צבע עורה הביא למותה

משה אופיר

 

דו"ח הוועדה של משרד הבריאות לא חידש לנו הרבה. ידענו טוב מאוד כי גלית מתה מרשלנות קשה של אלה שטיפלו בה יחד עם כשלים מנהלתיים חמורים של בית החולים הדסה עצמו. עד להופעת הדו"ח לא רציתי להאמין שלמוצא של גלית הייתה איזושהי השפעה על מותה. אולם, המכה הקשה שקיבלתי לאחר הופעת הדו"ח כאשר נוכחתי לדעת ששוב מוצאה של גלית היה לה לרועץ הכתה בי. "צבע עורה הכהה", זה מה שהפריע לאדון רופא להחליט האם גלית סובלת מחיוורון או לא.

.גלית, אשתי ז"ל, נולדה באשקלון כבת בכורה למשפחה טריפוליטאית. היא גדלה שנים בהרגשה של קיפוח שבה לא יכלה להגשים את הרצונות והשאיפות שלה. אולם, גלית לא וויתרה אף פעם היא פשוט נלחמה. אמרו לה את לא יכולה היא הוכיחה אחרת. מהיכרותי איתה לאורך השנים נראה היה לי כי רצונה להוכיח שהיא לא פחות טובה רק גרם לה להיות חדורת רצון והעלה את סף ההצלחה שאליה שאפה. כאשר הגיעה לתיכון הרגישה כיצד מנדים אותה, אך שוב ידעה בליבה כי רק הדרך של המלחמה וההצלחה תוכיח עצמה.

כאשר הגיעה לאוניברסיטה למרות כל הקשיים בדרך שוב הייתה צריכה להוכיח כי היא לא פחות טובה מאחרים. באופן עצמאי היא החלה ללמד עצמה דברים שהאקדמיה לא ידעה לעשות. היא נברה בחומרים מסובכים וקשים לעתים מתייעצת איתי כאילו שלי היה מושג לעזור לה. שוב לא וויתרה לעצמה עשתה הכול להילחם בסטיגמה כי המזרחים פשטניים. התמקדה בעבודת המאסטר בתיאוריות מורכבות של זהות וגבול ובעבודת הדוקטורט בתיאוריות פסיכואנליטיות.

כל אלה הביאו אותה לכך שהיא הצליחה להגיע לתואר המיוחל ד"ר לסוציולוגיה. אך הפעם בניגוד לפעמים אחרות היא לא הצליחה. הפעם הזו שוכבת שם חסרת אונים תחת ידיהם של מספר אנשים שפשוט לא מתייחסים כלל לטענות שלה. בתחילה כאמור לא ייחסתי חשיבות להיות הצוות הרפואי שטיפל בה: האחות, ושני המתמחים אשכנזים, אולם המשפט שאמר המתמחה הבכיר הכה בי. הוא טען ש"צבע עורה הכהה" זה מה שהפריע לו לקבוע האם גלית סובלת מחיוורון. הוא לא ראה את גלית כל מה שראה זה אישה כהה שוכבת שם. למרבה האירוניה גלית כלל לא הייתה כהה. מה אומר לילדינו כאשר יגדלו שצבע עורה של אימם זה מה שהביא למותה. עצוב שבמערכת הבריאות של המאה העשרים ואחת עורכים דיאגנוזות על סמך צבע עור.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אשקלונית.

  ובכלל זה לא סובייקטיבי לפי הרגש. יש בדיקות מעבדה. לשלול לצמיתות את רשיון הרפואה. לא פחות מזה. למען ייראו ידעו שחיי אדם לא הפקר. לא הדוקטורט חשוב. אמא לשלוש ילדים יתומים ואלמן שצריך לגדלם לבד.. העונש של הרופא קטן לעומת הנזק גרם. מי הרופא חסר המצפון שמסוגל להמשיך בעבודתו.

 2. יעל

  עצוב וטרגי מאוד מותה של גלית. אין טרגי מזה עבורך ועבור הילדים. קטונו מלהבין את זה. יחד עם זה אני סבורה כי תחסוך לעצמך ולילדיך סבל רב במחשבותיך אלה שאתה מעלה על הנייר.
  רבים, לצערנו, הכשלים הרפואיים שעלו לחולים בחיי אדם והם לא בהכרח היו בעלי צבע עור כהה. לטעמי ההערה הזו היתה תירוץ עלוב של אותו מתמחה.
  הטרגדיה היא גם כך גדולה. אל תייסר את עצמך ואת ילדיך בחשיבה כי היא הלכה לעולמה בשל צבע עורה. 

  ביה"ח צריך לקחת אחריות על הרשלנות שלהם. מותה של גלית טרגי והיא ראויה לבדיקה מעמיקה ויסודית של הפרשה.
  אני מאחלת לך ולילדיך הרבה שנות אושר וחיים טובים.

 3. איילה סבאג

  משה והילדים אני נמשתתפת בצערכם. גלית הותירה לך תפקיד גדול לאחר מותה! ואסור לך לוותר למענה ולמען הילדים… משמעות גדולה ועמוקה יש לדברי הרופא שלא יכול היה לראות את החיוורון גלל צבע עורה של גלית. צבע עורה של גלית הוא צבע עורם של מיליוני נשים ילדים וגברים במדינת ישראל ובכלל ברחבי העולם, גלית הייתה צריכה להלחם רוב חייה וכל עוד היא הייתה בן החיים היא ניצחה, תאר לך כמה אנשים בעלי צבע עור כהה לא הצליחו ולא יצליחו לעולם לחיות חיים פשוטים ביותר ללא דיכוי וללא אפליה וכמובן בל נשכח את הגזענות. תלך עם זה עד הסוף!!! תלחם בכל כוחותיך בתופעה האיומה שלא מותירה שום חלקה טובה ושלמה. לצערי הרב בכדי להתקדם ולשנות צריכים לשלם מחיר ואתם שילמתם מחיר כבד אז לפחות תעשה עם זה משהו כי גלית שימשה דוגמא בחייה וממשיכה לשמש דוגמא גם אחרי מותה. לא ייתכן שרופא יוכל לראות אך ורק את חיוורונם של הלבנבנים אנו צריכים לתת להם משקפיים מיוחדות בכדי שיראו גם את צבע עורם של השחורים.

 4. נפתלי שם טוב

  משה היקר. חסרונה של גלית מורגש לא מעט בכל מסגרת מחקרית וחברתית והיא אף מוזכרת לא מעט כמו בכנס על תרבות מזרחית שנערך בסנימטק בתל אביב. דברי הדוח מכעיסים ומצערים מאוד. חשוב להמשיך במאבק כנגד התפיסות המעוותת הללו. כולי תקווה שהילדים מעניקים לך כוח על אף הקושי הגדול.

 5. ורדית דמרי מדר

  קראתי את הפרסומים על הדו"ח וכמובן שכאב והצער על המוות המיותר והכואב הזה אף מתגבר.

  האמירה הטפשית והמקוממת של הרופא, שבאופן אבסורדי נאמרה כ "תירוץ" למעשה חשפה את קלונו הוא.
  אבל המטריד יותר, לפחות אותי, הוא חלקה של מערכת הבריאות, אשר קובעת פרמטרים רפואיים על סמך ממצאים המובססים על "אנשים לבנים" (שגם זה כאמור תלוי הגדרה). במילים אחרות, האם במדינה שבה יש יותר מ 50% אנשים כהים (מזרחים, אתיופיים ערבים) לא מצאה לנכון המערכת הרפואית להגדיר באופן שונה "חיוורון" למשל? האם בכלל נערך דיון או מחשבה בהבדלים שיש באבחון של אנשים "כהים"?

 6. מישי

  מאחלת לך ולילדים שתתנחמו ותהנו ביחד כמשפחה.

 7. סמולן

  וגם היא בהירה, הרבה יותר ממני. באופן כללי, אם מצביעים על לבן ואומרים שהוא שחור, הרי שמדובר בטעות או בשקר. במקרה הנוכחי, קשה להאמין שצבע עורה הכהה של אישה בהירה הוא טעות, לכן כנראה מדובר בשקר.
  אני גם מוכן להאמין שלשקר הזה יש את ההיסטוריה הבאה: הם גילו שאשתך היא פעילה מזרחית מודעת, לה לה לה, ולכן הניחו שהיא כהת עור. הדבר הזה אומר שהם אפילו לא זכרו איך היא נראית בפועל, ושהיא והמוות שלה השתקפו להם בעיקר דרך ייצוגים תקשורתיים.

  אני רוצה להיות נדיב, ולהאמין שהרשלנות נובעת מעומס עבודה מטורף בבתי החולים. אבל הטיוח והשקר הזה מדגימים משהו לא טוב על הדרך שבה אין ביקורת ואין בקרה על האנשים שעובדים בעומס המטורף. הם משקרים, ולכן כנראה שהם תחת סוג של פחד וחרדה. הם משקרים שקרים גזעניים, ולכן כנראה שהם עצמם כאלו, או שהם חושבים ששקרים כאלו יתפסו כהגיוניים על ידי המערכת שהם עובדים בה. בכל מקרה, זה לא טוב.

 8. אירית הלפרין

  למשה, משתתפת שוב בצערך המסמך שאתה מספר עליו מזעזע. אנחנו חיים במדינה כל כך גזענית. אם היינו משקיעים בחינוך לדמוקרטיה לזכויות אדם ולסובלנות וקבלת האחר במקום לבנות התנחלויות קיקיוניות ולחבל בסיכויי השלום. הלואי וילדיך וילדיי יצליחו יותר מאיתנו בתיקון עולם של המקום הזה שבו אשה מאבדת את חייה בגלל גזענות.

 9. חנה קים

  מה שמו? כמה זמן הוא עובד בבית החולים? האם עמיתיו שותפים לדעתו? ועוד ועוד. המידע המזעזע שחשף כאן אופיר דורש חקירה ודורש תשובות ברורות. לא יכול להיות שהרופא, מה שמו, ימשיך להתהלך בין חולים וחולות וימשיך לטפל בהם. הבו לנו פרטים, כדי שנכל לעשות משהו, לפחות להזהיר.

 10. מזרחי תקיף

  משתתף בכאבך הכבד. רק רציתי להעיר, שכותרתה של רשימתך שגויה במקצת. גלית ז"ל יותר משמתה בגלל צבע עורה, נפרדה מהחיים בגלל צבע עורם של הרופאים, שברוב גזענותם, ואולי כסילותם – ואפשר ששתי המחלות הללו הולכות שלובות זרוע – לא היו מסוגלים להכיל במוחם הצר כעולמו של רמש – שבמזר הערבי, לא ייאמן!, חיים גם כאלה שאינם "משלהם"…במחשבה שניה, הם לא אשמים. זו הרמה החינוכית שלהם. הם למדו בפקולטה, שבה מתקבלים אלמנטים משוכפלים שלהם, על פי תורה מקודשת להם – אותה תורה שהם מגנים בכל פה אצל אותם עמים שהפעילו אותה נגדם. הם אפילו לא מבינים את הסתירה שבין המאבק נגד האנטישמיות והגזענות ובין העובדה שבמקרים מסויימים הם מיישמים על אחרים את שכל כך שנוא עליהם. מותה הכואב של גלית מעלה שאלה מאד מנקרת מוח: כמה יכול פציינט מזרחי לסמוך על רופאו האשכנזי. במילים אחרות, כמה חולים מזרחים מתים בשנה כתוצאה מתפיסת עולמם האוילית-גזענית של "רופאיהם" האשכנזים. אולי הגיע הזמן שיקום דור של עיתונאים-חוקרים ממוצא מזרחי, שיתחילו לחקור את הנושא הזה.

 11. שרון

  כל פעם שאני קוראת על המקרה אני מתמלאת פחד, איך החיים אזלו מגופה לאט לאט ובמשך שעות ארוכות, בבית חולים ציבורי ותחת עיניהם המשגיחות של אנשי הצוות הרפואי. זה סותר כל הנחה שיש לנו על מהו מקום בטוח להיות בו חסר אונים בו ומפרק את תחושת הבטחון ברעיון הרפואה וההסתמכות על מומחיותם ורצונם הטוב של האחרים. ובאשר לצבע העור – כשקראתי את דבריו של המתמחה (שאת שמו מדוע לא מפרסמים?) – שאלתי את עצמי כיצד מזהים חיוורון על פניה של אשה לבנה.

 12. יואש

  למשה אופיר,
  שום דבר לא יוכל לנחם על אבידתך הנוראה.
  תירוצי הרופאים והצוות שהזניח והתרשל הם בלתי נסלחים. התחמקות משרד הבריאות בדוח רק מוסיפה חטא על פשע.
  לא צבע העור של גלית תרם למותה אלא עומס בבית החולים , שיטת ה"סמוך" וחוסר קשב ותשומת לב לחולה ,האדם הנתון לחסדי מטפליו.
  עד כמה שהדבר מצער, אין תחליף לליווי החולה בבית החולים ולעמידה על המשמר בכל הנוגע לטיפול בו, להיענות לקריאותיו, ולסימני מצוקה שהוא מגלה, תוך דרישה מהצוות הרפואי לתשומת לב לכל ארוע חריג.
  את גלית ז"ל לא ניתן להחזיר , אך ניתן אולי להציל אחרים במצבה ולצמצם את מקרי ההזנחה והרשלנות בבתי החולים שלנו.
  מאחל לך ולמשפחתך שלא תדעו עוד צער.

 13. אורלי

  מה שמזעזע לדעתי בדו"ח הוא הנורמליות של העבריינות מצד הרשות המנהלת של בית החולים. בית החולים צריך היה לספק רופאים מומחים לניתוח קיסרי אבל במקומם שלח רופאים שאינם מומחים. התקינה דורשת יותר אנשי צוות אבל הם לא היו שם. הרופא האחראי על המיון היה רופא צעיר מאד שזו לו הפעם הראשונה שהוא מופקד על משמרת לילה. הרופא שאמר שלא זיהה את החיוורון היה דווקא האיש שממנו ציפו לשינוי בפעולה, לתפנית, להחלטה. הדו"ח לא ציין כמה זמן הוא היה במשמרת. הוא לא רק גזען. הוא גם אדם עייף.
  מערכת הבריאות מתעקשת שנדע שאסור לנו לסמוך עליה ואנחנו צריכים להפריט את השירות שאנחנו מקבלים – לקחת לעצמנו רופא מלווה פרטי. אחרת האדם שצריך להציל אותנו יהיה עייף מדי ולא יוכל לקבל החלטה לטובתנו. המערכת גזענית – זה נכון. אבל מה שחשוב לא פחות, לדעתי, זה שהמערכת הזו ממשיכה להרוג יום יום שעה שעה רק שעד שזה לא מוות ממש, זה לא בכותרות. אני מקווה שעד שהילדים של גלית יהיו גדולים מחנה התובעים תקצוב ראוי של שירותי הבריאות בארץ הזו יהיה גדול מספיק בכדי שלא ירגישו לבד מדי במאבק החשוב הזה על העסקה הוגנת וראויה של רופאים, אחיות, מנקות ואנשי אחזקה המועסקים בבתי חולים.

 14. סמדר לביא

  סליחה על שתיקתי הארוכה, משה. אני עדיין לא מעכלת את מותה של גלית. לכן כל פעם שרציתי לכתוב משהו – התאבנתי מול המחשב עם פלאשבקים על השיחות הארוכות שניהלנו בירושליים ובטלפון כשכתבה את המאמרים האנתרופולוגיים המבריקים שלה על איזורי הגבול של המוסיקה המזרחית. ועל האבדן. זה שהיא איננה, ושאני עדיין לא יכולה לשלב את העובדה הזו בנשמתי. כתובת הסקייפ שלה עדיין ברשימה. מאז שהתחברנו לסקייפ כשהיתה בטורונטו החלפתי מחשבים ופירמטתי אותם כמה וכמה פעמים, אבל אני לא יכולה לדלט את הכתובת. אני לפעמים בוהה מול המחשב ומקווה שאולי זה היה איזה סיוט, ובסופו של דבר היא תצלצל. איזו אבדה נוראה! הגזענות והיוהרה שגרמו למותה – כאילו התובנות הקשות מהמחקר המבריק שלה מדברות מתוך הדו"ח על הרשלנות הרפואית שגרמה למותה. בשיחות הארוכות בינינו על האקדמיה האשכנזית והמצב המזרחי, ועל האימהות והקריירה, היתה תמיד אופטימית, והיינו מתווכחות על האופטימיות הזו. "צבע עורה גרם למותה." עם כל הזעזוע, כמה שזה לא מפתיע. וכמה גליות סעאדה כאלה מתו מהזנחה רפואית מבלי שהמקרה שלהם ידויין באינטרנט ובתקשורת הכתובה. כנראה שלא היה נעים לוועדת החקירה להוסיף גם את שם משפחתה יחד עם הצבע. כמו שלא מפתיע אותי שאת המשרה בעלת התקן האוניברסיטאי שהיתה מגיעה לגלית עקב הברק, התעוזה והיסודיות של מחקריה וכתיבתה, היא לא קיבלה. אני סמוכה ובטוחה שאת רוח השחרור והחופש שנשאה עמה גלית אתה מנחיל לילדיכם. לבי עמכם בצערכם ובזעמכם.

 15. דרור ק

  כל דבר אפשר להפוך לגזענות. בזמנו הייתה פרשה אידיוטית לחלוטין שהסעירה את המדינה: תרומות דם של חיילים ממוצא אתיופי נזרקו לפח. האמת היא שלכל אדם, שחור או לבן, ששהה זמן ארוך במדינות אפריקניות שמדרום לסהרה, אסור לתרום דם, כי שיעור נשאי האיידס שם גבוה, והבדיקות לגילוי נשאות איידס במנת דם אינן מדויקות במאה אחוזים, כך שצריך למצוא דרכים נוספות להפחית את הסיכון. אנשי מד"א לא רצו ליצור מצב שבו חלק מהחיילים תורמים דם וחלק לא, ולכן לקחו דם מכולם ושפכו את המנות שאסור היה להם לקבל. עניין בריאותי פשוט שחולל סערה מיותרת בגלל שמישהו החליט שזו גזענות.

  במקרה הזה, ייתכן שמדובר ברשלנות רפואית. לצערי שמעתי על הרבה אשכנזים לבנים כשלג שמתו מרשלנות רפואית. גורם הסיכון העיקרי בבית-חולים הוא לא צבע עור אלא עוני. הרפואה הציבורית בהידרדרות מתמדת. מי שיש לו כסף קונה לעצמו בריאות באופן פרטי. מי שאין לו מוצא את עצמו בחדרי מיון צפופים מול רופאים ומתמחים עייפים שעובדים עשרות שעות בלי הפסקה. גם לי נראה שהרופא בסך-הכול חיפש תירוץ. לא ברור לי למה התירוץ הוא כל כך עלוב, אבל אין סיבה להניח גזענות.

 16. איילה סבאג

  גזענות ועוד איך גזענות! וגם האימא והסבתא והדודות של הגזענות היו שם ליד מיטתה של גלית ז"ל. די ומספיק עם הטיוחים המצלצלים, התחמקות וטיפת התנצלות. אם זו לא גזענות אז מה היא גזענות? לא קראתי בתגובתך את המשפט המהולל: "תפסיקו להתבכיין" יש לכך סיבה המשפט לא מתאים לסיטואציה הזו? אולי גלית הייתה ברמה גבוהה ואחרת משאר בני עדות המזרח שמורגלים לשמוע את המשפט האשכנזי האכזר… השד העדתי מסתובב "חופשי" ואף גורם ממסדי לא עושה לעצור אותו ואתם האזרחים הפשוטים האשכנזים יורים את החחיצים המורעלים שלכם כמו שעשה הרופא הגזען. יש לפרסם את שמו של הרופא למען ידעו כולם, יש להוציא את הצדק לאור במקרה הזה של גלית!

 17. בלונדי

  אפשר להגיד שההערה היא גזענית אבל קשה להגיד שהגזענות היא שהביאה למותה. אם תקראי את המסקנות שפורסמו בווינט תוכלי לראות כמה טעויות נעשו פה על ידי המערכת. שם גם תוכלי למצוא את שמו של הרופא. ושם גם תוכלי למצוא את המילים "בגלל צבע עורה" בהקשר שהוא קצת יותר קרוב לצורה שבה הם נאמרו.
  אני יודע שאת נסערת אבל את יורה את החיצים המורעלים שלך בדיוק כמו "האזרחים הפשוטים האשכנזים" שאת מאשימה ולפי דעתי את גם מפספסת את האשמים העיקריים (ההנהלה/המערכת) וגם מפספסת את הכשלון העיקרי של הרופא (התעלמות מצניחה בלחץ הדם שאותה הצדיק בנשימה סדירה).
  בלי להיות רופא, אני יכול להיות כמעט בטוח שאם הרופא המתמחה המנוסה יותר היה עוקב אחריה במשך כל הלילה הוא היה מצליח (למרות היותו אשכנזי) לראות איך שפניה מחווירים לנגד עיניו. במקום ליווי צמוד של רופא מומחה היא קיבלה אחות שזאת לה התורנות הראשונה ומתמחה שזאת לו התורנות הראשונה במחלקה (שראה אותה בתחילת הערב, הזעיק מתמחה קצת יותר בכיר, וברגעים הקריטיים היה בניתוח).
  בואו נזכור גם שאותו מתמחה צעיר בתורנות ראשונה נדרש לעבוד 24 שעות עם אופציה לעוד יום עבודה אחריהן. את כל זה הוא עושה במשכורת שאם תחלקו אותה לשעות היא תגרד בקושי את המינימום (והרבה פחות מזה אם הוא סטאז`ר שעלול להיקלע למצב דומה) וזה מה שהמדינה שלנו מוכנה לשלם לאנשים בשביל שיצילו את חיינו. לפי דעתי ראוי בהחלט שאתר כמו העוקץ ישים גם דגש על הנושאים האלה. 

  אני מעריך ששני המתמחים שהיו אמורים להציל את חייה של גלית הם כרגע בערך באמצע הדרך של חמשעשרה שנה של לימודים מטורפים ועבודה מפרכת עם האחריות הגבוהה ביותר, עד שיצליחו לפתוח קליניקה פרטית בשביל להתחיל לעשות את הכסף הגדול (המוצדק) ולברוח קצת מהשנאה שהם מקבלים מאנשים כמו אלה שמגיבים פה. אחרי כל השנים האלה הם יוכלו באמת להתפנות לעיסוק במשרת אשכנזי-גזען-עשיר ויטפלו רק בעשירים שיכולים להרשות לעצמם טיפול הולם. בינתיים הם עדיין עובדים במשכורת שהיא מגוחכת ביחס לעבודה הקשה ולגודל האחריות.
  בתנאים כאלה ובצורה שבה המערכת עובדת אין פלא שכל מי שיכול יוצא ממנה ומשאיר את המתמחה הצעיר הבא אחריו לספוג את כל השנאה. המערכת מעודדת יעילות (לשחרר חולים ולפנות מיטות), עבודה קשה מדי (יש רופאים צעירים שעושים תורנויות (24 ש`) פעמיים ואפילו שלוש בשבוע בשביל הכסף), וכהות חושים (לא לראות את החולה אלא את המחלה). וכך מוצאים את עצמם הרופאים הצעירים בודדים בחזית בלי המשגיח שאמור לשמור עליהם לפי החוק.

  ועוד משהו שבו אפשר להאשים את המערכת במקרה הזה – בשיחה עם רופאה ששונאת את המערכת שבה היא עובדת היא סיפרה לי איך שפעם רופאים ידעו לזהות מגוון בעיות על סמך מישוש הדופק – אפילו דברים שלאנשים כמונו נראים לא קשורים לדופק. היום מלמדים אותם לקבל החלטות על סמך הנתונים שמופיעים בתיק החולה שאליהם הם מגיעים דרך המחשב, לפעמים בלי לפגוש את החולה בכלל (יעילות, כהות חושים…). הבעיה היא לא שלימדו את הרופא לזהות חיוורון רק על פניהם של אשכנזים אלא שלא לימדו אותו לזהות חיוורון בכלל.

  אני משתתףבצערו של משה ושל כולנו על עוד מוות שיכול היה להמנע. כדי להציל כמה שיותר חיים בהמשך אני חושב שצריך להשקיע את המאבק והזעם בכיוון הנכון. הרשלנות הלא-גזענית – מזאת של הרופא, דרך הנהלת בית החולים, ועד שר הבריאות שאין לנו כרגע – הייתה גדולה בהרבה מהרשלנות הכן-גזענית שאולי הייתה ואולי לא.

  ולכל הגזענים המתלהמים שהגיבו פה ולא מסוגלים לסמוך על רופאים בגלל מוצאם – סעו לרמב"ם במקרה הצורך. שם יש מחלקות שלמות בהן כמעט כל הרופאים הם מוסלמים ונוצרים (מה שנקרא "ערבים"). מצד שני הם למדו באותם בתי הספר כמו האשכנזים. ומי יודע, אולי הם שונאים יהודים יותר משהאשכנזים שונאים מזרחיים. אתם מוזמנים לקחת סיכון.
  אני מתאמץ לסלוח לכם בגלל שהזעם מעוור אותכם כרגע אבל דברייכם עדיין מזעזעים אותי. אתם עושים פה נזק שאותו קשה לתאר. וכל זה באתר שמקדש (כך חשבתי) את ההיגיון והסובלנות.

  למשה אופיר – אני מקוה שתסלח לי על זה שדברי נכתבו פה. דברי מכוונים לסגנון שבו השתמשו המגיבים ולהתעלמות עורכי האתר מהתמונה הגדולה. אי אפשר לנחם ולא ראוי שאגיד "תהיה חזק" לאדם חזק ממני. אני באמת לא יודע מה לגיד…

  פעם נהגו לומר שכסף לא קונה בריאות. היום זה כבר לא נכון. ועדיין אני מעדיף לאחל לכולם רק בריאות ולא רק כסף.

 18. דרור ק

  אילו היה מדובר באישה "אשכנזיה" שצבע עורה לבן, והרופא היה אומר שבשל צבע עורה הבהיר ממילא לא יכול היה להבחין בחיוורונה, האם היית קוראת לזה גזענות? בארה"ב של שנות החמישים, עד כמה ששמעתי, היו מקרים של בתי-חולים שסירבו לטפל בשחורים, ושם באמת היה מדובר בגזענות. פה מעולם לא היו מקרים כאלה. היו מקרים של רשלנות רפואית שפגעו בבני כל העדות. רק מיעוטם נבעו מרשעות של הרופאים או משיקולים אישיים. רוב מקרי הרשלנות נבעו מבעיות מערכתיות – תנאי עבודה קשים, קושי לדאוג לסניטציה בתנאים של צפיפות, עייפות של מתמחים, מחסור בכוח אדם וכיוצ"ב. אני חוזר – כל דבר אפשר להגדיר כגזענות, אבל חובת ההוכחה היא על מי שטוען לגזענות, ואני חושש שהתייחסותו (המטופשת) של הרופא לצבע העור של המנוחה אינה מספיקה.

 19. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  הרופא הוא בורג קטנטן במערכת אשכנזית לבנבנה וגזענית! דבריו של הרופא הם התוצאה של התהלות מקפחת, שונאת ובועטת בלא רצויים שהם כמובן השחורים. מה שנותר היום לעשות הוא להכניס לשבועת הרופאים "ולא נראה את חיוורונם של השחורים שהם: המזרחים, האתיופים והערבים" בלומדי, על מה אתה מדבר ומה אתה שח בכלל… כמו שאומרים: השבע לא רואה את הרעב כך בדיוק הלבן לא רואה את השחור.

 20. איילה סבאג

  לצערי הרב ניתן לראות חיוורון על צבע עור לבן בבהירות רבה ובשקיפות מלאה. אחד אפס לטובת הלננים. בדיוק על אותו קוו לא עוקרים מהשורש את בעיית האפליה והדיכוי ולא עושים בשהיל לתקן.

 21. משה אופיר

  תודה לכל מי שהגיב. אני לא חושב שמה שהרגת את גלית היה צבע עורה. מה שהרג את גלית הייתה רשלנות פושעת וקשה של חבר רופאים לא מנוסים שלא הבחינו במה שעובר עליה. במידה והיו פותחים את התיק הרפואי שלה היו מגלים מה קורה לה וככל הנראה מצילים אותה. אבל דרור ק ובלונדי אתם חייבים להודות שהמשפט הסתום הזה לא זיהה את צבע עורה הכהה בעייתי. נכון שאין במשפט זה להראות גזענות לשמה אבל היא ממחישה את אוזלת ידם של הרופאים ואולי את האפטיות שלהם כלפי אחרים. המקרה של גלית אינו מקרה של גזענות אלא מקרה של זלזול, של אפטיות, של יהירות הוא גם מקרה של מגדר שבו לא שמעו אותה ולא ראו אותה.

 22. michael

  תמיד כשקורה מקרה כזה ומקרים כאלו קורים, זה טרגי ועצוב, אני משתתף בצער המשפחה.

  אני מכיר לא מעט אשכנזים שמתים בבתי חולים בגלל רשלנות, אמירה אומללה של רופא כזה או אחר היא לא גזענות מימסדית ולא גזענות של הצוות הרפואי.

  תנאי העבודה של רופאים שלא ישנים ימים מהווים פתח לסיכון חיי אדם, לא משנה מה צבעו מינו או כל דבר באשר הוא, רק עשירים מקבלים טיפול הולם, הגזענות היא כלפי עניים, ולא כלפי מיזרחי, ברור שמיזרחי עני מקבל טיפול לא הולם, אבל מיזרחי עשיר, בטוחני שיוכל לקבל טיפול רפואי הולם ומעבר לכך כפי שנהוג בשיטה שלנו.

  בתי חולים ציבוריים בישראל במצב מצויין יחסית לארה"ב שם מנסה אובמה לשנות סדרי עולם, כאשר מדובר על אחוז גדול של בני אדם ללא ביטוח רפואי בכלל.

  צריך לזכור שגם במקרים בהם המערכת מושלמת יש מיקרי מוות שנובעים מטעויות אנוש, לצערנו, ואין נחמה למי שנפגע.

 23. בלונדי

  דבר ראשון תודה רבה מאד לך על ההתייחסות.
  המשפט הוא גזעני כי הוא משתמש בגוון העור כתרוץ שכל אחד יודע שהוא לא מוצדק. התגובות פה גזעניות כי כולם מניחים שאם רופא אשכנזי אומר שעורה של מישהי הוא כהה אז כנראה שהוא גם חושב שהיא פחות ראוייה לטיפול. המשפט המדובר הוא תרוץ אידיוטי.
  לפי מה שאני הצלחתי לברר, (חוסר/קיום) חיוורון לא היה אמור בכלל להוות פה פקטור (שאלתי רופא ערבי כדי להיות בטוח). לא זה הקריטריון שהיה אמור להשפיע על (חוסר)ההחלטות.
  אני חושב שאחד האתגרים הגדולים אצל רופא הוא שמירה על קור רוח ברגעים הקריטיים בלי להכנע לאפטיות בשאר הזמן. אני חושב שהאפטיות הזאת יכולה להתגבר מול הערבייה מהכפר ,שקשה להבין על מה היא בוכה, באותה המידה כמו מול האשכנזי העשיר, שחיפש בגוגל וחושב שהוא יודע יותר טוב מהרופא – אם יש מקום שבו האשכנזיים מצליחים להתעלות מעל המזרחיים בהתבכיינות, זה אצל הרופא. המערכת מעודדת את האפטיות, כמובן. אנחנו, הלקוחות, רוצים שהרופאים יהיו אמפאתים כשהבעיה היא קטנה, ומכונאים קרי רוח במצב חרום. נסו לדמיין את האתגר. לכירורג שפוגש רק לקוחות מורדמים זה קל, אבל לרופא בתורנות שבה הכל יכול לקרות זה עלול להיות טראומטי. אני לא אומר את זה כי אני מצדיק את המחדל. אני רק מנסה לשער מה הם מקורותיו.

  לאלה שעדיין בוחרים להתעלם –
  נכון שהמשפט הוא התבטאות אידיוטית, אבל איך אתם יכולים לעזוב את כל המחדלים האחרים בלי טיפת התיחסות? אל תתנו לתדמית הרופא האשכנזי להטעות אותכם. הרופא העשיר והאדיש הוא לא אותו הרופא שעושה תורנויות בבית החולים. הרופא שעושה תורנויות בבית החולים הוא זה שאמור להציל את חיינו ואנחנו צריכים לדאוג שהוא לא יעדיף לעבוד בקליניקה פרטית או בארה"ב. כי משנה לשנה הם נוטשים אותנו יותר מהר.

  אני חוזר ואומר : מחסור בכח אדם. הצוות המצומצם שנכח במקום היה חסר נסיון. הרופאים עובדים שעות ארוכות מדי. המתמחה היה אמור לבצע בדיקות בלי קשר לגוון פניה של גלית סעדה ולצערנו לא היה במקום הרופא המומחה, שאמור להיות שם לפי החוק(!) ולתקן את טעויותיו של המתמחה.

  מערכת הבריאות בישראל אולי נראיית טוב כלפי חוץ אבל בשביל זה היא חוסכת ביותר מדי מקומות. מישהו יטפל בנו, אבל אנחנו לא ממש יודעים מי זה ובאיזה תנאים ינתן הטיפול.
  אז ל[ ] – כשתתאשפז/י (חלילה) במחלקה פנימית והרופא שיהיה אחראי על חייך במשך הלילה יהיה סטאז`ר שעוד לא קיבל את תואר הדוקטור, ובעד הטיפול בך ובי הוא מקבל שכר מתחת למינימום כי לפי החוק העבודה שלו היא חלק מהלימודים, אני מאחל לך בהצלחה. כי גם אם הוא לא אשכנזי ולא גזעני, הוא רק בורג קטן שנשאר בינך ובין המוות.

  שתהייו יותר בריאים ממני…

 24. שור

  גלית ז"ל מתה מוות מיותר בגין רשלנות רפואית.
  זה קרה בעבר, זה קורה כעת וזה יקרה בעתיד.
  גם רופאים הם בני אדם, ורפואה זה לא מדע מדויק.
  אין כאן שום גזענות, אלא רשלנות רפואית.
  על הרופא לא רק לשמוע את החולה (ואת בני משפחתו), אלא גם להקשיב, כי חלק גדול מהאבחון הרפואי צריך להיות מבוסס על דברי החולה.
  אבל כאשר רופא בבי"ח מטופל במשמרת ארוכה מדי בעשרות חולים, הוא עלול לא להקשיב מספיק.
  וכאשר בקופות חולים מקצים 10 דקות (!) לפגישה עם החולה, הרופא לא מקשיב מספיק או לחלופין חולים אחרים מחכים שעות לתור שנקבע להם.
  ולמרות זאת הרפואה הציבורית בישראל עובדת באופן יחסי טוב.

  שור