשלל מופעים: הגזע הנורדי בהודו, הגזע הנורדי באיראן, הגזע הנורדי בסקנדינביה, הרי שרופין עסק במשהו אחר לגמרי: במחקר אודות עם שמורכב מגזעים רבים, ואין לו שום כוונה לפצל אותו. זה מה שהבחור מון ליר מתאר, וזו נקודה מאד מעניינת. הוא פותר את השאלה איך ניתן להיות גזען לא מרושע: רופין לא ראה את עצמו נאמן ל"גזע" שלו (הבחור מון ליר גם מסביר יפה שרופין ניסח את ההגדרה ל"גזע" באופן שונה ומרוכך מזה של הגזענות הקלאסית), אלא לעם שהגזע הזה מהווה בו זרם אחד בלבד.

  אין לי יותר מדי דברים טובים לחשוב על הרעיון שה"ספרדים" נחותים גזעית, למרות שתמיד חשדתי שהילדות שלי קצת נחותות… טוב, לא בשום צורה שאפשר למדוד אותה, אבל לדעתי הן יכולות יותר 🙂
  אבל אני מתקשה להבין אתה הגיון הטיעון שרופין הגביל עליה של מזרחים: היו המון מזרחים שהיו אזרחים עותומנים. הם היו יכולים לעלות בכל רגע שבא להם. בכלל, נוצר כאן מין עולם הפוך. האנטי ציונים בדרך כלל מנפנפים בכך שהיהודים הערבים לא רצו לעלות, כי הם לא היו ציונים. מסתבר שלפי איתן בלום, היהודים מתימן רצו לעלות אבל רופין רצח את העולים ואחרי כן מנע עליה בדרכים אחרות. וכנראה ששלל תפוצות מזרחיות אחרות רצו לעלות ורופין בלם אותם בקומבינות זדוניות, חמקמקות ומתוחכמות (כמו שקימבן את "ברית שלום"…). אם כך, סבבה על התגלית, אבל חצי מההגות המזרחית, כלומר היהודית-ערבית, פשוט קורס.

  גרסה מעודנת יותר היא שרופין לא בלם כלום, אבל שעקבות הגזענות שלו נותרו באופן ארוך טווח – שוב, כמו שהוא הצליח לתכנת את הקומבינה בברית שלום גם אחרי שהתפטר מברית שלום. אני חשוב שזו הזיה מוזרה, שרואה מבנים היסטוריים קבועים במקומות שאין שם שום דבר כזה. באותו אופן, טענו פעם שחיי היהודים בחול הפכו אותם לאנשים שלא מסוגלים להלחם. אני חושב שאם היהודים היו מסוגלים ללמוד להלחם באופן סביר, ועם הגלות לא הטביעה בהם חותם כל כך חזק, אזי לייחס לרופין משהו כזה, זו שטות מוחלטת. לא שאין לרופין דברים שהשאיר מאחוריו: המון מושבים. אבל אלו דברים אמיתיים, לא הזיות של משטרי כוח וידע, שבכלל לא ידוע אם אפשר למדוד אותם באופן סביר.

  (אם תשאל אותי: אבל למה היתה אפליה ? אני אשיב לך את מה שאני חושב: שהאפליה כללה מרכיב חשוב מאד של אנטי-ימיניות. ושהעולים מארצות ערב, בגלל שהכירו לא רע ערבים, היו יותר מציאותיים ולכן נתפסו כיותר ימניים)

  זהו בערך. אפשר להוסיף עוד משהו, כי קראתי הבוקר את הפרק של איתן בלום על התפיסה המדעית של רופין. מדובר בטעות מתודולוגית, לעזאזל (אף אחד לא הנחה אותו ?) – מסתבר שלרופין היתה תפיסה מסודרת של איך לעשות מדע. היא לא היתה יוצאת דופן במיוחד, משהו אינדוקטיביסטי (אוביקטיביות אינסטינקטיבית), כמו הרבה דברים בעולם של ראשית המאה, לפני פופר ולפני קון ופוקו וכו. אבל מה, אחד הדברים שהמפנה בפילוסופיית המדע טרח לבצע באופן מאד ראוי לדעתי, הוא לבחון איך מדענים פעלו בפועל, במנותק ממה שהם הצהירו על פילוסופיית המדע שהם. בהמון מקרים, התברר שלמדענים היתה פילוסופיית מדע גרועה, אבל שהם פעלו בפועל לפי משהו שמתואר היטב על ידי פילוסופיית מדע אחרת. זה ברור במיוחד במקרה של התיאוריות של קון ופוקו, אבל גם אצל פופר. זה יפה בעיני, כי הם נותנים כבוד למסורת המדעית, ולא עוסקים רק בפירוק שלה. טוב, חלקם.

  איתן בלום לא מבצע את הדיון הזה בכלל. הוא דן ברופין כפילוסוף של מדע – משהו מיותר לגמרי, כי רופין ממש לא היה ידוע בזה – אוסף קטעי יומנים וקטעים אחרים, וחובץ לו את הפילוסוף רופין, כדי לטעון נגדו, ואגב באופן מאד לא מפורט.

  הנקודה הזו חשובה לדעתי עד מאד, כי למרות שאין לי מושג איך רופין פעל בתור מדען, הבחור מון ליר (מעצבן ששכחתי את שמו. השם הפרטי הוא עמוס) כותב שהרבה חוקרים של היהודים טוענים שהרבה מהקטיגוריות המחקריות של רופין מחזיקות יפה עד היום. כלומר משהו במדע שלו דווקא עבד בסדר, בניגוד למה שאיתן בלום כותב.

  הנקודה השניה שקשורה לזה, היא שאת הפעילות הציבורית של רופין אפשר לאפיין בקלות, כמו שכתבתי, דרך העמדה הביקורתית. זו קשורה בפילוסופיה של המדע לשמו של פופר, ופופר כתב גם על פילוסופיה פוליטית. כלומר, מנקודת ראות פופריאנית זה לגיטימי – לדעתי גם הכרחי – לבדוק איך רופין עשה ציונות. והוא הרי היה מאד בהתאם למודל של פופר, כלומר משלב השערות פרועות עם בדיקה ביקורתית ומציאותית. אתה צריך להבין, שבפעם הראשונה שבה למדתי על פופר, המרצה אמר את דברו, וכיתה שלמה מלמלה "עוד עז ועוד דונם" – שזו פחות או יותר תמצית פילוסופיית הפעולה הפוליטית של פופר – וזה רופין באופן מובהק. אם בלום לא נגע במימד הזה, העיקרי, אצל רופין, הוא כמו מי שינסה להבין את פיני גרשון בלי לבחון את איך שהוא מתכנן משחק (ויוציא אותו גזעני, אלא מה).

  טוב, כתבתי המון… נראה לי שאני אדלג הערב על קריאה בבלום.

 39. יואל קורנבלום

  קראתי בעיון את תגובתך האחרונה אלי ואני יכול לומר לך בביטחון רב שיש לך את ההזיות הכי מקוריות שקראתי בזמן האחרון. כמובן שאין להן קשר למציאות אבל הן מקוריות.

 40. פועל שחור

  הזו הזיות על הדנובה איך לשדוד ארץ ולהקים לעצמם וילות בג`ונגל. קורנבלום אתה לא רק הזוי אתה גם חסר כל מקוריות כי העתקת דברים שניכתבו לפני 70 שנה בשטירמר מעידים רק על צרות מוחין.
  אין לך כל תשובה עיניינית אז אתה עובר ללעג וגיחוך אפילו רחמים אין לי עליך למה באת הנה אם אתה כל כך שונא את
  האזור ועמיו ותרבותם ומציע מלחמת נצח רק כדי לשמר משטר עוול.
  אין לי יותר מילים רק תחושת גועל כלפי מחרחרי מלחמות וגזענות כמוך.

 41. מירו

  נהנתי לקרוא את תגובתך.

  היסטוריה היא תמיד עובדות+פרשנות, ככה שאני פחות כועס על בלום.

  לגביי ברית שלום-שקלת לכתוב לאיתן בלום או למנחה שלו?

  כל היסטוריון מוטה אידיאולוגית ובלום בהחלט התייחס לציונות דרך רופין "כגיבור", השאלה היא כמה אנשים חושבים יצליח לשכנע כעדות למהימנות שלו. אני רואה שאותך בחלקית לא, וזה לגיטימי.

  ולטאנשאונג-בסוציולוגיה יש המון שימוש במילים מגרמנית שכן בגרמנית יש לך כלים לשוניים "שתופסים יותר" בתיאור תופעות כמו למשל verdummung שמתאר הפגרה או דה-אדיוקיזציה, זהו מושג "טבעי" שעובר חלק מבחינה לשונית דקדוקית בגרמנית ושחוסך המון הסברים, גמגום או גמלוניות בכתיבה ובהחלט נותן נופך אקדמי רב תחומי אך לא בהכרח יזרוק את הקורא לנאצים אלא יותר למקסים וובר הסוציולוג הגרמני.אז לא להילחץ בקטע הזה.( :
  המזרחים עברו verdummung תחת הציונות ועברו מבוגרי אליאנס לבוגרי מכונאות תספורת.
  זה מאוד נפוץ השימוש במילים גרמניות בכלל במדעי החברה כמו תיאור המעבר מ gemeinschaft ל gesellschaft מקהילה לחברה, פשוט בגרמנית יש הבנייה נוספת שמעמיקה את ההבדל וכך את התהליך.
  אז בלום לא היה גזען אלא חובב איגניקה-מבחינת השיח המזרחי זה עוד יותר מעניין.
  רופין הוא איקונה במדינת ישראל ועל כן המשקל הנוסף.
  אז דיכוטומיות השמאל ימין לא היו כל כך כמו היום, וגם היום אין הרבה הבדל בין ברק לביבי הלא כולם בורגנים בתחפושת של מהפכנים.
  הנה ציטוט ז`בוטינסקאי מעניין:
  "אם יהודי יהיה ראש ממשלה, ערבי יהיה סגנו, ולהפך". המשפט מופיע בספרו של זאב ז`בוטינסקי "חזית המלחמה של עם ישראל" (הוצאת תמר קופ, ירושלים, תש"א 1941) פרק י"ח – "השאלה הערבית בלי דרמטיות", סעיף "שוויון אזרחי".

  גם אם רופין עשה פעילויות פופולריות כיום זה לא סותר-גם היטלר היה צייר במקביל כמו וגנר האומן הפופולארי.

 42. יפתח

  אני נדהם שוב ושוב מחלק מהכותבים באתר אבל יותר מכל מתבייש!!!! שיתוף הפעולה הלא נגמר בין " השמאל" לכאורה לימין וחלק מאלו שקורים לעצמם" מזרחיים" שזו מילה פוגעת וגזענית לפרק את הציניות על כל מרכיביה ממשיך…… לידית הכותב וחלק מהמגיבים: בזכות ארתור רופין ועוד רבים משכמותו אנו חיים!!!!! מי שלא יודע מה עשה רופין שלא יגיב!!!

 43. סמולן

  לא הייתי מדבר על הולטאנשאונג, אלמלא איתן בלום עצמו כותב (במאמר ב"מטעם") שמושג הזה מתורגם בדרך כלל, שיטתית, כ"תפיסת עולם" ושהוא כותב ולטאנשאונג כי התרגום לא תופס את "האופי המשתפעל" (משהו כזה) של הביטוי. אני בספק עד כמה תפיסת עולם כל כך לא תופסת – פעולה אקטיבית – את האופי של הולטאנשאונג, אבל בעיקר, נדמה לי שהדגמתי שאיתן בלום משתמש בביטוי הזה כדי לתאר לא כדי לתרגם את רופין (או בעצם להמנע מלתרגם את רופין) אלא כדי לתאר מחשבות שלו-עצמו. כל הסיפור לא משהו.

  באחד המאמרים של ההוא מון ליר הוא כותב שכל העניין שלו עצמו ברופין החל אחרי שהוא פגש את איתן בלום ב 2004 באיזה כנס בגרמניה (נדמה לי). כלומר, בלום לא בדיוק גילה את מה שהוא כותב במקרה, אלא יצא לחפור ולחפש. אולי כדי לעשות נעים בגב למנחה שלו, ואולי ביוזמה עצמאית. זה כמובן לגיטימי לגמרי במחקרים, אבל לא צריך לפספס את המגמה העקרונית: איתן בלום יצא לחפש את רופין.

  אגב, יש קטע: כשקראתי בפעם הראשונה על "גזענות בישראל" (שנהב ויונה, וכנראה הרבה דהאן בהקדמה), ש"ההוא מון ליר" כותב שם על רופין, לא העליתי על דעתי שימצא מחקר עוד יותר קיצוני מהעיסוק של ההוא מון ליר ברופין, שגם הוא היה נראה לי הכפשה – מעודנת עוד יותר מבלום, אבל מטרתית. העולם מוזר.

 44. ג. אביבי

  כותב לנו ה"גאון" המשכיל: "בעמוד 121 יש מובאה שרופין טוען שהספרדי, הכוונה ללא-אשכנזים "יהווה סכנה ליהודי האשכנזי החדש" אבל יש לזכור שבאותו זמן זה היה המדע. עדיין דיברו על צורת גולגות ועוד כל מיני שטויות שהיום זה אפילו לא בדיחה. לכן צריך לנרמל את המצב לתקופת ראשית המאה העשרים ולראות את ההתבטאויות לפי ההתבטאויות בכלל באותה תקופה ולא להיות היום חכמים לאחר מעשה עם הידע של היום." – ממש באותן שנים באותו אזור בגלובוס שממנו בא רופין והאידיאולוגיה הפסבדו-מדעית שלו על עליונות הגזעים הלבנבנים, השתמשו חבריו האידיאולוגים בגרמניה ממש באותם טעונים "מדעיים" כלפי יהודי אירופה. ואם כל מיני שטויות כאלה" הם בדיחה הרי שהבדיחה הזאת השמידה 6 מיליון יהודים יותר ממיליון צוענים בנוסף לעוד כמה עשרות מיליון אחרים. אם כך, אליבא הגאון יואל, מאותה סיבה בדיוק יש לזכות את "מדעני" תורת הגזע הארי העליון ותלמידיהם מהשמדת 6 מיליון יהודים כמותו כי לא הוגן "להיות היום חכמים לאחר מעשה עם הידע של היום". על פרס "הגיוני" יותר נעלה מזה לנאצים של שנות ה40 ולניאו-נאצים של ימינו קשה לחשוב. מיותר לשאול את אותו גאון מה דעתו על זיכוי הנאצים משום "שבאותו זמן זה היה המדע".

  כותב מכחישן אחר: " … כלומר, בלום לא בדיוק גילה את מה שהוא כותב במקרה, אלא יצא לחפור ולחפש. אולי כדי לעשות נעים בגב למנחה שלו, ואולי ביוזמה עצמאית. זה כמובן לגיטימי לגמרי במחקרים, אבל לא צריך לפספס את המגמה העקרונית: איתן בלום יצא לחפש את רופין.
  אגב, יש קטע: כשקראתי בפעם הראשונה על "גזענות בישראל" (שנהב ויונה, וכנראה הרבה דהאן בהקדמה), ש"ההוא מון ליר" כותב שם על רופין, לא העליתי על דעתי שימצא מחקר עוד יותר קיצוני מהעיסוק של ההוא מון ליר ברופין, שגם הוא היה נראה לי הכפשה – מעודנת עוד יותר מבלום, אבל מטרתית. העולם מוזר. " –
  אכן נימוק משכנע המטהר את מעשיו ואת השקפת עולמו של אותו ארתור רופין – מהאבות המייסדים של ההתיישבות הציונית כאן. אחרי עשרות אלפי מילים כאן, ועיון בתזה המדוברת, לא הצליח הסמולן לסתור את ממצאי בלום על רופין הארכי-גזען שחלקו בפיתוח תורת הגזע הארי העליון לגמרי לא מבוטל. אבל לא להתייאש הוא מצא את הזיכוי. רופין לא אשם אליבא הסמולן הנגזל, קשרו קשר נגדו – חפרו, בהשראת ההוא מואן ליר, עד שמצאו שהשקפת עולמו וכך גם פועלו בא"י של ה"אב" הציוני הנ"ל היא בפשטות פרוטו-נאצית ולכך הייתה השפעה מכרעת על היחס למזרחים ולפלסטינים. אילולי חפרו הנוכלים האנטי-ציונים האלה מואן ליר לא היינו כ"כ מסכנים – לא היינו יודעים שרופין, כמו רבים מאבות ההתיישבות הציונים, היה בעל השקפת עולם קולוניאליסטית וגזענית (כאילו שאין מספיק הוכחות גם בלי זה).
  אפשרות אחת: הלהיטות של מכחישי הקיפוח, להגן על הארכי-גזען המנחשל רופין, מעידה שתפישת עולמם לא שונה מזו של המלך העירום ארתור.
  אפשרות אחרת: הפחד שלהם פן יתברר שרופין הוא רק קצה הקרחון, אם ימשיכו "חופרי" ואן ליר למיניהם לחקור עוד כמה מהאבות המיתולוגים של הציונות האשכנזית מעבירה אותם על דעתם. ממש מסכנים.

 45. יואל קורנבלום

  אל תשכח שהנאצים גם השתמשו בחוקי ניוטון בחוק הראשון והשני של התרמודינאמיקה, חוק שימור המסה וכן הלאה עוד הרבה חוקים פיסיקאליים שנמצאים בשימוש על ידי כל הפיזיקאים, כימאים ומהנדסים בכל העולם. האם לדעתך ולפי מה שאתה כותב, יתכן שבגלל שהנאצים השתמשו בחוקים אילו גם כל הפיזיקאים הכימאים והמהנדסים יתחילו לרצוח אנשים? אני ממש מודאג אבל זה מה שעולה מהאנלוגיות שאתה מציע. אולי תסביר את ההזיות שלך?

 46. ג. אביבי

  יואל, למקרא ה"אנלוגיות" שלך, אתה מוכיח בפעם המי יודע כמה שהגיון ואתה זה שני קווים מקבילים (היות וסביר שאתה לא מבין, אתם לא נפגשים אף פעם).

 47. איילה סבאג

  רשלנות רפואית טענתה… יפה. עובדים קשה! יפה, הקופה לא ממנת מספיק!!! אמת!!! אבל הנקודה הנעלמת , הנקודה העיקרית נבלעת אל תוך ההתעלמות המאולצת של אנשים רבים שמתעלמים בכוונה ולא עוניינים לשמוע פשוט לא רוצים להתעסק עם העניין של גזענות. אני מתפלאת עליך שור איך אתה לא רואה? הסיבה שנתן הרופא מדברת עד עצמה ולא צריך יותר מכך עוד כלום. על עור שחור לא רואים חיוורון? זו גזענות לשמה הרופא היה טיפש ודווקא מהטיפשים ומהשיכורים תצא האמת.