אהבל שלא מן המנין

צבי בן-דור

עמיתי היקר פרופסור קלפטר בוקר טוב וברכות על מינוייך לנשיא אוניברסיטת תל-אביב. אתה ודאי מקבל הרבה עצות איך לנהל את האוניברסיטה השרויה ומושרית במרק סמיך של צרות אשר לנשיאה נבחרת אמש. אתה ודאי יודע טוב ממני, האחרון שבאקדמאים, ומרבים אחרים מה לצריך לעשות. אין לי כל ספק שאין לך זמן כרגע, ואולי לא יהיה זמן במשך כל כהונתך, להקשיב לעצות מסוימות מאוד שיש לי בדבר שינוי המדיניות האתנית הבלתי הכתובה של מינויים אקדמיים באוניברסיטת תל-אביב. אבל בכל זאת אני מרשה לעצמי עצה אחת, שדווקא חוסר החשיבות שלה נותן לה סיכוי להניב תוצאות מיידיות: פטר את ד"ר דן שיפטן! הלה מלמד אצלך, כנראה כמין אורח בהשאלה מאוניברסיטת חיפה, בתכנית לדיפלומטיה ובטחון של תל אביב. תוכל למסור את עיקרי הדברים לנשיא אוניברסיטת חיפה ולהזמינו להצטרף אליך.

מכל מקום. פטר את ד"ר שיפטן, בעצם בעט בו, באופן מטאפורי כמובן, לכל השדים רוחות. הרם לו טלפון, צעק לו באוזן שילך לעזאזאל. אחל לו שיאכל גרגרי חומוס מקולקלים ויבשים שיצאו מגופו כל יום בייסורים קשים. כתוב לו בלשון יפה שידחוף את כל המאמרים שלו וקווה בקול רם שיגרמו לו יסורים קשים באותו המקום כמו ייסורי החומוס היבש. לכל הפחות אמור לו שישכח מקידום לדרגת "פרופסור חבר" או לדרגת "פרופסור מן המנין". אם יתאספו סטודנטים תחת חלונך למחות על עצם נוכחותו של ד"ר שיפטן בקמפוס, הצטרף אליהם. פצח בשיר: "שיפטן, יא איבן שפטוטה, לך הביתה".

עשה את כל זה לא בגלל ששיפטן הוא גזען, יש הרבה מרצים כאלה במחוזותינו. עשה את כל זה לא בגלל ששיפטן מתענג בקול רם על מותם של מאות אלפי ואולי מליוני בני אדם ערבים ומוסלמים (במלחמת איראן עיראק). ישנם גם מרצים כאלה לפעמים, אם כי יתכן שהוא שבר את השיא ומכל מקום הוא אינו הראשון הכרוך דברים שגובלים בפשעי מלחמה. בטח בתל אביב, שהולידה מקירבה את הפילוסוף היחיד בעולם היום שממש מתמחה בהכשרת כל שרץ ואף התברר לאחרונה כי הוא מאוהב באופן ביזארי משהו במעשה הפילוסופי המסוים הזה עד כדי כך שמצא לנכון לטעון בבית המשפט כי קצין בכיר בצבא, משה תמיר, שהודה בעצמו ששיקר לא בעצם שיקר ו"לא פגע בקוד האמת של צה"ל" (גם הפילוסוף הזה חשוד בעיני באהבלות, אבל זה ענין למאמר אחר). פטר את שיפטן, הנשיא קלפטר, לא בגלל בגלל ששיפטן חושב שאין כמו ישראל והיהודים, רבים כאלה יש בטוח באוניברסיטאות ישראל. לא! עשה את כל זה בגלל ששיפטן הוא אהבל. פטר אותו כי הוא אהבל, וקבע בכך תקדים: הגזענות, הפאשיזם, ואפילו הריקוד סמוך מאוד לפשעי המלחמה והזילות בחיי אדם, נסבלים (בינתיים, כך נקווה). אך לא האהבלות. מותר למרצה בישראל להיות כל אלה, אך אסור בתכלית האיסור להיות כל אלה, וגם אהבל. ודן שיפטן הוא אהבל.

למה אהבל? "אהבל" לשון הבל הבלים. דן שיפטן ממלא את אולמות ההרצאות בתל אביב בדברי הבל, ראשו מלא בדברי הבל, והא גם אהבל מספיק לומר כל מיני דברים בקול רם. את פניה של אוניברסיטת תל אביב צבעו מרצים מסוימים בכל מיני צבעים מכוערים בשנים האחרונות, אבל אסור שיהיה מי שיצבע את פניה בצבעים של אהבלים. "אהבל" גם בגלל שיאה שנכניס למילון המונחים האקדמיים מונח ערבי, ויאה מאוד ששיפטן יהיה הראשון הזוכה בתואר. ב"מילון שרוני", היוצא בהוצאת משרד הבטחון (מה שמתאים מאוד בהקשר זה), לא מצאתי דברים מענינים. אז בדקתי ב"מילון שגיב" מה אומר "אהבל" בערבית. הנה: "סכל, כסיל, טיפש, מטומטם". שגיב גם מציין, התענינתי לראות, כי "מהבילי" זה "נרתיקי" (מלשון ואגינה). זה דווקא כן מתאים, כיוון שעל פי הנאמר היום במעריב דן שיפטן אוהב למלא את החדר בדברי הבל שענינם אינואנדו מיני: "בכל העולם הערבי יורים בחתונות כדי להוכיח שיש להם לפחות משהו אחד קשיח ותקין שמסוגל לירות". הוא אמר בכיתה. שגיב גם כותב כי "חאג'ז מהבילי" הוא המונח הערבי לדיאפרגמה. קח איזה דיאפרגמה, פרופסור קלפטר, וחבוש אותה לראשו הקטן והאטום של דן שיפטן. היא יאה לו יותר ממצנפת הפרופסור. שגיב גם מציין כי "הבל" בערבית הוא פעל שהוראתו היא "שכל את בנו". ו"איהתבל" הוראתו היא "התאבל". אבל לא הייתי מאחל את זה לשיפטן, גם לא לא אחרי שהצהיר, על פי הכתוב, כי ""מלחמת איראן עיראק הייתה, כדבריה של חנה סנש, 'אלי אלי שלא ייגמר לעולם'. שבע שנים של תענוג צרוף". בתענוג הצרוף הזה, בו נטלה ישראל חלק פעיל, גם אם לא ישיר, נספו מאות אלפים של בני אדם אם לא למעלה ממיליון. ושיפטן לא רק שמזלזל בכך, אלא גם מתענג. אגב, המלחמה נמשכה שמונה שנים, לא שבע. אבל אהבל הוא אהבל. לו הייתי מתענין בדברים נוספים הייתי גם מוכיח כאן כי יש יסוד לטעון שהאיש המלמד בתכנית לדיפלומטיה ובטחון במוסדך מסכן את ביטחון ישראל. אך אין לי כל ענין בכך.

שיפטן האהבל לא הכחיש את הדברים. אך להגנתו הוא טען כי "מדובר בהומור". נו, אז הוא בטח אהבל, אם הוא חושב שבדיחות כאלה מצחיקות מישהו. גם הבדיחת קרש על הערבים שאין להם שום דבר בין הרגליים, לא מצחיקה. משה דיין כבר מת מזמן ובגלל דברים כאלה כבר ניצחו המצרים במלחמת יום הכיפורים. אבל כמו שאמרתי, אני משאיר את הסוגיה הזו לאנשי מערכת הבטחון, שהם יקבעו אם הם רוצים שהקצינים והדיפלומטים של ישראל ילמדו אצל אהבל.

האהבל שאתה מעסיקו מהיום אמר בכיתה כי: "כשישראל שולחת לוויין משוכלל לחלל, הערבים יוצאים עם זן חדש של חומוס". הודע לו לאהבל, כי מי שכל יום יוצא בזן חדש של חומוס הם הישראלים, שכבשו את ניו יורק והעולם עם שלל מאכלים ערביים שהם ניכסו לעצמם כאוכל לאומי. הודע לאהבל כי אין כל רע בחומוס, וזה נחשב עכשיו למזון בריאות, מזין וטוב. חומוס יכול לפתור את בעיות הרעב בעולם. הזכר לו כי דוד המלך נולד רק בגלל שבועז האכיל את רות המואביה בחומוס. רות באה לארץ ישראל בגלל רעב כבד ששרר במזרח התיכון. והסבתא רבא של דוד המלך, משיח השם ומחולל הממלכה ששיפטן מייחל שתבוא, היתה רעבה מאוד. אז כתוב במגילת רות (פרק ב' פסוק י"ד): "ויאמר לה בעז לעת האכל גשי הלם ואכלת מן־הלחם וטבלת פתך בחמץ [כלומר בחומוס] ותשב מצד הקוצרים ויצבט־לה קלי [כלומר צבט לה חתיכת פיתה, כמו שעושים הערבים] ותאכל ותשבע ותתר".

ספק אם האהבל יבין את הקשר הרמוז בתנ"ך בין חומוס למשיח ולגאולת העולם, זה ענין לאנשי מדעי הרוח. אז אמור לאהבל, כי הערת החומוס שלו מסריחה מגזענות, אבל כיוון שמותר להיות גזען, אחל לו רק שיאכל גרגרי חומוס מקולקלים.

מעל לכל פטר את האהבל, פרופסור קלפטר, כי אתה פרופסור לכימיה. הוא אמר בכיתה כי: "הערבים הם הכישלון הגדול ביותר בתולדות המין האנושי". בתור פרופסור לכימיה אתה לא יכול לעבור על הצהרה כזו לסדר היום. כי אתה ודאי מכיר ויודע את תרומתם של הערבים למדע המודרני והיותם החוליה המקשרת ההכרחית שאין בילתה בהיסטוריה של המדע לא רק בין הזמן העתיק לזמן המודרני, אלא גם בין סין והודו ומדעיהן לעולם המערבי. אני לא צריך לספר לך יותר מכולם שהמילה "כימיה" הגיעה אלינו דרך הערבים, שהחיו ושימרו את המונח היווני. (מסור גם לפילסוף ההוא שאנחנו אומרים בעברית "אפלטון" ו"אריסטו" כמו הערבים, ולא "פלאטונאס"  או "פלאטו" ו"אריטוטלס" או "אריסטוטל" כמו היוונים ועמי אירופה המודרנים). כמובן שאין גם צורך צורך להזכיר את האלגברה, האלגוריתם, ועוד ועוד ועוד. עשה טובה פרופסור קלפטר, פטר את האהבל. גם מסע ארוך לתיקון הרוחני והכלכלי שמצפה לאוניברסיטת תל אביב יכול התחיל בצעד קטן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזי גור

  פשוט בראבו!

 2. סמי שלום שטרית

  רשימה מבריקה צבי.
  אני מצטרף לקריאתך לפטר את האהבל. אבל במחשבה שנייה, מה יועיל לנו אילו לא אהבל לימד קצינים של צבא הכיבוש? לא יודע.

 3. michael

  זה דבר מנוגד לחוק, והייתי מצפה לסובלנות גם כלפי אהבלים.

 4. אורן א.

  וואו קשה לברור את המוץ מהתבן מרוב סופרלטיבים קשים לעיכול.
  הסגנון קשה לי לא התוכן.

 5. נג`וא

  אחת החוויות המזעזעות שלי בלימודיי באוניברסיטת חיפה בחוג למדעי המדינה קשורה לאדם הזה. הייתי סטודנטית ערביית יחידה שנאלצתי כול שבוע לשמע את דברי השנאה השטנה והגזענות נגד העם שלי, וכשרציתי למחות על דבריו ולהתנגד הוא היה מתבדח על הערבים והמוסלמים והתלמידים כמו במקהלה אחת היו פוצחים בצחוק מרעיש ונקמני.
  הייתי צעירה מאוד אך כזאת שבקיאה בהיסטוריה הפוליטית של האזור, כול העובדות שהייתי מביאה על מנת לסתור את דבריו לא עמדו מול הבדיחות הגזעניות שלו והצחוקים של הסטודנטים בכיתה.

  זכורים לי רגשות הבושה והמבוכה שליוו אותי לאורך הקורס, הרגשתי עד כמה אנחנו הפלסטינים והערבים חסרי ערך בעיני היהודים.
  בסוף לא הגשתי את העבודה של הקורס, נאלצתי לקחת קורס חדש בשנה אחרי, כך התארך התואר שלי מעבר למה שהיה מתוכנן.

  אני לא יודעת אם לפטר אותו, היא הדרך להתמודד עם ההבל שלו, יש רבים כמוהו רבים מאוד אך דברי השנאה רגשי העליונות על שהם נולדו יהודים, הם יודעים להעביר את הרעיונות שלהם בצורה מתוחכמת יותר.

 6. איל

  מדובר באדם אלים, שכתיבתו אלימה ועילגת.
  אני מתכוון גם לשיפטן, שללא פטרוניו לא היה מקבל עבודה בשום מקום מכובד.

 7. ענת מטר

  אפשר לנצל את ההזדמנות ולסגור לגמרי את התכנית לדיפלומטיה וביטחון ל"בכירים" , ואם נשאר עוד מרץ, את יתר התוכניות החוץ-תקציביות. אבל כפי שאומר צבי, זה כבר עניין למאמר אחר.

 8. מרב

  אחד המאמרים הכי קולעים שקראתי בזמן האחרון. היוהרה והשחצנות האקדמית כפתרון לשאלת הגזענות. הכל נמצא שם, בהתנשאות הארורה של עם אחד על אחר, של גזע אחד על משניה. תודה רבה שסיפרת לי על מה קורה שם בתוך האומות המקוררים היטב, הרחוקים מחיבוקה המיוזע של המציאות.

 9. מירו

  בבסיס כל הסכסוך האשכנזי -פלסטיני יושבת לה התפיסה השקרית הזו שקילוף תפוחי אדמה בפולין או רומניה שווה יותר מאלגברה, פילוסופיה ומחשבה.

  ואולי רגשי הנחיתות (גם אולי מרוב עמילן של תפוחי אדמה) נובעים מתוך קנאה מול כל פאר תרבותי זה, מול הנוכחות הסבלנית והנכונה של ערבים באזורם, מול היפי הסימטרי שלנו ושל הערבים (שכן נבין יופי כסימטריה ומזרחים וערבים מתאימים למרחב ואשכנזים לא לכן יובנו ויחושו תמיד כמכוערים וזרים ויסתתרו בצל בניינים וספריות אקדמיות)

  פרופ שיפטן חש עצמו כובש ונמצא במבוכה נצחית, כמו כל אשכנזי .רק שורד, לא חי .בורח מסושיה לסושיה, מטיסה לטיסה מפקולטה לפקולטה העיקר שלא להיחשף לאמת הערבית.

  התפיסה הזו היא שאיפשרה למקלפי תפוחי אדמה לכבוש להרוס ולרצוח בשביל שיצרו עצמם כגרמנים דה מי-קולו על חשבון ערבים ומזרחים.

  ונזכיר שוב את ספרה פורץ הדרך של כזום:

  How the Polish Peddler Became a German Intellectual

  http://www.amazon.co.uk/Shifting-Ethnic-Boundaries-Inequality-Israel/dp/080475697X

 10. יעל

  הידעתם כי באוניברסיטת ת"א לומד האחוז הגבוה ביותר של סטודנטים במדינת ישראל?
  האם זה מקרי? האם זה מכוון מלמעלה?

 11. למירו

  מירו, בזכות מקלפי תפוחי האדמה האלו אתה חי כאן היום ולא במדינות עניות כמו עיראק, תימן ומרוקו.
  כשאתם עסקתם רק בסימטריה וגיאומטריה, אנחנו בתור פועלים מקלפי תפוחי אדמה פעלנו ועשינו והקמנו מדינה. האינטלקטואליזם וחוסר הפעלתנות שלכם הוא מה שאחראי לפסיביות שלכם ולכך שתרומתכם בבניית המדינה הייתה קטנה משלנו.

 12. שור

  אני לא מכיר את שיפטן, ולפי הנכתב אכן הסגנון שלו גזעני ופטראנליסטי.
  אבל גם אלו שלא מבקרים את החברה הערבית הם בעלי סגנון גזעני ופטראנליסטי. וראוי שתהיה ביקורת, בעיקר באקדמיה, על התנהלות החברה הערבית בימינו.
  בישראל, עם איזה 7 מיליון תושבים, מתורגמים בכל שנה יותר ספרים מלועזית לעברית מאשר בכל 22 מדינות ערב עם כ-300 מיליון תושבים (ואלו שכן מתורגמים שם, כוללים גם ספרי שטנה לא ראויים).
  בישראל כמות המחקרים האקדמאיים המאוזכרים בכתבי עת עולמיים גבוהה באופן מובהק מאשר במדינות ערב.
  בישראל מחקר אקדמאי (מחקר = חיפוש מחדש) תוסס ויצירתי (למרות המון בעיות מיבניות ותקציביות הגורמות לבריחת מוחות) לעומת עשרות שנים של ניוון מחשבתי וביקורתי במדינות ערב.
  מיליוני צעירים בוגרי אקדמיה במדינות ערב שואפים לחפש את עתידם במדינות המערב, בגלל מבנה כלכלי לקוי, וחלקם אף עושים זאת. ולעומתם, בישראל ענפי הייטק ושירותים תוססים ויצירתיםי הקולטים אלפי צעירים משכילים בכל שנה.
  9 ישראלים קיבלו עד כה פרסי נובל, רובם מדענים ואנשי ספר, לא בדקתי אבל נראה לי שיותר מכל מדינות ערב.
  מדוע ? מהן הסיבות לכך ?
  מדוע העם הערבי שתרם לאנושות כה הרבה לפני מאות שנים (אלגברה, רפואה, אסטרנומיה, מוסיקה ועוד) הגיע למצב כזה ?

  הסיבות הן די ברורות –
  חוסר בדמוקרטיה,
  שלטון דיקטטורי,
  חוסר בחופש כלכלי וחברתי,
  שחיתות ונפוטיזם,
  קנאות דתית ואנטי מודרניות.
  כל אלו מביאים את ארצות ערב למצבן העגום (אם ננכה את תרומת הנפט, שלא קשורה להישגים אנושיים) , בניגוד לארצות מוסלמיות לא ערביות כמו תורכיה ואינדונזיה.
  התעלמות מהמציאות העגומה הזו נבועת לדעתי מגזענות של ציפיות נמוכות ופטרוניות, שמאפיינים את השמאל בארץ בועולם.

  שור

 13. צבי בן-דור

  סמי יקר, אתה צודק שלמקרא הדברי השחץ והרהב הלב מייחל לאיזה תבוסה של הצבא כדי שהאהבלים ישתתקו קצת. אבל הבעיה שהם לא אלה שמשלמים את המחיר של השטויות שהם מפליטים מעל הקתדראות. מי שקרא את מרבית הדוחו"ת של מלחמת לבנון בטח שמע על ההשתאות וההפתעה שהיתה נחלתו של הצבא כאשר התברר שבניגוד להערכות הישראליות הרווחות "ערבים כן נלחמים בלילה". עד אז, כך מסתבר רווחה בקרב הרבים האמונה הילדותית ש"ערבים לא נלחמים בלילה". במלחמת לבנון השניה הסתבר שהלילה הוא של החיזבאללה ועשרות חיילים ישראלים שילמו בחייהם כדי להמחיש זאת. בעופרת יצוקה שילמו מאות פלסטינים בחייהם כדי לכפר, בין שאר הכפרות שעליהם כיפרו, על אבדן עשרות החיילים בקרבות הלילה שנתיים קודם לכן בלבנון. וחוזר חלילה ממלחמה למלחמה.

  החדשות ה"טובות" הן שבתכנית לצבא וביטחון של אוניברסיטת תל אביב מלמדים אנשים ש"ידיעתם את האויב" שווה לישבן (ראו למטה הערה על סגנון). החדשות הרעות הן, שמי שמשלם את המחיר על רמת אנושית ותרבותית ירודה שכזו הם בני אדם בכל המזרח התיכון.

  נג`ווא, אחותי, יכולתי לדמיין אותך יושבת בכיתה של הטמבל הזה ומתמלאת בזעם אין אונים. אם המאמר הזה שיכך במעט את העלבונות שהטיח בך שיפטן שמעל מעילה חמורה בתפקידו כמורה שלך, אז הכל שווה. אולי אי אפשר לפטר את השיפטנים אבל צריך ללעוג להם, לבייש אותם, להציגם ככלים הריקים שהם, לצייר אותם מתייסרים ביסורי חלחולת וכרכשת, ולדמיין אותם הולכים כשדיאפרגמה מהודקת לראשם. בכלל צריך לייסד מסדר של חובשי דיאפרגמות שכאלה. בפעם שירצה מישהו כזה להתלוצץ על חשבון עם אחר הוא יחשוב אולי פעמיים שמא יעשו ממנו עצמו צחוק. אולי לא הכל יהיה "אכלה בכלה" (כמו שאומרים הפרסומאים של סוחרי החומוס הישראליים שעשרות שנים של חיים עם ערבים ומזרחים לא לימדו להבדיל בין ח` לכ` בלתי דגושה) באולם ההרצאות.

  הנה כבר יש שמייבב על ה"סגנון" וכבר נתקבלו אצלי המחאות המוכרות "אתה צודק, אבל למה בשפה שכזו" (מה הבעיה? "השימוש במילה "טיפש" בערבית ולא בעברית?). ואני שואל: לדבר בכיתה קבל עם על יכולתם המינית הקולקטיבית של אחרים זה כן סגנון? (וכבר ידוע שדיבורים כאלה אינם אלא רק עדות על פחדיו הכמוסים של הדובר בכל הקשור לתחום זה של החיים. אבל אחדול מכך פן אואשם שוב בסגנון לא ראוי).

  לקחת את אחד השירים היפים וההומאניים ביותר שנכתבו בשפה העברית במאה העשרים, שירה על חנה סנש העוסק ביפי הטבע ובתפילת האדם, ולהצמיד אותו לחגיגה חסרת בושה על מותם של מאות אלפי בני אדם, אפילו אוייבים, זה כן סגנון?? כבר על זה אמר הקב"ה לבני ישראל לאחר שטיבע את המצרים בים סוף: "מעשי ידיי טובעים בים ואתם אומרים שירה?" ואיזו שירה שר שיפטן? מהי תפילת האדם, שימותו מאות אלפי עיראקים ואיראנים? נערה יהודיה בת עשרים שרה על רשרוש המים וברק השמיים שלא יגמר לעולם, ובשביל שיפטן ההרג וההרס הם אלה שלא צריכים לחדול. ההצטדקות כאילו מדובר בהצחקות עושה את ההתנצלות לרעה מן החטא. חוש הומור שכזה. וזה נעשה באולם הרצאות בו יושבים ולומדים הגורמים המבצעים את מדיניות של מדינת ישראל. אנשים שמחר יצטרכו לקבוע אם והיכן להטיל פצצה. לחרדים לסגנון הנה שאלה חמורה יותר אבל בסגנון קצת יותר "ראוי": למי קרוב עולמו התרבותי של דן שיפטן, לזה של חנה סנש, או לזה של מעניה ורוצחיה?

  איכלו חומוס וייטב לבבכם.

 14. אורלי נוי

  צבי, תודה על הרשימה המצוינת.
  כשקראתי את דבריו של שיפטן באתר arabs48 (שציטטו ממעריב) הייתי תמימה מספיק לחשוב שרק מפאת הפדיחה יעיפו את האיש הבזוי הזה לכל הרוחות במיידית. לא ברור לי בדיוק מה תכליתו של החוק נגד הסתה לגזענות אם לא למקרה הזה ממש.
  אפשר רק לתאר מה היה עולה בגורלו של מרצה אירופאי (או ערבי, דמיינו!) שהיה אומר דברים כאלה על יהודים ומתענג על רציחתם ההמונית. אוניברסיטה שהיתה מחזיקה באיש סגל כזה היתה מושא לחרם אקדמי טוטאלי, ובצדק.
  ישנו גוף קיקיוני שעוקב אחר כל התבטאות אנטי-ציונית ביקורתית של מרצים באוניברסיטאות (אקדמיה מוניטורינג) ושולח אותם בתפוצת נאטו לתורמים מחול לאוניברסיטאות כדי ש"ידעו לאן הולך הכסף שלהם". לדעתי זה בדיוק מה שצריך לעשות במקרה הזה – לתרגם את דבריו של שיפטן הזבלן לאנגלית ולשלוח אותם לכל תורמי אוניברסיטת תל-אביב. לפחות מול דעת הקהל הזרה הם עוד מגלים, איכשהו, מעט בושה.

 15. טרזן

  לקרוא לשיפטן אהבל, זה כמו לקרוא לרצח חוסר נימוס. שיפטן הוא אולי גם אהבל, אבל הוא קודם כל מנוול.

 16. מירו

  בוא נגמור עם זה אחת ולתמיד-אני לא בזכותך פה ואתה לא הצלת אותי , לא טפחת או גידלת.

  אם היהודים בארצות האיסלאם לא היו עוזבים, המדינות שם היו מפותחות פי כמה שכן היינו חלק מהאליטה.
  מאז שמזרחים עלו לארץ הם עברו הטפשה ודה אדיוקיזציה ככה שאתה רק הרסת בשביל לבנות לעצמץ בית ברחוב מלצ`ט-לי הראת מדבר ומעברות לתקופות ארוכות שהתחלפו בשיכונים בשביל שאוכל לייצר לך כוח עבודה זול על מנת שתוכל להפוך דרכי , לאירופאי.
  אבל אתה לא אירופאי אתה מזרח אירופאי ותמיד תהייה.
  מעניין דווקא שאני באירופה וחבריי המזרחים חושבים שאנחנו מערב אירופים(ספרדים איטלקים צרפתים פורטוגלים גרמנים אוסטרים וכו) וחברים פולנים שלי פונים אליהם ברוסית , צ`כית או אוקראינית.כי זה התת מודע הקולקטיבי שלכם.

  האלימות של מדינת ישראל גרמה לירידה ברמת החיים במדינות ערב ,המדינה התסיסה את כל האיזור.

  יותר נשים מתות מאנורקסיה, בעולם אליו אתה שואף המערבי- מאשר רצח נשים בעולם הערבי.

  אם לא היינו נשארים שם היינו עוברים לצרפת אנגליה ספרד קנדה ארה"ב איטליה כמו שהמשפחה שלי עשתה.

  הדמוקרטיה הישראלית היא בזכות השיח המזרחי והמאבק שכן נבין דמוקרטיה כהתפתחות כמו שארה"ב הפכה לדמוקרטית בזכות מאבק השחורים.בלי המאבק שלנו לא הייתה פה מדינה דמוקרטית
  בלי הכוח ידיים שלנו לא היה לך סושי לאכול בו.בלי המוזיקה שלנו לא היה פה רוקנרול.

  את ביצות החולה ייבשו מרוקאים.

  פעלתם והקמתם מדינה מתוך קולוניאליזם מאוחר, רצון להפוך לאירופאיים אמיתיים, כי הייתם עזובה על אדמה בוצית מזרח אירופית ולא מתוך אמביציה לאומית אידיאולוגית.

 17. דרור בל"ד

  "צריך ללעוג להם, לבייש אותם, להציגם ככלים הריקים שהם, לצייר אותם מתייסרים ביסורי חלחולת וכרכשת, ולדמיין אותם הולכים כשדיאפרגמה מהודקת לראשם".

  תודה רבה על המאמר החשוב.תודה רבה על תגובתך זו. כפי שטען ניב גורדון,תם זמנם של הויכוחים הרעיוניים. ויכוחים אלו,בשפה האקדמאית האשכנזית,וע"פ כללי השיח התרבותי והנאור,הינם מתן לגיטימציה(אם כי לא במודע) לדיעותיו של הצד הכובש והמדכא.

  למירו- לדעתי שמו של הסכסוך הוא `הסכסוך הציוני-פלשתינאי` ולא כפי שציינת,היות והרבה מאד מהקבוצה המכונה `אשכנזים` בחרו,החל מראשית הציונות ועד ימינו אלה,להתנער מהתפיסה הציונית. רובם המכריע הסתלק בשנות ה30 לאמריקה. ראה בהרחבה: "זהות" -גרשון שקד. (אזהרה: המחבר הינו ציוני).

 18. לוני

  מעניין. דן שיפטן הוא "אהבל" אבל פסאודו-פילוסוף מזוייף כמו אדוארד סעיד נחשב בוודאי ללא פחות מ"גאון" בקרב רוב מבקרי האתר.
  זה ההוא שהמציא "תורת יחסות" חדשה – לא פיסיקלית אלא תרבותית – בה רצח הוא לא רצח, אונס הוא לא אונס, דיקטטורה היא לא דיקטטורה וכו` – כל עוד בתרבות ובדת ממנה זה מגיע (הניחוש נכון – איסלם) הדבר "מקובל" ובהתאם ל"רצון העם" ול"מסורת".
  שיפטן הוא באמת אהבל אבל הוא בסך הכל אומר בפה מלא (ורק בגלל זה הוא אהבל) מה שרבים מאוד חושבים.

 19. מכלוף

  הגזען שדיברת עליו לא נולד יהודי,אבותיו הסתפחו ליהדות ממלכת הכוזרים,אגב גם גיורו נעשה שלא כהלכה והוא מוטל בספק

 20. אורי זקהם

  חבל שלא יצאת גם במאמר כזה כנגד מוני יקי(א)ם ומלחמותיו הגזעניות בכוזרים. אבל אתה עוד יכול.

 21. מקלף תפוחי אדמה גאה

  תירוצים, תירוצים! העובדה היא שממקלפי תפוחי אדמה הצלחנו בעקבות הפעלתנות והתושייה שלנו להיות ברמת חיים גבוהה ואירופאית, ואתם בגלל הגיאומטריה והאינטלקטואליזם הפסיבי שלכם לא הצלחתם להתרומם. הרי התמ"ג לנפש בישראל בלעדיכם, כלומר של קבוצת האשכנזים בלבד מקבילה לרמתה באירופה, אתם אלו שמדרדרים את הנתונים שלנו.
  האם יש לך נתונים אמיתיים שרמת החיים בארצות המזרח הייתה גבוהה מבארצות אשכנז? ואל תביא לי סיפרים אישיים על זהב שמתגלגל ברחובות, תראה לי נתונים אמיתיים עם הפניות או לינקים אליהם. האם יש לך הוכחה שהסכסוך של ישראל עם ארצות ערב דרדר את רמת החיים שלהם? ולמה הסכסוך לא דרדר את רמת החיים בישראל? האם ישראל נפגעה מהסכסוך פחות ממרוקו או תימן?

 22. מירו

  שמתי קישור לספר בתגובות הקודמות. אתה מוזמן לקרוא.
  לגביי הוכחות אתה מוזמן ללכת ללמוד היסטוריה או סוציולוגיה אבל הנה מעט מידעים:

  . ב 1950 במרוקו 95% מהמרוקאים בגילאי 5-18 היו בבתי ספר, 80% מהם בבתי ספר של אליאנס (ראה א. חזן, יהדות מרוקו ותרבותה , 2000).

  מתוך מחקרה של ד"ר רות קמחי:

  יהודים אשכנזים ציונים על יהדות המזרח:כאשר ראו בתי ספר יהודיים, שבהם לימדו חמש שפות ורמת החינוך בהם הייתה גבוהה במיוחד, אמרו בבוז כי העובדה שמלעיטים את הילדים בבת אחת בהרבה שפות מעידה על `חינוך לבנטיני זול`".

  ממחקר כמותי שערכה קרין אמית (2005), המתבסס על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, אנו לומדים שבעוד שבדור הראשון של המהגרים הצליחו יוצאי מצרים ועיראק להתחרות ואף לעבור בממוצע את רמת ההכנסה של יוצאי פולין ורומניה; כבר בדור השני הפכו הפערים ברורים, וה"מזרחים" הפכו מכלול אחד, שהכנסותיו נמוכות משמעותית לעומת האשכנזים, שגם אצלם חלה התלכדות. מחקרים כמותיים אחרים (אמית 2001, כזום 1998 ונהון 1987) מראים נתונים דומים לגבי מערכת החינוך. הנתונים מצביעים על בלימת "המזרחים" במערכת החינוך הישראלית, לעומת "המזרחים" שסיימו את ביה"ס בארצות מוצאם. נראה שדווקא מי שסיים את ההשכלה לפני שהגיע לישראל, זכה לעיסוקים מכניסים יותר בישראל, בעוד שבוגרי מערכת החינוך הישראלית התקשו להתקדם במעמדם החברתי (מוסבר בסטריאוטיפים, אפליה, הסללה לחינוך מקצועי, מספר הילדים במשפחה וגזענות).

 23. אלי אמינוב

  כל קולוניאליסט הוא גזען וכל גזען הוא גם אהבל כל מי שסבור שתכונות ביולוגיות קבוצתיות מבדילות אותו לטובה אפריורי, הוא כבר די אהבל. אולם מעבר לסכלות האישית של האדון שיפטן מצויה הגזענות של רוב האליטה החברתית הישראלית.
  ראוי להכניס גזענות זו להקשר ההסטורי: הציונות הינה תנועה אירופית שהתנחלה באסיה כדי להיות בעצם חומה של אירופה נגד מה שכונה הברבריות האסיתית. נאמנה לתפקידה וכמו כל תנועה קולוניאלית ראשיה פתחו טינה כלפי הילידים שאותם נשלו ומעכו . זה ניכר למשל בקביעתו של בן גוריון כי: "אנחנו אומה אירופית ורק במקרה אנו נמצאים באסיה". קביעה זו הקדימה את הטיהור האתני הנרחב ואת חיסולם המוחלט של אותם חלקים של האוכלוסיה הפלסטינית שדמו בתכונותיהם האורבניות לסטנדרטים אירופאים. הם לא חוסלו פיזית אלא כגורם אורבני –תרבותי. 

  עלידי תהליך ארוך של דה- אורבניזציה שכפתה האליטה הישראלית היהודית על החברה הפלסטינית, הרי שבשלב הנוכחי, בעיקר אחרי המלחמה על עזה מכינה האליטה הישראלית את עצמה לסילוקם של רוב הפלסטינים ממולדתם תןך מעשי טבח נוספים. הגנרלים שלה כבר מתכננים לא רק זאת אלא מערכה לשינוי דיני המלחמה בעולם כדי שגנוסייד נגד לא יהודים לא יוגדר ככזה, אלא כמאבק נגד טרור של אלה שהודרו מאנושיותם.
  לצורך מטרה זו מתרחב מיסוד הגזענות והדה הומניזציה של הפלסטינים.  
  הגדרתם של כל הערבים כלוזרים זהו חלק מתהליך ביזוים והבדלתם משאר המין האנושי לפי קריטריונים מערביים. תהליך זה הכרחי עבור מדינת האפרטהייד הקולוניאלית.אין שום סיכוי שהגדרה עצמית של הפלסטינים תוכל אי פעם להתממש כל עוד ניצבת מדינת הגזע היהודית על אדמתם. מי שרוצה ללראות סימני דרך נוספים בכיוון חיסול השאלה הפלסטינית יסכם את עלילות השנה האחרונה מלבד המלחמה וההוצאות הפומביות להורג המכונות כאן חיסולים ממוקדים.
  בשנה האחרונה עולים עוד ועוד חוקים אנטי דמוקרטיים המכוונים כולם נגד הפלסטינים היושבים בשטחי 48. החוקים מהווים התגרות גלויה ופרובוקציה שמטרתה העקרית להתגרות ולהביא לתגובה פלסטינית שתצדיק אלימות מצד המדינה: החל מהחוק האוסר לשלול את ישראל כמדינה יהודית, וכלה בחוק ההופך את ציון הנכבה לבלתי חוקי עבור המוסדות הפלסטינים בישראל.
  כאשר יאושרו על ידי הרוב הקואליציוני המובטח יצטרפו חוקים אלה לתיקון מס` שבע לחוק יסוד הכנסת האוסר על הקמת רשימות המתנגדת להגדרת ישראל כמדינת "העם היהודי"; ולתיקון חוק האזרחות האוסר על בני זוג של פלסטינים אזרחי ישראל תושבי 48 לחיות עם בני זוגם במולדתם. החירויות הדמוקרטיות והאזרחות הישראלית כבר מזמן מהווים בדיחה עצובה וריקה מתוכן עבור אזרחים פלסטינים.

  כפועל יוצא מתפישתה של "המדינה היהודית" אזרחיה הפלסטינים מוגדרים כבר היום כאויב מבפנים. בקרב אותו "אויב" הקימה המדינה יחידות של "מסתערבים", סוג של קומנדו משטרה חשאית פוליטית, על פי הדגם של האפלים במשטרים. האם יכול אדם הגון, ויהיה זה ערבי יהודי או כל אדם אחר, להסכים עם קיומה של מדינה כזו?

 24. יעל

  לבי נכמר על אבות אבותיך אשר ישבו במעגל מסביב למדורה, שרו שירים רוסיים וקילפו תפוחי אדמה. מבעד לדמעות הזולגות מעיניי אני רואה את אבות אבותיך האשכנזים בעלי התרבות האירופאית, רודים בפועלים הערבים ולאחר מכן בתימנים שהחליפו אותם על פי מצוותו של בן גוריון.

  כנראה שמרוב קילוף של תפוחי אדמה, הצטברה לכם כמות כה גדולה של קורנפלור במוח עד כי שכחתם מי היו היהודים שגרו בארץ ישראל עוד לפני שברחו האשכנזים מאירופה מוכת האנטישמיות והנאציזם. שכן עד אז הם התבשמו בתרבותה הנכרית של מזרח אירופה.
  חזור לספרי ההסטוריה ואם אין לך בבית, עבור לויקיפדיה ותבדוק מי היו ראשוני היהודים שאכלסו את הערים הקדושות בארץ, למשל: ירושלים, צפת, טבריה. 
  לאחר מכן כדאי שתקרא קצת על התרבות והעושר בעיראק ומרוקו למשל. כנראה שבבית הספר בו אתה למדת פסחו על פרקי ההסטוריה של יהדות צפון אפריקה. חבל.

 25. פועל שחור

  מכל המאמר הארוך והרלוונטי מצאת רק להציע לכותב המאמר לתקוף
  את מוני יקים תוך שהחלטת שמאבקו לחשיפת האמיתות ההיסטוריות
  בדבר המוצא הכוזרי של האוסטיודים המתקראים אשכנזים הוא
  כביכול עינין של גזענות.
  מה גזעני מר זקהם הנכבד בחשיפת עובדות היסטוריות או שמא אתה
  מנצל במה זו כדי להסיט את נושא הדיון וכדי לתקוף אדם שאינו נוכח.
  כנראה שיש לך מר זקהם הנכבד הרבה מה להסתיר ולחשוש מחשיפת
  נושא חשוב זה מה גם שההיסטוריה חוזרת על עצמה בימים אפלים
  אלו ומהדורה חדשה של גיור החוזרים נחתה על העם היושב שלא כחוק
  על אדמות פלסטינה בצורה של מיליון אוקראינים ומולדבים שהציעו
  להם סלי קליטה עמוסי כל טוב כדי לעזור לחונטה האשכנזית השלטת
  עליה אתה כנראה נימנה לשנות את המאזן הדמוגרפי שהשחיר
  מידי לטעמכם ולהלבינו לפי הדרישות הגזעניות המקובלות על
  הקולוניאליסטים שפלשו מארופה .
  ולגביהם נקטו מדיניות הולמת של גיור המוני בניגוד להלכה וכך
  השתמשו בחוק השבות כדי לרצות את מר זקההם הנכבד.
  אגב מר זקההם אם איני טועה היה גנרל בצבא הנאצי בשם זקההם
  מכיוון ששם זה מאד נדיר גם בגרמניה אז עלי להניח שאתה באופן
  כזה או אחר בן משפחתו , אי לכך מהיום תקרא הר זקההם.

 26. דרור ק

  שמעתי פעם הרצאה של פרופ` שיפטן וגם קראתי ראיון איתו. זה לא מספיק כדי לדעת אם מה שכתוב עליו כאן נכון או לא. בכל מקרה, המילה היחידה שהכותב הנכבד הצליח למצוא בשפה הערבית העשירה כדי לתקוף בה את שיפטן היא "אהבל", מילה שגם בערבית נחשבת פשוטה, ואינה מעידה על תחכומו של הדובר. אני יכול להציע לכותב מילים נוספות ממין זה, למשל "חרא", "זבאלה", "מניוכ", אבל אני חושש שיאשימו אותי בגזענות ובזילות של התרבות המזרחית-הערבית המפוארת, ובצדק.

  יש פה אנשים שחושבים שאם פרופסור מתבטא באופן בוטה או לא ראוי כלפי ערבים, הרי צריך לפטר אותו לאלתר. זה לא מונע מהם להתבטא בצורה מחרידה כלפי יהודים "אשכנזים" ולהאשים אותם במיני האשמות הזויות כיד הדמיון. נו טוב, הם לא פרופסורים. למה לא? אולי בגלל שהם "מזרחים", אולי בגלל דלות אוצר המילים שלהם שאינו מגיע מעבר למילה "אהבל".

  המדהים הוא ששורה ארוכה של מגיבים, שבאופן רגיל מציגים את עצמם כאינטלקטואלים, מוצאים לנכון ללקק את האצבעות אחרי רשימה שנראית כאילו נכתבה בידי עגלון ("בלגולה" אם תרשו לי מילה ביידיש). עזבו את דן שיפטן, מה בעצם אתם רוצים להשיג? שיאמרו ש"מזרחים" הם אנשים גסי רוח? סתימת פיות של מרצים? סתם לקלל כמו חבורה של סטודנטים אחרי מבחן קשה במיוחד?

  אפשר לצפות לקצת רצינות מהאנשים כאן?

 27. צבי

  אתה מבקש קצת רצינות ואני שואל את עצמי אם אתה ושכמותיך הם הרציניים. ראשית היה כאן מי שהתלונן על אדוארד סעיד. הלה לא נזכר כאן כלל ואין כל ענין להכניס אותו לכאן. אח"כ התפתח כאן ויכוח על גודלת האשכנזים אל מול נחיתות המזרחים. שוב לא שייך בכלל. עכשיו אתה בא ומתרעם על השימוש במילה ערבית (בעוד שדי ברור שאם הייתי מכנה את האיש במילה הלועזית אידיוט, לא היתה לך כל בעיה). וגם מתלונן על התרבות המזרחית המפוארת או לא מפוארת שלא נזכרה במאמר כלל ועוד מתנאה, כמו איזה ילד קטן (ואני מתכוון למילה "וולד" בערבית בהוראתה המזלזלת), באיזה מילה בייידש. אתה רציני?
  שוב, הבעיה עם שיפטן היא לא המוצא שלו. שלא נדון במאמרי כלל. הבעיה היא העובדה הפשוטה שהוא מלמד בתכנית חשובה לצבא ובטחון ונחשב, על פי העיתון, לאחד האנשים המשפיעים ביותר על הצמרת הבטחונית. אם אתה לא חושב שישנה בעיה חמורה בכך שאדם בעל דיעו תכאלה והתבטאויות כאלה משפיע על הצמרת הבטחונית של ישראל, יש לך בעיה חמורה. עכשיו צא ובחר את השפה בה תרצה לכנות את עצמך.  

 28. מקלף תפוחי אדמה גאה

  יעל, את חייבת לתת קרדיט למי שהוא מגיע. אין מה לעשות האשכנזים הם שהקימו את התנועה הציונית, נאבקו על הקמת המדינה והקימו אותה לבסוף. המזרחים הגיעו ברובם לאחר שהיא כבר הוקמה.
  מירו, אתה חייב לתת קרדיט לאשכנזים שהתחילו מנקודה כל כך נמוכה ובדור הראשון היו עניים יותר מהמזרחים, אבל הצליחו להתרומם למצב בו הם ברמת חיים אירופאית. לעומת זאת, כדאי שתסתכל בעיניים קצת יותר ביקורתיות על המזרחים שבגלל האינטלקטואליות הפסיבית שלהם לא הצליחו להתרומם למרות שהתחילו את החיים מרמה גבוה יותר מבחינה השכלתית וסוציו-אקונומית. הדור השני המזרחי התחיל את החיים בנקודת פתיחה עדיפה כלכלית על הדור השני האשכנזי ובכל זאת האשכנזים עקפו אותם, אולי אפשר ללמוד משהו מהיוזמה והתושייה האשכנזית.
  אגב כיום, ארצות אשכנז ברמת חיים גבוהה מארצות המזרח, כיצד אתה מסביר שהתמ"ג לנפש בפולין גבוה מבמרוקו? בכלל זה לא משנה, האשכנזים שהקימו את המדינה הפכו את ישראל למדינה עם רמת חיים גבוהה בהרבה גם ממדינות אשכנז וגם ממדינות המזרח.

 29. עוד אהבל

  אז נכון, שיפטן מדבר שטויות, או לפחות גם שטויות. יתכן שהוא באמת אידיוט. זה לא הופך אותו לתופעה ייחודית באקדמיה. האמת – גם לא מחוץ לה.
  אבל לא ברור לי הקטע ש"כתבו בעיתון" שהוא מאוד משפיע על "בכירים במערכת הביטחון". על מי? איך? את זה לא כתבו.
  ונא לא לשכוח שיש לבכירי מערכת הביטחון מלאי רציני של טמבלים לשאוב מהם. שיפטן הוא באמת רק אמבה בהקשר הזה.
  חבל שמוצר עלוב כמו מוסף הארץ מכתיב את גבולות השיח המזרחי הביקורתי, ובעיקר את תכניו. רק מראה מה רב הניתוק של האינטלקטואלים המזרחים מכל מציאות בלתי וירטואלית שהיא.

 30. מירו

  איזה תרבות אירופית הייתה למקלפי תפוחי האדמה מפלונסק-בוצ`אצ` עילית?
  למזרחים לפני שעלו ארצה הייתה תרבות אירופית יותר מלהם . (היינו גם ערבים וגם אירופים באותה הזדמנות וחיינו עם זה בסבבה).

  אם את רוצה לפי שפות (צרפתית איטלקית ספרדית ואנגלית) מערביות שמוכרות לתואר שני, בשונה מפולנית רוסית וכו. 

  הריקנות הסלאבית הביאה אותם לכבוש את הארץ, הם לא באו מן הים הם באו מאדמת הזיבורית רוויית שרשי הסלק הרקובים של מזרח אירופה.

 31. מקלף תפוחי אדמה גאה

  אתה גזען מתנשא. ש"י עגנון ויצחק בשביס זנגר הם לא סופרים ראוים מספיק בשבילך? רוזה לוקסמבורג היא לא הוגה חשובה מספיק בשבילך?

 32. איתי

  אבל גם אחרות הזכירו לי את התקופה בסוף שנות ה-60 תחילת ה-70 כשעבדתי בשב`כ באגף הערבי.
  בין השאר קיבלנו סיכומים של חדשות מאמצעי התיקשורת הפלסטיניים.
  ביניהן היו סיכומי הודעותיהם על הפעולות המוצלחות של כוחותיהם בפגיעה והשמדת כוחות האויב הציוני.
  כמה חיילים נהרגו ונפצעו, כמה כלי רכב,  טנקים וכד` הושמדו, מחנות שהותקפו וניזוקו ועוד ועוד כיד הדמיון חסר הגבולות. סיכום מהיר של הודעותיהם במהלך חודש בלבד הראה שחצי מהצבא ואמצעיו חוסלו.

  דימיון פורה דומה מאד מציף כאמור את תגובותיו של מירו ושל כמה "יודעים" אחרים בכל הקשור ליהודי מזרח ומרכז אירופה, השגיהם ורמת השכלתם ועוד מאפיינים ותכונות.

  למעשה התפרעות נתונים חסרי בסיס אלו אכן מעוררת את השאלה כיצד הדחלילים הקלושמרלים הללו הצליחו לסבן את כל העולם, להביס את שכניהם המלומדים, להבריח את הבריטים ולהקים כאן מדינה בעלת מערכת חינוך מפוארת ובעלת הישגים מרשימים, תעשיות מהמדרגה הראשונה, תעשיית הייטק מהשורה הראשונה ועוד הישגים שהמדינות מהן הגיעו הורי מירו ואחרים רחוקות מהם כמרחק השמש מהארץ.

  תגובות אלו הן בבחינת קללתו של בילעם.
  אבל בכך קשה לאדם משכיל כמירו להבחין בו.

 33. שירה

  ואלאכ הצחקת אותי יא ע`זאל עם החאג`ז המהבלי שחבשת על ראשו של האהבל. אני בעד להכניס את הבניין העשירי בערבית לשימוש בשפה העברית. זה אחלא בניין דקדוקי. בניין של צבעים והעמדות פנים. כך למשל אם נשיאה החדש של אוניברסיטת ת"א יסרב להתייחס לדרישתך לחקירה מקיפה של ייצוג אתני בקרב חברי וחברות הסגל הקבוע, או לפיטורי האהבל התורן, נוכל לומר עליו "אסתהבל" – העמיד פני אהבל בעצמו, או לומר על שיפטן שהוא "אסתכבר"- העמיד פנים שיש לו גדול בפני הסטודנטים וכו`,
  אבל מעבר לדאחקות, היה לי עצוב לקרוא את תגובתה של נג`וא שצריכה לסבול את הבדיחות הגזעניות של המרצה היהודי ולהעמיד פנים שזה מצחיק אותה. הסיטואציה הזו מוכרת לי מאד מתקופת הצבא, טרם המודעות המזרחית בה נאלצתי לשמוע כל הזמן בדיחות גזעניות על "פרענקים" ונאלצתי להעמיד פנים שזה מצחיק גם אותי למרות שבטני התהפכה מקרבי בכעס. אני חושבת שצריך לתרגם את דברי שפטן לערבית ולאנגלית ולהפיצם בעולם ולבייש את האקדמיה הישראלית שאלה הם מרציה.

 34. מירו

  ללכת ללמוד היסטוריה סוציולוגיה או משהו אחר.
  אני מזמין אותם לגשת למחקרים פרוטוקולים (תום שגב זו התחלה טובה).
  ומה לעשות זו עובדה מחקרית שיהודים יוצאי ארצות האיסלאם עלו מערביים יותר ומשכילים יותר(אה ואירופאיים יותר-סבי גדל על משלי לה פונטיין למשל) ברובם מיהודי מזרח אירופה.רוב האשכנזים במדינה הם ממזרח אירופה הגרמנים ברחו וגם סבלו ממכם.

  הנרטיב השקרי הזה של משכילים ממזרח אירופה כבר לא תופס שכן היום המחקר מתהפך עליכם בחזרה ומתחיל לחקור את השבטיות האשכנזית את הטקסים הנרטיבים האינטרפלציות שדרכם הונכחתם "כגזע עליון".

  רק אל תתחילו להתרגש (ולהתבכיין) לי פה זה מאוד לא רציונלי מאופק ואירופי מצדכם.

 35. דרור בל"ד

  השתרבב שמה של בוצ`ץ` לדיון.

  ראשית,אם אתה רואה בויכוח עם גזען ציוני-אשכנזי עלוב -("את חייבת לתת קרדיט למי שהוא מגיע. אין מה לעשות האשכנזים הם שהקימו את התנועה הציונית, נאבקו על הקמת המדינה והקימו אותה לבסוף")-את חובתך האזרחית,מי אני שאמנע זאת ממך .

  יחד עם זאת,אתה נופל לאותו פח שאליו נפלו אותם ציונים אשכנזים,(אשכנזים לכאורה.אשכנז-היא גרמניא,כך עגנון)בהגדירם את התרבות המזרחית ואת התרבות הערבית כתת תרבות.
  הויכוח,או נכון יותר,הסחת הדעת ע"י גורמים אקדמאים ,על ההבדל בין תרבות לבין פולקלור, מוכרת לך היטב:לאחרונה,ממאמריו המאלפים של אלמוג בהר באתר זה,וקודם לכן מ מזרחים, פלסטינים ואנתרופולוגיה לבנה-אתר קדמה.
  http://kedma.co.il/index.php?cat_id=99

  מספר דן מירון,חוקר עגנון ציוני אשכנזי:עגנון,יליד בוצ`אץ`,הנשבה אף הוא בקסמיה של גרמניה [ארץ אשכנז],חזר ל[פלשתינה-]א"י לאחר שהוצת ביתו ונשרפו כתביו,בינהם `בצרור חיים`,בו תוארו אלף שנות היסטוריה של יהדות פולין.

  לזעזוע נתלוותה הרגשה שהשריפה היתה מעין עונש. עונש על התרחקותו מא"י[ במובן הדתי,ולא הציוני,כפי שטענו הציונים שניסו לנכס את כתביו לצרכי התעמולה הציונית],ועל התרחקותו מאחיו המז` אירופאים.ההתקסמות מאירופה[אשכנז-גרמניה ואוסטריה], שהביאה הן להתכחשות לחברת המוצא והן ל[התרחקות מהדת.אצל מירון:]התכחשות לא"י ולהגשמת האידיאל הציוני.
  מתוך :הסתכלות ברב נכר-דן מירון,הקיבוץ המאוחד 1996,עמ`9-10
  [ ]-הערות שלי.

  באה דליה חושן ובספרה "עגנון:סיפור (אינו) סוגיה בגמרא" (הוצאת ראובן מס)שמה קץ לכל ההבלים הציוניים בתחום ספרות חקר עגנון.גם דן מירון עצמו מראה איך המבקרים הציונים,אותם אלה שאז,בדיוק כמו היום,משתפים פעולה עם הממסד הציוני-אשכנזי, זלזלו בעגנון ובספרותו וסיווגו אותה כפולקלור. מציין דן מירון:
  "היה מקום לדאגה מצידו של עגנון בעניין השתלבותו בחיים הספרותיים בא"י.[…]דוברי הספרות בא"י בימי הסער והפרץ של העלייה השלישית תבעו[מעגנון] התחדשות,מודרניות,השתלבות במפעל בנייתה של תרבות חילונית מהפכנית,מתן ביטוי לא ל`אז` שכלה ועבר מן העולם אלא ל`עתה` ".(שם,עמ`11-12).

  מה שאותם ציונים עשו לתרבות הערבית בכלל,ולתרבות הערבית-יהודית בפרט,תקף גם לתרבות אותה ניסה (והצליח,וככל שיענוהו כן ירבה וכן יפרוץ) עגנון להנחיל בספריו.תרבות זו אינה אלא המשך ישיר לכתבי חכמים,החל מתקופת התלמוד,תקופה בה לא היו אשכנזים ומזרחים,אלא תלמוד בבלי מול ירושלמי(וגם אלה התעמתו וידעו להעליב איש את יריבו,בשפתם ובשיטותיהם).

  הציונים עשו הרבה דברים,חלקם רעים,רובם מרושעים.ראה למשל:
  http://www.counterpunch.org/brenner1223.html
  אך צודק אלי אמינוב:"ראוי להכניס גזענות זו להקשר ההסטורי: הציונות הינה תנועה אירופית שהתנחלה באסיה כדי להיות בעצם חומה של אירופה נגד מה שכונה הברבריות האסיתית. נאמנה לתפקידה וכמו כל תנועה קולוניאלית ראשיה פתחו טינה כלפי הילידים שאותם נשלו ומעכו ".

  בראשיתה,הציונות שאפה למצוא פתרון כלשהו לבעייה מהותית, קיומית:גורלם של יהודי מז` אירופה ושל רוסיה הלבנה.על הפרעות ביהודים אלו אפשר ללמוד מספריו של עגנון,ובייחוד מ`אורח נטה ללון`.תנועה זו הפכה לגזענית,ובהכרח ללא לגיטימית,כאשר ראשיה החליטו כי המטרה מקדשת את האמצעים.לתיאורי הפרעות "מחמת המציק" של עגנון בספר זה אפשר לעשות קופי-פייסט,לתרגם להולנדית ולצרף לכתב התביעה כנגד אהוד ברק.אף אחד לא ירגיש בהבדל.

  ישנם מחקרים הטוענים כי הציונות עודדה ותמכה בנאצים בראשית דרכם,כדי לגרום ליהודים לעלות לא"י.בין אם כך ובין אם אחרת, נכתב הספר "עיר ומלואה" .זה ספר תולדות העיר ביטשאטש
  אשר כתבתי בצערי וביגוני למען ידעו בנינו אשר יקומו אחרינו שעירנו עיר מלאה תורה וחכמה ואהבה ויראה וחיים וחן וחסד וצדקה היתה למן היום הווסדה ועד שבא השיקוץ המשומם והטמאים והמטורפים אשר עמדו ועשו בה כליה. ה` ינקום נקמת דם עבדיו ונקם ישיב לצריו והוא יפדה את ישראל מכל צרותיו.(כותרת משנה לספר זה).

 36. מקלף תפוחי אדמה גאה

  עובדה – האשכנזים תרמו לעולם את ש"י עגנון, יצחק בשביס זינגר, רוזה לוקסמבורג ואחרים, והמזרחים תרמו לעולם רק רבנים וחזנים.
  עובדה – רמת החיים והפיתוח הטכנולוגי במדינות אשכנז גבוהים מבמדינות המזרח כיום וכנראה גם בעבר.
  עובדה – האשכנזים עקב הפעלתנות שלהם הצליחו להקים מדינה לעם היהודי והמזרחים לא.
  עובדה – רמת החיים במדינה זו גבוהה הן מרמת החיים במדינות המזרח והן מרמת החיים במדינות אשכנז.
  עובדה – לולא המזרחים שמורידים את התמ"ג לנפש בישראל, הוא היה ברמת אירופאית.
  עובדה – האשכנזים התחילו את החיים מנקודת פתיחה סוציו-אקונומית נמוכה יותר מהמזרחים אבל הצליחו להתרומם ולהתקדם מרוכלים ומקלפי תפוחי אדמה הפכו לאנשי היי-טק, עורכי דין ופרופסורים באקדמיה. זאת בעוד המזרחים נתקעו במקום.
  עובדה – אתה גזען, בגלל שכל מי שרואה תרבות אחרת כנחותה ולא מוצא שום דבר חיובי להגיד עליה ועל קבוצה אתנית שלמה הוא גזען חשוך.

 37. נג`וא

  להפך כסטודנטית רצינית, התווכחתי אתו הבאתי עובדות סותרות את הדברים שלו, אך כנראה שעד אז הייתי ממש תמימה ולא הבנתי ששפתי המכבדת את האדם כאדם ומתווכחת עם הטיעונים של האחר כטיעונים מאתגרים, לא מתאימה לשפה גזענית סטיראוטיפית שמלכתחילה עושה דהומניזציה לאחרים. ועוד, לקח לי זמן להבין שלהיות אדם מלומד וד"ר או פרופ` זה לא בהיכרח לא להיות בור ונבער. בתפיסה התמימה שלי בתחילת הלימודים שלי חשבתי שהאדם המלומד המחפש אחרי הדעת, הוא אינטלקטואל אמיתי שבודק את מה שהוא אומר, חושף את עצמו למקורות שונים .. מעין נביא כזה….
  טוב יכול להיות שזה מה שקשה עלי להבין את התמונה בכללותה.

 38. נג`וא

  הדיון כאן סובב את הרעיונות הגזעניים של אדון שיפטן שמתייחס למצבם העגום של הערבים כתוצאה ישירה להיותם ערבים. זה כמו לבוא לייחס את מצבה העגום של אפריקה לאינטלגנציה של אפריקאיים או לייחס את השואה היהודית או הארמנית לאופין של הקבוצות האלה.
  ברור שיש שחיתות..אצל הערבים ויש נבערות ויש עוד בעיות קשות ברור שה "הדמוקרטיה" הישראלית עם כול החסרונות שלה אתגרה מבחינה אחרת את הפלסטינים באזור וגרמה להם עד היום לעשות איתפאדה כול עשר שנים מה שלא היה בזמן הממשל הירדני בשטחים.

  אז מה? זה אומר שמגיע לך ולאחרים להרגיש רגשי עליונות עלי ועל העם שלי?

  הייתה תקופה שהמוסלמים והערבים הובילו את העולם בתחומי המדע הרפואה והפלסופיה.

  מי זוכר או יודע על מצבה של החברה בעיראק של שנות התשעים לפני הכיבוש הראשון של ארה"ב ובעלות בריתה..חברה שבה אחוז הנאלפביתיים הצמצם גם בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אחוז גדול מהנשים עבדו ולמדו באוניברסיטאות. לדעתו של העיתונאי החוקר מחמד חסנין הייכל, אחת הסיבות הסמויות לכיבושה של עיראק, הנה הישגיה המרשימים של עיראק בתחומים שונים כי מעצמות אירופה לא יכלו להרשות למדינה ערבית להתפתח מעבר לממדיה באזור שכולו צריך להיות משול לאינטרסים של אירופה וארה"ב.

  לנו זכורים מה שכול הזמן דיברו על הדקטטורה של סדאם חוסין ועל דיכוי הכורדים, אך שוכחים שהכורדים של עיראק הם הכורדים היחידים באזור שנהנו מאוטונומיה תרבותית מה שישראל "הדימוקרטית" אינה מעניקה לפלסטינים הילדים במדינתה, או תורכיה הדימוקרטית שבה חי מיעוט גדול של כורדים.
  אגב על מצבה של עיראק לפני הכיבוש האמריקי אתה יכול אם מעניין אותך לחפש בפרסומים של האו"ם. משם דלה הייכל את הנתונים שלו על השוואתו בין עיראק לבין מדינות אירופה. אם תרצה, תוכל לקרוא בספרו של הייכל "חרב אלחליג`".

  מה שאני מנסה להבהיר כאן, שמר שיפטן לא בא לכיתה על מנת לדון עם התלמידים על הסבות למצבם העגום של הערבם באזור, אלא על מנת לתת לגיטמציה להרוג ולרצוח אותם. בדיוק כמו שעשו הנאצים ביהודים, קודם כול עושים דהומניזציה ודה לגיטימציה ולאחר מכן רוצחים.

  אחרת איך אפשר לתפוס חיילים משוחררים ואזרחים אחרי הפלישה לעזה מתהלכים עם חולצות עם איורים של אישה פלסטינית בהריון ומתחת לזה כתוב: שניים בכדור אחד…

  אני עדיין לא תופסת.
  והקדמה של ישראל או אירופה כולה איננה שווה בעיניי אם אותן חברות השתמשו בקדמה שלהן על מנת להחריב חברות ומדינות אחרות.

 39. n

  סליחה, זוהר שביט.

  האשה שלא היתה יכולה ללמד בכיתה א` בשום מקום בעולם ישבה לה בפופוליטיקה והזדעזעה שבודקים את המוצא של האנשים, כש 95% מהמרצים של אוניברסיטת תל אביב הם אשכנזים ושכבטופסי ההרשמה של אותה אוניברסיטה צריך למלא נתונים על ארץ לידת האב!!!!

  אז מי לעזאזל בודק?

  כמובן שאל תבלבלו אשכנזים עם עובדות, מה לחוקר באוניברסיטה אשכנזי לעובדות, כל מה שיכלה לעשות זה ללעוג לכל מיני דברים במקום להתייחס למספרים.

 40. בלונדה

  לא רוצה להצטרף לויכוח המתנהל פה, שלא לטעמי. רק הרשו לי הערה קטנה. יהודים ישבו באירופה מיד לאחר הכיבוש הרומי, ונמצאו מצבות יהודיות בהונגריה לפחות, מהמאה החמישית, הרבה לפני הכוזרים, אז בבקשה אל תהפכו אותי לכוזרית, הספיק לי להיות יהודיה בהונגריה והונגריה עם מבטא זר בארץ.

 41. יואש

  אם רצונך לנאץ את מר/פרופ שיפטן זכותך לעשות זאת אך אתר העוקץ אינו בדיוק המקום לסגירת חשבונות כאלה.
  ניתן היה לאמר בקיצור כמה דברי הסבר לא מתלהמים ובלי ניצוצות כדי להבהיר את כוונותיך.
  חבל שנגררת להיאבקות בוץ כזו.

 42. מירו

  אבויה איזה עמודים בספר מדברים על בריחת הייקים?
  זה חמש מאות עמודים…

  אבל ספר מעניין בלי קשר…

 43. דרור בל"ד

  למירו.
  הזכרתי כמה ספרים,כדי להראות שלא כל האשכנזים (כפי שאתה מגדיר את הביטוי,ולצורך התשובה אשתמש בהגדרתך) היו ציונים. כמובן שכל אבות הציונות היו אשכנזים,ולכן ההגדרה המתאימה היא אשכנזים ציונים,או בקיצור-מבלי לגרוע מאשכנזיותם (שהיתה גזענית הן כלפי פלשתינאים והן כלפי היהודים יוצאי ארצות ערב) פשוט וקל לזכירה,לדראון עולם-ציונים.

  אמנם ,כפי שציינת,וכפי שקרה עם עגנון ועם אחרים ממז` אירופה, הרבה היגרו לגרמניה-מרכז התרבות האירופאי בתחילת המאה שעברה. אך עגנון לא "השתכנז",לא על פי הגדרתך ולא ע"פ הגדרתי.
  בכל ספריו תוכל למצוא את אהבת האדם הפשוט,וכן לעג לא מוסתר כלל אל נשואי הפנים,אותם "אשכנזים" מלומדים,נאורים בעיני עצמם,עשירים,אוהבי המותרות החמריים.(הקליפה-ע"פ עגנון).

  בסיפורו `לפנים מן החומה` מזכיר עגנון ספר ששמו `בין החולה ובין הרופא` "…אשר כתבו אחד, שלמד תורה אצל פרויד או אצל יונג או אצל אחר מאותם שביקשו לקעקע את חיינו…קשה היה לירד לסוף דעתו של המחבר, מי החולה ומי הרופא…שהרופא רופא צריך ואין מחלתו של החולה אלא משום שתולה רפואתו בחולה קשה ממנו".

  לכן לעגך לעגנון בטעות יסודה ,ואילו לעגך לשאר יהודי מז` אירופה ורוסיה הלבנה, אותם זיהית כאבות הציונות, משרת את הסחת הדעת של הציוני איתו אתה משוחח.

  ראשית ,יש להבדיל בין העם הפשוט לבין המנהיגים,אבות הציונות. את האחרונים יש לתקוף,עם הראשונים יש לחוש סולידריות,כל עוד לא הפכו לציונים.(כמו ביאליק, יונתן רטוש, שלונסקי ושאר הספרות המגוייסת, אבותיהם הרוחניים של שופרות השלטון בימינו).

  שנית, בתחבולות בא אליך אותו ציוני אשכנזי. הרי הוא גזען וככזה, גם הוא מחפש סולידריות .לכן כרה בור, בור ציוני . ישב וחיכה כי תיפול לתוכו. אם נפלת בבור, הרי גם אתה גזען, ולכן טיעוניך כי הוא הגזען אינם רלוונטים. לאור זאת הויכוח שלך איתו מיותר, לדעתי. הוא מחפש לגיטימיות לגזענותו,ורחמנא ליצלן,לגיטימיות לציוניותו,ע"י נסיון למשוך אותך בלשונך,ולהפילך לבור.

  במקרים כגון אלו,בו מתהדר הציוני כי האשכנזים הם הם שהקימו את מדינת כל גזעניה,לא נותר לך אלא לצטט את שבתאי לוי:
  "יבוא יום, ופלסטין תקיא אתכם מקרבה, קולוניאליסטים ציונים ארורים, פושעי מלחמה ומבצעי מעשי זוועה, רודנים מושחתים, רקובים וארורים עד היסוד, סוחרי נשק וספסרי מוות, כשקללת עולם על ראשכם".

  שלישית ואחרונה, אך היא היא העיקר. בערמומיות בא אליך אותו ציוני ,שנאמר "והציוני היה ערום מכל חיות השדה".
  נושא הדיון אינו אם אותו שיפטן הוא גזען או לא(כפי שהתלבט ציוני אחר בתגובתו,וטוב שהסתלק אל עבר שאול תחתיות בדרכו להאג),אלא צורת התייחסותו של בן דור אליו ואל שכמותו.

  הפליאה נג`ווא בהסקת המסקנה,כאילו קראה את מאמרו של בן דור עוד לפני שנכתב:"מר שיפטן לא בא לכיתה על מנת לדון עם התלמידים על הסיבות למצבם העגום של הערבים באזור, אלא על מנת לתת לגיטמציה להרוג ולרצוח אותם. בדיוק כמו שעשו הנאצים ביהודים, קודם כול עושים דהומניזציה ודה לגיטימציה ולאחר מכן רוצחים".

  והרי יצחק לאור מתריע על כך יותר מעשור,וגם גדעון לוי כתב לאחרונה מאמר:"הכל כשר"(הארץ). ורק באתר `הגדה השמאלית` עת התרעתי אני,הקטון,מפני לגיטימציה לאותם פרופסורים אשכנזים ע"י ניהול שיח עימם,תקפו אותי אלו,האשכנזים (ואלה אפילו אינם ציונים,דבר המגביר את האכזבה) וסירבו לנהל איתי שיח ענייני לגבי צורות התבטאויות הנחשבות `תת תרבות` ומביישות את אתרם האשכנזי. (וראה:"ניסים קלדרון מבקש מהשמאל לקפל את הדגלים"-איתן קלינסקי,הגדה השמאלית).

  אמר רג`וב בתגובה לאהוד ברק:"לא מוצא חן בעיניכם ההתבטאויות התוקפניות? [בוועידת הפת"ח],בעינינו לא מוצא חן הכיבוש".

  הידד לאתר העוקץ,הידד לקדמה,בהם אפשר להתנגד ע"פ דרכו של זחאלקה:"הגזענות עלתה מדרגה וההתנגדות אליה תעלה שתי מדרגות".

 44. אפרים

  לא רק היקים ברחו.
  ולא רק היקים לא הגרו לכאן.
  ויהיו רבים אחרים שיברחו מכאן.
  וכל אחד וסיבותיו עימו.

 45. שור

  תשובתך מעידה לדאבוני שאת לא באמת מוטרדת מהמצב בעולם הערבי, אלא עושה במצב זה שימוש (וכמו בעצם בכל דבר אחר) בכדי להכות ביהודים החיים כאן בארץ.
  חבל כי הפתרון הכי קל הוא להאשים את ה"אחר".

  שור

 46. בלונדי

  אחד הטיעונים השנואים עלי ביותר הוא "תראו איפה אנחנו (האירופאים) ותראו איפה הם (הערבים)". בלי קשר למי בנה או גנב או כבש את פיסת הארץ שבה אנחנו חיים. אנחנו אמורים לשפוט את עצמינו וזהו! בואו נעזוב את האנלפבתיות בתימן ואת פשעי הקפיטליזם נגד האנושות בארה"ב. אף אחד לא יצליח להוכיח לי שאנשים בכפר עני בהודו הם פחות מאושרים מאנשים במנהטן. אנחנו סוגדים לקידמה, או שאנחנו מחפשים חיים טובים?
  וכל העניין הזה של אירופה – הרי ברור לכולם שהאירופאים פשוט היו הראשונים/אחרונים שפיתחו את האמצעים לבזיזת שאר העולם. הם עשו את זה בעזרת שילוב של המדע הערבי ואבק השריפה הסיני. אחרי שהם כבשו את העולם ואחרי שמקימי המדינה הזאת לימדו אותנו לסגוד להם, זה די ברור ששאר העולם, שמתקומם על משאביו הנגזלים (במשך מאות שנים), יראה לנו "מפגר". איפה התרבות והאושר מול הקידמה והעושר?

  נג`וא בתגובתה לשור אמרה את זה יפה. שור שעיברת את שמה ל"נג`וה" האשים את האחר בהאשמת האחר.

 47. סטודנטית

  קודם כל על השימוש בסגנון דומה לסגנונו הוא ,ושנית, שלא במתכוון רימזת בדברייך על הטיות של המילה "אהבל" ובהן התייחסות גם למי ששכל את בנו, ובכן , האיש הוא אכן אב שכול , ועל הוא ראוי לאמפתיה כמו כל כל אדם אחר ,כולל אלפי האמהות והאבות בעיראק ובאיראן בתקופת מלחמת המפרץ ,

 48. צבי

  לא אתיחס לבקשת ההתנצלות המגוחכת שלך מלבד לדבר אחד: הרמיזה המכוערת הקשורה בהיותו של שיפטן אב שכול. אני אומר בפירוש שאת זה אינני מאחל לשיפטן המאחל עוד ועוד שכול לאיראנים ועיראקים.

 49. שור

  סליחה ששיבשתי את שמה של נג`וא בטעות.
  אין כאן שום עיברות של שמה, כי יש גם שמות עבריים המסתיימים באות אלף כמו השם יחיא, רבי חיא מתקופת התנאים, וכיום יש עיתונאי ששמו יצחק רביחיא.
  טענתך על עיברות היא תוצאה של בורות או גזענות.

  אם תנסה קצת להתעמק בעולם הערבי תוכל ללמוד שה"אחרים" שם (מתנגדי משטר, הומו-לסבים, מיעוטים לאומיים ועוד) סובלים הרבה יותר מאשר בישראל או במדינות המערביות.
  ההנחה שאתה נותן לערבים היא תוצאה של גזענות של ציפיות נמוכות.
  אל תהיה גזען בלונדי – תתייחס לערבים כמו אל כל אדם אחר.

  שור