עזרא נאווי עושה בושות למדינת ישראל

יוסי דהאן

עזרא נאווי, נידון הבוקר (יום ד') בבית משפט השלום בירושלים על ידי השופטת אילתה זיסקינד לחודש מאסר בפועל. בנוסף נידון לקנס בסך 750 שקלים וייאלץ לפצות כל אחד מהשוטרים שתקף בסכום של 500 שקלים.

עידן לנדו כתב עם מתן פסק הדין רשימה קולעת ומפורטת בשם "מזרחי, הומו ואוהב ערבים נפגשים בכלא. באיש אחד." שבה התייחס לפסק הדין של השופטת זיסקינד ולבושות שנאווי עושה למדינת ישראל.

"כבר הרבה שנים שעזרא נאווי עושה בושות למדינת ישראל. נאווי, למי שלא מכיר, הוא פעיל שמאל ירושלמי (בתנועת "תעאיוש") שהפך להיות המלאך המגן של מאות פלסטינים בשטחים. הוא אימץ אל ליבו במיוחד את העניים והמרודים ביותר, תושבי המערות של דרום הר חברון. מדובר בקרוב לאלף איש, הפזורים ב-12 כפרים קטנטנים, ששוהים באזור עד 6 חודשים בשנה לעבד קרקע ולרעות צאן".   "האירוע המדובר התרחש ביולי 2007, כשהגיעו בולדוזרים של המנהל האזרחי להרוס כמה פחונים עלובים באום אל ח'יר, בדרום הר חברון. נאווי התייצב עם כמה חברים לנסות להסיר את רוע הגזירה, או לפחות למחות נגדה. באורח פלא תועד האירוע במצלמתו של נסים מוסק, במאי הסרט "האזרח נאווי".

" השופטת אילתה זיסקינד קיבלה ללא פקפוק את גרסת שני שוטרי מג"ב, ודחתה את גרסת נאווי, שהכחיש בתוקף כי פעל באלימות (לדבריו, "לא יעלה על הדעת שמישהו ירים יד על שוטר ויישאר נקי"). השוטרים טענו שנאווי לא רק התסיס את הפלסטינים, אלא אף דירבן אותם לזרוק אבנים וברזלים על שוטרי מג"ב. לכך אין זכר בקלטת המצולמת, אך הדבר לא הפריע לשופטת לקבוע: "גם העובדה שבקלטת שצולמה על ידי צלם של הנאשם, לא צולמו זריקות אבנים או ברזלים, אינה משמיטה את הקרקע מעדויות העדים שהעידו על כך".

"סעיף ההרשעה השני, "תקיפת שוטר", מתבסס על עדויות של שני שוטרים, שלטענתם נאווי דחף אחד מהם והכניס אגרוף לפנים של השני. גם לכך אין כל עדות מצולמת, שכן התקיפה האמורה התרחשה לכאורה בתוך הפחון, הנסתר מעין המצלמה. גם זה לא הפריע לשופטת לקבוע: "הגם שהצלם מטעם הנאשם לא צילם את שהתרחש במבנה, אין בכך כדי להשמיט את הקרקע מעדויות השוטרים שהעידו כיצד הנאשם תקף אותם כשהשיגוהו בתוך המבנה.

"אולי אתם חושבים: יופי, סוף סוף שופטת שלא נותנת למניפולציות מצולמות להסיט אותהמחקר האמת. אלא שלמרבה הפליאה, הכרעת הדין רצופה הסתמכויות על החומר המצולם (בידי צלם של נאווי), בנוסח: "מצפייה בקלטת ניתן להיווכח כי…", "מהקלטת עולה כי…", "בקלטת נצפו השוטרים…" ועוד."

"מה משותף לכל אותן הסתמכויות על הקלטת? לא קשה לגלות: כולן תומכות בגירסת התביעה. מה משותף לשני המקרים היחידים שבהם השופטת החליטה שלא להסתמך על הקלטת? נכון, שניהם תומכים בגירסת הנאשם נאווי.

מכאן שלפנינו חידוש מעניין בדיני הראיות. חומר מצולם שהנאשם מספק הוא פסול לעדות – אלא אם כן הוא מפליל את הנאשם עצמו. אני אניח למומחי המשפט להתעמק בהשלכות המרתקות של החידוש הזה, ואומר רק זאת: גם אם התפרע נאווי באירוע הנישול המחפיר ההוא, וגם אם התסיס, וגם אם דחף – טוב שעשה כן. מי שרואה כיצד עולה המדינה עם בולדוזר על פחון מקרקש שבו מתגודדת משפחה ענייה, גברים נשים וטף, ואיננו מתפרע ואיננו יוצא מכליו – חרפה על ראשו המנומס וכלימה על נפשו שומרת החוק."

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פיני זוהר עיתונאי

  יוסי יקר קבל צל"ש על האוביקטיביות. אכן כתבה משובחת, אך מדכא לקרוא אותה. יש בקרבינו עשבים שוטים ולצערי לא מעט.

 2. נפתלי אור-נר, עו"ד

  ראוי להשוות פסק דין זה עם החלטתו של סגן פרקליט המדינה, שי ניצן, שלא להעמיד לדין את שוטרי מגב שתקפו ללא כל סיבה פלשתינאים באמתלה כי מדובר ב"מכות קלות". מעניין מתי נזכה לשמוע על פלשתינאי, ואפילו, איש שמאל שלא יועמד לדין בתירוץ מגוחך זה

 3. ד"ר ראובן גרבר

  שלום רב,
  לאיזו כתובת ניתן לשלוח צק כהשתתפות בקנס – כמחאה על עיוות הדין ?

 4. סטודנט למשפטים

  אם באמת היה איכפת לך הייתי עוזר לעניים ברמת גן או/ו ירושלים או/ו כל עיר במדינת ישראל.
  אבל מה אתה כנראה עוד שמאלן שאיכפת לו רק מערבים.
  רק אתה לא מבין כמה להם לא איכפת ממך.
  נשמה טועה.

 5. עדה

  במקום שיש אמונה לא צריך עובדות. עובדה!

 6. ראובן גרבר

  שלום לך, סטודנט למשפטים-
  א. מוטב להעמיד ביקורת בצורת שאלה – מאשר לקבוע קביעות מוטעות לגבי האחר. החלוקה שלך לימין ושמאל היא פשטנית. [גם לעניי עירי אני תורם.]
  ב. עניים ראויים לסיוע, וכל המסייע להם – עושה מצווה גדולה. האיש הזה הוא נשמה גדולה.
  ג. עיקר הכוונה אינה לסייע לערבים, אני מכיר את המנטליות האיסלמית לגבי האחר, אומנם פחות גרועה מהנוצרית, אך עדין לא מגיעה לרמת "הגר הגר עמך" . הדאגה היא מפני הירידה המוסרית של עמנו. ראה אותה פסיקה הנזכרת לעיל – בה השלטון מגן על עושי עוול.
  ד. מדוע נאמר פעמיים צדק – "צדק צדק – תרדוף? " בכדי שתראה את הצדק משני צידי המתרס.
  בברכה לצמיחה מוסרית- ראובן

 7. מכלוף

  נאווי הוא עוד טיפת מים שתפורר את הכיבוש.

 8. שימי אחיין של עזרא

  עזרא , דוד שלי , מעורב בפעילויות מגוונות בתחום של עזרה לנזקקים ולא רק למגזר הערבי , לדוגמא עזר למשפחות חד הוריות , עזרה במגזר האתיופי. אם זו עזרה במתנת בגדים וציוד , או אם זה עזרה בתמיכה בהפגנות

  בתור בן משפחה שנמצא איתו בקשר , אני מודע לחלק מהפעילויות הללו , שבהן הוא עוזר לנזקקים .

  אם תבדוק את דבריך לפני שתכתוב תעשה יותר צדק עמו.

 9. נסים מוסק

  לאור גזר הדין של השופטת הנכבדה אילתע זיסקינד נגד עזרא נאווי, ולאור טיעונך המרהיבים גם הם, כנגד נאווי, נראה לי שיש לך סיכוי טוב לכהן כשופט ביום מן הימים. איני יודע כמה אתה עזרת "לעניי" רמת גן, אבל אני הייתי עד לכך כשעזרא היה שותף פעיל למאבק החד- הוריות-חסרות הדיור, במאהל בור שיבר בירושלים.

   גם איילה מרציאנו סבאג יכולה להעיד עד כמה עזרא נאווי עזר לנשים (שכולן בדרך פלא היו ממוצא מזרחי) שהוזנחו ע"י המדינה, הוא דאג לכל מחסור, משרוך נעל ועד לאהל. אני ראיתי את עזרא נאווי מביא מדי יום ביומו, מזון, שמיכות ולבוש למאהל של העולים האתיופים שעלו לירושלים בכדי למחות על התנאים בהם הוחזקו בבית אלפא.
   גם כאן נאבק נאווי למען בני-אדם שהרשויות גורמות להם עוול. למען העובדים הזרים (אף על פי שאים יהודים לשיטתך) וגם למען סתם ניזקקים בודדים . אז מה לך כי תלין, או נכון לומר תתגזען. אני תיעדתי את הארוע שבו עזרא נמצא אשם, אין ולו גם פריים אחד שבו נראה עזרא נאווי נוהג באלימות. להיפך, אפשר לראות כיצד עזרא מרגיע את התושבים הנסערים וכיצד הוא עצמו הותקף ונאזק בגסות.. השופטת הנכבדה קיבלה את הקלטת כפי שצולמה ללא עריכה, כיצד היא ראתה משהו אחר? אתה והיא באותו ראש, אז אולי תוכל להסביר?
 10. טרזן

  כמו טלי פחימה, לועג נאווי לסטריאוטיפ של המזרחי הפשיסט שונא הערבים. הסטריאוטיפ אכן משקף מציאות עגומה, אבל נאווי, פחימה, ואחרים הראו שבחומה הזאת יש סדקים.
  כאן באתר קראתי לא פעם האשמות על כך שהגזענות האנטי-ערבית בקרב המזרחים היא אשמתם של …האשכנזים. במקום לעסוק בשטויות הללו, כדאי להתחיל לטפח מורשת נאווי-פחימה.
  מומלץ לצפות בסרטו של ניסים מוסק "האזרח נאווי" על-מנת להכיר את האיש נעים ההליכות הזה. תוכלו גם לטעום את טעם הגאווה (טעם שכבר שכחנו) על כך שיש בינינו אנשים כאלה.

 11. סטודנט לסוציולוגיה

  תודה על התגובה האינטיליגנטית. אני חושב שבתור סטודנט למשפטים, אתה מראה לכולנו מדוע מערכת המשפט שלנו במצב רע כ"כ.

 12. איזי גור

  אותם חלכאים ונדכאים, שבולדוזר מפלצתי ושוטרים חסרי לב עלו על פחוניהם להרסם- בוודאי שהיו לאוהבי מדינת ישראל ושוחרי טובתה.
  בראבו לאיוולת, בראבו לרשעות.
  ואת עזרא הפושע למאסר עולם!!!

 13. עו"ד מטייבה

  מאז הכירתי את עזרא קינאתי באישיותו. נהג להגיע למשרד בו עבדתי אישית מתלווה לפלסטינים מסכנים שרצה ולו במעט לעזור להם.
  עזרא תמיד ידע להבחין למי הוא עוזר ובמיוחד היה חשוב לו לעזור לאנשים שבמאת צריכים עזרה.

  אני זוכרת את עזרא במיוחד כאשר רצה לעזור לאישה פלסטינית בדוית מסכנה ששניים מילדיה הקטנים נפגעו מחפץ נפיץ ועד היום לא קיבלו כלום כפיצוי לנזק הלא ייאמד שנגרם להם.

  עזרא אתה איש גדול חכם ובעל מצפון !!! אנחנו ליצדך תמיד אומנם הנסיון המשפטי במדינה הזו מלמד לא לפתח תקוות רבות אבל בי תמיד אמונה ותפילה לכך שלאנשים טובים כמוכך מגיע כל טוב.

  חזק ואמץ —

  לסטודנט למשפטים —> הלוואי ורק תיישאר סטונדט, כי כנראה הדרך ללמידה טובה עוד ארוכה אצלך. בטוחה שיום יבוא באחד הקורסים שלך ותלמד לדעת לפחות איך להגיב לכתבה כזו. כל טוב.

 14. מהגג

  הורשע במעשה סדום בקטין פלשיתיני.
  אז לפני שאנחנו מהללים את ההומניסט, כדאי להיזכר במי מדובר…

 15. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בפעם הראשונה ששמעתי את הביטוי "עניי עירך קודמים", זה היה בתיכון. השמועה שאני הופך לאוהב-ערבים-וגם-עניים הדאיגה כל כך את אביו של אחד מחברי לכיתה – איש "חשוב", שהיה מח"ט בתש"ח (או שזה להפך?) ומנכל חברה הסתדרותית גדולה באותה עת – שהוא טרח ובא לשוחח אתי. הוא שטח בפני את משנתה של הציונות הסוציאליסטית, ציטט את טבנקין וברל כצנלסון, והסביר שאפשר להיות בעל תודעה חברתית ליהודים בלבד.
  בסיום השיחה הוא הזכיר לי: עניי עירך קודמים. ואז הוא נכנס לשברולט-אימפלה שהוענקה לו על ידי החברה ההסתדרותית ההיא, ונעלם לעבר האופק.

  למדתי: כשמישהו אומר "עניי עירך קודמים", חפש את הרכב המפואר שלו, הממומן בכספי ציבור. כי "עניי עירך קודמים" הוא משפטם של מי ששום עני – של "עירם" או של "עיר אחרת" לא עניין אותם מעולם. "עניי עירם קודמים" הוא משפטם של אלה, שבעירם אין אף עני. הם גרשו כבר את כולם, בדימיונם או בפועל

 16. עמוס

  שכחתי לציין את שמי

 17. שבתאי לוי

  אכן, משפט צדק למופת, אור לגויים, לכבוד ולתפארת מדינת ישראל. אמן
  שבתאי

 18. שור

  ישראל היא מדינת חוק כולל השטחים אשר בשליטתה, וזו לא סיסמא של השמאל אלא שאיפה של כל אדם רציונלי. מדינה ללא שלטון חוק הופכת לגיהינום עבור כל תושביה.

  אהדה לפורעי חוק מצד אחד תוך ביקורת על פורעי חוק מצד אחד היא סממן של צביעות ודו-פרצופיות, שני מאפיינים בולטים של השמאל הקיצוני בישראל.

  וזה לא רק במקרה הזה, גם תמיכה נלהבת של השמאל בגירוש אלפי ילדים מביתם בגוש קטיף מצד אחד, והתגייסותם למניעת גירוש ילדי עבודים זרים הנמצאים כאן בניגוד לחוק מצד שני, היא סממן של צביעות ודו-פרצופיות.

  שור

 19. ירון

  אכן אמת כתב המהגג… מר נאווי הורשע בעבר במעשה אינוס בקטין פלסטיני הוא ניצל את חולשתם והעוני הגדול בו שרויים הפלסטינים ותמורת קופסת סגריות סיפק את יצריו המיניים. אמת ויציב לכו למקורות ותבדקו. אכן האיש פדופיל.

 20. הנביא

  אני לא מכיר את האיש .אבל יש משהוא שאני לא מבין .באיזה שלב בחיינו מעשים פרטיים של איש פרטי מעניינים אותנו .כאשר זה נוגע לאגנדה פוליטית .עכשוו אם מטרתו הייתה למנוע את הפינויי הוא בהחלט נכשל וטוב שכך.אם מטרתו הייתו הייתה לעורר ויכוח אז הוא בהחלט הצליח .וחבל שכך כי מתיי הוא מתפרסם לא כשהוא עוזר לחד הוריות .ולא כשהוא עוזר לאטיופים .הוא מתפרסם כשהוא עוזר לעם אחר .זה מראה משהוא עלינו כעם .זה מראה שאותנו רק מעניינות שטויות של ימין ושמאל .והמצב הכלכלי חברתי של תושביי הארץ שוב נדחק לפינה .זה נצחון עצום לאלה שדואגים לשמר את צומת הלב של הציבור בטפל ולא בעיקר